Vliegtuigje zaait over 8000 ha rietzaad in Oostelijk Flevoland iin Nehroe: een vrijwel onbestreden leider die dictatorschap afwijst uit de ETHER AMERICAS BEST TOBACCOS PRODUKTIVITEIT KAN VOOR ELK BEDRIJF NOG STIJGEN WOENSDAG 3 JULI 1957 PROVINCIALE ZBBÜWBB COURANT 6 NEDERLAND HEEFT DE PRIMEUR Rietjungle moet het onkruid voor jaren onderdrukken (Van een onzer redacteuren) Boven de dorre, pas drooggevallen zeebodem van Oostelijk Flevo land tussen Elburg en Kampen klinkt dagelijks het geronk van een kleine Piper Supercub, die laag over de grond scheert en een wolk verstuivend rietzaad achter zich laat. Eiet zal het eerste gewas zijn in de nieuwe polder. Het is geen vjjand van de ontginning, zoals men aanvankelijk dacht, toen als vanzelf de enorme rietvelden in de Noord oostpolder ontstonden, maar een bondgenoot. Bij een dichte stand, op groeiend tot 2 a 3 meter hoogte, onderdrukt deze rietjungle jarenlang het onkruid, dat zich meester maakt van de bodem en dat onkruid is een veel grotere vijand. Later zal het riet weer worden bestreden, maar dan heeft het zijn nuttig werk gedaan, heeft het bovendien met zijn diepe, rechte stengels in de bodem, die als miljarden draine- ringsbuisjes fungeren, meegeholpen de uitdroging van de grond te voorkomen. In de buurt van Elburg, aan de voet van de ringdijk, is de basis gevestigd van het kleine, unieke luchtvaartbe drijf van K. R. van Beek te Melissant, dat van de directie Wieringermeer op dracht heeft gekregen het rietzaad per vliegtuig in de pas gewonnen bo dem te strooien. Er staat een kleine kampeerwagen, waarin de beide pilo ten Henk de Heus en de Deen Rudolf Frederiksen zijn gehuisvest en waar de gastvrije Nieuwzeelandse echtge note van de Heus de bezoeker, die in deze eenzaamheid doordringt, een kopje koffie schenkt. De heer de Heus heeft v\jf jaar lang een éénmanslu'cht- vaartbedrijfje in Nieuw Zeeland ge ëxploiteerd. Hij heeft met Frederik sen een jarenlange ervaring in de moeilijke kunst van het laag vliegen voor het bestuiven en besproeien van uitgestrekte landbouwgronden. Het is voor het eerst, dat zij hun vliegtuig gebruiken om gronden in te zaaien. DONDERDAG 4 JULI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.S0 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10,00 Gram. lO.öO Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.18 Lichte muz. 11.45 „Achter de schermen tijdens wereldoorlog II", caus. 12.00 Zang en plano. 12.25 In 't ..spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het be drijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.25 Gr. 14.30 Met het oog op de vakantie, caus. 14.45 Gram. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Orgel en zang. (Tussen 16.30 en 17,45 Ronde van Frank rijk). 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- ultz.: Nederland en de wereld: mr, C. W. A. Schürmann: Het maandelijks over zicht van de werkzaamheden der Ver enigde Naties. 18.00 Nws. 18.15 Ronde van Frankrijk en tenniswedstr. te Wimble don. 18.35 Ritm. muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Amus. muz. 19.40 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival: Otello, opera. (In de pauze: plm. 21.15—plm. 21.25 Act.) 22.50 Ronde van Frankrijk. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. van New York. 23.16 Sportproblemen. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. NCRV: 10.00 Gr. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram i? oo Angelus. 12.03 Instr. octet. 12.20 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12,38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 strijkkwart. 