DRIE DAGEN Z.LM.-FESTIJN OP SCHOUWEN! Schouwen: landbouwgebied met verschillende bedrijfstypes Herrezen eiland laat zien wat bereikt werd Naoorlogs Schouwen had maar drie normale jaren LANDBOUWVOORLICHTING MOET VERSTERKT WORDEN GRAANTEELT HEEFT BELANGRIJKE PLAATS Grote veranderingen voltrekken zich. De Z.L.M.-rytoer van vrijdag zal de honderden deelnemers(sters) uit de gehele provincie door een In vele opzichten Interessant gebied lelden. Want niet alleen dat Iedere agrariër met meer dan gewone belangstelling ervan zal kennisnemen, hoe de grote herverkavelingswerken het zwaar getroffen eiland Schouwen-Duiveland een geheel ander aanzien zullen geven, maar ook is het belangwekkend om te zien, hoe op een betrekkelijk klein gebied van 21.000 ha vrfl grote verschillen in gronden en bedrflfstypes voorkomen en dientengevolge ook in het karakter van de landbouw, die daar wordt bedreven. Hoewel het eiland overwegend een akkerbouwgebied is (vóór de ramp was er 12.000 ha bouwland), valt het toch op, dat er een vrij grote opper vlakte grasland in 1952 nog 3500 ha op het eiland te vinden is. Hoe wel in net bijzonder de laatste jaren het grasland steeds meer aandacht geniet, is het duidelyk dat deze vele weiden niet op de beste gronden zijn gelegen. Schouwen heeft nu eenmaal vrij veel gronden van minder goede kwaliteit, waar men dus moet komen met gewassen, welke minder hoge eisen stellen. Dit zal mede een van de redenen zijn, waarom op dit eiland ook vóór de ramp de graanteelt altyd een belangrijke plaats heeft ingenomen. Om maar enkele cijfers van een nor maal iaar te noemen: in 1952 was er op Schouwen 5200 ha granen, waar van o.a. 2100 ha wintertarwe en 2100 ha zomergerst. Voorts 1000 ha peul vruchten, 1000 ha handelsgewassen, w.o. 950 ha vlas en voor de rest blauw- maanzaad, karwy en zaden, 4100 ha knol- en wortelgewassen, waarvan 1500 ha consumptieaardappelen en 2200 ha bieten, en tenslotte 600 ha groenvoedergewassen. Dit betekent dus, dat het bouwplan voor ongeveer 43 procent uit granen bestond. Uiter aard zijn na de ramp vrijwel uitslui tend granen en dan nog met name gerst, verbouwd. In 1955 bijvoorbeeld namen de granen niet minder dan 71 pro cent van de beschikbare cultuur grond In beslag. Vorig jaar was dit al weer gedaald tot 52 pro cent en dit jaar zal dit percen tage wellicht opnieuw minder zijn. Men keert dus naar de oudé verhoudingen terug, wat ook als een symptoom van het herstel in dit rampgebied kan worden ge zien. De belangstelling van de Schouwse boer voor de gerstverbouw kan mo gelijk ook worden toegeschreven aan de prijzen welke het Nacobrouw tel- kenjare beschikbaar stelt voor de beste partijen brouwgerst. Het is al thans zo, dat Schouwen altijd meer dere prijzen voor grote partijen van uniforme kwaliteit in de wacht weet te slepen. INTENSIEVE AKKERBOUW. Om nu even in vogelvlucht de ver schillende landbouwgebieden op het eiland na te gaan. beginnen we in de polders Bruinisse en Oosterland. De lichte zavelgrond leent zich daar bij uitstek voor de teelt van fijnere land- bouwprodukten als uien en aard appelen. Door een intensieve akker bouw is de kleinere boer op deze waarom hier zoveel kleine bedrijven zyn gevestigd. De polder Vierbannen bestaat uit oudere grond met iets mindere kwa liteit en daarom niet zo geschikt voor kleine boeren. Dit weerspiegelt zich in de aard van de landbouwbedrijven, want deze zijn over het algemeen al wat eroter dan in de hiervoor genoem de nolders. Dar de hoek Brouwershaven Sch"ddeheursZonnemaire, waar wel veel 'chtere gronden voorkomen, maar icch met een zodanige kwali teit, dat er Alle produkten kunnen worden geteeld. Mei suikerbieten moeten de boeren het wel wat voor zichtig aan doen. omdat er nogal bie tenmoeheid in de grond voorkomt. Trouwens, de gronden in de polders Bruinisse en Oosterland zijn daar evenmin vrij van. Tenslotte de 9000 ha grote polder Schouwen, die wel de meeste va riëteiten vertoont. Vooral in het hart van deze polder is een groot