Spanning in Tweede Kamer door het ontwerp-pachtwet Nederlandse équipe verloor aan de Groot een constant rijder KLANKBORD MINISTERIËLE KRITIEK OP GEËNSCENEERDE INBRAAK VRIJDAG 5 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEDWBB OOÜRANT BOZE HEER BIEWENGA EN BOZE MINISTER MANSHOLT Kabinet verklaarde amendement onaanvaardbaar, maar de zaak liep nog goed af (Van onze parlementaire redacteur) Het ontwerp-pachtwet heeft donderdagavond In de Tweede Kamer een ogenblik aan een zijden draadje gehangen en de zetels onder de ministers van landbouw en van justitie, dr. Mansholt en prof. Samkalden, hebben gevaarlijk staan trillen. Het leven van het gehele kabinet stond daardoor een ogenblik op het spel. Maar nadat de windstoot het scheepje een moment plat tegen de golven had gedrukt, heeft het zich weer opgericht. De Kamer verkeerde enige tyd in spanning. Duidelijk bleek dit toen '&?n groot aantal afgevaardigden zeer geïnteresseerd, hoe een zakelijk conflict tussen minister Mansholt en de heer Blewenga (a.r.) zou aflopen, om de ministerstafel dromde. Dr. Mansholt verklaarde het amen- dement-Biewenga, dat de landbouw kundige toetsing uit de wet wilde verwijderen, namens het kabinet on aanvaardbaar. De A.E.-afgevaardig- de was daarover zeer ontstemd. Zijn boosheid ontlaadde zich in het ver wijt aan de regering, dat zij wel heel erg zwak moet staan, als de mi nister een onschuldig amendement, dat niet iets afwijst, maar daarover nader beraad verlangt, namens het kabinet onaanvaardbaar verklaart. Hij zwichtte daarvoor niet. Met an dere woorden: hij handhaafde het amendement, doch verzwakte het enigszins door wel de toetsing toe te staan voor land, dat begrepen is geweest in een ruil- of herverkave ling of dat gelegen is in de IJsel- meerpolders. Terecht wilde hij weten, of zijn amendement nu nog onaanvaard baar was. Een rechtstreeks antwoord heeft hij niet gekregen. Op zijn beurt was minister Mansholt ontstemd. Als men met een onverhoedse wijziging komt, die het amendement essentieel verandert, dan was het hem onmo gelijk mede te delen, of het door het kabinet nog altijd onaanvaardbaar geacht werd, eenvoudig omdat hij het kabinet niet had kunnen raad plegen, zo zeide hij. En hij voegde van de heer Egas (p.v.d.a.), dat de kleine boeren bedoelde te bescher men, over. Tenslotte verenigde de Kamer zich met 86 tegen 26 stemmen met het door de amendementen van de heer Droesen verzwakte toetsingsartikel 5. Vóór stemden de P.v.dA.., de*K.V. P. behalve de heren Van Koeverden, Engelfcertink en v. d. Weyden, als mede de heer Den Hartog van de V.V.D. Aan de stemming over artikel 5, waarin o.a. is vastgelegd, dat de grondkamer een haar ter goedkeu ring voorgelegde pachtovereenkomst heeft te beoordelen naar de redelijk heid van de bedongen pachtprijs en naar de landbouwkundige gevolgen van de verpachting, was al heel wat strijd voorafgegaan. Wel had minister Mansholt nog een zin aan het artikel toegevoegd, die in bijzondere omstandigheden moeilijk heden, die uit de toepassing van het artikel zou kunnen voortvloeien, op ving, doch daarmede was de toetsing voor velen nog niet aanvaardbaar ge worden. „V ersoepeling" De „escape-mogelijkheid" of deze „versoepeling", zoals de Kamerleden zich weinig fraai uitdrukten, genoot de algemene instemming. Ook van de heer Biewenga en wel voor het geval de toetsing door de Kamer zou wor den aanvaard. Nog in de middagvergadering viel de beslissing over artikel 3, het zoge naamde normenartikel, dat voor schrijft, dat bij algemene maatregel van bestuur regelen zullen worden vastgesteld ten aanzien van de hoogst toelaatbare pachtprijs. Wat die pacht prijs betreft zo kon de essentie van het artikel worden samengevat, zal er een redelijke verhouding tussen de prijs en de bedrijfsuitkomsten moeten bestaan en de redelijke belan gen van de verpachter zullen mede in acht moeten worden genomen. Van de baan De heer Droesen (kvp) trok een hierop ingediend amendement in. Een amendement van de communistische heer Borst, dat ook redelijke belan gen van de pachter in het artikel op genomen wilde zien, werd eveneens ingetrokken, nadat de voorsteller dui delijk was geworden, dat de gehele pachtwet juist van de bescherming van de pachter uitgaat. Wat hadden zij moeten doen, als het amendement was aange nomen De beraadslagingen schorsen en dan het wetsont werp intrekken? Of mededelen, dat zij de verantwoordelijkheid niet meer konden dragen, om dat zij in het votum van de Ka mer een afkeuring zagen en dat zij dus aftraden? De Kamer is in het onwetende gebleven. Want alle gevaren waren gewe ken, toen het amendement met 38 tegen 72 stemmen verwor pen werd. Tegen stemden de gehele P.v.d.A.