PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Hongaars oorlogsmateriaal naar Midden-Oosten weggevoerd Per kano van Londen naar Kortgene gepeddeld AMERIKAC0NTR0LERAAD VOOR ONTWAPENING NODIG VINDING TEGEN VORMING VAN ROEST OP SCHEEPSHUID VERWACHT... 200e jaargang - no. 150 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.AdJunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 juni 1957 ADVERTENTIEPRIJS W cent per mm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertentie» (max 8 regel») XX cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adre» bureau v. d. blad" 2S cent meer. Giro no. SSMO# P.Z.C.. Middelburg. Buren.,,: Vllsslngen. w.lslr, 5.-S0, lel. 13 5S lUn.q (b.E.g. M 01 2W. MldaeUn,,., M.r.t 11. «L u.1- Go». Lanj. vont.tr. U, UL i«J mi), Oo.tbor., Nieuw,tr... «1. a; Terueureu. 8ruuw.nl.tr... 1. Zi.rikn., N. Bo,.ro,tr..t «1. VOLGENS TIJDSCHRIFT VAN UITGEWEKENEN Leidende functionarissen van het Hongaarse Rode Kruis in arrest Op last van de Sowjet-autoriteiten is er uit Hongarye oorlogs materiaal ter waarde van 1600 miljoen forint (ongeveer 500 miljoen gulden) weggevoerd en voor zeventig procent aan landen in het Midden-Oosten geleverd, zo wordt door het tijdschrift „Informations danubiennes" in Wenen gemeld. Dit tijdschrift wordt door een voormalige Hongaarse journalist uitgegeven, die over betrouwbare bronnen in Hongarije zegt te be schikken. Onder meer zou al het materiaal van de Hongaarse luchtmacht zijn weggevoerd. De munitie voor zware artillerie zou aan Egypte worden geleverd, terwijl in een fabriek to Debreccen Hongaarse uniformen zonden worden veranderd om ze in landen van het Midden-Oosten te kunnen gebruiken. Een aantal leidende functiona rissen van het Hongaarse Rode Kruis is volgens betrouwbare zegslieden in Hongarye gearres teerd „wegens hulp aan contra revolutionaire organisaties". De meeste gearresteerden zijn bekende medici. De arrestaties zouden begin van deze week zijn uitgevoerd. „Nep Szabadsag" het Hongaarse regeringsblad, bericht dat een aan tal leidende functionarissen van het Bealibe weer door goudkoorts gegrepen Het vroegere goudmijnstadje „Bealibe", ongeveer 190 kilo meter ten noordwesten van Melbourne is plotseling gegre pen door een soort van goud koorts na de ontdekking van een goudklomp ter waarde van ongeveer drie duizend gulden. In dezelfde plaats werd 88 ja ren geleden de grootste goud klomp ter wereld gevonden, die toen een waarde had van ruim 100.000 gulden. Ben inwoner van het stadje vond de goudklomp toen hij woensdag van zijn fiets stap te om zijn ketting te repare ren. Zijn oog viel toen op iets glinsterends langs de weg, het geen de goudklomp bleek te zijn. Na het bekend worden van deze vondst trokken ande re bewoners van het stadje er op uit om naar goud te zoeken doch de vinder houdt de plaats waar hg het goud heeft ge vonden, geheim totdat hij zgn claim zal hebben vastgelegd. Rode Kruis door de regering „van hun post ontheven zijn". Hoe groot het aantal arrestaties is, wordt niet vermeld. Men meent te weten, dat prof. Mihaly Gedenyi tot de gearresteerden behoort. Nep Szabadsag schrijft, dat het Hongaarse Rode Kruis na de re volutie de contra-revolutionairen en hun organisaties heeft gehol pen. niet onpartijdig was bij de verdeling van de hulp uit het wes ten en voorrang verleende aan contra-revolutionaire organisaties zoals desorganisatie van letterkun digen en die der journalisten. Het Rode Kruis zou communisten ont slagen hebben. Knaapje verdronken in sloot te Heerhugowaard De bijna 3-jarige Adriaan S. M. Strooper uit Heerhugowaard is gister morgen m een sloot nabij de ouder lijke woning verdronken. In een