VLISSINGEN EERDE MICHIEL DE RUYTER Glorieuze thuisvaart van vlootvoogd na drie eeuwen herhaald CT-TTF" Klok terug aan Koopmanshaven DIRECTEUR-GENERAAL P.T.T. VERKOCHT DE RUYTERZEGEL UFJfc- w Duizenden bij zonovergoten historisch schouwspel DAVERENDE KANONSCHOTEN sloten dinsdag middag om kwart over vyf in Vlissingen een ma gische tovercirkel. De klok ging drie eeuwen terug en plotseling beleefden duizenden en nog eens dui zenden rond de Koopmanshaven samengestroomde toeschouwers de triomfantelijke terugkeer van Vlissingens grote zoon, Michiel Adriaanszoon De Rnyter, na diens duur bevochten zege in de Vier daagse Zeeslag. Helemaal sluitend was die tovercirkel niet, want op de rede lag immers Hr. Ms. hedendaagse kruiser „De Zeven Provinciën", inplaats van het aloude vlaggeschip van Neerlands grote zeeheld, maar de ze concessie aan de historische juistheid maakte geen inbreuk op het verloop van dit voor het ove rige zo kleurrijk en schilderachtig gebeuren. Waar- Feestelijke en stijlvolle inzet van her denking Nu, In de twintigste eeuw, bereidde men deze grote Nederlander een op de zeventiende eeuw geïnspireerde thuisvaart, die moeilijk minder glorieus en minder ingetogen geweest kan zijn, dan destijds het geval is geweest. Want soms, plotseling, schalde daar van de tribunes een helle knapenstem een „Lang leve De Ruyter" over de hoofden van de duizend koppige menigte en dat was dan veelal het sein voor spontane en lang durige toejuichingen, waarbij vooral de „zeventiende eeuwse jeugd" zich niet onbetuigd liet! Dat bleek met name, toen de commentator van de Marine Voorlichtingsdienst via de luidsprekers mededeelde, dat men er zelfs in geslaagd was een Engelse vice-admiraal gevangen te nemen. Langs de Koopmanshaven steeg een gejuich op alsof dit wapenfeit zich waarlijk zojuist en op goede gronden had voltrokken mee de De Ruyter-festiviteiten in Vlissingen op een waardige en grootscheepse wijze zyn ingezet. Een stralende zon speelde een waarlijk feëriek spel met de rijkgeschakeerde kleuren van de zeven tiende eeuwse kostuums, zoals die met ontwape nende charme gedragen werden door de rond dui zend langs de kade van de Koopmanshaven opge stelde kinderen. En hóóg boven heel dit gedenk waardig gebeuren troonde, stoer en onverzettelijk, in sobere, eerlijke eenvoud, het standbeeld van de grote vlootvoogd- op de rotonde van de Boulevard de Ruyter. Een zinnebeeld als het ware van de In getogen waardigheid, die zoals de geschied schrijvers hebben vastgesteld altijd het optreden van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, de bierdra- gerszoon uit Vlissingen, kenmerkte. broot, met leden van Gedeputeerde Staten, en tal van andere burger lijke en militaire autoriteiten aanwe zig zijn om mede luister bij te zet ten aan deze historische thuisvaart. De kustbatterij brandt knallend los met elf begroetingsschoten en dan is de sloep aan wal. Minutenlang du ren de toejuichingen wanneer Michiel de Ruyter voet aan wal zet, waar Jo- han de Witt hem tegemoet treedt. En zijn verdiensten in feilloos ge sproken zeventiende eeuws memo reert „Met meer luyster" Dit zei Johan de Witt onder meer: ,,Gy hebt 's landts dienst naer ver- De Ruyter was dus terugge keerd. Na een succesvolle en voor het land zeer betekenis volle tocht. Vlissingen bereidde hem een glorievolle ontvangst, die begon met drie saluutschoten van Hr. Ms. „Zeven Provinciën" als eerbetoon aan de stad Vlis singen; saluutschoten, die met vuur en met verve beantwoord werden door een nabij de Oran jemolen opgestelde kustbatterij. Rond half zes loste het admiraals schip zeventien saluutschoten ter ere van Raadspensionaris Johan de Witt, die immers met zijn gevolg naar Vlissingen was gekomen om De Ruy ter te begroeten en die op dat tijd stip aan de ponton in de Koopmans haven verscheen. Alwaar stram in de houding een vendel van 12 muske tiers, 24 piekeniers (de pieken me tershoog steil in de lucht), twee tam boers en een vaandeldrager stond op gesteld om de vereiste eerbewijzen te brengen. Hetgeen telkenmale met ■wier