Verhoging melkprijs gaat aan heffingen volledig weg Vlissingse zaken tot 24 uur open in „De Ruyterweek" Zeeuwse Almanak HONIG MANTELS en MANTELKOSTUUMS in kippensoep VONDSTEN NABIJ HAAMSTEDE STAMMEN UIT NEOLITHICUM Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 JUNI 1957 ZEEUWSE MELKFEDERATIE BIJEEN Standaardisatie aan het einde van het jaar verwacht De met Ingang van maandag a.s. ook voor Zeeland aangekondigde verho- jnaiir van de melkprijs met 6 cent per liter voor de volle melk-, en 2 cent voor da karnemelkproriukteii, vloeit geheel als extra-heffing In htet zuivelfonds. Daar ook de kosten voor de melksiyters zijn gestegen en bove lullen verwacht wordt dat door de prijsverhoging van de melk de consumptie wal teruglopen, heeft het bestuur van de Zeeuwse Melkfederatie besloten In toeroep te gaan om alsnog de marge voor de slijters verhoogd te krijgen. Di t werd medege deeld op de donderdagmiddag in „de Prins van Oranje" te £>oes gehouden algemene ledenvergadering van de Zeeuwse Melkfederatie. De verhoging van bijvoorbeeld één cent per liter zou door de consument l»©taald moeten worden, zo verklaarde de voorzitter, ir. J. D. Dorst, daar het voor de veehou der ook geen vetpot is. HU zag echter als een slecht voortekei», dat een zelfde verzoek van de A.V.M., de organisatie welke de helft van kle consumptie- melk in ons land levert, reeds werd afgewezen. Mocht ook hipt Zeeuwse ver zoek niet worden ingewilligd, dan zullen hierover adressen aan de Ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken worden gezonden. Over de standaardisatie van de melk in Zeeland verklaar de de voorzitter, dat dit op 1 juli nog niet zal ingaan, doch hij verwachtte dat «2* invoering tegen het eind van het jaar wel onvermijdelijk zal zijn. Reeds in zijn openingswoord, waarin hij o.m. de nieuwe directeur van de ge zondheidsdienst voor diren in Zeeland, dr. J. Tesink, verwelkomde, sneed Ir. Dorst verschillende problemen aan, welke zoals later uit de discussie zou blijken, de Zeeuwse melkwereld ten zeerste beroeren. De uitbetaalde melkprijs voor Zeeland kwam vorig jaar iets hoger dan de garantieprijs. De aandacht werd gevraagd voor de stijging van de kosten van de melkfa brieken. Voor Zeeland met de geringe melk- en bevolkingsdichtheid bleken de transportkosten belangrijk hoger, soms wel het dubbele, van het lande lijk gemiddelde te zijn. De marge voor de melkslijter werd in 1956 met 0.2 ct. verhoogd, doch de bedrijfskosten zijn belangrijk gestegen. De Melkfederatie stelde hierover een rapport samen. Als verdere activiteiten noemde spr. vast stelling van de prijsregeling, de invoe ring van een rationele melkbezorging, een rapport over kwaliteitsbepaling van de melk, voorlichting aan huis vrouwen, vakonderwijs enz. Ir. Dorst kon in zun openingswoord verder me dedelen, dat net aantal melkkoeien in Zeeland vorig jaar iets minder was dan in 1955, nl. 19.500 (20.000). De melkproduktie bleef echter vrijwel on gewijzigd, nl. 79 miljoen kg, doordat ae produktie per koe iets steeg tot ■♦050 kg. Ook net vetgehalte gaf een kleine stijging tot 3.78 te zien. Aan t Advertentie) 'Een deel van onze collectie voor halve prijzen. BREDA - KARRESTRAAT 17 de fabrieken werd ongeveer 40 miljoen kg geleverd. Het verbruik van con- sumptiemelk en -produkten dat in Zeeland ruim 42 miljoen liter be draagt, was vorig jaar met twee pro cent gedaald. De secretaris, de heer C. Zee deed daarop enkele interessante medede lingen over het molkprijsbeleid, en de standaardisatie van