De heer Reijers (chu) bleef zich verzetten tegen Politiewet Nederland nog steeds huiselijk NIEUWE MOEILIJKHEDEN VOOR K.L.M. IN AMERIKA? WOENSDAG 3 JULI 1957 PROVISO ALB ZEEUWSE COURANT a KWESTIE VAN GEZAG ONOPGELOST" Eerste Kamer aanvaardde ontwerp zonder hoofdelijke stemming (Van onze parlementaire redacteur). Het had er alles van, dat de christelyk-historische heer Reyers, oud- burgemeester van Kanierik en van Zegveld, dinsdagmiddag in de Eerste Kamer ,,Ia mort sans phrases" uitsprak over het ontwerp-politiewet. H(j stak namelijk als eerste spreker over dit wetsontwerp onmiddellijk van wal met een aantal krasse kwalificaties, of liever: diskwalificaties. Het vraagstuk van de eenheid en van het gezag over de politie zyn on opgelost gebleven en er Is dus eigenlek geen politiewet, zei hy. Hy ver wachtte van de versplinterde verantwoordelykheid nadelige gevolgen voor de hantering van het politie-apparaat. Hy gewaagde van een kreupele bevelsregeling, waardoor de burgemees ters gehandicapt zijn, van de eeuwigdurende mogelykheid van competen tiegeschillen en van een overmaat aan regeling. Hy vond, dat de mare chaussee volledig in de wet had moeten worden opgenomen, achtte het wetsontwerp moeilijk voor de C.H.U. verteerbaar en beval terugneming Deze afgevaardigde heeft zijn verzet tot het einde toe volgehouden. Toen des avonds over het wetsontwerp moest worden gestemd, nam de Kamer het zonder hoofdelijke stemming aan. Alleen de heer Reijers ver zocht en kreeg aantekening, dat hij tegen was. Al was er veel kritiek op het ont werp uitgeoefend, de Kamer vond het in elk geval beter dan het gebrekkige politiebesluit 1945 en zij was het ken nelijk met de minister van justitie, prof. Samkalden, eens, toen hij aan het einde van zijn rede ter verdediging van het wetsontwerp aanvoerde, dat na zeer lange tijd van conflicten en van onzekerheden eindelijk een pe riode van rust zal intreden. Politietaken De bewindsman stelde de afgevaar digden, die zich bevreesd hadden ge toond over aantasting van de Be voegdheden en de positie van de bur gemeesters, gerust door er de aan dacht op te vestigen, dat de politie twee taken heeft: ten eerste handha ving van de openbare orde en veilig heid en ten tweede de justitiële taak van de opsporing. Voor de eerste taak staat de politie onder bevel van de burgemeester, onverschillig of er rijks- of gemeentepolitie is en voor de tweede taak onder bevel van de jus titiële autoriteiten, van het openbaar ministerie, eveneens onverschillig of het de rijks- of gemeentepolitie be treft. Deze eenheid, nodig voor de rechtsbescherming en de rechtsgelijk heid van het Nederlandse volk, is in de wet vastgelegd. De bewindsman verzekerde, dat de regering een open oog heeft voor de centrale plaats van de burgemeester in de lokale ge meenschap. De burgemeester wordt op de hoogte gehouden van alles wat op het terrein van de politie in zyn gemeente voorvalt. Het wetsontwerp streeft naar een duidelijke afbakening van de ge zagsverhoudingen in concrete si tuaties. De bewindsman meende met de heer De Niet van de P.v. d.A., dat als de politiewet is inge voerd, betreurenswaardige inci- Slappe lijdende vorm in wetten. (Van onze parlementaire redacteur) De anti-revolutionaire burge meester van Hoogeveen, de lieer J. Tjalma, sprak dinsdag in de Eerste Kamer, van welk college hij lid is, een waar en nuttig woord. In talrijke wetsartikelen ge bruikt men tegenwoordig, zo constateerde hij bij de behan deling van het ontwerp-politie wet teleurgesteld, de lijdende vorm. Dit euvel neemt hand over hand toe, doordat