Veertig amendementen ingediend bij behandeling van Pachtwet Tweede deel historische geografie van West Zeeuwsch-Vlaanderen KLANKBORD MAN BOND JONGEN AAN KERSEBOOM VAST PRINS BERNHARD ZAG REL VAN BANDELOZE BRITTEN D H DONDERDAG 27 JUNI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE KAMER VERVIEL IN HERHALINGEN Sanering van pachtprijzen door vestigingregeling bepleit (Van onze parlementaire redacteur). Als men het oordeel van de Tweede Kamer over het ontwerp-pachtwet zou moeten afmeten naar het aantal ingediende amendementen, dus naar de door de afgevaardigden voorgestelde wijzigingen van het ontwerp, dan zou men geneigd zjjn te spreken van een algemene diskwalificatie. Er Uggen thans namelijk veertig amendementen ter tafeL Op de keeper beschouwd hebben zjj voor ©en groot deel betrekking op detailpunten. De algemene beginselen van het ontwerp wil men zoveel mo gelijk onaangetast laten. Dat wil zeggen: op enkele uitzonderingen na. Zo kan het gebruik van het landbouwkundig toetsingsrecht voor de sane ring van de landbouw bij verscheidene leden geen genade vinden. Dat bleek ook weer woensdagmiddag, toen In de Tweede Kamer de beraadslagingen over de nieuwe pachtwet werden voortgezet en voornamelijk de juridische deskundigen aan het woord kwamen. Blesheuvel van de A.R.P. Eerstge noemde verweet aan de heer Biesheu vel, dat hg in een blad had geschreven, dat prof. Schermerhorn, die zich in de Eerste Kamer voorstander van overheidsbeheer van de landbouw- frond had getoond, twintig jaar gele en voor „Landbouw en maatschap- Ey" op stap ging om onder de boeren et particuliere oezit van de grond te verdedigen en dat de organisatie „Landbouw en maatschappij" het voorportaal van de N.S.B. was. De heer Vredeling vond deze wijze dan gebruike men daarvoor een vesti gingsregeling. maar niet het toet singsrecht, zo zeide de heer Meulink van de A.R. Hy vertolkte daarmede tevens de opvatting van een aantal andere leden. Niet die van mejuffrouw Zeelenberg van de P.v.d.A. Zjj noemde het landbouwkundige toetsingsrecht van grote betekenis voor de struc tuurverbetering van de landbouw gronden en voor het tegengaan van mondelinge pachtovereenkomsten. Zulke overeenkomsten blyven bij de Invoering van de pachtwet geldig, doch zy hebben minder rechtsgevol gen dan schriftelyke. Mejuffrouw Zeelenberg zou het toejuichen, aldus verklaarde zy, als de mondelinge pachtovereenkomsten zouden verdwij nen, maar zy begreep, dat dit nu nog niet mogelijk is. Uitvoerig besprak deze socialisti sche afgevaardigde, wethoudster van Rotterdam, de schadeloostelling van de pachters by bestemming van de grond voor andere dan agrarische doeleinden en vervolgens enkele ont eigeningskwesties. Zij wenste in de wet de bepaling opgenomen te zien, dat de volkstuinen uitdrukkeigk van de werking van de wet zijn uitgesloten en zij verzocht de regering de verpach ter uit te rusten met sterkere waar borgen tegen wanprestaties van de pachter. Zwaar woog by de heer Van Ry- ckevorsel van de K.V.P., dat aan 't landbouwschap geen concrete een adviserende taak is toege wezen, als by algemene maatregel van bestuur regelen omtrent de hoogst toelaatbare pachtprys zul len worden vastgesteld. Hy vond de anti-revolutionaire heer Biesheuvel geheel aan zyn zy- de. Deze afgevaardigde zou aan het Landbouwschap gaarne de taak opgedragen zien, die volgens het wetsontwerp toevalt aan de com missie waarvan hij vreesde, dat het werknemerselement er niet voldoende in vertegenwoordigd zal zyn. Wat de pachtprijzen betreft was de heer Vredeling van de P.v.d.A. niet gerust op de weg, die de rege ring wilt inslaan er dreigt na- melyk een divergentie van het pacht- en het produktprijsbeleid. Zijweg gehouden In de woensdagmiddag vergadering kwam het meermalen tot herhalingen van wat een aantal leden de dag tevoren reeds over het ont werp-pachtwet had opgemerkt. De besprekingen werden echter op gefleurd door een debatje tussen de heren Vredeling van de P.v.d.A. en Mutaties bij de