PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Groep-Molotow ook verstoten uit functies in Sowjetregering Volksbelang eist dat Nederlands platteland bewoonbaar blijft TWEEDE KAMER AANVAARDDE BELASTINGVERHOGING MIKOJAN: ZAKEN WORDEN OP ZELFDE VOET VOORGEZET DWERGDUIKBOOT „SPRAT" VERKEERDE IN MOEILIJKHEDEN 200e jaargang - no. 156 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.AdJunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60. tel. 2335 4 lijnen (b.g.g. >546 of >304: Middelburg, Markt 51, tel. >541; Gom, Lange Voratatr. 5>. tel. >475 (b.g.g. >22»; Oostburg. Nleuwatraat 43, teL >0: Terneuzcn, Brouwerljatraat Zlerikzce: N. Bog< Vrijdag 5 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine edvertenttea (max regelO 2> cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 23 cent meer Giro no. 359300 PZ.C„ Middelburg. traat 24. tel. 2«. BOELGAN1N EN KROESJTSJEW RUSTIG OP REIS Afschaffing van verplichte levering landbouwprodukten In één zin na een aantal andere berichten heeft radio-Moskon gisteravond gemeld, dat Molotow, Kaganowitsj en Malenkow, na hun verstoting uit het partijbestuur, nu ook van hun ministeriële func ties zijn ontheven. Het Russische persbureau Tass deelde gister avond mede, dat is besloten tot afschaffing der verplichte levering van landbouwprodukten voor een aantal categorieën. Deze maatre gel wordt op 1 januari a.s. van kracht. De Russische premier Boel- ganin en partijsecretaris Kroesjtsjew zullen zich maandag a.s. als hoofd van resp. een regeringsdelegatie en een partij-afvaardiging uit de Sowjet-Unie naar Tsjecho-Slowakije begeven voor het reeds eerder aangekondigde vriendschapsbezoek Het Roemeense persbureau Agerpress heeft medegedeeld, dat twee leden van het politieke bu reau der Roemense arbeiderspartij van him functie zijn ontheven. Het- zijn Josef Chisiniwski, lid van het politieke bureau en secretaris van het centrale comité en Mirron Constantïnescoe, lid van het poli tieke bureau. Wat de mutaties in de Sowjet- Unie betreft, wordt nader gemeld, dat in Malenkows plaats tot minis ter van elektrische centralen is be noemd: Alexei Pawlenko. Pawlenko heeft deze functie ook al van 27 april 1954 tot 9 februari 1955 bekleed. Op laatstgenoemde datum werd hij door Malenkow vervangen. In de rang van eerste vice-premier bleef hij na dien medewerker van Malenkow. Mo lotow en Kaganowitsj verliezen de rang van eerste vice-premier. Molo tow is bovendien ontslagen als mi nister van staatscontrole. Het besluit om ben in de regering te vervangen is genomen door het presidium van de Opperste Sowjet. De positie van Saboerow, die wel in het vorige presidium van het centrale .comité der commu nistische partij zat, maar niet in het nieuwe is opgenomen, is nog niet duidelijk. Hij bekleedt in de regering, de post van eerste plaatsvervangende premier. Het besluit tot afschaffing der verplichte leveringen van landbouw produkten voor een aantal catego rieën is gisteren zowel door het fen- trale comité als door de raad van mi nisters genomen. Hiervan zullen pro fiteren de leden van de collectieve boerderijen (kolchozen) de leden van de industrie- en visserijcoöperaties, de leden van de coöperaties van oor logsinvaliden, de fabrieksarbeiders en de ambtenaren die permanent Bom in Amerikaans consulaat te Algiers Donderdagavond is in het gebouw van het Amerikaanse consulaat te Algiers een bom ontploft. De kracht van de ontploffing was betrekkelijk gering en persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De mogelijkheid dat de bom door Franse extremisten is geplaatst, van Franse kolonisten heerst grote wordt niet uigesloten. In kringen verontwaardiging over de rede, die senator Kennedy heeft gehouden. Zo als bekend is, drong Kennedy in de senaat bij de regering er op aan, dat de Amerikaanse regering stappen neemt om Algerije onafhankelijkheid te geven. Het consulaatsgebouw was in ver band met de onafhankelijkheidsdag gesloten. Donderdag zijn te Zierikzee de land- bouwdagen van de Z.L.M. begonnen. Op een groot terrein vlakbij de oude stad is een uitstekende expositie in gericht. (Foto P.Z.C.) werken bij staatsbedrijven en -instel lingen en die in plattelandssteden of in de onmiddellijke omgeving ervan wonen. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de maatregel „zonder twijfel het materiële welzijn van de boeren der collectieve bedrijven de arbeiders en de employé's der Sow jet-Unie zal vergroten*'. Bijeenkomsten De „Prawda" meldde donderdag, dat overal in de Sowjet-Unie bijeen komsten zijn gehouden, waarop het ontslag van Molotow, Kaganowitsj en Sjepilow werd goedgekeurd. In góed-ingelichte Joego-Slavische kringen in Belgrado acht men een geleidelijke „georganiseerde liberali satie" in de Oosteuropese commu nistische landen mogelijk. Men verwacht, dat Kroesjtsjew spoedig hiermee zal beginnen om eventuele opstandige elementen in de Oosteuropese landen de wind uit de zeilen te nemen. In diplomatieke kring te Londen verwacht men van de jongste maat regel in Moskou een vermindering van de Russische invloed in de com munistische wereld en een krachtiger streven van Moskou om de betrek kingen met het niet-communistische westen te verbeteren. F.r wordt een snelle verbetering van de betrekkin gen met Joego-Slavië verwacht. Geen doodstraf voor Hongaarse schrijvers Het Hongaarse opperste gerechts hof heeft gisteren de doodstraffen die waren uitgesproken tegen de schrij vers Gyulla Obersosvky en Joszef Gal! gewijzigd in respectieveiyk le venslange gevangenisstraf en vyftlen jaar gevangenisstraf. Zoals bekend is tegen de doodvon nissen, die wegens ten laste gelegde activiteiten in de Hongaarse opstand, tegen de beide schryvers geveld wa ren, in geheel de westerse wereld met kracht geprotesteerd. ZONDER HOOFDELIJKE STEMMING Afgevaardigde Lucas trok amendement in (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag het debat over de verhoging van enkele belastingen, welke verhoging door de regering noodzakelijk geacht werd in verband met de beperking van de bestedingen, beëindigd met de aanneming zonder hoofdelyke stem ming van het wetsontwerp tot verho ging van de vennootschapsbelasting met 4 procent en van het wetsont werp tot verhoging van enkele tarie ven van de omzetbelasting Bij eerstgenoemd wetsontwerp deel de de heer Lucas van de K.V.P. mede, dat hij in overeenstemming met de overgrote meerderheid van zijn frac tie zijn amendement om voor de helft van de voorgestelde verhoging van de vennootschapsbelasting belastingcer tificaten aan de eontrïbuabeleh uit t<v reiken die zij binnen een periode vaa* 10 jaar kunnen gebruike om hun be lastingen te voldoen, introk. Het was hem gebleken dat er geen meerder heid in de Kamer voor te vinden was. Aangenomen moet worden dat tot de intrekking van het amendement mede heeft bijgedragen het verschil van mening dat er in de fractie van de K.V.P. zelf over bestond. Bij het wetsontwerp tot verhoging van de vennootschapsbelasting kregen de he ren Welter en Duynstee C&eiden K. V.P.) en Van Dis en Kodde (beiden S.G.P.) aantekening dat zij tegen wa ren. Bij het wetsontwerp tot verho ging van de omzetbelasting kreeg de C.P.N. aantekening dat zij tegen was. Overleg over financiering overheidsinvesteringen Gisteren U epn bespreking -evoerd tussen de ministers \an binnenlandse zaken, bezitsvorming en P.B.O.. van financiën en van volkshuisvesting en bouwnijverheid, afgevaardigden van de colleges van Gedeputeerde Staten en een ruime kling van vertegen woordigers van gemeenten, inzake de financiering van Investeringen van gemeenten en provinciën. In deze bespreking heeft de rege ring mededeling gedaan van haar standpunt, dat behoudens hoge uit zondering, nieuwe investeringen slechts kunnen worden gedaan Indien tot het bedrag van de daarmede ge moeide kapitaalsuitgaven, vaste le ningen worden gesloten. Binnenkort zal een circulaire wor den gericht tot de gemeentebesturen en tot de colleges van Gedeputeer de Staten waarin de naar het oordeel der regering in verband hiermede te treffen maatregelen worden opgeno men. Op verzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en van enkele colleges van Gedeputeerde Staten zal echter nog aan deze in stanties de gelegenheid worden gegeven zich. op zeer korte ter- miin, uit te spreken over modali teiten van de in de ontwerp-circu- lalre opgenomen maatregele rp-clri eten. Gistermiddag is bij het zwemmen in de Waal onaer Ochten de 18-jarlge mej. J. van der Voort uit Kesteren verdronken. Zij was de zwemkunst niet machtig. s In