Nederlandse troeven Wagtmans en v. d. Pluym uit de strijd P.Z.C.-Sportdag in Goes werd groot succes ASSER CIRCUIT WÉL VEILIG, MAAR BOCHTIG EN MOEILIJK BONDSTEAM WON MARTELENDE STRIJD TEGEN SCHALKE '04 MAANDAG 1 JULI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOURRENNERS LIJDEN ONDER TROPISCHE HITTE O:::-'ge landgenoten handhaafden zich uitstekend; goede prestatie in tijdrit Niet minder dan 17 renners hebben het afgelopen week-end in de Tour de France de strijd tegen de hitte en de kilometers gestaakt. Onder hen waren twee Nederlanders, zaterdag Leo van der Pluym, die na sluiting van de con trole binnenkwam en zondag Wout Wagtmans, die in de tijdrit van zaterdag ook al met moeilijkheden te kampen had. De overige Nederlanders hebben tot nu toe behoorlijke prestaties geleverd en vooral Wim van Est is met zjjn vijftiende plaats op ruim 12 minuten van leider Privat, die op zijn beurt 7 minuten voorsprong heeft op nummer twee, tot goede verrichtingen geko men. De tijdrit in Caen werd een zege voor de Franse nationale ploeg, met Nederland als uitstekende derde, achter België. Anquetil won de derde étap pe van Caen naar Kouen en de Belg J anssen doorbrak de hegemonie van de Franse nationale ploeg door in Roubaix als eerste over de finish te flitsen. Na vier etappes is nog slechts een ploeg zonder verliezen: de sterke Franse nationale ploeg. De Italiaanse formatie en de equipe van Noord- Oost Centraal en Zuid-West verloren tot dusverre een van hun leden, Span je verloor twee renners, Nederland, België. Zwitserland en de Franse Westploee- elk drie renners, Zuid- Oost en He de France elk vier cou reurs. In de gemengde Luxemburgse ploeg zelfs zes renners. Er ztfn reeds SI renners uitgevallen, ruim 25%. De sterke Franse nationale ploeg toonde zich dus in de tijdrit de sterk ste, maar ook de Belgen leverden een goede prestatie door met vier secon den achterstand beslag te leggen op de tweede plaats. De Nederlanders eindigden als derde. Wout Wagtmans moest reeds vrij spoedig lossen en hij liep een achterstand van enkele minu% ten op. Het Italiaans team had met pecht te kampen, want op een gege ven moment raakten een paar renners elkaar en allen vielen door en over elkaar. Ferlenghi werd daarbij zoda nig gewond, dat hy de strijd moest staken. De andere Italianen kwamen door de finish met schaaf- en snij- wonden overdekt. Tropische hitte De étappe Caen-Rouen, gereden in grote hitte, werd beheerst door de Franse nationale ploeg onder leiding van Privat die zrin gele trui wist te behouden. Bij La Haie-Todue (35 km) ontsnapten 13 renners: Christian, Ba- ham on tes, Astrua, Nencini, Privat, Rolland, Barone, Kersten, Clerici, Walkowiak, Holenweger, Dotto en Gay, wat later gevolgd door Anque til 'en Sabbadini. Bij Pont l'Eveque, zeven kilometer verder, hadden zij ruim een minuut voorsprong. Bij Cor- nevil'e-sur-Risle (76 km) was het verschil al bijna zes minuten. Intussen had de Belg Kerkhove de strjjd gestaakt, en was het grote peloton verbrokkeld. Faure, Plaza en ook Van der Pluym raakten achter, Van der Pluym zover dat lqj als laatste te Rouen zou arri veren waar de tour voor hem ein digde. want hij werd wegens over schrijding van de tijdslimiet uit de koers genomen. Bij de entree van Elbeuf (111 km) raakte Kersten even het contact met de leiders kwijt wegens een lek band je, maar hij kreeg spoedig weer aan- sluiting. Twaalf kilometer voor de finish had Sabbadini, die ook banden j pech had gehad. 