Ir. Herweijer:„Dure arbeid behoeft niet tot extensivering te leiden" 1 00*53? REDE IR. GEUZE TE ZIERIKZEE BELANGRIJKE VERSCHUIVINGEN IN HET AKKERBOUWPLAN VRIJDAG 5 JULI 1957 PROVINCIALE 7 R B U W 4» E COURANT 1 ALGEMENE VERGADERING Z.L.M Commissaris der koningin veroordeelde gemeenteclassificatie De directeur van de Cultuurtechnische dienst, ir. S. Herweyer, die de met de hitte en veertig amendementen op de Pachtwet worstelende minis ter Mansholt" excuseerde en verving, heeft donderdagmiddag in de alge mene vergadering van de Z.L.M., gehouden in de Concertzaal te Zierikzee enkele belangwekkende opmerkingen gemaakt over het structuurbeleid, dat voor de Nederlandse landbouw moet worden gevolgd. Daarbij sprak hy zich, in verband met onze grote afhankeiykheld van de In- en uitvoer, uit voor een deelneming aan de Euromarkt, terwjjl hy ten aanzien van de steeds duurder wordende arbeid de vaak verkondigde mening bestreed, dat dit zal moeten leiden tot extensivering van de landbouw. Hij zag juist meer mogelijkheden in een voortgaande mechanisering. Zjjn opmerkingen over de Euro- markt staafde hij met de feiten, dat b\jv. het nationale inkomen van het Amerikaanse blok slechts voor 8% van in- en uitvoer afhan kelijk is, tegen 90% in ons land. Voor Frankrijk en Duitsland is dit slechts 25%, zodat hy by een samengaan slechts een grotere economische weerbaarheid voor ons land zag. Ten aanzien van de mechanisatie van de bedrijven vestigde hij ook de aandacht op de noodzaak, dat voor de veeteelt oplossingen worden fezocht, die invoering van een vijf- aagse werkweek mogelijk zullen ma ken. Het mechanisch melken neemt reeds zeer sterk toe, doch er is op dat gebied nog veel te doen. Ook sneed ir. Herweijer het vraagstuk van de financiering van de toenemen de mechanisatie aan. Hij zag het als een normaal verschijnsel, dat de boer hiervoor een schuld op zich neemt. Nu we gaan in de richting van het tegengaan van splitsing der bedrij ven, zullen hiervoor financiële rege lingen moeten worden getroffen, wel ke dit mogelijk maken. Aan het slot van zyn betoog roer de hy het ook door ir. Geuze naar voren gebrachte probleem van de be woonbaarheid van het platteland aan. Hy was van mening, ernstig overwogen dient te worden of men toch niet tot een samenwerking van gemeenten zal moeten komen om zo een sterk streekcentrum te vor men, dat een vlucht naar de stad kan tegengaan. Vërgadering Voordat de algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze zijn openingsrede hield waarvan elders in dit nummer een uittreksel wordt gepubliceerd sprak hij eerst een bijzonder wel komstwoord tot o.m. de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- Eindelijk de volkomen automatische bromfiets II Nederlanders kregen gratis splinternieuwe bromfietsen In Musis Sacrum te Arnhem werden op 14 juni jJ. deze brom fietsen hun feestelijk overhan digd. Tien van de elf Nederlanders waren de bezitters van de oudste tien in Nederland nog rijdende Kaptein Mobylettes. Dit moge op zichzelf niet zo bijzonder zijn, wèl zeer bijzonder is 't, dat bij die oudste tien, de nummers 1, 2. 4, 6, 7, 8, 9, 10. 