13.55 Gram. NCRV: 14,00 Gram. 14.30 Dub- belkwart. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Ka- merork. en solist. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Pianorecital. 16.55 Gram. 17 00 Wat ls er van uw dienst?, klankb. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Instr. kwint. 18.00 Vocaal ens. 18.20 Accordeon- spel. 18.45 Gram. 19.00 Nws.- en weer- ber. 19.10 Gram. 19.15 Van het zendings- veld, caus. 19,30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vossenjacht. 21.30 Gram. 21.45 Viool, cello en altviool. 22,00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nieuwe gram. Premier Nehroe van India is voornemens 8 en 9 juli een bezoek aan Nederland te brengen. Wie is deze 68-jarige, die zich nog met een jeugdig enthousiasme aan de politiek wijdt? Een onzer medewerkers be schrijft in kort bestek het boeiende leven van deze vooraanstaande politicus, die zelf wel eens opmerkt het ge voel te hebben „afgestompt" te zijn, maar die in feite nog steeds voor- en tegenstan ders biologeert, als hij zijn stem verheft. Veertig vluchten Per dag maken zij, vanaf het klei ne geïmproviseerde vliegveldje, waar ook de zaadopslagplaats is gevestigd, circa veertig vluchten boven de polder, waarbij ze elkan der aflossen. De opdracht luidt het inzaaien van 8000 ha. nu droogge vallen grond. Per vlucht van ge middeld twaalf minuten bestreken zij 90 ha en zij gebruiken ongeveer een pond rietzaad per ha. Voor zover het de beide piloten he kend is, heeft Nederland de primeur van deze zaaimethode. Bestuiven en besproeien is heel gewoon. Op het strooien van rietzaad was liet toestel, dat door het bedrijf van Van Beek wordt gebruikt, echter niet berekend. Het speciale verstuivingsapparaat, dat onder het vliegtuig zit, kon niet worden gebruikt, omdat het rietzaad Zo wordt Tiet rietzaad in de tank van Tiet vliegtuig geladen. De lucht stroom van de propeller blaast via een sleuf onder het toestel het zaad tijdens het vliegen weer uit. te wollig is. Dc afvoerkanalen van de verstuiver raakten In korte tijd ver stopt. Dc oplossing werd na enig pie keren gevonden. Het luik van <lp verstuiver, onder in het vliegtuig biüft open staan. Boven de verstuiver zit de tank, waarin het zaad wordt gestort. Doordat de wind vrij 'n de verstalver kan blazen wordt de tank naar boven leeg geblazen. Het zaad verlaat het vliegtuigje dus aan de bovenkant. Het werk is inmiddels al een goed eind gevorderd. Over en kele dagen zullen de eerste 8000 ha onder handen zjjn genomen. Volgend jaar moet er 22.0(H) ha. worden inge zaaid. Overstromingen teisteren zuidwesten van Europa In Griekenland, Joegoslavië en Bulgarije hebben zich talrijke over stromingen voorgedaan. Vooral in Zuid-Bulgarije is de toestand ernstig. De rivieren Maritsa Struma, Chaya, Eli Dere, Vucha, Rositsa. Yantra, Vit, Osum, Rila en Iskur zijn buiten hun oevers getreden en hebben talrijke dorpen langs hun oevers blank gezet. Volgens radio Sofia is een groot deel van de oogst verloren gegaan. Direct op deze mededeling volgde de aanspo ring „ondanks het snelle reperatie- werk mogen de normen voor de zo- meroogst*niet uit het oog verloren worden. Het blijft noodzakelijk ze te evenaren". Hongaarse gezant van zijn functie ontheven Radïo-Boedapest meldt dat Josef Karpati. Hongaars gezant In Neder land, van zijn functie is ontheven. Het hoofd van de intergouverne mentele commissie voor Europese emigratie, Pierre Jacobsen, is bij een botsing op een spoorwegovergang in de omgeving van Genève om het le ven gekomen. GEEN MODE, MAAR NOODZAAK De middenstand kan