en toch stram geschiedde. Op Trombonist kornoraal-muzi- kant C. Westerdijk uit Vlaar- dingen tijdens het blazen van de taptoe in het Bellamypark te Vlissingen door de Mari nierskapel. de commando's van een stoere offi cier. Eerste sloep Van zee uit naderde toen weldra de eerste sloep voor deze gelegen heid plechtig „chaloupe" geheten met aan boord de onderbevelhebber schout-bij-nacht C. Evertsen de Jon ge van de Admiraliteit Zeeland. Met aan de achtersteven, breed uitwaai end, de fiere vlag van de Zeeuwse sloepen, met aan boord respectieve lijk vice-admiraal Bankert, vice-ad miraal Koenders (Admiraliteit Fries land), luitenant-admiraal J. C. Mep- pel en vice-admiraal V. Schram van de Admiraliteit Noorderkwartier, vice-admiraal De Liefde, Admirali teit van de Maze en luitenant-admi raal Van Nes, eveneens van de Ad miraliteit van de Maze. Telkenmale kondigde dof tromge roffel de komst van de zegevierend uit de strijd terugkerende onderbe velhebbers aan; telkenmale ook pre senteerde het vendel de musketten en Eieken en steeds opnieuw ook klon en hartelijke toejuichingen over stad en water voor deze grote man nen, die stuk voor stuk hartelijk be groet werden door Johan de Witt en zijn gevolg, onder wie de gedeputeer den van de Staten-Generaal Van Vrij bergen en Kann. De admiraal! Dan. om rond 17.50 uur. daveren de elf saluutschoten, die de komst aankondigen van luitenant-admiraal M. A. de Ruyter van de Admiraliteit Amsterdam. De admiraalssloep, de boeg versierd met een liggende gou den leeuw, twee lantaarns op de ach- terspiegel, maakt zich los van de „Zeven Provinciën" en nadert lang zaam de wal, evenals de overige sloepen met stugge kracht en strak ke discipline voortbewogen door voortreffelijk voor hun taak bereken de roeiers. Staande in de sloep Michiel Adriaanszoon de Ruyter, op weg naar zijn, op deze stralende zonier- dag te zijner ere uitbundig vlaggen- I de vaderstad, waar tienduizenden landgenoten hem niet ongeduld ver beiden. In dichte rijen opgesteld rond de Koopmanshaven, gezeten tot op de daken van omliggende huizen en gebouwen, of op de ere-tribunes, I waar het (twintigste eeuws) provin- iciaal bestuur de commissaris der l koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- vloofe 't eenenmael verstrooit, capi- taele schepen reddeloos geschoten ende ons republiek ter zee is niet al leen hersteld, maar sy blinck met meer luyster dan ooit voor deesen..." Admiraal De Ruyter antwoordde hier onder meer op, in klare, fiere taal: „De prijs der zeegen komt ons overwinnenden op veel bloedt te staen; wij gedancken den beklagely- cken doodt van de hooftofficieren Cornelis Evertsen ende Van der Hulst, die op het bedde van eer syn gebleeven". Nadat de admiraal erop gewezen had. dat ook de vloot zware schade had opgelopen en zo spoedig moge lijk hersteld moest worden om de Engelsen opnieuw te kunnen treffen, begaf het gezelschap zich naar het huis van de Lampsins op de Nieuwe- dijk. Voorafgegaan door het vendel musketiers en piekeniers en omstuwd door „poorters en poorteressen". Hier was het de burgerlijke over heid, die hulde bracht aan zijn grote zeeheld. Mr Ingelius Cau. baljuw van Vlissingen (alias burgemeester mr. B. Kolft) zei onder meer, ook in feilloos zeventiende eeuws en vrij Duizenden woonden taptoe bij. Duizenden stonden dinsdagavond op het Vlissingse Beursplein en de oprit naar de Boulevard De Ruvter om hier te genieten van de uitsteken de taptie. die hier door de Mariniers kapel van de Koninklijke Marine werd geblazen. Het plein werd ver licht door flambouwen, gedragen door een aantal matrozen, door wel ke verlichting een schilderachtig ef fect ontstond. Bovendien stonden voor de Beurs opgesteld de mariniers in hun zeven tiende eeuwse kledy en hun oude wa- Eens. En zoals te doen gebruikelijk ij de MarinLerskapeler werd weer voortreffelijk gespeeld, waarbij op nieuw bleek dat deze kapel een emi nent muziekkorps is. Toen als laat ste nummer het Wilhelmus had ge klonken applaudiseerden de vele toe schouwers spontaan en hartelijk als dank voor