PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Stassen: Amerika tegen volledig verbieden van kernwapens Tweede Z.L.M.-dag trok duizenden bezoekers naar Zierikzee NIETS BIJZONDERS AAN DE HAND MET GRIEP IN ONS LAND VORSTENHUWELIJK TE DREUX SPROOKJE MET SATIJN 200e jaargang - no. 157 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 3S cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minim. P- advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van L—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 14MOO P.Z.C., Middelburg. Bureaus: vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3545 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. «3. UI. 347S (b.g.g. 3228); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuxen, Brouwerijstraat 2. Zlerlkzee; N. Bogerdstraat 24. tel. WESTERSE VOORSTELLEN NU ALLE INGEDIEND Geen gebruik van A-bommen tenzij V.N.-handvest wordt geschonden De Amerikaanse afgevaardigde Harold Stassen heeft vrijdag in de subcommissie voor ontwapening verklaard, dat Amerika niet be reid is in te stemmen met een volledig verbod van het gebruik van kernwapens. Wel waren de Verenigde Staten genegen, in een ont wapeningsakkoord te beloven, dat zij nooit kernwapens zullen ge bruiken tegen een staat, tenzij deze het handvest der volkerenorga nisatie beeft geschonden. De Britse afgevaardigde Allan Noble steun de de opvatting van Stassen. Volgens diplomatieke waarnemers betekent dit een afwijzing van bet Sowjet-voorstel om door de kernwapens producerende landen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Engeland een verklaring te laten tekenen, dat zij geen kernwapens zullen gebruiken. Stassen deed voorstellen betreffen de het aanwenden van splijtbaar materiaal uit militaire voorraden voor vreedzame doeleinden. De hoe veelheid hiervan zou na overleg moeten worden vastgesteld en de overbrenging zou onder internatio nale controle moeten geschieden. De Amerikaan stelde voor, dat de Ver enigde Staten en Rusland elk de helft van het splijtbare materiaal in hun bezit overbrengen naar een in ternationaal depot, doch dit percen tage behoefde niet voor beide lan den gelijk te zijn. In dit verband verklaarde Stassen dat de Verenigde Staten zich het recht voorbehouden om ook na het van kracht worden van een verbod om militaire kernapparaten te ver vaardigen, de bestaande „vuile" bommen te maken 'tot „schone" bommen. Met deze suggesties heeft Stas sen alle Amerikaanse voorstel len op het gebied der kernont wapening ter kennis van de subcommissie gebracht. De kernpunten hiervan zijn een op schorting van de kernproeven gedurende tien maanden, een hierop volgend staken van de prodüktie van kernwapens on der internationaal toezicht en het aanwenden van de voorraad kernapparaten voor militair ge- Vrouw en man verdronken In het natuurbad „Heelderpeel" bij Roermond is de 37-jarige mevrouw G. V. uit Maasdriel verdronken. In het Julianakanaal te Maas- bracht is de 25-jarige mijnwerker J. A. uit Maasbracht verdronken. bruik ten behoeve van vreed zame doeleinden. De Russen hebben voorgesteld, de kernproeven onvoorwaarde lijk te staken gedurende twee of drie jaar. Van Amerikaanse zijde werd later vernomen, dat volgens de Ameri kaanse voorstellen de staten, die splijtbaar materiaal onder interna tionaal toezicht stellen, wel het eigendomsrecht over dit materiaal behouden. Ook zouden de Verenigde Staten kunnen doorgaan met het op leiding van de militairen van andere landen in het gebruik van kernwa pens. Bovendien zou Amerika atoom wapens kunnen blijven stationeren in andere landen, zonder dat zij evenwel de eigendom van deze wa pens aan andere landen zouden kun nen overdragen. Bonn ratificeert Euratoom en Euromarkt Euromarkt en Euratoom zijn vrij dag door de Westduitse Bondsdag met overweldigende meerderheid goedgekeurd. Na een debat zonder vuurwerk, dat slechts vijf uur duur de, werden de verdragen met hand opsteken geratificeerd. Tegen stem den alleen de liberalen (i.D.P.) en de vluehtelingenpartij (B.H.E.). West-Duitsland is hiermee het eer ste van de zes betrokken landen die de verdragen ratificeert, zij het on der de