Woord „apartheid" betekent niet „minderwaardigheid" 1 kiest de zon zijde, kiest de zon niee RANG 1 „BENELUXTREINEN" KOMEN NOG DIT JAAR OP DE BAAN lie OMYL spuitbus vin ORGANOH bevat de 7 absolute insectenrioders ZWEEDSE MIDZOMERFEESTEN DOOR DRANK BEDORVEN r Van en voor de boekenplank Chefarine „4' Op haar bestemming hoofdpijn WOENSDAG 3 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1B NATURELLEN IN Z.-AFRIKA VORMEN NIJPEND VRAAGSTUK Advertentie Beide rassen moeten zich naast elkaar ontwikkelen (Van een Zuidafrikaans medewerker) Hlerdle keer sal ek probeer om U 'n Idee te gee hoe toestande In hlerdie land Is in verband met die kaffers en Indiërs. Geen land in die wêreld het Buike moeltjke probieme op daardie gebied, as Suid-Afrika ule. Oorspronkiik het die naturelle vanaf die Groot Merestreek in Mlddel- Afrika gckom. Hulle het na die Suid getrek en toe die boere na die Vrij staat en Transvaal getrek het, was daar die groot Zoeloestam onder Dln- gaan in Zoeloeland nab(j die kus van Natal en één naby Kimberly, In die gehele gebied van Transvaal was hier en daar klein stammetjies wat weggekrulp het, want hlerdie twee grote stamme het alles tussen hulle uitgeroei. Hlerdie klein stammetjes het gevra om onder die beskerming van die boere te kom, daar hulle anders deur die twee groot stamme uit geroei sou word. Die boere het hulle goed behandel, die evangelie aan hulle verkondig en die honderd jare van rus en vrede het hulle weer laat aanwas, sodat daar nou ongeveer sewe en 'n half miljoen is. Die Trekboere het hulle probeer krlstene maak, wat 'n ontsettend moeilike taak was en is en deur mid del van wette in die Volksraad moes daar probeer word om hulle binne die perke van die menslike beskaving te kry. Die Engelse in Natal het probeer om in die wet wat humaniteit toe te pas. In-verband met de propaganda voor het toeristenverkeer op de Boven windse eilanden St.-Maarten, St.- Eustatius en Saba heeft de P.T.T. van de Nederlandse Antillen een serie bij zondere postzegels uitgegeven. De bo venste zegel mei een waarde van 7 >/2 cent (15 cent Nederlands courant), draagt als voorstelling een landschap oj) Saba; de middelste zegel van 15 ct. (30 ct.) toont een landschap op St.- Maarten met het liotol „Little Bay" op de achtergrond en de onderste ze gel, van 25 ct. (50 ct.) draagt de af beelding van een landschap op St. Eustatius. De zegels van 7i/2 en 15 ct. zijn uitgevoerd in vier kleuren. Die van 25 ct. in zes kleuren offsetodruk. Laat ons kortliks die uitwerking na 300 jaar van hierdie stelsels vergelijk, 'n Paar jaar gelede het die Zoeloe teen die Indiërs in Natal opgestaan, duisende vermoor en as die regering niet met tenks ingegryp sou het nie, sou daar van die 100.Ö00 Indiërs in Natal niet meer één oorgeblii het nie. In die Transvaal was ook klein op- standjies, maar daar is geen vergelij king met die opstande in Natal niet. Die resultaat van al twee stelsels dui dieselfde aan, n.l. dat na driehonderd jare van kristelike beskaving is die mentaliteit van die kaffer nog die selfde en die invloed van die Europese beskaving is uiters gering. Lui en oneerlijk Elke boer het 'n klomjue naturelle op sy plaas. Hulle werk vlr die boer vir drie of ses maande per jaar. Hulle kry hulle grond om te ploeg (wat die boer meesal vir hulle doen). Die groot te van die grond is minstens 2 ha. Die res van die jaar staan dit die naturel vrn, om uit te werk waar hij wil. In tyd van siekte sorg die eienaar van die plaats, dat hy in die hospitaal kom, of dat die goevermentsdokter na hom uitkom. Die naturelle in die stede het met die verloop van tije hulle stamgewoon- ten verloor en die vroulike deel het nie meer sedes nie. 