PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT oe BILT Westen: Kernproeven tien maanden staken V.S.-senator Kennedy wenst vrij Algerije Vlissingen herdenkt De Ruyter AZIATISCHE INFLUENZA IN NEDERLAND GOEDAARDIG Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer_AdJunct: W. de Pagter. •KSSrLJS. "cJiï' imiitfiMi inih. kki mma kk iiininui - Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 1 HU W W ^■■r mP Kielne advertenties (roex Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. 23 cent p. regel met een minimum E2P?!S^Ï2l?ï."r/ SS WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, G0ESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 'Tc.^ per kw. Losse nummers 15 cent. Glro no gjttOO p z e.. Middelburg. Bureaus: Vitsslngen, walstr. 58-60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Ooea, Lange Voratatr. <3, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 2»; Terneuren, Brouwerijstraat 2: ZienN. i -4 tel. LONDENS ONTWAPENINGSOVERLEG Voorwaarde: vermindering van conventionele bewapening Het wordt weer zeer warm. (Van onze weerkundige medewerker.) De barometer begon gister morgen plotseling weer te stijgen als gevolg van een klein hogedrukgebied, dat zich boven Engeland ontwik kelde. Dit hogedrukgebied is op weg naar zuid Scandinavië. Onder invloed hiervan draait de wind naar oostelijke rich ting en transporteert weer warme lucht uit Duitsland naar onze omgeving. In Zuid- Limburg was het gistermid dag bij 26 graden Celsius weer zomers. Vandaag mogen wij ook in Zeeland weer een zomerse dag verwachten (warmer dan 25 graden Cel sius) en morgen is er zelfs weer een temperatuur van omstreeks 30 graden Celsius mogelijk. Dit zeer warme zo merweer zal wellicht enkele dagen aanhouden. Wel komen er van Spanje en Zuid-Frank rijk onweersstoringen nader bij. maar ook al zal er mor gen een warmte-onweder tot onze omgeving weten door te dringen, dan zal dit toch geen afbreuk aan dit zomerweer doen. Het jasje zal er de komen de dagen weer bij uit moeten, want wij gaan weer enkele warme tot zeer warme dagen tegemoet. De temperatuur, die ?;isteren in Limburg al weer ot 26 graden Celsius steeg, zal vandaag ook in Zeeland ai weer zomers zijn en kan mor gen omstreeks 30 graden Cel sius worden. Kandidaat voor presidentschap De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles heeft dinsdag op een persconferentie verklaard, dat de Amerikanen, die zich met het vraagstuk van het ko lonialisme willen bezig houden, een beter doelwit kunnen vinden dan de verhouding tussen Frankrijk en Al gerije. Dulles zei dit in commentaar op 'n ontwerp-resolutie, welke de de mocratische senator John Kennedy juist op het bureau van de senaat had gedeponeerd. Kennedy, voorzitter van de sub commissie van de senaat voor buiten landse betrekkingen, deed in die re solutie een beroep op beide huizen van het Congres, de Amerikaanse re gering te machtigen om via de Navo, Marokko of Tunesië haar invloed aan te wenden om te komen tot de poli tieke onafhankelijkheid van Algerije. Regering zal sparen spoedig bevorderen. Over de wetsontwerpen tot tijde lijke verhoging \an de vennoot schapsbelasting, tijdelijke wijziging van de omzetbelasting en wijziging van de personele belasting en v an de financiële verhouding tussen het rijk enerzijds en de gemeenten en provin ciën anderzijds heeft de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer na ontvangst van de memorie van antwoord, nog nader overleg ge pleegd met de minister van finan ciën, de heer Hofstra. Tijdens dit overleg vroeg een lid, wat tot heden door de regering is ge daan. om te komen tot een vrijwillige beperking van de consumptie. De minister zei, dat de regering ten deze weinig anders kan doen dan: 1. De bestaande situatie op finan- cieel-economisch gebied zo helder mogelijk aan de bevolking uiteen zetten en daarbij de wenselijkheid van het sparen onder het oog bren gen. 2. Maatregelen nemen c.q. bevor deren, welke het vrijwillig sparen aantrekkelijk maken, onder meer in "net kader van de bezitsvorming. De minister verwachtte, dat hieromtrent binnenkort voorstellen de Kamer zul len bereiken. 