Kleurrijk openluchtspel aan voet van de Vlissingse Jacobskerk in de grandioze RADION PUZZELWEDSTRIJD GRILLIG ZOEKLICHTENSPEL VAN OORLOGSSCHEPEN VLISSINGSE JEUGD LEGDE KRANS VOOR DE RUYTER DONDERDAG 4 JULI 1957 PROVINCIALS I S S U W 8 B COURANT „BESTEVAER MIC Hl EL" Honderden toeschouwers in de ban van glorierijk verleden TERWIJL DE FELLE STRALENBUNDELS van de zoeklichten der hedendaagse vloot van de Koninklijke Marine nerveus tastend de avondhemel afzochten, herleefde woensdagavond aan de voet van de oude Vlissingse Jacobskerk het verleden. Daar immers ging de première van Louis Lockefeers historisch openluchtspel „Bestevaer Michlel", dat verhaalt van het glorierijke verleden van onze marine in de dagen van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, Toen in bittere nood het vaderland verkeerde menigmaal in groot gevaar als het ware de basis werd gelegd voor een vlootmacht, zoals wjj die heden ten dagen kennen. Waarvan die stralenbundels een stil, maar niettemin sprekend getuigenis aflegden, terwijl zich op de Kleine Markt, ten overstaan van honderden en nog eens honderden belang stellenden, beelden u*t het verleden ontrolden. Tegen het indruk wekkend décor van de Jacobskerk. Met de rank, hóóg oprijzende toren als een wel zeer tastbare herinnering aan het Vlissingen van weleer Toen de jonge Michlel op die zelfde toren geklommen is om uit te zien neer zee. Naar de zee, die hem als wij dit z.o profaan mo gen uitdrukken het standbeeld bezorgde, dat de goede Joof van Sluis hem reeds in de zeventiende eeuw voorspelde, toen de poorters en poorteressen van Vlissingen beïnvloed door de politieke ge beurtenissen hun grote stad genoot dreigden te verguizen. Ja, zelfs zijn lijf en goed wilden aantasten. Die morrende menigte stond daar woensdagavond in ae mildste juli avond, die de organisatoren zich maar hadden kunnen dromen tastbaar en uitermate schilderachtig in een sfeervolle belichting tegen een weldadig natuurlijke achter grond, zoals die gevormd werd door ae eeuwenoude Jacobskerk. Een boelend, kleurrijk schouwspel, voor al ook dank zij de harmonieuze kostumering, die aan het slagen van dit spel veel heeft bijgedragen. Want telkens opnieuw Immers biedt deze geschiedenis gelegenheid tot het scheppen van zuiver Rembrand- tieke fragmenten, tot het groepe ren van schilderachtige tableaux en dót nu heeft regisseur Jan Le- maire jr. uitstekend begrepen. Want die mogelijkheden tot „het visuele" moesten wel benut worden om een tegenwicht te vormen tegen het ver halend en instruerend karakter, dat de schrijver zijn spel in Vrij veel dialogen moest geven om de figuur van de man waar het in deze dagen om gaat van Michiel Adriaans zoon de Ruyter recht te doen we dervaren. Compromis Hier wa« kennelijk een compromis nodig tussen schrijver en regisseur en dat compromis Is gevonden. Met als gelukkig resultaat een openluchtspel, dat het onderwerp waardig is en dat wy zouden haast schrijven de „ar geloze" toeschouwer voldoende boeit om hem gedurende twee en een half uur zyn omgeving te doen verge ten. En daar is veel voor nodig! In de gisteravond gegeven première ls dat ongetwijfeld gebeurd. Het spel boeide zowel door zijn grotendeels historisch verantwoorde weergave van die fragmenten, welke de auteur uit het rijkgeschakeerde leven van De Ruyter had gekozen, als door de wijze waarop het ten tonele werd ge bracht. Zowel de hoofdfiguren De Ruyter, De Witt, Prins Willem III, Tromp, Lampsins en de burgemeester van Vlissingen als de bijrollen en de ganse figuratie kregen ëen waar- De hekken rond de ter reinen van de Marine haven, die anders voor burgers hermetisch gesloten zijn, staan deze week wagenwijd open. Men mag zelfs fotograferen en roken. Gisteravond waren heel wat Vlissingers op de kaden samenge stroomd om de feeë rieke verlichting van de oorlogsschepen te bewonderen. De rompen baadden in het helle schijnsel van grote lichtbakken en de contouren van de schepen waren afge zet met kleine lichtjes. De meeste belangstel ling trok Hr. Ms. krui ser „De Zeven Provin ciën met zijn lijnenspel als een rotsformatie. Om even over tienen ving het zoeklichten- spel aan. Vanaf „De Zeven Provinciën' priemden twee blau wige lichtbundels in de donkere lucht. Direct daarop floepten de schijnwerpers van Hr. Ms. „Cerberus"H.M. S Russell" en Hr. Ms. Jaguar" aan. Ook Hr. Ms. Jacob van Heems- kerek" en de vier mij nenvegers waren van de partij; bundels nauwelijks