Assen krijgt in verkeersspeeltuin Europa unieke voor kinderen DE VIJF RIETVINKEN Op haar bestemming MACHINIST N.S. KREEG BOETE VAN 325.- VOOR BOTSING A.N.W.B. PLEIT VOOR LAGERE BELASTINGDRUK OP VERKEER 10 PROVINCIALE E W B UW B B COURANT RECHERCHEUR BOS HEEFT ANDERE BESOGNES Met alles (in het klein) uit het centrum van een grote stad De Gouverneurstuin, in het centrum van de stad Assen, is lang alleen toegankelijk geweest voor de Commissaris der Koningin. On der het lommerrijke geboomte zal de vertegenwoordiger van de Kroon er menig prettig uurtje hebben doorgebracht. Nog een paar weken evenwel en het is uit met de rust. Zandauto's zijn diep in die Gouverneurstuin doorgedrongen, maar niemand in Assen, die dat ook maar even spijt. Want er zyn met betrekking tot dit vredige stukje weggeborgen natuur grote plannen in voorbereiding. Plannen, die inmiddels al veel aan het karakter van het park hebben veranderd en iedere Assenaar uit het hart gegrepen zijn. De plannen zjjn van grootse allure en houden z\jn geestelijke vader dusdanig bezig, dat de Asser recherche het al twee maanden met een man minder moet doen, om dat rechercheur Bos eenvoudig niet meer aan het uitzoeken van meer of minder duistere zaakjes toekomst. Stadscentrum Men kan het verkeerspark min of meer beschouwen als een verkleinde weergave van een stadscentrum, waar men met alle vormen van verkeer te maken krijgt. Een nabootsing van de werkelijkheid, met dit verschil, dat alles op een kleinere schaal werd uit gewerkt. De verkeersbanen bestaan uit tegelpaden, die over een aanzien lijke oppervlakte zijn uitgelegd en el kaar enkele keren kruisen. In de ver- keersvraagstukken die zich op deze kruisingen voordoen wordt voorzien door de plaatsing van een aantal ver keersborden; alles naar het voorbeeld van de werkelijkheid. Op de ene vier sprong zal een pseudo-verkeersagent, een schooljongen, het verkeer mogen regelen, op de andere kruising zal een echte agent geposteerd worden om vanuit een verkeerstoren op de x van de ji 5 te zien. Hjj dient op het ogenblik een betere zaak. Die van-het verkeerspark, waar iedere ingeztne over spreekt en waarvoor van alle zijden schenkingen binnenkomen. Assen verricht daar mee prachtig pionierswerk en verzet, zo het in de aanvankelijke opzet slaagt, ook on Euronees niveau baan brekend werk. Rechercheurs zijn doorgaans niet voor één gat te vangen en alvorens we de heer Bos te pakken hadden ver streek er enige tijd. Het wachten werd evenwel verkort door een colle ga van de politieman, die ook al een supporter bleek voor Bos' plannen en hulpvaardig een situatietekening op tafel uitroldè. Een blrjk van enthou siasme. dat we in de loop van ons be zoek bij nog aanzienlijk meer mensen in Assen signaleerden, wanneer het verkeerspark ter sprake kwam. Naar Duitsland De voorgeschiedenis van het park voert ons naar Duitsland. Naar de poli tietentoonstelling in Essen, waar de politie van de Bondsrepu bliek een verkeerspark toonde, zo als dat o.a. in StutWart in gebruik is. Het Asser gezelschap bleek in hoge mate ontvankelijk voor deze vorm van verkeersonderwys, waar mee men de werkelijkheid ten beste benadert en keerde bepaald enthou siast naar Nederland terug. Vooral rechercheur Bos. die de zaak van alle kanten fotografeerde, bleek veel te voelen voor de denkbeelden, zoals die in het Duitse verkeers park waren verwerkelijkt. Al vrij spoedig stond het besluit vast. dat dit de Asser jeugd als vakantievul ling niet mocht worden onthouden. Maar van het een komt het ander en aan