Wellicht zal Aziatische griep zich over wereld verspreiden Gerrit Voorting sprintte in Colmar naar tweede plaats MATIGE INSTEMMING MET DE BELASTINGVERHOGING DONDERDAG 4 JULI 1957 PROVINCIALE ZEBU If SB O O O R A N T MINISTERIËLE COMMISSIE RAPPORTEERT: Deze ziekte leent zich niet voor vaccinatie gehele bevolking De vraag, of en wanneer de Aziatische griep zich over Nederland zal verbreiden, kan niet bevredigend beantwoord worden. Ook in het algemeen valt er over de verspreiding van de Aziatische griep niets met zekerheid te zeggen, hoewel het waarschijnlijk is, dat zij zich over Europa en wellicht over de gehele wereld zal verspreiden. De vragen die de ontwikkelingsgang van deze ziekte voor de overheid met zich brengt zijn dezer dagen uitvoerig besproken in de klinisch-bacterio- loglsche subcommissie van de ministeriële commissie voor de Influenza- bestrijdlng (van welke commissie prof. J. Mulder onder andere deel uit maakt Aan deze bespreking namen ook andere autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid deel. Uit hun commentaar over de Azia tische griepuitbreiding, blijkt verwon dering. dat de ziekte zich tot nu toe niet, of nauwelyks elders ter wereld heeft voorgedaan, dan in Zuid-Zuid- Oost en Oost-Azië en in Hongkong en Singapore, in welke <eden zij in de tweede heift van april is begonnen. In Nederland In Nederland hebben bemanning en passagiers van een uit Djakarta ko mend schip, waarop zich onderweg een influenza-epidemie heeft voorge daan, geen aanleiding gegeven tot verspreiding van de ziekte. Evenmin ls dit geschied by een per vliegtuig uit Djakarta aangekomen met in fluenza besmette Haagse patiënte. Er ls echter de laatste dagen een aantal ziektegevallen in ons land voorgekomen, dat onder het beeld van een zeer lichte influenza verloopt en waarnaar een nader laboratorium onderzoek wordt ingesteld. De mogelijkheid bestaat desalniette min, dat het in Europa en Amerika geïmporteerde virus „ergens" tot de winter blijft sluimeren. Want men acht dè omstandigheid dat een in Azië heersende influenza-epidemie ondanks een duidelijke versleping van het vi rus. in andere delen van de wereld tot heden vrijwel is doodgelopen, uit epi demiologisch oogpunt even belang wekkend als onbegrijpelijk. Vaccinatie of niet? Men houdt rekening met de moge lijkheid van een komende influenza- epidemie, binnenkort, of in de winter. Wat de vraag betreft, of vaccinatie moet geschieden, wordt opgemerkt, dat dit zou moeten gebeuren met een specifiek van het nieuwe virustype bereid vaccin. Dit virustype is een va riant van het influenza-a virus. Ver der moet de duur van de immuniteit, bereikt door vaccinatie, op niet veei Telegram van dr. Drees aan president Eisenhower De minister-president, dr. W. Drees, heeft president Eisenhower een tele gram gezonden naar aanleiding van de natuurramp, die het zuiden van de Verenigde Staten heeft getroffen. „Diep getroffen door de berichten over de omvang van de ramp, die Louisiana en aangrenzende staten heeft getroffen geef ik namens het Nederlandse volk en de regering uit drukking aan mijn oprecht medele ven", aldus het telegram. r lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Twee compagnies vlootperso- neel van Hr. Ms. ,J)e Zeven M Provinciën" en Hr. Ms. Jacob van Heemskerck" en een deta. chement mariniers hebben gis- ff termiddag een militaire mars door Vlissingen gemaakt. Met j= stramme pas liepen zij op de maat van de muziek, die werd voortgebracht door de mari- nierskapel der Koninklijke Ma- M rine en de tamboers en pijpers van liet korps mariniers.. Voor s deze mars bestond grote be- |f langstelling. (Foto P.Z.O.) langer dan een maand of twee worden geschat. In deze tijd neemt de graad van immuniteit af en de gevoeligheid voor besmetting toe. Ook is de bepa ling van het juiste tijdstip voor de vaccinatie een praktische onmogelijk heid, omdat het dient te gebeuren vlak vóór het uitbreken van een epidemie. In principe is het tenslotte wel mo gelijk een vaccin te bereiden tegen het Aziatische grlep-verwekkende virustype. maar het is de vraag of er voldoende vaccin voor massa-inen ting, en op tyd, verkrijgbaar zou zyn. 