PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew: „Malenkow durfde niet naar Leningrad" Onweer en storm brachten schrik, maar weinig schade in Zeeland D£ BILT SUIKER ZAL ONGEVEER 7 CENT DUURDER WORDEN SCHEVENINGSE STRAND IN PANIEK DOOR ZOMERSTORM 200e jaargang - no. 158 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week: 7.oo p. kw.; tr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummera 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 8 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regel») 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359*» P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Voratatr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee; N. Bogerditraat 24. tel. 2«. CAMPAGNE VOOR ONTSPANNING BELOOFD Zevenhonderdduizend inwoners demonstreerden op stadsfeest Malenkow was bang om naar deze stad te komen, omdat de voormalige premier een der voornaamste organisatoren van de Le ningrad-affaire was". Aldus sprak de Russische partijsecretaris Nikita Kroesjtsjew zaterdag in Leningrad, dat zijn 250-jarig bestaan viert. De Leningrad-affaire, waarover de partijleider sprak, was een openbaar proces waarin een aantal onschuldige partij- en regerings functionarissen uit die stad opzettelijk vals beschuldigd zouden zijn door de vroegere minister van staatsveiligheid Abakoemow, die in 1954 is terechtgesteld. Kroesjtsjew beschuldigde voorts zijn ont slagen tegenstanders in het Kremlin ervan, dat zij zich hadden ver zet tegen maatregelen om de spanning in de wereld te verkleinen. Hij beloofde een krachtiger campagne om een dergelijke ontspan ning teweeg te brengen, waaronder pogingen om een eind te maken aan de bewapeningswedloop. Molotow, Malenkow en Kagano- witsj beschuldigde hij ervan, een „lafhartig plan" te hebben be raamd om de sleutelposities in handen te nemen en de partijlijn te wijzigen. Hij viel ook Sjepilow, Molotows opvolger als minister van buitenlandse zaken, aan, die hij een .Streber" met twee gezich ten noemde. De Sowjet-leider zei, bezoek aan Leningrad dat het door de jongste ontwikkelingen was uit gesteld, omdat de groep Molotow- Malenkow-Kaganowitsj bij de dis cussie over het bezoek der Sow- jetleidevs aan de stad de- gelegen heid had gegrepen om felle aan vallen op net centrale comité der partij te doen en „directe actie" tegen het leiderschap te voeren, klaarblijkelijk omdat allen „in bijzonder ernstige mate schuldig waren aan dc meest flagrante fouten en tekortkomingen in het verleden". Het nieuwe presidium was ln zijn geheel aanwezig- op het stadsfeest van Leningrad. De leden ervan reden in open wagens en begaven zich on der de arbeiders, aldus het verschil aangevend tussen de gezuiverde lei ding en de oude, die immers het con tact met het volk verloren had. Ook premier Boelganin en verschei dene nieuwe leden van het presidium, onder wie meVrouw Jekaterina Foert- sewa en Sjwernik, hielden op verga deringen redevoeringen, waarin zij zich Keerden tegen de afgezette lei ders. Het hoogtepunt van de feestelijk heden in Leningrad vormde zondag een betoging waaraan circa 700.000 inwoners van de stad deelnamen. Zij droegen spandoeken mee met leuzen tegen de groep Malenkow-Kagano- witsj-Molotow. Politieke waarnemers te Londen geloven, volgens Reuter, dat de gro- Nasser wil uitspraak Hof aanvaarden Ter gelegenheid van de vijfde ver jaardag van de Egyptische revolutie heeft Wilbur G. Landrey, manager van United Press in het Midden-Oos ten, een interview gehad met presi dent Nasser van Egypte. Nasser zei onder meer, dat Egypte bij voorbaat een uitspraak van net internationaal hof van justitie over het recht van Israëlische schepen het Suez-kanaal te gebruiken, zou aan vaarden, als Israël die uitspraak eveneens als bindend zou accepteren. tere rol die de leiding van het Rus sische leger naar het schijnt te spe len, de verzekering inhoudt aat