Nazaten van De Ruyter in stadhuis ontvangen Kerken en de staat streven naar ontwikkeling van de niet blanken DE RUYTERTENTOONSTELLING IN VLISSINGEN GEOPEND INVESTERINGSAFTREK OOK VOOR SCHEEPVAART SCHORSEN 10 PROVINCIALE ZBEÜW8B COURANT BOEK OVER VOOR- EN NAGESLACHT VAN DE ZEEHELD Kranslegging bij standbeeld. Tussen een haag van Vlissing- »e jongens en meisjes in zeven tiende-eeuw se klederdracht stap ten gisterochtend de De Ruyter De Witdt's, de De Ruyter Steve- ninck's, de Eliassen en andere na zaten van Michiel Adriaanszoon het Vlissingse stadhuis binnen. Zij verzamelden zich in de scha duw van de bomen in de tuin, waar het gemeentebestuur lien een officiële ontvangst bereidde. Staande op het bordes, dat naar de tuin voert, sprak de burgemees ter mr. B. Kolfi het gezelschap toe. Hij herinnerde aa» de brieven van maart en april 1676, die De Ruyter vanuit de Middellandse zee aan zijn vrouw heeft geschreven. Daarin sprak de zeeheld de hoop uit, dat zijn zoon Engel nog voor zijn dood de een of andere juffer zou bezoeken en een vrijage zou aanknopen, die naar het huwelijk zou moeten leiden. Helaas is deze wens niet in vervul ling gegaan, want Engel stierf in 1683 als vrijgezel. De dochters van De Ruyter heb ben echter wel de weg naaf de amb tenaar van de burgerlijke stand ge vonden met het gevolg, dat nu ruim zeventig nazaten de viering van de De Ruyter-feesten kunnen meema ken. Aan die dochters is het verder te danken dat er geen nationale fi guur is, van wie zoveel archiefstuk ken en voorwerpen bewaard zijn ge bleven als van De Ruyter. Na de rede van de burgemeester speelde de harmonie St. Oaecilla voor liet eerst in het openbaar de „De Ruyter-mars", gecomponeerd door de dirigent, de heer Jan de Graaf. Het werk begon met een inleidende roffel van do drumband, die onder lekllng stond van do lieer J. Peters. Daarna zette de harmonie de sprankelende melodie in. De telgen van de De Ruytcr-stam kregen hier na enkele verversingen aangeboden. ONDERSTEBOVEN. Met auto's reden de nazaten ver volgens naar het standbeeld van De De staatsiesloep, met aan boord de grote vlootvoogd, is Juist los van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" en op weg naar de Koopmanshaven. Ruyter voor de kranslegging. Twee verkenners droegen de krans aan, die werd overgenomen door de der tienjarige Sophila van Randwijck, dochter van de burgemeester 'van Nieuw- en St. Joosland, en de negen jarige Gerard thoe Schwartzenberg Hohenlansberg uit Assen, belden met een tikkeltje bloed van Michiel in de aderen. Het leggen van de krans met witte leliën en anjers was gauw gebeurd. Op de blauw-witte wim pel kon men lezen: ,,16071957 Ter ere van onze grote voor vader". Ondertussen was Hr. Ms. Vlissingens grote zoon, op 4e voorgrond, inspecteert het vendel musketiers en pieke- niers, dat aan de Koopmans haven stond opgesteld. kruiser „De Zeven Provinciën" naar het hoofd opgestoomd. Per auto reden de nazaten ver volgens naar het Strandhotel, waar de Koffiemaaltijd werd gebruikt. De messen en vorken gingen even neer, toen de heer F. P. J. de Ruyter de Wildt meedeelde, dat De N.V. de Zuid Hollandse Boek- en Handelsdrukke rij te Den Haag een boek het licht zal doen zien, dat de genealogie be vat van het voor- en nageslacht van Michiel Adriaansz. de Ruyter. Het Centraal Bureau voor de Genealogie in Den Haag zal zijn medewerking verlenen aan de samenstelling van dit driehonderd pagina's tellende werk. Na de lunch bezichtigden de naza ten de tentoonstelling „Michiel de Ruyter" en woonden zt1 de histori sche landing bij. Het diner werd eveneens in net Strandhotel gebruikt. Tenslotte was men aanwezig bij de taptoe van de Marinierskapel op het Beursplein. NA PREMIERE IN AMSTERDAM LEZERS SCHRIJVEN Landing van De Ruyter Ik ben overtuigd het grote misnoe gen van duizenden toeschouwers bij de landing van Michiel Adriaanszoon de Ruyter to vertolken, wanneer ik mijn grote verontwaardiging ken baar maak over het feit, dat de zeer fraaie staatsiesloëp, waarin zich de admiraal bevond, voorafgegaan werd door een sleepboot. Niet alleen, dat hierdoor het zicht van hen, die een plaats hadden op de tribune, juist op het mooiste moment werd weggeno men, maar bovenal omdat het gehele historische gebeuren volmaakt werd bedorven. Het getuigde van een