-fractie en de K.V.P.-fractie op zes leden na. Nederlaag Traden de beide ministers in dit geval als overwinnaars uit 't strijd perk, ten aanzien van een amende ment van de heer Droesen (k.v.p.), dat de hantering van het landbouw kundige toetsingsrecht alleen wilde mogelijk maken ter voorkoming van verslechteringen in de landbouw kundige toestand, maar niet voor sanering, leden zij een nederlaag. De Kamer nam dit amendement na melijk aan met 71 tegen 41 stem men. Tegen waren de P.v.d.A. en van de A.R. de heren Gerbrandy, Meulinck en Fokkema. Een ander amendement van de heer Droesen, dat tot uitdrukking bracht, dat het niet gewenst is ver pachtingen tussen naaste familie leden aan de landbouwkundige toet sing te onderwerpen, werd bij zitten en opstaan aangenomen. De minister nam een amendement De minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden, heeft in antwoord op door het Tweede Kamerlid de heer Berkhouwer gestelde vragen over de geënscenéerde inbraak in de nacht van 25 op 26 april j.l. in het notaris kantoor van notaris J. J. Sch. te Val- kensvvaard, medegedeeld, dat hy, hoe wel hy begrip heeft voor het streven van de officier van justitie naar een zo volledig mogelijke bewysconstruc- tie, de gehele enscenering toch niet kan bewonderen. Het komt hem onjuist voor, dat het plan voor de arrestatie van de 70- Door ijzeren ring van 1000 kg dodelijk getroffen In een machinefabriek in Haarlem noord heeft de 48-jarige arbeider J. Burggraaf uit Haarlem een ijzeren ring van duizend kilogram tegen de borst gekregen. De man hielp een leerling-heftruck bestuurder, die bezig was met het verplaatsen van de ring Doordat de ring kantelde werd de heer B. getrof fen. Hij was vrijwel direct dood. GOED GEMAAKT. Stalmeester Salvatore Carta heeft metterdaad bewezen dat men nooit te oud is om te leren. Carta, die 80 jaar is, kwam met prachtige" cijfers door zijn examen van de lagere school. Volgens hemzelf had hij nooit gelegenheid gehad te studeren en wilde hij dat nu inhalen. Hij moest slechts het antwoord op een vraag schuldig blijven, die luid- j de: „Hoe heette de eerste vrouw van 1 de nationale held Giuseppe Garibal- I di?" Hij maakte echter alles weer! goed door een beschrijving tot in bij- zonderheden van Garibaldi's tweede vrouw, die hij persoonlijk als jonge man had gekend. BIJEN ERBIJ. Marie Schonhair te Tipton Californië) had veel last van j bijen, die rondom haar huis zoem- den. Zij besloot, de dieren met een brandje te verdrijven. Het brandje werd echter een grote brand, die drieduizend dollar schade aanrichtte. Nadat zij hun blussingswerk hadden gedaan, rapporteerden de brand weerlieden aan mej. Schonhair dat er geen bijen meer over waren. Prins Albert de Ligne overleden Prins Albert de Ligne is donderdag ochtend op 82-jarige leeffijd in Brus sel gestorven. In Belgische diploma tieke dienst heeft hij verschillende be langrijke posten bekleed, o.m. in Den Haag, Rome en Washington. De prins was voorzitter van de na tionale liga voor kankerbestrijding. Zijn vrije tijd besteedde hij vooral aan menslievend werk. Als ondervoor zitter van het Belgische Rode Kruis heeft hij gedurende de bezetting be langrijk werk verricht ten behoeve van landgenoten die door de Duitsers waren gearresteerd. Nog geen akkoord tussen tandartsen en fondsen Tijdens een bespreking, die gister morgen op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid plaats vond tussen minister Suurhoff en vertegenwoordigers van de zieken fondsorganisaties en de Mij. tot Be vordering van de Tandheelkunde is over de gerezen geschilpunten nog geen