12 en 14 te voor schijn kwamen. Deze Kaptein Mobylettes zijn in 1950 verkocht, en stuk voor stuk hebben ze 7 jaar lang dag in dag uit lang3 Neer- land's wegen gereden. Ze waren nog alle dagelijks in dienst. De 11de splinternieuwe gratis Kaptein Mobylette was voor de heer A. Veldman, die zes weken geleden op zijn Mobylette van 1951!! in 2 dagen naar Wenen reed. om de voetbalwedstrijd OostenrijkNederland (U weet wel!) te zien. Men zou kunnen zeggen, dat 't enige lichtpunt van die wedstrijd de prestatie van de heer Veldman was. Na dit alles behoeven we u over de kwaliteit van de Kaptein Mobylette niets meer te vertellen. Wat we u wèl nog willen zeggen is dit: de Mobylette is sinds enkele weken aan de markt met een vol komen automatische bromfiets. U geeft alleen gas, en u rijdt weg. Koppeling en versnellingen volkomen automatisch en zelf werkend. Dit hebben alleen de duurste auto's en... de KAPTEIN Mobv- lette S14 f 428.50 en S34 525.— en S44 675.Uw handelaar en vrw Mobylette agent zullen ze sembroot, het lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Phllipse, de bur gemeester van Zierikzee. mr. F. Th. Dyckmeester het Eerste Kamerlid jhr. mr. T. A. J. W. Schorér en het ere-lid, de heer J. M. van Bommel van Vloten. De huishoudelijke zaken wer den vlot afgewerkt. Medegedeeld werd, dat de bouw van de nieuwe landbouwhuishoudschool te Oostka- pelle beschikbaar zijn. Het bestuur besloot een kleine commissie te be noemen, die de mogelijkheden van een betere brouwgerst-afzet zal onderzoe ken. In verband met hun 50-jarig lid maatschap werden tot lid van ver diensten benoemd de heren L. Blom, Haamstede, L. J. van Gastel, Schud- debeurs, en J. B. Bécu-Verhage, Groe- de. De jaarrekening over 1956 werd goedgekeurd met een voordelig saldo van 1 3210,98. In zyn speech tot de vergadering, gewaagde ook de commissaris van de koning zy'n zorg over de ontvol king van het platteland. In dit verband noemde hij de gemeente classificatie een hopeloos punt Hy was evenzeer van mening, dat de herverkaveling „het is een ope ratie" niet afgeremd moet wor den, terwyi hH ook geen goed woord over had voor nationalise ring van landbouwbedrijven. Naar aanleiding van 'n opmerking over de zorgelijke positie van de Schotiwse landbouw, kon ir. Geuze aan de commissaris mededelen, dat er thans een economisch on derzoek naar deze bedryven gaan de is. Voorts richtte de burge meester van Zierikzee, mr. Dyck- m oester zich nog tot de vergade- ring. Officiële ontvangst Het hoofdbestuur van de Z.L.M. werd na afloop van de vergadering door 't collega van B. en W. van Zierikzee in het stadhuis officieel ontvangen. Burgemeester mr. F. Th. Dttckmees- ter gaf een overzicht van Zierikzee als handelstad in de middeleeuwen, toen de plaats tot grote bloei kwam. De algemeen voorzitter van de Z.L.M. ir. M. A. Geuze wees op de belangrijke rol die Zierikzee altijd heeft gespeeld. Ook na de voltooiing van het Deltaplan zal deze plaats het centrum blijven van het eiland, zo zei- de ir. Geuze. Na de ontvangst in het stadhuis, werd het hoofdbestuur van de Z.L.M. en de genodigden een diner aangeboden in het „Huis van Nassau" De wandeling naar het „Huis van Nassau" gebeurde met „Kunst en Eer" voorop. Aan de maaltijd werden vele goe de woorden gesproken. De kring- voorzitter de heer A. M. Geluk, reik te daarbij speciaal voor deze gelegen heid vervaardigde Z.L.M.-tegels uit, namelyk aan de commissaris der ko ningin, ir. Geuze, burgemeester Dyck- meester, de heer H. J. Doeleman, dijkgraaf J. Klompe, oud-kringvoor zitter H. C. v. d. Zande en mej Corrie van Schelven. De heer J. M, Bommel van Vloten sprak een afscheidswoord in verband met zijn vertrek uit Zee land. (Slot van pag. 1) de welvaart eigen kinderen, onder welke „het sparen" verslindt. Zonder de waarde van plannen ma ken geheel te onderschatten, hechtte ir. Geuze geen te absolute betekenis aan economische voorspellingen. Eni ge bescheidenheid omtrent de beteke nis van de economische wetenschap pen op deze terreinen is z.i. niet onge past. ONGERUSTHEID