de amb tenaren behalve op de mili taire departementen blijk baar voor deze slappe uitdruk kingswijze een voorkeur heb ben. Men leest in wetsartikelen, die doelen op maatregelen van de Kroon: „Door ons wordt be paaldWaarom niet ko ninklijk: „Wij bepalen zo riep de heer Tjalma uit. denten als in Valkenswaard voor komen kunnen worden. Hy wees samenwerking tussen ge meenten op het stuk van de politie af en zette uiteen, dat opneming van de marechaussee ln de politiewet niet no dig is, evenmin als in een afzonder lijke wet, een denkbeeld dat de heer De Vos van Steenwjjk (v.v.d.) had ge opperd. Het takenbesluit van 1954, waarin de taak van de marechaussee geregeld ls, werkt bevredigend. De minister had grote lof voor de mare chaussee, hij geloofde in geen enkel opzicht aan haar „dramatische einde". Ook de minister van binnenlandse zaken, mr. Struycken, droeg het z(jne tot de verdediging van het wetsont- I werp bij. Zoals uit de eindstemming j bleek: niet zonder succes, T ANDTECHNICI. Van verschillende kanten is dinsdag In de Eerste Kamer bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff. aangedrongen op de spoedige indiening van de door hein toegezegde nota over de tandheelkun dige verzorging van het Nederlandse volk. Dit geschiedde bjj de behandeling van het wetsontwerp, dat tegemoet komt aan grieven van enkele groepen van tandtechnlci, die menen, dat vroe gere wetten, die ook beogen deze grie ven zoveel mogelijk weg te nemen, nog niet ten volle aan dit doel hebben beantwoord. Er is hier sprake van een groepje van drie en een groepje van negentien tandtechnici. Hoewel de Kamerleden, die over het wetsontwerp het woord voerden, be grepen, dat ergens een grens getrok ken moet worden bij het verlenen van faciliteiten aan tandtechnici, die zelf standig hun beroep uitoefenen, ging het hun toch wel aan het hart. dat een derde groep van tandtechnici de dupe van de nieuwe regeling wordt. Dat zijn al wat oudere mensen, die net niet binnen de naar het oordeel van de Ka merleden willekeurig getrokken gren zen van de wet vallen en hun beroep, als het wetsontwerp in het Staatsblad is verschenen, niet meer kunnen uit oefenen. De Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart heeft dinsdag bekend gemaakt, dat hy op 25 juli te Wash ington de aanvraag van de K.L.M. voor vergunningen voor het onder houden van luchtdiensten op Hous ton in Texas en tussen de Caribische Zee en New Ybrk zal overwegen. De raad voor de burgerluchtvaart deelde voorts mede, dat hij het nood zakelijk oordeelt de kwestie van de hernieuwing van de bevoegdheid, wel ke de K.L.M. reeds lange tijd heeft voor het onderhouden van luchtdien sten op de route tussen Nederland en de stad New York en tussen Neder- land-West-Indië en Miami, in over weging te nemen. De K.L.M. heeft aangevoerd, dat de raad voor de burgerluchtvaart deze vliegrechten kan blijven toekennen gedurende de periode, welke gedekt wordt door een overeenkomst tussen de Amerikaanse en de Nederlandse Hagel richtte veel schade aan te Kloosterhaar. (Van een correspondent) Gepaard gaande met krachtigo windstoten ontlastte zich maandag boven het dorp Kloosterhaar in Twente een onweersbui, welke veel schade heeft veroorzaakt. De hagel, die in de vorm van stukken ijs naar beneden kwam en waarvan de kor rels een doorsnede hadden tot 7 cm. heeft in vele woonhuizen in totaal bijna 300 ruiten vernield. In een ca fé legden 20 ruiten het loodje. De schilders hadden druk werk de ra men weer van ruiten te voorzien. Bij de familie Prins viel een ijs- brok door een der ruiten met het ge