de consump- tiemelk. Zo bleek o.a. uit zijn woor den dat de garantieprijs voor de boeren over het melkprijsjaar 1956- 1957 gemiddeld met 5.4 cent per kg is verhoogd, waarvan 0.8 ct worth geblokkeerd. Ondanks de 6 cent waarmee de consumptieprijs van maandag af wordt verhoogd, blijft de overheid een subsidie van 9 cent per liter betalen, zodat de consument nog steeds niet de kostprijs betaalt. De heffing op de consumptiemelk wordt nu 13 cent. De heer Zee zag de nieuwe prijsverhoging als een zeer gevoelige slag voor de Zeeuwse melkhandel. De stijging van de kosten voor de boer en de fabrieken zijn erkend, maar po gingen om de niargeprijs voor de melkslijters verhoogd te krijgen, mislukten tot dusver. Het bestuur van de Zeeuwse melkfederatie is unaniem van oordeel, dat de slij ters ten volle recht hebben op een verhoging, in verband met de ook voor hen gestegen kosten. Over het ingewikkelde systeem voor de uitbetaling van de melk aan de veehouders, deelde de heer Zee mee, dat de slijters per 1 juli aan 'de leve ranciers 29.5 cent moeten gaan be talen, Per yierweekse. periode heffen zij dan 9.1' cent van de boer terug, zodat deze netto 20.4 cent krijgt. De door de boer betaalde heffing vloeit in het zuivelfonds, waaruit hij later weer zuivelwaardetoeslagen ont vangt. STANDAARDISATIE PROBLEMEN Hoewel over de standaardisatie van de consumptiemelk in Zeeland de beslissing nog niet is gevallen, verwacht men toch dat men in deze enig overgebleven provincie, op het eina van dit jaar dc melk ook 2.50 procent vet zal moeten gaan afromen. Dit betekent, dat 181 slij ters, die hun melk rechtstreeks van de boer betrokken dit niet meer zul len mogen, en bovendien dat 373 Zeeuwse melkveehouders-slijters, die een gemiddelde omzet van 500 1 per week hadden, geen melk van hun eigen koeien meer mogen verkopen. Men overweegt een uitzondering te maken voor diè afgelegen gehuch ten, waar geen melkslijter komt. De melkveehouders-slijters zullen dus moeten kiezen. Wanneer zij het slij terschap laten vallen, zullen zij hier voor een zekere vergoeding ontvan gen. De heer Zee zag in de maatre gel een groot nadeel voor tal van kleine bedrijven, die wanneer zij zelf geen melk meer mogen verkopen, ongeveer 8 cent per liter minder gaan ontvangen, wat neerkomt op ongeveer f 2000 per jaar. Wanneer zij wèl slijter willen blijven, moet op tweehonderd meter van het be drijf een melklokaal worden ge bouwd. dat niet geringe investerin gen zal vergen. Dat de standaardisatie vele gemoe deren bezighoudt, bleek duidelijk uit de gedachtenwisseling. In ant woord op de vele opmerkingen, sprak ir. Dorst als z(jn oordeel uit, dat er een behoorlijke overgangstermijn zal moeten komen, daar het, anders met. de consumptiemelkvoorziening op het platteland volkomen vastloopt. Ove rigens moest hij erkennen, dat er ook binnen de Melkfederatie, over dit probleem verschillend wordt gedacht. Erg enthousiast is men echter over het algemeen niet Wanneer geheel Nederland gestandaardiseerd is, zal het moeilijk worden om Zeeland daar op de duur buiten te houden. Op een vraag wat de minister nu eigenlijk voor heeft met deze stand aardisatie, daar de botcrexport toch niet altijd zo vlot, zette de voorzitter uiteen, dat bij niet standaardiseren van de melk, de prijs voor de consu- log 5Vs cent per liter hoger zou komen. Het is nu al zo, dat zónder subsidie volle melk drinken, de Zeeu wen op niet minder dan 46 cent per De Ruyterfeesten te Vlissingen Laatste voorbereidingen Het werkcomité en de subcommis