PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Wervelstorm teisterde deel van de Verenigde Staten Amerikaanse A-bom ontplofte niet Nylon-victorie begint wellicht in de Pluimpot 200e jaargang - no. 151 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 juni 1957 ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 6 regels) 73 cent p. regel met een minimum van l.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 23 cent meer. Giro no. 259300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 ltjnen (b.g.g. 3546 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorstxtr. 61, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terncuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzce; N uojjerdstraat 24. tel. VERMOEDELIJK HONDERDEN DODEN Geen tekenen van leven meer in Pecan Island in Louisiana De eerste wervelstorm van dit seizoen, die de codenaam „Audrey" lieeft gekregen, heeft donderdag in de Amerikaanse staat Louisiana volgens onbevestigde berichten twee- tot driehonderd mensen het leven gekost. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht meldden, dat geen teken van leven was waar te nemen in Pecan Island, Louisiana, waar „Audrey" eveneens overheen raasde. Cameron is geheel overstroomd. Het gebied van Mississippi werd door diverse tornado's getroffen. Tenminste één persoon kwam om het leven en vijftig werden gewond. De gebieden van Noord-Alabama, Noord west-Georgia, centraal Ten nessee en het midden en oosten van Kentucky zijn gewaarschuwd voor mogelijke tornado's. Cameron alleen al tweehonderd tot driehonderd mensen om het leven zouden zijn gekomen. De bemanning van een vliegtuig van de kustwacht, dat boven het getroffen gebied heeft gevlogen, meldde dat Cameron de aanblik biedt van een overstroomde puinhoop. Het Rode Kruis deelde mee, dat er in deze plaats ongeveer vijftig personen om het leven zouden zijn gekomen. Boortoren bezweek Meer dan 20.000 mensen uit de omgeving zijn met het oog op de storm naar Lake Charles overge bracht. „Audrey" had boven Lake Char les, Louisiana, een snelheid van om streeks 170 km per uur. In het getroffen gebied zijn vrij wel alle verbindingen verbroken en berichten komen slechts uiterst langzaam door. Uit Cameron werd gemeld, dat 87 Êersonen om het leven kwamen, fonderd tot driehonderd zijn ver mist, meer dan honderd werden ge wond. De dood van achttien inwo ners van Cameron staat vast. Cameron, een plaatsje van 950 in woners, zou met uitzondering van de rechtszaal, geheel van de aardbo dem zijn verdwenen. Uit Uew Orleans, Lake Charles en andere, zelf getroffen plaatsen aan de Golf van Texas is per schip hulp gezonden naar Cameron. Talrijke huizen werden door het hoog-opgejaagde water van de Golf van Texas overspoeld. Bij Corpus Christi, Texas, werd een ruim 120- meter lang tankschip op de kust ge worpen, evenals kleinere sleepboten en vissersvaartuigen. In de omge ving van Galveston, Texas, kwamen tenminste acht personen om toen hun vaartuig strandde. Tenminste 75.000 personen 1n het getroffen gebied zochten bescher ming in scholen, kerken en betonnen gebouwen. Een plaatsvervangende sheriff uit Cameron, het zwaarst getroffen ge bied, was van mening, dat het aan tal slachtoffers wel op drie- tot vier duizend kan worden geschat. De me. teorologïsche dienst te Washington deelde mee, dat er in de streek van IJzeren Kruis toegestaan Het IJzeren Kruis en al de andere vroegere militaire onderscheidings tekenen mogen weer gedragen worden in West-Duitsland. De Duitse Bundes tag heeft na urenlange debatten daar vrijdag verlof toe gégeven, mits het Nazi-hakenkruis uit de onderscheidin gen verwijderd is. of vervangen door andere emblemen, zoals een eikenblad. Het voorstel werd aangenomen tegen het heftige verzet van de socialisten in. Op de Zuidelijke IJseldijk te Goude rak bij Gouda is vrijdagmiddag ge demonstreerd met nylonzakken, die binnenkort zullen worden gebruikt voor het maken van een hulpdam in de Pluimpot op Tholen. Zodra deze dam is