schandelijk gebrek aan gevoel wat op een be paald moment past of niet past, zo wel bij de bemanning van het sleep- Beelden uit het leven van een vlootvoogd In tegenwoordigheid van talrUke militaire en burgerlijke autoriteiten werd dinsdag in Vlissingen de ten toonstelling „Michiel de Ruyter" ge opend. Deze opening geschiedde door de commissaris der koningin In de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, t(jdens een bijeen komst in de Zeevaartschool te vlis singen, waar omstreeks half drie de genodigden door de directeur van de Provinciale Vereniging voor Vreem delingenverkeer, de heer G. W. Os kamp en het gemeentebestuur van Vlissingen werden ontvangen. De heer G. W. Oskamp, die als eerste het woord voerde, heette In het bijzonder welkom Zijne Excellentie H. C. W. Moorman, staatssecretaris %'an het ministerie van Marine, de generaal-maioor der mariniers H. O. Romswinckel, schout bij nacht G. B. Fortuyn en prof. dr. T. H. Milo, hoogleraar in de geschiedenis der overzeese gebiedsdelen en van het zeewezen aan de rijksuniversiteit te Leiden. Vervolgens hield de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff een korte inleiding, waarin hij iets ver telde over de totstandkoming van deze tentoonstelling. De burgemees ter wees er op, dat vroeger reeds en kele exposities, gewijd aan het leven van De Ruyter, in Vlissingen en Mid delburg waren, maar dat een zo goed verzorgde als de huidige nog niet in Zeelancl is geweest. Hij dankte dr. R. van Lutterveld, conservator van het rijksmuseum te Amsterdam, die de tentoonstelling in het tehuis voor ouden van dagen In Vlissingen heeft ingericht. Verder betrok bü in zijn dankwoorden de heren Mulder, Con- standse en Hollebrandse, die bij de onderbrenging van de expositie dé helpende hand hebben geboden, als ook de heer W. F. Christiaanscn, de bouwer van het bejaardentehuis. „Ik grijp gaarne deze gelegenheid aan om enige woorden te wijden aan de tijd van De Ruyter en in het j bijzonder aan zijn persoon", begon de commissaris der koningin daarna zijn opening. Hij noemde de beroem- dè vlootvoogd vooral een groot orga- nisator, die van een wanordelijke zwerm schepen een krachtige vloot wist te formeren. Hij was de oprich ter van een goedgeorganiseerde ma rine en de geestelijke vader van het Dinsdagmiddag werd te Vlis singen de tentoonstelling „Mi chiel de Ruyter" geopend, dio ondergebracht Is in het nieuwe bejaardenhuis. Links op de foto de lieer II. C. W. Moor man, die met zijn echtgenote de scheepsmodellen bekijkt, waardoor mevrouw Moorman bijzonder werd geboeid. In het midden de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff. korps mariniers, aldus de heer De Casembroot. „Hij was het ook", zo ging spreker verder, „die behoorlijke magazijnen stichtte en de inventaris ervan te boek stelde. „Ik hoop, dat lk met myn uit eenzetting niet op het terrein van professor Milo ben gekomen", zei jhr. De Casembroot, terwijl hjj In de richting van de hoogleraar keek, „want ik ben geen des kundige zoals hij", en hij besloot: „Moge deze gehele manifestatie er toe leiden, dat vele Hollandse jongens bij de Koninklijke Mari ne zullen dienst nemen!" Met deze woorden verklaarde de commissaris der koningin de tentoon stelling voor geopend. Nadat het ge hele gezelschap in de gelegenheid was gesteld om een kopje thee te drinken dat door leerlingen van de Zeevaartschool werd geserveerd, be gaven allen zich naar het bejaarden tehuis om daar. nadat jhr mr. A. F. C. de Casembroot een lint had ver wijderd, de tentoonstelling te bezich tigen. Wanklank in kijkspel Eén wanklank heeft helaas het overigens boelend en kleurig kijkspel van de in Vlissingen gehouden historische landing verstoord. Even voordat de staatsiesloep met aan boord admiraal De Ruvter de Koop manshaven binnenvoer, ver scheen daar een met heden daagse burgers beladen sleep boot, die met name aan de toeschouwers op de tribune ge ruime tijd het gezicht op de landing benam. Een triest en stijlloos intermezzo, dat eige naar en opvarenden van de sleepboot bepaald niet tot eer strekte. BRIEF UIT ZUID-AFR1KA Resultaten blijven echter gering (Van een correspondent in Zuid-Afrika) DOOXSIDE, Natal, Suid-Afrika, 28 mei 1957. In my laaste brief het ck u belowe, om u so'n klein indrukkle te gee van die invloed van