Sprekende over de ongerusthèid in boerenkringen als gevolg van de slechte Inkomsten van de laatste ja ren en gezien hun dalend inkomen in vergelijking tot het nationaal gemid delde, zag de algemeen voorzitter de omstandigheden toch niet zelfde als in de crisisjaren. Het probleem lijkt nu veeleer gelegen te zyn in de onop houdelijke stijging van kosten. Een sterke verhoging van arbeidsproduk- tiviteit in de landbouwbedrijven heeft bijv. het loonbestanddeel, socialelas- ten inbegrepen, In verhouding niet tot een gunstiger bestanddeel weten terug te brengen. De verhoging van de arbeidsproduktiviteit is begonnen te staan en te vallen met de investe ringen in machines. De snelle slijtage en veroudering der landbouwmachines, gepaard aan de vereiste veelsoortigheid en de korte gebruiksperiode, doen een enorm beroep op de liquiditeit en dat op een moment van financiële teruggang en kredietschaarste. Voor een kredietverruiming en -verbetering in de landbouw is dan ook de tyd méér dan ryp. De wil om deze mogelykheden te benutten ontbreekt echter nog wel bij meer deren. ook al vanwege de onzeker heid over de toekomst. Het feit dat byv. enkele dagen gele den nog steeds niet bekend was, hoe de prijsregeling voor de voedergranen zou zijn, bevordert de gerustheid on der de boeren niet. Het is op dit mo ment trouwens nog niet duidelijk, hoe men nu tot een gerstprijs van 25.50 cent met een minimum van 24.75 cent is gekomen. Na deze beschouwingen op kortere termijn, gaf de voorzitter in het ver dere deel van zijn rede nog zijn visie over de toekomstmogelijkheden van de landbouw op lange termyn, waar bij hy een pleidooi hield voor maatre gelen om net platteland bewoonbaar te houden. GEEN TEMPORISERING Er wordt ook gestreefd naar een goed eindpatroon van landbouwstruc tuur. Het leek spreker in dit verband uitermate nuttig de vraag te stellen of men niet van mening is, dat in de rampgebieden een verkaveling geen vertraging duldt. Een ramp moet her steld worden; een genezing zo snel mogeiyk tot stand gebracht. Wanneer het oorspronkeiyk bedoelde verkave lingstempo afgeremd gaat worden en de rampgebieden over één kam ge schoren worden met normale gebie den, dan wordt de ramp, naar ons ge voelen uitgerekt en het leed verlengd, zo merkte ir. Geuze op. Wat in het zuid-westen is geschied, is niet alleen met geld en rationele bedoelingen goed te maken. Spreker vertrouwde, dat de menselyke zijde van dit vraag stuk aan de officiële rechtvaardigheid zal appelleren en dat de ramptyd een einde zal vinden. Aan het slot van zyn rede maakte ir. Geuze nog enkele opmerkingen over de Euromarkt en de vryhandelszone. Van overwegende betekenis voor de Nederlandse landbouw is de Engelse opvatting dat de landbouwproducten buiten de vryhandels-zone-regeling moeten bhjven en de positie van De nemarken in dit verband. Het aan gaan van een vrij handelszone in twee de instantie is z.i. voor ons wel een zeer onoverzichtelijk iets. Denemar ken komt economisch gezien dan in een aantrekkehjker positie dan wy. Nederland neemt in net E.E.G.-ver- drag tal van verplichtingen op zich, Brief van Hike Eisenhower De directeur van het Roo- sendaalse kampeercentrum ..Zonneland", de heer A. Koopmanschap, heeft dezer dagen een pakje ontvangen van Mike Eisenhower, klein zoon van Amerlka's presi dent. In dat pakje bevonden zich een zakmesje en een brief, waarin Mike de heer Koop manschap bedankte voor het feit dat deze hem onlangs een mesje gaf toen hy het zyne in het kampeercentrum ver loren had. De heer Koopmanschap kon zich dit voorval wel herinne ren, maar wist indertijd niet dat hij met de kleinzoon van Eisenhower te doen had. Hij wist alleen dat het een zoon tje van een hoge Amerikaanse officier was die met zijn vader In „Zonneland" verbleef. P.v.d.A.