'n Ongetroude naturelle meidjie sonder kinders word prakties niet meer aangetref nie. Hulle is lui, oneerlik, onbetroubaar en kommunisme het al 'n groot invloed uitgeoefen. Die maandellkse betaling is tussen 30 en 120 gulden per maand. Na één uur in die middag is die mees te weg en mevrou moet verder sien kom. klaar. Die naturel werk ook as huisbediendes op fabrieke ens. Negen tig persent val onder die ongeskoolde arbeid. Hulle lone varieer tussen 50 gulden en 300 gulden per maand. Die geskoolde kragte verdien meer. Daar is omtrent geen gevoel van plig onder die nasie nie. Geen onderdrukking Ek is een en dertig jaar in hierdie land en het nog nooit onderdrukking van die swart rasse gezien of meege- maak nie. Hulle het hulle kerk, hulle skole, betaal amper geen belasting nie en elke regering van watter partij ook al snel hulle in tije van nood ter hulp. U moet tog niet glo niet. dat. as hulU Omyl Het middel tegen muggen motten vliegen aan die bewind was, hulle dit vir die Europeane sou doen. Waar die aanwas van die naturel soveel groter as die van die blanke is het die staat na 'n oplossing van hier die probleem begin en soek. Professor Tomlinson het na jare van ondersoek 'n verslag ojigestcl, wat hierop neerkom, verdeel die land, gee een deel vir die kaffers en ecu deel vir die wit man. Voed die naturel op, dat hy s(j eie dokters, advokatc ons. het en ook dat h(j homself In s(i gebied kan regeer. Dit sal tot voordeel van die blanke, sowel as die naturel wees. Skei die twee rasse en laat hul le naas mekaar ontwikkel. Die woord „apartheid" het nie die betekenis van „minderwaardigheid" nie, maar waar in die natuur, die diere met hulle eie soort paar. laat dit ook die geval met die verskillende rasse wees. J. W. P. v. d. W. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Beilen: H. Nijeboer te Auwsterhaule. Bedankt voor Ouderkerk a. d. TJssel: J. C. Stelwagen te Hillegers- berg. GEKEF. KERKEN Tweetal te Leiden (5e pred. pl.) G. Brinkman, Schiedam en mr, dr. J. Ozinga te Lunteren, Beroepen te Leeuwarden (7e pred, pl.): (tweede maal) H. van Benthem te Wieringerwêrf. GEREF. KERKEN ART. .31 Aangenomen naar Barendrecht: F. van Deursen, kand. te Schiedam, die bedankte voor Waardhuizen en voor Zalk en Veecate. EXAMENS Aan de V.U. is geslaagd voor het doet. examen ds. A. Elshout te Kou- dekerke en W. B. van Wijk te Eijks- vlei (Z.-Afrika). VOOR TWEE SOORTEN VOLTACES Met ingang van de winterdienst (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van de winterdienstre- geling op 29 september, komen de zo genaamde Benelux-treinen in bedryf. Deze elektrische treinen zullen gaan rijden op de trajecten Amsterdam Antwerpen en Amsterdam- Brussel. Doordat zy als een rijdend transfor matorstation zijn gebouwd, zijn zij geschikt voor het Belgisch- en het Nederlands voltage. De bestuurder kan daartoe de omschakeling tot stand brengen. Deze Beneluxtreinen vertonen het zelfde uiterlnk als de nieuwe groene stroomlrjn-elektrische treinstellen met verhoogd kopeinde. Zy krijgen echter een blauwe kleur en een brede, fele bies. Op de stompe neus komen e letters B.N.S. te staan. Deze letters duiden op'de Neder lands-Belgische samenwerking, die nodig is geweest voor de bouw van dit materieel. Werkspoor Utrecht heeft de rijtuigen gebouwd en de Bel gen leverden de tractie en de ver warmingsinstallaties. In