het fraaie spel van de ka pel en voor 't voortreffelijke schouw spel. vertaald: „Wij prijzen in U uw door zettingsvermogen en schrandere voorzichtigheid; eigenschappen van de Zeeuw. Uw trouw tot In de dood. uw kloekmoedigheid, uw rijpheid van oordeel, uw eael gemoed. Gij redde uw vaderland, uw gewest, uw stad", j Admiraal De Ruyter beantwoord- de ook deze redevoering en maakte van de gelegenheid gebruik een be-1 roep te doen op de vaderlandsliefde van de Vlissingers: „Zeeluyden van I Vlissingen, ik sal U garen verwelle- j comen op 's landts vloote. En allen segt danck ende gelooft in onze toe- komste. want sonder geloof is een schip onbequaem ende reddeloos". Schier eerbiedig werden deze woor den uit de mond van de admiraal aangehoord. Het hedendaagse mu ziekkorps „Ons Genoegen" onder streepte dit plechtig gebeuren met het verklanken van „O Heer, die daar de# hemels tenten spreidt" en „Wilt heden nu treden". Gedragen klonken die liederen uit Valerius Gedeck- klanck over de plotseling stilgevallen Nieuwedijk, waar honderden toe schouwers op dat ogenblik ongetwij feld in gedachten even teruggingen naar die dagen van nu rond 350 jaar geleden, toen er met recht en met reden aanleiding was om dankbaar te zijn voor de uitkomst, die Michiel Adriaanszoon de Ruyter het vader land gebracht had. Na een kort bezoek aan het huis van de Lampsins begaf het gezel schap zich naar het Beursgebouw, waar een feestmaaltijd genuttigd werd, terwijl matrozen en andere medewerkenden elders aan een feest dis aanzaten Mede dank zij het uitzonderlijk fraaie weer is deze historische lan ding, inzet van de De Ruyterherden- king in Vlissingen, ongetwijfeld te vens een hoogtepunt geworden in de festiviteiten. Enkele uren lang is dinsdag de klok teruggezet, toefde men in de zeventiende eeuw en kon men zich bezinnen op de daden, die Michiel Adriaanszoon de Ruyter toen gesteld heeft. Het Is een goede, feestelijke, maar bovenal ook stijlvolle inzet geworden van de herdenkingsdagen. In Amsterdam gebeurde niets In felle bewoordingen hekelde het Tweede Kamerlid G. Ritmeester (v. v.d.) tijdens een in „Britannia" te Vlissingen gehouden korte bijeen komst van het nationaal herdenkings- c.omité De Ruyter met pers en radio, de houding van de stad Amsterdam ten aanzien van de herdenkingsplech tigheden, Hy herinnerde er aan, hoe in 1907 het accept van de herdenking op Am sterdam lag, maar nu in 1957 kreeg men twee weken tevoren be richt, dat van een herdenking in de Nieuwe Kerk geen sprake kon zyn. „De zaak staat op invallen", zo zou er medegedeeld zijn. De heer Rit meester verklaarde pynlijk getroffen te zijn door deze gang van zaken. „Moet Nederland op die manier zijn grote mannen eren?", zo vroeg hij zich af. Een voorstel om de herdenking in de Westerkerk te houden werd aoor het Amsterdams comité afgewezen. „Ik was bereid geweest om mijn le ven te wagen door het leggen van een krans by net grafmonument in de Nieuwe Kerk", aldus de heer Rit meester, „maar het kon en mocht niet met als gevolg, dat er in Am sterdam niets gebeurd is". Hij prees de grote geestkracht, die daarentegen in het betrekkelijk klei ne Vlissingen is opgebracht, en hij betuigde zijn dankbaarheid voor het geen hier ter gelegenheid van de De Ruyter-herdenking tot stand is ge bracht. Tevoren had de heer G. W. Os kamp, voorzitter van het Vlissings comité, een welkomstwoord gespro ken, in het byzonder tot o.a, vice- admiraal H. H. L Pröpper en tot de staatssecretaris van het ministerie van marine H. C. W. Moorman. AAN BOORD VAN HR. MS. .ZEVEN PROVINCIËN' Het vlootbezoek aan Vlissin- f;en, zoals zich dat gisteravond n een feërieke verlichting ma nifesteerde in de Eerste Bin nenhaven. Enkele mijnenve gers gevangen in het schijnsel van de zoeklichten. AAN BOORD van Hr. Ms. trotse oorlogsbodem „De Zeven Provinciën", lig gend op de rede van Vlissin gen, verkocht de directeur-ge neraal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, dinsdagmor gen rond 11 uur symbolisch de eerste speciale De Ruyter- postzegel aan de commandant van