'n Vraag, die voor elk land ontkennend beantwoord moet worden. Om deze redenen Is de commissie van mening, dat influenza zich niet leent voor een door de overheid georganiseerde en onder haar verantwoordelijkheid staande vaccinatie van de gehele be volking. Er zal naar worden gestreefd be paalde groepen van personen die tij dens een epidemie onder bijzondere omstandigheden moeten werken (b.v. artsen, ziekenhuispersoneel) voorkeur te verlenen bij het verkrijgen van het vaccin. Bovendien zullen bepaalde pa tiënten eerder voor vaccinatie in aan merking komen dan gezonde mensen. Hiervoor ligt de verantwoordelijkheid bij de individuele arts, die van mening kan zijn, dat bepaalde van zijn pa tiënten. voor wie de influenza gevaren zou kunnen opleveren, voor vaccinatie in aanmerking komen. Het gevaar van Influenza is voor namelijk gelegen in de kans, dat se cundaire bacteriën een langontste- king kunnen veroorzaken, maar dank zy de moderne antimicrobieie behan deling zyn de artsen op dit punt veel beter gewapend dan in 1918. In de door de influenzacommlssie gegeven richtlijnen en adviezen voor artsen ls aan deze behandeling een grote plaats Ingeruimd. MINISTER WIJST BELASTINGCERTIFICATEN AF Tweede Kamer zal ontwerpen aanvaarden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich woensdag beraden over enkele belasting voorstellen van de regering, die gerekend op jaarbasis 131 miljoen gulden zullen opbrengen en die tot herstel van het evenwicht tussen de nationale middelen en de bestedingen, alsmede tot dekking van de nieuwe uitgaven in de agrarische sector nodig geacht worden. Per jaar zal de verhoging van de vennootschapsbelasting 100 miljoen gulden opbrengen, de verzwa ring van de omzetbelasting 24 miljoen en de personele belasting 7 miljoen gulden. Aangezien de Kamerleden wel be grepen, dat in het geheel der beste dingsbeperkingen deze belastingver hogingen niet kunnen worden voor komen, bestond er bereidheid tot aan vaarding. Doch geenszins gaf men zich voetstoots voor het standpunt van ministér'Hofstra gewonnen. Dr; Lucas van de K-.V.P. stelde voor om voor 2 van de 4 procent van de verhoging der vennootschapsbelasting bewijzen van storting uit te reiken men sprak in het debat algemeen van belastingcertificaten waarmee men In Voorburg voortaan op zondag trouwen De kerkeraad van de gereformeerde kerk, onderhoudende artikel 31 k.o., te Voorburg heeft besloten trouw- dlensten voortaan niet meer te houden op een uur in het midden van een werkdag, maar deze als regel te stel len op kondag en bij wijze van hoge uitzondering bp een dag in de week, maar dan na de werktijden. De kerkeraad heeft zich "met de praktijk van de kerkelijke bevestiging van het huwelijk beziggehouden om dat, wanneer de trouwdiensten in de week worden gehouden, maar een klein deel van de gemeente getuige is. Hij is bovendien van gevoelen, dat hij de gemeenteleden ook niet mag oproepen hun arbeid voor zulke dien sten te onderbreken. Naar de bedoe ling van het huwelijksformulier moet de dienst er een zyn, waartoe de ge hele gemeente moet kunnen worden opgeroepen. binnen een tijdvak van 10 jaar belas ting kan voldoen. Zijn bedoeling was dus om de regering wel haar 4 pro cent verhoging van de vennootschaps belasting op dit ogenblik te gunnen, maar haar te verplichten de helft daarvan aan de belastingplichtigen terug te geven in de vorm van. certi ficaten, waarmee weer belasting be taald kan worden. De heer Welter van de K.V.P. 