Koninklijke Marine Met ingang van 1 december zal commandeur A. van Karnebeek, thans commandant der zeemacht in de Nederlandse Antillen, worden be last met het bevel over het Oefen smaldeel 5. Tijdelijk is thans belast met het bevel over dit oefensmaldeel de commandant van Hr. Ms. kruiser „De zeven provinciën", kapitein tor zee G. J. Platerink. De commandant van het koninklijk instituut voor de marine, kapitein ter zee H. A. W. Goossens, zal worden belast met het commando der zeemacht in de Ne derlandse Antillen. Hij zal in okto ber deze functie van commandeur Van Karnebeek overnemen. Met het bevel over het Koninklijk Instituut voor de Marine zal begin september worden belast kapitein ter zee J. A. Bientjes, tot voor kort chef van de staf van de commandant der zee macht in de Nederlandse Antillen. TE VROEG... De Amerikaanse me vrouw Emily Mosinki zag dinsdag tot haar verbazing haar 19-jarige zoon, die vorig jaar juli wegens het aanval len van een ander tot gevangenisstraf was veroordeeld, haar huis binnen stappen. „Je hebt toch anderhalf jaar gekregen?" informeerde zij. „Ja"? vroeg haar zoon. Joseph besloot de gevangenis op te bellen en kreeg toen inderdaad te horen dat hy bij ver gissing was ontslagen. Met instem ming van zyn moeder ondernam hij daarop de weg terug. „Ik ben big je weer te zien", luidde de begroeting van zgn bewaker. DENKER. De café-eigenaar Frank Richards te Londen, heeft gisteren verteld, dat een man, die door zijn glasruit wandelde, zonder 'n schram metje op te lopen maar wel liet hy een gat in die ruit achter, dat net zo groot was als hyzelf hem na het febeurde zei: „Ik liep aan iets te den- en." van debatteren niet elegant. Hy voej de eraan toe, dat socialisatie van ae grond voor de P.v.d.A. geen kwestie van beginsel is, maar van doelmatig heid. Als het agrarisch belang het ge- meenschapsbezit van de grond vor dert, dan sluit de P.v.d.A. dit middel geenszins uit. De heer Blesheuvel vond, dat de heer Vredeling zich heel wat voorzich tiger uitdrukte dan prof. Schermer horn had gedaan. Overigens had hg er alleen duldeigk de aandacht op willen vestigen, zo zeide hg, dat prof. Scher merhorn wel sterk van opvatting is veranderd. „Landbouw en maatschap- pg" propageerde eertgds namelijk boerenland in boerenhand. Donderdag zuilen de minister van Justitie, prof. Samkalden, en de mi nister van landbouw, visserg en voed selvoorziening, dr. Mansholt, de Ka merleden antwoorden. Tuchthuisboefjes worden opnieuw opgesloten. De 19-jarige Jan V. en zijn vriend, de 19-jarige Aart V., beiden Amster dammer, die op zaterdagavond 16 fe bruari jl. een roofoverval hadden ge pleegd op de 57-jarige filiaalchef van een supermarkt aan het Mercator plein (buit ruim 3200) zyn gister morgen door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot resp. drie jaar jeugdgevangenis en drie gewone ge vangenisstraf met aftrek. De zaak tegen de derde verdachte, de 18-jari- ge Cor R. die naast de supermarkt woont en het slagwapen had gemaakt, waarmede de filiaalchef was neerge slagen, werd teruggewezen naar de rechter-commissaris voor een rap port. Cór had zyn twee kameraden in de tuchtschool leren kennen. De bewus te avond was hg met opzet uit zijn ei gen buurt verdwenen opdat men hem niet van de overval zou verdenken. Het Wereldgebeuren c foto U wdoboot jager, die de haven >OMf een Russische H Deze tgrpe van Port Said ia binnengevaren H en daar, direct na het voor an- p ker gaan, wordt belaagd door M een bootje met varende koop- lieden. Het Russische vaartuig p is het eerste, dat het Suezka- p p naai bevoer va de heropening m van deze belangrijk scheep- p p vaart weg nu alweer twee p maanden geleden. MISHANDELING TE BERGEN OP ZOOM Tak in de nek maakte bewegen onmogelijk Dinsdagavond kwam op het politie bureau te Bergen op Zoom mej. A. v. G. uit Bergen op Zoom in opgewon den toestand vertellen dat haar 12- jarig zoontje op ergerigke wgze was mishandeld. Haar zoontje was dinsdagmiddag met nog drie andere kinderen