sies voor de De Ruyter-feostcn te Vlissingen vergaderden donderdag avond in de aula van de zeevaart school onder voorzitterschap van de heer G. W. Oskamp. Het gehele program voor de fees ten werd nog eens nauwkeurig onder de loep genomen en punt voor punt besproken. De hoofdzaken van dit program Werden reeds gepubliceerd. Bij "9e bespreking bleek, dat er flink gewerkt was en dat er nog slechts enkele ondergeschikte voorzieningen nodig waren. De heer Oskamp zwaaide in het bijzonder lof toe aan het secretariaat ten stadhuize, dat bijzonder veel werk heeft verzet. Medegedeeld moest worden, dat de stertocht voor jachten niet doorgaat omdat de belangstelling uit de krin gen van de jachteigenaren te gering was. Voor zover nodig zullen bij di verse feestelijkheden de Vlissingse E.H.B O. en reddingsbrigade aanwe zig zijn om in geval van nood assi stentie te verlenen. Universitair examen Aan de Leldse Universiteit slaagde voor het kandidaatsexamen Genees kunde de heer J. C. Bevens te Kapel- Ie. liter zou komen te staan. Als een an der argument voor de standaardisa tie wordt aangevoerd, dat de voedsel deskundigen van mening zijn, dat het meerdere vet in de melk niet belang rijk is. Na deze belangrijke problemen wer den de jaarstukken van de Zeeuwse Melkfederatie snel afgewerkt. VAN &2ju TOT Een hoge leeftijd hoeft nog niet altijd gepaard te gaan met stramme botten en stijve spieren. Dat bewees de tachtigjarige J. C. Roth uit Brui- nisse. Toen hij zonder goed uit te kij ken op zijn bromfiets,je de rijksweg vlak in de buurt van zijn woning overstak, werd hij gegrepen door een in de richting Zijpe rijdende auto en tegen het wegdek gesmakt. De oude baas maakte een buiteling, waarbij hij slechts wat lichte verwondingen aan hoofd en schouder opliep. Verder mankeerde hij niets. Lopend moest hij naar huis, want zijn bromfiets was door de aanrijding alleen nog maar geschikt voor dc schroothoop. FLUÏTEFLUITERS. De leden van de vereniging „De Vogelvrienden" te Terneuzen heb ben onder aanvoering van hun voorzitter, de heer M. de Mul, in hotel „Centraal" zwaar geboomd over een tentoonstelling van tropi sche en kanarievogels, die men in november aanstaande hoopt te OPRECHT De jeugd is vaak meer oprecht dan beleefd. Dat ondervond nog on langs een onderivijzer van een lagere school ergens op Walcheren. De man werd plotseling ziele, moest naar huis en een plaatsvervanger was niet direct te vinden. Zodat z'n leerlingen onverwacht vryaf kregen! 't Kwam overigens mooi uit, want do zon scheen stra lend en dat verhoogde de feest vreugde niet onaanzienlijk. In rijen kwamen ze dan ook het schoolpleiii af, arm in arm, en luidkeels zingend op een bekende melodie „O, wat is ie ziek, o, wat is ie ziek; Dat hebben we nog nimmer meegemaakt, zo ziek, zo ziek We zeiden het al, de jeugd is vaak meer oprecht dan beleefd. houden. Bij die besprekingen zong natuurlijk ieder vogeltje zoals het gebekt is, maar tenslotte besloot men eenstemmig een werkcommis- sie te benoemen, die zich zal be zighouden met de organisatie van de expositie. Het is te hopen dat men heel wat fluitefluiters in Ter- neuzen kan samenbrengen. HERINNERING AAN 1953. Er zijn heel wat vijven en zessen aan voorafgegaan, maar nu is men dan toch begonnen met de opruiming van de waterkerende dam bij de ha ven te Brouwershaven. Het straat- gedcclte aan de noordzijde van de haven is reeds vrijgekomen, hetgeen een groie verbetering voor het ver keer betekend. Binnenkort zal de ge hele dam zijn opgeruimd, zodat