scheiden. Het was licht- echter onder- alsof abstract schilder irlggil- grillig lijnenspel tegen de diepblauwe hemel trok. Soms scheerden de zoeklichten over de grond, waarbij de om standers plotseling ir een fel zonnetje werden gezet. Tegen het eind van het spel flakkerden de bundels zo schichtig tegen het dunne wol kendek, dat het halve maantje in het eerste kwartier van schrik verbleekte. Toen dat allemaal voorbij was, moesten we wel even met de ogen knipperen om niet tegen andere ky- kers op te botsen. Een gedeelte van de tribunes op de Vlissingse Oude Markt, waar woens dagavond honderden en nog eens honderden een plaatsje hadden ge vonden om getuige te zijn van de op voering van het openluchtspel ges teveter Michiel". (Foto P.Z.C.) Dankbaar en met rede Is ook ge bruik gemaakt van de mogelijkheden, die orgel en klokkenspel van de Ja cobskerk boden voor een muzikale il lustratie en zo ia het geheel uitge groeid tot een waarlijk integrerend onderdeel van de De Ruyterherden- king, waarvoor de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, aan het slot van de opvoering, eindigend met een gezamenlijk gezonden Wilhelmus, „hartgrondig dank bracht", zoals hU heï uitdrukte. Met als stoffelijke blij ken van waardering De Ruyterpen- ningen voor schrijver, regisseur en voor de vertolkers van de rollen van De Ruyter en De Witt. VEELKLEURIGE RUPS Een enorroe, veelkleurige rups 1 kroop gisteravond langs het stand beeld van De Ruyter in Vlissingen. Naar schatting 750 jongens en meis jes van Vlissingse jeugd- en sport verenigingen brachten met een défilé een postume groet aan de zeeheld. Even voordat de stoet bet stand beeld bereikte, legde de 21-jarige Matty van Schaik in donkerrood trai ningspak van „Zeeland Sport" en de 17-jarige zeeverkenner Aad van den Heuvel een krans van witte bloemen tegen het voetstuk. Op een rood-wit lint stond te lezen: „Vlissingse jejugd- en sportverenigingen. Hulde aan Vlis- singer Michiel". Behalve de burge meester, mr. B. Kolff, die zich tegen over het standbeeld had opgesteld, gaven honderden Vlissingers blijk van hun belangstelling. Jongeren van alle leeftijden stap ten, sloften, marcheerden of drentel den in bont tenue voorbij. Vooral de drie turven hoge hummeltjes van de V.S.V. „Marathon" in witte bloesjes en rode broekjes, die van de K.S.V. „Walcheren" in gele shirts en witte broekjes en die van de Chr. gymnas tiekvereniging „Oranje Nassau" in "kraakhelder witte pakjes met oranje ceintuur, zagen er grappig uit. Som mige van die kleintjes riepen „dag" toen ze langs De Ruyter kwamen. De harmonieën „Ons Genoegen" en St. Caecilia" zorgden voor pittige marsmuziek. Zij werden ondersteiind door de korpsen van „Oranje Nassau" met de charmante majorette, die haar staf in het voorbijgaan op de borst van De Ruyter richtte, en van de Aanleg Rijksweg 17 wordt in overweging genomen. Van Moerdijk naar Roosendaal De rijkswaterstaat heeft de aanleg van Ryksweg nr. 17 van Moerdijk naar Roosendaal, waarvoor de plan nen reeds 20 jaar oud zyn, ernstig in overweging genomen. In principe ls zy bereid hiervoor gelden uit te trek ken op de volgende begroting. In 1945 heeft de rijkswaterstaat Rijksweg 17 aan de reserve toege voegd, omdat er dringender werk viel te doen. De verkeerssituatie in West- Brabant is momenteel zo. dat een nieuwe weg van Roosendaal in de richting Moerdijk en Langstraat een belangrijke verlichting zou geven. Het 20 jaar geleden ontworpen tracé past eigenlijk niet meer in het kader van de huidige stadsuitbreiding van Roo sendaal. De gemeente Roosendaal heeft daarom voorgesteld Rijksweg 17 meer naar het oosten te projecteren. Dit traject zou bovendien 10 km. kor ter zijn. Inmiddels hebben het college van Gedeputeerde Staten en provin ciale deskundigen en ingenieurs van rijkswaterstaat de situatie ter plaatse in ogenschouw genomen. Verwacht wordt, dat reeds spoedig de plannen ter tafel zullen komen. Plaatsvervangend chef van Generale Staf Zó slingerde zich de fleurige stoet over de Vlissingse Boulevards, tij dens het woensdag gehouden défilé van jeugd, en sportverenigingen ter gelegenheid van de De Ruyter-festi- viteiten. (Foto P.Z.C.) >sing8e turnvereniging, waarvan de twee vrouwelijke tamboer-majoors het we! erg warm hadden gekregen. En terwijl deze feestelijke stoet van jongeren voorbijtrok, stonden Matty en Aad kaarsrecht naast d» door hen gelegde krans. Prins Bernhard lid van Spaanse Academie Prins Bernhard