overeenstemming bereikt. De besprekingen zullen worden voort gezet. Invoer van bloemkool uit België stopgezet Om prijsverstoringen te voorko men heeft Nederland thans de in voer van bloemkool uit België stop gezet. Op alle mogelijke manieren probe ren de bewoners van de dorpen langs de route van de „Tour' de renners van dienst te zijn. Ook de slopende hitte wordt op verschillende manie ren bestreden: zoals bijvoorbeeld tn een klein dorpjewaar de brandweer was uitgerukt om de renners nat te spuiten. jarige P. de J. uit Amsterdam (die erbij om het leven kwam) zodanig was opgesteld, dat het welslagen voor een belangrijk deel afhankelijk was van de medewerking van een particu lier burger. Vemoed wordt, dat de brigadier, die gevuurd heeft, is aangestoten of zich gestoten heeft, en dat daardoor het eerste schot is afgegaan. Het onmid dellijk daarop afgevuurde tweede schot zou dan het gevolg van een re flexbeweging zyn geweest. Wat hier van zij, naar het óórdeel van de mi nister leverde in de gegeven situatie, waarin verscheidene personen binnen een betrekkelijk kleine ruimte bijeen waren, een optreden van de betrok kene, waarby hij een pistool in de hand had, dat niet op veilig was ge steld, te grote risico's op. Aangezien het hier mede betreft optreden van gemeentepolitie, heeft de minister zich te dezer za ke verstaan met zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken, bezits vorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, met het verzoek hieraan de nodige aandacht te wil len schenken en te doen schenken. Do)iderdagmiddag werden in de eerste binnenhaven te Vlissingen duik- demonstraties gegeven door de Koninklijke Marine onder leiding van de commandant van Hr. Ms. Cleveland"de luitenant ter zee 2e klas o.c. H. van Hoeven. Tijdens deze demonstratie werd het publiek, dat vanaf de kade belang stellend toekeek, de kans gegeven om ook eens een kijkje te nemen op de bodem van de binnenhaven. Veel gegadigden waren er niet. Toen het eerste slachtoffer", de 26-jarige Vlissinger Simon Ventevogel weer boven water verscheen bleken de andere gegadigden van gedachten te zijn veranderd. De heer Ventevogel wordt in een standaard-duikerpak gesjord, om even later 87 kg zwaarder de reis naar de bodem van de haven te beginnenKorporaal-duiker G. Mathulessi was de amateurduiker bij liet. aankleden behulpzaam. (Foto P.Z.C.) Vijftienhonderd Perzen bij Van officiële Iraanse zijde is me degedeeld dat tot dusverre vijftien honderd stoffelijke resten zijn ge borgen van personen, die als gevolg van een aardbevin" van de Kaspische het leven kwamen. In de omstreken van Baboel en Amazanderan werden ongeveer vijf honderd personen gedood. Meer dan zesduizend personen liepen verwon dingen op. Het hoge aantal slachtoffers is een gevolg van het feit, dat de be ving zich voordeed in de nacht, toen iedereen in bed lag. Geen tomaten meer naar Ierland Ierland, dat altijd een redelijk foed afnemer van tomaten was, eeft meegedeeld, dat het met in gang van 10 juli a.s. de invoer van dat produkt uit Nederland zal stop zetten. Echtpaar promoveerde in wis- en natuurkunde Promoties zijn nog steeds bijzon dere gebeurtenissen in het universi taire leven, maar een promoverend echtpaar is toch iets heel bijzonders. Gistermiddag hebben belangstel lenden in de senaatszaal van de Utrechtse universiteit getuige kun nen zijn van zulk een dubbele pro motie. Na elkaar verwierven mevr. D. van Hiele-Geldhof en de heer P. M. van Hiele de graad van doctor in de wis- en natuurkunde, op proef schriften, die van verschillende kan ten hetzelfde onderwerp het wis kundeonderwijs benaderen en elkaar aanvullen. De Van Hieles hebben beiden in de jaren dertig aan de gemeente- universiteit te Amsterdam wiskunde gestudeerd. Thans zijn zij wiskunde leraren aan het nieuwe lyceum te Bilthoven en aan het Amersfoortse lyceum. Hun dissertaties zijn voort gekomen uit de ervaringen van 20 jaren wiskundeonderwijs. ITALIAANSE KNECHTEN REDEN OP WINST Fraaie ontvluchtingspoging leverde Wim van Est derde plaats op De slag is hard aangekomen donderdag: Daan de Groot geplaagd door steenpuisten het hoogst geplaatste