dit obstakel als laatste herinnering aan de ramp van 1953 van het Marktplein zal zijn verdwenen. OESTERLARVEN. De laatste week van juni is van ouds de week, waarin de oesterlarven in groten getale in het Scheldewater verschijnen. Zoals te verwachten was. heeft het koude weer, dat volgde op de warme dagen van begin vorige week, de temperatuur van het Schel dewater echter dusdanig afgekoeld, dat wel larven in het water worden gezien, maar dit aantal toch nog te gering is om met succes collecteurs te water te laten. een soep voor fijnproevers 48 cent per zakje In de gemeente Haamstede ztfn bij opgravingen enkele zeer opmerkelij ke \ondsten gedaan, waarover ir. J. A. Trimpe Burger van de rijks-oud heidkundige dienst bijzonder enthou siast is. Er zijn namelijk sporen ge- onden die duiden op bewoning van deze streek in het neolithicum, de late steentijd. Tot nu toe zijn alleen in het oos ten van ons land vondsten uit de neolithische periode gedaan en over het algemeen werd aangenomen dat do bewoners uit de late steeutyd zich nimmer in het westen van ons land vestigden. Het vinden van stenen pijlpunten, mesjes, boren, zaagjes en scherven van potten uit deze periode werpt deze laatste theorie omver. De laag uit het neolhlthicum werd aan getroffen onder een laag uit de Ro meinse periode waarin men ook reeds veel scherven van potten heeft gevonden, waaronder een met het stempel van de maker en een aantal met afbeeldingen van Romeinse sol daten. De laag uit het neolithicum werd voor een deel vlaksgewijze afgegra ven om vast te stellen, dat men de plaats had ontdekt -van een woning of schuur viit deze periode. Ongeveer een maand geleden werden de eerste vondsten gedaan. Toen vond de heer Trimpe Burger ee\n stenen speer puntje in een holletje van een paal gat en toen hij daarin verder voelde trof hij tien speerpuntjes bij elkaar aan, waaruit kon worden afgeleid dat hier een bergplaatsje of een klein arsenaaltje is geweest. De stenen pijlpunten zijn schil fers van de zogenaamde vuursteen- knollen. Deze. schilfers zijn aan oen kant zeer scherp terwijl de stompe kant tegen een pijl werd gebonden GEMEENTERAAD VERGADERDE Uitbreidingsplan 1953 aangevuld In rond drie kwartier heeft de Vlissingse gemeenteraad, die donder dagmiddag onder voorzitterschap van de burgemeester, mr. B. Kolff, bij eenkwam, de 45 punten tellende agenda afgewerkt. Elk voorstel ging vlot onder de hamer door en zo werd dan onder meer het voorstel aangenomen om de winkels in de „De Ruyterweek" (van 1 tot en met 6 juli) tot midder nacht open te doen zijn en ook de straathandel tot dat tijdstip toe te laten. Voorts werd het „Uitbreidingsplan Vlissingen 1953" gewijzigd en aange vuld, waardoor onder meer de bebouwing aan de westzijde van de Willem Kiooslaan een meer open karakter zal krijgen. Er zullen aan die zyde slechts vrijstaande eengezinswoningen in open bebouwing gebouwd mogen worden. Een voorstel inhoudende herziening van het „Uitbreidingsplan Vlissingen 1953". werd eveneens aangenomen, hetgeen betekent dat tezamen met 't uitbreidingsplan van Koudekerke voor het gebied „Paauwenburg" de plaats wordt aangegeven van de te stichten woonwijk, die moet voorzien in de behoefte aan bouwterrein voor uitbreiding van de stad Vlissingen. In dit ontwerp is tevens voor het zuide lijk gedeelte van het terrein, begrensd door Koudekerkseweg, Vredehoflaan Zaaihoekweg een bestemming voor bebouwing met bijzondere of openbare gebouwen gegeven. Zoals bekend zal hier binnenkort een lagere technische school worden gesticht. Aan het r.