PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Molotow, Sjepilow, Malenkow en Kaganowitsj uit partijpresidium Zware onweersbuien oorzaak van „nacht in de middag" Sint-Maartensdijk verliest „zijn hart"... M TWEE STRAAUAGERS BOTSTEN IN DE LUCHT 200e jaargang - no. 155 Dagbladultgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. tien Boer.AdJunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: O. A_ de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week: 7 00 p. lew.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 1» cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINQSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 juli 1957 ES cent per ntle ..Brieven of adrei 359300 P.Z.C„ Mlddelbu Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-80, tel. 1355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304; Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. S3, tel. 3475 (b.g.g. 2213); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwersstraat 2: Zie: SPANNINGEN IN RUSSISCHE TOPLEIDING Verkeerde uitleg gegeven aan besluiten van Congres Radio-Moskou heeft woensdag bekendgemaakt, dat Molotow, Sje pilow, Kaganowitsj en Malenkow schuldig zijn bevonden aan afwij kende opvattingen. Op grond hiervan zijn zij nit het presidium van het centrale co mité de Russische communistische partij en uit het centrale comité zelf gestoten. Radio-Moskou meldde ook, dat maarschalk Zjoekow en mevrouw Foertsewa, een der naaste medewerkers van partijsecretaris Kroesjt- sjew, tot lid van het presidium is benoemd. In termen, zoals vroeger door Sta lin tegen de tegenstanders van zijn politiek werden gebezigd, stelt het centrale partijcomité „het tegen de partij gerichte blok van Molotow, Ma lenkow en Kaganowitsj, waartoe la ter Sjepilow toetrad", aan de kaak. Het comité stelt verder, dat de vier leiders geen rekening hebben gehou den met de waarschuwingen van het centrale comité en de gewraakte po litiek van hun „fractie" hebben voort gezet- Volgens een resolutie van het cen trale partijcomité is het ontslag een gevolg van de opposotie van de be trokkenen tegen de agrarische poli tiek van de partij en de maatregelen tot economische decentralisatie. Zij hebben geageerd tegen de be sluiten van het twintigste partijcon gres. Toen zij zagen, dat deze beslis singen botsten met hun opvattingen, trachtten zij aan deze besluiten een verkeerde uitleg te geven. Zij hadden echter in het centrale comité geer medestanders kunnen vinden. Het be sluit om hen uit te stoten was met al- Beperkingen inister Hofstra heeft nog eens aan de Tweede Kamer mede gedeeld hoeveel de staat op zijn eigen huishouding in 1957 zal be zuinigen als gevolg van de „beste dingsbeperking". Dat bedrag zal 122 miljoen gulden belopen en gezien de hoogte van de staatsuitgaven zijn die 122 miljoen gulden niet veel meer dan een peuleschil. Van die besparingen ligt 70 miljoen gulden in de sfeer van de investerin gen, dat zijn dus de gelden voor de uitvoering van nieuwe werken, de aankoop van nieuwe machines, enz. Daarmee wil de staat dan zijn bij drage leveren tot de investe ringsbeperking. een beperking, die dringend nodig is, want er wordt meer geïnvesteerd dan mogelijk is. Om even een cijfer te noemen: in het jaar 1956.werd door het gehele Nederlandse volk met al z'n instel lingen een bedrijven gulden geïnvesteerd. De spaarders konden dat niet bij houden, zij leverden iets meer dan 4,5 miljard gulden aan spaarduitjes, zo dat er in 1956 een bedrag van 600 mil joen gulden overgeïnvesteerd werd. Ongetwijfeld is men in 1957 vrijwel op dezelfde voet voortgegaan met in vesteren, terwijl de spaarders het ook dit jaar niet kunnen bijbenen want er wordt niet drukker gespaard dan in het vorig jaar. Dus zal er begin 1958 tenminste tweemaal 600 