die verskillende kerke op die ontwikkeling van die politieke gebeurtenisje in hlerdie land en die woord „apartheid", wat die kastlge besknafde Europese wereld so geskok het sal ek ii ten volle iiltlê en probeer verstaanbaar maak. Die Holiandssprekende Afrikaner, (of moet ek sê, die Afrikaanssprekende Afrikaner van Hollandse afkoms?) behoort aan die Verenigde kerk, die Gereformeerde en Hervormde kerk. In vroeër jare het die laaste twee kerke gealmagameer tot. één kerk „die Verenigde kerk" en later het die Gereformeerde en Hervormde kerk© weer afgeskei. Dit sou beter wees, om te sê, 'n gedeelte het afgeskei, want die Verenigde kerk is groter en het meer lede, as die laaste twee kerke saam. Sophila en Gerard leggen een krans aan de voet van het standbeeld, dat opgericht werd ter ere van hun grote voorvader. Die Holiandssprekende Afrikaner is van nature godsdienstig. Die groot en wye vlaktes het huile natuurmense gemaak. Waar die reënval in party dele skaars is, het huile omhoog na die hemel vir uitkoms moet kyk. Die naturellebevolking het, voor die indus- trialisasie vernaamlik op die plase ge woon. Huil het huile stuk grond gekry om te bewerk en daarvoor moes die naturel drie maande vrye diens aan die boer gcc. Die origc nege maande kon hy uitwerk. Die Boercbevolking het elke möre en elke aand huisgods diens gehou en in die aand is al die huisbediendes in die sitkamer inge- roep om na Gods woord te kom luister. Nooit was daar 'n naturelleprobleem nie, hierdie probleem het ontstaan, vanaf die oomblik dat korrmiunisme sy verderflik propaganda oor die wê- reld gesaai het. Die mentaliteit van die deursnee naturel is kinderlik. Jare gelede het ek 'n verslag (ek meen dit was 'n Carnegie-verslag) gesien, waarin die verstandelike ver- moëns van die naturel behandel is. Wetenskapllke ondersoekings het bewys, dat die naturel tot 12 jaar presie3 soos die blanke kind, volgens verstand, ontwikkel, dan bly 95 procent op rlaardie ontwik- kelingslyn staan, terwyl die blan ke kind sy grootste ontwikkeling gedpen, om geleerdheid en beska- wing onder die gekleurde dele van die bevolking uit te brei, maar die resultate is en bly maar gering. Elk vergelyk weer die op voeding van die naturel deur die Holiandssprekende Afrikaner met die van die Engelse in Natal en kan tot slegs één gevolgtrek king kom, dat die Holiandsspre kende Afrikaner beter resultate bereik het, as sy twelingbroer ln Natal, hoewel altwee onder pari is. Alle kerke het sendingskole gehad. Wie die jeug het. het de toekoms, het Jan Ligthart gesê, en die kerke het eerlik probeer om reeds op jeugdige leeftyd die naturel te bearbei. Alles het goed gegaan, totdat ook die poli- tussen 12 en 21 jaar kry. Dl© praktyk leer, dat dit waar Is. Die grootste gedeelte van die naturel lebevolking het 'n lae kwosjiënt. Ek gaan niet daarvoor stry, of dit mis kien in die loop van 'n paar honderd jaar kan verbeter of nle, ek konsta- teer slegs hierdie felt In die jaar 1957. Ek was lank dosent op 'n Normaal skool of soos ons dit nier noem ,,'n Opleidingskollege" vir naturelleonder- wysers (onderwysers word betaal deur die Onderwys Departcmcnte) om eersterangse kennis omtrent die Na turel se mentaliteit op te doen. Buite die Hollandse kerke, is daar I die Roomse. Anglikaanse, Presbyte-1 riaanse. kortom Yn groot groep buite- landse kerkgenootskappc en almHl is vir die laaste honderde jare bcsig om die naturel te beskaaf en 'n kristen te maak Die resultate is oor die alge meen droewig. Op „Adams Kollege" één van die groot opleidingssentrums van natu- relleonderwysers, oorspronklik onder die „American Mission", het ek een- j dag aan honderde onderwysers gevra. hoeveel nog kerk toe sou gaan, sodra huile weer die school verlaat het I Daar was 'n vijftal, wat aan 'n sekt-1 geheel wegvallen van binnenlandse behoort het. wat weer kerk toe sou orders, en dus van een prijsgeven gaan, die ander deel het my.gesê. dat i van de toekomstige hellingcapaci- hulle klaar is met 'n kerk. teit ten gunste van de bouiv van Deur alle kerke Is ontsettend veel I schepen die onder „flags of conve- tiek hierdie terrein binnegetree het. Die onderwysers is deur die staat betaal, maar die sending het hullé aangestel. Die staat het aan alle kante hulp verleen om koshuise te bou, beurse aan behoeftige