gedeelte minder geschikt voor bouwland, zodat daar veel wei landen te vinden zHn. Aan de oost- en westzijde is de grond beter, wat zich direct aftekent in 't sterk toenemen van het bouw land en de minder in aantal en oppervlakte voorkomende wel den. In het duingebied gaat de landbouw over in een zeer mo- De wedstrijden van de landelijke rui ters zullen een van de grote attracties vormen. dern fruitgebled. Verder telt dit gebied dan nog een aantal duin- boeren, die de beschikking heb ben over grote complexen duin weiden en bovendien rogge, lu pine en bloemenzaad telen. GROTE VERANDERINGEN. Maar nu is de herverkaveling aan de gang, een werk dat, zoals reeds meer is opgemerkt, grote veranderingen voor de streek zal brengen. In het bij zonder voor de boer. Door de struc tuur van de bedrijven en de samen stelling van de grond, zullen deze ver anderingen voor alle boeren op dit eiland niet gelijk zijn. In Duiveland zal de herverkaveling een betere ont sluiting van de percelen brengen, de grond komt meer rond de bedrijven te liggen, de kavels worden groter en krijgen een betere vorm, zodat de kleinere boeren ook beter en doeltref fender kunnen gaan mechaniseren. De herverkaveling zal hen dus veel gemakkelijker doen gaan werken. De produktiviteit van de grond zal daar nu niet direct zoveel toenemen. In deze hal is ook een groot deel vai de tentoonstelling ondergebracht. Geheel anders wordt het In de pol der Schouwen. Het vele grasland ln het middengedeelte, dat vaak diep in het water stond, zal beter ontwaterd worden. Bovendien zal dit gebied door de bouw van een aantal nieuwe boer derijen worden ontsloten, wat er ze ker mede toe zal leiden dat verschil lende percelen grasland zullen worden gescheurd. Er is dus een daling van de oppervlakte grasland te verwach ten, maar precies zoals dit na de her verkaveling op Walcheren het geval is geweest, zal door een betere con ditie van het overblijvende grasland de melkproduktle zeker geljjk blijven, zo niet toenemen. De meerdere akker bouw welke hier wordt verkregen zal hier de winst zijn. Om dit alles te kunnen aanschou wen, zal de rytoer van dit jaar wel licht Interessanter dan ooit zijn! De „Noord Beveland" weer in de vaart De veerboot „Noord-Beveland" van de lijn WolphaartsdijkKort- gene, welke vorige week in verband met een motorstoring uit de vaart moest worden genomen, heeft dins dagavond de dienst hervat. De reser ve-schepen „Zandkreek" en ,.Ooster- schelde welke tijdelijk op de lijn WolphaartsdijkKortgene hebben gevaren, zijn thans beschikbaar voor de dienst op Zierikzee, waar in de komende dagen, in verband met de Z.L.M.-dagen, een grote drukte wordt verwacht. Minister Mansholi komt niet! In verband met de behandeling van de Pachtwet in de Tweede Kamer is de minister van Landbouw, Vissery en voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt, verhinderd om donderdag naar Zierikzee te komen. In zjjn plaats zal de directeur van de Cultuur-Techni sche Dienst, ir. S. Herweyer thans een rede uitspreken op de algemenr vergadering van de Z.L.M.. Hy zal daarby enkele structuurproblemen be handelen. Een grote tribune zal honderden toe schouwers van de demonstraties een zitplaats bieden. INTERESSANTE EXPOSITIE TE ZIERIKZEE Stroom van bezoekers verwacht. „Het is twintig jaar geleden, dat de Zeeuwse Landbouw maatschappij te Zierikzee een tentoonstelling heeft georganiseerd. Reglementair was Schouwen-Duiveland in 1953 aan de beurt, doch de watersnoodramp van dat jaar heeft een grote streep ge haald door de plannen van de Z.L. M. We kunnen echter dankbaarder dan ooit zijn, dat we thans, slechts GESPREK MET KRINGVOORZITTER GELUK Ramp gaf ook landbouworganisatie handen vol werk. Kringvoorzitter van de Z.L.M. zyn, is geen sinecure. Zeker niet wanneer drie grote landbouwdagen voor de deur staan en deze functionaris v.jjn or ganisatiewede zo serieus opvat als de heer A. M. Geluk uit Schuddebeurs. Zijn dagen zijn nu drukker bezet dan ooit, maar een praatje op de