Nederland zullen de treinen onder een draad met een spanning van 1500 volt r(j- den: in België worden de motoren op gelijke wijze gevoed met een span ning van drie duizend volt. De treinen bieden plaats aan 100 personen. Zij bevatten een keuken- en een douane-afdeling. In Nederland zullen de Beneluxtrei nen op het traject AmsterdamRot terdam met de treinen van en naar Venlo worden gekoppeld. Eén druk op de knop, en de Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal verdelgt! Verfrist de atmosfeer. oe GROOTSTE SPUITBUS VOOR HET MINSTE GELD ORGANONOSS (Van onze correspondent) De bekende midzomerfeesten in Zweden met zang en dans rond de meiboom z(jn dit Jaar uitgelopen op een groot fiasco. De oorzaak daar van 1» niet alleen het buitengewoon slechte weer, dat vele stedelingen deed besluiten maar thuis te biyvcn, maar ook en vooral het feit dat een zeer groot gedeelte van de mldzomer- vierders onder de invloed verkeerde van sterke drank. Over het gehele land heeft de politie duizenden men sen moeten arresteren wegens hin derlijke dronkenschap. De minder iuidrnchtigen moest men bil gebrek aan celruimte laten lopen. Onder de beschonkenen bevonden zich buiten gewoon veel jongeren en zelfs meis jes. Politie-autoriteiten hebben ver klaard dat z(| weliswaar enigszins op midzomerdronkenschap waren voor bereid, maar dat het zé erg zou wor den had men toch niet verwacht. In Stockholm begon het „feest" reeds een dag tevoren. Op die avond greep de politie niet minder dan 206 perso nen wegens openbare dronkenschap, onder wie veertien wegens dronken schap achter het stuur. Op midzomer avond, was het b(jna onmogelijk om in Stockholm nog een meiboom te vin den waaromheen werd gedanst door nuchtere feestvierders. In het Sche- rengebied van Stockholm, waar een froot gedeelte van de hoofdstedelijke evolking midzomeravond pleegt door te brengen, werd een restaurant be stormd en beschadigd door een bende van honderden aangeschoten jonge lieden. en op kampeerplaatscn heer ste een onbeschrijfelijke situatie. In het kleine plaatsje Leksand. gelegen aa n het prachtige siljan- meer in de schilderachtige provin cie Dalarna, waar de bevolking nog gekleed gaat In kleurige drachten en waar nog vele oude tradities voortleven, bevonden zich op midzomeravond niet minder dan dertigduizend bezoekers, die getui ge wilden z(jn. van het opzetten v.J TRIJNTJE EN JOHN. Trijntje Fop houdt van Zeeland. Vele schone zangen aan haar harp ontlokt zijn gewijd aan schone plaat sen in dit schone gewest. Hoe indruk wekkend bijvoorbeeld is dit krokodil- legezang: Te Sluis verslond een krokodil een seinhuiswachter uit Sluiskil en daarna een boerin uit Zijpe, die met een schuimspaan in wou grijpen. Wilt krokodillen, kinderen bij 't eten dus niet hinderen. Maar ook de vele niet aan Zeeland gewijde liederen hebben ons bijzonder gesticht, toen wij dezer dagen van uitgever Boucher uit Den Haag Trijnje's nieuwe „Beestachtigheden" toegestuurd kregen. Wij zijn thans op zoek naar de spin, waarvan mejuf frouw Fop het volgende dichtte Een spin vervaardigde als handwerk een olifant van ragfijn kantwerk Natuurlijk kwam dat in de krant als; Spin maakt olifant van kant Door dit alles hopen wij zeer de be gaafde Tnjn nog eens de hand te mo gen drukken, evenals trouwens die van ene John O'Mill, wiens dicht werk „Lyrical Laria in Dutch en Double Dutch" dezer dagen met een voorwoord van Wim Kan het licht zag bij Andries Blitz ki Laren. Wat dunkt U van dit sublieme: A terrible infant, called