onbewaakt ogenblik is het knaapje, dat aan het spelen was, in de Sloot gevallen. Belgische boutvers hervatten werk De reeds vele dagen durende staking in de Belgische bouwnij verheid is thans geëindigd. Don derdag zijn de werkgeversorgani saties en de algemene centrale van het A.B.V.V., welke vergader den onder voorzitterschap van premier Van Acker en in tegen woordigheid van minister Auden- hove van openbare werken en we deropbouw, tot een akkoord geko men, zodat het werk op 1 juli zal worden hervat. Kritiek op organisatie van Westduits leger. Bijna alle partijen in de West- duitse bondsdag hebben woensdag kritiek geleverd op de wijze waarop de nieuwe strijdkrachten worden ge organiseerd. De aanleiding tot deze kritiek waren de twee ongelukken, welke zich de laatste tijd bij het le ger hebben voorgedaan en die aan zestien militairen het leven hebben gekost. Minister Strauss herinnerde in zijn antwoord er aan, dat hij al opdracht had gegeven, de opbouw van de strijdkrachten te vertragen teneinde de achterstand op het gebied van 't kader in te halen. In Nepal zijn de laatste tijd 200 men sen van honger gestorven, zo heeft een politieke leider in de hoofdstad Katman- doe verklaard. In deze stad zijn heftige betogingen tegen de overheid gehouden wegens de slechte voedselvoorziening. Onze stranden Ons volk schiet niet tekort in be wondering voor de Nederland se zeeslepers, die moeilijke kar weien opknappen en daarmee groot risico lopen, hoewel ze er toch ook flink geld mee verdienen. Enkele dagen geleden haalde de be manning van de zeesleepboot „Tha mes" een huzarenstukje uit, door een verlaten en brandende tanker, die in Het Kanaal dreef, behouden voor de Engelse kust te brengen. Nu is een tanker, die in brand ge staan heeft en die nog een deel van de olielading bevat, een tamelijk vies voorwerp. Zo ook deze tanker het is de „Stony Point" die voor de En gelse kust thans heel wat olie laat schieten. Het olieverlies is zo groot, dat de Britse admiraliteit weigerde het schip op de rede van Falmouth tod te laten. Ook andere Engelse havens zijn niet geporteerd voor het ontvangen van de lekkende Stony Point" en daarom wil de sleepbootrederij het schip naar Antwerpen brengen, dat wil zeggen voor de Zeeuwse kust laten passeren en binnenbrengen over de Wester- schelde. Wij weten hier in Zeeland wat vervuiling van de stranden be tekent, Vooral wanneer dat midden in het badseizoen zou geschie den en wij kunnen daarom de houding van de Britse admiraliteit begrijpen. Het zou verkeerd zijn dit lekkende schip thans via de Westerschelde naar Antwerpen te willen brengen, ook al heeft iedereen bewondering voor onze zeeslepers en ook al is Antwerpen in derdaad de bestemmingshaven van de „Stony Point". Er moet op aangedrongen worden, dat het schip alvorens het zijn reis naar Antwerpen begint, zo volledig mogelijk „dicht"gemaakt wordt, op dat de Zeeuwse stranden niet de el lende van enkele jaren geleden zien terugkeren toen bij de berging van een jaren-geleden-gezonken tanker, ook een langdurige „olie-misère" over de badgasten werd gebracht. Men zal dat in Antwerpen waarlijk wel kunnen begrijpen. Ook daar zal men niet bijster gesteld zijn op het binnenkomen van een lekkende olio- boot, i STASSEN PRAATTE MET ZORIN Indienen van voorstellen duurt nog dagen De Amerikaan Harold Stassen heeft gisteren op de ontwapeningsconferen tie te Londen voorgesteld dat de on dertekenaars van een ontwapenings overeenkomst eens per jaar bijeenko men om de doeltreffendheid van de controlemaatregelen te bezien. Er zou een soort controleraad van bijvoor beeld veertien leden moeten worden gekozen, waarvan vier a zes perma