miljoen gulden of 1,2 miljard overgeïnvesteerd zijn. Stelt men de bestedingsbeperking van de staat anno 1957 tegenover dit enorme bedrag, dan is het duidelijk, dat met het vinden van 70 miljoen gulden besparing op de staatsinves- teringen het probleem van de investe ringsmoeilijkheden nauwelijks een stapje dichter bij de oplossing is ge komen. Wij kunnen ons voorstellen, d3t men zich m leidende financiële krin gen niet eens zo erg druk maakt over de vraag of die 70 miljoen gulden investermgsbesparingsbeperking er geheel of slechts ten dele komt. Van meer belang is de algemene vraag of onze regering inderdaad in staat is tot het doorvoeren van bezuinigingen en of niet minister Hof stra mét cijfers werkt, welke slechts een fictieve betekenis hebben. Het is nameik een publiek geheim, dat het betrach'en van zuinigheid zowel in de o n imptievè als in de in vesteringssfeer niet aan al onze mi nisters welgevanig is. En het is al evenzeer bekend, dat bij het werken met begrotingen fic tieve besparingen een aangenaam ef fect kunnen hebben ook al zijn zij slechts schijn. Wanneer de minister aan de Twee de Kamer mededeelt, dat de staat in 1957 op zijn consumptieve uitgaven 52 miljoen en op zijn investeringen 70 miljoen gulden zal bezuinigen, dan zou de minister daar eigenlijk iets aan moeten toevoegen. En wel deze woor den: ,,Ik zal U om de drie maanden mededelen in hoeverre deze bezuini gingen werkelijkheid zijn geworden en niet door overschrijdingen op an dere begrotingsposten teniet zijn ge daan." Die woorden zouden diegenen, die thans nog niet geloven in de ernstige wil van de regering om te bezuinigen, enige troost verschaffen. Zij het ook een schrale, want zij zouden blijven vrezen, dat ondanks alle goede wil van minister Hofstra de leidende figuren van onze staatshuishouding nog niet aan werkelijke besparingen toe zijn! gemene stemmen genomen op een al gemene bijeenkomst van het comité op zaterdag 29 juni. Molotow wordt persoonlijk verwe ten, dat hij zich verzet heeft tegen de politiek van internationale ontspan ning en in het bijzonder tegen de toe nadering tot Joego-Slavië, alsmede tegen het sluiten van een vredesver drag met Oostenrijk en Japan. In de resolutie wordt Molotow voorts verweten, dat hij zich heeft verzet tegen persoonlijke contacten tussen de Sowjet-leiders en vooraan staande westelijke personen. Kaganowitsj wordt ervan beticht, dat hij het merendeel van de opvat tingen van Molotow heeft onder steund, terwijl Malenkow zekere stel lingen van Molotow heeft verdedigd. Tot een redacteur van het A.N.P., Onweersbuien woedden moens- (larj in volle hevigheid bouen Nederland en veroorzaakten in vele plaatsen „nacht in de mld- lP dag". Ook boven Zeeland pa'c- ten zich donkere wolken sa- men, zoals men op deze foto |f van Vlissingen kan zien. 1 Foto P.Z.C.) Meisje gestorven aan Aziatische griep? In het Zuiderziekenhuis te Rotter- dag is een 15-jarig meisje overleden. De mogelijkheid bestaat, dat zij lij dende was aan Aziatische grie] maar zeker is dit geenszins, aldus d directeur van de gemeentelijke ge- gezondheidsdienst. neeskundige- Deze voegde er aan toe, dat er zrjn» inziens vooralsnog geen reden tot be zorgdheid bestaat. die hem commentaar vroeg op het ontslag van deze Russische leiders zei minister-president dr. Drees onder meer in deze „uitbarsting" een bewijs te zien voor het be staan van spanningen in de Rus sische topleiding, waarvan het be staan altijd is ontkend. Dit omdat hier niet een man ontslagen wordt, doch een ganse groep, tot nu toe zeer vooraanstaande figu ren. DE REDDENDE SCHIETSTOEL Vier inzittenden zijn ongedeerd Woensdagmorgen zyn twee T-38 Lockheed straaltrainers van de basis Volkel, die in een formatie van vier vlogen, tegen elkaar gebotst. Dit ge beurde boven Andelst. Eén