Peter sprinkled his bed with a gheter His father got woost took hold of a cnoost and gave him a pack on his meter. of van dit grandioze: Kleine muisjes hebben kleine wensjes Beschuiten met gestampte mensjes. Na lezing van het werk van John O'Mill en van Trijntje Fop welt de dankbare lezer slechts één gedachte op: o, mogen die twee todh nog eens met elkaar trouwenMaar dan niet om met O'Mill te spreken: I married my wife for tidefordrive. Zo zij het! NIEUWE PK1SMABOEKEN In de altijd even verzorgde Spectrum reeks (Prismaboeken) verschenen de laatste tijd: Ngaio Marsh Het lijk in de wolbaai, een voortreffelijke speur dersroman van de Nieuwzeelandse schr(jfster, die de laatste tyd zul ke opvallende detective-verhalen schrijft; Ph. John Stead: Vidocq, een uitstekende biografie van de legenda rische politiechef Vidocq uit Parijs, die opgeklommen uit de onderwereld de voorloper van de moderne speurder werd; W. Somerset Mau gham verhalen, tien vertellingen van de befaamde Engelse auteur, wiens meesterschap juist ln deze short-sto- ries ondubbelzinnig wordt bewezen; Leonard Wibberley, Het geheime wa pen van .tante Searwood, een kolder achtig verhaal, een van de plezierig ste. die wij de laatste tijd lazen; P. G. Wodehouse. De das met de blailwe hoefijzers, een verhaal over de onna volgbare butler Jeeves; en van dezelf de schrijver: De hammenkonine. al even zot als andere Wodehouse-ver- halen. Van dit genre moet men echter voor zichzelf de juiste dosis kennen. van de meiboom en de traditionele volksdansen. Men had 145 man ex tra politiepersoneel gerequlreerd om het enorme verkeer te regelen, maar de meesten van hen moesten van hun posten worden geroepen om te patrouilleren op de kam- j>ecrplaatscn. waar honderden zich lagen tc bedrinken. Van het pu bliek dat later op de avond net kermis- en dansterrein bevolkte, was. volgens een agent, 75 procent aangeschoten. Do extra arrestan- tenlokalen die men tevoren had in gericht. bleken nauwelijks groot genoeg te zijn voor de 92 lavcTozen die men op midzomardag van de straat moest oppakken. De autoriteiten weten niet hoe r.y de e.voe**en die zirh dit Jaar b(J de mid zomerfeesten hebben voorgedaan, een volgende keer moeten voorkomen. Volgens een politiecommissaris zou de enige radicale oplossing zyn om de gehele midzomerviering maar af te schaffen en te verbieden, maar gelijk tijdig betu-ytelde hy of een dergeiyke maatregel ooit zou kunnen worden doorgevoerd. Het midzomerfeest is immers het populairste feest van het gehele jaar en een traditie van eeu wen oud kan men niet zo maar weg- decreteren. De Britse minister van buitenlandse zaken heeft ln begin*;! besloten be gin september een bezoek van vier da gen aan Zuid-Slavië te brengen om met ztjn Zuidslaviache collega, Popo- vic, algemene internationale vraag stukken te bespreken, aldus een Zuid- Slavische regeringswoordvoerder. f Advertentie i beroemde geneesmiddelen in 1 tablet zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet! house en z(jn schema's niet. Tenslotte noemen we uit deze Pris ma-reeks nog Guy Chapmans „Do zaak Dreyfus", een objectieve be schouwing over deze destijds zo ge ruchtmakende zaak, die tot in onze t(jd menigeen intrigeert. NATUURGIDSEN Vivonareeks. N.V. uitgevermij. Lit- tera Scripta Manet-Joppe (Gelder land). Van deze reeks met als ondertitel: Praktische Natuurgidsen voor ieder een ontvingen wij de volgende deel tjes: A. Rutgers, Wildzang in huis; H, A. Gerrits, Papegaaien voor kooi en volière; A. Rutgers, Tropische vinken voor