PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Akkoord over vermindering van klassieke bewapening op handen In Vlissingen gezonken „Scania" gelicht BILT AUTOBUSJE EN AUTO IN VOLLE VAART TEGEN ELKAAR TSJ0E EN -LAI: 16,8 PROCENT VAN TEGENSTANDERS GEDOOD 200e jaargang - no. 149 Dtgbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.AdJunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 juni '57 ADVERTENTIEPRIJS 2S cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max S regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.„Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 252Ï00 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2546 of 2304; Middelburg. Markt 61, tel. 2641; Ooe», Lange VoreUtr. 03, teL 247» (b.g.g. 2222): Oostburg, Nleuwstraat 43. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee; N. Bogerditraat 24. tel. VORDERINGEN OP ONTWAPENINGSCONFERENTIE Rus Zorin aanvaardt Amerikaans voorstel „in principe" De Sowjet-Unie en de vier westelijke mogendheden hebben gisteren op de ontwapeningsconferentie in Londen in beginsel overeenstem ming bereikt over de «ijze waarop de klassieke bewapening moet worden verminderd in het eerste stadium van het ontwapeningsplan. De Amerikaan Stassen heeft voorgesteld, dat deze vermindering geschiedt op basis van onderling goedgekeurde lijsten. Het oorlogs materiaal dat op deze lijsten wordt geplaatst, komt in depots te be rusten onder internationaal toezicht. Het blijft evenwel op het grond gebied van het bezittende land. Stassen heeft de Sowjet-Unie uitgenodigd een lijst op te stellen, waarop ongeveer 15 procent van het aanwezige oorlogsmateriaal voorkomt. Amerika zal dan hetzelfde doen. Het moet modern mate riaal zijn. De Rus Zorin zei dat hij het Amerikaanse voorstel in beginsel aan vaardde. Wel vroeg hij nog nadere inlichtingen. Frankrijk, Engeland en Canada waren het ook in principe met Stas sen eens. Zij maakten echter het voorbehoud, dat er overeenstemming moet zijn tussen bewapening troepensterkte. De Sowjet-Unie de Ver. Staten hebben namelijk een overschot aan wapens. St&ssen zei, dat zijn voorstel al leen voor de eerste ontwapenings etappe zou gelden en uitsluitend voor Amerika en de Sowjet-Unie. De landen die geen wapenoverschot heb ben, zouden hun lijsten op andere wijze kunnen invullen. Zorin vroeg nog, welke kwesties Stassen op het oog had, toen hij dezer dagen zei dat de overgang van het eerste stadium naar de volgende afhankelijk zou zijn van de oplossing van bepaalde politie ke problemen. Stassen wees er toen op dat president Eisenhower en bondskanselier Adenauer on langs in Washington hebben afge sproken, dat een veelomvattende ontwapeningsovereenkomst een hereniging van Duitsland veron derstelt. Schonewaterstofbom President Eisenhower heeft woens dag op zijn persconferentie ver klaard, dat vooraanstaande Ameri kaanse geleerden hem hebben ge zegd, dat zij een absoluut „schone" waterstofbom kunnen produceren, als zij nog vier of vijf jaar de gele genheid hebben voor proefnemingen. Een dergelijk wapen zou echter vol komen militair kunnen worden ge bruikt op het slagveld. Doordat er geen radio-actieve neerslag zou zijn, zouden er geen burgers of andere onschuldigen worden getroffen, mits zij zich op de vereiste afstand bevin den. Dit betekende evenwel niet, dat de Ver. Staten nu hun voorstel om als onderdeel van een algemene eerste stap tot ontwapening de proeven met kernwapens te staken, zouden intrekken. De psychologische factoren en de vrees van de wereld voor een oorlog met kernwapens zijn van dien aard, dat de V.S. hun aanbod moeten handhaven, zo meende de president. Overleg te Washington over Palestijnse vluchtelingen Van welingelichte Amerikaanse zijde wordt bevestigd, dat de Verenig de Staten