heel wat doen Dagelijks komt men tegenwoor dig in kranten en vaktijdschriften woorden tegen zoals: efficiency, specialisatie, parallellisatie en pro- duktiviteit. De lezer die de inhoud FIGUUR MET VELE FACETTEN Man van historisch formaat zat zestien jaar gevangen Uit de Indiase hoofdstad New Delhi kwam dezer dagen het be richt, dat premier Nehroe op het ogenblik een scooter leert berijden en dat hij het land wil voorgaan in een grote bezuinigings campagne door van vervoer op vier naar vervoer op twee wielen over te stappen. Dit voornemen is typerend voor de Indiase eerste minis ter. Hij is nu onder de hand 68 jaar, maar wanneer een onderwerp hem grijpt, kan hij van een jongensachtig enthousiasme zijn. Daar enboven kent hij geen angst; terwijl de Indiase politie voortdurend bevreesd is voor zijn veiligheid, geeft Nehroe er ook in dit geval de voorkeur aan zich van zijn lijfgarde niets aan te trekken. Al verscheidene keren heeft Nehroe persoonlijk ingegrepen, wanneer een massa-vergadering waarop hij sprak uit de hand dreigde te lopen. Nenroe springt dan midden in de menigte, grijpt de een of andere fanaticus beet, dwingt hem op de grond te zitten, spoort met oprechte woede de om standers aan dit voorbeeld te volgen en bereikt daarmee, dat tiendui zenden en soms honderduizenden enigszins beschaamd maar rustig verder luisteren. Toen Gandhi werd gecremeerd aan de oever van de Joemna, dreigde de grootste mensen menigte, die India ooit bh'een heeft gezien, in beweging te komen en op te dringen naar de brar.-Maoel. Nehroe wist een ramp te voorkomen door zich tussen de menigte te bege ven en haar tot zitten te bewegen. De Indiase premier is een man, die bijzonder charmant kan zijn, maar ook een man, die een afstand om zichzelf schept, vooral sinds zijn vrouw Kamala in 1936, na een huwe lijk van twintig jaar overleed. Een vriend van hem heeft eens gezegd: „Hij heeft geen werkelijke vrienden, alleen kinderen en dieren". In Nehroe strijden de hooggeboren Brahmaan zijn geslacht komt uit het omstreden Kasjmir, iets dat mede zijn onver- zoenln'ke houding in dit dispuut ver klaart met de democraat, die zich als taak heeft gesteld de onaanraak baarheid uit te roeien. De op Harrow en Cambridge opgevoede ir.../.'.actu eel, die een paar jaar geleden nog staande naast zijn oude tegenstander Sir Winston Churchill, op een reünie vol overgave de Harroviaanse liede ren zong, ontmoet de ganse dag de Indiase leider, die zich gedragen weet door de eeuwenoude Indiase geschie denis, waarin hij zijn organische plaats heeft, ook al zegt hy zich in eigen land soms een balling te voelen. Zestien jaren in Britse gevangen schap hebben Nehroe's opstandig heid gescherpt en hem tevens be rusting geschonken: „De jaren, die ik in de gevangenis heb doorge bracht: Hoeveel seizoenen heb ik voorbij zien gaan, eenzaam, gewik keld in mijn gedachten! Hoeveel dagen van mijn jeugd liggen daar begraven?" Het is in zijn gevan genschap geweest, dat hh' zich wijd de aan zijn dagelgkse jogi-oefenin- gen. zoals de sjirsiasana, het staan op het hoofd met de palmen van de handen als steun. Nehroe houdt zijn oefeningen ook wel eens in de pau zes van langdurige en vermoeiende bijeenkomsten, hetgeen dan buiten de kamer, waarin hij zich heeft te ruggetrokken. een opgewonden ge fluister veroorzaakt. De laatste jaren heeft Nehroe af en toe te kennen gegeven, dat hij zich uit het openbare leven wilde terugtrek ken. Hij klaagde dan over het gevoel van ..afgestompt" te zijn en geen tijd te hebben om zich voldoende op de grote binnenlandse en internationale vraagstukken te concentreren. On middellijk begint dan in India en el ders weer de discussie over de vraag, wie Nehroe zal opvolgen. Er is ech ter eeen opvolger, die zich even na tuurlijk aandient als Nehroe zich reeds onder Gandhi aandiende: een paar maanden voor zijn dood zei de mahatma nog, dat Nehroe zijn politieke c.