volg, dat de vrouw des huizes, die vlak bij het raam zat, een stuk in het gezicht kreeg en een verwondig opliep. De landbouwgewassen in de omgeving (aardappelen en bonen) liepen grote schade op. CONVERSATIE. De eis tot echtscheiding, ingediend door mis. Gladys Marshall is door een Londense rechtbank ingewilligd op grond van het feit, dat haar echt genoot Leonard haar gedurende twee jaren niet anders placht te noemen dan „Jij maniak". Zij zelf noemde haar man „Mr. Marshall" of ..Jij zwijn", aldus haar eigen getuigenis. TONEELSPELER. Elke morgen vertrok Bill Willis I om kwart voor zeven naar zijn werk elke avond kwam hij tien over half zes thuis. Jaren was dit zo geweest. Zijn i vrouw ontving elke week haar huis- houdgeld. Eerst enkele dagen geleden ont dekte zijn vrouw Bill's geheim. Bill Willis, die 71 jaar oud is, werd van wege zijn ouderdom drie maander geleden ontslagen. Hij vond het niet prettig dit aan zijn vrouw te moeten meedelen en besloot te doen also: cr niets gebeurd was. Elke morgen vertrok hij op zijr gebruikelijke tijd, maar inplaats van naar zijn betrekking te lopen ging hij in de straten van Londen zingen Elke avond keerde hij stipt op tijd terug. Een elke week was hij in staat zijn vrouw haar huishoudgeld te geven. Maandagmiddag ontvingen Koningin Juliana en Prins Bernhard in het pa leis te Soestdijk een afvaardiging, van de Amerikaanse oud-strijders organisatie „Veterans of Foreign wars of the United States". Tijdens deze ontvangst werd aan Prins Bernhard het „Gold Grand Cross" van de organisatie uitgereikt en werd aan H.M. de Koningin een gou den broche met diamanten aangebo den. De foto links laat zien hoe mrs. Clerc H.M. de Koningin Julia na de broche opspeldde. De rechter- foto toont hoe kolonel Howard C. Dulin (links) Prins Bernhard de on derscheiding omhing. regering. De raad voor de burger luchtvaart verklaarde dinsdag even wel, dat de vliegrechten, toegekend in 1951 en 1952, reeds waren verval len voor de ondertekening van de bi laterale overeenkomst in april j.l. en daarom moeten worden hernieuwd, willen zij onder deze overeenkomst van kracht kunnen worden. Naar het A.N.P. v an ingelichte zy- de verneemt, heeft de uitspraak, die de Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart op 25 juli a.s. zal doen, betrekking op de operationele zyde van liet onderhouden der luchtdien sten. Een dergelijke uitspraak van de luchtvaartautoriteiten is in de Vere nigde Staten gebruikelijk na de tot standkoming en ratificatie van lucht vaartovereenkomsten met andere landèn. Het -betreft hïer dus geen nieuwe overweging van de lucht vaartrechten der K.L.M., zoals uit de mededelingen van de raad voor de brugerlüchtvaart zou kunnen worden afgeleid. Geen tumult meer in de kerk De kerkeraad en de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk (gereformeerde bond) te Barneveld hebben in een gecombineerde verga dering besloten de galerijen van de kerk tijdens de vrije kerkdienst te sluiten. Er werd teveel tumult gemaakt op deze plaatsen, die vooral bij jongelui die deze tweede morgendienst bezoe ken, zeer in trek waren. Dc jeugd moet thans plaats nemen onder het wakend oog van de predikant op de benedenverdieping. Aan het strand ter hoogte van Callantsoog in Noord-Holland, is men op het ogenblik bezig de golfbrekers, die het uiterst smalle duinengebied bescher men tegen de steeds opdrin gende zee, te verzwaren voor de komende najaarsstormen. Op de foto ziet men de arbei ders, die de zeskantige stenen aanbrengen in het zilte nat. Verhoging kindertoelagen voor gepensioneerden. (Van onze