aangelegd kan daarachter de definitieve d\jk worden gevormd. Na voltooiing hiervan wordt de hulpdam weer gesloopt en dan kunnen de ny lonzakken opnieuw dienst doen. De ze foto toont het vullen van de zak ken. Een schip heeft aan de Ameri kaanse kustwacht gemeld, dat een olieboortoren in zee op ongeveer 32 km uit de kust bij de grens van Texas en Louisiana onder het ge weld van de storm bezweken is. Vijf mannen zouden in een reddingboot op drift geslagen zijn. De eerste slachtoffers van de storm waren vissers, die voor de kust van Louisiana vedronken. In Port Arthur is een hotel van negen verdiepingen ingestort. Te Cameron heeft de politie een gezin bestaande uit vader, moeder en drie kinderen gered, die zes uur lang hadden rondgedreven op het dak van hun door het water meegesleur de huis. Een zesde lid van dit gezin wordt vermist. De orkaan, met windsnelheden tot 170 km per uur, waait nu in de rich ting van Arkansas en Mississippi. Drieduizend jeepmotoren in vlammen opgegaan Te Nieuwerkerk aan de IJssel Is vrijdag het dumpmaterialen depot van de firma De Sutter uit Rotter dam uitgebrand. Er gingen o m. drie duizend jeepmotoren en andere auto- onderdelen, die zich in een loods be vonden, verloren. Aan het naburige bedrijf van de Dako, dat eveneens dumpmaterialen herbergt, werd scha de aangericht. Vyftig leden van de brandweren van Nieuwerkerk aan de IJssel, Kapelle IJssel, Moordrecht en Gouda bestreden met twintig stralen het vuur. De schade wordt op tenminste een half miljoen geschat. De bediijven zijn verzekerd. „TECHNISCHE STORING" Angstig avontuur voor vijf man De zesde ontploffing in de serie proefnemingen met atoomwapens, die dit jaar in de Nevada-woestijn in de V.S. worden gehouden, is mislukt. Vrijdag zou vanaf een to ren in de woestijn een atoomwa pen van betrekkelijk geringe kracht worden beproefd, doch er vond op het vastgestelde tydstip geen ontploffing plaats. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie verklaarde, dat een technisch mankement er de oorzaak van was, dat het atoom wapen niet tot ontploffing was gekomen. Een team van drie natuurkundi gen is vrijdag op de 150 meter hoge toren geklommen om de atoombom onschadelijk te maken, die niet tot' ontploffing kwam. De commissie voor atoomenergie heeft er een moeilijk uurtje mee ge had om de vijf mensen aan te wij zen, die hun leven in de waagschaal zouden moeten stellen om de niet- ontplofte bom onschadelijk te ma ken. Drie moesten de toren beklim men, twee aan de voet van de toren de afvuurinstallatie onklaar maken. Elke verkeerde beweging kon bete kenen, dat zij in een fractie van een seconde van de aardbol werden weg gebrand. Sport voor sport klommen de drie mannen met een zware uitrusting op de rug de 150 meter lange ladder op. De klim duurde bijna drie kwar tier. Het onschadelijk maken nam slechts minuten in beslag. Om 7.30 uur Amerikaanse tijd begon de ex peditie, om 8.15 uur kwam de mel ding „bom onschadelijk gemaakt". Dit was de tweede keer. dat een atoombom niet afging. De eerste keer was dat in 1952. Toen is de as sistent V-leider van de proefnemin gen, dr. Jack Clark, in de toren ge klommen om de bom onschadelijk te maken, een ervaring, die, volgens zijn eigen woorden, niet voldoende beschreven kan worden met uitdruk kingen als „bevende handen". Olieleiding van Onassis langs Suezkanaal De Griekse reder A. Onassis zou in beginsel met de Egyptische autoritei ten overeenstemming hebben bereikt over de oprichting van een maatschap- py voor de aanleg en exploitatie van een olieleiding langs het Suezkanaal. Volgens deze Egyptische bron heeft Onassis tijdens een kort bezoek aan Cairo besprekingen gevoerd met de voorzitter van de Egyptische staats organisatie voor economie. Tijdens de ze besprekingen werd In beginsel over eenstemming bereikt over de oprich ting van een Egyptische naamloze vennootschap mei deelneming van buitenlands kapitaal voor de aanleg en exploitatie van een olieleiding van Port Said naar Suez. Naar