Atletiek was glanspunt van P.Z.C.-sportdag Sport in dienst van opvoeding en recreatie Athene werkte zich met moeite naar een 5-3 zege op Zeeland MAANDAG 1 JULI 1957 PROVINCIALS Z B B V W S E C O R AN T Met een borstlengte voorsprong flitst Kees de Munck van AV 56 (links) uit Goes als eerste door do finish op de 100 meter Junioren A. Rechts Eddy Kal (Marathon), dia tweede werd In dezelfde tijd als de winnaar (11 sec.), terwijl Hans Noorderbos van Minerva derde werd in 11.1. De directeur \an de P.Z.C.. de heer F. van de Velde jr., overhandigde ttjdens deze P.Z.C-sportdag de prijzen. Op de foto gebeurt dat aan de beide aanvoersters van de da- mes-handbalploegen van Zeeland en Athene uit Den Haag. Nini Krens van Athene heeft de „hoofd prijs" al binnen, terwijl Bep Ja cobs de „Zeeuwse" trofee in ont vangst neemt. Zó maar een stukje DIT STUKJE IS een bijdrage van een onsportieve redacteur. Van een man wiens hoogste ideaal het is in een koele kamer te zitten met een boek. het hele huis omgeven met grote borden waarop in grote letters: STILTE! Zonder s.v.p. Een ideaal, dat overigens wel nooit zal worden verwezen IQkt. H(J houdt zich dus steeds angstvallig zéér ver van sport. Doch zaterdag heeft hij toch zjjn nieuwsgierig heid niet kunnen bedwingen en daarom toog hij naar het Goese sport veldencom pl ex GOESE SPORTVELDENCOMPLEX dat klinkt indrukwekkend. maar men was zaterdag dichter by de waarheid, wanneer men sprak van de Goe.se sport-sahara. Een sahara, waarin ergens mid denin een soort oase was. waar de gehele middag dorstige lieden zich verdrongen en de inhoud van aller lei flesjes door hun dorstige kelen goten. Duizenden van die flesjes werden op deze manier soldaat ge maakt en het waa een studie op zichzelf waard om te zien welke zalig-verrukte postzegels de drin kers trokken b{j dit leeggietcn. Zo in de geest van: eindelijk, eindelijk lafenis in deze woestenij. Héééér- lijk! DIT WAS DUS de combinatie, die de onsportieve redacteur zaterdag middag in Goes zag: mensen, hon derden en nog eens honderden, hit te. dorst, sahara' en snort. Tja, sahara en sport, zo op het oog een onmogelijke combinatie. Maar een combinatie, die de onsportieve re dacteur nog een beetje warmer maakte dan hy al was. Want hjj kreeg het warm, plezierig warm van dat aanstekelijke enthousias me, waarmee al deze sportmensen, jongeren en ouderen zich voor hun liefhebberij inspanden. Meestal wordt er wat smalend gelachen als iemand zo idealistisch is te vertel len, dat ..sport verbroedert". En de lachers wjjzen dan op allerlei onfrisse zaken in de sportwereld. Maar zaterdag zag onze onsportie ve redacteur toch wel iets van de mooie kanten van de sport. EN DAT WAS bepaald niet alleen te bekennen bjj de mensen, die op de velden druk bezig waren, voetbal den. handbalden, kortom bij die genen. die de sport werkelijk be dreven. Dat was ook te zien bjj de velen, die altijd zo plechtig worden aangeduid als de „officials". Ja. wat is dat eigenlijk, zo'n official? Een man, die men met de vinger na wijst: „jonges. kijk 'es daar loopt een official?" Of een knaap die een hoop van het vuile werk doet, die de karweitjes opknapt, waardoor het mogelijk is dat de mensen in het veld zulke goede prestaties leveren? ONZE ONSPORTIEVE man heeft vastgesteld en hij deed het met bewondering dat „official" een mooi woord is voor veel en verve lend werk. Het is eigenliik geen sport in de gewone zin. maar toch wel iets. waarop eens de aandacht mag worden