„D.E.S." in Hulst bestaat 40 jaar DOLCIN VIJF ARBEIDERS DOOR GAS VERSUFT IN SLUISKIL WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN DOLCIN „PUTTERSH0EK" VERHOOGT FINANCIËLE WEERSTAND Programma Z.L.M.-dagen te Zierikzee 4, 5 en 6 juli 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 JULI 1057 PAARDENFOKVERENIGING JUBILEERT Viering op 10 juli a.s. met fokdag Op ir> augustus a s. zal liet precies 40 jaar zUn geleden, dat In Hulst werd opgericht de vereniging van paardenfokkers „Door Eendracht Sterk". Het jubileum wordt woensdag 10 Juli gevierd, ter gelegenheid van de provin ciale prcniiekeuringen voor merries op het terrein van de Coöperatieve Handelsvereniging te Hulst. „D.E.S." heeft zich in de loop der jaren voor al toegelegd op verbetering van de kwaliteit der trekpaarden. Het feit, dat diverse nationale kampioenen uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen afkom stig waren, be\v\j»t, dat men in deze opzet volledig is geslaagd. Bij de oprichting van de vereniging werd gestart met 72 leden, die allen een vastomlijnd doel voor ogen had den, namelijk uitbreiding van de ken nis betreffende het zware trekpaard. Het ledental groeide gestaag en be reikte het hoogtepunt in de oorlogs jaren. Tengevolge van de mechanisa tie in de laatste tien jaren daalde 't aantal leden enigszins, maar met 160 enthousiaste paardenliefhebbers uit Hulst en wjjde omgeving is „D.E.S." nog altjjd een bloeiende vereniging. Van de oprichters hebben thans nog zitting in het bestuur de heren C. Plasschaert uit St. .Tansteen, voorzit ter en H. J. de Waal uit Graauw. De heer Plasschaert volgde in 1945 de heer L. J. Colsen op. een der Ini tiatiefnemers tot de oprichting, die dierenarts was in Terhole. Vele prominente figuren uit de Jiaardenfokwercld hebben in de nop der jaren zitting gehad in het bestuur, zoals de heer P. A. Stal- laertHiel te Kloosterzande, ja renlang bestuurslid en vlce-voor- zltter van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", de bekende hengst enfokker Hon. Kerckhaert te Stoppeldijk en de heer C. SteijaertPlasschaert, eveneens een bekend paardenfok ker in Zeeuwsch-Vlnanderen. Bloeiperiode De bloeiperiode van „D.E.S strekt zich uit over een groot aantal jaren en ztl laat zich het best illustreren door- het hoge kwaliteitspeil van de paarden. Mode dank z(j ae activitei ten van de vereniging vielen de le den tal van successen ten deel, zowel op provinciale als op nationale ten toonstellingen. Namen als Frans, Certain van Lamswaarde, Herseur II I Fanfare van Vrederust" vierde 45-jarig bestaan Maandagavond vierde de fanfare Euphonia van de inrichting Vrede rust te Bergen op Zoom haar 45-ja- rlg bestaan. Eerst maakten de jubilerende vere niging, de harmonie Concordia ufc Tholen en de drumband van Tholen een rondwandeling langs alle pavil- joenen. Daarna nam Euphonia plaats In de kiosk bij het hoofdgebouw., waar directeur-geneesheer dr. M. v. d. Beek de vereniging gelukwenste met dit jubileum. De laatste tijd heeft het korps vooral een tekort aan medewerkende leden. Hij sprak de hoop uit, dat de vereniging bij het gouden jubileum weer over voldoen de krachten zal mogen beschikken. Als blijk van waardering bood hij namens het bestuur der Inrichting aan voorzitter J. van Soelen een ge schenk onder couvert aan. Na het dankwoord van 4e voorzitter voerde de jubilerende vereniging onder lei ding van directeur A. Verswijveren enkele nummers uit. Na de pauze trad eveneens onder leiding van directeur Verswijveren de harmonie Concordia op. De muzi kanten bleven hierna nog gezellig bijeen in het ontspanningslokaal. De voorzitter van de