-fgenaam was. ..Hij kan met mjj van mening verschillen zolang ik leef. maar als ik er niet meer ben. zal hij mijn taal spreken". Dat laatste is misschien niet helemaal uitgekomen, maar wel is telkens weer duidelijk zoals bij voorbeeld in het geschil met Portugal over Goa dat Nehroe's onstuimig heid nooit een zekere grens over schrijdt. en dat in het bijzonder Gan dhi's leer van de geweldloosheid in Gandhi's opvolger nog allerminst is uitgewerkt, ook al past zij nauwelijks by zijn temperament. Ruim twintig jaar geleden schreef Nehroe anoniem in een blad in Cal cutta een artikel over zichzelf: dat hij het zelf had geschreven, is niet zo lang eeleden pas uitgekomen. Man nen als Nehroe met al hun capacitei- van deze begrippen niet of onvol doende kent, is al gauw geneigd deze „ingewikkelde dingen" maar over te slaan. Hij beschouwt ze, vaak gemakshalve, als bedenksels van degenen die aan een kranten artikel een „duur" tintje trachten te geven. Of hij meent, dat die modewoorden, net als de Magneet- lijn van Dior over een tijdje wel weer door nieuwe creaties zullen worden vervangen. Zou men echter de moeite nemen de betekenis van die veelgebezigde uit drukkingen te leren kennen, dan krij gen deze kranten- en tijdschrift-arti kelen wel degelijk inhoud en zo zou menige middenstander tot de conclu sie kunnen komen dat hij met die we tenschap zijn voordcel kan doen. Laat ons b.v. het begrip „produktl- viteit" eens nader beschouwen in ver band met de middenstandsonderne- ming. Wat is produktiviteit Spreekt men over produktiviteit in de middenstand dan bedoelt men de verhouding tussen de hoeveelheid goederen en diensten, die aan de con sument worden verschaft en de hoe veelheid kosten, die daarvoor worden gemaakt. De produktiviteit kan in twee richtingen toenemen: 1) ofwel door verlaging van de kos ten bij gelijkblijvende hoeveel heid en kwaliteit van aan de consument verschafte goederen en diensten; 2) ofwel door aanbieding van meer of betere goederen en diensten met gelijkblijvende kosten. Men kan het dus zowel in de hoe veelheid als in de kwaliteit zoeken. Het effect is in beide gevallen hetzelf de: een verlaging van de kosten per eenheid van de goederen en diensten. Nu kan deze kostenverlaging tot een prijsverlaging leiden en dan heeft de consument een voordeel. Er zullen meer goederen en diensten worden omgezet, hetgeen van invloed is op de rentabiliteit van de bedrijven en ver der op de werkgelegenheid en de koopkracht van de bevolking en dus weer op de omzetten. Als de kostenverlaging niet tot uit drukking komt in een prijsverlaging, is de hogere produktiviteit van directe ten voor groot en goed werk zijn een gevaar in een democratie", zo heette het in dit artikel. ..Een kleine veran dering en Jawaharlal kan een dicta tor worden, die de overbodigheden van een langzaam bewegende demo cratie aan de kant veegt". Een man, die dergelijke aandriften in zichzelf ontdekt, zal er overigens niet snel aan ten offer vallen karakteristiek voor de Indiase staatsman is, dat hjj het zelf was, die tegenover een Ame rikaanse journalist dit geruststellen de commentaar op die uitspraken van twintig jaar geleden leverde. Maar inderdaad. Nehroe is geen dictator. Hij is een bijna onbestreden leider, die India onzweept in een wereldhistori