de (vruchtbare) geest van rechercheur Bos ontsnroot. het schitterende idee het Asser ver keerspark een permanent karakter te geven. Dit stoute plan, waarach ter zich ook onmiddellijk commis saris De Jong plaatste, is thans werkelijkheid aan het worden. Wat- is eigenlijk een verkeerspark? Rechercheur Bos heeft ons op die vraag een uitgebreid antwoord gege ven. Eerst in de tuin zelf. terwijl krachten van de gemeente het ver keerspark inrichtten, later op de mor gen aan de hand van een maquette, die in de showroom van een autoga rage met op de achtergrond de toe komstige verkeersmiddelen de nieuwsgierigheid van Assens jeugd voorlopig bevredigt. Hertog van Edinburgh had weer aanrijding De auto, waarmee koningin Eliza- bets van Engeland en de hertog van Edinburgh woensdag op weg waren van het paleis Buckingham naar het kasteel Windsor, is te Staines in bot sing gekomen met een kleine Morris. De hofauto. die door de hertog werd bestuurd, werd licht beschadigd. Het was sinds 1948 het vierde ongeluk met een auto, waarin leden van de koninklijke familie zaten. Bij alle keren zat de hertog aan het stuur. Eige uren voor het ongeluk had prins Philip voor de vereniging van automobilisten een rede gehouden over de veiligheid op de weg. Alle denkbare situaties in het groot zijn in het klein in dit verkeerspark gerealiseerd. Er is een gedeelte straat weg, dat geflankeerd wordt door een fietspad, maar er komt ook een weg gedeelte waar het langzame verkeer met het snelverkeer moet samenrij- den met uiteraard de nodige beveilig de en onbeveiligde spoorwegovergan gen. Voorlopig is dit voornemen ech ter gerangschikt onder het hoofd „toekomst Verbluffend Het is verbluffend, vertelde recher cheur Bos, met hoeveel gemak en flair de kinderen dit vex-keersspel spe len en hoe de kleine verkeersagenten met een autoriteit van „heb ik jou daar" op de kruispunten de verkeers stroom verwerken. Er zullen 65 voertuigen in het park gestationeerd worden: 20 fietsjes, 20 autopeds, scooters, ponykarren, elektrische autopedjes en benzine autootjes. De kinderen zullen zich dus gemotoriseerd kunnen voortbe wegen het is de grote clou van As sen en daarom is het Asser experi ment een Europees experiment, om dat men het noch in Duitsland, noch elders in Europa tot nog toe heeft aangedurfd de jeugd aan gemechani seerd verkeer te wennen. „Als dat luktEn rechercheur Bos maakt een gebaar, dat honderd woorden vervangt. Ook voor vreemdelingen Het verkeerspark wordt niet een uitgesproken Asser zaak. Men wil er een oord voor de Nederlandse, school jeugd van maken. Hoofdonderwijzers, die nog geen definitief besluit namen aangaande het schoolreisje kunnen er nog dit jaar terecht. Als streefdatum voor de opening wordt 4 juli aange houden. Ook voor particulieren zal het park toegankelijk zijn daar het in de bedoeling ligt er tevens het ka rakter van een toeristische attractie aan te geven. DOOR ONVEILIG SEIN GEREDEN Uitspraken rechtbank De rechtbank te Middelburg heeft vrydag uitspraak gedaan in dc zaak tegen de machinist der N.S., H. H. B. uit Heiloo, die op 18 december van het vorige jaar even buiten het stationsemplacement te Goes zijn trein te vroeg liet vertrekken, vervol gens door een onveilig sein reed en door deze foutieve beslissingen een botsing veroorzaakte. De rechtbank veroordeelde de machinist tot een geldboete van 325 of 65 dagen, waarvan 250 of 50 dagen voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had een geldboete geëist van 75 of 15 dagen, alsmede een voorwaardelijke straf van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar. De los-werkman A. B. S. uit Oud- Vossemeer, die op 12 maart j.l. uit een lade van een winkel in deze ge meente een aantal bankbiljetten ter waarde van 36 had weggenomen, werd veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, alsmede onder toezlchtstelling van de r.k.