nent-leden en de rest nlet-permanent, zoals b\j de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Het stemmen zou ook als in de Veiligheidsraad moeten gebeuren, dat wil zeggen dat er al leen beslissingen kunnen worden ge nomen als de permanente leden het onderling eens zijn. Vóör de vergade- rln van gisteren heeft Stassen onder vier ogen gesproken met de Rus Zorin. Zorin heeft meegedeeld, dat hij niet op het gisteren ingediende Ameri kaanse voorstel zal reageren voordat hij de gehele reeks voorstellen van Amerika heeft gehoord. Hij heeft Stassen gevraagd noeveel tijd hij nog nodig heeft om het gehele Amerikaan se standpunt uiteen te zetten. „Een aantal dagen", heeft Stassen geant woord. Aan deze vergadering was, naar United Press bericht, een levendig overleg onder de westelijke delega ties voorafgegaan, naar men meent omdat er in de kringen der Ame rikaanse regering opeens verzet is ferezen tegen al te snelle staking er proefexplosies. Het bezoek, dat president Eisenhower maandag van de zijde der leidende fysici ge had heeft, behoort onder dit hoofd thuis. Dr. Lawrence en dr. Teller, dien toen de president bezochten, behoren tot de speciale commissie die Eisenhower assisteert in zaken betreffende nucleaire vraagstuk ken en als zodanig zijn zij dus te vens de adviseurs van Stassen. Een recente opname van Z.K.H. Prins Bernhard, die zaterdag ajs. zijn 46ste verjaardag ff hoopt te vieren. (Foto Meyboom) Britse raad over verband tussen roken en kanker Nederlander promoveert op rookproblemen De parlementaire aecretaria van het Engelse ministerie van volksge zondheid, John Vwughan-.Morgan, heeft het Lagerhui* op de hoogte ge bracht van een rapport, dat de „Me dical Research Council" heeft uitge bracht over het verband tunnen ro ken en longkanker. De raad komt in zijn rapport on der meer tot de conclusie dat uit in vele landen vergaarde gegevens blijkt, dat het overgrote deel \aa de toeneming in het aantal gevallen van longkanker der laatste 25 Jaar een gevolg 1* van het roken van sigaret ten. Deze theorie wordt bovendien ge staafd door het feit, dat in tabaks rook vele kankerverwekkende be standdelen zijn aangetroffen. De Britse regering is voornemens een campagne te voeren om het pu bliek van de gevaren van het roken op de hoogte te stellen. De heer C. van Proosdij, specialist voor interne ziekten bij net Hilver- sumse sanatorium Zonnestraal, is gistermiddag aan de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde, op een proefschrift getiteld „Roken, een individueel- en soctaalgcnceskun- dige studie". Hoewel ook gewezen wordt op „de voordelen die men al of niet te recht aan roken toeschrijft" ligt het accent van het betoog op die Êassages welke handelen over d® szwaren van het tabaksverbruik. „Het staat wel vast. dat men door te roken allerlei soms zelfs zeer ernstige aandoeningen kan opdoen. Niet ledereen is bij machte voor zichzelf de grens aan te geven, die de gebieden van gebruik en mis bruik van elkander scheidt". iiiiiiiiifiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii Prins Rainier spreekt blijde geruchten tegen F;t gewoonlijk welingelichte krin gen, lé Monte Carlo kwam gisteren 't bericht, dat prinses Gracia van Mo naco tegen het eind van de herfst 'n tweede kind verwacht. Haar eerste kind, prinses Caroline, werd op 23 januari van dit jaar ge boren. De persdienst van prins Rainier van Monaco heeft donderdag uitdrukke lijk tegengesproken, dat prinses Gra cia in blijde verwachting zou zijn. De persdienst kwalificeerde de be richten dienaangaande als „absoluut onjuist." In dit verband herinnert men zich, dat ook voor de geboorte van prin ses Caroline enige van