personeelsvereni ging, dokter J. Zitman, voerde hier het woord en overhandigde eveneens een geschenk onder couvert. f Advertentie* de Cognebeau, Clairon de la Lys, Nico van Melo, Nico van Annie, Karei Certain, Karei van Hengstdijk, Vain- queur van Herseur, Flora, Dalila, Honda van Melo, Irma van Clairon, Addy van Annie en Bianca van Nico zijn welbekend in de nationale trek paardenfokkerij. Zjj behaalden natio nale titels of gingen met een der ereprijzen strijken. Het 4ft-jarlg jubileum zal vanzelf sprekend niet ongemerkt voorbij gaan. In samenwerking met de Ver eniging van Zeeuwse Fokkers in Axel organiseert „D.E.S." woensdag 10 juli a.s. een fokpaardendag, waarvoor reeds meer dan 200 inschrijvingen zhn. De elite van de Oost Zeeuws- Vlaamse trekpaardenfokkerij zal er getuigenis afleggen van het hoge peil, waarop haar fokkery is gegrondvest. Zowel uit binnen- als buitenland wordt een groot aantal bezoekers ver wacht. Voor „D.E.S." is er aan deze. fokdag een feestelijke bijeenkomst verbonden, waarin de thans nog in leven zijnde bestuursleden of oud-be stuursleden hartelijk zullen worden gehuldigd. Herstel dijk Karelpolder In de afdelingen der Provinciale Staten is gesproken over het voor stel van Ged. Staten om aan de Ka relpolder in Zuid-Beveland een bij drage te verlenen in de kosten van het herstel der zeedijk. Een der le den vroeg of het mogelijk is, dat van achterliggende polders een bij drage gevraagd kan worden voor onderhoud en verbetering van de zeewering van de voorliggende pol der, zoals bij de Karelpolder het ge val is. Hiertegen zijn veel bezwaren ingekomen met het oog op de con centratie der betrokken polders. Een der leden vroeg of de provin cie het deel van de kosten der ach terliggende polders (te weten de polders Oost (Krabhendijke) en Nieuwlande en 't waterschap Krab- bendijke) niet kan bijdragen. G.S. wezen er deze leden op, dat zij de polderbesturen niet van de billijk heid der i--"-- hebben kunnen bijdragt overtuigen, zodat zij nu genood zaakt zijn met dit voorstel te ko- Voorts deelde een der leden van G.S. mee, dat de concentratie van polder op Zuid-Beveland in een ver gevorderd stadium verkeert, zodat de kans bestaat, dat het voorstel tot concentratie in de winterzitting in behandeling zal komen. Betreffende de bijdrage der provincie voor de achterliggende polder werd opge merkt, dat dit niet billijk is, gezien de kleine bijdrage, die gevraagd wordt (f 1,70 per ha). Verder werd meegedeeld, dat er een commissie is ter bestudering van de taak van het rijk ten aanzien van de zeewering. MASKERS TE VROEG AFGEZET Lichte verschijnselen van vergiftiging Bij vijf arbeiders van dc C.N.A. te Sluiskil deden zich dinsdagmorgen lichte verschijnselen voor van gas vergiftiging, toen zij na beëindiging van hun werkzaamheden te vroeg hun gasmaskers afzetten. Na onder zoek in het ziekenhuis konden zij een uur later hun werkzaamheden her vatten, maar omdat zij klaagden over hoofdpijn werden zij des mid dags naar huis gestuurd. Geen van hen heeft ernstige gevolgen van de gasvergiftiging ondervonden. In het gaszuiveringsgebouw had den de mannen een kapotte gaslei ding gedemonteerd, bij welk werk zij een gasmasker droegen. Nadat zij het werk hadden beëindigd, zetten zij hun maskers af, nog voordat zij het gebouw hadden verlaten. Toen zij in de frisse lucht kwamen voelden zij JEUGDWERK. De Ned. hervormde kerkeraad in Retranchenient zul het jeugdwerk in de gemeente met krachtige hand aanpakken. Daartoe is dezer dagen een jeugdraad ingesteld, die in de komende maanden plannen zal be ramen voor het winterseizoen. Men zal voorts onderzoeken of liet nodig is het