boot ty- dens de vaart naar Katseveer kon er nog wel even af, zegt hij, toen we hem vroegen iets te vertellen over de activiteiten van de Z.L.M. op Schouwen- Duiveland. Het. eiland heeft altijd wel een rol in de geschiedenis van deze landbouwmaatschappü gespeeld; in 1864 drie jaar na de oprichting van de Z.L.3I. was er reeds een algemene vergadering in Zierikzee. Daarover kan men echter meer lezen in het bekende boek van dr. P. J. Bouman over de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw en de Zeeuwse Landbouwmuat- schappij. Ik wil wel eens met U praten over de periode na de Tweede Wereldoorlog, verklaarde ons de heer Geluk. Maar alvorens dit te doen en dat typeert de persoon van deze sympathieke voorzitter moet ik eerst mijn gro te bewondering en waardering uit spreken voor mijn voorganger, de heer H. C. van der Zande, die als voorzitter minstens even moeilijke ty- den heeft meegemaakt dan ik. In zijn periode welen de moeilijke crisisjaren en de laatste oorlog. Ook in 1945 was Schouwen-Duiveland, geïnundeerd al was het toen gelukkig minder ernstig dan in 1953. Minder bedrijven waren toen ge troffen door het zoute water. Toch heeft de periode van herstel vijf jaren geduurd, zodat feitelijk alleen de pe riode van 1950 tot 1953 normaal is geweest. Men weet het, in februari 1953 kwam een nieuwe ramp wel de zwaarste in de geschiedenis van dit eiland nu als gevolg van een samenloop van abnormale weersom standigheden. De gevolgen hiervan waren groter dan in de bezettingsja ren en evenredig daaraan zal daarom de periode van herstel mét de herver kaveling ook langer duren. Organisatie, was vlak na de ramp onmogelijk als gevolg van evacuatie en het ontbreken van verbindingen. Daarnaast was er een groot gevoel van twijfel en onzekerheid over wat de toekomst zou brengen, vooral ook omdat men nog niet wist in welke toestand men de eens vruchtbare grond zou aantreffen. Het immense werk van de droogmaking en het her stel is begonnen en vooral dit laatste heeft veel werk voor de organisaties gebracht. Op alle mogeiyke wijzen is belangstelling voor het zwaar getrof fen Schouwen-Duiveland gewekt, waarin men volkomen is geslaagd. Er werden allerlei commissies op agra risch gebied gevormd, die nog eens nadrukkelijk de aandacht vestigden op de specifieke problemen voor de landbouw. De heer Geluk is te be scheiden om dit zelf op te merken, maar dat hij een belangrijk aandeel in dit werk heeft gehad en nog heeft, is genoegzaam bekend bij de Zeeuwse agrariërs. Veel is er sinds 1953 overlegd met allerlei diensten, waarvan de Cultuur technische dienst, de Rijkslandbouw voorlichting en Wederopbouw wel tot de voornaamste behoren. En natuur lijk herinnerde de kringvoorzitter in ons gesprek ook aan de vele hulp wel ke werd ontvangen, uit binnen- en buitenland, van collega-boeren en vooral ook via het Rode Kruis, dat o. a. de geschenkzendingen landbouw werktuigen en vee verzorgde. „We zijn deze instanties uiterst dankbaar" Het is vooral deze periode geweest, die hulp van buiten zeer noodzakelijk en wenseiyk maakte. Na de sluiting van de drjkgaten kwam pas het groots aangepakte herstel van het eiland en toen begon ook het eigenlijke werk. Toen kwam het her stel van de grond, en de herverkave ling- Toch moet voor 1857 nog verwacht ruim vier jaar na deze vrijwel totale vernieling, in staat zijn een tentoon stelling te organiseren, waarvan de vooruitzichten zeker niet slecht zijn. Bovendien zijn we verheugd te kun nen tonen wat Schouwen-Duiveland in de jaren na de ramp heeft bereikt en hopelijk nog zal bereiken." Deze woorden sprak de secretaris-pen ningmeester van de kring Schouwen- Duiveland van de Z.L.M., de heer F. C. Hansen tijdens de eerste perscon ferentie over deze tentoonstelling in maart. Thans, drie maanden later is hij ten aanzien van het succes van de tentoonstelling zo mogelijk nog ent housiaster. He is vooral de heer Hanse ge weest, die voor de totstandkoming vafi de tentoonstelling veel werk worden, dat