bepaling, dat de ratificatie pas definitief wordt, als ook de an dere vijf parlementen hun goedkeu ring aan het verdrag hebben gege ven. De Franse Nationale Vergadering zal dinsdag stemmen over de ratifi catie van de verdragen inzake de Europese Economische Gemeenschap en de Euratoom. Mishandeling van kind met dodelijke afloop? Een 34-jarige fabrieksarbeider Is door de Rotterdamse recherche in arrest gesteld. Maandamiddag zou hij zijn 4-jarig zoontje, dat vermoe delijk door de warmte wat lastig was, hardhandig hebben aangepakt en hem zelfs tegen de buik hebben geschopt. De volgende dag overleed het kind in een ziekenhuis. Sectie zal nu moeten uitwijzen, of de mishan deling als doodsoorzaak aangemerkt kan worden. PROF. DR. MUNTENDAM VERKLAART: Onnodig alarmerende berichten verspreid Er is niets bijzonders aan de hand met de griep. Dit heeft de directeur- generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, gisteravond in een radiotoespraak verklaard. Prof. Muntendam zeide dat er over het optreden van Aziatische griep in Nederland onnodig alarme rende berichten zijn verspreid. Er is geen enkele reden aan deze ziekte meer aandacht te besteden, dan aan soortgelijke epidemietjes, die ons meestal met een tussentijd van on geveer twee jaar komen bezoeken. Naar aanleiding van een bericht over een „griep-epidemie" in Neder land, afkomstig van de Wereldge zondheidsorganisatie te Genève, die de berichtgeving over de Aziatische griep verzorgt, heeft de directeur- feneraal voor de volksgezondheid eze organisatie om een „tegenbe richt" verzocht. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (A. N.v.V.) te Den Haag heeft haar vertegenwoordigers in Keulen, Lon den, Parijs, Brussel, Stockholm en Zurich telegrafisch medegedeeld, dat de berichten over een „griep-epide mie" in Nederland onwaar zijn. ZOON VAN TROONPRETENDENT TROUWDE Toeschouwers riepen; Lang leve de koning! Het burgerlUk huwelijk tussen prins Henri van Orleans, graaf van Clermont, zoon van de Franse troonpretendent en hertogin Maria The- resia van Wtirttemberg is vrijdagmorgen in 't Normandische stadje Dreux voltrokken. Getuigen voor prins Henrl bij het burgerlijk huwelijk waren koning Paul van Griekenland en de Spaanse troon pretendent, de graaf van Barcelona. Voor de bruid getuig den haar beide broers, de hertogen Ludwig en Karl van Württemberg. De bruid hertogin Ma ria Theresia, droeg een wit satijnen bruidsjurk met 'n sleep van 8 me ter. Deze was gemaakt van een 16 meter lange rol satijn, als huwelijks geschenk aangeboden door de zijdewevers van Lyon. Prins Beatrix droeg 'n ?ele japon en prinses rene een gebloemde blauwe. Toen zij uit het stadhuis kwamen, wer den zij door de wach tende menigte hartelijk toegejuicht. Toen de Graaf van Pa rijs en zyn, gezin naar bulten traden, riepen de toeschouwers, van wie er velen het lelie-em bleem droegen (de lelie is de bloem in het wa pen van de hertogen van Orleans), „lang le ve de koning". Daarna werd het kerke lijk huwelijk gesloten in tegenwoordigheid van de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin. In deze kapel ligt de FotoPrinses Beatrix verlaat aan de arm van Prins Jean van Luxemburg het stad huis te Dreux. voorvader van prins Henri, Louis Philippe, die de laatste koning van Frankrijk was. be graven. Het gebouw was prach tig versierd met duizen den gladiolen en rode en witte rozen. De Franse lelie ontbrak echter, omdat de bruid de lucht van die bloem niet ver dragen kan. Bij het snikhete stads park, waar het gezel schap na de kerkelijke plechtigheid onder de kastanjebomen 'n brui loftsmaal gebruikte, wachtten o.OUÖ Duitse toeristen, die met auto bussen naar Dreux wa ren gekomen om 't jon ge paar geluk te wen sen. Een glansnummer op de vrijdag tij dens de Z.L.M.