-k. kerk- en schoolbe stuur zal alsnog medewerking wor den verleend voor de bouw van twee lokalen ten behoeve van de r.-k. u.l.o.- school en voorts voor het aanschaf fen van meubilair, leer- en hulpmid delen e.d. voor deze op 1 september a.s. te openen u.l.o.-school aan de Adriaen Coortelaan. Deze school is bedoeld als streekschool voor Wal cheren. De rijwielbergplaats van de St. Paulusschool zal in verband met dc te stichten u.l.o.-school worden uitgebreid. Met algemene stemmen benoemde de raad mej. H. M. E. Haccou tot onderwijzeres aan de Frans Naere- boutsehool en mej. A. E. Legemate, beiden uit Vlissingen, aan de Vincent van Goghschool. De heer J. J. de Kam werd be noemd tot tijdelijk leraar in algemeen vormend onderwijs aan de gemeente lijke lagere technische school en de heer G. van der Brugge tot tijdelijk leraar in vaktekenen, vaktheo'rie èn schetsen aan dezelfde school. Aan het r.-k. kerk- en schoolbestuur wordt medewerking verleend voor het aan schaffen van nieuwe kachels en leer middelen voor de St. Anna Fröbel en Montessorischool aan het Bella- ovpark. Woningbouw Aan de Vereniging tot verbetering van de volkshuisvesting te Vlissingen zal een geldlening worden verstrekt van ten hoogste f 555.000 voor de bouw van 32 woningwetwoningen aan de Kanaalstraat. Voorts zal gel delijke steun uit 's Rijks kas worden gevraagd voor de bouw van deze wo ningen. De r.-k. woningbouwvereniging „St. Willibrord" krijgt een geldlening tot een maximum van f 4500 voor de //G EVAE RT\\ aanschaffing en plaatsing van een aantal gasgeisers ln de door haar geëxploiteerde woningen. Voorts ging een groot aantal voor stellen tot aan- en verkoop en rui ling van gronden onder de hamer door. Een raadsbesluit van 27 februari 1957 werd in die zin gewijzigd, dat de kasgeldlimiet voor 1957 nader werd bepaald op f 2 'miljoen. Het krediet in rekening-courant voor 1957 bij de N.V. Bank van Nederlandse Gemeen ten werd nader bepaald op f 1.500.000. Tenslotte werd nog besloten toelagen uit de gemeentekas toe te kennen aan een gewezen werkvrouw en aan de weduwen van straatmakers, die bij hun leven in dienst van de gemeente waren. Tot lid in de commissie van beheer van de schoolartsendienst op Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland (west) werd voor wat betreft Vlissingen met algemene stemmen aangewezen mr. H. J. M. Stieger, burgemeester van Hoedekenskerke. Eindexamen r.h.b.s. Bergen op Zoom Aan de rijks h.b.s. te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen afd. B'.: D. C. Bouwense en C. J. van der Werf uit St. Maartensdijk; H. A. Gaakeer. A. van Luijk en A. Moerland uit St. Annaland; A. A. van NLeuwenhuijzen uit St. Philipsland en M. C. de Koster uit. Rilland-Bath. Examen kleuterleidster Te Bergen op Zoom slaagden voor het examen kleuterleidster (akte A) C. P. M. Dellaert, R. M. M. Roots- aert en D. E. M. Verschoore .uit Vlissingen en F, M. Andriessen; Ph. C. Hillaert; M. R. Jesoirens; A. C. Lambert; J. M. E. de Moor; Th. R. W Tak: M. Th. M. Waelput en T. Waelput allen uit St. Jansteen. Koempoelan 1957 van Zeeuwse N.P.G. en N.P.V. De leidsters en leiders van de Zeeuwse padvindsters en padvinders houden a.s. zaterdag in het Oranje- bos bij Oranjezon (het padvinders- bos) hun jaarlijkse Koempoelan. Voor deze Koempoelan 1957, die zaterdag avond om zes uur begint en zondag middag om 4 uur eindigt, is een aan trekkelijk programma samengesteld van allerlei padvindersactiviteiten en spelen. Zaterdagavond om