ongeveer 3000 ha cul tuurgrond slechts een opbrengst van circa zeventig procent van normaal zal geven. De Z.L.M. hoopt echter niét de bij haar aan gesloten landbouwers, dat onge veer tegeiyk met voltooiing van de herverkaveling deze oogstopbreng sten weer normaal zullen zyn. De aandacht was de laatste tijd ge richt op aansluiting op het waterlei dingnet, elektriciteit en telefoon. De interesse van het gros der landbou wers is zeer positief. Het is ook ver heugend, dat de belangstelling die in de beginperiode na de ramp in vele gevallen op de persoonlijke noden was gericht, nu breder van opzet is. De aandacht gaat thans uit naar de plaats welke Schouwen Duiveland in neemt. Ten opzichte van de Neder landse landbouw, terwijl ook met gro te interesse wordt uitgezien naar de sanering van de kleinere bedrijven, waaraan de herverkaveling grote aandacht besteedt. „Hoewel we dus na de ramp een bij zonder moeilijke periode hebben door gemaakt, kan thans met voldoening worden geconstateerd, dat de land bouw op ons eiland zich weer lang zaam heeft hersteld, zo besloot de heer Geluk. Er zullen zeker nog een aantal moeilijke jaren volgen, maar mede met organisatiemannen als de heer Geluk kan de toekomst voor de landbouw op Schouwen-Duiveland met vertrouwen tegemoet worden ge zien. J. M. VAN BOMMEL VAN VLOTEN. „Ongetwijfeld is het lage peil van de landbouwproduktivïteit en de vaak daarmee verband houdende welvaart ten platte lande, zoals deze in een aan tal landen bestaat. \an economische en sociale aard", aldus de heer J. M. van Bommel van Vloten, voorzitter van de Landbouwhogeschool en voor zitter van het Internationaal Agra risch Studiecentrum te Wageningen, in de rede, die hy gister heeft gehou den ter opening van de internationale conferentie over organisatie en ont wikkeling van het landbouwvoorlich- tingswerk. „Maar tevens kan men het er algemeen over eens zijn, dat er ook een technische voorwaarde is, name lijk het versterken van de landbouw voorlichtingsdiensten, gebaseerd op gelyke studiemogelijkheden en ge steund door agrarisch onderzoekings werk, hetgeen betrekkelijk kleine fi nanciële uitgaven eist en dat eeh ogenschijniyk lange, maar zekere weg naar werkelijke vooruitgang vervult". De heer Van Bommel van Vloten zei voorts, dat het tezamen brengen op internationaal niveau van ervaringen op het gebied van methoden en pro gramma-opzet van landbouwvoorlich ting, ten goede zal komen aan pro- duktie, kwaliteit en kwantiteit en aan de afzetgebieden. Intussen zullen hier door de produktiekosten eerder dalen dan stijgen en dat zal de levensstand aard ten plattelande zowel als in de steden ten goede komen. De kloof tussen beter en minder ontwikkelde landen schijnt groter in I heeft verzet. De laatste weken heeft I hij zeer hard moeten werken. Be- I sprekingen. vergaderingen, het leg gen van contacten, opnieuw bespre kingen enzovoort. Morgen omstreeks twaalf uur zul len zijn gedachten ongeveer gaan in dc richting van: een, twee drie daar gaat ie. Dan gaat de tentoon- I stelling draaien. Dan is dc periode van voorberei dingen afgesloten en rest na drie da gen weer dc tijd van afwerken. Het organiseren en opzetten van een der gelijk evenement mag dan een be langrijk onderdeel van het geheel zijn, het afwikkelen van een derge lijke zaak is dit niet minder. Daar men voor dc wijze van voorbereiding slechts grote waardering kan heb ben, hoeft men zich over de afwer king ook geen zorgen te maken. Voor Zierikzee betekent de grote Z.L.M.