Egypte zijn voor het eerst algemene verkiezingen gehou- den waaraan ook door vrou- pj wen werd deelgenomen. In Bab M el Shaaria brachten de vrou- M wen, die waren gekleed in de oude, plattelandsdracht, hun jj§ stem uit (links boven). In He- H liopolis, een moderne voorstad jH van Cairo, bracht sjeik Abdel f| Rahman el Tag, de rector'van de bekende Arabische universi- i§ feit Al Azhar, zijn stem uit H (rechts boven), terwijl westers geklede vrouwen voor het M stembureau wachten (onder.) f| Kritiek op fusie van Brabantse waterschappen Op de algemene vergadering van de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw heeft de vice-voorzitter van deze maatschappij, de heer G. de Lint, stelling genomen tegen het plan van het provinciaal bestuur om vijftien waterschappen in Brabants Westhoek samen te voegen tot een groot waterschap „De Striene". In het licht van de bestedingsbeperikng achtte de heer De Lint de kosten van dit plan (vijf miljoen gulden) onver antwoord, temeer daar volgens des kundigen door gedecentraliseerd werken met minder uitgaven hetzelf de bereikt kan worden. Ook de ingelanden van de betrok ken waterschappen hebben zich te gen het plan van gedeputeerde sta ten verzet. Eind juli wordt het plan behan deld door de provinciale staten. AMERIKAANSE RECEPTIE TE MOSKOU Vier verstolenen wensten wijzigingen Anastas Mikojan, een der eerste vl- ce-premiers van de Sowjet-Unie heeft donderdag op een receptie ter gele genheid van de Amerikaanse onaf hankelijkheidsdag te Moskou ver klaard, dat „de zaken op dezelfde voet en mogelijk beter dan tot dusver zullen worden voortgezet". Op de vraag of er door het ontslag van Mo lotow, Malenkow, Kaganowitsj en Sjepilow politieke veranderingen zui len komen, zei Mikojan, dat de ge noemde vier mannen degenen waren, die wijzigingen wensten. Hy voegde hieraan toet dat de Sowjet-regiring de politieke lijnen van het twintigste partijcongres zal volgen. Dit was de eerste officiële commen taar van Sowjet-zijde op de maatre gelen "van het centrale partijcomité. In een gesprek met Amerikaanse diplomaten verklaarde Mikojan des gevraagd, dat Perwoechyj van volle dig lid van het presidium van het centrale partijcomité tot toegevoegd lid was gedegradeerd, omdat „hij te jong was en te weinig ervaring had" Op vragen betreffende de positie van Sjepilow bleef hij het antwoord schul dig. Van Saboerow zei hy alleen, dat deze lid is van het centrale comité. (Zoals gemeld is Saboerow niet her kozen in het presidium van het cen trale comité, hoewel hy een van de voornaamste opstellers van de econo mische plannen in de Sowjet-Unie is geweest). Mikojan sinds de jaren dertig al lid van het presidium, was naar de receptie gekomen in gezelschap van Nikolai Sjwernik, nieuw lid van 't centrale party comité en mi nister van buitenlandse zaken Gromyko. Kroesjtsjew en Boelga- nin waren uitgenodigd, maar niet gekomen. Mikojan sprak enige tiid met de Joego-Slavische ambassadeur Mitu Novich. Sjwernik en minister van buitenlandse zaken Gromyko, ble ven slechts kort. Vorig jaar waren er veel meer leden van de Sowjet-rege- ring op de Amerikaanse ontvangst tegenwoordig. IR. M. A. GEUZE TE ZIERIKZEE: Temporisering herverkaveling betekent: leed verlengen „Er zullen vele maatregelen genomen dienen te worden om het platteland bewoonbaar te houden. Dit is een groot volksbelang, nu we steeds meer gaan verstedelijken en een groeiende bevolking onder alle omstandigheden gevoed zal moeten worden. De boer zal zich in moeten zetten voor goede arbeidsverhoudingen. Het vakonderwys voor landarbeiders werd té lang verwaarloosd. De boer zal zich op kerkelijk- en verenigingsgebied moeten geven en meewerken, zowel persoonlijk en dan het hele gezin, als financieel. De inkopen dienen zoveel mogelylt op het dorp te geschieden en omgekeerd zal de dorpsmiddenstand met de eisen van zyn tijd moeten meegaan. En ten slotte zal de officiële geneigdheid er een moeten worden van evenwicht tus sen stad en platteland en niet die van de vermaterialiseerde rekensom". Dit waarschuwende geluid liet de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze horen in zijn openingsrede voor de donderdagmiddag te Zierikzee gehouden algemene vergadering van deze landbouwmaatschappy. Door het ontbreken van