naar (le kersenboonigaard van een zekere >1. aan het Ketel wegje gegaan om wat kersen te plukken. Stadion bij hondenrennen kort en klein geslagen. Prins Bernhard zo schrijft het Al gemeen Dagblad, is dezer dagen ge tuige geweest van een enorme ver- nïelpartij bij de bondenrennen in het Harringay-stadion te Londen. Enke le duizenden, anders zo flegmatieke en gedisciplineerde Britten sprongen volledig uit de band, toen zij bet met een uitspraak van de jury over een van de rennen, niet eens waren. Het incident begon toen een hond, die als favoriet genoteerd stond, werd gediskwalificeerd omdat hij plotseling de achter hem lopende hond aanviel. Dat namen enkele wed ders, die hun inzetten verloren za gen gaan, niet en zij snelden het veld over naar de wedstrijdleiding. Dat was het teken voor het gros van de aanwezigen om alle goede lessen in wellevendheid en zelfbe heersing te vergeten en zich te stor ten in een niet te stuiten golf van vernielingsdrift. Met alles wat los en aanvankelijk vast zat smeten de Britten om zich heen. De grote ruiten van het res taurant bezweken met angstwekkend gerinkel, de starthokken werden m brand gestoken, limonadeflessen en drinkgerei uit het restaurant suis den door de ruimte. Het handjevol bobbies dat op de baan aanwezig was, kon niets uit richten. De onmiddellijk gealarmeer de brandweer kreeg het zelfs nog te Het conflict tandartsen ziekenfondsen De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft een communiqué uitgegeven, waarin o.m. het volgende wordt verklaard: „Het ziet er niet naar uit, dat de moeilijkheden tussen ziekenfondsen en tandartsen spoedig tot een einde zullen komen, zolang partijen het niet eens kunnen worden over de om vang van het geschil, waarover dient te worden gearbitreerd. Zoals be kend staat de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tand heelkunde, mede op grond van inge wonnen rechtskundige adviezen, op het standpunt dat de arbitrage dient te geschieden over de oorspronkelij ke uitgangspunten. De ziekenfond sen daarentegen menen dat de arbi trage zich zal moeten beperken tot de bij het afbreken der onderhande lingen ingenomen standpunten. Helaas hebben de ziekenfondsen op deze wijze een vertraging van bijna twee maanden veroorzaakt. De verzekerden zijn hiervan de dupe. Indien de ziekenfondsen dan ook de arbitrage in de gebruikelijke vorm blijven verwerpen en de tandartsen dientengevolge niet binnenkort hun medewerking aan de ziekenfondsen kunnen hervatten, moet aan de ver zekerden de dringende raad worden gegeven hun regelmatige tandheel kundige verzorging niet te verwaar lozen. De ziekenfondsen kunnen na melijk nooit door administratieve maatregelen en financiële tegemoet komingen het tandbederf voorko men, terwijl de tandartsen niet bij machte zullen zijn een maandenlan ge achterstand in te halen". kwaad mef vernielzuchtigen, die met bijlen van de brandweer zelf de brandslangen begonnen door te hak ken. Maar toen de brandweer eenmaal aansluiting had kunnen maken waren een paar waterstralen voldoende om de ziedende bende uit elkaar te jagen. De Britten bleken zich zozeer ver geten te hebben, dat na afloop van de rel geconstateerd werd dat ettelijke flessen wiskey en gin verdwenen wa ren. Prins Bernhard, zo deelde de Ne derlandse ambassade later mee, is er overigens zonder overlast afgeko men. Hij was in Londen voor een particulier bezoek van 24 uur. Hij was eerder op de dag in zijn eigen vliegtuig aangekomen. Waar de Prins logeerde wist men op de ambassade niet. Het was een particulier bezoek en daar hebben wij geen bemoeiing mee, zo zei men. Het jongetje was betrapt bij het wegnemen van de kersen door een onbekende man. Deze had het ventje vastgegrepen en hem op zyn knieën voor de boom gezet waaruit de ker sen waren weggehaald. Vervolgens had de man een zware boomtak genomen en deze de jongen in de nek gelegd. De jongen moest deze tak met beide handen vasthou den. Toen had de man zyn broekriem genomen en hierna de