bestaande jeugdwerk te reor ganiseren. In de raad hebben voor lopig zitting ds. S. Tijnis tra en de lieren J. Hakker, W. Kuljs, J. Faas en Iz. Cambier. HITTE De juffrouwen en meneren, die de kaartjes voor de zwembaden verkopen, moeten de laatste we ken wel rap met de handen cn de hersens zijn, want het blijft maar dringen met die hitte. Ook het bezoek aan het Sasse zwem bad is overweldigend. Anderhal ve maand na de opening noteerde men reeds meer dan 17.000 bezoe kers. Als de warme dagen nog een poosje aanhouden, verwacht men met nog ruim twee maan den voor de boeg het record van 1955 (meer dan 50 000 bezoe kers) te breken. KAMERLID SPRAK. Leden van de K.V.P. in Zeeland hebben twee weekend» doorgebracht De heer P. de Veij nam na 46 jaar afscheid bij P.Z.E.M. Tot opheffing conducteur bij het trambedrijf De heer P. de Veij te Middelburg, administratief assistent op het kan toor van de P.Z.E.M., heeft na een diensttijd van 4(1 jaar afscheid ge nomen van bedrijf cn personeel. De heer De Veij was tot aan de ophef fing van het trambedrijf werkzaam als conducteur en werd daarna over geplaatst naar het hoofdkantoor. Des morgens werd de heer De Veij, die vergezeld was door zijn echtgenote, op het directiekantoor ontvangen, waar hij in tegenwoor digheid van diverse chefs op harte lijke wijze werd toegesproken door de directeur der P.Z.E.M., ir. T. Michielsen. Deze bracht hem dank voor de langdurige en trouwe plichtsbetrachting. Bij het afscheid op de afdeling „Boekhouding", waar de heer De Veij werkzaam was. werd hij in waarderende bewoordingen toege sproken door de adjunct-administra teur, de heer J. M. de Koning, die hem namens het personeel een blij vend aandenken aanbood. Mevrouw De Veij kreeg een bloemstuk. De heer De Veij dankte voor de tot hem gesproken woorden en aan geboden geschenken. in het centrum „Maris Stella" te Aardenburg. Tijdens het laatste weekend voerde dc heer W. P. Asse- mann, lid van de Tweede Kamer, het woord. Hij ging in het bijzonder in op de Benelux en de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Daarbij kwam ook de kwestie van de waterwegen in West-Brabant ter sprake. Zo was op dit weekend het nuttige met het aangename ver enigd. KWART EUUW VOETBAL. De voetbalvereniging „Kloetinge" gaat aanstaande zaterdag de bloe metjes buiten zetten. Dan bestaat zij namelijk 25 jaar. 's Avonds zal. men gezellig samenzijn in „Amicitia", waar de hoerenkapel „Excelsior" er wel de stemming in zal blazen. Con ferencier P. Komijn hoopt de lach spieren in werking te zetten. Maar voordat dc fcesibazuin gestoken kan worden, staan er nog een paar voetbalwedstrijden op het program ma, Om kwart voor twee 's middags zich suf en onpasselijk, zodat men onmiddellijk de geneeskundige dienst van de fabriek en een dokter waar schuwde. Bij onderzoek in het zie kenhuis bleek, dat de vergiftigings verschijnselen van praktisch te ver waarlozen betekenis waren. ipeelt op het gemeentelijk sportter rein Kloetinge II I tegen Wol* drie ui ilfaarts- Kloetinge I te- I en 's avonds 7 uur Kloetinge II tegen do vetera nen Aan de. jubilerende club. Pas daarna tijd voor gezelligheid! Eindexamen mulo Voor het dinsdag te Goes gehou den mulo-examen slaagden voor het diploma A: G. A. Klaassen en P. A. Dieleman te Terneuzen; P. M. Snoep te Colijnsplaat; mej. A- C. G. Dees te Wissekerke; mej. C. J. J. Marcus- se te Kamperland; mej. J. E. Watte- ma te Kruiningen; mej. J. E. Moens te Vlissingen; B. E. D. Raad te Gotts; H. Roelse te Westkapelle; J. M. Huij- bregtse te Middelburg; L. v. d. Ha ve te Oosterland; mej. C. E. Vinke te Hoofdplaat; M. Seijbel te Zierikzee; C. J. Tjebbes