de kruiser, kapitein ter zee G. J. Platerink. Het was 'n korte, bijna genoegelyke plech tigheid, waarvan de intimiteit nog onderstreept werd door de ongedwongen wijze, waarop ka pitein ter zee Platerink de „symbolische handeling" ver richtte: „Ik zal maar net doen alsof ik aan het loket- sta: mag ik er een van dertig en een van tien, alstublieft De commandant kreeg zijn ze gels prompt en daarmee was dan nadat tussen Hr. Ms. „De Ze ven Provinciën" en het Neder lands Loodswezen vlaggeseinen waren gewisseld, de basis gelegd voor een „ketting-reactie",zoals de heer Platerink het uitdrukte. Op dat ogenblik immers hesen zeeverkenners in het Bellamy park de vlaggen en kon aan het rijdend postkantoor de verkoop van de zegels beginnen. Intussen werden aan boord van de kruiser over en weer nog vele woorden van dankbaarheid en waardering gesproken en ge schenken uitgewisseld. Ir. van der Toorn getuigde in een toespraak van de grote erkentelijkheid der P.T.T. jegens de minister van marine voor diens medewerking en voor de commandant van de kruiser voor diens gastvrijheid. Hij sprak voorts de wens uit, dat iedere Nederlander, die de speci ale zegel in handen krijgt, zich even zal bezinnen op de daden van de grote zeeheld. Hy herinnerde er aan hoe ook tydens de 300-ja- rige herdenking, nu vijftig jaar geleden, een De Ruyter-postzegel werd uitgegeven. Dat was de eerste Nederlandse postzegel, die niet de beeltenis van een staatshoofd droeg. J r. Van der Toorn haalde vervol gens enkele „postale herinne ringen" op uit de dagen van Mi chiel Adriaanszoon de Ruyter, waarna hy kapitein ter zee 'Pla terink verzocht de symbolische koop te willen sluiten. Alvorens hiertoe over te gaan richtte de commandant zich met een kort woord tot de aanwezigen, onder wie de burgemeester van Vlis- V.l.n.r. de commandant van Hr. Ma. „De Zeven Provin ciën", de directeur-generaal der P.T.T. en de burgemeester van VUsaingen tijden# het ce remonieel aan boord van de kruiser. slngen. mr. B. Kolff, wethouder J. Post, de gemeentesecretaris, de heer A. de Beyl en de Comman dant Maritieme Middelen Vlissin gen, kapitein ter tee N.W. Sluy- ter. Spr. herinnerde er aan. dat de naam van het vlaggeachip van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. „De Zeven Provinciën" door de eeuwen heen by de koninklijke marine gehandhaafd is gebleven en hij verklaarde zeer getroffen te zijn door het feit, dat tnans een van de speciale postzegels een af beelding van de kruiser draagt. „Officieren en manschappen zijn verheugd, dankbaar en vereera", aldus de commandant, die vervol gens tot de koop van de zegels overging. Als blijvende herinnering bood ir. Van der Toorn de commandant vervolgens een ingelijst vel zegels aan. dat naar de heer Plate rink verzekerde een uitmun tende plaats zal krijgen in de di recte omgeving van de manschap pen. Aan de burgemeester van Vlissingen overhandigde de directeur-generaal van de P.T.T. een album met zegels, waarop zo wel de beeltenis van De Ruvter als van „De Zeven Provinciën" voorkomt. Ook nu weer noemde ir. Van der Toorn enkele „postale feiten" uit de dagen van De Ruy ter, vooral tot verrassing van mr. Kolff, die op deze dag ver schillende historische bijzonder heden over zyn stad hoorde, die nog nieuw voor hem waren. „Dat is te wijten aan het feit. dat in 1809 het stadsarchief verbrand de". verklaarde de burgemeester In zijn dankwoord. „Maar de ar moede van het archief acht ik nu opgeheven door deze mooie aan winst". aldus mr Kolff. die voorts zeid? het bijzonder op nrijs te «tellen, dat de eerste uitgifte van de speciale De Ruvterzegels In Vlissingen geschiedde. Zijn erken telijkheid uitte de burgemeester namens het stadsbestuur door het aanbieden van de zilveren De Ruyterpenning aan ir. Van der Toorn. Tot besluit van deze plechtig heid opende ir. Van der Toorn nog het boordpostkantoor. dat deze dag met toestemming van de P.T.T. als ..echt postkantoor" fungeerde voor de verkoop en afstempeling van de De Ruyter- zegels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5