parlementaire redacteur) De kindertoelagen voor gepensio neerden zullen binnenkort worden verhoogd van f 162 tot f 177 per jaar voor het eerste kind, van f 179 tot f 199 per jaar en per kind voor het tweede en derde kind, van f 246 tot f 278 per jaar en per kind voor het vierde en vijfde kind en van f 280 tot f 309 per jaar en per kind, te rekenen van het zesde kind. De Eerste Kamer besloot hiertoe in haar dinsdag gehouden vergade ring zonder discussie en zonder hoof delijke stemming. Hierdoor zijn de kindertoelagen voor de gepensioneer den in overeenstemming gebracht met de verhoging van 10 procent, die bij de wet van 28 december 1956 is rentetrekkers. Voorts aanvaardde zij o.m. een wetsontwerp, dat de kraamgelduit kering overbrengt van de ziektewet naar het ziekenfondsenbesluit, een voornamelijk het overgrote deel van het overheidspersoneel en het personeel hij het bijzonder onderwijs de uitkering van kraamgeld waar borgt en een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op de strandvonde rij, dat de procedure vereenvoudigt, die omtrent het beheer, de verkoop en de afgifte van strandgoederen moet worden gevolgd. Anthony Edens eerste vrouw overleden Mrs. Beatrice Eden, de eerste vrouw van sir Anthony Eden, is na een lang durige ziekte in Londen overleden. Eden was in 1924 met haar getrouwd toen hy nog een jong parlementariër was. Zij werd de moeder van zijn twee zoons, Simon en Nicholas. Simon sneuvelde in de Tweede Wereldoorlog toen zijn gevechtsvliegtuig door de Japanners boven Birma werd neer geschoten. Nicholas werkt op een Londense bank. De Edens geraakten vóór het begin van de Tweede Wereldoorlog uiteen, omdat Eden zich geheel wijdde aan de politiek. „Anthony heeft geen andere belangstelling dan het parlement", zeide Beatrice eens. C.H.-jongeren toegetreden tot Unie Chr.-Democraten De landelijke bestuurders van de Federatie van C.H.-jongerengroepen kwamen bijeen in hotel ,,Monopolef' te Amersfoort. Belangrijk was het met grote meerderheid genomen besluit, om over te gaan tot aansluiting van de C.HJ.G. bij de Jongeren-sectie van de internationale Unie van Christen-Democraten. In deze Unie werken katholieken en protestanten samen. Tot heden vertegenwoordigde van protestantse zijde slechts de A.R. J.O.S. de Anti-Revolutionaire jon gerengroep) de Nederlandse afdeling in deze internationale unie. Tsjechische wisselkoersen werden gewijzigd. Tsjecho-Slowakije heeft maandag o.m. ten behoeve van buitengewone bezoekers de officiële wisselkoers voor de dollar, het pond sterling en 17 andere munteenheden van niet- communistische landen verdubbeld Eenzelfde besluit werd zondag door Roemenië bekendgemaakt. Enige tijd geleden hebben de Sowjet-Unie. Polen en andere communistische landen reeds de wisselkoersen ten be hoeve van buitenlandse bezoekers verbeterd. De nieuwe koers voor het pond sterling is 39.80 kronen en die voor de dollar 14.36 kronen. China beperkt zijn buitenlandse handel De omvang van China's buitenland se handel zal dit jaar volgens de hui dige plannen ongeveer 8.4 procent kleiner zijn dan in 1956. De voorzitter van de nationale economische com missie, Po i Po, die dit in een verslag aan het volkscongres bekendmaakte, deelde mede, dat er voortaan aanzien lijk minder machines en transportma teriaal zullen worden ingevoerd met het doel de eigen machineindustrie van China te stimuleren. Anderzijds zal de invoer van bepaalde grondstof fen voor de industrie en de landbouw en van bepaalde verbruiksgoederen, waaraan het Chinese volk behoefte heeft, geleidelijk worden uitgebreid. In een