PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT West-Duitsland voorwaardelijk achter Europees inspectieplan Eerste Zeeuwse mosselen gingen weer over de grens BELGISCHE STAKERS LEGGEN METAALINDUSTRIE LAM VRAAGGESPREK MET NASSER VOOR BRITSE TELEVISIE 200e jaargang - no. 153 Dagbladultgavs van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.AdJunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week: T OO p. lew.: fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 juli 1957 ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max regel») 21 cent p. regel met eeij minimum van L—„Brieven of adrea bureau v. d. blad" 28 cent meer. Giro no. 258100 P.Z.C, Middelburg. Bureaus: Vllaslngen, Walstr. 88-80, tel. 2155 4 lijnen (b.g.g. 2M4 of M04{ Middelburg. Markt 81, tel. 8841; Goes, Lenge VoraUtr. 42, tel. 1475 (b.g.g. 2221): Oostburg, Nleuwatraat 41. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat Zicrlkzee: N. B"gi 14. 28. IJZEREN GORDIJN MAG NIET DE AS WORDEN Conferentie van Grote Vier over hereniging wordt bepleit De Westduitse regering heeft gisteravond officieel bekendgemaakt, dat zy in principe akkoord gaat met de westelijke plannen voor vrije inspectie vanuit de lucht boven Europa. Zij heeft echter aan deze aanvaarding enkele voorwaarden gesteld. Volgens welingelichte bronnen zyn deze: 1. De Iuchtinspectieovereenkomst mag niet tot resultaat hebben dat de tegenwoordige verdeling van Duitsland blijft voortduren of dat het communistisch regiem van de oostzone erkend wordt. 2. Het gebied van de luchtlnspectie mag niet het IJzeren Gordyn In Duitsland tot as hebben, want dat zon gelijken op erkenning van deze grenslijn. 3. Aan de Iuchtinspectieovereenkomst mag niet als voorwaarde gesteld worden vermindering of terugtrekking van de troepen in het betreffende gebied. Volgens regeringskringen ln Bonn hebben de westelijke geallieerden Adenauer al verzekerd, dat in het plan voor vrije inspectie uit de lucht, dat deze week aan de Russen zal wor den overhandigd, het IJzeren Gordijn in Duitsland niet als scheidslijn is aan gehouden. Over de vraag, hoe de in spectiezones tot stand kunnen komen zonder dat de Oostduitse regering om toestemming gevraagd wordt, zijn nog besprekingen gaande. Dit vragen om toestemming zou namelijk een soort erkenning van het Oostduitse bewind inhouden, hetgeen West- Duitsland ten allen tijde vermeden wil zien. Adenauer heeft verder de verzeke ring gekregen, dat het westen zal vra gen om een conferentie van de Grote vier over de Duitse hereniging, als er overeenstemming Is bereikt over een voorlopige fase van ontwapening. De premiers van het Britse gemene best hebben maandag gesproken over de voorstellen aangaande de kern energie-aspecten van een gedeeltelijke ontwapening, die Stassen deze week aan de ontwapenings-subcommissie van de Verenigde Naties in Londen zal voorleggen. Van de zijde der Gemenebest- conferentie wordt vernomen, dat de Amerikaanse voorstellen, die door Engeland, Frankrijk en Ca nada worden onderschreven, een schorsing van de atoomproeven koppelen aan een principiële overeenstemming over: Prins Bernhard ontving Amerikaanse onderscheiding Een delegatie van de „Veterans of foreign wars of the United States" is gistermiddag door Koningin Juliana en Prins Bernhard in paleis Soestdijk ontvangen. Deze Amerikaanse oudstrijders-or ganisatie heeft Prins Bernhard het gouden kruis der organisatie toege kend, „uit erkentelijkheid voor uw buitengewone verdiensten gedurende de Tweede Wereldoorlog en voor de diepe en oprechte sympathie die U zo vaak ten opzichte van de Verenig de Staten en de Amerikanen hebt ge toond". Aan Koningin Juliana is een gou den broche met diamanten aangebo den. De „veterans of foreign wars of the United States" is de oudste oud strijders organisatie van Amerika. 