Anquetil sprintte naar tweede overwinning Zandbak kapseisde op het Hollandsch Diep Op vier manieren naar de bodem TWEEDE Z.L.M.-DAG TE ZIERIKZEE ZATERDAG 6 JULI 1957 PROVINOIALE 7 B B W 8 B O O O R A N 1 BAHAMONTES STAAKTE DE STRIJD IN TOUR Piet van Est maakte val, maar maakte toch winst van 10 min. Het was te verwachten, dat In deze negende etappe, na de inspanningen van de voorgaande dagen, de strijd monotoon zou worden. Dat is inder daad gebeurd. De temperatuur was weer zeer hoog, In het parcours was een berg van de derde categorie opgenomen (de 1140 meter hoge Col de la Rousse) en onder deze omstandigheden kon geen opmerkelijke activiteit worden verwacht. De Spanjaard Bahamontes stapte na 77 kilometer jammerend van zijn fiets en ontnam daarmee weer enige kleur aan de ronde. Belangrijker dan hgt opgeven van de Spanjaard was daarom de enorme winst die Jacques Anquetil, de lieveling van het Franse wielerpubliek, behaalde. De vroegere houder van het werelduurrecord, die donderdag veel tijd verspeelde, won meer dan 12 minuten terug op Forestier, de drager van de gele trui. Elf minuten door deel uit te ma ken van de kopgroep, één minuut door de sprint in Tnonon-les-Bains te winnen. De achterstand van An quetil is in de algemene rangschik king nog slechts 2V4 minuut hij staat nu op de tweede plaats. An quetil, heeft zich een goede klimmer en slagvaardig sprinter getoond, mo gelijk zal dat de verdere koers be ïnvloeden. Vrijwel onopgemerkt ontstond de aanval, die de etappe zou beslissen. Na 50 kilometer demarreerden de Spanjaard Benigno Aizpuru en de Breton Jean Bourles. Het peloton, apatisch, gaf hen de kans op een voorsprong: beiden hadden een grote achterstand in de algemene rang schikking. Zij namen 1 minuut 15 seconden, toen achtte de altijd zeer ijverige Jean Bobet het de tijd om eveneens het peloton te ontvluchten. Gedurende 3 kilometer duwde hij hard op de pedalen, toen was de ach terstand weggewerkt. Hoewel de drie renners na 73 kilo meter reeds een voorsprong van 3 minuten en 10 seconden hadden, werd de strijd voor hen zeer moei lijk. Want achter hen was grote ac tiviteit ontstaan. Roger Hassen- forder waagde met de Duitser Friedrich een kans. Pipelin sprong naar hun wielen, even later ook Lampré, de Franse nationaal Mahé, Piet van Est en de Zwitser Schellenberg. De po ging slaagde. Het tempo van de kopgroep was namelijk door lekke banden van Jean Bobet en Bourles vertraagd. Tenslotte, bij Saint-Laurent-du-Jura (88 kilometer) zagen de drie vluch telingen het vruchteloze van hun aanval in. Zij lieten zich inlopen en daarmee was de kop groep van 10 renners gefor meerd, die de strijd met grote eensgezindheid voortzette. Het water, door enthousiaste toe schouwers aangereikt, werd eer lijk verdeeld, de kop steeds tij dig overgenomen. Wijziging Toch zou de samenstelling van de kopgroep nog gewijzigd worden. Jacques Anquetil en de Belg Josef Planckaert zetten tijdens de beklim ming van de la Rousse een tegen aanval ln. Juist op het moment waarop Hassenforder en Aizpuru 't contact met de kopgroep hadden verloren de Spanjaard door een lekke band bij de ravitaillering. Aiz puru herstelde zich tijdig, hij sloot zich aan bij Anquetil en Planckaert, maar Hassenforder kreeg met zich zelf een moeilijke strijd uit te vech ten. Hij geraakte zelfs even achter het peloton, maar hij eindigde ten slotte toch nog in de hoofdmacht. De beklimming van de la Rousse werd een succes voor de Duitser Friedrich, hij bereikte de top als eerste, het was een krachtsinspan ning die te veel van hem had ge vergd, want in de afdaling kon hij het hoge tempo niet meer volhou den. De populaire Anquetil had met Aizpuru en Planckaert nog voor de FransZwitserse grens de kop in gelopen. De onfortuinlijke Piet van Est passeerde de eindstreep met een achterstand van 4i seconden, omdat hij kort voor de finish ten val kwam, Meer Moskouse mutaties C.P.N. is het met alles roerend eens De organen van het Sowjet-minis- terie van defensie en van marine brachten vrijdag verslagen van een bijeenkomst van militante commu nisten, waarop maarschalk