-tentoonstelling (n Zierikzee gehouden demonstraties, vormde de parade van de Zeeuwse landelijke ruiters. (Foto P.Z.C.) Volledige overeenstemming over Stop van Ternaayen. Van de zijde van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt ons het volgende meegedeeld „Nadat principiële overeenstem ming werd bereikt door de ministers van buitenlandse zaken van België en Nederland over de opheffing van de Stop van Ternaayen, werd donderdag in het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat In Den Haag een bespreking gehouden tussen de heer Van Auden- hove, de Belgische minister van open bare werken en wederopbouw en de heer Algera, de Nederlandse minister van verkeer en waterstaat, teneinde de technische aspecten van het plan dienaangaande nader te onderzoeken. Deze bespreking leidde tot een vol ledige overeenstemming, zodat in het begin van de maand september van Belgische zjjde zal kunnen worden overgegaan tot de aanbesteding van de grote nieuwe sluis voor schepen van 2UOO ton". Interessante rijtoer door Schouwen en aantrekkelijke demonstraties Zierikzee heeft vrijdag een invasie beleefd. Duizenden belangstellenden zijn in groten getale naar het eiland gekomen, een kilometerslange stoet van meer dan tweehonderd personenauto's en bussen trok in de morgen uren door geheel Schouwen-Duiveland. Des middags hebben evenzovele duizenden urenlang met volle teugen genoten van de demonstraties op het Z.L.M.-tentoonstellingsterrein, waar de landelijke ruiters en de Schouwse paardenfokkers een groots specta culair schouwspel hebben gebracht, dat telkens weer opnieuw het hart van iedere agrariër sneller doet kloppen. De tweede dag van de Z.L.M.- tentoonstelling, is daarom een succes geworden, al was het wel wat té warm. De duizenden bezoekers heb ben verkoeling trachten te vinden bij ijs en dranken, waarbij de ver kopers werden bestormd, maar de verzengende hitte kende geen par don. Alléén schijnbaar wél yoor de organisatoren van de verschillende evenementen. In ieder geval was hun enthousiasme en werklust nog even groot onder deze hoge temperatuur, zo groot, dat zij daarmee ieders be wondering en waardering hebben verdiend. Het gehele programma was namelijk niet alleen aantrekke lijk en goéd verzorgd, maar alles liep daarbij zo op rolletjes, dat men af en toe zelfs op het tijdschema vóór was! Reeds lang voor negen uur be gonnen zich des morgens de straten van het oude Zierikzee te vullen met bezoekers die vroeg uit de veren waren ge weest en met verschillende bo ten van de normale diensten en extra schepen werden aange voerd uit alle delen van Zeeland. Het eerste programmapunt van deze grote Zeeuwse agrarische uitgaansdag was voor de mees ten de traditionele Z.L.M.- rijtoer. De vele honderden deelnemers, on der wie de commissaris der konin gin en het lid van Ged, Staten, de heer C. Phllipse, die door het gehele gebied van Haamstede tot aan Brui- nisse werden geleid, hebben tiidens deze rit met eigen ogen het bijna ongelooflijke herstel van dit eiland kunnen aanschouwen. Door de grote hartelijkheid waarmee in alle dor pen jong en oud de stoet begroette, werd het haast een zegetocht. Op het tentoonstellingsterrein wa ren intussen de respectievelijke ju ry's reeds van acht uur aan de gang om de honderden paarden, koud- bloed zowel als warmbloed, het rundvee, de gieten en kippen te keu ren, terwijl de Zeeuwse landelijke ruiters er hun eerste wedstrijden hielden. Middagprogramma Hoofdschotel vormde het middag programma. Natuurlijk had de ten toonstelling zelf ook niet over be langstelling te klagen, doch een groot deel van het publiek schaarde zich toen rond de demonstratiering, waar een défilé met de in gala-uni form gestoken Johan Willem Friso- kapel voor een kleurrijke opening zorgde. Meisjes van de landbouw- huishoudscholen voerden enkele oefe ningen uit en voor de rest van de middag kregen de paarden de groot ste aandacht. De landelijke ruiters brachten er hun springconcoursen en boden met de grote parade, een wel zeer at tractief nummer. Verder werden o.a. de diverse koudbloedpaarden voorge leid, waarvan de eigenaren uit han den van verschillende autoriteiten de prijzen in ontvangst mochten nemen. Zo kreeg men o.a. de hengst Da vid van de hengstencombinatie Schouwen-Duiveland te zien, die de le prijs voor hengsten met afstam melingen won, de kampioenee merrie .