De stichting „Amivedi" spoort uw verdwaalde huisdieven op Vraag geen verf. vvraag R1POHN Quae "Dzouwenpagina Er zijn al te veel honden en katten (XHftdeieme de Scwdevyx >1 r ZATERDAG 6 JULI 1957 PROVINCIALE ZBBUW8E COURANT 11 HONDEN, KATTEN EN... VROUWEN GEZOCHT Ernstig streven naar oplossing van het zwerfdieren-probleem Het zonnepakje en de warme blou se zijn twee onmisbare uitgangspun ten van de vakantiegarderobe, die gezamenlijk ons onafhankelijk ma ken van eventuele grillige tempera tuurschommelingen. Het zonnepakje van de tekening is een ideetje van Dior, uitgevoerd in zonnig geel. De pullover heeft de kleur van een zo mers blauwe hemel en is afgezet met een marineblauwe bies. De capuchon kan omlaag geslagen worden en vormt dan een elegante losse kraag. Amivedi zoekt honden, katten, schildpadden en vrouwen. Die honden, kat ten en schildpadden zijn altijd zwervers; de dames daarentegen dienen min of meer honkvast te zijn. Naar honden, katten en schildpadden zoekt Ami vedi in Den Haag, Haarlem, Amsterdam, 't Gooi, Utrecht, Bilthoven, Maar tensdijk en Arnhem naar vrouwen in d e rest van 't land. Zyn de geschikte da mes eenmaal gevonden, dan kan ook daar met het zoeken naar honden, kat ten en schildpadden worden begonnen. Want dat is tenslotte de doelstelling het zoeken van vrouwen komt in de statuten niet voor. Het bovenstaande ïykt wartaal maar toch is dit Amivedi's probleem in 'n notendop. Amivedi is een stichting, die zich met de bescherming van dieren bezig houdt en daartoe o.a. een hulpdienst voor verdwaalde dieren heeft opgericht. ,,Het gebeurt zeer dikwijls", zo leest men in een brochure over doel en stre ven van de stichting Amivedi, „dat dieren in een onbewaakt ogenblik het huis uitglippen of op andere wijze zoekraken en hun huis niet terug vin den. Dit heeft tot gevolg veel verdriet voor de eigenaren en een droevig lot voor de dieren". Het probleem van de zwervende honden en katten dreigt vooral in de steden een onoplosbaar vraagstuk te worden. Die weggelopen dieren moe ten van een zwerversbestaan worden gered, heeft het bestuur gemeend. Daarom kwam de hulpdienst tot stand. Het begon in 1948 in Den Haag. De resultaten waren zo goed, dat er sindsdien afdelingen in Haar lem, Amsterdam, Utrecht, Bilthoven, Maartensdijk, 't Gooi en Arnhem zijn opgericht. Het systeem is zeer eenvoudig. Wan neer U, mevrouw, uw cyperse poesje mist en ergens woont, waar een afde ling van Amivedi bestaat, kunt U met een telefoontje naar de plaatse lijke vertegenwoordiger het apparaat van de hulpdienst aan het draaien brengen. Poes Minet komt dan, mét uw naam en adres, op een keurig kaartje in de bak „Verloren dieren" van de centrale administratie in Den Haag tc staan. Dat heeft ongeveer, hetzelfde effect als een politiebericht: opsporing, aan houding en voorgeleiding verzocht van een weggelopen, minderjarige zwartgrys-gestreepte kat van het vrouwelijke geslacht, luisterende naai de naam Minet, al dan niet in gezel schap van een cyperse mannetjeskat. Van dat ogenblik af krijgt U van Amivedi wekelijks een lijst thuis, waarop alle aanmeldingen van zoekgeraakte en gevonden dieren vermeld staan. Gratis, zonder eni ge verplichting, of U lid bent of niet. De lijst bestaat voor ruim 90% uit honden en katten. Zo ver meldt een recente weekstaat 34 gevonden en 1G vermiste dieren, waaronder 48 honden en katten. Een enkele maal treft U op zo'n lijst een postduif, een kanarie, een papegaai of een schildpad aan. Maar verder zijn het cyperse, witte, rode, zwarte of driekleurige poezen en katers en vooral veel honden. Hon den in allerlei kleuren en maten; reuen en teven, met of zonder hals band; rashonden en bastaarden; lang en kortharige honden; boxers, kezen, pinchers, herders, spaniels, bulldog- gen en hazewindhonden; of zo maar „twee kleine hondjes, gevonden in een hol"; of een „ryst-met-krentenhond", die zowaar Pollux heet. Er is een kans. mevrouw, dat U tussen al die gevonden dieren dan plotseling stuit op een cyperse poes („een der achterpootjes is stijf"), die heel goed uw Minet zou kunnen zijn. Achter die omschrijving staat het