thans met een aantal bond genoten een voorbereidende gedach- tenwisseling voeren over de vraag of de tijd gekomen is om op internatio naal plan stappen te doen ter regeling van het probleem der Arabische Pa lestijnse vluchtelingen. Deze gedachtenwisseling vindt plaats te New York naar aanleiding van een aanbeveling van vice-presi dent Nixon na diens terugkeer van een reis van drie weken door Afrika en het Midden-Oosten. De „Scania" na het lichten in ondiep water van de Vlissingse buitenhaven aan de grond gezet. Foto P.Z.C.) Hij herhaalde, dat er in een volgen de wereldoorlog geen overwinnende partij zal zijn. De president hoopte dat de Rus sen ook erin zullen slagen, een der gelijke bom te construeren. Het ging weliswaar om speciale wapens, die echter niet in oncontroleerbare mate verwoestingen aanrichten. Als de wereld volledig profijt wil trekken van de atoomwetenschap ten behoe ve van vreedzame doeleinden, moe ten de proeven doorgaan, aldus ver klaarde president Eisenhower. In dit verband merkte hij op, dat men bij het aangaan van akkoorden om de proefnemingen te staken er voor moet waken, dat hierdoor niet het tegengestelde van wat men wenst, wordt bereikt. Salarisverhoging voor gemeentelijke topfunctionarissen. De minister van binnenlandse za ken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin richt lijnen worden gegeven voor verho ging van de salarissen van gemeente lijke topfunctionarissen. Deze richt lijnen zijn te beschouwen als een doorwerking van de rjjksvoorzienin- gen. Voor het ogenblik zegt de mi nister zal volstrekt moeten worden afgezien van voorzieningen voor mid delbare en lagere ambtenaren bij de gemeenten. Ter zake dient te worden afgewacht wat voor de financiële po litie van deze categorieën in de toe komst eventueel zal kunnen worden gedaan. Voor de burgemeesters en secreta rissen beneden het niveau van refe rendaris is salarisverbetering in over weging naar aanleiding van de jong ste salarisverbetering voor de onder wijzers. Pool ontvluchtte zijn land in vrieskamer van schip Een Pools zeeman bracht vijf dagen door in de vrieskamer van een schip om uit Polen te kunnen ontsnappen. Francizek Boral, 46, verduurde hon ger, kramp en bittere koude geduren de zijn vlucht naar de vrijheid. Woensdag vernam hij dat hij in En geland zal mogen blijven. Boral meldde zichzelf bij de Britse immigratiedienst, toen het 1400 ton metende vrachtschip Lublin op 11 juni in Hull had aangelegd. Veertien gewonden Woensdagavond ls te Oldebroek een autobusje, waarin tien arbeiders geze ten waren, In volle vaart in botsing gekomen met een van tegenoverge stelde richting komende personenauto. De arbeiders konden met moeite uit 't geheel verwrongen busje worden be vrijd en waren alle tien ernstig ge wond. Ook de vier inzittenden van de personenauto liepen ernstige verwon dingen op. Naar wjj vernamen verkeren twee arbeiders in zorgwekkende toestand. Acht mensen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag zodanig ge wond geraakt bij een autobusongeluk nabij Boxtel, dat ze in het ziekenhuis aldaar moesten worden opgenomen. Geen hunner verkeert in levensge vaar. De slachtoffers zijn leden van het parochiële zangkoor ,,St. Cecilia" uit Oost Oostelbeers. dat terugkwam van een trip naar de Veluwe. Tussen Boxtel en Oirschot kwam de autobus, waarin zich in totaal 34 personen bevonden in een mistbank te recht. De bestuurder verloor daardoor het zicht op de weg en reed met de wa gen in een sloot. Vindster van goudschat naar zenuwinrichting (Van een correspondent). De hoofdpersoon van de geruchtma kende goud-affaire, mej. Van T., ver blijft op het ogenblik in een zenuw inrichting in Zwitserland. Zij had daar tijdens een vakantiereisje enige ma len onderdak bij de politie gezocht