kwart over negen is er een kampvuur, waar van de leiding berust bii oöbaas Suurmond. Des zondags ]g er een opdracht betreffende kaartlezen en maatschappelijke verkenning, terwijl die dag besloten wordt met een. bui tenspel „naar oude trant." Een deel der opgegraven voorraad uit de late steentijd. Links een stenen boortje, in het midden een pijlpunt en rechts een kernstuk van een vuur- sfeenknol, waarvan de schilfers steen werden afgekapt. (Foto P.Z.CJ met lindebast. De heer Trimpe heeft ook een aantal schilfers aangetrof fen. die gediend moeten hebben als boor en zaag. Van de scherpe kanten dezer schilfers heeft mon weer klei ne stukjes afgeslagen, waardoor de zelfde vorm ontstond als tegenwoor dig bij een kartelmes. De potscher ven, die zijn gevonden zijn niet ver sierd. Ze zijn bovendien zeer zacht ge bakken, terwijl het gebruikte materi aal was vermengd met granietschil fertjes Uit de vorm van de scher ven heeft men afgeleid dat de potten ongeacht de grootte cylindrisch ge vormd moeten zijn geweest. Naast deze pijlpunten, boortjes en potscher ven werden op het terrein nog talrij ke vuursteenknollen gevonden, zo wel gekapte als ongekapte. Over de plaats van herkomst hiervan is men het nog niet eens. Andere deskundi gen zijn van oordeel dat mogelijk de vuursteenknollen uit de Oosterschel- de werden gehaald. Het grootste deel der vondsten zal een plaats krijgen in het gemeentemuseum van Zierik- zee onder toezicht van de heer P. van Eeveren, die zelf bjj de ontdek king zeer-sterk geïnteresseerd is. Het - Is nu wel zeker dat westelijk Schou wen tot de oudst-bewoonde gebieden van ons land behoort. Examens rijkskweekschool Aan de rijkskweekschool te Mid delburg slaagden voor de onderwijs akte l.o. de dames G. J. Mathïjssen te Middelburg, E. Clarisse te Vlissin gen en de lieren A. Luwema te Vlis singen, F Swiers te Vlissingen, G. de Beer te Vlissingen en J. Heijt even eens te Vlissingen. Eindexamen gymnasium Voor het eindexamen van de gym nasiale afdeling van het Goese Lyceum slaagden donderdag de he ren J. M. G. Eckhardt te Nisse en D. J. Tazelaar te Kats. I Eindexamen h.b.s. Voor het eindexamen h.b.s.-B slaag den donderdag aan het St.-WilH- brordcollege te Goes: Frans Baa- rends, Rudi Bartelse, Robbie Hame- lynck, Roland Schaier, allen te Goes .Tacq Boonman, Lewedorp; Kees Moison, 's-Heerenhoek; Nandi© Vierhout, Vlissingen en Albert dijk, Hansweert. (Advertentie) EXTRA BERICHT. Minister Zijlstra vraagt om prij s verlaging. Het is bekend, dat het streven van de regering en met name van de Minis ter van Economische Zaken erop ge richt blijft op een zo breed mogelijk vlak tot prijsverlaging te geraken. Daaraan gehoor gevend heeft RUTON besloten de prijzen van zijn wasma chines als volgt te verlagen: RUTON type PRS (ronde pulsator- wasmachine) 258,- wordt 238, RUTON type ARS (ronde agitator- wasmachine) 328,wordt 298, RUTON type ASV (vierkante agita torwasmachine) 420,- wordt 398,- RUTON geeft een goed voorbeeld, dat de Nederlandse huisvrouwen zeker met enthousiasme zullen be groeten VANDAAG Mlddelburg-Electro: „Charlies Tante, 7 en 9.15 uur, 18 J. Schouwburg: „Ontspoorde Vrouwen", 8 uur, 18 j. Kunstmuseum: Tentoonstelling reis schetsen Liesbeth Binkhorst. 14 tot 17 en 19 tot 22 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9 tot 23 uur. Vllsslngen-Alhambra: „Qltarren der Lle- be", 7 en 9 uur, e,l. Luxor; „Jacht door Londen", 8 uur, 14 j. Goes-Grand: „Drei madels vod Rhein", 8 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2