adres, waar het dier zich bevindt en U behoeft er slechts heen te gaan om te zien of die cyperse poes uw Minet is of niet. Alleen al in april is Amivedi er zo in geslaagd 21 weggelopen en 12 zwervende katten weer in contact te brengen met hun opgetogen eige naars. Het is duidelijk, dat uw kans om Minet terug te vinden voor een groot deel afhankelijk is van de mate van bekendheid, die Amivedi geniet. Ieder een moet eigenlijk weten, dat Amivedi bestaat. Want iedereen kan een zwer vende hond of kat vinden en Amivedi kan slechts goed helpen wanneer elke vondst gemeld wordt. Natuurlijk is de hulp van nieuwe medewerkers een absoluut vereiste om het werk van de hulpdienst te kunnen uitbreiden tot het gehele land. In Friesland, Drente, Groningen, Overysel, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg bestaat nog geen enkele af deling. In Noord-Holland boven het IJ is Amivedi ook nog onbekend. In Gel derland is tot dusver alleen Arnhem ingeschakeld. Bij de oprichting van nieuwe afde lingen gaat het in hoofdzaak om een vertegenwoordiger, die bereid is da gelijks de politie en de asiels in zijn woonplaats op te bellen, de telefoon tjes aan te nemen van stad- of streek genoten, die een.dier kwijt zijn of ge vonden hebben en dat alles eenmaal per week door te geven aan het cen trale secretariaat in Den Haag. Het dient dit echter louter uit die renliefde en geheel belangeloos te doen, want alle hulp wordt kosteloos verleend en alle medewerkers zijn vrij willigers. Dat is alles. Het kost maar enkele uren per week. Vooral gehuw de vrouwen, die telefoon hebben en vrij geregeld thuis zyn, zouden dit werk van dierenliefde uitstekend kun nen doen. Slechts om het trieste lot van zwervende honden en katten te kunnen verzachten zoekt dus het Amivedi-secretariaat (Ant. Duyckstr. 6 in Den Haag) contact met dames in alle delen van het land. En hiermee moge de schijnbare wartaal uit de aanhef van dit artikel zijn verklaard. Gastvrouwen der komende wereldtentoonstelling België tracht ons nu reeds voor de Wereldtentoonstelling van liet vol gend jaar te winnen door charmant geüniformeerde jongedames op ons af te sturen, die onder de naam „fair hostesses" een gastvrouwelijke rol in de beste zin van het woord te vervul len krijgen. Zij zijn verbonden aan de afdeling „Het Onthaal" van de We reldtentoonstelling. Veertig zijn reeds na een speciale opleiding in functie getreden en vier van hen heeft „Het Onthaal" thans ook op vooruit geschoven posten, namelijk in Amster" dam, Londen, Parys en Dusseldorf, bij de Belgische verkeersbureaux ge plaatst. Men kan deze dames, alle in dè leeftijd van 21 tot 35 jaar. in haar verschijning en optreden het best ver gelijken met onze K.L.M.-stewardes- sen. Zy zijn onberispelijk gekleed in een kort getailleerd wijnrood jasje, dat wordt gedragen op een witte blouse met 'n donkerblauwe stropdas en donkerblauwe rok. Zij dragen een charmant amazone-hoedje, eveneens donkerblauw, handschoenen en tas, en op een der revers de ster van de W er eldtentoonstelling. In totaal zullen er tegen de winter 250 worden opgeleid. Zij moeten niet alleen vloeiend de moderne talen spre ken, maar ook een gedegen kennis bezitten van het gebodene op de ten toonstelling en van de geschiedenis en cultuur in België. Een aantal van hen zal in de dagen van de tentoonstelling worden gedetacheerd in de verschil lende grenskantoren. De dames wor den in een strenge orde ingelijfd: de uniform brengt mee dat zy niet mo gen roken, geen alcohol drinken en niet mogen uitgaan met heren, zelfs niet met hun „zakelijke relaties". Melk duur: liever niet zuur! Juli en augustus zyn de maanden waarin de melk gauw zuur zal wor den, wanneer ze niet met extra aan dacht behandeld wordt. Dit wil dus zeggen dat alle melk na ontvangst di rect even opgekookt en dan snel afge koeld dient te worden. (Liefst door de melkkoker in een teiltje stromend water te zetten). Melk gekookt in een dubbelwandige melkkoker, dus au bain-marie, moet men zeker overgie ten in een ander vaatwerk, daar de melk anders veel te lang op lauw war me temperatuur zou blijven. De