'vond dit een pracht idee en hij steunde dus graag het amendement, dat zijn par tijgenoot dr. Lucas indiende. Andere afgevaardigden .wezen het denkbeeld van de hand. De heer Von deling van de P.v.d.A. deed dit zelfs zeer uitvoerig. De ervaringen die men er in het buitenland mee heeft opgedaan animeren geenszins om ook hier te lande de belastingcertificaten in te voeren, vond hij. Een overeen komstige bestrijding van de belasting certificaten leverde ook minister HoT- stra. De minister verdedigde nog eens de verhoging van de vennootschaps belasting en bestreed het amende- ment-Lucas op grond van de recht vaardigheid, de doelmatigheid en een gezond financieel beleid. De Kamer repliceerde vrij uitvoerig. Tot beslissingen kwam het echter niet, die vallen vandaag. Ttci ntigste-eeuwse knaapjes t« zeven- tiende-eeuws kos tuum op een twintig- ste-eeuws oorlogs schip met een zeven tiende eeuwse naam. (Foto P.Z.C.) Voorzomer droog en zonnig. (Van onze weerkundige medewerker M De. junimaand is ook in het grootste deel van Zeeland te Iroog gebleven. Onze waarne mers te Kats (Noord-Beveland) en' te Renesse (Schouwen) meldden slechts 16 mm. De waarnemer te Kats tekende daarbij aan: „Vele landbouwge wassen ly'den aan de droogte, vooral in de geïnundeerde pol ders". De plaats Sas van Gent stak met 84 mm. ver boven de anderen uit. Dit als gevolg van enkele actieve onweersbuien die uit België Zeeuwsch-Vlaande- ren binnendreven. Op 19 juni bracht een bui in 20 minuten 18 mm. regen, meer dan elders in Zeeland de hele maand aan re gen viel. Vlissingen kreeg 32, Aardenburg 44, Aagtekerke 24, Biezelinge 26, Middelburg 32, Goes 27. Cadzand 30, Borssele M 27 mm. Normaal valt er in Zee- land in juni ruim 50 mm. regen. H De gemiddelde temperatuur kwam te De Bilt. evenals vrij- wel in het gehele land, ruim een graad boven normaal te lig- gen. In Vlissingen werden 8, te il gen normaal 2 zomerse dagen (warmer dan 25 C.) .w.aargeno- s men, verleden jaar in juni geen. e Zondag 30 juni was met 33 C. de warmste dag. Ook is het een zeer zonnige maand gewor- =i den. In De Bilt werden 264 te- gen normaal 218 uren zonne- schijn geregistreerd, verleden jaar in juni 148 uren! Van 1 april tot 1 juli is op tal van plaatsen in Zeeland niet M meer dan 80 tot 90 mm. regen ff §:- gevallen, tegen normaal 140 =i mm. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUt Rector-magnificus V.U. Prof. dr. G. H. A. Grosheide Fzn. is met ingang van het begin der nieu we cursus benoemd tot rector-magni ficus van de Vrije Universiteit te Am sterdam. Bjjdrage verhoogd voor de schooltandverzorging De ziekenfondsraad heeft een voor stel van het gemeenschappelijk over leg van ziekenfondsorganisaties tot uyziging van de bijdragen der alge mene ziekenfondsen aan de diensten voor schooltandverzorging aanvaard. De bijdrage, welke voor het school jaar 1956 1957 maximaal zes gulden per verplicht verzekerd kind bedroeg, is voor 1957/1958 bepaald op maxi maal zeven gulden vijftig. Voor dien sten met een gemiddeld aantal vullln- fen per kind per jaar van meer dan V2 is een zekere verhoging van de bijdrage mogelijk. In geen geval wordt echter meer betaald dan 75 pro cent van de kosten per kind. De ziekenfondsraad heeft een be roep op de ziekenfondsen gedaan om voor vrijwillig verzekerde kinderen dezelfde regeling te volgen. Voor het ontbrekende gedeelte der kosten zijn de diensten voor school tandverzorging aangewezen op ge meentelijke bijdragen In het komende schooljaar zullen ongeveer 500.000 kinderen voor reke ning van de ziekenfondsen aan de schooltandverzorging deelnemen. Het met de verhoging gemoeide bedrag wordt geraamd op 500.000, voor de verplichte en de vrijwillige verzeke ring tezamen. Londens advocaat had omgang met misdadiger Uit de balie gestoten De 38-jarige Londense advocaat Patrick Marriman is woensdag uit de balie van de Britse hoofdstad gestoten wegens zijn met zijn beroep in strijd gedrag. Hij had namelijk omgang gehad met een beruchte misdadiger uit de Londense onderwereld, genaamd Billy Hill. Aan de zaak-Marriman is de mededeling van de Britse regering voorafgegaan, dat de politie toestem ming nad gekregen om telefoonge sprekken tussen Marriman en Hill af te luisteren. De leden van „Lincolns Inn", een Brits rechtsgeleerd genoot schap dat als tribunaal