-re- classering, afdeling Zeeland. De vertegenwoordiger A. C. S., verblijf houdende in Wissekerke, ver oorzaakte op woensdag 25 maart des avonds omstreeks 12 uur in de bocht van de rijksweg Middelburg Goes ter hoogte van café Halfweg in de gemeente Nieuw- en St. Joos- land een ongeluk, waarbij een per soon ernstig en twee personen min der ernstig werden gewond. De recht bank veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van een maand, alsme de ontzegging van de rijbevoegdheid voor de lyd van twee jaar. De offi cier had een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist van 4 maanden, en eveneens ontzegging der rijbe voegdheid voor 2 jaar. A. F. te Biervliet, die in Terneu- zen geen voorrang verleend had aan een scooter, werd veroordeeld tot een geldboete van 200 of 2 maanden. Tenslotte werd de smid M. S. van E. uit Axel, die de bouwverordening der gemeente Axel had overtreden, veroordeeld tot een boete van 15 of 3 dagen, waarmee het vonnis van de kantonrechter te Terneuzen werd be vestigd. Den Bosch krijgt zijn „Zoete, lieve Gerritje" Het benodigde bedrag voor de oprichting van een monu ment voor Tiet „Zoete Lieve Gerritje" in 's Hertogenbosch is bijeen. De vereniging Het Neder landse Trekpaard, dat dit jaar voor de 25ste maal haar natio nale tentoonstelling in de Bossche veemarkt gaat houden, heeft het resterende tekort aan gevuld. Hiermee kan de wens van ve len in de Brabantse hoofdstad in vervulling gaan en een mo nument worden opgericht voor 't meiske uit De Meierij dat. volgens het liedje, steeds naar Den Bosch toegaande, het zinnebeeld is van het vreemdelingen verkeer naar deze stad. De beeldhouwer Leo Geurtjes uit Berlicum heeft de opdracht gekregen met de uitvoering van het beeld te beginnen, dat men In het komende voorjaar hoopt te onthullen. V\WV\VWVSAA\\\WVVVVVV Positie metaalindustrie niet rooskleurig Oprichting bepleit van beleggingsconsortium De voorzitter van de verenij van metaalindustrieën, dr. J. Hooykaas, heeft gisteren in een re de ter gelegenheid van de jaarlijkse algemene ledenvergadering te Am sterdam, de positie van de Neder landse metaalindustrie niet rooskleu rig genoemd. Verbetering van deze positie door verbreking van het iso lement van deze industrietak en ver sterking van het industriële bewust zijn van het Nederlandse volk, acht te hij echter mogelijk. Dr. Hooykaas suggereerde 'n algemeen industrieel beleggingsconsortium te vormen, waaruit de financiële consequenties van zulk een „naar buiten treden" zouden kunnen worden bestreden. Door inbreng van belangen zou een fonds met grote risicospreiding ontstaan. Spreker achtte een ge sprek hierover met de banken en in stitutionele beleggers van grote be tekenis. •gadering door d een korte discussie en zonder r Verkrijgbaar bij de Horeca-bedrljven en Uw wijnhandelaar. Hoger pensioen zeelieden oorlogsslachtoffers (Van onze parlementaire redacteur) De buitengewone pensioenen van de zeelieden-oologsslachtoffers en de krachtens de wet buitengewoon pen sioen 1940'45 toegekende pensioe nen, zullen met ingang van 1 septem ber 1956, dus met terugwerkende kracht, verhoogd worden met een toeslag, waardoor zij zullen zijn aan gepast aan de op 