melk zuurbacteriën kunnen dan snel tot ontwikkeling komen, hetgeen het zuur worden van de melk natuurlijk bevor dert. Alle melk moet op een koele donkere plaats bewaard worden, daar daglicht een nadelige invloed op de smaak van de melk heeft. Nu de prys van dit onmisbare voedingsmiddel weer zo drastisch verhoogd is loont het dubbel de moeite om er even extra aandacht aan te besteden! By de afdeling 't Gooi van Amivedi werd onlangs de vermissing van een varken gemeld. Het dier kon nog worden terugbezorgd, doch door de politie. Het bleek gestolen te zijn. Aan het bureau in Den Haag werd de vermissing van een hondje gemeld. Voor elke zwervende hond dreigt het trieste bestaan van de „asbak- kenhonddie geen onderdak en geen voerbak heeft. Amivedi tracht hem weer thuis te brengen. „Wat voor hond, mevrouw?" Ja, 't is een gewoon hondje". Is 't een mannetje of een vrouw tje, mevrouw?" Antwoord bleef uit. Mevrouw wist het niet, had er nooit op gelet, 't Was een hondje en daarmee uit Wanneer een zwervende hond of kat in zo verwaarloosde toestand gevon den wordt, dat zelfs de zorgzaamste dierenliefhebber en/of dierenarts hem niet meer „oplappen" kan, wordt het dier weggebracht ennee, niet af gemaakt. „Dan moeten we het dier laten inslapen", zegt de Amivedi- voorzitter H. W. Knoest, vol piëteit. Wanneer een gevonden hond of kat niet kan worden teruggebracht, zoekt Amivedi er een nieuwe eigenaar voor. Dat kost soms veel moeite, zelfs bij mensen, die een hond of kat hebben aangevraagd. Nu eens is een Ierse setter niet bruin genoeg, dan weer wordt een rode poes afgekeurd om een witte achterpoot, want „het lijkt wel, of ze in de kalk heeft getrapt". Ten einde raad denkt men bij Ami vedi wel eens. dat er dames zyn die zich alleen afvragen of het aangebo den hondje wel bij hun bontjas kleurt Uit een brief aan Amivedi: „Ik heb een prachtige Cyperse kat. Hebt U niet een mooi poesje, waar hij mee kan trouwen? Amivedi heeft af wijzend beschikt, evenals op de vraag van een mevrouw, die het bezoek van een „man" voor haar Angorapoesje vroeg. Er zijn al veel te veel honden en katten en daardoor legio zwerfdieren. Amivedi zei er beslist niet aan mee werken hun aantal door dit soort „kunstmatige huwelijken" nog te ver groten. Kinderen nemen dikwyls van straat een hond of kat mee en laten het dier dan willekeurig ergens achter. Ge volg: hond of kat raakt het huis kw\jt en wordt zwerfdier. Verzoek aan ou ders: leert uw kinderen de dieren te laten waar ze zijn en „meelopers" te rug te brengen! unmiiiiHin HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Opmerkelijke figuur in Franse literatuurgeschiedenis Tussen II juni 1607 en 2 juni 1702, de geboorte- en sterfdatum van Made leine de Scudéry, ligt de leeftijd van 'n vrouw, die op 't literaire en sociale leven van haar dagen een grote invloed heeft gehad. Madeleine de Scudéry behoorde tot d e groep van de „Précieuses", vrouwen die zich over ieder wissewasje in gedichten en contra-gedichten uitdrukten en die „het spreken beschouwden als de voornaamste bezigheid van hen, die over geestesgaven beschikken". Onaantrekkelijk als ze was, kende Madeleine de Scudéry de liefde alleen zoals ze die in haar fantasie, in haar omvangrijke romans Le Grand Cyrus en Clélie beleefde. Maar nog altijd, 350 jaar na haar geboorte, geldt haar vriendschap voor de schrijver/advocaat Paul Pellison, als de meest oprechte In de geschiede nis van de Franse letterkunde. Haar intrede in de beroemdste li teraire salon van die dagen, l'Hotel Rambouillet, had Madeleine te dan ken aan haar broer Georges, een op geblazen kwast overigens, die in de erbarmelijkste gedichten en toneel stukken de hooggeplaatsten vleide, om zodoende zijn maatschappelijke postie te verbeteren. Madeleine zag al dit gedoe van haar broer maar eens aan, hield wij selijk haar mond in gezelschap van de adellijke leden van de salon, en wist zich zodoende na jaren van luis teren en kritisch bekijken een eigen plaats te veroveren. De mannen mochten haar graag om haar kritisch vermogen, haar iro nie, haar grote intelligentie. De vrou wen behandelden