jongen vastge bonden aan de boom. De jongen zat zo met de boomtak in zijn nek vast aan de boom en kon zich praktisch niet bewegen Het zusje van de jongen zag haaf broertje in de boomgaard zitten en ging moeder waarschuwen. Na tien minuten vond de moe der haar zoontje in deze toestand in de boomgaard. Aanvankelijk wilde de man de vrouw niet in de boomgaard toe laten. Uiteindeigk werd de jongen bevryd. Na de aangifte van de moeder wist de politie vrij spoe dig de man te achterhalen. Het was P. H. uit Bergen op Zoom die verklaarde aldus gehandeld te hebben om de kinderen schrik aan te jagen. .Hij-kreeg een proces verbaal terzake van mishandeling. Bouw van Amerikaanse ambassade gegund. De bouw van de nieuwe ambassade voor de Verenigde Staten van Ameri ka aan het Lange Voorhout te Den Haag met inbegrip van alle installa ties, is opgedragen aan de N.V. Inge- nieurs-Bui-eau voor Bouwnyverheid (I.B.B.) te Oegstgeest. Met de uitvoe- ï-ing zal binnenkort worden aange vangen. De oplevering moet in het voorjaar 1959 geschieden. Met de bouwkosten is een bedrag van ca 4 miljoen gulden gemoeid. W.W. geldt niet voor stakers in België. De r.-k. bouwvakarbeidesbond „St- Joseph" zal de bij zgn organisatie aangesloten arbeiders, die tengevol ge van de stakingen in het Belgische bouwbedrgf werkloos zijn geworden, voorlopig een bedrag van veertig maal ae premie uitkeren, het geveer neerkomt op 40 gul» letgeen on- ulaen per week. Ook tijdens de stakingen vai 1949 in België werd een dergelyke re geling toegepast. De ongeorganiseerden ontvangen van de bonden niets en zij kunnen ook geen aanspraak maken op uitkerin gen volgens de wachtgeld- en werk loosheidswet. In deze wet is bepaald dat geen uitkeringen kunnen worden gedaan aan werknemers die tengevol ge van staking of uitsluiting werk loos geworden zyn. Ongeveer 150 Westbrabantse bouw vakarbeiders zyn bij de stakingen in België betrokken. Zy zyn voorname lijk afkomstig van Putte, Hoogerhei- de, Ossendrecnt en Huybergen en ver der van Bergen op Z-oom, Roosendaal en andere plaatsen in het grensgebied. Bevordering vice-admiraal H. H. L. Pröpper By koninklijk besluit is schout-by- nachfc (tydeigk vice-admiraal) H H. L. Pröpper met ingang van 1 juli be vorderd tot vice-aamiraal. Vice-admi raal Pröpper is bevelhebber der zee- strydkrachten tevens chef marinestaf. ^raniiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiHifliiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiminnroRfiuinin^ 1 Vader van 12.000ste miste trouwboekje Gistermiddag heeft de burge- H meester van Culemborg. de heer H. A. J. M. van Koningsbrug- gen. de geboorteakte opge- maakt van Culemborgs twaalf- H duizendste Inwoner. Gerrit Jan §j van Os, de eerste zoon van de meubelmaker C. H. van Os, die reeds vier dochters heeft. Ger- m H rit Jan was al op maandag ge- boren, maar toen zyn vader dinsdag aangfite wilde doen miste ny zyn trouwboekje. Gis- termorgen vond hij het waarde- volle document terug, ging aan- j| gifte doen en hoorde dat zyn zoon door deze samenloop van §f omstandigheden de 12.000ste Culemborgenaar is geworden. H Juist tevoren was namelyk door migratie van twee personen het bevolkingsgetal van 11.999 be- reikt. Gerrit Jan is nu door de bur- H gemeester genoteerd en heeft H van de gemeente een spaar- bankboekje met 100.inleg f§ gekregen. |j ZEELANDS STRIJD TEGEN DE ZEE Van belang voor waterstaat, Deltaplan en bodemkartering De Nederlandse Organisatie voor Znlver-Wetenschappeigk Onderzoek heeft mejuffrouw dr. 31. K. E. Gottschalk, lerares ln de aardrykskunde aan een middelbare school voor meisjes te Rotterdam, een subsidie verleend voor de uitgave van het tweede deel van haar „Historische geografie van Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen". Het eerste deel van dit werk verscheen in 1955 als dissertatie, waarop mejuffrouw Gottschalk aan de Ryksuniver- siteit te Utrecht cum Iaude de doctorstitel heeft behaald. Het manuscript van het tweede deel, dat met verschillende