Zjoekow felle kritiek op de groep-Molotow le verde. Hij zei, dat de strijdkrachten verenigd staan om het partijbestuur en gereed zijn om gehoor te geven aan een eerste oproep van de partij en de regering om de belangen van de Sowjet-Unie te verdedigen. Nog twee Sowjet-leiders die deze week hun partijbaantjes verloren, zijn van hun functie in de regering ontheven. Met zijn Mikhail Perwoe- chin en Maxim Saboerow, die eerste vice-premiers waren. Alexei Kosygin, een der kandidaatleden van het "pre sidium, is benoemd tot vice-premier. Een Joego-Slavische regerings woordvoerder heeft vrijdag in Bel grado bekendgemaakt, dat de vice- presidenten Kardelj en Rankovic een vakantiereis naar de Sowjet-Unie zullen maken. Men kan aannemen, dat zij Sowjet-leiders zullen ontmoe ten, aldus de woordvoerder. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat het nu afwacht of de Sowjet-Unie praktische maatre gelen zal voorstellen voor het vin den van een rechtvaardige oplossing van vraagstukken als de ontwape ning en de hereniging van Duitsland. Hét partijbestuur van de Commu nistische Partij Nederland is volgens een gisteravond uitgegeven verkla ring donderdag bijeen geweest ter bespreking van het communiqué en de resolutie van het centraal comité der Russische communistische partij. Uit deze verklaring blijkt, dat de Nederlandse communisten het met alles wat in Moskou gebeurt roerend eens zijn. Van Kleyn voorzitter „Het Groene Kruis." In de te Utrecht gehouden vergade ring van het algemeen bestuur der Algemene Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis werd in de vacature van wijlen prof. dr. J. H. Tuntler te Groningen gekozen tot voorzitter de heer mr. A. Kleijn, burgemeester der gemeente Meppel. Tevens werd besloten vet dagelijks bestuur met één lid (een medicus) uit te breiden. Als zodanig werd gekozen de heer J. P. Verster, arts te 's-Gra- venmoer (N.-Br.)j Grote belangstelling bestaat er n deze weken voor een aantal s schepen van Harer Majesteits H vloot in de Vlissingse marine- H haven. Menigeen ook maakt §e een wandeling over het Eiland, H vanwaar men een voortreffe- lijk uitzicht heeft op de hier M liggende schepen. Deze foto s werd van het Eiland af geno- H men. (Foto P.Z.C.) |1 lllllllllll!!l!lll!llllllllllllllt!lllll!lllll!!lllllllllllllllllllllllllll!llllllllllltll Westduitse medici: verband tussen roken en ziekten. In een door de Westduitse medische voorlichtingsdienst te Münster uitge geven verklaring wordt gezegd, dat zware rokers twaalf maal zoveel kans hebben hartkwalen te krijgen als nlet- rokers. Bloeddruk en polsslag worden door nicotine verhoogd. De Westduitse medische voorlich tingsdienst noemt als andere ziekten, waarvan ontstaan en verloop verband houden met het roken: aandoeningen vaniet lymfatisch stelsel, bronchitis, longWanker, maag- en darmontstekin gen en blaaskanker. „Het doet er niet toe of de roker al dan niet inhaleert en of hh wel dan niet z.g. filtersigaretten rookt", aldus de West-Duitse medische voorlich tingsdienst. Van 6 opvarenden werden vier gered (Van onze speciale verslaggever) Een afschuwelijk drama heeft zicb gisternacht afgespeeld op het Hol- nds Diep. Ter hoogte van het licht van Strycnsas kapseisde daar de diep geladen zandbak Merwede (2000 ton). Van de zes opvarenden konden er vier worden gered. Zy moesten met behulp van snybranders bevryd worden. Een echtpaar wordt vermist. De zandbak, een omgebouwd lan dingsvaartuig van de firma Ooster- wyk.te Rotterdam, was om half tien weggevaren van de zandzuiger Ahoy bij Numansdorp. Aan boord Bevonden zich de 31-jarige schipper Willi H Ruiter uit Rotterdam, zijn 26-jarige Onder grote belangstelling, vooral van de mannelijke jeugd, werden gisteravond in de eerste binnenhaven te Vlissingen weer duikdemonstra- ties gegeven door de bemanning van Hr. Ms. „Beveland". Alvorens met het duiken werd begonnen, gaf de commandant van Hr. Ms. „Beveland", luitenant ter zee 2e klasse o.c. H. van Hoeven met behulp van een luid spreker vanaf het schip een uiteenzetting van de taak der duikers, die verschillende werkzaamheden