te Axel; mej. J. P. Bak ker te Middelburg; mej. W. C. de Rijke te Souburg; mej. J. v. d. Bosse te Vrouwenpolder; mej. S. Dinge- manse te Middelburg; mej. M. Koster te Breskens; mej. M. A. van Meenen te Breskens; mej. M. M. Ruijsscher te Breskens ;P. A. de Smidt te Oost burg; mej. N. J. C. Westveer te Axel; mej. M. J. Hakke te Sas van Gent en mej. G. J. de Jonge te Axel. Afge wezen werden 5 kandidaten. Het diploma B werd behaald door: mej. S. Bom te Waarde; H. de Jonge te Yerseke; C. A. Sturm te Kamper land; mej. A. van Elven te Wisse kerke; K. S. H. van Doeland, J. San- derse en mej. A. M. Lagendijk te Goes; mej. M. G. Lindhout te Hoede- kenskerke; J. J. Schijf te 's-Graven- fiolder: mej. P. A. Wartena te Kat- endijke en M. P. Koster te Kort- gene. Afgewezen werd 1 kandidaat. Onderzoek naar oorzaak van de brand in Hulst. De brandweerinspectie te Breda heeft gisteren een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de brand in Hulst, waardoor zondagmorgen de gebouwen van de Zeeuwse Textiel Combinatie geheel werden verwoest. Door de hevigheid, waarmede de brand heeft gewoed, is het onmoge lijk gebleken vast te stellen in welk gedeelte van het gebouw de brand is ontstaan, terwijl het onderzoek verder ook geen resultaten opleverde. Door de grote „vuurbelasting", dat wil zeggen brandbaarheid der goede ren, zoals plastic, papier en derge lijke moet de hitte geschat worden op 1000 tot 1500 graden Celsius. De bi andweerinspectie is van mening, dat de brandweer van Hulst en die van Sint-Jansteen vanaf het begin van de brand voor een onmogelijke taak stonden, mede door de slechte bluswatervoorziening en de construc tie van het gebouw. Gisteravond smeulden de resten van de gebouwen nog na. Jongeman uit Zierikzee bij Schelphoek verdronken. Dinsdagmorgen heeft zich bij do aanlogsteiger aan do Ringdijk in do Schelphoek (gemeente Scrooskorko- S.) oon tragisch ongeval voorgedaan, dat het loven heeft gekost aan de 18-jarige E. Bekenkamp uit Zierik- I zee. Met zijn oom en werkgever, M. v. d. Marei uit Vianen, begaf de iongen zich per auto naar de Schelphoek om daar aan boord te gaan van een scheepje. De jongen, die vooruit is I gelopen, is waarschijnlijk van de aanlegsteiger gevallen. Toen de heer v. d Marei arriveerde, probeerde de- I ze de jongen, die naast de boot in het water spartelde, te redden. Alle pogingen waren echter tevergeefs. Na ongeveer 20 minuten slaagde men er in het lichaam op het droge te brengen, maar kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De iongen was de zwemkunst niet machtig. Terstond verlichting door f J Ontelbare mannen en vrou* wen. jarenlang door de reu- mauck ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen blijvend verbannen cn hun oude activiteit weer herwonnen dank zij de DOLCIN tabletten' Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek, spit en zenuwaandoeningen grijp dan in! Begin nog vandaag met DOLCIN, het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geefr bij pijnen van reumatische aard. Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar Flacons van 100 tabletten f 4.15 kuur- flacons van 500 tabletten 1 h~\l Eersle zwarte bessen brachten hoge prijzen op in Kapelle Op de veiling te Kapelle werden dinsdagmiddag de eerste zwarte bes sen van de oogst 1957 verkocht. Hoe wel het kwantum nog niet groter was dan 250 kg werd er een uitzon derlijke hoge prijs voor betaald. De ze bedroeg namelijk niet minder dan f3,30 per kg. Ze werden afgedrukt voor Westduitse rekening. De oogst zal dit jaar zeker niet meevallen. Niet alleen in onze provincie wordt een aanmerkelijk lagere opbrengst verwacht, maar