„Vrede niet kopen met verraad van vrijheid" Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft een verklaring uit gegeven waarin onder meer wordt meegedeeld dat het zich stelt achter degenen, die In oprecht streven naar vrede, vla de regeringen een poging willen doen om te komen tot het verbod van proeven met atoombom men. Dit verbod zal alleen dan enig perspectief bieden, wanneer het ge baseerd is op een internationale over eenkomst, waarbij alle partijen van deze proeven afzien en bereid zijn alle controlemaatregelen te aan vaarden, die noodzakelijk zijn om de naleving van dit verbod te kunnen verzekeren. Het verbod van de atoomproeven kan voorts niet los worden gezien van het ontwapeningsprobleem als jjeheel. Het partijbestuur zou het toe juichen als de besprekingen op de ontwapeningsconferentie tot positie ve resultaten zouden kunnen leiden, daarbij nadrukkelijk vaststellend, dat conclusies van de ontwapenings conferentie niet kunnen en niet mo gen betekenen: zich neerleggen bij de politieke situatie zoals deze na 1945 is ontstaan. De verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van de vrije wereld en de solidariteit met de onderdrukte volken achter het ijzeren gordijn ge bieden echter, dat de ontwapening dienstbaar heeft te zijn aan de vrij heid. De vrede kan nooit worden ge kocht met verraad van de vrijheid. fROS Ook in BIJ opgravingen ten zuiden van Tsjengtsou In China zijn dertien bronzen klokken ontdekt. ZIJ hingen nog ln ge lakte houten omramingen, die, evenals de hamers met lange stelen, ln goede conditie waren. De ongeveer 2300 Jaar oude klokken heeft men bespeeld en het bleek dat zij nog heldere tonen voort brengen. s Tydens de opening van de Z. L.M.-expositie te Zierikzee p H loerden leden van L.J.O. en Z. ff H P.M. een vlotte en vaardige vlagoefening uit. (Foto P.Z.C.) n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii waarvan de praktyk nog zal moeten uitwyzen wat deze uiteindeiyk voor ons betekenen. Wy voelen er daarom niets voor, aldus spreker, een over eenkomst aan te gaan met een aan tal landen, die deze verplichtingen niet kennen, op ongelyke en voor ons on voordelige concurrentievoorwaarden, zonder dat daar compensaties tegen over staan. Nederland zal daarom z.i. goed doen het been by verdere onder handelingen stijf te houden. I.V.V.V. vraagt om Frans- Algerijns overleg Het uitvoerend comité van het In ternationaal verbond van vrije vak verenigingen heeft er bij de Franse regering op aangedrongen onderhan delingen met „de ware vertegen woordigers van het Algerijnse volk" te beginnen over een staking van het vuren. Voorts besloot het comité met al gemene stemmen alleen de Fran se afgevaardigde onthield zich de Franse regering opnieuw te verzoe ken „de vrijheid der vakbeweging en van meningsuiting te herstellen en gevangen genomen arbeiderslel- ders vrij te laten." Prins Bernhard opende ziekenhuis te Bennekom Prins Bernhard heeft gistermiddag het Protestants Christelijk Streekzie kenhuis te Bennekom officieel ge opend. Dit ziekenhuis telt 225 bed den, verdeeld over verschillende spe cialismen en volgens deze verdeling besloten afdelingen vormend. Het zie kenhuis is met steun van de orde van Sint Jan en van 31 kerken uit de omliggende gemeenten tot stand gekomen. Prins Bernhard is land commandeur van de Orde van Sint Jan. CIJFERS LANDBOUWINVENTAR1SATIE In 1957 