kooi en vitrine; W. Sin- ne, Welke aquariumvis is dat? Goedkope boekjes met vele prak tische wenken voor houders van vo lières en aquaria: zeker zullen de thuisgehouden dieren er wel b(j va ren. indien de wenken worden opge volgd. De beoogde uitbreiding van kooivogels met de thans ondei* de vogelwetvallende beschermde zang- on 5 et Lng van vogels in het boekje* Wildzang huis. heeft echter geenszins or sympathie, ook niet als dit geschiedt bestuderingsmogelijkheden. Advertentie c D c EEN PRODUCT VAN DE K1NG FA BRl E K E N feuilleton door Llnrr Rrelnn Smith „Werk je dan niet?" Ze bracht het pakket naar de naaikamer en kwam terug om de vloer af te maken. „Ik ben blyven steken. Hoe lang duurt dit karweitje nog?" „Een minuut of tien." Ze begon weer hevig te wryven. Toen ze klaar was. stond de koffie al gereed. Joe had wat koekjes ge vonden, die zij de vorige da had ge bakken. Hij scheen op zijn praatstoel. „Jullie hangt nogal sterk aan elk aar niet?" zei hij. Merkwaardig ge noeg had Johnny vrijwel hetzelfde opgemerkt. „Och", meende Ann, „dat komt omdat we zoveel van elkaar houden en niet veel andere familierelaties hebben. Ik geloof dat een nichtje van vader op het ogenblik vrijwel de enige is. Ik heb naar maar eens gezien. Ze is ouder dan ik en ge trouwd. Een maand of zes geleden moet ze een baby hebben gekregen Ze wonen ergens in Yorkshire. Ver der zijn we maar onder ons. Grap pig Ann keek Joe even aan en kwam tot de conclusie, dat hij er veel be ter uitzag. Ook stelde hij meer be lang in anderen, was meer geneigd tot een praatje, had nog maar zel den zijn vroegere sombere blik. Mis schien dat zijn werk nu beter vlotte en dat hem gelukkiger maakte. „Grappig", ging ze voort, „dat je mijn zusters en broertje nog niet hebt ontmoet. Ik ben benieuwd hoe ze je bevallen." „Hebben ze iets van jou?" vroeg Joe. terwijl hij haar een kop koffie inschonk en de suikerpot toeschoof. Helemaal niet. Op mij volgt Joan. Zij en Suzy lijken 'veel op moeder. Die was klein, donker en heel knap. Ik ben meer als paps: groot, fors en roodharig. Ja," ging ze voort, haar kapsel achterover schuddend, „daar heb ik altijd het land aan gehad. Ik noem het paar- j dehaar. Je moest dat van Joan en i Suzy eens zien. Zo zacht als zijde I en heel donker, met een soort groen- j achtige weerschijn, Ja, ik weet wel", lachte ze. „dat het monster achtig klinkt, maar in werkelijk heid is hel prachtig. Joan neemt 't leven ernstig op. Ze is in haar twee-1 de studiejaar. Ze leeft voor haar werk en paps gelooft, dat ze chirurg zal worden. Ze heeft zulke mooie handen „En Suzy?" Hij bood Ann een si garet aan. maar ze weigerde. „Mag ik een pijp opsteken, of heb je er bezwaar tegen?" „Natuurlijk niet! Suzy? Die is zeventien en heusheus erg knap. Geen wonder, dat de mannen gek op haar zijn. Ze houdt ervan, hen het hoofd op hol te maken en ik geloof, dat ze nooit ernstig van een man zal houden. Ze wordt balletdan seres en als je haar ziet dansen. Joe „Je bent niet bevooroordeeld wel?" merkte hij vrolijk op. „In jouw ogen zijn al je familieleden trotse zw? - en „En het zijn misschien ganz- vulde Ann lachend aan. ..Neen. ik ben de gans van de familie. Of. als f Advertent te) die niet wijken wil "AKKERTJES" helpen direct je toch van vogels spreekt, de huis mus." „Daar heb je het alweer. Je klei neert jezelf, speelt voor martelares." „Dat doe ik niet!" Ann kreeg een kleur van boosheid. „Waarom zeg je dat toch steeds?" „Weet je het dan zelf niet? Meis jelief, het is zo klaar als de dag. Doe je