6 min. achterstand op de kopgroep. Hassenforder ruim 10 minuten en het grote peloton 11 mi nuten De 14 vluchtelingen arriveer den samen te Rouen waar Anquetil de eindsprint won voor Gay en Nencini. Kersten werd 8e de overige Neder landers hadden tien tot elf minuten achterstand, en Van der Pluym zelfs 26 minuten wat zijn eliminatie mee bracht. Janssens actief In de vierde étappe is voor een grote en belangrijke variatie ge zorgd. Na de vier overwinningen van de Franse nationalen, de étap pezeges van Darrigade, Privat en Anquetil en de Franse overwin ning in de tijdrit, werd deze tradi tie zondag doorbroken. Marcel Een beeld van de zaterdag gehouden T.T.-races in Assen: de start van de 500 cc klasse. Janssens, de 25-jarige Belg. be zorgde de vele honderden Belgen die het kleine uitstapje naar Rou baix hadden gemaakt om de ploeg van Silver Maes te zien binnenko men, grote vreugde met een waar lijk imposante rftzege. ..Marcelleke" was met de Parijzenaar Hoorelbeeke na ongeveer 125 km. uit het peloton ontsnapt en zette meteen zo hard door, dar Hoorelbeeke er spoedig de brui aan gaf en zich weer liet terugvallen. Dat haalt hij niet in deze tempera tuur, op deze weg, was het oordeel van het merendeel der volgers en... waarschijnlijk hebben ook velen in net rennersveld er zo over gedacht. Maar Janssens zag met zijn jonge sterke lichaam en zijn wilskracht niet op tegen de afgezonderde strijd tegen de hitte. Hij ging door in hoge ca dans en in de stijl van een groot kam pioen, die voelde dat hjj het kon. Hjj reed in een prachtig constant tempo, dat om en nabij het uurgemiddelde van 36.03 km. lag. Hij dronk weinig maar liet zich wel graag door de toe schouwers in de stad en dorpen van een „douche" voorzien. Toen de Belg de wielerbaan opdraai de en met een voorsprong van ruim 4 i j min. op een groep van vjjf met Schellenberg, Bober, Siguenza en de gebroeders Van Est, met zeven minu ten voorsprong op een tweede groep volgers, waarin zyn drie landgenoten De Bruyne, Planckaert en Keeteleer, en ruim tien minuten op het grote pe loton met de geletruidrager Privat, leek het of de uitpuilende tribunes door de Belgische supporters werden afgebroken. Het sprintje van het eerste achter volgersgroepje werd gewonnen door Schellenberg voor Bober, Wim van Est werd derde. Siguenza vierde en Piet van Est vijfde.De andere Neder landers. die met uitzondering dus van Wout Wagtmans op 50 km voor de eindstreep alleen met Wim en Piet van Est in het peloton hadden geze ten, kwamen tenslotte met onderlin ge verschillen binnen. De laatste was dit keer Daan de Groot, die als 58e dezelfde tijd noteerde als nummer 23. de Belg Cerami. ÉÉN DODE EN VIJF GEWONDEN Surtees winnaar 500 c.c.) „Zij hadden geen geluk Toen zaterdagmiddag het „God save the Queen" voor John Surtees, de winnaar in de 500 c.c.-klas, had geklonken waren de T.T.