omvat, o.m. het opruimen van versper ringen onder water, het opruimen van mijnen en het aanbrengen van springladingen. Hierna werden verschillende duikmethoden gedemon streerd, zoals het afdalen naar de bodem in een standaard-pak, dat „slechts" 87 kg weegt. Een der hoogtepunten- van de avond was het tot zinken brengen van een miniatuur duikbootje. Een viertal kikvorsmannen kreeg opdracht een springstoflading aan te brengen, waarin zij slaagden, zodat precies op de aangegeven tijd een explosie de toeschc^vers aan de wal deed schrikken en zij de duikboot onder water zagen vdv,ijnen. Tot slot werden vier kikvorsmannen door een helikopter uit het water gehaald (zie foto). Vanmiddag worden de demonstraties herhaald. (Fotr. P.Z.C.) vrouw G. RuiterGelijnse. hun twee- iarig zoontje Gustaaf-Robert. de 39- jarige knecht K. van Dijk. eveneens uit Rotterdam, diens vrouw J. van D(jkLentjes en hun 15-jarlg doch tertje Ursula. De bak was diep gela den. maar toch niet zo dat het water boven de gkstreep uitkwam Twee sleepboten trokken de bak. Het vaar tuig lag van voren iets dieper dan achter. Op zeker ogenblik zag de schipper dat het schroefwater van de sleepboten Pieter en Janny 2 over de kop in het ruim spoelde. Hij zag dat de bak met de kop naar beneden ging en begreep het gevaar. Hij holde naar beneden, waar in de kajuit zqn vrouw koffie zette en de jongen lag ta sla-j Ken. Maar het was al te laat. Net toen ij in de roef kwam, ging de zandbak verder naar beneden en sloeg over bakboord om. Klopsignalen De bemanning van de sleepbo ten had met ontzetting gezien, wat er was gebeurd. Terstond werden de touwen gekapt en cirkelden de boten om de bak, op zoek naar de opvarenden. Dat leverde niets op en omdat de bak begon te zinken, besloot men het vaartuig op een nabijgelegen zandbank te duwen. Daarna werd onmiddellijk alarm geslagen en met assistentie van de rijkspolitie te water en een boot van de bergingsmaatschappij Joh. v. d. Ende werd op de plaats, waar klopsignalen waren gehoord, gaten gebrand in het vlak van de bak. Niet lang duurde het of een cirkel van 45 cm. middellijn viel uit de bodem. Het bleek de juiste plaats te zijn, want door het kleine gaat je ontsnapten de schipper, zijn vrouw en zijn kind aan de dood. De schipper nam dadelijk deel aan het verdere reddingswerk, maar kon weinig aanwijzingen geven over de verblijfplaats van zijn knecht en diens gezin. Hij had '"iet meisje om hulp ho ren roepen, maar ten aanzien van het echtpaar achtte hij de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij de ramp had den zien aankomen en overboord wa ren gesprongen. Men gaf op verschil lende plaatsen klopsignalen, maar zonder resultaat. Op zes plaatsen werd een gat gebrand en Joh. v. d. Ende ging voorts naar beneden om het kind onder het schip te zoeken, maar het leverde allemaal niets op. Juist had men echter besloten het zoeken op te geven, toen men heel zwak om hulp hoorde roepen. Schip per Ruiter klom via een patrijspoort in het wrak en kreeg binnen contact met het meisje Ursula. Vfeer boven gekomen kon hy de plaats van het meisje aanwezen. Toen men door het vlak van de bak was gekomen, moest nog een metalen plaat worden door gesneden voordat men de ruimte, waarin Ursula zat, had bereikt. Schip per G. v. d. Garde van de rykspolitie liet zich met een touw naar beneden zakken, waarna hy het kind naar bo ven werkte. Ursula was deeriyk over stuur en niet in staat, iets over haar moeder en stiefvader te vertellen. Ze zei alleen maar dat ze weg waren De rykspolitie te water nam gister morgen dan ook aan. dat het echtpaar Van Dijk zich niet meer in het wrak bevond, maar overboord was gespron gen. Het wrak is gisteren naar de zee haven van Dordrecht gesleept. Oecumenische Raad schreef aan Russisch Orthodoxe kerk. De Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland heeft het volgend* schrijven gezonden aan mgr. Niko lai, metropollet van Krontltsky en Kolnnna te Moskou, „De oecumenische raad van ker ken in Nederland dankt U voor de groet, die hij van l" mocht ontvan- ren ter gelegenheid van het Faas- feest