1 september 1956 ingevoerde verhoging van de salaris sen van het rijkspersoneel. De Tweede Kamer besloot hiertoe in haar donderdagmiddag gehouden de aanneming na toofde- lijke stemming van twee wets ontwerpen. Deze verhoging van de pensioenen kost het ryk per jaar respectievelijk 260.000 en 720.000. VEERTIGDUIZEND NIEUWE LEDEN Verkeersintensiteit werd in 1956 13 pet groter. De Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond A.N.W.B. heeft, blijkens het jaarverslag 1&56, ruim 40.000 nienwe leden geboekt, waardoor het Ledental tot 375.000 is gestegen. De wegenwacht wierf 35.000 nieuwe le den, waardoor het aantal WAV.-leden tot ruim 218.000 steeg. In het verslag wordt geconstateerd, dat de overheid tracht de groei van het verkeer by te houden door grote krachtsinspanning bü aanleg en on derhoud, althans verbetering, van we gen. De gemiddelde Intensiteit van het 60. De konip en de klpijn konden natuurlijk niet in de keuken blijven, dat stond vast. Huub toog daarom naar de vliering om daar de twee korven te gaan ha len. Omdat vermoed mocht worden, dat de dieren in middels een beetje tot kalmte zouden zijn gekomen, kon er nu wel een poging gedaan worden, ze weer in de manden te stoppen. „Daar moet ik bij zijn", riep Leo. „Ik heb ze wel als wilden zien voorbijrennen, maar tijd om deze wonderen der natuur op mijn ge mak te bekijken, heb ik niet gekregen. „De drie man nen zouden het samen opknappen, want mevrouw Rietvink had kort en bondig te kennen gegeven, dat zij niets meer met deze creaturen te maken wenste te hebben. Vader, Huub, met de twee manden en Leo to gen op de tennen lopend naar de keuken. De deur werd voorzichtig op een kier gezet en vader gluurde naar binnen. Hij luisterde, maar hij hoorde niets. Toen hij echter zijn hoofd naar binnen stak, zag hij ook niets.. „Zij zijn weg", sprak meneer Rietvink ver bijsterd, en wierp de keukendeur wijd open teneinde de anderen van zijn ontdekking te overtuigen. verkeer vermeerderde met 13 procent ten aanzien van 1955. Per 1 januari telde Nederland 1.200.000 motorvoer tuigen, waarvan 327.000 personen auto's en 113.000 vrachtwagens. Gewezen wordt op de noodzaak slip- gevaarlijke bitumineuse gesloten weg- dekken te verbeteren, meer uniformi teit in wegdek (ook in kleur) en weg- breedte van één weg te brengen, en het vermijden van het aanbrengen van split-slijtlagen omwille van de ver- keersveiligTieid. Het maken van 34 cm dikke deklagen wordt aanbevolen. Gepleit wordt voor royale wegdekken van voldoende breedte en brede groe ne bermen zonder bomen. Gevreesd wordt, dat de in december 1956 aan gekondigde bestedingsbeperking het inhalen van de achterstand in de we genbouw en wegenvernieuwingen ern stig zal belemmeren. Bijna 7 miljard gulden zal tussen 1954 en 1970 aan belastingen op het wegverkeer in de staatskas vloeien. De kosten van het wegennet en het daarbij behorende overheidsapparaat worden over die periode op ruim vnf miljard gulden gesteld. Byna 2 mil jard gulden „winst" maken naar me ning van de A.N.W.B. een drastische verlaging van de belastingdruk op het motorwegverkeer mogelijk. Gewezen wordt op de onjuistheid van de ver onderstelling, dat de verhoogde belas tingen op benzine het goederenver voer langs de weg niet zouden treffen. Nog geen 10 procent van de vracht auto's heeft dieselmotoren. Het voornemen om opnieuw een maximumsnelheid van 50 kilometer binnen bebouwde kommen in te stel len, wordt In het jaarverslag aange vochten. De A.N.W.B. wenst alleen daar snelheidsbeperkingen, waar zich