Hamburgs vitaliteit vormt basis van zijn snelle wederopbouw LEXINGTON STERFTECIJFER VOOR T.B.C. IN NEDERLAND BELANGRIJK LAGER KLAM uit de ETHER PROViNOIALE ZEEUWSE COURANT 11 VIERENTWINTIG UUR PER DAG WORDT ER GEWERKT (Advertentie^ (Van één onzer redacteuren) amburg leeft op elk uur van de dag. Het leven raast er voort, zonder ophouden en drijvend op een schier onuitputtelijke vita liteit, waarvan de stad de sporen trots draagt. Diezelfde stad draagt ook nog andere sporen, die van vernieling en verwoesting uit een pe riode, die nog maar twaalf jaar achter ons ligt. Twee facetten dus, die de vreemdeling in deze metropolis onmiddellijk fascineren. Naast de puinhopen van het derde rijk verrijst het nieuwe Duitsland. Inder daad: verrijst. Want de voltooiing van de wederopbouw is nog verre. Nederland ligt daarbij beslist voor. Maar of het voor zal blijven, is een moeilijk te beantwoorden vraag. Want terwijl wij bestedingen en investeringen afremmen, hamert de Duitser verder. Dag en nacht ru moert Hamburg van vele activiteiten. En Hamburg niet alleen. Ook Bremen, Osnabrück, Oberhausen, Hannover en al die andere steden, waarin Mars in het recente verleden bressen van formaat sloeg. De trams snerpen ook 's nachts voortdurend door de bochten van de overwegend brede straten. Het auto- en motorverkeer raast zonder ophou den voort. En om 3 a 4 uur in de morgen schuiven nog zwart beroete treinen naar de Hamburgse Haupt- bahnhof, waar zware locomotieven hun walm uitspuwen en moderne die sels brommend aankomen of ver trekken. In de ondergrondse, die dan werkelijk enkele uren rust heeft, trillen de pneumatische hamers en boren. Uitbreiding en vernieuwing van het werk gaat voort, altijd voort. In de haven melden oceaan reuzen dof fluitend hun komst en onder miljoenen lampen jakkeren haven- en werfarbeiders voort tot de nieuwe ploeg komt, vastberaden en vol energie. De vlam van de olie industrie in de voorstad Hamburg kleurt de zuidwestelijke hemel rood en boven de Reeperbahn toveren lichtreclames van dancings en caba rets een rosse gloed, karakteristiek voor de soort amusement, die men daar bedrijft. Wie de prille ochtend beziet staat versteld. Sproeiwagens van de reinigingsdienst spuiten om 5, 6 uur het centrum al nat om de frisheid van de havenstad aan de Elbe nog te accentueren. En ver wonder U niet als de straatma ker al geknield ligt en de weg werker van de Deutsche Bundes- bahn al bezig is met vernieuwing van het spoor. En op het platte land, buiten de gebouwenmassa, waarin 1,8 miljoen mensen wer ken en leven, maait de boer al zijn gras en melkt zijn vrouw het vee, dat in niet te beste weilan den toch gedijt. Men speurt alom de energie. Zij Een voorbeeld van moderne Duitse latbouw Het watersportcentrum Blankenese aan de Elbe. straalt van de stad, van het water, waaraan zy groot werd en van de haven, waardoor zij floreert. Hier verrezen warenhuizen van zes en meer verdiepingen, hier lopen ondergrondse, tram en S-baan naast elkaar. Er is een prachtige schouw burg, waarvoor de belangstellenden niet zelden in queue staan om een kaart te bemachtigen. En behalve de vele bioscooptheaters zijn er nog voldoende gelegenheden om te „ont spannen", zonder dat men zich daar toe naar de Reeperbahn behoeft te begeven. Wie van rustiger verpozing houdt staan diverse musea en 't water sport- en recreatiecentrum Blanke nese, bereikbaar per rondvaartboot of per S-bahn, een onderdeel van de Deutsche Bundesbahn, ten dienste. Aan de hier zeer brede Elbe liggen tegen de vrij steil omhoog rijzende noordelijke oever, vele hotels en ca fés, die men U 3n Hamburg graag zal aanbevelen. Wie hier te midden van veel groen en met het uitzicht op de Elbe zich verpoost, vraagt zich af, of hij werkelijk zit aan