gevestigd: op de ar beid van al die mensen, die zich zo belangeloos inzetten voor de sport en spel. waardoor jongelui in staat worden gesteld zulke voortreffelij ke resultaten te bereiken. Hulde! BEWONDERING had deze onsportie- kerel en daarmee stopt hij dan zijn waterachtig geleuter op deze pagina van staal voor de voor treffelijke organisatie van deze dag. die verliep ondanks sahara en hitte volgens het schema, een pres tatie, waarop meneer Ben Hollan der van de Spoorwegen jaloers kan zijn: hjj zag tenminste geen kans om zijn treinen op ttfd te laten lo pen en daardoor misten verschei dene deelnemers en bezoekers be langrijke punten. Een goede orga nisatie dus. En omdat dit voortref felijke werk niet door een P.Z.C.- rr.ap was geleverd eigen roem is immers niet zo best wil onge on sportieve redacteur tenslotte zijn tierlantijn beëindigen met een woord van dank en gelukwens voor Organisator nummer Eén: Harry Plompen. Dat is nou zo'n vent, die niet in het veld staat, maar na afloop toch zijn hemme- tje moet uitwringen! En als er nog eens een Zeeuwse sportman moet worden gekozen, dan kiest onze onsportieve heer deze Harry. Ik dank U. CONSULENT KLOMPE DE ATLETIEKNUMMERS ZIJN DE GLANS PUNTEN van de P.Z.C.-sportdag geworden, terwijl zij tevens van de hoogste propagandistische waarde 7.(jn geweest voor de atletiek. Zowel de 100 meter als de 1500 meter bij de junioren A waren bijzonder spannend en de tijden wijzen aan, dat er bijzonder snel gelopen is. Zo snel zelfs, dat er op deze P.Z.C.- sportdag twee Zeeuwse records aan flarden gingen! We weten werkelijk niet, wat we het eerst moeten vermelden: De verbazingwekkende prestatie van de jonge E.M.M.-atleet Rini Mondeel, die op de 1500 meter de tweede plaats bezette tussen de bloem van Neerlands A-junioren in de nieuwe Zeeuwse record tijd van 4.15 rond, of de fantastisch spannende ra ce op de 100 meter, die Kees de Munck van A.V. '56 uit Goes en Eddy Kal van Marathon uit Vlissingen de honderden toeschouwers voor ogen zetten. Bei den roffelden de baan over in elf seconden precies, hetgeen eveneens een nieuwe Zeeuws record bete kende. Weliswaar hadden beide lopers reeds eerder binnen de oude tijd van 11.6 sec. van Speckens (1943) gelopen, maar nog nooit was hun tjjd offi cieel erkend kunnen worden. Wanneer deze 100 me ter op een sintelbaan gelopen was, zou het veertien jaar oude Zeeuwse record van Gerrit de Pagter 10.9 sec. ongetwijfeld zijn gesneuveld Twee Zeeuwse records verbeterd! Vijf sprinters vier Zeeuwen en een „Holander" schoten op het start schot als raketten uit de blokken. De Munck was het snelste weg en leidde tot op 60 meter met een kleine meter voorsprong. Toen kwamen Eddy Kal en Hans Noorderbos van Minerva uit Rotterdam geweldig opzetten. Tot tien meter voor de finish was het nog niet te zeggen, wie als eerste zou doorko men. In deze korte momenten, waarin de spanning ten top steeg, stormde de Goese loper met een laatste vertwijfelde krachtsinspanning een bortleng- te vóór Kal over de streep. Beide lopers zijn thans Zeeuws recordhouder op de 100, 200 en de 300 meter De einduitslag luidt: 1 Kees de Munck (A.V. '56, Goes) 11 sec.; 2 Ed dy Kal (Marathon, Vlissingen) 11 sec.; 3 Hans Noorderbos (Minerva, Rotterdam) 11.1 sec.; 4 Henk Fruijtier (Marathon. Vlissingen) 11.4 sec.: 5 Koos de Jonge (A.V. '56, Goes) 12.2 sec. Toen kwam de onvergetelijke 1500 meter. Zo groot was de spanning on der de lopers, dat zij pas bij het twee de startschot