haar als een vrien din. Want ze was met haar lange magere gezicht, slecht geproportio neerde gestalte, matte tint te onaan trekkelijk om een gevaarlijk mede dingster te zijn naar de liefdegun sten van de mannen. Eind 1644 begon Madeleine aan haar roman „Grand Cyrus", waar voor zij de stof putte uit de Parijse literaire salons. Hoewel zij dit boek vrijwel helemaal alleen schreef, kwam het in tien lijvige delen toch uit onder de naam van haar broer. Madeleine liet het maar zo, zoals ze al zoveel in het leven over haar kant had laten gaan. Doch iedereen heeft van het begin af aan haar als de auteur erkend. Haar naam was gevestigd: ze open de zelf een literaire salon te Parijs, in de rue de Beauce. Een burgerlij ke salon in tegenstelling tot de adel lijke van Mme. de Rambouillet. Daar kwam al spoedig Paul Pel lison als gast. Hoezeer hij en Made leine elkaar ook bewonderen, hoever ze ook gingen met hun genegenheid in gedichten uit te drukken, niemand van de tydgenoten heeft ooit kunnen ontdekken, of het „nu echt iets was tussen die twee". De geruchten over de verhouding van Madeleine met Pellison gingen zelfs zo ver, dat men fluisterde, dat de moeder van de advocaat Madelei ne 200.000 pond had geboden, als ze maar met haar zoon zou trouwen. Men begreep niet, dat Madeleine trouw aan de allesbeheersende platonische liefdes van haar ro manfiguren 't huwelijk schuw de als een verderfelijk kwaad. Eenmaal getrouwd was de vrouw in die dagen niet meer dan een voetveeg van haar man. Voor Madeleine de Scudéry is de geestelijke verbondenheid van de man en de vrouw altijd het hoogste ideaal gebleven. Een ide aal, dat ze nader tot de mensen trachtte te brengen door het sa menstellen van de later zo be roemd en berucht geworden „Car te de Tendre": een soort land schapsoverzicht waarop allerlei stadia van de genegenheid op het hoogste niveau voorbenen. Deze „Carte de Tendre" nam Ma deleine op in haar volgende roman „Clélie", die een geflatteerde maar toch vrij trouwe weergave is van de zaterdagavondbijeenkomsten in haar salon, cue overigens op het hoogte- ~üan uzcmo C tct ozcuw Er is een klein betoog mijnerzijds onlangs ietwat in de lucht blij ven hangen. Niet zozeer uit ge brek aan argumenten dan wel uit ge brek aan ruimte. Maar hot zou toch jammer zijn om aan het eindje theo rie van „Doe het samen" ook nog niet een stukje praktijk te breien, waarbij ik mij houd aanbevolen voor uw opmerkingen en aanvullingen. Want dat wij, gezien de doorvreten de bestedingsbeperking, straks die kant zullen uit moeten, staat voor mfj wel vast. Twee weten en kun nen meer dan één wat is er dan niet mogelijk met twintig Gesteld dat een groepje vrouwen het met dit experiment eens wil wa gen dan zou in de allereerste plaats een logische arbeidsverdeling naar capaciteit bewerkstelligd moe ten worden. En de eerste functie zou moeten zijn die van een regelende centrale figuur, een dame begiftigd met or ganisatietalent en de nodige vriie tijd, die begon met de verschillende mogelijkheden te registreren, en daarna de taakverdeling uit te wer ken. Hoc zoudt U, om eens iets te noe men, denken over een gezamen lijke aanpak van het kleding- Erobleem Kinderkleding is naar ver- ouding schrikbarend duur, temeer, daar kinderen van oudsher de gezon de maar schadelijke gewoonte heb ben om te groeien. Waardoor het ge- Mei vereende krachten beuren kan dat een moeder met zeg één schoolgaande jongen en dito meisje beschikt over een partijtje blousjes, vestjes of jurkjes waarmee een moeder met kroost op de kleuter school uit de brand zou zijn. Het moet toch kunnen dat cr op dit punt met een soort uitleen- of ruil- systeem heel wat bespaard kan wor den nog gezwegen van de post schoenen en speelgoed. Het zou som mige moeders misschien wat onwen nig aandoen in het begin maar hoeveel vooroordelen hebben wij in de loop der jaren al niet noodge dwongen laten varen? Wie had het zich in moeders of grootmoeders dagen in het hoofd ge haald om te trouwen of naar een feest te gaan in een gehuurd tollet? Nu ziet niemand daar iets minder waardigs in en de verhuurinrich- tingen doen