de periferie van een in de oorlog verwoeste havenstad. Die vraag dringt zich overigens vaker op. Want hoewel men vrij veel nieu we gebouwen ziet, domineren toch de oude. In tegenstelling met wat bijvoorbeeld in Rotter dam is gebeurd, hebben de Duit sers veel van wat verwoest was in oude stijl, volkomen zoals het geweest was, herbouwd. En wat onherstelbaar was beschadigd of zelfs volkomen vernield, heeft dikwijls plaats moeten maken voor groen, dat met name' om de Alster, een tot binnenmeer afge damde stroom, de stad een haast luxueus karakter geeft. Daar staan de villa's van de no tabelen, rondom het water, langs veelal typisch Duitse straten. Daar vindt men ook de verscheidenheid Recónstructie maakt naast nieuwbouw furore Hamburg bij nacht. Op de voorgrond: liet stadhuis. van oud en nieuw, voorbeelden van protserig aandoende architectuur uit tijden van weleer naast die van strakke lijnen, waaruit een gezonde moderne opvatting spreekt, die zich overigens ook weerspiegelt in vele herbouwde Duitse spoorwegstations. De herbouw gaat nog steeds voort. Kennelijk is Hamburg en heel West-Duitsland later begonnen, dan wij. Het is te zien. Maar het tempo waarin dit alles gebeurt, is bewon derenswaardig. Wij willen daarmee niet beweren, dat de arbeidsproduk- tivlteit in de Bondsrepubliek groter is dan in ons land. Maar wij gelo ven wel, dat er hetzij langer wordt gewerkt of althans meer wordt be reikt door 'n ploegensysteem. Want wij hebben de werkers van deze „Poort van de wereld" bezig gezien in de prille ochtend en hen ontmoet in de ondergrondse: terwijl de klok naar middernacht liep, kwamen zij „DAN WAAR OOK TER WERELD" Toch als volksziekte nog van hun werk. En zy verzekerden ons, dat hun collega's al weer bezig waren. Dat is Hamburg, bedrijvig en on dernemend, rumoerig gedurende 24 uur, maar zich bewust van het doel: oprichting uit de afgrond, waarin dictatoriale machten het hadden gestort. niet uitgeroeid Het sterftecijfer voor tuberculose is ook in 1956 weer belangrijk ge daald en het bedraagt slechts 5.4 per 100.000 inwoners. Dit is een onge kend laag cijfer, lager dan in alle andere landen van de wereld cn la ger dan men ooit verwacht had, toen men in het begin van deze eeuw met de bestrijding der ziekte begon en nog een sterfte kende van ongeveer 200 per 100.000 inwoners. Het is dit jaar slechts 75 jaar ge leden, dat Robert Koch de oorzaak van de tuberculose ontdekte in de tuberkelbacil en de strijd tegen de ziekte een aanvang kon nemen. Dat thans dit mooie resultaat bereikt is, is zeker aan de in Nederland uitste kend georganiseerde tuberculosebe strijding te danken, maar de sterke daling na 3945 is toch overwegend 't gevolg van de ontdekking van een drietal sterk werkende geneesmid delen en aan de vooruitgang van de operatieve behandeling der longtu- bcrculose. In de laatste vijf jaar is die sterfte tot meer dan dé helft te ruggelopen en voor de tuberculose van de hersenvliezen zelfs tot onge veer een zesde. Deze mededelingen deed de voor zitter van de Kon. Ned. Centrale Vereniging, tot bestrijding der tuber culose, dr. M. R. Heynsius van Berg, op de te Utrecht gehouden algemene vergadering. HI1 zeide dat helaas deze lage sterfte bij het publiek de verkeerde indruk heeft gewekt, dat de tuber culose als volksziekte vrijwel is uit geroeid. De deskundigen "op dit ge bied zijn zelf lang niet zo optimis- Bestuurders verlaten Socialistische Unie De voorzitter van de socialistische unie, de heer C. Pronk uit Rotter dam, de secretaris mr. F. R. Böht- lingk en het lid van het partijbe stuur mejuffrouw J. Vlaskamp, heb ben bedankt voor het lidmaatschap van de partij. Zij verklaarden het niet langer verantwoord te achten lid te blijven van „een partij, die een eenzijdige