problemen van excessieve snelheden voordoen. Een 'correliatie tussen een maximumsnelheid en het aantal ver keersongevallen ontbreekt naar me ning van de AJi.WJB. Feuilleton door Llare Rreton Smith Ze wist. dat hij haar slechts plaag de. maar toch maakte hij haar woe dend. „Wees niet mal", riep ze kwaad en sloeg de deur achter zich dicht, of schoon niet snel genoeg om een bul derend gelach te ontvluchten. Het ergste was wel. dat ze dr. Adamson hoorde meelachen. De film beantwoordde aan Anns ver wachtingen. „Heel moi ze later in de „Blue Kettle" koffie met sandwiches gebruikten. „Wat bedoel je?" vroeg hij plagend. „De film of Cary Grant „Cary Grant natuurlijk", antwoord de ze luchtig, „maar Myrna Low was ook erg aardig." „O. Myrna Low", zei Johnny dwe pend. „Ik aanbid haar gewoon!" „Ik aanbid oudere vrouwen", be weerde Ann lachend. „Ze is veel te oud voor jou", be weerde Johnny. Beiden grinnikten. Gek toch. dacht Ann eensklaps, dat ik met Johnny altijd schijn te moeten lachen. Ja, hij deed het leven zo grappig lijken. Geen wonder dus. dat ze zich in zijn tegen woordigheid steeds jong en vrolijk voelde. Hij bracht haar thuis en op de drem pel dacht ze een ogenblik, dat hij haar een kus zou geven. Enerzijds was ze blij, dat hij het naliet en aan de andere ltant. speet het haar. Toen ze de zitkamer binnentrad, was dr. Adamson daar alleen. „Genoten van de film?" vroeg hij met een glimlach. „Uw vader werd weggeroepen. Ik heb wat koffie ge zet." Ik zal ze halen." Dr. Adamson was toch een vreemde man. Iemand vol kleine, goed bedach te attenties, zoals nu weer deze. Din gen die men niet verwacht zou heb ben van een al oudere man, die waar schijnlijk was opgegroeid in een huls houding met vrij wat personeel om hem te bedienen. Ze genoten stilzwijgend van hun koffie. Toen vroeg Ann: „Nog een kopie. dr. Adamson?" „Merci". Hij keek haar ietwat spot tend aan. „Zou je het erg vinden als je me Joe noemde, Ann? Al die be leefdheid maakt, dat ik me erg oud voel." Enigszins verrast zei ze: „Och, als je het prettig vindt, Joe." Het woord wilde haar nog niet goed over de lip pen en ze vond het vreemd, dat hn erom gevraagd had. Toch had ze wel gehoord, dat oudere mannen nogal gevoelig waren waar het hun leeftijd betrof. Anderzijds leek dokter „Joe" niet van die kracht. Ze lièp naar de keuken en schudde de kolenkit in het fornuis. Dat ellen dige ding was bijna uit. „Ik heb je vader gezegd, dat hij een gasfornuis moest nemen. Dat zou je heel wat werk besparen", zei Joe, die op de drempel naar haar stond te kijken. Ann sliet bij ongeluk haar hand te gen het fornuis. Onwillekeurig bracht ze de vingers naar haar mond, ter wijl haar tranen In de ogen sprongen. „Ik kook graag op kolen", verklaar- koppig- jjr"~ pen. e ze met een 1 pige trek om de llp- „Je bent dus graag een martelares", merkte hij op. Ze was zo onthutst door zijn woor den. dat ze de pijn aan haar geschroei de hand totaal vergat. „Wat bedoel je?" vroeg ze. Hij bleef tegen de deur leunen en sloeg haar geamuseerd gade. „Maak me alsjeblieft niet wijs. dat een ver standig meisje als jij niet beseft, hoe zeer ze geniét vandit alles", her nam hij, luchtig met de hand wuivend. Plotseling scheen er iets vijandigs tussen hen te zijn. „Ik begrijp j« niet zei ze. „Wel, je hebt je leven in Londen, je plezier in je betrekking eraan ge geven, om de zorg voor je arme, on gelukkige familie op je te laden. Je nam ze allemaal onder je hoede en leerde ze als het ware lopen. Je maakt jezelf onmisbaar voor je vader, je ploetert je