en meest constant, rydende lid van de Nederlandse équipe, heeft in de achtste etappe de stryd moeten staken. Het was een gebeurtenis, die een ieder verwachtte, maar die de volgers In de karavaan nochtans zeer heeft geschokt. Want de lange Amsterdammer was zeer sympathiek geworden in deze ronde. Het was een pleister op de wonde, die ln de Oranjeploeg was geslagen, dat Wim van Est zo'n prachtige sprong naar de top van het algemene klassement had gemaakt. Door goed in de kopgroep te blijven meedraaien klom hij van de 24e naar de derde plaats. Hij bezet nu de derde plaats achter de gele trui-drager Forestier en de Breton Picot. De achterstand op de Fransman bedraagt 11 minuten en 54 seconden. Iedere avond opnieuw kan men zich de vraag stellen hoe zal het klassement van morgen eruit ziqn? Het is een voortdurend stuivertje wisselen aan de kop. De gele trui gaat bij wijze van spreken van man tot man en iedere dag vallen er klappen van jewelste. Van de 80 ren ners, die in Besangon arriveerden, plaatste de leider van de algemene rangschikking Barone, zich 74e met een achterstand van bijna een half uur op de winnaar Baffi. Barone staat nu 21e op bijna 25 V2 minuut. In de beslissende fase schoof Marcel Bidot, de ploegleider van de Franse nationale equipe, een renner naar voren, die tot dus verre vrijwel onopgemerkt, maar toch wel zeer attent, had meegereden: Jean Forestier, de 27-jarige renner uit Lyon kreeg tot taak de gele trui, die woens- dag in het bezit was gekomen van de Parijzenaar Nicolas Ba rone, voor de nationale formatie te heroveren. Het is voor Fo restier niet moeilijk geweest om deze opdracht te vervullen. Na 43 kilometer sprong hij mee met een groep van 11 renners, onder j wie Wim van Est, die een achtervol ging inzet'te op enkele vluchtelingen, |die een voorsprong van ruim 1 mi nuut hadden opgebouwd: Gay, Ber- I tolo, Raymond Hoorelbeke en de Ita- liaan Mario Tosato. Het was een actie, die de gehele verdere etappe heeft gekarakteriseerd. Het peloton, dat zich later in twee delen splitste, deed namelijk geen enkele moeite om de aanval af te remmen. Zelfs Nicola3 Barone niet, hoewel zijn po sitie in de algemene rangschikking door deze „coupe" duidelijk werd be dreigd. Willoos reed de hoofdmacht verder, in een tempo, dat ver bene den dat van het geprojecteerde tijd schema bleef. Het enige waar de renners aan dachten, was aan water. Voortdurend wipten zij weer van hun fietsen en onder deze omstan digheden moest de voorsprong van de kopgroep wel zeer groot worden, ook al weigerden de drie Italianen Baffi, Tosato en Tognaccini ook een meter kop te doen, omdat de favo rieten van hun ploeg zich in het pe loton bevonden. De vroegtijdig ingezette aanval werd dan ook een volledig succes voor de 15 vluchtelingen, vooral voor Forestier, Picot en Wim van Est, die nu in deze volgorde de hoogste plaatsen in de algemene rangschik king innemen. I Het Wereldgebeuren T egenstellingen ïlangs heeft Nikita Kroesjtsjcw. i slsche communistische pArtiJ, de Amerikanen ln een televlsie-intei - view verteld, dat er in Rusland geen tegenstellingen bestaan. Het is waai - schynltjk dat hH toen al wist van de ..paleisrevolutiedie op het punt stond onder zijn leiding te worden uitgevoerd. Lit het communique. waarmee woensdag de uitstoting van Molotow, Malenkow, Kaganowitsj en Sjepilow uit het partijbestuur we- I reldkundig werd gemaakt bleek over duidelijk dat de partij-secretaris in die uitzending niet de waarheid had gesproken. Er lxrstonden wel degelijk grote tegenstellingen in het Kremlin, zo ernstig zelfs dat er een blok werd gevormd van mannen, die zich ver zetten teeen de besluiten van het twintigste partijcongres februari 1956) waar Kroesjtsjew zijn filippi ca tegen Stallns nagedachtenis had gehouden. De uitgestotenen worden beschuldigd van verzet tegen de „le ninistische" politiek van vreedzame coëxistentie, tegen de Ix-stuursdecen tralisatie in de Sowjet-Unie, tegen de bestrijding van de bureaucratie en tegen het leninistische democratische centralisme ln de partij en tegen do grote economische reorganisatie, waartoe in mei J.l. op voorstel van Kroesjtsjcw is