en zend 1' wederkerig zyn broederlijke groet. Wegens onze geloofsverbondenheld met U in Christus menen w\J even wel niet met deze groet te mogen volstaan. Immers gedurende het laatste deel van het vorige jaar heb ben zich In Hongarije gebeurtenis sen voorgedaan, waarbij het volk van Rusland en zij het op andere wijze dat van Nederland nauw betrokken waren. Deze gebeurtenis sen hebben ons diep getroffen. Het Hongaarse volk zocht zijn vrijheid. Het werd neergeslagen door militaire macht. Een gevoel van be klemming bevangt ons als wij eraan denken, dat de kloof tursen de lan den van Oost- en W"s* -Europa mede hierdoor breder en dieper is gewor den. Wij betreuren het. dat wij op dit ogenblik geen mogelijkheid zien om met U als kerken, een wot te zoeken en leed tegen te gaan Het lijden van onze broeders en zusters in het ge loof In vele landen vervult ons met groeiende verontrusting Ondanks dit alles blijft onze ver bondenheid met U in de liefde Gods die is in Jez.us Christus onze Heer. Wij willen dat deze groet een zicht baar teken hiervan Is. In het bewustzijn van ons aller ongerechtigheid geloven wij ln de Heer, die door zijn opstanding alle macht van duivel en dood zegevie rend heeft overwonnen. Moge deze overwinning Zün kerk ln deze wereld. In oost en west. ster ken tot een getuigenis van zijn ge rechtigheid en vrede." Een spoorbrug over de rivier de Albe- msrle Vn de Amerikaanse rtaat Noord- Carollna. Is ingestort. Twee locomotie ven en drie wagons van een luist pas serende trein vielen mee de afgrond bi. Hierbij zijn vier mensen om het leven gekomen. LEZERS SCHRIJVEN Muziek op de Kinderdijk te Middelburg Het komt maar heel zelden voor, dat tijdens een optocht of rondwandeling door de stad Middelburg van een der muziekkorpsen de Kinderdijk in de route opgenomea^ordt Meestal zien de bewoners van aeze straat de tam boers. hoornblazers en muzikanten op een afstand of aan de overkant op de kaaien voorbijtrekken. Toch wonen er op de Kinderdijk ook veel mensen, die graag niet alleen wat muziek willen horen, maar het ook van dichtby *^1- len meemaken. Namens een groot aantal bewoners van de Kinderdijk verzoek ik daarom de organisatoren van optochten rond wandelingen en dergelijke ook eens om de Kinderdijk te denken en dit ge deelte van Middelburg ln de route op te nemen. Wanneer er gecollecteerd wordt voor een of andere vereniging, weet men de Kinderdijk wel te vinden. Wij zullen U er allen heel dankbaar voor zijn! Middelburg. L. JOOSSE. (Slot van pag. 1) Josée van Schelberghof van C. Pad mos uit Eikerzee, en de reserve kampioene Quina van Oosthoeve van J. der Weduwen uit Kerkwerve. Ook het rundvee kwam in de baan, met o.a. de kampioen stier Jantjes Eduard van L. van der Wekken uit Zierikzee, de reserve-kany>ioen Ri ka's Adema's Juweel van Hendrikse, Ouwerkerk; de kampioen-koe Griet je 3 van C. Padmos, Eikerzee. de re serve kampioen-koe Adema 213 van E. Verburg uit Noordgouwe, de kam pioen-vaars Tjitske 18 van E. Ver burg uit Noordgouwe en de reserve kampioene Rooda Dina van de Ze- cova uit Goes. Allemaal stuk voor stuk levende bewijzen, dat de Schouws* veehou ders na de ramp ernst gemaakt heb ben met de opbouw van hun nieuwe veestapel. De ruiters kregen met hun paar den deze middag menig verdiend ap plaus en de geleiders van d* mach tige kouabloedpaarden brachten de dieren in galop voor. waarvoor van de tribunes hartelijke toejuichingen klonken. Kortom het was een middag, die de echte paardenliefhebbers al een voorproefje hebben gegeven van de sfeer, waarvan zij in september op de nationale in Den Bosch In nog grotere mate zullen kunnen genie ten. De mannen van de Johan Willem Friso-kapel, die ondanks de warmte ook des middags vele malen het pu bliek op een pittige mars vergastten, gaven des avonds een concert op het tentoonstellingsterrein. Met een gro te, imposante taptoe, in samenwer king met de plaatselijke harmonie „Kunst en Eer" hebben zij op het Havenplein deze wel in alle opzich ten geslaagde tweede dag van de Z-LAL-manlfe*tati* besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13