Kroesjtsjew niet een nieuwe dictator van de Sowjet-Unie zal worden. In de Sowjet-republiek Tadjikistan is na de ontslagen van Molotow c.s. het gebied van Molotowbadski her doopt in Tandzski en het gebied van Kaganowitsjbadski in Kolchozbadski, Hiertoe is op vier jnli besloten. Radio-Moskou liet zaterdag de be titeling „kameraad" weg toen over Molotow, Kaganowitsj en Malenkow werd gesproken. Bij het zwemmen verdronken Zondagmiddag is de 40-jarige Duit ser J. W'. -1. uit Wattingen, die met zijn vrouw en enige kennissen per auto voor een dagje naar Zandvoort was gekomen, in zee verdronken. In het bosbad te Apeldoorn is de 7-jarige R. G. in een onbewaakt ogen blik door verdrinking om het leven gekomen. Het jongetje, dat de zwem kunst niet machtig was, is in het bad voor volwassen-niet-zwemmers geko men en daar kopjeonder gegaan. Te Niftrik bij W'ijchen is de 18- jarige P. uit Wijchen bij het zwem men in een van de oude Maasbochten omgekomen. Een motorbootje vaart daar op en neer om zwemmers over te zetten naar de overkant. P. is van dit bootje afgesprongen en tegen de draaiende schroef terecht gekomen, waarbij hij dodelijk werd gewond. In de Maas ter hoogte van het ter rein van de watersportvereniging „Treech" te Maastricht is het 12-ja rig meisje F. uit Maastricht door on bekende oorzaak in de Maas verdron ken. Het kind was de zwemkunst machtig. In het Julianakanaal te Maastricht verdronk de 17-jarige knaap B. die niet kon zwemmen. In de IJssel nabij YVilsum is de 12- jarige knaap G. W. de V. H. uit die gemeente bij het zwemmen verdron ken. ,De jongen, die de zwemkunst niet nieester was, verdronk nadat hij een vriendje dat in moeilijkheden geraak te, met succes te hulp was gekomen. Ter hoogte van de Randwijksvaart te Erlecom onder Nijmegen is in de rivier de Waal de 19-jarige J. B. uit Leuth bij het baden verdronken. DOOR AANKOOP OP WERELDMARKT: Ook andere artikelen m prijs i (Van onze parlem. redacteur) De in de pers verschenen medede ling dat de prijs van de suiker met ingang van 1 september a.s. met 7 cent zal worden verhoogd, wordt van regeringszijde niet geheel juist ge noemd. De suiker wordt wel duur der, maar eerst op een later tijdstip. De oorzaak van deze prijsstijging is het tekort aan binnenlandse sui ker, ontstaan door de slechte oogst van verleden jaar. Het tekort bedroeg in totaal 120 miljoen kilogram. De regering heeft zich genoodzaakt gezien deze hoe veelheid suiker op de wereldmarkt te kopen. Daarvoor heeft zij tijdig contrac ten afgesloten. In januari en febru ari reeds verzekerde zij zich van de import van deze 120.000 ton suiker uit Cuba. Aangezien de prijzen op de wereldmarkt toen zeer hoog la gen, heeft men voor deze suiker noge prijzen moeten betalen. Men vreest thans, dat nu bekend gemaakt is dat in elk geval de sui kerprijs omhoog zal gaan men neemt aan met ongeveer 7 cent zij het dat dit niet vóór 1 oktober zal zijndoor vele huisvrouwen sui ker zal worden „gehamsterd" en dat men hierdoor in moeilijkheden zal geraken. Uit bevoegde kringen vernamen wij. dat het enige wat de regering op dit ogenblik eigenlijk te doen zou staan om „hamsteren" door huis vrouwen en handel te voorkomen, is aan te kondigen dat de prijs van de suiker reeds vandaag met 7 cent ver hoogd wordt, zulks ter voorkoming van allerlei hamstermoeilijkheden. Aan de andere kant beseft men, dat aan deze kwestie ook politieke en so ciaal economische 'gevolgen verbon den zijn in verband met de door de regering gevolgde loon- en prijspoli- Behalve suiker zullen over enig( tijd ook verschillende andere goede ren in prijs omhoog gaan. Dit is het gevolg van de verhoging van enkele tarieven van de omzetbelasting, waartoe de Tweede Kamer in de af gelopen week besloten heeft. s ln verband met het 65ste lus- Irww» van de universiteit te M s Amsterdam werd zaterdag in M de hoofdstad een reünie van het Amsterdamse studenten- korps