-races po het circuit van Drente officieel af gelopen. Uit piëteit tegenover de Duitser Knebel, die vrijdag 't slacht offer werd van zijn keihard beroep, had de organisatie namelijk de fees telijke prijsuitreiking afgelast. Een wijs besluit! Maar men had dan ook beter het vuurwerk kunnen afgelas ten, dat zaterdagavond laat de be woners van de Drentse hoofdstad op zeer luidruchtige wijze herinnerde aan het zojuist afgelopen festijn, dat zulke trieste momenten had gekend. Vijf patiënten heeft Assen voorlo pig nog te verzorgen: De Engelsen Lomas, Dale en Mc Intyre, de Duit ser Amfaldern en onze landgenoot Du Pont, die het thans goed maken. Want Ubiali kon zaterdag het Wil- helminagasthuis verlaten en naar huis terugkeren. Maar het ergst van alles was na tuurlijk de dood van Knebel. En bij deze opsomming rijst de vraag of het circuit van Assen ook inderdaad zo veilig is als men be weert. En wie zou op deze vraag be ter een antwoord kunnen geven dan een man als John Surtees: „Het cir cuit is veilig maar moeilijk door de vele bochten". Waarom er dan juist nu zoveel ongelukken gebeurden „Niet door de steeds hoger geworden snelheden. Zij de slachtoffers hebben alleen geen geluk gehad", luidde het oordeel van de Engelsman. De uitslag van de race in de 125 c.c.-klas (107,86 kilometer, 14 ron den) luidt: 1. Provini, Italië, 52 min. 24.6 sec.; 2. Roberto Colombo, Italië, 53.07.1; 3. Luigi Taveri, Zwitserland, 54.16.6; 10. G. van Bockel, Nederland, De uitslag van de race in de 250 c.c.-klas (17 ronden): 1. Provini. Ita lië, 61 min. 23.2 sec; 2. Sandford, Groot-Brittannië, 62.51.2; 3. Miller, Ierland, 63,06.9; 8. Drikus Veer, Ne derland. De uitslag van de race in de 500 c.c.-klas (27 ronden, 208,02 kilome ter) luidt: 1. John Surtees, Groot- Britannië, 93 min. 56.6 sec.; 2. Libe ro Liberati, Italië, 94.27.2; 3. Walter Zeiler, Duitsland, 94.58.3; 12. Priem Rozenburg, Nederland. De uitslag van de race in de zij- spanklas (14 ronden, 107,86 kilome ter) luidde: 1. H. HillebrandGrun- wald Duitsland, 55 mih. 5.6 sec.; 2. BeetonPartrige, Groot-Britannië, 57.02.8; 3. NeussnerDieter Hesse, Duitsland, 57.46.8; 8. H. van der Wal G. J. Gelder, Nederland. Maria Meesters eerste in Oosterschelde- zwemwedstrijd De jaarlijkse 1200 meter Schelde- zwemwedstrijd, die zaterdag in de Oosterschelde bij Bergen op Zoom is gehouden, is voor het overgrote deel een Bergen op Zoomse aangelegen heid geworden. 28 dames en 23 heren gingen van start, waarvan er slechts enkelen uit Roosendaal en het nabu rige Belgische Esschen kwamen. De uitslag luidt: Dames: 1. Maria Meesters, Bergen op Zoom, 17 min. 54 sec.; 2. Lien Nuyten, Bergen op Zoom, 18.08; 3. Erna van Veen. Ber gen op Zoom, 19.42. Heren: 1. Van Poppelen, Bergen op Zoom, 15.35; 2. Timmermans, Ber gen op Zoom, 15.51; 3. Van Remortel, Bergen op Zoom, 16.55. De hitte, de meedogenloze vijand van de tourrenners op de eerste etappes heeft al vele slachtoffers geëist. De ritten door het geblakerde land tijn haast ondragelijk. Gelukkig zijn er langs de weg behulpzame mensen, die voor primitieve regenbuitjes zor gen een geste, die door de renners met open mond wordt aanvaardj Uitslagen Tour de France De officieuze uitslag van de ploegen tijdrit te Caen luidt: I. Frankrijk 57 min. 54 sec. 2. België 58.06 3. Nederland 58.36; 4 en 5. Zwitser land en I!e de France, beiden 59.42; 6. Frankrijk west 59.48: 7. Italië 59.50. De uitslag van de derde etappe Caen- Rouen (134 km) luidt: 1. Anquetil (Fr.) 3 22.44 (met bonificatie): 2. Gay (z.w- plocg) 3.23.14 (met bonificatie): 3. Nenrtni (It.) 3.23.44 4. Bahamontes (Sp.); 5. As trua (It.); 6. Barone (lie de France); 7. Christian (Zwits.); 8. Kersten (Ned.); 9. Holenweger (Zwits.): 10. Dotto (z.o.