ook zo tegenover je zusters? Zo ja, dan moeten ze soms zin krij gen, je een pak slaag te geven." „Ik weet het niet", zei Ann ver drietig, „ik heb er nooit over ge dacht. Geloof je. dat ik me aan stel?" „Lieve help, dat niet!" riep hij haastig. „Ik geloof, dat je je er niet van bewust bent, maar je moet op passen. Ann. Je moet niet in de ge woonte vervallen, iezelf knorrig een leven als Assepoester aan te meten." i „Ik ben geen Assepoester", zei zij, nu werkelijk kwaad, terwijl ze op stond en haar stoel achteruit schoof, Ik wilde, dat je me met rust liet, want ik ben hier heel gelukkig en zou niet graag een ander leven lei den. Het spijt me, wanneer het jou niet bevalt, maar zo ben ik nu een maal." Ook Joe stond op. „Kalm, kalm", grinnikte hij. „In je hart moet je beseffen, dat ik gelijk heb. want I anders zon je niet zo boos op me zijn." Hij wilde de achterdeur uitgaan, maar Ann trad hem in de weg. „Wat bedoel je, wat wil je dat ik 1 doen zal Uit hui» gaan, 'ergens in betrekking en dan gelukkig zijn?" Ze voelde dat haar stem beefde en dat prikkelde haar nog meer. „Je hebt zeker een afspraak met me vrouw Macy Joe glimlachte een tikje Irrite rend. „Die woorden, beste Ann, ver raden, wat je denkt." Hij raakte even vermanend haar wang aan: ,,Kom tot jezelf, lieve kind, je wordt ontzettend bazig." Meteen ging hij weg en was ze alleen. Ze bleef een poosje heel stil staan en dacht na. Stel eens, stel eens, dat hij gelijk had! Was ze in derdaad zo bazig? Mopperde en knorde ze aldoor? Dan moest ze die gewoonte zien te overwinnen, hoe dan ook! Plotseling keek ze naar haar nagels; gebroken, gespleten en lelijk. O, ze had altijd goede bedoe lingen, ze wilde het altijd beter doen. En faalde ook steeds weer. Ze haalde diep adem Toen ging de telefoon Het was Johnny met een uitnodiging. Zijn warme, prettige stem vrolijkte haar heel leuk vindenHaastig dacht ze na. Ze zou het eten in de oven kunnen zetten en vragen of Joe er 'n oogje op wilde houden. Dat zou hij zeker wel doen. „Ik zal om onge veer tien uur klaar zijn. Ja, ik stel me er veel van voor, ik ga graag naar Sandmouth." Ze snelde, nu weer heel opgewekt, naar boven. Wat zou ze aantrekken? Ze kon nog juist die witte, met de hand ge borduurde blouse, die Joan had ge maakt. was»en en strijken. Gek toch. dat Joan zo mooi en fijn kon borduren, maar met de handen ver keerd stond als ze een eenvoudige Jurk moest maken. Ja. die blouse en laar grijze pakje. En dan een dikke mantel. Toen ze de volgende morgen op weg gingen, was het mistig, maar dicht bij de kust klaarde de lucht op en werd het fris en helder. Ann, naast Johnny gezeten, genoot van de mooie herfstgezichten. In de bos sen vertoonden vele bomen rode en gele tinten: hier en daar stak een enkele kaal en fors af tegen de om geving of tegen de horizon. De va rens waren al bruin: ln de weiden groepte het vee op beschutte plek jes samen, want de koude wind streek fel over de laaggelegen da len. Terwijl Johnny naar zijn afspraak ging, zwierf Ann een poosje langs het strand. Hij had niet gezegd waarom hij hierheen moest, maar dat hinderde haar niet. De zee was grauw en rustig, maar de zon kwam van achter de wolken te voorschijn. Tegen een ballustrade leunend, zag ze een motorbootje zee kiezen. Toen Johnny weer bil haar was, lunchten ze samen en gingen daarna langzaam huiswaarts. Onderweg parkeerde hij onverwachts de auto bii de oude brokkelige muur van 'n ruïne, vroeger waarschijnlijk een abdij. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11