zulke demen ti's zijn uitgegeven totdat prins Rai nier het nieuws persoonlijk per radio bekendmaakte. Geadopteerde tweeling aan ouders teruggeven Het Canadese Opperste Gerechts hof heeft woensdag bepaald, dat een drie-jarige tweeling van Nederland se afkomst, Ronnie en Rickie Maat, aan de ouders teruggeven moeten worden. De kinderen waren door een Canadees echtpaar geadopteerd, doch later waren de ouders van mening veranderd. De kinderen huilden toen zij woensdag door hun pleegouders aan hun ware ouders, Nederlandse emigranten, werden teruggeven. LLOYD VRAAGT OCTROOI AAN „Willem Ruys" bewees deugdelijkheid De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft octrooi aangevraagd op een vin ding van een van zijn jongere inge nieurs, Ir. E. Vossnack uit Santpoort, die na enige jaren experimenteren erin is geslaagd een systeem te vin den om roestvorming aan de ijzeren scheepshuid onder water tegen te gaan. De rederij heeft nu anderhalf jaar met de vinding geëxperimen- De vinding berust op de z.g. dische bescherming, dat wn Auto geplunderd in Eindhoven teruggevonden Achter de woning van de burge meester van Goor, de heer Van Essen werd dezer dagen een auto ont vreemd, waarmede de dochter van de burgemeester en haar verloofde juist van vakantie waren teruggekeerd. Deze auto is thans in Eindhoven te ruggevonden met een lege benzine tank. De daders hebben de wagen grondig geplunderd. Koffers, een ra diotoestel, een petroleumvergasser, fototoestel en papieren, kortom de ge hele inhoud was verdwenen. De politie is er nog niet in geslaagd, de daders aan te houden. Vakantiereis van twee Engelsen door West-Europa In hun oranje sheltertent op de schorren voor Kortgene heeft Graham Simpson (21) uit New Castle vanmor gen vroeg b(j het wakker worden zgn iroer John de hand geschud. Op zgn luchtbed onder aan de d\jk van dit voor hen tot donderdagmiddag nog volkomen onbekende eiland, werd de ze Engelse John namelijk ook eenen twintig. Het verjaarsfeest zullen ze vandaag vieren, peddelend ln hun ka no ergens in de Zandkreek of op de Oosterschelde, want wanneer weer en wind maar even gunstig waren, zou dit ondernemende tweetal vanmorgen om half zeven bij opkomend water weer zee kiezen, op weg naar het vol gende doel: als net kon, Zype. Vrijdagavond troffen we Graham en John aan in het dorp. Ze waren aan het passagieren, niet als echte zeelui, maar als doodgewone toeristen wel te verstaan, die het leuk vonden, dat juist de plaatselijke muziek uitrukte naar de steigers om de ouden van da gen van Kamperland en de school jeugd uit het eigen dorp, een muzikaal slot aan hun reis te bezorgen. Och, ze vonden het contact wel aar dig deze jongens, die na drie weken al een ringbaardje hebben gekregen, om dat ze zich heilig voorgenomen heb ben, zich met eerder te scheren voor dat ze over vier maanden de zaak van Pa in New Castle binnenstappen. En als allés dan goed gegaan ls, hebben zij niet alleen in Frankrijk, België en Nederland, maar ook in Duitsland, De nemarken en Noorwegen de wind door hiin baard voelen spelen. Die hele va kantiereis willen zij per kano afleg gen. Niet zo maar een kano van een of andere knutselaar, maar een ont zettend praktisch en degelijk ingericht vaartuig. Met een waterdicht inge bouwd horloge en dito kompas, ja zelfs met automatisch opblaasbare reddingsgordels en met fakkels om noodseinen af ta geven. Maar dia twee Graham Simpson en zijn broer John by hun kano. laatste attributen hopen ze niet nodig te hebben. Ze zullen op hun hele tocht ook zo dicht mogelijk de kustlijn blij ven volgen. De vierde juni zgn zy van Londen nit in hun kano „Di-Anne", die in zjjn naam de herinnering