fungeerde, stelde vast dat Marriman ook met andere mensen van slechte reputatie en met een strafregister omging. NEDERLANDERS VOORAAN IN TOUR DE FRANCE Voor eerste maal legden Oranje- mannen beslag op het dag-ploegenklassement Op het fraaie betonnen wielerbaantje van Colmar, waar een heel licht windje nauwelijks enige verkoeling in de hitte van de middag kon brengen, reed Gerrit Voorting samen met Roger Hassenforder een ere-ronde. Hy was in vierde positie achter „Hassen", Mahe en Bianco het velodrome opgedraaid en had, toen Piet de Jongh er niet in slaagde uit hetzelfde groepje naar voren te komen, zelf de sprong gewaagd. Hij ging over de regionaal Bianco heen, passeerde daarna Mahe en in de laatste bocht kwam hy zelf nog even naast Hassenforder, maar op hetzelfde moment zette deze weer aan en met een halve lengte klopte hij dc Roosendalcr op de streep. Het Wereldgebeuren Deel van de regen Zoveel hoofden, zoveel zinnen zijn er op de conferentie van het Britse Gemenebest, die nu in Londen gehouden wordt. Die hoofden kan men in de meeste gevallen ook knappe koppen noemen. En wat dc zinnen betreft: die zijn in verscheide ne gevallen lijnrecht met elkaar in strijd. De Zuidafrikaanse premier Strtjdom heeft besloten, om niet naar Londen te komen waar h(j genood zaakt zou zyn, zomaar aan één ronde tafel te zitten met de zwarte Kwame Nkroemah, de eerste minister van de onlangs zelfstandig geworden Goud kust. die nu Ghana heet. naar een Afrikaans negerrijk uit vroeger tijd. Strfydoms contact met Nkroemah zou immers allerlei gevoeligheden opwek ken in verband met Zuld-Afrika's apartheidspolitiek... Strjjdoms plaats vervanger, minister Louw, verkeert echter in een delicate positie. Het zelfde kan worden gezegd van de oud bokskampioen sir Roy Welensky, die in zijn hoedanigheid van Rhodesia's regeringsleider meent, dat de blanken toch de eerste jaren nog wel aan de Afrikaanse touwtjes moeten trekken. En dan zyn daar de premiers Ja- wahrrlal Nehroe en Hoeseyn Soehra- wardi van respectievelijk India en Pakistan, wier landen nog steeds ru zie maken over Kasjmir. Wat al die ministers gemeenschappelijk hebben, is het verlangen om to beschikken o\'er geld, dat in de industrialisatie moet worden gestoken. Niet alleen de „onderontwikkelde gebieden" trekken aan de portemonnale van de Britse premier Harold Macmlllan erv diens minister van financiën Peter Thorney- croft, maar ook de heer Diefenbaker van het geïndustrialiseerde Canada, die zijn land economisch onafhanke lijker van de Verenigde Staten wil maken en het daarom zou toejuichen, wanneer er m zyn land wat meer pon den sterling geïnvesteerd konden wor den. Aan zo'n voorkeur is Pak is tans premier Soehrawardi nog niet toe. En men mag dan ook aan nemen, dat hy niet het minst om eco nomische redenen na afloop van de Gemenebest-conferentie naar Wash ington reist. Daar zal men hem ver welkomen als de man, die energiek»; pogingen doet, om 'zijn jonge republiek tot een ware democratie te maken. Heeft hij niet vorig jaar, toen hij het lang nagestreefde ecrstc-minister- schap aanvaardde, een radiorede tot het volk gehouden (een evenement omdat nog nooit tevoren een premier zoiets had gedaan) en heeft hij toen niet beloofd, dat de telkens uitgestel de verkiezingen nu zo gauw mógelijk georganiseerd zouden worden? Pa- kistans president Iskander Mirza, de generaal-majoor die is opgeleid in het voormalige Engelse bestuur en die niet bepaald een hoge dunk van politi ci heeft, is totnutoe niet in woede uit gebarsten: hij wil klaarblijkelijk nog eens afwachten, of de politicus Soeh rawardi dan toch erin zal slagen, een stabiel bewind te haudhavqp. Soehra wardi is een sterke persoonlijkheid, die bijvoorbeeld ln OoSt-Pakistan een nieuwe partij oprichtte, toen indertijd de Mohammedaanse Liga aan welker wieg hij zelf ook had gestaan, hem links liet liggen. De nieuwe partij, de Awamibond van Oost-Pakistan, ver sloeg de Mohammedaanse Liga by dc provinciale verkiezingen