1. Een eerste vermindering der conventionele bewapening en troepensterkte. 2. Een doeltreffend systeem van inspectie. 3. Voldoende controlemaatrege len tegen een plotselinge aanval. 4. Een zekere mate van inspectie uit de lucht. 5. Het vaststellen van een datum voor staking van de produktle van materiaal voor kernwapens. Huurcompensatie voor personeel rijk en gemeenten Voor het rijk en lagere publiek rechtelijke lichamen zal dezelfde re geling ten aanzien van de looncom- pensatle in verband met de huurver hoging per 1 augustus as. worden toegepast als de regering heeft voor geschreven voor het vrije bedrijf. Bij het rijk zal de uitbetaling geschie den in twee uitkeringen over 1957, n.l. in augustus en in oktober, zoals in het voornemen ligt. De minister van binnenlandse za ken heeft aan de gemeente-besturen medegedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat de uitbetaling door de gemeenten op de gebruikelijke ma nier geschiedt. Voor het overheidspersoneel zal wat de kindertoelage betreft een voorschot worden gegeven volgens de regeling, vermeld in de thans nog bij de Tweede Kamer aanhangige wijzi ging der kinderbijslagwetten. Dit voorschot zal bij het rijk wat dit jaar aangaat worden uitbetaald tweemaal over drie maanden. Te Vuren (Gld.) is maandagmid dag tijdens een hevige onweersbui de 27-jarige tuinder B. van L., die met zijn vrouw druk bezig was om 't wasgoed van de lijn binnen te halen, door de bliksem getroffen en op slag gedood. Zijn vrouw Is levensgevaar lijk gewond. „UITING VAN SYNDICALE TUCHT" Aan wereldtentoonstelling wordt weer gewerkt Het stakingsparool in de Belgische ijzer- en staalindustrie wordt op grote schaal opgevolgd. In Luik was de staking der metaal arbeiders algemeen. De grote meer derheid van de fabrieken en bedrijven lag er sedert een week of langer stil, ingevolge wilde stakingen, maar maandagochtend zijn ook de andere arbeiders in staking gegaan. In het bouwbedrijf is echter het werk vrijwel overal hervat. De toe stand is weer normaal op het ter rein van de wereldtentoonstelling en te Brussel, evenals in West-Vlaande- ren. Het aantal stakers in de metaalbe drijven vam de provincie Antwerpen wordt op 40.000 geschat. In enkele Antwerpse bedrijven, waar afzonder lijke overeenkomsten tot stand kwa men wordt normaal gewerkt. In de metaalnijverheid in het Brusselse wordt het aantal stakers geschat op 9000. De heer Gailly, volksvertegen woordiger en voorzitter van het Nationaal Verbond van Metaal bewerkers, verklaarde dat 35.000 Zaterdagmiddag heeft Koningin_Eli- zabeth, de Engelse koningin-moeder te Duinkerken in Frankrijk een mo nument onthuld ter nagedachtenis aan de 4700 gevallenen van het En gelse expeditionaire lager, die tijdens de meidagen van 1940 zijn gesneu veld en wiens graven niet bekend zijn. Beëdiging nieuwe directeur Marinierskapel De commandant van het korps ma riniers, generaal-majoor der mari niers II. O. Romswinckel, heeft maan dagmorgen op het exercitieterrein voor de Van Ghentkazerne te Rotter dam de eerste luitenant der kon. ma rine reserve, kapitein der mariniers H. C. van Lijnschoten beëdigd. Ver volgens heeft de directeur van die kapel majoor der marinierskapel G. Nieuwland, de leiding over de kapel overgedragen aan de eerste luitenant der kapel H. C. van Lijnschooten. arbeiders