omdat zij zich bedreigd voelde. Ook in haar woonplaats Den Helder heeft zij op haar verzoek een paar nachten in het hoofdbureau gelogeerd, nadat zij het verhaal van de vondst van een emmer met goudstukken had verteld. §e Woensdagochtend is het hotel ,,'t Losse Hoss" op de Holt er- berg in brand geraakt tenge- p volge van een schoorsteen- M H brand. Aan het blussingswerk p p werd deelgenomen door de p H brandweerkorpsen van Hólten p s en de omliggende gemeenten. p De foto geeft een beeld van het brandende hotel en de blus- p p smgswerkzaamheden. ÉlllllUMinHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIlf Nederlandse tot „miss Europa" gekozen Corlne Rottschaeffer, de 19-jarige „miss Holland", is woensdag tot „miss Europa" uitgeroepen. Zij werd geko zen uit deelneemsters van 15 Europe se landen. Amerikaans landbouw kundig centrum te Rotterdam? De „American Farm Bureau Fede ration" overweegt een landbouwkun dig handelscentrum in Rotterdam te vestigen. Doel van een dergelijk cen trum is in eerste instantie bevorde ring van de Amerikaanse buitenland se handel. Het zou funceren als een -3oort „hoofdkwartier" voor Ameri kaanse zakenlieden, die landbouw- produkten naar EuroDa wensen te exporteren. De kosten van het centrum zouden geheel voor rekening van Amerikaan se particuliere ondernemers komen. In een kleine tentoonstellingsruim te zouden de diverse produkten kun nen worden uitgestald. Rotterdam wordt als zeer aanbeve lenswaard genoemd, omdat het de derde havenstad ter wereld is en bin nen het gebied van de Europese ge meenschappelijke markt ligt. Veertig zieken reden met bus een ravijn in Veertig patiënten van een zieken huis in Bourg (Frankrijk) hadden toestemming gekregen dinsdagmid dag met een bus een tochtje door de Alpen te maken. In de buurt van Hau- teville reden zij in een 30 meter diep ravijn. Zij werden alle 40 gewond, sommigen ernstig. Brand aan boord van Duits schip Woensdag brak brand uit aan boord van het Duitse schip „Tanga", liggen de aan de Merwehavcn te Rotterdam. Het m.s. „Tanga", dat 5729 brt. meet. heeft een lading salpeter aan boord. De oorzaak van de brand In de lading van ruim twee ls onbekend. Met min stens veertig waterstralen en enkele nevelstralen werd het vuur bestreden. De brand ging genaard met een enor me rookontwikkeling en vele brand weerlieden waren dan ook voorzien van een zuurstofmasker. By het ter perse gaan van ons blad had de brand weer net vuur nog steeds niet onder de knie. Verbruikersprijs melk wordt 6 cent hoger Met Ingang van 1 juli a*. zal de verbruikensprys vamn elk, los en In flessen, in het algemeen met zes cent per liter worden verhoogd. De pry- zen voor melkprodukten zullen in evenredige mate aan deze stijging worden siangepast. terwijl de prijs voor karnemelk met twee cent zal stjjgen. Dit geldt ook voor Zeeland. LIQUIDATIE VAN MILJOENEN Tijd van kritiek nu al voorbij? De communistische Chinese premier, Tsjoe en-Lai, heeft woensdag ont huld. dat van elke zes personen die beschuldigd werden van „contra-re volutionaire" activiteiten er één ter dood veroordeeld werd. Tsjoe zelde niet hoeveel er nlteln- deiyk terecht zjjn gesteld, maar er hoeft niet aan getwijfeld te worden, dat één der grootste bloedbaden In de geschiedenis der mensheid zich in de afgelopen jaren in communistisch China heeft voltrokken. Westelijke zegslieden raamden het aantal terechtstellingen op miljoenen. De Chinese leider. Mao tse-Toeng, zou. volgens onlangs uit Warschau ontvangen berichten, toegegeven heb ben dat meer dan 800.000 personen zyn gedood. Schoten over de Frans- Belgische grens Een Franse parachutist bevindt zich in de Franse gevangenis en een Bel gisch meisje, met wie hij wilde trou wen, in een Belgisch ziekenhuis, als gevolg van een duel. waarin