toestel stortte neer op de zuidelijke uiter waard van de Waal tussen Beunlngen en Ewijk. De twee lnzitenden verlie ten met de schietstoel het toestel. Eén kwam met zijn parachute in de Waal terecht, doch kon gered worden. De andere landde op de Waaloever en bleef eveneens ongedeerd. Het tweede toestel stortte neer bij de. beide inzittenden schietstoel te redden deerd. met de zyn onge- De brandende kerosine van het neer gestorte toestel zette een kurkdroog bos in brand. Brandweer en militairen wisten het vuur snel te bedwingen. Ongeveer een hectare dennenbos is verloren gegaan. De beide straal jagers zijn geheel vernield. De namen van de vier vliegers z(jn: eerste luitenant-vlieger A. Snijders, tweede luitenant-vlieger T. H. de Groot, sergeant-vlieger H. Peeren boom en sergeant-vlieger P. Vrolijk. Speciaal benzinetarief voor toeristen in Frankrijk Het Franse Ministerie van Finan ciën heeft meegedeeld, dat van het eind van de volgende week af buiten landse toeristen in Frankryk benzine kunnen kopen voor 50 francs per li ter. Dé Fransen zelf betalen 90 francs. WOLKENWALS VAN WEST NAAR OOST Eén dode; zeer grote schade Met een vrywel constante snelheid van zestig kilometer per uur is gis termiddag een zwaar onweer van west naar oost over ons land getrok ken, daarhy voor tienduizenden gul dens schade en veel overlast veroor zakend. Boerderijen brandden af als gevolg van blikseminslag, treinen kwamen tot stilstand, straten en we gen kwamen by de zware regenval onder water te staan. In zuidoost Friesland werd de 33-jarige onge huwde veehouder Thijs W. de Jong, uit Wynjeterp, toen hij tydens werk zaamheden op het land beschuttitig Dode en twee gewonden bij brand op kustvaarder Woensdag heeft een brand het lo gies van de 400 ton metende Neder landse kustvaarder ..Nrjenburgh", die in de haven van Antwerpen gemeerd lag, geheel vernield. De 19-jarige Wim Roeleveld uit Scheveningen, die zich in de badkamer bevond, kwam door verstikking om het leven. Twee andere matrozen, de 18-jarige Nico- laas Tuyner uit Scheveningen en de 23-jarige Herman Halter uit Rotter dam kregen zware brandwonden, toen zij door de vuurpoel naar buiten vluchtten. De brandweer moest ruim twee uur werken om het vuur te blussen. De schade is zeer aanzienlijk, hoewel de lading onaangetast bleef. zocht In een schuurtje, door de blik sem getroffen en gedood. De onweersbuien, die tezamen een groot front vormden, bereikten de kust van de Noordzee uit omstreeks het middaguur. De buien werden voorafgegaan door een donkere wol- kenwaï^, waaruit zware windstoten kwamen. In De Bilt werd een wind stoot van 90 kilometer per uur geme ten. Doordat de wolkentoppen tot een enorme hoogte reikten veroorzaakten de buien op vele plaatsen een bijna nachtelijke duisternis. In Delft woedde een brand in een schakelstation van het elektriciteits bedrijf en breidde zich later uit tot 'n hoeveelheid in dit station opgeslagen rubber en olie, hetgeen een zware rookontwikkeling veroorzaakte. En kele duizenden liters olie raakten in brand en omdat ook de olietanks in de nabijheid gevaar liepen werd het verkeer over de vlakbij gelegen rijks weg Dén HaagRotterdam tydelyk omgelegd. Om half drie was men het vuur meester. In Den Haag was het zo donker, dat de straatverlichting werd ontstoken en het verkeer met de lichten op reed. In Rotterdam en Amsterdam liepen kelders onder. Het tramverkeer had hier en daar vertraging doordat de bliksem de bovenleiding onklaar maakte. Boven de Rotterdamse week markt heeft een wervelstorm gewoed, die een chaos veroorzaakte. Kramen gingen tegen de vlakte en tal van goederen waaiden weg. De kooplieden schatten hun schade op ongeveer een ton. In het openluchtzwembad ,.Seve- ningen" te Kampen heeft men tijdens het onweer een paniek onder ruim duizend