goed wegwaren. Bijzon der snel zelfs, want de eerste ronde ging in 48 seconden. Tot en met de tweede ronde bleven de negen lopers bij elkaar met Rini Mondeel en Piet Picavet van RK.H.A.V. uit Hulst in de voorste gelederen. De niet-Zeeu- wen in deze groep hielden zich tac tisch op de achtergrond om zich niet bloot te geven. Na 800 meter namen vier lopers resoluut de kop, te weten Rini Mondeel, Henk de Vreede, de Ne derlandse veldloopkampioen van het Haagse Trekvogels, Nico Hooiveld van Hollandia uit Hoorn en Piet Kools van Lycurgus uit Hoorn. De rest van het veld kreeg stevige klappen van de „man met de hamer' en lag aldra 30 tot 35 meter achter. ALS EEN TERRIER. Tweehonderd meter voor de finish toen Kools afgezakt was, verdrong Hooiveld Rinl Mondeel van de kop, die zich echter als een terrier aan zijn te- f;enstander vastklampte. Tijdens de aatste honderd meters steeg de span ning ten top! Hooiveld nam een nieter voorsprong op Mondeel, het. werden er anderhalf, twee en met een laatste sterke sprint wrong de Hollandia-man met vijf meter voorsprong op Mondeel zich over de finish. In de prachtige tijd van 4.13.7, terwijl Rini Mondeel r.jjn schitterende race beloond zag met een tweede plaats In 4.15. Deze tijd betekent dus een nieuw Zeeuws record, want het oude record van de Hulsterse atleet Walter Root- saert stond op 4.15.8. Aan het begin van de 1500 meter had sportleraar W. Mijnheer uit Vlissingen, die op uitste kende wijze voor commentaar tijdens de atletieknummers zorgde, opge merkt, dat er een tijd van 4.15 „inzat". Rini Mondeel heeft de Vlissingse sportleraar niet teleurgesteld! De totale uitslag luidt: 1 Nico Hooi veld (Hollandia, Hoorn) 4.13.7 sec.; 2 Rini Mondeel (E.M.M.. Middelburg) 4.15.3 Henk de Vreede (Trekvo gels. Den Haag) 4.16.4 Piet Kools (Lycurgus, Hoorn) 4.235 Zitman (G.A.C.) 4.28.6 Walter Biesbroeck (RK.H.A.V., Hulst) 4.32.—; 7. Jan sen .(F.LT.) 4.35.—: 8 Piet Pioavet (R.K.H.A.V., Hulst) 4.49.—; 9 Piet van der Hoeven (Marathon, Vlissin gen) 4.54. Tot slot van het atletisch gedeel te kregen de toeschouwers een bij zonder aantrekkelijke race over 3000 meter te zien. Deze drie km is namelijk de race geworden van de Engelse loper Eddy Ellis, die in Melbourne in de Engelse olympi sche ploeg stond opgesteld! Negen lopers gingen van start en tot de derde ronde bleven ze nog bij elk aar. Maar na de derde ronde kwam de Engelsman als eerste door en liet hij de Zeeuwse sportliefhebbers zien wat hij in zijn mars heeft. En dat was niet weinig. Met korte felle tussensprintjes had hij zich schijnbaar achteloos van zijn tegen standers verwijderd. Het was een lust om te zien hoe hy zo licht als een veer tje over de baan liep, in soepele stijl en blijkbaar zonder enige inspanning. De gehele 3 km liep hij in dezelfde ca- De P.Z.C.-SPORTDAG werd za terdagmiddag precies om twee uur geopend door de consulent voor de lichamelijke opvoeding te Goes, de heer S. J. Klompe. Deze hield een sympathiek toespraakje, waarin hij wees op het belang van deze dag voor de ontwikkeling van de Zeeuw se sport. De heer Klompe verklaarde het initiatief van de P.Z.C. van harte toe te juichen. „Er is wel eens een tijd geweest, dat de pers in het algemeen weinig belangstelling toonde voor lichamelijke opvoeding en sport. Uit dit initiatief blijkt, dat die tijd ge lukkig voorbij Is" aldus spreker. Hij betoogde voorts, dat sport recht op ieders belangstelling heeft, want zij is opvoedings- en recreatiemiddel voor volk en