hij en de vader van het meisje elkaar over de Frans-Belgische grens beschoten. De Fransman. Cluade Desurmont, die met verlof is uit Algerije, vuurde dinsdagavond zesmaal vanuit zijn wo ning in Frankrijk op de deur van het café te Wattrelos in België, waarvan de vader van zijn geliefde, Renée Mes- sien, eigenaar is. Hy bukte zich toen de heer Messien terugvuurde. Bij een tweede salvo van Claude werd het 29- jarige meisje tussen de ogen getrof fen. Zij is naar een ziekenhuis ver voerd voor een spoedoperatie. Haar toestand is nog steeds ernstig. De Belgische caféhouder nad zyn dochter verzekerd, dat zij nooit met de Fransman zou mogen trouwen. Obstakel uit de weg geruimd en naar ondiep water gesleept Het wrak van de Scania is gelicht! Woensdagmorgen heeft het bergingsbedrijf van Joh. van den Akker het wrak van het Zweedse vrachtschip, dat vijf maanden lang een ernstig obstakel in de ingang van de Vlissingse buitenhaven is geweest, gelicht en naar het eind van de haven gesleept, waar het bij hoog water aan de grond is gezet. De 2220 brt. metende „Scania" was in de nacht van zondag 20 janu ari in de Vlissingse havenmond na een aanvaring met de „Chili", een Frans schip van 6919 bruto registerton, vlak bij de oostelijke haven- dijk en gedeeltelijk voor de eerste bunkerinstallatie van de S.H.V. gezonken. Voor men aan de berging van bet schip kon denken moest eerst de la ding fosfaat uit de ruimen worden verwijderd, waarna zeven luchttanks werden aangebracht, die het schip omhoog moesten brengen. Woensdag morgen om vier uur werd met het lichten een aanvang gemaakt. Twee bokken hadden de „Scania" in de takels genomen en hielden het schip, dat enigszins naar stuurboord overhelde, in evenwicht. Ondertussen persten de luchtpompen permanent met een druk van 3 tot 5 atmosfeer luoht in de tanks en in de dubbele bo dem, waardoor een opwaartse druk ontstond van 1700 ton, voldoende om het schip te lichten. Op het „schavotje" boven de brug van het wrak, die nog net boven de waterspiegel uitstak stond de 'berger, Wout Mange, die naar links en rechts zijn he velen schreeuwend, geen oog af liet van de tanks, die nog net zichtbaar waren onder het op komende water. Af en toe schoot een verbinding tussen de lucht- leidingen los en ontsnapte sis send de lucht uit de tank. Een gebaar van Wout Mange was dan echter voldoende om iemand met een vlet er naar toe te sturen, waar na dan zo snel mogelijk de verbin ding werd hersteld. Plotseling, om kwart voor negen, gaf de berger een kreet: „Hij blaast", riep hij, terwijl hij naar achter wees. Wat bedoelde de berger? Zou het schip nu komen? En terwijl de om standers de adem inhielden, rees plot seling het achterschip uit het water omhoog, eerst langzaam, alsof de zee het niet prijs wilde geven, doch nl spoedig verscheen de achtersteven. Een half schip? Géén sprake van. „De voorsteven komt om tien uur boven", zei de heer Mange, zeker van zijn zaak. En hij herbaalde zijn voorspel ling tegen de experts op de bok, die ongelovig glimlachten. Toen begonnen de minuten te tel len. Traag leken de wijzers van de horloges over de wijzerplaten van de horloges te kruipen. Het werd negen uur, kwart over negen, vijf, vier, drie twee voor half tien. Maar géén voor schip. Half tien. Nog géén voorschip. Geen verandering zelfs te zien in het borrelende water, dat het geheim van het voorschip blijkbaar niet wilde prijsgeven..