op overtui gende manier. Maar de vreugde in Oost-Pakistan, het vroegere Benga len. was niet van lange duur, want de tegenwoordige Pakistaanse president. Iskander Jlirza, werd na de stemming tot gouverneur benoemd. De tegenstellingen binnen de Mo hammedaanse Liga waren ontstaan, doordat Soehrawardi lang geleden, samenwerkend en onder één dak le vend'met de hindoe Gandhi, ijverde voor een harmonisch samenleven van mohammedanen en hindoe's. Dat idea lisme heeft indertyd bii zijn moham medaanse vrienden kwaad bloed ge zet. Miar het heeft er de schijn van. dat-de ruimdenkende Soehra- I wardi nu, als premier, op veler I steun mag rekenen. Of dat in de toe- komst ook zo blijft, hangt mede af i van de praktische resultaten die hy op economisch gebied bereikt. Daarvoor ling en voor elke dollar. De Eisen- howerleer voor het Midden-Oosten is ook op zijn land van toepassing. Pa kistan kómt niet alleen in aanmer king voor Amerikaanse militaire ga ranties. maar ook voor economische steun, die cêmmunistische ondermij ning moet tegengaan. De Britse pre mier Macmillan kan hem op 't ogen blik waarschijnlijk niet veel beloven. Vandaar, dat Soehrawardi in Wash ington zijn best zal doen om een flink deel van'de ..dollarregen" in Pakistan te laten vallen. De Verenigde Staten hebben han delsovereenkomsten ondertekend, die voor zes produkten, welke uit het Verenigd Koninkrijk, België en Ne derland worden ingevoerd, tariefcon cessies toestaan. Amerika zal de in- voerrechten onder meer verlagen I voor bepaalde textielmachines ter bereiding van vlas en andere plant aardige vezels. De tweede plaats voor Gerrit Voor ting betekende een halve minuut bo nificatie voor hem en dus voor de eerste drie Nederlanders. Daarmee zorgde Gerrit voor de eerste plaats in het dagklassement van de ploegen- stryd voor de equipe van Pelienaars. In de groep van negen man, die als eerste Colmar bereikte zaten twee nationalen en twèe Nederlanders. In het peloton dat geleid door Fred de Bruyne binnenkwam, zaten de overige vyf, met Daan de Groot (last van oen steenpuist) aan dé staart, maar altijd nog ruim 21j> minuut voor de eerste groep van de resterende 33 renners. In het algemeen ploegénklassement steeg Nederland van de vijfde naar de derde plaats. Voor Marcel Bidot, de directeur technique van de Franse nationale ploeg, neeft deze 223 kilonieter lange rit over de Schlucht en de Wettstein geen oplossing gebracht. Jacques Anquetil, 22e op bijna 9 minuten ach ter de winnaar, raakte de gele trui kwijt. Mahé en Bianco waren nu de sterkste rijders in de formatie van de tricolores en dus is het nog altyd niet duidelijk geworden, wie de aangewe zen kopman van de ploeg is. Strijd Roger Hassenforder, de sprinter van de Franse Noord-Oost Centrale ploeg, zette na 77 kilometer de beslis- ae aanval in. Amper had de Fransman aansluiting bij een klein kopgroepje gekregen of hij ging door. De Span jaard Lorono ging mee. Te Llainville- sur-l'Eau (83 kilometer) slaagde Mor- van erin zich bij de vluchtelingen te voegen. Vervolgens kwam nog een aantal renners naar voren, bij wie de Nederlanders Voorting en De Jongh. Na 140 kilometer had deze kopgroep, waarvan de bestgeplaatste renner Ba- rone was, reeds een zo grote voor sprong op de groep waarin de leider van 't algemeen klassement. Anque til. zat, dat Barone toen al, officieus, drager van de gele trui was. Het pe loton reageerde te laat en spoedig was de voorsprong zelfs gestegen tot ho ven de 10 minuten die Barone nodig had om de leiderstrui in zijn bezit tc krijgen. De kopgroep onderging geen ver anderingen meer. Bergaud passeerde ais eerste de col van de Schlucht (3e categorie) en lag ook bij de passage van de Collet du Linge (2e categorie) op kop. De sprint moest ln Colmar de be slissing brengen. Op de wielerbaan liet de rappe Hassenforder er geen twijfel over bestaan wie de snelste was. Voorting werd tweede met een halve lengte achterstand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9