gehouden. H Zoals deze foto toontwaren m sommigen onder de reünisten zo verstandig geweest zich met n een paraplu te wapenen tegen de broeihittewelke de intocht m in Amsterdam over het M gloeiende asfalt allerminst tot |j H een prettige wandeling maakte Pakje margarine 1 cent goedkoper Het secretariaat van de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten te Den Haag deelt mee, dat binnen zeer korte tijd de publieksprijs van het pakje margarine van 250 gram wederom met één cent zal worden verlaagd. Aaanleiding om tot deze prijsverlaging over te gaan wordt gevormd door het gunstig verloop van de wereldmarktprijzen op de grondstof fenmarkt. De prijsverhoging van margarine, welke op 7 februari 1957 van kracht werd, is hiermee ongedaan gemaakt. Inmiddels worden maatregelen geno men, opdat de handel in de gelegen heid zal zijn, de prijsverlaging op maandag 15 juli voor de consument te doen ingaan. DUIZEND MENSEN IN KURZAAL OPGESLOTEN Windhoos ontvoerde kleren en consumpties Zaterdagavond is opnieuw een zwaar onweer boven de kuststreek losgebarsten, dat gepaard ging met zware windstoten, die schade hebben aangericht. In Den Haag is de bliksem ingesla gen op een onderstation van de Ne derlandse Spoorwegen in de lijn Den HaagLeiden, aan de Loolaan en in het hoofdbureau van politie, waar al dus de zender van de mobilofoonin stallatie onklaar raakte. In Scheveningen werden duizen den bezoekers aan het strand en op de boulevard verrast. Een windhoos joeg het zand tot in de straten ver van het strand. De trams konden niet rijden om de bezoekers af te voeren, daar de wissels vol met zand waren geraakt. Parasols op terrassen en zelfs consumpties die op de tafeltjes stonden gingen de lucht in. De zandstorm was zo hevig, dat de mensen de gebouwen waarin zij een toevlucht hadden gevonden, niet konden verlaten. In de Kurzaal zaten meer dan duizend bezoekers van een concert als ware ware opgesloten, en VLISSINGSE FESTIVITEITEN GINGEN NIET DOOR In het Valkhof te Nijmegen werd za terdag een beeldhouwtentoonstelling geopend, ingericht door het gemeen tebestuur van Nijmegen in samen werking met het bestuur van de Ne derlandse Kunststichting te Amster dam. De foto toont een van de inzen dingen, ,Man met fluit". Op de ach tergrond de Waalbrug. Jachtje in moeilijkheden en consternatie bij circuspubliek Tijdens het zware onweer, dat zaterd agavond boven een groot deel van Zeeland woedde en dat zich voornamelijk langs de kuststreek ontlaadde, hebben zich geen ernstige ongelukken voorgedaan. Wel raakte een zeil bootje, met als opvarenden een Vlissingse jongeman met zijn meisje, nabjj de Nolledljk te Vlissingen enigszins in moeilijkheden, maar by Dishoek, waar het jachtje op het strand liep, konden de beide opvarenden zich in vei ligheid stellen. Zondagmorgen kwam het bootje op eigen kracht weer vlot. Twee leerlingen van de Zeevaart school, die het in moeilijkheden ver kerende jachtje signaleerden, waar schuwden het Nederlands Loodswe zen, waarna een loodsboot, de sleep boot „Temi II" en de reddingboot „President J. V. Wierdsma" uit Bres- kens uitvoeren. Er behoefde evenwel geen assistentie meer verleend te worden. In Middelburg ontstond grote con sternatie onder het publiek, dat de eerste voorstelling van het circus Jos Mullens bijwoonde. Een onzer ver slaggevers schreef hier het volgende over: Enkele duizenden paren ogen ke ken zaterdagavond geamuseerd naar de grappen en grollen van een drietal clowns van het natio naal circus Jos Mullens die op de stenen van de Middelburgse Markt hun nummer ten beste gaven. Die enkele duizenden bezoekers had den reeds de schetterende ope ningsfanfare gehoord, hadden ver tederd toegekeken naar een acht tal ronddravende schrandere pon- nies en hadden een vol-komisch reknummer gezien. Het was warm in de tentBui ten, boven de huizen, naderde een inkt-zwarte wolkenmassa. Zij kwam