enkeling. De mens heeft afleiding nodig en die is voor velen te vinden in de sport. Vervolgens wees de heer Klompe dans, een cadans, die de vele atletiek- liefhebbers liet raden, dat hij nog veel sneller kon. DES TE FELLER. JVas de strijd om de eerste plaats eigenlijk reeds voor de aanvang be slist. des te feller was die om de vol gende ere-plaatsen. waarbij de Zeeuw se lopers Hans Bostelaar en Piet Zwartepoorte keurig hun partijtje meebliezen. Tot 3000 meter voor het einde bleven die twee met Oosterman en Koster om de tweede plaats strij den, die uiteindelijk opgeëist werd door Oosterman, want geen der beide andere lopers had een antwoord op zijn felle sprint. De uitslag is: 1 Eddy Ellis (Enge land) 8.50.2: 2 Oosterman (Suomi, Velsen) 858.3 Frits Koster, (Trekvogels, Den Haag) 9.03.4. Hans Bostelaar (E.M.M., Middelburg) 9.06.5; 5 Piet Zwartepoorte (E.M.M., Middelburg) 9.11.9; 6 C Jansen (Trekvogels, Den Haag) 9.187 Coen Mies (Thor, Roosendaal) 9.20. Na afloop reikte de directeur van de P.Z.C., de heer F. van de Velde jr. aan de eerste drie prijswinnaars een me daille uit. terwijl elke deelnemer te vens in het bezit gesteld werd van het P.Z.C.-sportdagspeldje. BETERE BALTECHNIEK GAF DOORSLAG BIJ D AMESHANDBAL Vijf minuten voor tijd stonden kansen nog gelijk bij 3-3 stand De hard werkende en tot het einde toe dapper volhoudende Zeeuw se dameshandbalploeg heeft tegen het Haagse Athene tweede in de hoofdklas een kleine nederlaag geleden. Met 5—3 moesten de Zeeuwse dames het onderspit delven, maar dat was niet, omdat zij in het veld de mindere waren. Het klopte echter beter in de Haagse gelederen, de dames waren sneller en beweeglijker, hun baltechnie! was werkelijk af en zij wisten de kansen te benutten. De Zeeuws' dames moesten het daarentegen meer hebben van hun enthousiasnv en doorzettingsvermogen. Dank zij deze beide factoren wisten dr dames van het Zeeuws elftal dapper en goed tegenstand te bicden en met een beetje meer geluk zou het verschil van twee doelpunten tot één zijn gereduceerd. Overigens doet dat niets af aan de prestaties van de Haagse da mes, die vaak knappe en kundige aanvallen opzetten. Zij wachtten soms echter te lang met schieten en het viel daarbij op, dat zij zo veel mogelijk op hun rechtsbin nen speelden, de snelle, hard spe lende en graag schietende F. Mul ler. Ondanks net feit, dat deze speelster goed werd afgedekt, scoorde zij toch vier doelpunten voor haar ploeg. Van de Zeeuwse dames was er vrijwel geen, die tot een bijzondere prestatie kwam, hoewel Corrie Oost- dijk met een goed doelpunt en me vrouw Rosier eveneens met één linkervleugel, tot een prima vorm doelpunt cn uiterst snel was op de groeiden. Zowel in de verdediging als in de aanval weerden de Zeeuwse meisjes zich uitstekend Dat zij tenslotte met klein verschil verloren, lag in het feit, dat Athene nu een maal de betere ploeg was. Een ploeg met meer routine en wedstrijdin zicht, die verdiend won. De Zeeuwse aanvoerster, Bep Ja cobs, won de toss en zij koos de zon in de rug. Een groot voordeel, want na rust ging de zon schuil achter grote wolkenmassa's. Nadat de eer ste Athene-aanval was afgeslagen door Wil van Reems, retireerden de Hagenaars en F. Muller wist een fraaie aanval met een prachtig doelpunt te bekronen. De Zeeuwen lieten zich echter ook niet onbetuigd en de Athene- elf moesten alle zeilen bijzetten om de voorsprong te behouden. Toch slaagde de thuisclub erin op gelijke hoogte te komen, want in