uit de streek van Char- leroi bij de staking zijn betrokken die, zo zei hij, een uiting is van syndicale tucht. Alleen de ar beiders die door de federatie voor de onderhoudswerken aangewezen werden, hebben zich in de fabrie ken aangemeld. Maandag waren de bij de metaal- centrale van het A.B.V.V. aangeslo ten arbeiders in de Gentse metaal nijverheid in staking, maar die van de christelijke centrale niet. Onge veer 50 pet. der arbeiders staakt. In de kleinere bedrijven wordt vrijwel normaal gewerkt. Verbindingen gestoord door explosie op de zon Tengevolge van een grote ontplof fing op de zon, die zich enkele da gen geleden heeft voorgedaan, zijn gisteren bij het begin van het Geo fysisch Jaar, ernstige storingen op getreden in de transatlantische ra dioverbindingen, aldus heeft dr. A. H. Shapley, ondervoorzitter van het comité voor het internationale geo fysisch jaar, medegedeeld. De ont ploffing heeft magnetische stormen hoog in de atmosfeer van de aarde veroorzaakt. Belgen in staking bij schoenfabriek te Best Maandagmorgen z\jn bij een schoen en lederfabriek te Best (Bata) ruim 200 Belgische arbeiders en arbeid sters in staking gegaan. Zij verlangen verhoging van de zogenaamde cöm- pensatietoeslag op het maximum van het C.A.O.-loon, welke toeslag op het ogenblik tien procent bedraagt. Het vorige jaar is van de zijde van het ministerie van sociale zaken eit volksgezondheid bezwaar gemaakt tegen doorbetaling van deze toeslag. Er is toen een bespreking gevoerd tussen de raad van bestuur in ar beidszaken en vertegenwoordigers van de Belgische werknemersorgani saties, waarbij werd overeengekomen de toeslagverlening te verlengen. Thans verlangen de Belgische ar beidskrachten een verhoging van deze toeslag Daarover heeft een de putatie van het district Turnhout van het algemeen christelijk vakverbond een bespreking gehad met de directie van de schoen- en lederfabriek, wel ke laatste zich echter strikt wil hou den aan de overeenkomst van het vorig jaar. De bespreking leverde dan ook geen reslutaat op. Maandagmorgen weigerden ruim 200 Belgen de fabriekspoort binnen te gaan. Na een uur staken meldden zij zich weer aan de fabriek, doch toen werd hen de toegang geweigerd. Later op de morgen'zijn de Belgen met autobussen naar huis terugge keerd. De stakers zijn merendeels ongeschoolde arbeidskrachten in de rubberfabriek. Maandagmorgen heeft Z.K.H. Prins Bernhard in Den Haag de nieuwe Canadese kanselarij geopend. Op de foto overhan digt de prins de sleutel van het gebouw aan de Canadese am bassadeur, Thomas A. Stone. Inenting tegen kinderverlamming Minister Suurhoff antwoordt op vragen Het In Nederland geproduceerde vaccin tegen kinderverlamming zal vennoedel(jk in 1959 kunnen worden afgeleverd. Gerekend wordt met een geleidelijke opvoering van 'n produk tle tot een niveau. dat ten minste overeenkomt met de behoefte, welke bestaat ten aanzien van de vaccina tie \an Jonge kinderen tegen de difte rie. kinkhoest en tetanus. Als uit gangspunt kan worden aangenomen, dat tenminste alle kinderen tot en met de schoolplichtige leeftUd moeten worden ingeënt. Van rijkswege zal tegen het najaar van 1957 gelegen heid worden gegeven voor Inenting op grote schaal. Voor de eerste Inenting komen ln aanmerking kinderen die in 1955 zijn geboren. Het vaccin wordt van rfjks- wege gratis ter beschikking gesteld aan plaatselijke uitvoeringsorganen. De kosten van het vaccin voor een se rie van 3 injecties bedragen onge veer f 7.50 voor het rijk. In de kosten van plaatselijke uit voeringen (honorering artsen, huur