ook elders in net land. Het moet dan ook niet uitge sloten worden geacht dat de prijs van dit produkt, waarvoor West- Duitsland de laatste jaren goede in teresse heeft getoond, dit jaar aan de hoge kant zal blijven. Benoeming Met ingang van 1 juli j.l .is tot koster van de kerk en van het ont spanningslokaal van de inrichting Vrederust te Bergen op Zoom be noemd de heer W. van Wouwe als op volger van de heer G. Quist, die de ze functie meer dan 6 jaar vervulde. SNELLE ONTWIKKELING SUIKERTECHNIEK Politieke factoren bepalen mede suikergarantieprijs. In het verslag over 19561957 var de coöperatieve suikerfabriek en raf finaderij „Puttershoek" wordt erop gewezen, dat de besparing op lonen en kolen en de verbetering van het suikerrendement, welke werden be oogd met de in 1953 gereedgekomen uitbreiding en modernisering van de fabriek, volledig werden bereikt. De aldus behaalde financiële voor delen overtreffen de ramingen mede als gevolg van de omstandigheid dat sinds 1952 het peil der lonen en so ciale lasten met 37 proeent en de prijzen van kolen en suiker met resp. 14 en 9 proeent zijn gestegen. Inmiddels blijft de vermogenspositie aldus het bestuur grote aan dacht vragen. Gezien de snelle voort schrijding van de techniek, gepaard gaande met de noodzaak tot verdere mechanisering en automatisering als gevolg van de toestand op de ar beidsmarkt, blilft 'n verdere verster king van de financiële weerstand een onontkoombare eis. Het bestuur stelt derhalve voor om, na de verplichte aflossing van f 600.000 op de nog be staande langlopende lening en af schrijving van een dergelijk bedrag op terreinen, gebouwen, machines enz. cn na veilige reservering voor de te betalen belasting, nog 1.600.000 gulden te bestemmen voor verhoging van de reserve, waardoor deze zal stijgen van f 7.850.000 tot f 9.450.000. De zeer lage opbrengst per ha naast het lage gehalte hadden tot gevolg, dat de door de twaalf beetwortelsuikerfabrieken in Ne derland geproduceerde hoeveel heid suiker aanzienlijk minder was dan in het voorafgaande ietenareaal 2034 ha kleiner was. Dientengevolge zal dit jaar een zeer grote noeveelheid suiker moeten worden ingevoerd ter aanvulling van de beetwortelsui- kerproduktle, naar schatting rond 217.500 ton. Als uitvloeisel van het regerings beleid om zoveel mogelijk een einde te maken aan de consumentensubsi dies werd de consumentenprijs gelijk gesteld met de suikergarantieprijs voor de fabrieken. Voortaan zal een wijziging in de suikergarantieprijs betekenen, dat eenzelfde verandering zal worden gebracht in de consumen tenprijs. Het gevolg hiervan zal on vermijdelijk zijn, dat voortaan bij de vaststelling van de suikergarantie prijs en indirect dus tevens van de 'bletenprijs ook sociale en poli tieke overwegingen een rol gaan spe len. In het afgelopen boekjaar werden De TENTOONSTELLING is geopend op: donderdag 4 juli van 12—18 uur; vrijdag 5 juli van 918 uur en van 1921.30 uur; za terdag 6 juli van 918 uur. Donderdag 4 juli 1957: 9.30 uur: Vergadering hoofdbestuur Z L.M. in hotel „Concordia" te Zierikzee; 12.00 uur: Officiële opening landbouwtentoonstelling door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin; 12.15 uur: Opening .'.Hijdend Postkantoor"; 13.00 uur: Koffiemaaltijd hoofdbestuur in hotel „Concordia" te Zierikzee. 14.30 uur: Algemene vergadering van de Z.L.M. in de Concertzaal te Zierikzee, met o.a. rede minister S. L. Mansholt; 17.30 uur: Officiële ontvangst ten stadhuize van hoofdbestuur Z.L.M. door burgemeester en wethouders Zierikzee; 19.15 uur: Diner aangeboden door de Kring Schouwen en Duiveland der Z.L.M. aan het hoofdbestuur Z.L.M. en genodigden in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Vrijdag 5 juli 1957 8.00 uur: Aanvang keuringen van de ingezonden dieren; 9.30 uur: Vertrek rijtoer door Schouwen en Duiveland vanaf Nieu we Haven en Laan van St.