- ploeg): li. Clerici (Zwits.); 12. Rolland (n.o.c.) allen in 3.23.44; 13. Privat (Fr.); 3.23.54; 27. Piet van Est 3.33.06; 33. Wim van Est z.t.; 48. Wagtmans z.t.; 50. Stol- ker 3.33.47: 60. Voortlng 3.33.54 66. De Jongh 3.34.21; 77. De Groot z.t. Van der Pluym kwam als laatste binnen in 3.49.43 en is wegens overschrijding uit de koers genomen. De uitslag van de vierde etappe Rouen —Roubaix luidt: 1. Janssens (Belg.) 6.23,34; Schellen berg (Zwits.) 6.28.16; 3. Bober (De de France) z.t.; 4. Wim van Est (Ned.) z.t.; 5. Siguenza (zuid-oost) z.t.; 6. Piet van Est (Ned.) z.t. 7. Stablinsksl (Fr.) 6.30.32; 8. Darrigade (Fr.) 6.30.47; 8. Baronl (It.) z.t.; 10. De Bruyne (Belg) 6.30.59; 11. Planckaert (Belg.) z.t.); 12. Ketelaer (Belg.) z.t.; 13. Dupre (zuid-west) 6.31.30; 14. Jean Bobet (He de France) z.t. De overige Nederlanders De Groot, De Jongh, Kersten, Stolker en Voor- ting werden met een grote groep an dere renners als 28ste ex aequo in het etappe klassement geplaatst, allen in 6.34.41. Twaalf renners staakten de strUd: Buchaille, Bellay, Fournier (allen lie de Fr.), Colette (zuid-west), Coste (zuid-oost), Schmitz, Bolzan (gem. Luxemburgse ploeg), Hollen- stein, Senn (beiden Zwitserland), Tro- bat, Poblet (beiden Spanje), en Wagt mans (Ned.). Het ploegenklassement van de vierde etappe luidt: 1. België 19.24.32; 2. Nederland (Wim en Plet van Est en De Groot) 19.31.13; 3. Frankrijk 19.33.16; 4. ex aequo zuid oost en lie de France beiden 19.34.27; 6. zuid west 19.34.57; 7. Italië 19.36.58. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk 64.03.56; 2. Zwitserland 64.26.44; 3. Italië 64.28.15 4. He de Fran ce 64 36.28 5. Nederland 64.39.57; 6. zuid west 64.44.24; 7. België 64.48.23. Het algemeen klassement luidt: l. Privat (Fr.) 21.22.41: 2. Christian (Zwits.) 21.29.09; 3. Barone (He de Fri) 21.29.09 4 Bahamontes (Sp.) 21.29.23 5. Astrua (It.) 21.29.24; 6. Dotto (z.o.) 21.29.24; 7. Walkowiak (Fr.) 21.31.03; 8. Janssens (Belg); 21.31.29; 9. Nencini (It.) 21.31.37; 10. Bober (He de France) 21.31.59; 11. An- quetil (Fr.) 21.32.13; 12. Forestier (Fr.) •am Van Melis ichoot tegen do ZEVENTIG MINUTEN ZWEETVOETBAL Keuze van Lenstra gerechtvaardigd ÈEN PLEIDOOI voor een absoluut gesloten voetbalseizoen was de wed strijd tussen het door het publiek gekozen bondselftal en de Duitse oberliga- club Schaike '04. Het werd voor de spelers van beide elftallen In de eerste plaats en voor de toeschouwers, die de wedstrjjd van het bondselftal voor een groot deel nog altijd de hoofdschotel vinden, een marteling. En het zou dan ook onbillijk zijn om in dit „zweetvoetbal" de spelers op hun waarde te beoordelen. Zy deden hun best er nog iets van te maken, maar de verzen gende hitte verschroeide de laatste restanten strijdlust. Torh heeft het pu bliek nog even waar voor zijn geld gehad. De keuze van Abc Lenstra werd gerechtvaardigd door het fraaie doelpunt, waarmee hy In de twaalfde mi nuut de partijen op gelijke voet bracht. De Duitse linksbuiten Kramer had namelijk in de tiende minuut een fout van de Nederlandse achterhoede af gestraft en De Munck, die Eddy Pie- ters Graafland verving, kansloos ge slagen (0-1). Toen kwam het groot se moment voor hen, die hun stem op Abe hebben uitgebracht. De Ensche- deër had met een verre pass Piet van der Kuil