verluidt zou de Egyptische ka naalmaatschappij in de oprichting van de nieuwe maatschappij deelnemen. Bestedingsbeperking en verkeersveiligheid Uit voorlopige gegevens van een onderzoek van de A.N.W.B. blijkt, dat door de bestedingsbeperking zeer ve le noodzakeiyke verkeersverbeterin- gen voor onbepaalde tyd zijn uitge steld of naar een later tijdstip zyn verschoven, zoals wjj reeds eerder k'-nden melden. Uit ruim 400 vraag- iouiiuliercii van de 1200, die aan ge meenten en waterschappen buiten de drie grote westelijke steden zyn ge zonden blijkt, dat 180 objecten als vernieuwing van wegen, aanleg van voet- cn rijwielpaden, verbreding en verlegging van wegen, het dempen van sloten e.d. zyn uitgesteld. Zaak van „Zwarte Ruiter" 7 aug. in hoger beroep De vakantiekamer van de Hoge Raad zal het cassatieberoep van J. J. G. uit Mierlohout. die door het Hof te 's-Hertogenbosch is veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens verscheidene misdrijven, be handelen op woensdag 7 augustus. G., bijgenaamd de „Zwarte Ruiter", is enige tijd geleden ontsnapt uit het Huis van Bewaring te Scheve- ningen en later in Rotterdam gear resteerd. De vakantiekamer van de Hoge Raad wordt voorgezeten door mr. J. Donner. Majoor G. Nieuwland met eervol ontslag uit zeedienst Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 augustus 1957 aan de majoor der marinierskapel G. Nieuwland op. zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Vrijdagochtend heeft Prins Bernhard, in tegenwoordigheid van Koningin Juliana, de ten toonstelling ,JJet atoom" op de terreinen van de luchthaven Schiphol geopend. Bij hun aan komst kregen de Koningin en de Prins respectievelijk een boeket bloemen en een cata logus aangeboden door Sietske en Mia Landdochtertjes van de secretaris der stichting en Michicl Erb, het zoontje van ir. L. T. Erb. (Foto rechts Vervolgens opende de Prins de tentoonstelling door met een stafje een geigerteller aan te raken waardoor de symboli sche atoomsplitsing in wer king werd gesteld. (Foto links). iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifii! niiHirniHiuuiiiuimiansn Lions Club op de bres voor „Het Vierde Prinsenkind" De afdeling Den Haag van de Lions Club, de internationale organisatie, die zich o.m. tot taak stelt steun te verlenen aan menslievende acties, heeft een campagne Ingeluid tot her stel van de goede naam van de stich ting „Het Vierde Prinsenkind". Aan deze actie is een inzameling van gelden verbonden waarvan de organisatoren verwachten dat zij een bearag van f 20.000 zai opbrengen, 'n som welke de stichting thans tekort komt om ook dit jaar. evenals de voorgaande jaren het geval was. in valide kinderen naar vakantiekam pen te kunnen sturen. Naar de wethouder van sociale za ken van 's-Gravenhage, de heer C. H. P. W. van den Oever meedeelde, heeft de stichting ..Het Vierde Prinsen kind" de afgelopen tien jaar onge veer 40.000 kinderen naar vakantie kampen uitgezonden. Door fraudu leuze handelingen van twee leden der administratie heeft de goodwill van de stichting evenwel ernstig geleden en thans ontbreken de gelden om het werk in zijn oude omvang te kunnen voortzetten. De Lions Club heeft een onderzoek ingesteld en is tot de con clusie gekomen, dat een steunactie ten bate van „Het Vierde Prinsen kind" thans wederom volkomen ge rechtvaardigd is. Hongaren terechtgesteld Drie Hongaren, onder wie de 25-Ja- rige medische studente Ilona Toth, zijn terechtgesteld, aldus meldt radio- Boedapest. Zij waren ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord op een lid van de staatsveiligheidspolltie in een ziekenhuis in de Hongaarse hoofdstad in november j.l. ZIEHIER DE nieuwe Delta-slagzin „Doe meer met nylon!" De mannen van de Deltadienst zyn eenvoudig weg van dit materiaal, waarvan zy stevige zakken hebben laten we ven. die elk een kubieke meter zand kunnen bevatten. Op de werf van Dirk Verstoep in Gouderak plonsde vrijdag zo'n enorme zak in het water. En even later nog één. Het tempo zat