besloten. Gezegd wordt voorts dat zij zich verzetten tegen het streven, de gevolgen der persoonsverheerlijking ongedaan te maken. De heer Skrabin werd het meest aan dc kaak gesteld, en de an dere uitgestotenen worden min of meer als zijn medestrijders of hel pers afgeschilderd. Skiabin is dc wa re naam van de man. die zich ln de politieke wereld bekendheid heeft verworven onder de bijnaam Molo tow, die hij zich ln de Russische re volutie verwierf, en die „hamer" be tekent. Molotow was indertijd al» minister van buitenlandse zaken ccn zeer nauwkeurig uitvoerder van Sta- lins wensen. Hij is zó precies en zó systematisch aangelegd, dat reeds Lenin hem aanduidde als „dc beste archivaris, waarover Rusland kan beschikken". Klaarblijkelijk heeft zijn systematiek schipbreuk geleden, nu hij niet de wil van een groot man die boven hem stond, maar eigen ideeën tot gelding wilde brengen. Bij partijsecretaris Kroesjtsjcw. die op dit tijdstip weer als de machtigste in het Kremlin naar voren treedt, heb ben hij en de zijnen het klaarblijke lijk verkorven. Hem persoonlijk wordt nog verweten, dut hij zich heeft verzet tegen de politiek van in ternationale ontspanning en in het bijzonder tegen de toenadering tot Joego-Slavië. ook tegen het sluiten van het staatsverdrag met Oostenrijk en de nieuwe betrtekkingen met Ja pan. Zoekend naar de achtergronden en de bedoeling van dit alles, tast men al spoedig in het Rus sische duister. Terecht hebben dr, Drees en de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dre. v. d. Beu gel, toen het A.N.P. hun commen taar vroeg, vooropgesteld dat men, bij gebrek aan uitvoerige gegevens, de gebeurtenissen in Moskóu moei lijk kan beoordelen. Op het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken herinnerde men eraan, dat de officiële Russische pers al herhaalde malen heeft laten doorschemeren, dat er geen overeenstemming bestond over grondslagen van de politiek op het gebied van de regeringsorganisa ties, de landbouw, de zware industrie, de verbruikgoederen en dc zaken, die de satellieten betreffen. Overigens is de hele zaak vol te genstrijdigheden: was bijvoorbeeld Malenkow, die nu vanwege verzet te gen de destalinisatie wordt gedegra deerd, niet de man die indertijd, als premier betoogde dat dc fabricage van consumentenartikelen meer aan dacht moest krijgen, eventueel ten koste van de zware industrie? En was deze zelfde Malenkow niet de eerste Russische leider die in het openbaar erkende dat een atoomoor log hetzelfde zou zijn als zelfmoord van de hele wereld? Overigens heeft deze uitstoting niet zo veel om het lijf, als een paar jaar geleden het geval zou zijn geweest. De uitgestotenen wa ren immers in de regering al succes sievelijk op minder belangrijke pos ten beland of helemaal uit het mini sterie verdwenen, zoals Sjepilow. Dat de drie anderen ook hun minis terschap kwijt zouden raken, zoals gebeurde, lag na het conflict in de partij voor de hand. De veronderstelling is gewettigd, dat in dit conflict vooral de persoon lijke tegenstellingen binnen het Kremlin een rol hebben gespeeld en niet zozeer strijdvragen op net nunt van de buitenlandse politiek. Gezien Kroesjtsjews verzekering voor de televisie, dat het in Moskou allemaal koek en el was, zullen ech ter de Amerikanen meer nog dan vroeger de woorden van Russische leiders met een korreltje zout nemen. Werkte limonadeflesje als brandglas? Schade van f 50.000 In de opslagplaats van bet centraal magazijn der N.V. Meel- en Brood fabriek De Zeeuw, B. Hus aan de Hoefkade te Den Haag, is gistermor gen door onbekende oorzaak brand ontstaan. Vermoed wordt, dat een limonadeflesje als brandglas werkte en de zonnestralen op een partij emballagemateriaal concentreerde. Een grote voorraad kisten en kratten met flessen en vrijwel de vol ledige papiervoorraad van het bedrijf, alsmede het gebouw zijn verbrand. De schade bedraagt ongeveer een halve ton. Deze Wordt geheel door verzekering gedekt. Het als opslag plaats gebruikte gebouw was niet het eigendom van de broodfabriek. SKRABIN (MOLOTOW) ...„hamer" mag niet slaan...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5