-Hilaire; 13.30—13.50 uur: Défilé; 13.5014.05 uur: Gezamenlijke vrije oefeningen door leerlingen van Landbouwhuishoudschool te Zierikzee en Haamstede; Landelijke Ruiters (springconcours klasse B); Demonstratie bekroond rundvee en bekroonde 14.05—14.30 uur: 14.30—15.15 uur: geiten; 15.1515 30 uur: 15.30—16.00 uur: 16.00—16.20 uur: 16.20—16.35 uur: 16.35—16.50 uur: Landelijke Ruiters (Klavertje drie); Demonstratie koudbloedpaarden; Landelijke Ruiters (parade) Demonstratie warmbloedpaarden en vierspannen; Landelijke Ruitérs (springconcours klasse L- en Z.-handicap) 16.5017.15 uur: Landelijke Ruiters (eilanden springconcours) (Dit middagprogramma wordt opgeluisterd door de Johan Willem Friso Kapel te Assen; 20.00021.30 uur: Concert door de Johan Willem Friso Kapel op liet tentoonstellingsterrein; 22.3023.00 uur: Taptoe door de Johan Willem Friso Kapel in sa menwerking met de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" te Zierikzee op het Havenplein. Zaterdag 6 juli 1957: 10.0013.00 uur: Atletiekwedstrijden tussen ploegen van alle land- bouwhuishoudscholen in Zeeland om de Z.L.M.-wisselbeker op het sportpark „Bannink" te Zierikzee r 10.0013.00 uur: Behendigheidswedstrijden in tractoren met vierwielige wagens door de L.J.G. op het tentoonstellings terrein; 14.0014.30 uur: Demonstratie grondgymnastlek door de leerlin gen van de Landbouwhuishoudschool te Zierikzee; 14.3015.00 uur: Optreden Johan Willem Friso Kapel; 15.0016.30 uur: Springconcours, voltige-nummer, hogeschool nummer, uit te voeren door leden van de landelijke rijver- eniging „Kapt. v. d. Wal" te Hoofddorp, de „Oranjerui- tere" te Willemstad en do „Schouwse Ruiters" te Drei- schor; 18.30 uur: Grote voetbalwedstrijd: Elinkwijk-SVV, op liet sportpark „Baunink" te Zierikzee; 21.00 uur: Concert op de muziektent door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" te Zierikzee; 22.30 uur: Vuurwerk op de Nieuwe Haven. door leden en contractanten aan de fabriek geleverd 404.876.000 kg bie ten (vorig jaar 464.690.000 kg). Hier van waren 309.731.000 kg afkomstig van leden of 76 procent (vorig jaar 351.416.000 kg of 75 procent) en 95.145.000 kg of 24 procent van con tractanten (vorig jaar 113.274.000 kg of 25 procent). Naar aanleiding van de komende Europese Economisciie Gemeenschap wordt in het jaarverslag 19561957 van de coöperatieve suikerfabriek en raffinaderij „Puttershoek" erop ge wezen, dat van de landen, welke tot de gemeenschap zullen behoren, de laatste jaren Frankrijk, België en Italië een overschot aan suiker heb ben, terwijl Nederland en West- Duitsland elk jaar suiker, moeten in voeren voor aanvulling van hun eigen beetwortelsuikerproduktie. Verwacht moet dus worden, dat er van de uit voerende landen een drang zal uit gaan om hun suikersurplus in de in voerende landen, waaronder dus ons land behoort, te mogen plaatsen en het is geenszins uitgesloten, dat hier uit voorstellen zullen voortvloeien van de uitvoerende landen om de bie tenteelt te stabiliseren, dus niet ver der uit te breiden. Het blijft onder die omstandig heden zaak, zowel voor onze suikerindustrie als voor onze bie tentelers. om met kracht te blij ven streven naar verdere ratio nalisatie en bezuiniging teneinde te komen tot een maximale pro- duktie per ha aan suiker tegen een zo laag mogelijke prijs, al dus het verslag. Zangersdag op „Vrederust" te Bergen op Zoom Zaterdag 6 juli