lokaliteiten, administratiekosten, ma teriaal e.d.) zal plaatselijk moeten worden voorzien. Goedgevonden ls. dat ter dekking van deze kosten op basis van vrijwilligheid van de ouders een bijdrage van maximaal f 1 per In jectie wordt gevraagd. Het vaccin wordt gratis ter beschikking gesteld. De eerste inenting wordt beperkt tot één jaarklassc. De belangrijkste reden hiervan Is, dat met een Inen ting op zo grote schaal de nodige er varing moet worden opgedaan, zodat een voorzichtige aanvang gewenstjs. Dit heeft minister Suurhoff mede gedeeld op vragen van het Eerste Ka merlid de heer I'olak. Bij het zwemmen verdronken Te Onna (gem. Steenwljkerwold) is de 17-jarlge W. P., die met kame raden aan het zwemmen was. met zijn hoofd in de modder geraakt en gestikt. Zondagavond laat is de 29-jarige J. H. uit Streefkerk bij het zwemmen in de rivier de Lek bij Streefkerk verdronken. Egypte erkent Israël niet als soevereine staat President Nasser heeft in een tele visie-vraaggesprek, dat maandag avond door de onafhankelijke Britse T.V.-maatschappy is uitgezonden, verklaard dat de nationalisten in het Midden-Oosten door de politiek van de V.S. tot communisten zullen wor den gemaakt. Het vraaggesprek was vrijdag j.l. in de tuin van Nassers woning te Cairo opgenomen. Het was de eerste maal sinds de Brits-Franse actie te gen Egypte, dat de Britten Nasser konden horen en zien. Aan het begin van het gesprek be tuigde Nasser zijn spijt over de perio de van slechte betrekkingen met Engeland en hij voegde hieraan toe, dat beide landen normale betrekkin gen moeten herstellen. Naar aanleiding van de komst van 't WAS TE WARM Voor oesterbroedval is het weer gunstig HET IS WEER ZOVER. Maandag Is de Zeeuwse mosselexport begonnen 1 Des morgens om half zeven al reden de vrachtwagens uit Yerseke en Tho- len over de kasseien van de Belgische wegen om de eerste mosselen van het nieuwe seizoen bij de klanten te bezorgen. Een kleine twintig wagens stonden aan de grens bij Putte tegen dat om zes uur het douanekantoor zou opengaan. Grote partijen hadden ze over het algemeen niet geladen. Daarvoor was het te warm. Veel te warm, niet alleen voor het vervoer, maar ook voor de Belgische handelaren, die immers ook tijd moeten hebben om het produkt te verkopen. Trouwens de consument dacht bi deze hete dagen blijkbaar ook nog niet zoveel aan mosselen. In leder geval, de handel deed het maar voorzichtigjes aan, want grote bestellingen kwamen er nog niet. Bovendien, Noord-Frankryk, dat In andere jaren ook direct van de partij was, liet nu verstek gaan. Dit was meer het gevolg van de bezuini gingsmaatregelen van Bourgès-Maunoury, die de Franse importkraan wat heeft dichtgedraaid. Toen U en wy zondagavond nog vergeefs naar een koel plekje zochten, was voor de Yersekse mosselvissers de nieuwe werkweek al begonnen. Zij tuften de Oosterschelde op naar de verwaterplaatsen om er de eerste par tijen mosselen te vissen. Enkele uren later, in de nacht van zondag op maandag, kwamen in de schonerijen de sorteerbanden op gang. Rappe han den graaiden er de ongerechtigheden uit en spoedig daarop werden de eer ste zakken met mosselen gevuld. Sport zat er dit Jaar niet ln- De bestellingen waren niet zo groot, zodat alles gemakkelyk vóór vier uur des morgens klaar gemaakt kon worden, het tijdstip waarop de agent van het mosselkantoor de papleren zon afgeven. Twee uur later pas ging de grens open, zodat de chauffeurs het op hun slofjes konden doen. Het had dit keer helemaal geen zin om alvast met de vrachtwagens vooruit te ryden en later in personenauto's