foto's en tekeningen verlncht zal worden, bevindt zich bereids bij de drukker. Het werk Is niet alleen van belang voor de geschiedenis en de geografie, maar evenzeer voor de waterstaat, het Deltaplan, de bodemkartering, de geologische dienst, de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek en andere instanties. Mej. dr. Gottschalk vertelde, dat zij oorspronkelyk van plan was geweest beide delen van haar studie als proef schrift uit te geven, maar dat bg na der inzien de dissertatie daardoor toch te omvangrijk en te kostbaar zou zijn geworden. Dit is dan ook de reden, waarom zy het eerste deel van deze historische geografie afsloot bg de St.-Elisabethsvloed van 1404. Het tweede deel begint bg de vijftiende eeuw en eindigt met de inundaties ty- dens de tachtigjarige oorlog. Na een inleiding wyst de schryfster er in deel twee op, hoe tussen de stormvloeden van 1404 en 1421 het herstel van het in West-Zeeuwsch- Vlaanderen verloren gegan» land krachtig ter hand werd genomen, het geen' wegens geldgebrek de nodige moeilykheden opleverde. Vermeld dient daarby te worden dat de St.- geringe de ver- Elisabethsvloed van 1421, die o.m. de Biesbosch deed ontstaan, voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen slechts schade meebracht, vanwege sterking der dyken en de inpolderin gen. welke kort tevoren hadden plaats gevonden. Ditzelfde was hét geval met de St.-Elisabethsvloed van 1424. Na het laatste jaar heerste er een korte periode van betrekkelyke rust, waarin slechts enkele polders werden teruggewonnen. Een ware ramp voor de kuststreek betekende de inval der Engelsen In 1436, die met brandstichtingen, inun daties en het doorsteken van dijken gepaard ging. De stormvloed van 1477 richtte ern stige schade aan, die veel van het ge presteerde werk verloren deed gaan en ook de laatste decenniën van de vyftiende eeuw wared wegens burger oorlogen en stormvloeden een uiterst zorgelyke tyd voor West-Zeeuwseh- Vlaanderen. In de eerste helft van de zestiende eeuw ontstond een scherp contrast tussen het oudere land en de nieuwere Eolders, die uit het in 1404 verdron- en land waren teruggewonnen. Na de Allerheiligenvloed van 1570 begon men in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren de tachtigjarige oorlog actief te voeren. Om tenslotte de opmars van Parma, die de ene stad na de an dere veroverde, te stuiten, werden tal van dyken doorgestoken. Toen Mau- rits hier in 1604 het verloren gegane gebied voor de Verenigde Provincies kwam terugwinnen, werden voorlopig nog geen pogingen in het werk ge steld net geïnundeerde kustgebied van West-Zeeuwsch-Vlaanderen droog te leggen, daar dit een uitstekende ver dedigingslinie vormde. Een begin van herdyking werd pas gemaakt tijdens het twaalf jarig bestand (1609—1621). Uit gestrekte gebieden bleven echter nog tientallen jaren onder water staan, zodat het middeleeuwse landschap met een dikke laag klei werd bedekt. De herdyking geschiedde uiteindeiyk volgens een geheel nieuw patroon. De schrijfster besluit het tweede deel van haar studie dat evenals het eerste van een Frans resumé is voor zien met een beschouwing over de omlopers der waterschappen en de kaart van Pieter Pourbus. Ten behoe ve der waterschapsbelasting stelden beëdigde landmeters boeken samen, waarin de diverse percelen groeps gewijze werden beschreven. Deze boe ken. omlopers genoemd, vormden als het ware het kadaster der wateringen. Uit zijn hum Viktor Grisjin. voorzitter van de Sowjct-vak beweging, was dins dag helemaal niet in ziln hum Hij behoorde in de Joego-Slavische hoofdstad Belgrado tot de I860 aan wezigen op het congres van arbei dersraden. Maar al was hy dan als vooraanstaand Rus uit Moskou geko men. toch vormde hii geenszins het middelpunt van de belangstelling. En het was duidelijk dat dc rede dlc hij hield maar weinig weerklank vond. Wel werd met langdurig applaus be groet het Joeeo-Slavische staats hoofd maarschalk Tito. En c-r werd voor hem niet alleen geapplaudls- geappla