ontwapeningspolitlek blijft voorstaan ondanks het feit, dat in Hongarije de Russische onwil of onmacht tot mentaliteitsverandering Is bewezen". tisch en zij hebben daarvoor, naar de mening van de voorzitter, goede redenen. De sterfte is in verschillen de delen van ons land nog zeer veel hoger dan het gemiddelde en ook het ziektecljfer, dat bijna 70 nieuwe gevallen per 300.000 inwo ners bedraagt dat ls bijna 8000 personen per jaar loopt sterk uiteen. Er zijn gedeelten In Nederland, waar in de laatste maanden zoveel nieuwe gevallen ontdekt zijn, dat speciale maatregelen moeten worden genomen, afgezien van de vele school-epidemietjes van tuberculose, welke zich in verschillende delen van Nederland hebben voorgedaan. Op 19 juli bestaat Rode Kruis 90 jaar Op 39 juli zal het 90 Jaar geleden zijn, dat Koning Willem HE net be sluit nam, waarbij het „Nederland- sche Roode Kruis" werd opgericht. Ter herdenking hiervan zal die dag in het Kurhaus te Schcveningen een plechtige bijeenkomst worden ge houden, die zal worden gevolgd door een défilé van het Rode Kruis Korps, waaraan zullen deelnemen o.a. de helpers en helpsters, die in Oosten rijk werkzaam zijn geweest ten be hoeve van de Hongaarse vluchtelin gen. Tot de oprichting van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de stoot gegeven dr. J. H. C. Basting, chirur gijn-majoor bij het regiment grena diers en jagers, die de Rode Kruis- gedachte in Nederland introduceerde door de vertaling van Dunants boek „Un souvenir de Solferino". Later, nadat hij ook een belangrijke rol had gespeeld bij de oprichting van het internationale Rode Kruis, wendde hij zijn persoonlijke invloed bij Ko ning Willem in aan om deze geest driftig te maken voor de oprichting van het Nederlandse Rode Kruis. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zyn goedkeuring verleend aan het voorstel van de sociale commissie voor het Nederlands Bioscoopbedrijf tot verbetering van de vakantierege ling. Tot een jaar dienstverband krijgt men één dag per maand, bij een langer dienstverband tot tien jaar vijftien dagen per jaar, bij tien en meer jaren zeventien werkdagen per jaar. De vakantietoeslag is thans voor allen gesteld op 4 procent. Poolse bruiden voor buitenland Ir. Knottnerus besprak ontvolking platteland Op de algemene landbouwdag, vrij dag gehouden tijdens de nationale landbouwexpositie te Utrecht, heeft ir. C. S. Knottnerus, vice-voorzit- ter van het Landbouwschap, gespro ken over „het platteland en de sa menleving." Ir. Knottnerus zette uiteen dat er twee ontwikkelingen op het platte- j land gaande zijn: de industrialisatie en de kwestie van de ontvolking. Als oorzaken noemde hij de vestiging van industrieën en het opdringen van de stad als gevolg van de bevolkings groei. Volgens hem heeft het platte land geen schade van industrievesti ging. die hij juist goed achtte voor de ontwikkeling van net platteland. Hi.i pleitte voor industrievestiging, die hjj vooral voordelig voor het platteland noemde, wanneer het daarvoor ge schikte industrieën betreft. H(j beschouwde de industriesprei ding als een belang voor de Neder landse landbouw, om een behoorlijk bevolkt platteland over te houden. De verstedelijking wordt, volgens hem nog geremd door de woningnood. Wel betreurde spreker het, dat zoveel jon ge mensen van het platteland ver- trekken naar de steden. Dit zag hij als een groot verlies. 