de zevende minuut knalde mevr. Van Wezel hard in, na een goed opgezette aanval. Onmiddellijk sloegen de Hollandse dames hard terug en 3 minuten la ter besloot M. Polderman handig tik tak spel van de Athene-voorwaart- sen met een doelpunt (12). De bezoeksters bleven aandringen en nauwelijks één minuut later scoorde 'e beweeglijke .F Muller het derde doelpunt, hetgeen tevens de ?land bij rust betekende. Na de thee waarvoor de dames een half uur de tijd kregen, hetgeen gezien de grote hitte goed gezien was van de organisatoren zetten de Zeeuwse dames een fel offensief In. Reeds in de eerste minuut redu ceerde Corrie Oostdijk de achter stand tot 2S en twee minuten later leverde een prachtige solorush van mevrouw Rosier de gelijkmaker op. Er was dus nog van alles mogelijk. Een overtreding van een der Zeeuw se achterwaartsen werd gestraft met een vrije worp, die de Hagenaars onberispelijk benutten. Via F. Mul ler verdween de bal in de touwen. Het leek er toen op, dat het uithou dingsvermogen van de gastvrouwen de doorslag zou geven, maar in een periode van Zeeuws overwicht we noteerden harde schoten van me vrouw Rosier. Corrie Oostdijk en Bep Elve, maakte F. Muller het vijf- er op, dat de sport ook nadelige kan ten neeft, maar, zo voegde hij er met nadruk aan toe: „meestal is dit een gevolg van een te grote eerzucht van ae sportbeoefenaars en vat) het gedrag van het publiek". In dit ver band herinnerde spreker aan de voet balwedstrijd Oostenrijk-Nederland. „De manier waarop een spel of een wedstrijd wordt gespeeld is veel belangijker dan het winnen alleen. Het is altijd nog moeilijker om een goed verliezer te zijn dan een slechte winnaar". De heer Klompe meende, dat de waarde van ae sport hierin is gelegen, dat men eikaars verrichtingen weet te waarderen en eikaars fouten weet te verklaren zonder dat de sport- en spelsfeer ongun stig benadeeld wordt. De heer Klompe maakte van de gelegenheid gebruik er op te wijzen, dat op deze zo gevarieerde sportdag het zwemmen ontbrak. ,,Maar dat ligt niet aan de organisatoren" zo ver klaarde hij met grote stelligheid. „Het ligt aan de overheid, die aan deze sport nog te weinig doet. Ho pelijk komt er vooral voor de omge ving van Goes spoedig enige verbete ring, want dat is hard nodig Tenslotte wenste de heer Klompe de P.Z.C. geluk met haar initiatief en sprak de hoop uit, dat deze dag zou uitgroeien tot een traditie. Na mens sportminnend Zeeland dankte hij initiatiefnemers en organisatoren voor het vele werk, dat aan deze sportmanifestatie voorafging. „Ik hoop, dat het sportniveau ook door deze dag op hoger plan zal worden gebracht". Daarna verklaarde de heer Klompe deze sportdag voor ge opend, waarna hij de directeur van de P.Z.C., de heer F. van de Velde ir„ verzocht de P.Z.C.-vlag te willen hijsen. Fel was de stryd tussen de dames- handbalploegen van Zeeland en Athene uit Den Haag. Een der Zeeuwse verdedigsters probeert hier een Haags meisje hef scoren te beletten. Athene won met 5-3. de doelpunt voor de Hagenaren en dat betekende de genadeslag voor de Zeeuwen. Na afloop van de wedstrijd reikte de directeur van de P.Z.C., de heer F. v. d. Velde jr., de prijzen uit. Voor de winnende ploeg was er een plaquette, voor het verliezende team een medaille. Alle speelsters kregen een herinneringsspeldje. Met een toe passelijk woord overhandigde de heer v. d. Velde de speldjes aan de aanvoersters van beide teams.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7