er al vlug in en de een na de ander verdween In de Hollandse IJssel. In een minimum van tyd ontstond hier een klein landhoofdje dank zij deze bliksem- waterbouw, waarby in de hete zon enkele tientallen journalisten, zwij gend en verbaasd, stonden toe te kyken EN TERWIJL aannemer C. Verstoep, stevig, bruin-verbrand en in hemdsmouwen, zijn mannen fikse aanwijzingen gaf („hup. Arie, hou 'cm nou vast en let asjeblieft op") zette Delta-voorlichter Metzelaar. energiek ^en onvermoeid als altyd, uiteen, d&t dit nu de methode was, waarmee over een paar weken de Thoolse Pluimpot zal worden af gesloten. Met een hulpdam van ny lonzakken. „Heren, laat uw fan tasie werken", zei de heer Metze laar geestdriftig tot de voorhoof- den-ardrogende-krantenmensen, „dit kén een revolutie op het gebied van dijkbouw betekenen!" En de op het terrein aanwezige water staatsheren knikten instemmend „doe meer met nylon!" ilELEMAAL NIEUW waren overi gens deze waterstaatmededelingen niet; enkele weken geleden hebben wij over da nieuwe wijze van af- sluiten uitvoerig bericht en men weet waarover het gaat. In de mon ding van de Pluimpot de mirua- tuur-zeearm van de Oosterschelde naar Scherpenisse wordt over enkele weken een hulpdam gelegd met gebruikmaking van nylonzax- ken. Daarachter wordt dan, in het aldus ontstane stil water, de defi nitieve dijk gebouwd. Als die klaar is verdwijnt de hulpdam. Dank zy een vruchtbare samenwerking tus sen Rijkswaterstaat, het Bureau Bijzondere Werken van de provin ciale waterstaat (ir. J. G. Snip), aannemer, kunstvezelindustrie en een wevery uit Enschede, kon deze methode nader worden uitgewerkt. Het eigenlijke systeem is doodeen voudig („maar je moet cr maar op komen" aldus aannemer Verstoep) Onder een zandtrechter wordt een rondgeweven nylonzak geplaatst, gevuld met één kubieke meter zand. op een lorrie gezet, vervol gens dichtgenaaid, naar het water getransporteerd en met een drag line op de plaats van bestemming gedeponeerd. De zak weegt circa twee ton, weliswaar behoorlijk zwaar, maar toch kan er nog goed mee gewerkt worden. AAN DEZE nieuwe methode, waar van de bruikbaarheid nu in de Pluimpot zal worden getest, zijn allerlei voordelen verbonden. Het weefsel scheurt niet. het is zelfs zo sterk, dat er zware draglines over heen kunnen rijden, zonder dat er één scheurtje in komt. Na gebruik kunnen de zakken opnieuw wor den gebruikt. Gestapeld vormen zy een waterdichte dam, die aanzien lijke stroomsnelheden aankan, ten- KORTE PREDIKATIE Dcse mens spreekt onop houdelijk lasterlijke woor den. Handel. 6 13. Waarom is Stephanus. een van de eerste diakenen, door de Joodse Raad ter dood veroordeeld cn waarom is hij de eerste christen-martelaar ge worden T Het is niet omdat hij een van de handen van de gemeente was om praktische hulp te bieden waar dat nodig was. maar omdat htf tege lijk een prediker van het Evangelie was. Hij sprak zó, dat de schriftge leerden van de synagoge waartoe hij behoorde ..niet bij machte waren de wijsheid en de Gerst, waardoor hij sprak te weerstaan'', (vs. 101. Stepha nus is als diaken een man van de daad. Doch het is zo. dat bij hem Woord en daail niet te scheiden zyn. Daar gaat kracht van uit. Een van de missclijkste verschijningen is dat christendom dat praktisch zegt: let op mjjn woorden en niet op mijn da den. Het woord dat hij sprak is de oor zaak geworden dat hij werd gesleept voor de geestelijke rechtbank van Is rael en daar vt-roordecld is, omdat hij onophoudelijk godslasterlijke woorden sprak. Stephanus verricht christelijk dienstbetoon. Onbegrijpe lijk voor velen dat de ene mens zich, bewogen door de nood waarmee h\f In aanraking komt, bemoeit met de an der. Zo iemand kan de vraag ver wachten: Waarom doe je dat f Die vraag kuam ook tot Stephanus. Hij heeft toen niet geantwoord dat hij het beschouwde, als zyn plicht, of dat hij ieder het zijne wilde geven, of omdat hij anderen zulk een goed hart toedroeg, maar hg heeft gezegd dat hij dit d>*ed in opdracht van