een race met de ultvoerpapieren naar de grens te ontketenen. Kwaliteit Het is een goede kwaliteit mossel, zeggen de kenners. Een visgewicht van gemiddeld 20 kg en in enkele par tijen zelfs van 24 kg is voor het begin van het seizoen helemaal niet slecht. Alleen jammer dat die warmte even een streep door de rekening heeft ge haald. Wanneer het wat koeler wordt, zal de vraag echter zeker snel toe nemen. Terwijl de mosselmensen mopperen op het warme weer, lachen de oester- kwekers in hun vuistje. Want veel zon, betekent ook hoge watertempera turen en dat is wat ze juist moeten hebben voor een goede oesterbroedval Zo teleurstellend als vorig jaar om deze tijd de voorspellingen van dr. Korringa waren, zo hoopvol zijn ze thans. Volgens het bulletin van vrij dag zijn er grote aantallen jonge oesterlarven in het water van de Oos terschelde verschenen terwijl de reeds aanwezige larven zich naar omstan digheden voorspoedig hebben ontwik- Er zyn reeds vrij veel grote larven en de eerste rijpe larven zyn waarge nomen, zo berichtte dr. Korringa ver der aan de kwekers. De broed val gaat dus dezer dagen beginnen. De water temperatuur is nu by hoog water 18 graden. Indien het weer gunstig blyft aanhouden, is reeds deze week Droed- aanslag van betekenis te verwachten. Deze mededelingen hebben de activi teit in de oesterkv. ekerswereld verder verhoogd. Grote partijen mosselschel pen zyn reeds uitgelaaid en overal langs de dijk staan de witgekalkte pannen bij honderdduizenden gereed om straks op het gunstigste tijdstip te worden uitgezet. Op hoop van zegen. drie grote Russische onderzeeboten naar Egypte zei de president, dat hn hierom had gevraagd als onderdeel van de wapenovereenkomst. De pro testen van Israël hiertegen noemde hij een poging om het Westen zand in de ogen te strooien en verdeeld heid te zaaien tussen enerzijds de Arabische Staten en anderzijds De Westelijke landen. De vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal, kon volgens Nasser, niet los worden gezien van 't gehele Palestijnse vraagstuk. Herhaaldelijk werd Nasser ge vraagd of hU Israël aanvaardt als een soevereine staat. Tenslotte verklaar de hU, dat Egypte dit land niet er kent. Nederlander won luisterspelwedstrijd De auteur Jozef Cohen te Gronin gen is winnaar geworden van de luis terspelwedstrijd, die was uitgeschre ven door de Nederlandse Radio Unie en het Belgische Nationale Instituut voor radio-omroep. Met zijn hoorspel „Het staat op muren" heeft de heer Cohen de eerste prijs van 1500 gulden gewonnen. Het weer in Europa volgens de weerrapporten va n gister- avond 7 uur: Stockholm, regen. 22 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt, 22 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt. 18 gr. Londen, licht bewolkt. 25 gr. Amsterdam, half bewolkt. 25 gr. Luxemburg, onweer. 21 gr. Parijs, zwaar bewolkt. ïs gr. Bordeaux, zwaar bewolkt. 23 gr. Grenoble, licht bewolkt. 32 gr. Nice, zwaar bewolkt. 28 gr. Berlijn, onweer. 34 gr. Frankfort, onweer. 34 gr. MUnchen. half bewolkt. 30 gr. Zurich, zwaar bewolkt. 32 gr. GenCve. half bewolkt. 31 gr. I-ocamo, half bewolkt. 30 gr. Wenen, licht bewolkt. 32 gr. Innsbruck, half bewolkt. 30 gr. Rome, licht bewolkt, gr. Ajaccio. onbewolkt. 28 gr. Mallorca, onbewolkt. 30 gr. DB VERWACHT... VRIJ WARM Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Langs de kust hier en daar mist. Zwakke tot matige wind nit uiteenlopende richtingen. Vry warm. ZON EN MAAN juli Zon op 4.27 Maan op 11.57 onder 21.04 onder 23.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1