seerd. Er klonk geroep: „De held Ti to„Lang leve Tito spreek.. „Lang levi „Tito, Welnu. Tito heeft aan dc uitnodi ging voldaan en hartige woorden ge sproken. De oren van de Rus Crisjin en van afgevaardigden uit satelliet- landen hebben öngetwyfeld getuit, toen Tito het Oostcuropesc blok ver weet, dat de leiders zich schuldig maken aan kwaadaardige kritiek ten opzichte van Joego-Slavië. Volgens hem heeft zich een nieuwe vorm van „kameraadschappelijke kritiek" ont wikkeld, waarbij men eerst zegt, dat er in Joego-Slavië enige kleinigheden goed zgn. en tenslotte verklaart dat alles verkeerd is cn dat er revisionis me en kapitalisme is". Zyn betoog vormde een pleidooi voor de Arbei dersraden. tegenstellingen tussen Joego- Slavië enerzijds en de Sowjel- Unie met haaf meest getro aatellietlanden anderzijds liggen niet alleen in de persoonlijke sfeer. Juist het stelsel van die Arbeidersraden is een ernstig punt van geschil. In 1950 toen hg brak met de „bureaucratische degeneratie" van Stallns Rusland, be sloot Tito om „de fabrieken aan de werkers over té dragen". De arbei dersraden. die toen werden ingesteld worden door de arbeiders van de be trokken bedrijven gekozen om dc fa brieken te leiden. Zy doen dat onder toezicht van de benoemde directeuren maar zy hebben ook het recht verkre gen. om het ontslag van die directeu ren te eisen. oewel er in Joego-Slavië geen po- er dun Iitieke vryheid bestaat, 1 op economisch terrein een ze kere medezeggenschap van de arbei ders. Niet alles wordt er meer cen traal door de staat geregeld. Hetzelf de is het geval op de boerderijen. Ti to. die zelf als een der vyftien kinde ren van een arm boerengezin al op zevenjarige leeftijd de grond bewerk te. heeft de landbouwers in 1953 toe gestaan, te breken met 't stelsel van de collectieve boerderyen. Sindsdien zijn de meeste kochozon van het Rus sische type verdwenen. De Joegosla vische regering propageert nu een ..gesocialiseerde landbouw" in de zin van de Scandinavische coöperaties. Grisjin de Rus heeft ook zelf het woord gevoerd, nadat hij Tito's woorden onbewogen beluisterd had.' Hy beval het „democratische centralisme" aan, dat door de Jocgo Slavische communisten herhaaldelyk is bekritiseerd. Dat centralisme staat lijnrecht tegenover het beginsel van de decentralisatie, dat in Jocgo-Sla- vië wordt gehuldigd. Op het eind van zyn betoog riep hy echter uit: „Lang leve d3 eeuwige en onverwoestbare vriendschap en de eenheid tussen de volkeren van Joego-Slavië en de Sow- jet-Unie en tussen alle socialistische landen Met die eenheid echter is het op tiet ogenblik niet zo best gesteld. Toen Grisjin het spreekgestoelte- beklom. was president Tito al ver dwenen. En by het binnenkomen van Ce ver gadering wei-den niet de gasten uit bijvoorbeeld Rusland. Roemenië en Albanië, maar die uit China en Polen het meest toegejuicht. Polen immers experimenteert ook met arbeidersra den, en onlangs heeft de Chinese pr e- mier Tsjoe en'-Lai laten blyken. dat in zyn land de vakorganisaties ook niet langer een verlengstuk-zonder meer van de dictatuur riillen zijn. Inderdaad: Gisjln uit het land dat eens in de communistische wereld de toon aangaf, had alle reden om uit zyn hum te zyn. PRESIDENT TITO spreek! Nationaal padvindersspel „Spiedend oor" Ter gelegenheid van het feit. dat lord Robert Baden Powell of Gilweil 100 jaar geleden werd geboren en dat de wereldbroederschap der verken ners 50 jaar geleden is gesticht, orga niseren de vier Nederlandse organisa ties (padvindstersgilde. gidsenbewc- ging, padvinders en verkenners) een nationaal spel, waaraan de leden de zer organisaties zullen deelnemen Voor dit spel „Spiedend oor", schreef Joop Reinboud de tekst. Het wordt via de radio uitgezonden op 6 juli als een gezamenlyk programma, In c-en tijdverloop van twee uren zülien d- deelnemers eerst net spel krijgen toe gelicht, waarna verschillende aanvul lende mededelingen over de radio vol gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5