vingers stuk. Begrijp je wat ik bedoel?1' grinnikte hij. Ann was zo boos, dat ze amper kon spreken. „In de eerste plaats, dr. Adamson, ben ik geen martelares. Ik hield nooit van stenografie en typen; bovendien was mijn baas in Londen een lomperd, zodat het me geen moeite kostte, hem te verlaten. Ik bestuur graag een huishouden, vind koken en naaien prettig en ben heel gelukkig in een leven als dit!" Hij bleef haar op dezelfde manier aankijken. „O ja?" vroeg hij spottend. „Je maakt er bepaald een feest van, nietwaar?" Ze begreep zijn Ironie. „Je bedoelt begon ze, maar bleef toen ste ken. Had hij bemerkt, dat ze dikwijls mopperde? Nu ja, dat deed iedereen we), misschien zy ook, zonder het zelf te beseffen. Inderdaad had ze heime lijk het land aan verstellen en afwas sen; de kippen achterin de tuin be zorgden haar veel werk, al stelde ze hun eieren op prijs. De kat was soms lastig enMopper ik.zo?" vroeg ze nederig. „Nogal", verzekerde Joe. „Je vader moet telkens horen, dat je je leven bederft, je jeugd en talenten onge bruikt laat, dat je geen prettig staan hebt enzovoort'r „Wie zegt dat?" Ann kreeg een hoge kleur van verontwaardiging. „O, ik weet het al: Die vrouw „Ja", grinnikte Joe. „Die vrouw heeft gelijk. Ik heb haar gesproken, moet je weten. Ze is heel aantrekke lijk." „Ze is bekrompen, egoïstisch en heerszuchtig", zei Ann diep adem halend. „Misschien zou ze wel een goede vrouw voor je vader zijn", beweerde Joe, terwijl hq één van zijn wenkbrau wen veebetekenend optrok. „Niet, dan over myn lijk", gromde Ann. „Kom. kom", lachte hij. „Op zekere dag ga je trouwen en dan „Nooit", verklaarde Ann heftig. „Ik trouw nooit." Hij grijnsde even, kwam naar Ann toe, sloeg tot haar verbazing een arm om haar heen en kuste haar zachtjes. „Kop op, Ann, misschien komt je va der er nooit toe, maar zou het toch niet beter zijn, als je probeerde eens de goede kanten van mevrouw Macy te zien? Je zou je kunnen vergissen, bedoel ik." Ze sloeg de ogen naar hem op en zag zijn vriendelijke blik. „Het spijt me, dat ik zo heftig was, Joe. Ja, ik zal het proberen. Ik vergis me dik wijls", besloot ze deemoedig, denkend aan Johnny. „Weet je waar paps nu i?" „Zeker", antwoordde Joe met een tikje humor. „Hij ia bij mevrouw Macy. Ze had een hartaanval." Ann liep haastig de trap op, maar hoorde nog juist hoe hij om haar on gelovige kreet grinnikte. In haar slaapkamer was het koud, ze huiverde en kroop vlug te bed. Toch bleef ze van angst klaar wakker. Neen, haar vader kon toch niet, zou toch niet? Maar als hij het nu wèj deed. hoe moest z\j dan handelen? Ze mocht hem geen verdriet doen. Neen, ze moest beleefd zijn jegens mevrouw Macy, zelfs proberen van haar te hou den. De volgende dag kwam Johnny blee'- etén en bleek Anns vrees, dat haar vader hem zou plagen, gelukkig on gegrond. Johnny werd onmiddellijk in de kring opgenomen. De drie dokters zaten te praten en te roken, terwijl Ann, druk bezig, zich verheugde, dat ze het zo goed samen konden vinden. Ze was juist klaar met afwassen, toen haar vader een doosje lucifers kwam halen. „Het lijkt me wel een aardige jon gen, Ann", zei hij peinzend. „Houd je van hem?" Ze glimlachte. „Ik vind hem ook heel aardig, paps. maarik ben niet op hem verliefd, als U dat be doelt". voegde ze er hoofdschuddend aan toe. „Weet je dat zeker? Van vriend schap komt dikwijls liefde." „Onzin, paps", lachte Ann. „U hebt me altijd verteld, dat liefde als bij to verslag ontstaat en je het dan ineens weet." (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 12