3. Een beleid voeren, dat primair is gericht op gezond geld. waardoor indirect een sterke stimulans voor de besparingen wordt geschapen. Jongen verdiende luchtreis met krantenbezorging. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag arriveert een elfjarige jongen uit Montreal (Canada) op Schiphol, die gedurende vier jaar voor schooltijd kranten heeft be zorgd om deze verre vliegreis en zijn verblijf in Nederland te kunnen betalen. Het is Ronnie Coltof. Hij blijft tot 24 augustus in Nederland. Ronnie maakt de reis alleen. Kennelijk koestert de 40-jariee Kennedy politieke ambities. Hy heeft zondag te Philadelphia ver klaard, dat lm zelf geen pogingen zal doen om zich in I960 kandidaat te laten stellen voor het presidentschap van de Ver. Staten. Mocht zijn par ty de democratische hem echter de kandidatuur aanbieden dan zal h|j echter geen neen zoggen. Hij heeft zich op het Algerijnse vraagstuk ge worpen om hiermee in dc senaat een serie redevoeringen te kunnen bezin nen, waarin hy „de rol van de V.S. zal onderzoeken Jn de permanente stryd voor de onafhankelijkheid, die in de communistische en westelijke wereld wordt gevoerd tegen de krach ten van het imperialisme". Zjjn be doeling is, de republikeinen aan te vallen en invloed tc krijgen in de de mocratische party. Zoals bekend neemt de regering-Eisenhower offi cieel het standpunt in. dat de Alge rijnse kwestie een Franse binnenland se aangelegenheid Is. Minister Dulles zei gisteren van me ning te zyn dat men beter het kolo nialisme in „de landen onder het com munistische juk" kan bestryden. Hj) legde er de nadruk op. d3t de Ameri kaanse regering het dienstiger acht, zich niet te mengen in een probleem dat niet tot haar bevoegdheid be hoort. Bovendien achtte hij bet on rechtvaardig Frankrijk er van te be schuldigen, dat het reactionair op het gebied van koloniale kwestie» zou zijn, terwijl dit land in de afgelopen jaren aan vjjf landen onafhankeiyk- heid heeft verleend, n.l. Vietjiam, Laos, Cambodja, Tunesië en Marok ko. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond Stockholm, hall bewolkt 22 gr. Oslo, licht bewolkt 21 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 21 gr. Aberdeen, half bewolkt 21 gr. Londen, zwaar bewolkt 27 gr. Amsterdam, licht bewolkt 22 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 28 gr. Parijs, licht bewolkt 29 gr. Bordeaux, licht bewolkt 31 gr. Grenoble, onbewolkt 31 gr. Nice, onbewolkt n gr. Berlijn, onbewolkt 25 gr. Frankfort, licht bewolkt 29 gr. München. licht bewolkt 27 gr. Zürich. zwaar bewolkt 30 gr. Genève, onbewolkt 31 gr. Locarno, licht bewolkt 29 gr. Wenen geheel bewolkt 32 gr. Innsbruck, half bewolkt 82 gr. Rome. zwaar bewolkt 33 gr. Ajacclo. onbewolkt 30 gr. Mallorca. onbewolkt 31 gr. VERWACHT... WARMER Zonnig weer maar tydeiyk meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog. Warmer. Overwegend matige oostelijke wind. ZON EN MAAN 4 juli Zon op 4.28 onder 21.04 Maan op 13.15 onder loften van dit land te krijgen, zoals bijvoorbeeld die betreffende bewape ning en inspectie In Korea en Viet nam. Dergelijke regelingen hielden echter geen diplomatieke erkenning in. Voorts wijdde de minister uit over de vooronderstelling van de Amerikaanse regering, dat het strikt eenvormige bewind van het internationale communisme „een voorbijgaande en niet een eeuwige fase is". Hij had het hier al enige dagen geleden te San Francisco over gehad, toen hij sprak over de verhouding tussen de Ver. Staten en