-tentoonstelling, dat het stad je de drie volgende dagen zal worden overstroomd met bezoekers. De be langstelling van geheel landbouwend Zeeland en daar buiten zal gericht zijn op de grootse expositie. Daar naast zal Schouwen-Duiveland als geheel evenzo de aandacht genieten. Dit gebied, dat na de ramp dank zij grote inspanning weer is opgetrok ken tot een peil. dat niet zo heel ver meer achter ligt bij het landelijk ge middelde, heeft dc belangstelling van de landbouwsector uit het gehele land. Temeer daar uit vrijwel alle delen van het land na de ramp hulp is gekomen. We denken alleen nog maar aan de schenkingen van vee en land bouwwerktuigen. Er is zo een band ontstaan en vanzelfsprekend is er bij velen interesse voor wat met deze geschenken in de praktijk kan wor den bereikt. De kring Schouwen-Dui veland van de Z.L.M. heeft daarom geen moeite gespaard om dit vooral op de tentoonstelling tot uiting te la ten komen. De tentoonstelling zal een beeld geven van de toestand van de land bouw en veeteelt op het eiland in het bijzonder en van die in de provincie Zeeland in het algemeen. Dc nadruk zal worden gelegd op het herstel van het eiland. Op het tentoonstellingsterrein zijn de afgelopen dagen de voorbereiden de werkzaamheden koortsachtig voortgezet. De laatste metingen moesten worden gedaan, de indeling moest nog eens bestudeerd en gecon troleerd worden en met liet plaatsen van afscheidingen, het aanbren gen van kleinere veranderingen zal men zeker tot op het laatste mo ment bezig blijven Zo zal het ook in de grote industriehal gaan, waar ze venentwintig stands zijn onderge bracht en waar dc inzenders elkaar zullen willen overtreffen in de wijze van aankleding van hun stand. Zo zal het blijven tot de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F C. de Casembroot, donderdagmiddag om 12 uur de offi ciële opening zal verrichten. Over het programma van de Z.L. M.-dagen is de laatste tijd voldoende geshreven zodat we kunnen volstaan i niet het aantippen van enkele hoog- 1 tepunten. Allereerst is er dan donder- dagmiddag de algemene vergadering plaats van kleiner te worden, aldus jn <je Concertzaal te Zierikzee. spreker, en hetzelfde geldt voor beter 1 en slechter ontwikkelde landbouwge bieden in een meer ontwikkeld land, waar de ontwikkeling niet op harmo nische wijze verliep en waar achter gelegen boerderijen en verwaarloosde plattelandsgroepen zijn. Hier is een gezamenlijke inspanning op nationaal en internationaal niveau vereist. Een ruime en efficiente programma-opzet bij de landbouwvoorlichting, een voor naam deel van dit studiecentrum, is van uitermate veel belang voor de landbouwontwikkeling, zo vervolgde de heer Van Bommel van Vloten. Kwaliteit is niet te vervangen, voor al voor de landbouwconsulenten, die rekening houden met de altijd groei ende vraag naar kwaliteit en kwanti teit Daarom worden studiecentra in land bouwvoorlichting hetgeen zich tot een nieuwe wetenschap ontwikkelt steeds belangrijker. Spreker felici teerde de organisatoren van de cur sus niet het nieuwe handboek over methodes en programma et voor plattelandsvoorlichting, dat zij heb ben uitgegeven en dat ook gebruikt kan worden in nationale studiecentra en door landbouwconsulenten, die niet in de gelegenheid zijn deze cursus by te wonen. Na de vergadering volgt een offi ciële ontvangst op het stadhuis, door het college van burgemeester en wet houders. Verder dient genoemd te worden de rijtoer over het eiland, op vrijdagmorgen waarvoor zich een groot aantal Z.L.M.-ers hebben aan gemeld. Het concert en de taptoe, die verzorgd zullen worden door de Johan Willem Friso Kapel, de ruiter- wedstrijden de voetbalwedstrijd ElinkwijkS.V.V. en het grote vuur werk dat de Z.L.M. kring Schou wen Duiveland zaterdagavond de ge meente Zierikzee aanbiedt als sluit stuk van de tentoonstellingsdagen. Tijdens de Z.L.M.-dagen in Zierikzee op 4. 5 en 6 juli zul len de verbindingen met het el- land aanzienlijk worden verge makkelijkt door de medewer king van de zijde van de R.T. M. Bij het veer te Zijpe zal tijdens de spitsuren met twee boten worden gevaren. Het is verheugend, dat de R.TM. de ze medewerking heeft verleend hoewel een verzoek om een tweede boot bij voorgaande gelegenheden steeds werd af gewezen. Ook de verbinding met Katseveer zal sneller ge schieden. Op de Oosterschelde zal gevaren wordne met drie boten, o.a. de Koningin Emma. en de Zandkreek!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7