1 Poolse meisjes, die haar land willen verlaten om elders avontuur en ro mantiek te beieven en een hogere levenstand aard te verkrijgen, ge ven zich in groten geta le op voor emigratie naar Frankrijk, Enge land, de Verenigde Sta ten en Australië, waar zich grote kolonies Po len bevinden: zij hopen aldaar met een lands man in het huwelijk te treden. Sinds er in Polen een minder star communis tisch bewind is geves tigd, zijn er huwelijks bureaus ontstaan, die onder meer een onder zoek hebben ingesteld naar de bovengenoem de mogelijkheid. Een dergelijk te Poznan gevestigd bureau stelde een advertentie waarin dertig Poolse meisjes werden gevraagd, die genegen zouden zijn met Polen in 't buiten land ln het huwelijk te treden. Zestig meisjes reageerden hierop. De meisjes moeten een zeker honorarium beta len. Verder moeten zij bijzonderheden over haar zelf mededelen en haar „mooiste foto" in sturen. De meeste meisjes wil len naar Frankrijk en Australië emigreren. DINSDAG 2 JULI. HILVERSUM I. 402 m 718 kc.'s. T.M AVRO. 7.50 VPRO. 8-00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 800 Nwi. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 8.15 Gr. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding, lo.oo Gr. 10.50 Voor de kleuter». 11.09 Lichte muz. 11.30 Bariton en piano. 12-00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.21 Orgel en plano. 13.00 Nwa. 12.15 Meded. of gram. 13.20 Metropoie ork. 13.56 Koer sen. 14.00 Pianorecital. 1440 „Het «pani sche kind en* w|)", eau». 14.45 „Smaken verschillen". 15.40 „Canada 90 Jaar". 18,10 Viool en plano. 18.30 Voor de Jeugd. 17.20 „De dierenwereld en wij", eau». 17.30 Amus. muz. 18.00 Nws. 18.15 Tennls- kamploensch. te Wimbledon. 18.25 Gram. 18.30 Regerlngsultz.; dr. M. J. Adrian!: „Omgang met de natuur". 19.00 Pari» vous parle. 19.05 „Ik kan ook kieken", caus. 19.15 Tenor en plano. 19.45 Film- praatje. 20.00 Nws. 20.05 Marinierskapel, en mannenkoor. 20.50 Gevar. progr. 22.15 Act. 22.30 Pianorecital. 22.4S Sopr. en gitaar. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. van New Vork, 23.18 New York Calling. 23.20 —24.00 Gram. HILVERSUM. II 298 m 746 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Vlaggen- parade, rep. 7.45 Morgengebed cn lit. kal. 8.00 Nwi,- en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Hoogmis. 10.15 Voor de kleuters. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. cn kath. nws. 13.20 Dansork. 13.50 Gram. 14.00 Mil. ork. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Bra bants ork. en solist. 15.25 Viool en plano. (Tussen 16.00 en 18.00 ronde van Frank rijk). 16.00 Voor de zieken. 18.55 Atoom kracht. sprookje of verderf, caus. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re gerlngsultz.: rubriek verklaring en toe lichting: Melk en volksgezondheid. Een vraaggesprek met prof. dr. C. den H»r- tog, directeur van het Voorlichtingsbu reau voor de voeding. 13.00 Strljkork. 18.15 Lichte muz. 1840 Gram. 18.45 Ronde van Frankrijk. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Uit het boek der boeken, caus. 1940 Instr. kwint, en soliste. 1940 Ronde van Frankrijk. 2000 Gram. 20.30 Act. 20.40 Ik koos als weg door 't leven, klankb. 20.50 Planovoordr. 21.25 Wat het ls leer ling te zijn, caus. 21.45 Holland Festival 1957: Radiofilherm. ork., koor. jongens koor en sol. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.3020.45 Filmprogramma. Tussen Gloucester en Bristol in de omgeving van Berkeley In het Engelse graafschap Gloucestershire verrijst een van '8 werelds eerste atomaire krachtstations voor commer ciële doeleinden Het station zal voor de winter van J9G0 '61 op volle toeren draaien en een capaciteit hebben van meer dan 80.000 kilowatt. De foto links geeft een kijkje in de reactorkamer in aanbouw. In het midden staat een appa- i raat dat met m-stralen de las- naden controleert. De andere foto geeft een overzicht van i de bouwput van de reactor met de constructies voor het j gewapend beton. Pluk de dag... en neem het er van met AMERICA'S BEST TOBACCOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9