kinderen weten te voorko men. De kinderen werden in het bad door het noodweer overvallen. Ter wijl windvlagen het zand deden op stuiven en overal kledingstukken PLUIMPOT VOOR SCHEEPVAART AFGESLOTEN Weemoed rond een haven, die verloren gaat Sint-Maartensdyk gaat een deel van zijn „hart" verliezen. Vandaag is het onherroepelijk uit! Geen schip zal er de haven meer binnenkomen, want de Pluimpot de miniatuur zeearm, die de havens, van Scherpenisse en Sint-Maartensdijk met de Oosterschelde verbond zal binnenkort af gesloten worden. De mensen op Tholen zullen het allemaal toegeven: met de afdamming van dit slingerende vaarwatertje zal een van de beruchte zwakke schakels In de Thoolse zeewering zijn weggenomen, maar toch toch gaat het velen aan het hart. Vooral op Smêrdlek, waar de schepen in het haventje niet alleen vaak bedrijvigheid brachten, maar waar nu ook de aparte charme en de aantrekkingskracht van de kade, zo in het midden van het dorp, verloren gaat. In het byzonder de bejaarden en de dorpelingen, die hun hart aan de zee hebben verpand, steken hun misnoegen niet onder stoelen of banken. Neem bijvoorbeeld havenmeester Piet Poot (66) van Sint-Maartensdijk, die nu twaalf jaar lang de haven- en kadegelden inde en ervoor zorgde dat de schepen hun ligplaats kregen. Je zou kunnen zeggen, dat hij Belang hebbende was. „Geloof me. mynheer, het grootste deel van onze mensen vindt het jammer, dat de haven ver dwijnt". zo verzekerde hij ons. Heus niet alleen de ouden van da gen en de kinderen, die hun verzetje kwijt raken, maar ook de middenstand en de caféhouders zullen er wel iets van merken. Voor de schippers, van wie ver schillende hun domicilie op Sint- Maartensdyk hebben, wordt er overigens wel gezorgd. De raad heeft zich nameiyk met de afslui ting verenigd onder voorwaarde, dat even voorby de plaats, waar dinsdag het eerste zlnkstuk in de diepte verdween, by Gorlshoek namelijk, een ioswal zal worden gebouwd. Al betreurt havenmeester Poot hét verlies van zijn haven, als hij iets ver telt over de laatste jaren, is hij toch eerlijk en reëel. Want hij geeft toe, dat het aantal schepen dat binnenkwam, geleidelijk sterk terugliep. Herverka veling en wederopbouw na 1953 heb ben nog wel wat leven in de brouwerij gebracht, maar zoals vroeger, nee. zo was het niet meer. De Thoolse brug heeft er eigenlijk de klad in gebracht. Vroeger gingen bijna alle landbouwprodukten per schip van het eiland, waardoor er vooral in de bietencampagne met de aanvoer voor drie suikerfabrieken, handen vol werk op de haven was. Toen de brug de Eendracht „overwon" is het vrachtautovervoer op gang ee komen, zodat praktisch alleen nog De Pluimpot wordt vandaag afge sloten voor de scheepvaartVoor menigeen in St. Maartensdijk en Scherpenisse is het maar een droe vige dag: de haventjes zijn stil en verlaten.,, (Foto P£.C.) Het weer in Europa maar de bieten voor Puttershoek via Sint-Maartensdijk werden verscheept Vorig jaar was het behoorlijk druk aan de kade. Poot schat het aantal schepen dat toen hier werd geladen, op ongeveer tweehonderd, waarbij 23 kustvaarders, van meer dan 400 ton elk. Als hij zyn bril opzet en in zijn boekje de schepen van het laatste half jaar nog eens „langs loopt", komt hij nog wel aan de honderd. Loods M. C. Kwaak (69) weet er ook van mee te praten. Hij bracht vo rig jaar 21 kustvaarders binnen. Als des avonds een kapitein naar café Meulstee belde, ging de caféhouder naar buiten en gaf twee stoten op een hoorn. Voor Marinus Kwaak was dat het sein om er op uit te gaan. ..Zo don ker kon het niet zijn, of de schuit kwam naar binnen", vertelde Kwaak, die er zich op beroemt ook het groot ste schip voor Sint-Maartensdijk '720 ton), veilig naar de kade te hebben geloodst. Even liet hy ons alleen op de kade en tippelde