leerlinge is uit- gereik, miljoene ponde is bestee. Oor al daardie geld het die staat niks meer te sê gehad nie. Nooit is geld geweler om onderwys uit te brei nie. Hoe het die Nasionalistiese Regering aan die bewind gekom, almal Hol iandssprekende Afrikaners. Waar veertig jaar gelede, hierdie deel van die bevolking, die houthak kers en waterdraers was, het huile tot die vernaamste deel van die bevol king ontwikkel. Het u in Holland al daaroor nagedink, dat alle kolonies, wat eenmaal aan Holland behoort het, en wat deur Engeland as groter moontheid gevat ls, slegs Suid-Afrika in sedes, taal en gewoontes niet 'n Anglo-Saksiese kolonie, geword het nie maar die stoere ou Hollandse ka rakter bewaar het. Die bordjies is nou verhang en die land wat deur die Hol landse Voortrekkers grotendeels skoongemaak is is nou weer hujle s'n. Die Engelse deel van die bevolking het dit nie bra kan verdra nie en op die terrein van die sending het baie Engelse kerke, so ook die Roomse kerk. die Regering begin aanval. Die sendingskerke kan getuig van meni ge bitse aanval op die Regering en waar die onderskeidingsvermoë van die naturel so veel minder as die van die Blanke is, het dit op vrugbare bo dem geval. Dit was dom van die kerkvaders, want die Regering het soveel vir huile betaal, dat huile, sonder sy steun, nie kon aangaan nie. Die Regering het 'n kommissie van ondersoek aangestel. Baie feite het aan die hg gekom, met die gevolg, dat die Regering dio onderwys oorge- neem het. Die Hollandse kerke was absoluut tevrede met hierdie reëling, maar die groot teenkanting het van die Roomse en Anglikaanse lierke ge kom. Het daar nou bale verandering deur hierdie maatree! gekom? Godsdiens- onderwys is nog grotendeels in die hande van die kerk, maar die gewone onderwys behoort nou aan die Rege ring. Die Departement van Naturelle- sake, wat al soveel jare die opvoeding van naturelle behartig, is nou verant- woordelik vir elke aspek van die ont wikkeling van die naturel. Daar kan geen propaganda meer teen enige Regering wat aan die bewind Is, ge- maak wordt nie en die autokrasie waarmee sommige sendinggenoot- skanpe opgetree het is vir eens en vir al die kop ingestaan. In my volgende brief hoop ek u *n idee van die ..apart heidsbeginsel" te gee en hiermee stuur ek u baie groete uit ons sonnlge Suid-Afrika. MINISTER HOFSTRA AAN TWEEDE KAMER: Geen uitzonderingen voor bepaalde categoriën Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van Je Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot schorsing van de in vesteringsaftrek. Naar aanleiding van de opmerkin gen omtrent de scheepvaart en de scheepsbouw zegt minister Hofstra van oordeel te zijn, dat, evenmin als in het algemeen, ook hier van een nience" zullen gaan varen, geen sprake is. Voorts dient te worden bedacht, dat het niet mogelijk is voorlopig hellingruimte te doen reserveren en tegelijkertijd een definitieve bouw opdracht te geven. De regering kan geen gehoor geven aan het pleidooi om ten aanzien van de scheepvaartmaat schappijen een gedifferentieerde toepassing van de schorsing mo gelijk te maken en deze daardoor in een afzonderlijke positie te brengen. Nu de huidige economische situa tie in alle bestedingscategorieën zware offers eist, zou het niet juist 1 zijn bij het opschorten van een sti mulans voor het investeren geduren de slechts ruim een jaar bepaalde investeringscategorieën uit te zonde ren. Voor de scheepvaartbedrijven klemt dit temeer, omdat juist de in vesteringen in de scheepvaart een grote mate van elasticiteit vertonen, zodat een temporisering van de be- stellingenrceks bij een „long-policy- object' rIs het onderhavige, het minst schadelijk moet worden ge acht. Wat de K.L.M. betreft, ook oij dit lichaam ziet de regering geen re den tot discriminatie met andere Nederlandse ondernemers, temeer wijl de aard van dit bedrijf met zich brengt, dat ook zonder extra stimu lans geen vermindering van de in vesteringen zal plaatsvinden. Ook de positie van de binnen scheepvaart zal naar het oordeel van de minister door een tijdelijke schor sing van de investeringsaftrek niet dermate ongunstig worden beïn vloed, dat afgeweken moet worden van het beginsel van gplijke behan deling voor alle bedrijfstakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6