- Tien over half tien! Een kreet! De berger sprong op. „Hij komt Uit de diepte En inderdaad langzaam, centimeier na centimeter kwam het voorschip uit de diepte te voorschijn. Woutje Mange gaf een teken en onmiddellijk schoten de sleepboten toe. De „Temi n" van Van den Akkers bergingsbe drijf maakte voor en de „Van Woel- deren" van de S.H.V. achter vast. De „Scania" was vrij en dreef! Nu was het moment gekomen om het schip naar het eind van de ha ven te slepen, waar het bij hoog wa ter slechts 7 meter diep is. een ver schil van 4 meter met de plaats waar het wrak nu lag. Doch nu" dreigde er een kink in de kabel te komen. Ir. A. de Graaf van de rijkswater staat kon geen toestemming geven om het schip weg te slepen. Teke ningen werden geraadpleegd, er werd langdurig gepraat en tenslotte be sloot men na veel wikken en wegen de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, ir, J. H. van der Burgt om toestemming te vragen. Deze was echter in conferentie en mocht niet worden gestoord. De tijd verstreek en het zou met lang duren of ae laatste kans om nog met hoog (Vervolg op pag. 7) Tsjoe zeide gisteren, dat de grote meerderheklde r ter dood veroordeel den hun vonnissen hoorden tussen de „tyd van de bevryding" (1949) en 1952. „Deze vonnissen waren destijds absoluut noodzakelijk", zelde Tsjoe, die voorts onthulde dat China In het afgelopen jaar door de „zwaarste na tuurrampen" sinds tientallen jaren is getroffen. Tsjoe sprak over het bloedbad als een kwestie van percentages. Hij deelde mede. dat 16.8 procent van de contra-revolutionairen ter dood veroordeeld werd. terwijl on geveer 42.3 procent tot dwangar beid werd veroordeeld. 32 procent werd „onder toezicht gesteld." De overigen werden „na arrestatie begenadigd en na een heropvoe ding op vrije voeten gesteld." Waarnemers in Peking geloven dat de rede van Tsjoe en Lai van grote betekenis is en dat snj zich zal weer spiegelen in de komende ontwikke lingen van de binnenlandse Cchinese politiek. De rede van Tsjoe en Lai schijnt volgens hen aan te geven dat de tijd van kritiek, vier maanden ge leden door Mao tse Toeng in zijn re devoering geopend, thans voorbij is. Tsjoe sprak op de openingszitting van het nationale volkscongres in Pe king. dat theoretisch het hoogste orgaan in de communistische rege ring is. De Chinese minister van voedsel voorziening, Tsjang N"ai Tsji, heeft aangeboden ontslag te nemen. Hem is verweten, dat hij er anti-communis- tisehe denkbeelden op na houdt, meldt 't Chinese perebureau „Nieuw China". Volgens dit persbureau is Tsjang niet bereid zyn gedrag te wy- zigen. De 59-jarige Tsjang is mededirec teur van de Bank van China en on dervoorzitter van een kleine pro-com munistische partij, de democratische bond voor nationale opbouw. Het opgeviste lijk is dat van Crabb Een lijkschouwer heeft uitgemaakt dat het lijk van een kikvorsman dat onlangs in de Britse haven van Chi chester is opgevist, dat van com mander Lionel Crabb is, die ver dween tijdens een bezoek van Rus sische oorlogsschepen aan Engeland, een jaar geleden. De doodsoorzaak heeft men niet kunnen vaststellen. Het hoofd en an dere lichaamsdelen ontbreken. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, half bewolkt 18 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt is gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 14 gr. Londen, half bewolkt 2ï gr. Amsterdam, licht bewolkt 18 gr. Luxemburg, half bewolkt 19 gr. Parijs, half bewolkt 22 gr. Bordeaux, half bewolkt 24 gr. Grenoble, onbewolkt 22 gr. Nice, licht bewolkt 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 12 gr. Frankfort, licht bewolkt 20 gr. MClnehen. half bewolkt 15 gr. Zürich. licht bewolkt 16 gr. Genève. licht bewolkt 21 gr. Locarno, licht bewolkt 24 gr. Wenen, licht bewolkt 20 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 28 gr. Rome, licht bewolkt 2» gr. AJacclo, onbewolkt 24 gr. DE VERWACHT. WARMER. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit zuideiyke richtingen. Warmer dan gisteren. ZON EN MAAN i juni Zon op 4.24 onder 21.06 Maan op 5.19 onder 21.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1