(Vervolg op pag. 5) Dr. van Binsbergen neemt ontslag Naar het A.N.P. te Willemstad ver neemt heeft dr. W. C. van Binsber gen vrijdag per een augustus z(|n ont slagaanvrage als advocaat-generaal Ingediend. HU wordt als administra teur bU het Nederlandse ministerie van Justitie belast met het ontwerpen van een nieuw wetboek van militair strafrecht. HU 2*1 later mogelUk ver bonden worden aan een Europese In ternationale organisatie. De Antilliaanse regering had onlane* besloten dr. W. C. van Binsbergen. die optrad als wnd. procureur-generaal, te ontslaan daar hij geen gevolg had gegeven aan de opdracht, de hoofdre dacteur van „Beurs- en Nieuwsberich ten". de heer A. de Wit. uit te wijzen. Deze kwestie kwam o.m. ter sprake op een speciale zitting van het rijks kabinet, waaibij de Antilliaanse .pre mier. de heer E. Jonckheer, tegen woordig was. Van welingelichte zijde wordt ver nomen. dat mr. W. R. Boom, de hui dige officier van Justitie, door de Antilliaanse regering wordt voorge dragen voor benoeming tot procu reur-generaal. KORTE PREDIKATIE „ZIE NAAR ONS"! Toen deze t kreupel geboren man) zag, dat Petrus en Johannes de tempel zouden binnengaan, ver zoent hij om een aalmoes. En Pe trus zag hem scherp aan, met Jo hannes, en zeide: Zie naar ons. En hij hield zijn blik op hen ge vestigd, verwachtende iets van hen te ontvangen. Maar Petrus zeide: Zilver en goud bezit 1 k niet, maar wat ik heb geef ik Uin den naam van Jezus Christus, den Nazorecër: Wan del.' Hand. S vers 3 tot 6. Het contact van mens tot mens gaat niet alleen langs mond en oor, maar ook van oog tot oog. Daarom heet het beleefd om iemand aan te zien, met wie je spreekt. In het bo venstaand geval was het echter een zaak van zielzorg; de apostelen kon den niet in een oogwenk het Evange lie verkondigen aan een ongelukkige, maar er was aan hen wel iets te zien van hun zender, Jezus. Hadden zij Zijn Heilige Geest niet ontvangent Aan hen zag men de eenvoud van de gekruisigde en uit hun ogen scheen de kracht, van het geloof. Dit alles behoort tot de voor onderstelling van het opzienbarende wonder, waarop ik ditmaal niet ver der kan ingaan. „Zie naar ons"! Kan de kerk dit nu nog zeggen f Men beschouwt dit veeleer als hoogmoedig. Wij zijn geen apostelen. De kerk predikt: zie op Jezus! Vandaar de 1 candteksten of ook: het crucifix. Het visuele is n.l toch van groot belang. Reeds Luther beweerde, dat de ouders het aangezicht Gods vertegenwoordigen voor him kinderen. Eerst komt het persoonlijk contact, dan de Evange- lie-prediking. Hier wringt de schoen bij veel evan gelisatie-werk. De ervaring wijst uit, dat nieuwbekeerden zich in de kerk niet thuis gevoelen, hoewel dit niet alleen aan de gemeenten behoeft te liggen. Wij zijn weinig ingesteld op vreemdelingen en vakantiegangers, onze blikken zijn meer nieuwsgierig dan belangstellend of barmhartig. Dit zal nu moeten veranderen, want de wereld ziet naar ons en moet dat ook doen; zolang de mensen nog niet in geloof op Jezus kunnen zien, kijken ze naar de Christenen en naar hun voorgangers, gelijk kin deren naar hun ouders. Daarom, doet van uw wezen weg, wat tan Chris tus afleidt en laai 'U vervullen met zijn kracht. Hij zal er ons eenmaal op aanzien. Waterlandkerkje. W. B. Bergsma. Het weer in Europa Stockholm, half bewolkt. 22 gr. Oslo, licht bewolkt. 23 gr. Kopenhagen, onbewolkt. 22 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt, 19 gr. Londen, onbewolkt. 27 gr. Amsterdam, onbewolkt. 23 gr. Luxemburg, onbewolkt, 34 gr. Parijs. Licht bewolkt. 38 gr. Bordeaux, half bewolkt. 27 gr. Grenoble, licht bewolkt. 22 gr. Nice, onbewolkt. 28 gr. Berlijn, onbewolkt, 29 gr. Frankfurt, licht bewolkt. 37 gr. München, onbewolkt. 22 gr. Zurich, onbewolkt. 15 gr. Genève. onbewolkt. 33 gr. Locarno, onbewolkt. 32 gr. Wenen, onbewolkt. 38 gr. Innsbruck, licht bewolkt, 3« gr. Rome, licht bewolkt. 38 gr. Ajacclo. onbewolkt. 29 gr. Mallorca. licht bewolkt. 30 gr. DE VERWACHT... ZONNIG Zonnig weer met een kans op on weer In het zuiden van het land. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. Overwegend ma tige noordoostelijke wind. ZON EN MAAN 7 Juli Zon op 4.31 Maan op 16.54 onder 21.02 onder 1.06 8 juli Zon op 4.32 Maan op 17.57 onder 21.02 onder 1.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1