Peking-China. Nu verklaarde hij, dat zijn rege ring van oordeel is, dat er zich in de Sowjet-Unie en China vrijwel zeker evolutionaire veranderin gen zullen voordoen. Een datum kon hij evenwel moeilijk noemen. Dulles herhaalde de opvatting van de V.S., dat een plan voor luchtin- spectie ln Europa voornamelijk een kwestie voor de landen in het be trokken gebied is. Hij was van oor deel, dat er van die zijde in begin sel geen bezwaren tegen een derge lijk plan bestaan. Wat West-Duits- land betreft was dit zondag jl. door bondskanselier Adenauer bevestigd. Er moesten echter nog grote moei lijkheden worden overwonnen. Dul les wist niet, of deze zouden kun nen worden opgelost. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd heeft In de Londense ontwapeningsconferentie namens Engeland, Canada, Frnkrijk en de Verenigde Staten, officieel aan Rusland het aanbod gedaan, de proeven met kernwapenen tijdelijk te staken, op voor waarde, dat Rusland het aanleggen van een atoombommenvoorraad stopzet en tevens bereid is, de conventionele bewapening te vermin deren. Lloyd formuleerde dit aldns, dat het Russische aanbod, vorige maand gedaan, om waarnemingsstations op Russisch gebied toe te laten die kunnen toezien dat geen atoom-proeven worden genomen, „thans een tijdelijke staking der kernproeven binnen de grenzen der mogelijkheden brengt". Het hoofd van de Amerikaanse afvaardiging, Stassen, heeft op de conferentie van dinsdag gezegd, dat de voorstellen tot een akkoord over ontwapening in het eerste stadium opschorting van kernproe ven voor de tijd van tien maanden omvatten. Een Amerikaanse functionaris deelde mee, dat het hoofd van de Sowjet-afvaardiging, Zorin, ge zegd heeft zich over de westelijke verklaring te verheugen, maar de tekst nog te moeten bestuderen en te hopen een nadere toelichting te zullen krijgen. Namens de vier landen stelde mi nister Lloyd een bijeenkomst van deskundigen voor om te spreken over een stelsel van toezicht op na leving van een eventueel akkoord. De hoofden van de afvaardigingen dienen, aldus het westelijke voor stel, voort te gaan met het vaststel len van het verband tussen een tijde lijke opschorting en andere voorzie ningen van een akkoord over ont wapening in het eerste stadium. Het voorstel houdt, aldus werd van Britse zijde vernomen, een ant woord in op de Sowjet-voorstellen van 14 juni tot opschorting van kernproeven voor de tijd van twee tot drie jaar met vestiging van in- spectieposten te land. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op een persconferentie te Washington verklaard van me ning te zijn, dat er een aan de eisen voldoend inspectiestelsel voor ont wapening kan worden ontworpen, zonder de deelneming van commu nistisch China. In antwoord op een vraag zeide de minister van oordeel te zijn, dat het, ook zonder dat China een ak koord tekent, mogelijk is, zekere be- Eduard Flipse officier Legioen van Eer. De Franse ambassadeur baron de Beauverger, lieeft gistermorgen in zyn residentie aan een viertal Neder landers onderscheidingen uitgereikt. De dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, Eduard Flip se, ontving het onderscheidingsteken van officier van het legioen van eer. Prof. dr. N. R. A. Vroom, direc teur van de academie van beeldende kunsten te Amsterdam, en de Twee de-Kamerleden dr. W. J. Schuijt en G. M. Nederhorst ontvingen de on derscheidingstekenen van ridder in 't legioen van eer. Toenemend aantal verkeersslachtoffers In 1955 zijn in een aantal Euro pese landen -België, Denemarken. Frankrijk, Groot-Brittannië. West- Duitsland, Italië, Luxemburg, Noor wegen, Zweden. Zwitserland 'en Joe- go-Slavië 35.831 mensen door verkeersongelukken om het leven gekomen, terwijl er 1.024.534 werden gewond. Voor 1954 waren deze cijfers 33.483 doden en 915.850 gewonden- In