aan het werk gezet, was zelf doorgelopen tot aan de rand van het strafschopgebied en knalde uit de voorzet van Van der Kuil ineens in (l-l). Veel kansen kwamen er daarna in de eerste helft niet meer. De Munck toonde nog even zijn kwaliteiten bij een harde schuiver van rechtbinnen Laszig en aan de andere kant schoot Piet van der Kuil, hoogspringend, de bal uit een voorzet van Louer net naast het doel. In de eerste helft was Jan Klaas- sens vervangen door de Amsterdam mer Dahrs, waardoor een omzetting nodig werd. Van Wissen ging in de middenlinie spelen en Darhs nam dc rechtsbinnenplaats in. Vei-frist door een douche in de rust begonnen de spelers aan de tweede helft. Een aar dige combinatie tussen Noud van Me lis en Abe Lenstra gaf de Rapid-mid- voor een doelrijpe kans maar zrjn schot ging voor het doel langs. De winst Toch was het Van Melis, die in dc elfde minuut het bondselftal dc winst bezorgde. Halverwege de middenlijn en het deel kreeg Van Melis de bal in zijn bezit en toen de Duitse doelman de fout beging ver uit zijn heiligdom te komen, scoorde Van 3Ielis met een handig wippertje (2-1). Darhs kreeg liet te kwaad niet de hitte en werd vervangen door Kraay, die het niet eens onverdienstelijk in de voorhoede deed. Na 19 minuten k vrij voor doel. maar verste staander. Kraay, die daar vlak bij stond was zo verrast, dat bij te laat reageerde zodat de bal door de Duitsers weggewerkt Icon worden. Onder de invloed van de zonnestralen werd het «pel steeds trager. Abe Len stra had de fut niet meer om naar voren te komen en die loomheid open baarde zich eigenlijk bjj alle spelers. Zo nu en dan kwam er ever. een ople ving. Bijvoorbeeld in de 26ste minuut toea de gevaarlHke Duitse linksbui ten Kramer oog in oog met de Munck kwam en een vliegend schot loste, dat op voortreffelijke wyze door de For- tüna-doelman werd gestopt. 21.33.41; 13. Clerici (Zwits.) 21.34.15; 14. Schellenberg (Zwits.) 21.34.38; 15. Wim r. Est (Ned.) 21.34.46 op 12 min. 5 sec.; 16. Thomin (West) 21.36 25. 17. Stablinskl (Fr.) 21.36.32; 18. Bouvet (Fr.) 21.37.48; 19. Pipelln (west) 21.38.26 20. Jean Bobet (He de Fr.) 21.38.29; 28. ex aequo De Groot en Defilippis (It.) beiden 21.40.55 35. De Jongh 21.42^3; 54. Voorting 21.56.59 57. Plet van Est 21.57.52; 6 .2Kersten 22.00.53: 70. Stolker 22.10.35. Nederlandse dames-atleten wonnen en verloren Derde plaats voor Willy Cijsouw Een ruime overwinning op Zweden (6541) en een nederlaag tegen Duitsland (6145). dat was dc ba lans van de drielandenwedstrijd voor dames welke zondagmiddag te En schede werd gehouden. Een resultaat dat niet tot ontevredenheid stemt, want tegen het sterke Duitsland is wel degelijk gebleken, dat de oranje- ploeg op verschillende nummers over krachten beschikt die op internatio naal niveau mee kunnen doen. Het. zijn weliswaar geen „sterren" en wij denken hierbij aan Hannie Bloem hof. Wemmie Scholtmeyer, Dlni Ho- bers en Nel Zwier, maar in interna tionale ontmoetingen kunnen zij toch zeker een rol meespelen. Willy Cijsouw (Marathon. Vllssln- gen) roffelde op de 80 meter horden naar een tijd van 11.9. hetgeen haar een derde plaats opleverde. Eerste op dat nummer wera de Duitsf Edel- traut Eiberle. die nog 4/10 seconde sneller was. Willy Cijsouw verloor het gevecht om de tweede plaats van Ursel Diosegi (Duitsland), die 0.1 seconde sneller was. Schakers uit Middelburg wonnen P.Z.C.