tienduizend ha vlas minder De voorlopige cijfers van de land- bouwinventarisatie van mei 1957 welke in de algemene vergadering van de Zeeuwse landbouwmaatschap- pij te Zierikzee bekend werden ge maakt, geven een belangrijke ver schuiving in het bouwplan te zien. Het meest opvallend is wel de grote teruggang van het vlasareaal. Niet minder dan 30 procent van de oppervlakte van 1956 namelijk 22374 (vorig jaar 31.995). Het totale graanareaal is vergeleken met 1956 niet gewijzigd en bedraagt rond 524.000 ha. Het tarwe-areaal is met rond 13.000 ha of 15 procent uitge breid en beloopt thans bijna 98.500 ha. In Zeeland was deze uitbreiding 45 procent. De oppervlakte rogge is 14.500 ha kleiner dan verleden jaar en beslaat nu 156.700 ha 8 procent). Het gerstareaal is met 2000 ha (3 procent) ingekrompen. De mais liep met ongeveer 60 procent terug tot 1790 ha. De oppervlakte meng sels van granen is met 6 procent uitgebreid en beslaat thans rond 36.600 ha. Het peulvruchtenareaal liep met 3300 ha terug (7 procent) Tegenover een uitbreiding van de op pervlakte schokkers met 15 procent tot ruim 5100 ha vertonen de overige peulvruchten alle een teruggang, welke naar verhouding het grootst is bij de veldbonen en stambonen. resp. 27 procent en 20 procent. De oppervlakte oliehoudende en vezelgewassen blijkt met 13.000 ha of 24 procent te zijn vermin derd. Het koolzaadareaal daalde met 37 procent tot ruim 6400 ha. Het areaal blanwmaanzaad is tot rond 4900 ha uitgebreid iiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiii RiiiüiiiiiiiiiimniiiiiiüiiiL De commissaris der koningin, if jhr. mr. A. F. C. de Casern- fj broot, opende de Z.L.M.-ten- ff ff toonstelling te Zierikzee met ff ff hei hysen van de vlag. (Foto P.Z.C.) j§ f§ liiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiuii;Biii(|iiiffi|j"jjjHHjf (4- 20 procent). De fabrieks aardappelen namen toe tot 36.700 ha (4- 10 procent). De oppervlakte kleiaardappelen (52.200 ha) is 3 procent Kleiner dan verleden jaar. Het suiker bietenareaal is met ruiin 5000 ha (7 procent) ingekrompen en bedraagt thans 64.000 ha. Hieronder volgen nog enkele de- tailciifers: wintertarwe 41.393 ha (v. j. 32.100); zomertarwe 57.033 ha (53.699); gerst 71.620 ha (73.840); haver 158.667 ha (153.631); groene erwten 33.050 ha (30.477); schok kers 5123 ha (4430); koolzaad 6386 ha (10.180); zand- en veenaardap- pelen 46.268 ha (49.875); kleiaard appelen 52.167 ha (54.032); fabrieks aardappelen 36.740 ha (33.478); sui kerbieten 63.926 ha (69.080); voe derbieten 47.867 ha (50.593). Spekversmelting geeft steun aan varkensmarkt Ter ondersteuning van de varkens- markt heeft het bestuur van het be drijfschap voor vee en vlees besloten ten hoogste 1000 ton industriespek met een toeslag van SO cent per kg tot reuzel te laten versmelten. Deze reuzel zal in de vrije ver koop, waarschijnlijk geheel voor uit voer komen. Door het versmelten van dit spek komt er ruimte in de vrieshuizen, die na het sluiten van de Duitse markt begin juni, propvol zijn ge raakt De voorraden dik en dun spek en industriespek geven een dalende ten dens aan de varkensprilzen. omdat de slachters, die het spek niet kwijt kunnen, hun verdiensten op de an dere düen der varkens moeten ver halen. Nu 1000 ton spek de markt uit kan dit zal het minst ver koopbare deel van de voorraad z'jn zal er bij uitvoer meer ruimte komen voor de betere soorten buik- en rugspek. Ver wacht wordt, dat binnen afzien bare tijd de uitvoer op Duits land en andere landen de 900 ton per maand weer zal berel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7