steeds dichterbij en spreid de plotseling een bijna volkomen duisternis boven de Markt. Toen. midden in het nummer, sloeg een harde windstoot tegen de zijkant van de tent. Een koude lucht stroom flitste door de ingangen. Een volgende windstoot deed het tentzeil onheilspellend klappen... Een paai verschoof Plotseling klonk een schreeuw door de machtige tent. „Hjj valt om Er uitDe tent valt omEen harde donderslag rolde over de Markt vermengde zich met de angstkreten van kinderen en de schreeuwende stemmen van vaders en moeders, die allen gezamelijk naar de diverse uit gangen In de tent drongen. Een blik semschicht doorkliefde de lucht, ge volgd door een harde donderslag, ter- wïjjl de regen in massa's emlaagstort- te. Bijna alle bezoekers stroomden naar één plaats: De opening en bijna dreigde een paniek te ontstaan onder de toeschouwers. Niets aan de hand Circus-administrateur Willv Klijs en tal van personeelsleden liepen be zwerend tussen de menigte door. Er was niets aan de hand, ledereen moest maar weer gaan zittenBuiten regende het toch. Een politieman drong zich door de menigte heen en riep, dat zij allen een ander heenko men moesten zoeken. Geschreeuw door elkaarGaat U toch alle maal weer zitten, er gebeurt riets", stelden de circusmensen de toeschou wers gerust Een enkeling keek naar boven, waar de vier grote cireusmas- Vervolg op pag. 5) dat terwijl de buffetten reeds waren gesloten. Op het Schevenlngse strand raak ten de badgasten bij het losbreken vhn de elementen in paniek. Men zag weliswaar een donkere wolk na deren, doch dacht niet aan een snel naderend gevaar en begaf zich rus tig uit het water naar de plaatsen waar kleding en andere strandbaga- ge lagen. Toen op dat ogenblik de storm opstak, reeas direct in een zo danige hevigheid dat van een wind hoos gesproken kon worden, was het bereiken van kleren voor zeer velen nog slechts een illusie. De wind waalde het zand op tot een wervelstorm, en voerde in zijn snelheid en wervelingen alle voor werpen en kledingstukken die on beheerd lagen met zich mee. Een van de strandgangers, die bij een consumptietent wilde schuilen, werd door een ruit geblazen en moest met ernstige snijwonden door de politie verbonden worden. Verscheidenen hebben niets terug kunnen vinden en moesten, ge kleed in hun badgoed, zien thuis te komen. Zaterdag omstreeks tien uur is de kapitale boerderij van de heer C. Aantjes in Wijngaarden door blik sem getroffen en tot de grond toe afgebrand. De brandweren uit de na burige gemeenten hebben nog ver geefse pogingen tot blussen gedaan. Ventje Soemoeal leidt nieuwe revolte Volgens berichten uit Djakarta heeft Ventje Soemoeal, de door stafchef generaal-majoor Nasoetion afgezette commandant van Oost-Indonesië, zich opnieuw tot militair bevelheb ber in dat gebied uitgeroepen. Hij zou daarbij steun hebben ondervon den van de andere officieren en van de manschappen. Het weer in Europa 7 uur. Stockholm, geheel bewolkt 23 gr. Oslo, regen 2t gr. Kopenhagen, onweer 22 gr. Aberdeen, regenbul 22 gr. Londen, hall bewolkt 23 gr. Amsterdam, onbewolkt 24 gr. Luxemburg, onbew. 2» gr. Parijs, licht bewolkt 29 gr. Bordeaux, licht bewolkt 27 gr. Grenoble, onbewolkt 33 gr. Nice, onbewolkt 28 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 35 gr. Frankfurt, onbewolkt 34 gr. MUncben, licht bewolkt 34 gr. Zurich, onbewolkt 33 gr. Genève, onbewolkt 32 gr. Locarno, licht bewolkt 33 gr. Wenen, onbewolkt 37 gr Innsbruck, licht bewolkt 37 gr. Rome, zwaar bewolkt 35 gr. Ajaccio, onbewolkt 32 gr. Mallorca, onbewolkt 31 gr. VERWA'CftT... VERSPREIDE BUIEN Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende regen- of on weersbuien. Matige tot zwakke over wegend westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of Iets la gere. ZON EN MAAN 9 juli Zon op 4.33 onder 21.01 Maan op 18.52 onder 2.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1