-wisselbeker Afgelopen week-end voerden scha kers uit drie Zeeuwse steden in Ylis- singen strijd om de P.Z.C'.-uisselb«- ker. Winnaar van deze beker werd de schaakclub Middelburg, door in de eindstrijd Goes niet 2'7te verslaan. Het tweede viertal van Middelburg legde beslag op de b<v ker in de verüezersronde. DE P.Z.C.- SPORTDAG zaterdag een groot succes gewordenDe Zeeuwse sport beoefenaren hebben in Goes op overtuigen de wijze aan getoond, dat zij de achter stand bij ove rig Nederland langzaam maar zeker inlopen en dut hun prestaties de hoogste lof 1 verdienen! En dat immers is steeds I het uitgangspunt bij de voorberei ding van deze dag geweest, name lijk het aantonen van de grote voor uitgang, die de Zeeuwse sport de laatste jaren heeft doorgemaakt. Het is overigens hoewel de or ganisatie stipt volgens het program ma-schema is verlopen een dag vol verrassingen geworden. Want menigeen ging bij voorbaat al van - !e veronderstelling uit. dat het punt an de dag de voetbalwedstrijd tus- jen de beide Zeeuwse selectie-teams ou zijn. Doch toen het eenmaal zo- er was. bleek 't spectaculairste on- 'erdeel niet de voetbalsport, doch e atletiek. Zij heeft het weliswaar is „kijksport" nooit zover gebracht, aar op de zon-overgoten sportvel- 2n van Goes stelden ditmaal de at- ten de voetballers in de schaduw om deze voor de zonnige zaterdag -el wat eigenaardige beeldspraak e gebruiken). De bezoekers beleefden ook veel genoegen aan de snelle wedstrijd van de heren-handballers tegen PSV 1 en aan de sportieve kamp van de handbalspeelsters tegen het Haags, Athene. Bijzonder enerverend, span nend van de eerste tot de laatste minuut, was zonder twijfel de korf balwedstrijd van de Zeeuwse ploeg tegen de spelers van de Goois- i Utrechtse Bond. En tenslotte was er j 's avonds opnieuw een hoogtepunt, toen bijna negenduizend toeschou wers een bijzonder interessante wie lerwedstrijd zagen. Over dit alles kan men meer le- j zen op de pagina's 7, 8 en 9 van dit blad. De burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, reikte 's avonds aan de winnaar van het wieier- criterium de beker uit. Tevoren hield hij nog een korte toespraak waarin hij de P.Z.C. hartelijk dankte voor haar werk. Hij hoop- te. dat ons blad in overweging i zal willen nemen deze dag tot een traditie voor Goes te maken. Namens de sportbonden dankte de voorzitter van de Zeeuwse Ren- en Toerclub „Theo Middelkamp", de heer A. G. Verhulst de directie van 1 de P.Z.C. Hij noemde deze sportdag j een „buitengewoon sportevenement" en ook hij hoopte op een herhaling. I i Vervole op pag 41 I Mars Breda-Middelburg De afgelopen week organiseerde 't Zeeuws Dagblad een mars over 100 km van Breda naar Middelburg, die vrijdagavond om kwart voor acht begon. Veertig van de 79 deelnemers liepen de tocht uit. De eerste arri veerde zaterdag om kwart voor twaalf, de laatste om tien voor ze ven. Aan het begin van de P.Z.C.-sport - dag hees de heer F. van de Velde jr., de directeur van de P.Z.C., de groen-witte P.Z.C.-vIag omhoog. Links van de heer Van de Velde de consulent voor de lichamelijke opvoeding, de heer S. J. Klomp*-, die de P.Z.C.-sportdag geopend heeft. Rechts op de foto nog enkele meisjes van het Zeeuws handbal- team.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5