Nederland zijn ln 1955 1.552 per sonen door verkeersongelukken om het leven gekomen en 34.097 gewond. Er waren geen Nederlandse cijfers over 1954 bekend. Het virologisch laboratorium van de afdeling interne geneeskunde in Leiden heeft gisteravond meegedeeld dat het Aziatisch influenza virus sinds zaterdag by vyf patiënten in Nederland is geïsoleerd. Nieuwe uit breidingen van de ziekte zyn gemeld uit Bussiun, Utrecht, Naarden, Am sterdam, Rotterdam en Egmond aan Zee. De ziekte verloopt grotendeels goedaardig. Gewaarschuwd worden die personen, die nan steenpuisten lyden of ln families verblijven waarin steenpuisten voorkomen, daar deze ernstige longcomplicaties by influenza met zich medebrengen. Het laboratorium verzoekt verdere melding van nieuwe ziektehaarden ln verband met de studie der epidemilogle. Waardig torent (op de achter grond) het standbeeld van MI- chiel Adriaans/.oou de Ruyter uit boven de bedrijvigheid, die aan de voet van ditzelfde "mo nument heerste tijdens de dinsdag gehouden historische landing, waarmee de feeste lijkheden van de De Ruyter- herdenklng te Vlissingen wer den ingezet. (Foto P.Z.C.) Minister Zijlstra besprak middenstandsproblemen. De' minister van economische za ken prof. Zijlstra heeft gisterochtend het reeds aangekondigde gesprek ge had niet vertegenwoordigers van de gezamenlijke centrale middenstands organisaties en van de raad voor het midden- en kleinbedrijf, waarin ook de werknemers zijn vertegenwoor digd Dit gesprek ging over een aan tal problemen die naar de mening van de organisaties in de midden stand zijn gerezen als gevolg van het prijsstabiiisatiebeleid. Volgens een door het ministerie van economische zaken verstrekt commu niqué heeft de minister er begrip voor getoond, dat in het midden- en kleinbedrijf als gevolg van de recente lastenverzwaringen moeilijkheden kunnen zijn opgetreden. Overeenge komen werd, dat nadere onderzoe kingen per bedrijfstak nodig zijn om vast te stellen of en waar deze moei lijkheden optreden. Aan de hand van de resultaten van deze onderzoekin gen kunnen dan, met inschakeling van de centrale organisaties, op korte termijn besprekingen worden ge voerd tussen daarvoor in aanmerking komende bedrijfstakken en met Mi nisterie van Economische Zaken. aan de Xieuwendyk werd de grote vlootvoogd (links op de voorgrond) gehuldigd door 't stadsbestuur, waar bij baljuw mr. Ingelius Cau middeneen toespraak hield. Dit historisch kykspel begunstigd door stralend zomerweer, trok overwel digende belangstelling. In de morgenuren was reeds Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" op de rede van Vlissingen verschenen. Aan boord van deze kruiser verkocht de directeur-gene raal van de P.T.T. symbo lisch de eerste speciale De Ruyterzegel. Voorts werd dinsdag de tentoonstelling, gewyd aan de vlootvoogd geopend en ontving Vlissin gen een groot aantal naza ten van MIchiel Adriaans- zoon de Ruyter. De gehele dag heerste in de stad een uitermate opge wekte drukte, die tot ver in do avond en tot na de in het Bellamypark gehouden taptoe voortduurde. In de loop van de dag kozen ver scheidene schepen van de Koninklijke Marine, die deelnemen aan de vloot- week, ligplaats in de Eer ste Binnenhaven en zo be gon in Vlissingen de De Ruvter-herdenking met een reeks manifestaties, waar van men op de pagina's ne gen en tien uitvoerige ver slagen vindt. (Foto P.Z.C.) In Vlissingen zyn dinsdag de festiviteiten ter gelegen heid van de De Ruyter her denking waardig en stijlvol ingezet. Een hoogtepunt van deze dag vormde de historische landing aan de Koopmanshaven, waarbij Michiel Adriaanszoon de Ruyter na drie eeuwen we derom een glorieuze intocht hield in zijn vaderstad, na zyn triomfen, behaald in de Vierdaagse Zeeslag. Voor het Lampsinshuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1