levendig blyft houden aan de twee vriendinnetjes van Graham en John, de Theems afgezakt. Hun baan als bediende in een grote zaak van materialen ln de Engelse hoofdstad, waar zy ervaring opdeden om straks bij vader In het bedrijf te New Castle te gaan, hadden zU eraan gegeven. Eerst ging het op Dover aan, vanwaar zü in zes en half uur. met een tamelijke dwarswind de oversteek naar Calais volbrachten. Vandaar zijn ze komen afzakken langs de Belgische knst. Het weer is niet best geweest, zodat het niet altijd zo vlot ging als de jon gemannen wel wilden. Donderdag avond hadden ze hun tentje opgesla gen bij Nieuwesluis onder Breskens, vanwaar ze vrijdag over Vlissingen en door het kanaal van Veere de tocht vervolgden tot aan Kortgene. Daar hebben ze „DI-Anne" op de schorren getrokken om in hun tent onder aan de dijk nieuwe krachten voor vandaag op te doen. Hun eerste doel in Holland is: Amsterdam gaan zien. Dan verder over de Zuiderzee, door Friesland en Groningen, via het Kieler Kanaal naar Denemarken (Kopenhagen), langs de kust van Zweden naar Noorwegen en tenslotte als passagier op een groot schip naar huis terug. Maar dan z\jn Graham en John, zo als gezegd vier maanden ouder en hun baarden enkele centimeters langer. En intussen die twee vriendinnetjes in Engeland maar wachten! Jammer, dat ze dit stukje niet onder ogen krijgen. We zouden hen met de hand op het hart kunnen verklaren, het duo Gra- ham-John opgewekt en ln blakende welstand op de schorren van Kortgene te hebben ontmoet. teerd, o.a. bij de „Willem Ruys", die voorheen tweemaal per jaar in dok moest oni onder water te worden bij geverfd. Na toepassing van de nieuwe vinding Is het vlaggeschip van de Lloyd een jaar in de vaart gebleven en een nadien uitgevoerd onderzoek heeft uitgewezen, dat van roestvor ming onder water geen sprake meer is. Als gevolg hiervan heeft de Lloyd reeds tweederde van 't aantal Lloyd- schepen met de nieuwe vinding uit gerust. katho- zeggen het ondergedompelde se heepsijzer fungeert als negatieve pool van een galvanisch element en net zeewater als geleidende vloeistof. Het principe hiervan is niet nieuw en werd voor bescherming van de scheepshuid reeds op verschillende manieren toe gepast. Alle methoden hadden echter hun specifieke bezwaren, die ir. Vossnack bg zijn vinding wist op te heffen. De installatie van ir. Vossnack bestaat uit een dun, zacht ge gloeide aluminiumdraad van circa zes mm diameter, die ongeveer 50 meier achter het schip door het water sleept. Deze draad is ver bonden met de positieve pool van een stroombron dynamo of ge- lijkrichter), terwijl het schip ver bonden is met de negatieve pool daarvan. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, half bewolkt 20 gr. Oslo, geheel bewolkt gr. Kopenhagen, regen IS gr. Aberdeen, regen 19 gr. Londen, onbewolkt 27 gr. Amsterdam, licht bewolkt 22 gr. Luxemburg, half bewolkt 22 gr. Parijs, licht bewolkt 26 gr. Bordeaux, onbewolkt 30 gr. Grenoble, licht bewolkt 25 gr. Nice, half bewolkt 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 20 gr. Frankfort, half bewolkt 25 gr. München. onbewolkt 20 gr. Zurich, onbewolkt 22 gr. Genève, licht bewolkt 2J gr. Locarno, licht bewolkt 24 gr. Wenen, onbewolkt 20 gr. Innsbruck, onbewolkt 23 gr. Rome, onbewolkt 27 gr. AJacclo, zwaar bewolkt 24 gr. Mallorca, onbewolkt 29 gr. DROOG EN* ZONNIG Droog en overwegend zonnig weer. Matige en in het noorden van het land vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen van 22 graden in het noordwesten tot 29 graden in Zuid-Limburg. ZON EN MAAN 29 juni Zon op I Maan op f onder 21,06 onder 21.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1