buitengewone vergadering heeft de gemeenteraad v%n Steenber gen besloten een dorp in de Italiaanse Po-vlakte te adopteren. Welke plaats het zal worden is nog niet bekend. B. en W. zullen hierover nog contact op nemen met de Italiaanse ambassade. Steenbergen heeft deze geste wil len stellen als tegenprestatie voor de Italiaanse hulp. die Nederland ten tij de van de watersnoodramp van 1953 heeft ontvangen. Het Wereldgebeuren Invasie Tclcvisicmcnscn halen dc laatste weken nogal eens stunts uit. door mensen voor dc camera te halen die er heel andere opvattingen op na houden dan het gros van d« kijkers. Zo verschenen achtereenvol gens Nikita Kroesitsjew, de secreta ris van de Russische communistische partij, en Josip Broz Tito, het staatshoofd van Joego-Slavië, op Amerikaanse televisieschermen. Zij kregen van de Amerikaanse tclevi- siemensen alle gelegenheid, om da theorieën uiteen te zetten, die zij er op na houden en die met de Wester se democratische opvattingen niet te verenigen zijn. Kroesjtsjew mocht zeggen wat hij wilde, dus ook, dat volgens hem de kleinkinderen van de tegenwoordige Amerikanen com munisten zullen zijn. Een paar dagen later werd ergens verteld, dat er veel Russen bij die woorden de ver zuchting hadden geslaakt: „En laten we hopen dat ónze nakomelingen dan kapitalisten zijnInmiddels gelooft nog niemand, dat de Russen een televisie-interview met Eisenho wer ongecensureerd zouden uitzen den. De mannen van de onafhanke- liikc Britse televisie hebben echter niet bij de Amerikaanse confraters willen achterblijven. Zij togen naar Cairo, om de Egyptische president Nasser onder de schijnwerpers te ne men. En zo verscheen Gamal Abde) Nasser dus donderdagavond op Engelse televisieschermen. Acht maanden na de Brits-Franse militaire invasie in de zóne van het Suezkanaal. kreeg de vijand van toen de gelegenheid, om een „Inva sie" te doen in de Britse huiskamers. Dat was inderdaad een bijzonder soort sensatie. Dc News Chronlclo had gisteren alle reden om uit t« roepen: Wie had vorig najaar kun nen denken, dat de Egyptische leider ons deze zomer in onze woningen zou toelachen op televisieschermen? Nasser liet zijn diplomatieke lach vergezeld gaan van enkele woorden waaruit bleek, dat hij het met dc En gelsen nog zo slecht niet meent. Hij betuigde zijn spijt over de periode van slechte betrekkingen met Enge land en hij voegde eraan toe. dat belde landen de normale betrekkin gen moeten herstellen. Voor de Amerikanen, die het ini tiatief hebben overgenomen op het politieke toneel van het Midden-Oosten, had Nasser echter geen goed woord over. Door de po litiek van de Verenigde Staten, zo zei hij, zullen de nationalisten in het Midden-Oosten tot communisten ge maakt worden. En hij had. van zijn standpunt gezien, alle reden om m de zonnige tuin waar het interview werd gehouden, even donker te kij ken bij de gedachte aan de Eisenho- werleer. die aan de landen in het Midden-Oosten militaire garanties en economische steun wil bieden. Nasser heeft op die Eisenhowerlecr niet officieel gereageerd; wèl gaat hij voort met de aankoop van Russisch oorlogsmateriaal en met het voeren van een politiek, die de Russen in de kaart speelt doordat de olie voorzie ning van de westerse landen in ge vaar wordt gebracht. Steeds radi caler worden afgezien van dit in terview voor een Brits publiek zijn nationalistische redevoeringen. Maar intussen boet hij nog steeds aan invloed in. Mede dank zij de Eisenhowerleer hebben de pro-westerse par tijen de verkiezingen in de Li banon overtuigend gewonnen. En in Jordanië zit het