sche wedloop met communistisch China, een wedloop die alleen kan worden gewonnen omdat en zolang India doelbewust van de dictatuur af ziet. drijven. Öe welvaart van de midden stander zal daardoor toenemen, al thans tijdelijk. De middenstander dient namelijk wel te bedenken, dat wan neer hij de voordelen die produktivi- teitsverhoging oplevert niet ten goede laat komen aan zijn afnemers, zijn concurrentiekracht zal verzwakken. Hy loopt dan dc kans uitgeschakeld te worden van het produktle- en dis tributieproces. Verhoging van de produktiviteit is een algemeen belang en een belang voor iedere zakenman. Vooral onder de huidige omstandig heden ls opvoering van de produkti viteit ook in de miadenstandsonderne- ming byzonder belangrijk. De concurrentie is de laatste jaren nu er sprake ls van 'n „kopersmarkt" d.w.z. nu het aanbod van goederen in vele gevallen de vraag overtreft scherper geworden en zij zal nog toe nemen. De middenstander ziet zich thans voor het probleem geplaatst, de sty- fende kosten (lonen, sociale lasten, ogere eisen van de klant) op te van gen terwgl hg zijn prijzen volgens de scherpere concurrentie niet of onvol doende kan verhogen en dit met het oog op het algemeen belang ook niet gewenst is. Daartoe is hy alleen maar in staat, wanneer hij met alle kracht de produktiviteit in zijn onderneming bevordert. Het grootbedryf schenkt jarenlang grote aandacht aan de produktiviteits- bevordering en boekt op dit terrein belangrijke successen. Dc midden stand zal er in a! zrjn geledingen voor moeten waken, hlerby niet ach ter te blgven. Hoe te handelen Als men inziet, dat verhoging van de produktiviteit nodig is. rijst de vraag, „hoe kan ik dat in myn eigen bedrijf bereiken?" Vele middenstanders zullen geneigd zijn om te denken, dat de produktivi teit in hun bedrijf niet kan worden opgevoerd, omdat zij niet in dezelfde mate als de industrie kunnen mecha niseren. Er bestaan echter voor ren midden stander verschillende andere moge lijkheden voor het bereiken van een hogere produktiviteit: doelmatiger werken, verbetering van werkmetho den, betere gereedschappen en ma chines, betere organisatie en betere administratie. Het gaat er niet om meer uren te maken, maar de uren, die men werkt, beter en doeltreffen der te besteden. Men behoeft het niet zozeer in grote dingen te zoeken. Hoeveel kleine ver beteringen zouden in het bedryf kun nen worden verwezeniykt, als men de moeite nam de gang van zaken in het bedrijf te analyseren en te bekritise ren. Om enige voorbeelden te noemen: Is de inrichting van de winkel of werk plaats doelmatig? Hoeveel uren heeft t verkopend personeel niets te doen Verschaft de boekhouding voldoende inzicht in het bedrgf Hoe groot is de omzetsnclheid Kan het assortiment niet worden verbeterd en zijn de voor raden soms niet te groot Voor elke onderneming ligt hier een taak. En wat de middenstander indi vidueel niet kan, zou kunnen gebeu ren ln samenwerking met anderen. De sterke ontwikkeling van de ir.- koopcombinaties en de groei van het vrijwillig filiaalbedrijf bewyzen, dat in samenwerking iets kan worden be reikt. Voor verschillende branches zijn thans produktiviteitsonderzoekinecn taande (bakkers, slagers). In de vak laden ls hieraan de nodige bekend heid gegeven. Voor de middenstander in het bij zonder geldt, dat hy zich slechts kan handhaven als hU zijn economische functie zo doelmatig mogeiyk ver richt. Het gaat er om aan de consu ment meer of betere goederen en dienst en ter beschikking te stellen te gen de laagst mogelijke kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13