allerlei voorzieningen wordt het woonklimaat op het platteland in concurrentie met de steden ongunstig beoordeeld, het geen leidt tot afvloeiing van bevolking zo betoogde hij. Gevolg is verschra ling van het dorpsleven, een verar ming van dit leven economisch, so ciaal en cultureel en een moordende en wurgende greep soms op dat, wat er leeft. De pendelende arbeiders zijn verloren voor het eigenlijke dorpsle ven. Kunnen zij woningen elders krij- fen, die het dorp niet mocht bouwen, an heeft de middenstand het zwaar, de vaklieden trekken weg. het am bacht verkommert, de kerken krygen een smallere basis of kwijnen, even als de verenigingen In het begin van zijn rede gaf ir. Geuze weer een interessante histori sche schets van het gebied waar men thans bijeen was. Een Zeeuwse volks almanak van 1864 leverde hem daar toe bijzonder aardige stof. Na aandacht gevraagd te hebben voor onze methode van rundvleespro- duktie, waarbij hij. voor de rentabili teit van de mesterij, o.a. pleitte voor een proef met het gebruik van het z.g. „Heterosis-effect", richtte de voorzit ter zijn blik op de toekomst. Hij be speurde daarbij een grote matheid ten aanzien van de verwachtingen als ge volg van de dreigingen in de wereld. Tot de categorie, die al te zeer aan vandaag gebonden is. schijnt onze huidige regering te behoren, zo merk te spreker op. De algemene moeilijk heden van dit moment zijn overheer send en de financiële aanpassingspoli tiek waartoe men gedwongen is. blok keert de continue opgang en ontwik keling van de laatste jaren. De de pressie gaat kennelijk langer duren dan verwacht. Zolapg tenminste de maandelijkse dekkingscijfers van de betalingsbalans niet aanmerkelijk verbeteren, kon spreker weinig 'of geen fiducie opbrengen dat er een de finitieve omslag ten goede op komst is. Als een van de factoren, die te wei nig belicht worden, en die toch de be stedingsbeperking zeer hinderen, noemde ir. Geuze de extra consump tie die men overal ziet optreden ten gevolge van de besteding van zwarte lonen. Hg wees o.a. in dit verband op de afzet van suiker aan de suikerver werkende industrie. Het lijkt erop dat (Vervole od nas 7> MIKOJAN ....voort op oude voet- Het weer in Europa volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, geheel bewolkt. 20 gr. Oslo, regenbui. 20 gr. Kopenhagen, onweer. 21 gr. Aberdeen, half bewolkt. 1» gr. Londen, zwaar bewolkt. 28 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt. 27 gr. Luxemburg, onbewolkt. 33 gr. Parijs, onbewolkt. 36 gr. Bordeaux, onbewolkt. 34 gr. Grenoble, onbewolkt. 33 gr. Nice, onbewolkt. 27 gr. Berlijn, zwaar bewolkt. 34 gr. Frankfurt, onbewolkt, 36 gr. München, onbewolkt. 33 gr. Zurich, onbewolkt. 34 gr. Genéve, onbewolkt. 32 gr. Locarno, onbewolkt, >1 gr. Wenen, onbewolkt. 33 gr. Innsbruck, onbewolkt. 36 gr. Rome. licht bewolkt. 34 gr. Ajacclo, onbewolkt. 33 gr. Mallorca, onbewolkt. 35 gr. De Britse dwergduikboot „Sprat", die normaal een bemanning heeft van vyf koppen, heeft donderdagavond in het Nauw van Calais in moeilykheden verkeerd. De „Sprat" moest in het begin van de avond een oefenduik van een uur maken, zo deelde een woordvoerder van het Britse ministerie van marine mee. Het begeleidende schip, dat het boven komen van het duikbootje moest melden, heeft niets van zich la ten horen tengevolge van moeilijkhe den met de radio. Enkele uren later seinde het ten zuiden van Dover ver ankerde lichtschip „Varne", dat de „Sprat" aan de oppervlakte was en kennelyk in moeilijkheden verkeerde. Op een verzoek om hulp werd on der meer gereageerd door het passa giersschip „Oranje" van de Mij Ne derland, dat seinde, dat het naar de „Sprat" zocht. Later werd geseind dat de dwergduik boot door een ander vaartuig op sleeptouw is genomen. De reddingboot van Dover meldde, dat de opvarenden van jje „Sprat" in goede welstand verkeren. Onder de schepen, die koers gezet hebben naai de positie van de duikboot, bevond zich ook de Nederlandse boot jager „Rotterdam", DE VERWACHT... MINDER WARM Zonnige perioden, maar ook plaat- seiyk een regen- of onweersbul. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen en minder warm. ZON EN MAAN 6 juli Zon op 4.30 onder 21.03 Maan op 15.45 onder 0.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1