regime van koning Hoessein, alle Egvptische intrigues ten spijt, vaster in Bot zadel dan tevo ren. Langzamerhand komen de lei ders Sn het Midden-Oosten, voor zo ver ze het nog niet wisten, tot de ontdekking dat Nassers heulen met de Russen té riskant is en dat men het beter met huln van de Amerika nen kan wagen. Zo komt echter een eind aan Nassers droom, eens de scepter te zullen zwaaien over een Arabisch imperium, dat zich zou moeten uitstrekken van de Perzische Golf tot aan de Atlantische kust van Marokko. Vandaar, dat hij in het Britse te levisie-interview verwijten tot de Amerikanen richtte. STATISTICI STELLEN VAST: Nooit naar film: 43 procent Uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingesteld onder zoek blijkt, dat de huiselijkheid in ons volksleven nog steeds een zeer centrale plaats inneemt en dat slechts een klein gedeelte van de Uit „Avond- en weekendbesteding", liet tweede deel van de reeks pu- blikaties waarin de resultaten van 'n uitvoerige enquête, gehouden in de winter van 1955 '56 naar de vrije tijdsbesteding van het Nederlandse volk, wordt vermeld, blijkt onder meer dat overwerk, studie, slapen, eten en andere verplichte bezighe- den 60 pet van de avond- en week- ordt ge- enduren in beslag nemen, zodat I slechts het kleinste deel van de ..vrije tijd" vrij is. De laatstbedoelde, de „echte" vrije tijd, bedraagt ongeveer 24 uur per week voor de gemiddelde Nederlan der. Tweederde van deze 24 uur wordt in huiselijke kring doorge bracht met het lezen van boeken, kranten, tijdschriften, met luisteren naar de radio, met het ontvangen van bezoek en dergelijke. j De vrouwen hebben gemiddeld be- slist minder vrije tijd dan de mannen i (vrouwen 20 uur per week en man- nen 28 uur), hetgeen uiteraard voort vloeit uit de vele huishoudelijke be zigheden van de vrouw. Onder de vormen van vrije-tyds- besteding buitenshuis komen het meest voor: bezoeken afleggen, wandelen en fietsen, kaarten, feestjes en bioscoopbezoek. Dit bioscoopbezoek neemt slechts twee procent van de to tale voor niet-verplichte bezighe den beschikbare vrije tijd in be slag. Voorts blijkt, dat 43 (/c van de ederlanase bevolking nooit een cscoop bezoekt. Gemiddeld gaat de "ederlander van 12 jaar en ouder ^aar 8 maal per jaar een film zien. Er is een duidelijk verband tussen eftijd en bioscoopbezoek: hoe ou- ler men is, hoe minder men naar de ilm gaat. Opmerkelijk is ook. dat nensen, die een middelbare schoolop- eiding gevolgd hebben veel meer naar de bioscoop eaan dan zij, die slechts lager onderwijs genoten heb- ben. terwijl de universitair gevorm- j den de film 't meest bezoeken f van I mensen met alleen l.o. heeft 54 w De eerste kernreactor van de Euro- j pese Organisatie voor Kernonderzoek j iCern», waarvan twaalf landen deel uitmaken, zal tegen het einde van het 1 jaar in werking gesteld worden. Het ggoiciu "uiucii. toestel van betrekkelijk gering ver- 1 bij Ge- loesiei van oetreKKeiyk gerL mogen wordt thans te Meyrin. I nève. beproefd. Een tweede "veel krachtiger toestel, een proton-evn- chrotron van 25 tot 30 miljoen el'ek- 1 tronvolt, zal niet voor 1960 gereed zijn. evenals een derde toestel van on geveer dezelfde capaciteit. van degenen die hoger onderwijs heb ben, daarentegen slechts 15 nooit een film gezien). Het meest gewaardeerde filmgenre is de categorie „liefde en sentiment die in 27 van de gevallen genoemd werd. Na deze groep worden als meest gewaardeerde films genoemd de genres „show- en muziekfilms", „probleemfilms", en ..Nederlandse speelfilms."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3