is op de Spaanse am bassade in Den Haag geïnstalleerd al» lid van de Koninklijke Spaanse Aca demie. Uit handen van de hertog van Baena, die optrad als vertegenwoor diger van de Koninklijke Spaanse Academie, ontving hij zijn insigne en zijn geloofsbrief. Na de installatie ge bruikte de prins de lunch op de Spaan se ambassade. Gedwongen sparen in Denemarken. Het Deens lagerhuis heeft g een wet aangenomen, die aan alle kostwinners met een in- H komen van meer dan 14.000 kronen per jaar en aan de nlet-kostwlnners met een In- komen van meer dan 12.000 kronen per jaar een spaar- plicht oplegt. Deze wet, die deel uitmaakt van een geheel complex van maatregelen tot g beperking van de koopkracht der Deense bevolking en tot verbetering van de Deense de- viezenposietle, schrijft voor. dat de bedragen, die gespaard H moeten worden groter worden, g naar mate het inkomen hoger §§j is. De spaargelden moeten aan de regering worden overgedra- pen in ruil voor staatsobliga- H ties met een looptijd van 30 s jaar. IIHIIIIIIÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllllllllllllllllllllll dlge, ingetogen vertolking, die volko men aangepast was aan sfeer en ka rakter van dit spel, dat Immers tege lijkertijd ontspanning beoogt te bie den én een hommage dient te zjjn aan een groot Nederlander. Entourage Vanzelfsprekend droeg de entoura ge veel. zeer veel tot het welslagen bij. Men kan zich nauweiyks een gun stiger plaats denken dan de intieme beslotenheid van de Oude Markt, met de Jacobskerk en de sierlijke gevel als wonderlijk passende omlijstinr. Maar daarnaast waren het toch vooral Inhoud en vertolking, die „Bes tevaer Michiel" waarlijk tot leven hebben gebracht. Die inhoud en kleur gaven aan de,episoden uit het leven van De Ruyter. die hier „gereprodu ceerd" werden. Een enkele maal ln *n wat erg geïdealiseerde vorm (met veel buigingen naar het legendarische „torenverhaal" uit Middeltjes Jeugd) met iets teveel bewierokend pejuich van de toenmalige Vlissingers voor hun stadgenoot en met soms een tik keltje teveel pathos, maar toch nim mer in die mate, dat dit afbreuk deed aan het geheel. Want dan was daar telkens weer een fragment, een dia loog of een tussenspel (zoals bijvoor beeld het alleraardigste wagenspel), dat onmiddellijk weer boeide. Herberg ,J)e Drie Tonnen", waar het in De Ruyter's dagen vrolijk toe kon gaan, zoals men kan leren uit het openluchtspel ,Jiestevaer Michiel". (Foto P.Z.C.) Op zoek naar basis voor marges in melkhandel Aan het secretariaat van het pro- duktschap voor zuivel is opgedragen een landelijk onderzoek in te stellen over omzet, venttijd, aantal klanten, kosten van -voertuigen en personeel, enz. van de kleinhandel in consump- tlemelk. Men zal ln overleg treden met het bedrijfschap detailhandel ln melk, melk- en zuivelprodukten om so zui ver mogelijk cijfermateriaal te verza melen. Het onderzoek zal eveneens in overleg met het Ministerie van Eco nomische Zaken \yorden gedaan. De bedoeling ls een basis te vinden voor redelijke kleinhandelsmarges. Michiel de Ruyter achtergrond vier de van links) autoriteiten plus poor ters en poorteressen tijdens het wa genspel in „Bestevaer Michiel". (Foto P.Z.C.) Bij K.B. is met ingang van 2 juli '57 benoemd en aangesteld bij de Gene rale Staf tot luitenant-generaal, plaatsvervangend chef van de genera le staf, tevens plaatsvervangend bevel hebber der landstrijdkrachten, gene- raal-majoor (tijdelijk luitenant-gene raal) G. J. Ie Fèvre de Montignv, van die staf. A avert enne J Let goed op de krant van morgen en Weerslag van Franse crisis in Nederlandse veehandel De Nederlandse veehandel onder vindt op bet ogenblik nadelen als ge volg van de economische crisis in Frankrijk. De Nederlandse vee-export is voor een groot deel van dat land afhankelijk en door de traditionele goede perspectieven ls thans 'n flinke streep gehaald. Dit heeft de voorzitter van de Ne derlandse Boftd van Veehandelaren, de heer K. W. ten Dam uit Wierden, gisteren gezegd op de 45e algemene vergadering van de bond in Valken burg. De heer Ten Dam zei. dat de veehandel een zeer kwetsbare be drijfstak is. hetgeen zijns inziens de laatste jaren duidelijk is gebleken. Het vorige jaar was als gevolg van de slechte weersomstandigheden niet gunstig voor deze handel, en nu gooit de crisis in Frankrijk roet in het eten. Vooral in de schapenhandel vallen daardoor hard» kiaper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3