naar huis om te- Müncben. onbewolkt, rug te komen met zijn bewijsstukken: Zurich, onbewolkt, een verzameling prentbriefkaarten uit Genève. onbewolkt, allerlei vreemde zeehavens. Hij had ze 1 Locarno, onhewo toegestuurd gekregen van verschillen- Wenen. ::cht beu rondvlogen trachtten ouderen de kin deren in hadhokjes te brengen, die Spoedig VOÏ waren, militairen en par ticulieren rukten uit om de kinderen naar een nabijgelegen boerderij te brengen, vanwaar de kinderen ve len nog in badpak naar Kampen terug werden gebracht. Ook de Spoorwegen hebben ern stige overlast van het onweer on dervonden. Bij het station Hol landse Spoor in Den Haag kwam bij blikseminslag een deel van de bovenleiding naar beneden, waar door stagnatie ontstond ln het verkeer tussen Amsterdam en Rotterdam. Tussen Heilo en Alk maar gebeurde hetzelfde, daar kwam ae leiding op een juist pas serende trein terecht. Beide sto ringen waren spoedig opgeheven. B\j Meppel sloeg de bliksem in de locomotief van een rydende trein. De machinist werd door glasscher ven geraakt. Hy bracht zijn trein tot stilstand, maar reed een kwar tier later door naar Zwolle, waar hy werd vervangen door een col lega. De vertragingen op de mees te plaatsen zijn tegen het einde van de middag opgeheven. „Zegenende monnik" was ontsnappende gevangene Nederig en glimlachend in zyn p grote baard liep een monnik de- zer dagen op de uitgang van een gevangenis van Rio de Ja- neiro toe en wenkte een bewa- ker naderbij te komen. Deze haastte zich de gevangenisdeur voor hem te openen, in ruil waarvoor hy de zegen van de monnik ontving. Doch des avonds werd een gevangene vermist en toen bleek dat deze, H vermomd als monnik en voor- is zien van een valse baard, de gevangenis had verlaten. Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.'iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiii Nederlandse kuikens dood in Italië aangekomen Tienduizenden kuikens uit Neder land zyn dood in Milaan aangekomen. Zy zyn van de hitte bezweken. De Ita liaanse vereniging voor dierenbe scherming heeft aanbevolen, dat de dieren in grotere en beter geventileer de kratten worden verstuurd. Volgens de weerrapporten van avond 7 uur: Stockholm, half bewolkt, Oslo, zwaar bewolkt. Kopenhagen, half bewolkt. Aberdeen, regen, Londen, zwaar bewolkt. Amsterdam, licht bewolkt. Luxemburg, onbewolkt. Parijs. Ucht bewolkt. Bordeaux, onbewolkt. Bordeaux, onbewolkt. Nice, onbewolkt. Berlijn, licht bewolkt. Frankfort, half bewolkt. de Kapiteins, die hij van dienst was geweest. „Kijk dit is er een uit Denemarken en deze uit New Castle". Kwaak kent ze by naam en toenaam en raakt er niet over uitgepraat. De drukste tijd had hy in 1952. Toen heeft hy in drie maanden 148 schepen naar binnenge varen. Niet geloodst, maar gevaren. „Want", zo voegde hy eraan toe „ik moest altijd zelf het stuurrad in han den hebben, anders ging het feest niet door." By de oude waterrotten, die veel aan de haven staan, is ook Jo hannes Fluyt (73). een gewezen binnenschipper, geboren en geto gen in Sint-Maartensdyk. „Je loopt er de hele dag mee rond", zei zrjn vrouw, toen we het over die afsluiting van de Pluimpot hadden. Wanneer zij er al zo over oordeelt, is het overbodig om nog (Vervolg op pag. 5) Innsbruck, half bewolkt, Rome. licht bewolkt. AJaccio, onbewolkt. Mallorca. onbewolkt, gUter- 23 gr. 23 gr. 21 gr. 17 gr. 31 gr. 24 gr. 32 gr. 33 gr. 13 gr. 33 gr. 27 gr. 23 gr. 35 gr. 30 gr. 32 gr. 22 gr. 31 gr. 29 gr. 14 gr. 34 gr. 23 gr. 16 gr. DE VERWACHT... ZEER WARM Warm tot zeer warm, overwegend zonnig weer en een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige wind In hoofdzaak tussen oost en zuid. ZON EN MAAN 5 juli Zon op 4.29 onder 21.04 Maan op jL4.31 onder 0.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1