goede zaken. Is zoiets dan ook niet te verwezenlijken in een straat of een complex van flat- blokken met nagenoeg enkel jonge gezinnen? Er zou zoiets als een de pot, een uitleencentrum moeten ge sticht worden, waaraan niet alleen de klerenkast maar ook naald en draad te pas kwamen. Want waarom zouden druk bezette moeders urenlang jachtig moeten gaan zitten prutsen op karweitjes van verlengen of vermaken als er misschien één pasgetrouwde met handige vingers en bedrevenheid met de naald in haar flatje met de dui men zit te draaien? In ruil daarvoor zou zij bijvoorbeeld kunnen verlan gen dat er eens voor haar boodschap pen worden gedaan of dat haar man kan komen eten bij een der buurge- zinnen als zy eens een dag of wat op familiebezoek wil. I. Madeleine de Scudéry: „lelijk, maar intelligentzoals haar mannelijke tijdgenoten van haar zeiden. punt van haar roem plotseling ach teruit ging. Toen Pellison door een gril van een van Lodewijks ministers vier jaar in de Bastille opgesloten door Lodewijk ter compensatie de post van hofschrijver kreeg aangeboden, was ook voor Madeleine de weg naar het hof geëffend. Ze was de eerste, die over net oude Versailles schreef. Lodewijk schonk haar een jaarwed de, als „grootste schrijfster van Frankrij"k". Gesprekken Maar de „grootste schrijfster van Frankrijk" was langzamerhend ook diep in de zestig en niet meer in staat een groot werk te creëren. Zo zette ze zich aan het optekenen van de z.g. „Conversations Morales", ge sprekken met een diepe zedelijke en sociale ondertoon. De stof hiervoor nam ze uit de dialogen van haar romans. Ze werkte de „schokkende" gedeelten om, gooi de er hele stukken uit, en rehabili teerde zich zo in de ogen van de grootste macht van die tijd: de kerk. Niet alleen vond Lodewijk XIV haar toen waardig genoeg om bij een bezoek te omarmen, zodat zij niet voor hem op haar knieën zou hoeven te vallen, maar ook het buitenland voelde wel iet3 voor een inniger con tact met deze veelbesproken vrouw. In Engeland, Duitsland, Italië en zelfs Arabië verschenen vertalingen van haar gesprekken. Op 93-jarige leeftijd stierf Made leine de Scudéry als de ingetogen, streng katholieke vrouw, die ze haar gehele leven geweest was. De wereld van die dagen had schande gespro ken van of extatisch gezucht over de grote liefde, die zij in haar geschrif ten gecreëerd had, maar die zij zelf in werkelijkheid nooit had mogen beleven. N: ge gewaarwording moet zijn om steeds met afleggertjes, hoe netjes ook, opgeknapt te worden. Ik kan mij dat voorstellen, en zou dus ook het naaitalent willen inschakelen voor het maken van nieuw spul, al of niet met medewerking van de be trokken moeders, die bijvoorbeeld het knippen en het fijne vakwerk aan de deskundige overlieten, maar zelf ook voor elkaar het naden stik ken, zomen afwerken, knopen en drukkers aanzetten en zo al meer op knapten. Het zou, zeg ik nog eens, in het begin alleen maai# een flinke mate van overleg, organisatie en vooral goede wil en belangeloze medewer king vereisen. Maar hebben die in onze samenleving niet wonderen tot stand gebracht? Er zijn speeltuinen door aangelegd en clubhuizen ge bouwd, zelfs tehuizen en sanatoria door verrezen. Zou het dan zo moei lijk zijn in kleiner verband eikaars lasten en kosten te verlichten? Want het aardige van zo'n klei ne organisatie van onderling hulpbetoon schuilt ook hier in, dat iedereen iets kan bijdragen. De kinderloze wordt gewaardeerd om baar surplus aan tijd, de kinderrijke om haar vindingrijkheid en ervaring. Denk U alleen eens in hoeveel kapi taal aan tijd, werkkracht, kundig heden en routine er in één zo'n wo ningblok zijn opgetast. Het is maar een kwestie van verstandig verdelen en te nutte maken: de bijen en mie ren weten dat allang. En zou het na een jaar dan zo'n wonder zijn als één zo'n groep met zo weinig mogelijk kosten, en een maximum aan plezier de kinderen met wandelingen en spelletjes en to neelvoorstellingen en poppenkast en wedstrijden en noem maar op door een lange zomervakantie wist heen te helpen SASKIA. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7