Christus, die hij had leren kennen als de Messias. In hetgeen hij deed, licht te iets door van Christus. Nu wordt hij beschuldigd van gods lastering. Het is dezelfde besehuldi ging die ook tegen de Here Jezus is ingebracht. Was dat nu zot Heeft Stephanus lasterlijk gesproken tegen dc tempel Gods e,n de wet van Ma zes* Dat is niet zo.' Maar wel heeft hij geraakt aan dc heilige huisjes van de Joden en wanneer heilige huisjes worden geraakt, is dat nog erger dan godslastering. Dat brengt de .godsdienstige" gemoederen eerst recht f» beweging. Toen generaal Booth met het werk van het Leger des Heils begon, was er dezelfde be roering. Waar de Heilige Geest in mensen werkt en hen voortdrijft, daar komt cr altijd beroering, want daar wordt dikwijls losgewrikt wat vastgeroest zat en daar kunnen niet/toe en andere wegen opdoe men, waaraan ook de meest brave christenen niet hadden gedacht. H. Het weer in Europa 7 uur: Stockholm, zwaar bewoikt l» gr. Oslo, zwaar bewolkt 20 gr. Kopenhagen, regen 23 gr. Aberdeen, regen 22 gr. Londen, onbewolkt gr. Amsterdam, onbewolkt 28 gr. Luxemburg, onbewolkt 27 gr. Parijs, onbewolkt 29 gr. Bordeaux, onbewolkt 33 gr. Grenoble, onbewolkt 28 gr. Nice, onbewolkt 24 gr. Berlijn, licht bewolkt 2» gr. Frankfort, onbewolkt 22 gr. München, onbewolkt 24 gr. Zürlch, onbewolkt 27 gr. Genève, onbewolkt 28 gr. Locarno, onbewolkt 26 gr. Wenen, onbewolkt 25 gr. Innsbruck, onbewolkt 28 gr. Rome, zwaar bewolkt 29 gr. Ajaccio, licht bewolkt 27 gr. Mallorca, onbewolkt 31 gr. minste 4 meter per seconde. Zie daar een voordelen-bloemlezing. DE PLUIMPOT WORDT dus een openiuchtlaboraturium. Schaal één op één. Hier krygen de waterbouw kundigen een unieke kans om al dit nieuws eens te proberen. De omstandigheden zyn er voortreffe lijk. Er Is een getyverschil van S'/z tot 4 meter per dag. zodat meiï grote stroomsnelheden kan cre- eren. Dat zal dan geburen ln het sluitgat van de zakkendam, dat een breedte krijgt van achttien me ter en dat In enkele uren via de zakkenmethode zal worden ge dicht. De kosten van deze manier van werken zijn niet hoger dan van een „normale" afsluiting. Maar wel worden grote besparingen ver kregen aan materiaal en arbeid. „INDIEN DIT EXPERIMENT LUKT. dan heeft dat vérgaande conse- quentles" zei de enthousiaste heer Metzelaar. „Dure stortsteen is niet meer nodig en wordt vervangen i door „zand-in-een-nylon-huidic". De slagzin by de waterstaat lykt inderdaad meer en meer „doe meer met nylon". En dat dank zij een Zeeuwse samenwerking, namelijk tussen de geestelijke vaders van deze proef, de Middelburgse ir. J. G. Snip, en de waterbouwkundig- hoofdambtenaar D. J. Blom uit Goes van de Deltadienst-zuid, waarby tenslotte de Zuidhollandse aannemer Verstoep graag mede werking verleende. Knap werk „MAAR betoogde de heer Metze laar gisteren ondanks de warmte verder, „denk niet, dat wij nu de enige nieuwe methode demonstre ren. Integendeel, het ia er één uit vele!" En toen kwam de opsom ming: men zoekt naar een vervan gingsmiddel voor klei voor d$k- bouw, waarbij wordt gedacht aan zandasfalt. er wordt gewerkt met mijnsteen. al gaan deze proefne mingen nog niet naar wens, er wordt voorts gezocht naar een ver vangingsmiddel voor rijshout, waarby met riet en vliesdun Elastic wordt geëxperimenteerd, iet gaat bij al deze proefnemin gen niet alleen om besparing van materiaal, doch ook om arbeidsbe sparende methoden te vinden. ENFIN het begint In de praktijk dus bij de Pluimpot. Over enkele we ken begint het experiment. Water bouwkundig Nederland houdt de adem In. Dat deed het trouwens gisteren in het zonnetje al op de werf bij Dirk Verstoep. Wachtend op het begin van de Plulmpot-vic- torle! DE VERWACHT... ZONNIG. Zonnig en warm tot zeer warm met een matige en langs de wadden af en toe vry krachtige zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN 30 juni Zon op 4.25 onder Maan op 7.55 onder 1 juli Zon op 4.26 Maan op 9.1Z onder 21.05 onder 22.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1