a.s. zal op de in richting Vrederust tc Bergen op Zoom een zangersdag worden ge houden, waaraan twee koren uit St. Maartensdijk en een uit Stavenlsse, St. Annaland en Oud Vossemeer zul len deelnemen. Gastvrouwe is de zangvereniging Zanglust van Vre derust. Classis Goes behandelde kwestie ds. T. Cabaret De classis Goes van de Gerefor meerde gemeente behandelde de uit zetting uit de pastorie van ds. T. Ca baret te 's-Gravenpolder. Na bespreking heeft de classis ver klaard, dat weliswaar de afzetting van ds. Cabaret door de classis heeft plaats gehad, doch dat de ontruiming van de woning een zaak is geweest, waar de classis buiten stond. Deze uitzetting geschiedde op last van de plaatselijke kerkeraad, die meende niertoe genoodzaakt te zijn. „Het huis van de bruid" De N.V. Bouwfonds voor Neder landse gemeenten houdt in verband met de gereedkoming van de 10.000e Bouwfondswoning in 40 plaatsen van ons land tentoonstellingen, die don derdag 11 juli a.s. des middags om 3 uur worden geopend. Deze exposi ties die onder het motto „Het huis van de bruid" worden gehouden zijn in Zeeland te zien te Goes (W. de Withstraat 3-5) en te Vlissingen (v. d. Helstlaan 29-31). Orgelconcert Jan Zwart- herdenking Met niet minder dan 58 concerten wordt deze zomer de sterfdag van de grote orgel-componist Jan Zwart 1937) herdacht. Een aantal beken de organisten, zoals Feike Asma, Piet van Egmond, Jan Bonefaas en de zoon van de overleden musicus. Dirk Jansz. Zwart brengt in het kader van deze herdenking voor orgelliefhebbers een gevarieerd programma uit het oeuvre van Jan Zwart. De officiële herden king zal op 13 juli aanstaande in de Oude Kerk te Amsterdam worden ge houden. Voor dinsdagavond stond Goes op de agenda met een concert van Dirk Jansz. Zwart. Daar deze ech ter door ziekte was verhinderd, had men in allerijl een andere organist moeten zoeken. En zo kon het gebeu ren, dat Jan Brandwijk zich achter het orgel van de gereformeerde wester- kerk zette. Hij zette zijn concert in met psalm 125 en 106 in een bewer king van Jan Zwart, om vervolgens zijn uit ongeveer honderd personen be staande gehoor te laten genieten van „Preludium en fuga in G moll" van Bach. Nadat nog enkele bekende wer ken van de herdachte componist door het kerkgebouw hadden geklonken, besloot Jan Brandwijk zijn program ma met een Fantasie over het Luther- lied, waarvan alle aanwezigen het ko raal meezongen. Een tweede concert zal gegeven worden op 23 juli aanstaande, en wel ln Zierikzee door Feike Asma. Vanavond zoeklichtenspel in eerste Binnenhaven Het zoeklichtenspel van de in de le Binnenhaven te Vlissingen gelegen marineschepe-n, dat men oorspronke lijk gisteravond gehouden zou heb ben. kon niet doorgaan, doordat de verlichting van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" nog niet klaar was. Het spel, waarbij de zoeklichten in verticale stand wórden ontstoken en gedoofd op een sein van „De Ze ven Provinciën", zal nu vanavond om 9 uur beginnen. Agenda VANDAAG Middelburg Electro: „Operatie Kajak", 7 en 9.15 uur, 14 jaar; Kunstmuseum: Liesbeth Blnhorst, reisschetsen, 14 tot 17 en 19 tot 23 uur; Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 9 tot 23 uur. Vlissingen Alhambra: „Staatsgevaar lijk", 7 en 9 uur, alle leeft.; Luxor: „De helden zijn vermoeid", 8 uur, 18 jaar; Kunstzaal Bikker: Schilderijen van Mies Callenfels—Carstens; Tehuis van ouden van dagen: „De Huyterten- toonstelllng", 10 tot 17.30 uur; Grote Markt: Openluchtspel „Bestevaer Ml- chiel", 8.30 uur; Concertgebouw: „üe Ruyterbai", 9 uur. Goes Grand: „Love me tender", 8 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2