PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika wenst vermindering van strijdkrachten in drie stadia Tito doet aanval op Oosteuropese landen Kampeerders kunnen in 1959 in Kruiningens Bosplan terecht BILT Zuil 200e jaargang - no. 148 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.AdJunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; T.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 juni 1957 ADVERTENTIEPRIJS O cent per mm. Mlnim. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max regels) 22 cent p. regel met een minimum van I.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 259266 P Z Ch Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, walstr. 55-50, tel. 2255 4 lijnen (b.g.g. 2544 of «04; Middelburg. Markt 51, tel. 2841; Goes, Lange VorsUtr. 52, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwstraat 42, teL 20: Terneuzen. Brouwerljstraat 2. Zlerlkzee; N. U". NIEUWE VOORSTELLEN IN LONDEN Ontwapening moet gepaard gaan met oplossing van politieke problemen De Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie te Londen, Harold Stassen, heeft de Russische afgevaardigde Valerian Zorin gisteren voorgesteld, de strijdkrachten van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in drie stadia tot 1,7 miljoen man elk worden verminderd. Engeland en Frankrijk, die de Amerikaanse voorstellen steunen, zouden hun legers in drie stadia tot 650.000 man terugbrengen. Het vijfde aan de conferentie deelnemende land, Canada, heeft zich eveneens achter de Amerikaanse voorstellen geplaatst. Volgens de voorstellen van Stassen zonden het Amerikaanse en Russische leger eerst tot 2,5 miljoen man, vervolgens tot 2,1 miljoen en tenslotte tot 1,7 miljoen man worden teruggebracht. Frankrijk en Engeland zijn bereid, hun legers in dezelfde periode tot 750.000, 700.000 en 650.000 man te reduceren. Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten stelden echter uit drukkelijk vast, dat de laatste twee verminderingen vergezeld dienen te gaan van de oplossing van bepaalde politieke problemen. lValhe problamta het hlsr betreft, is niet bekendgemaakt. Zorin haeft zich gisteren gereser veerd getoond ten aanzien van de Amerikaanse voorstellen. Hij heeft Stassen verzocht mede te delen wel ke problemen dienen te worden op gelost, alvorens tot het tweede en derde stadium van troepenverminde ring kan worden overgegaan. De Russische minister van buiten landse zaken. Andrei Gromyko, heeft dinsdag de Verenigde Staten ervan beschuldigd, de Londense ontwape ningsbesprekingen te gebruiken als „een rookgordijn om het Amerikaan se verlangen, de bewapeningswed loop voort te zetten, te bedekken". De commissie van financiën uit de Middelburgse raad was maandag ontstemd. B. en W. van de Zeeuwse hoofdstad hadden namelijk in 1956 voor enkele kleine, maar niettemin dringende gemeente lijke aangelegenheden geld uitgege ven zonder dat daaraan een formeel raadsbesluit ten grondslag lag. Zij hadden deze weg bewandeld, omdat de gemeentebegroting voor dat jaar nog niet door Gedeputeerde Staten was goedgekeurd, of liever gezegd: nog niet goedgekeurd kon worden omdat zij niet sluitend was. B. en W. redeneerden nu, dat een raadsbesluit om deze gelden uit te geven weinig zin had, want een der gelijk besluit kon.hangende de be slissing over de goedkeuring der be groting door Ged. Staten al even min worden goedgekeurd. Dus be sloten zij de gelden uit te geven en achteraf de zaak via een begrotings wijziging in het reine te brengen Zo langzamerhand is er 'n hoogst zonderlinge situatie gegroeid rond de financiën van een ge meente: dit Middelburgse geval be wijst het weer eens duidelijk. In de eerste plaats worden op dit gebied al lerlei termijnen overschreden, die bij de wet zijn vastgesteld. Zo schrijft de femeentewet voor, dat de gemeente- egroting tenminste twee maanden vóór het jaar, waarop zy betrekking heeft, aan Ged. Staten moet. worden ingezonden, waarna dit college een beslissing neemt nog vóór de aan vang van het bewuste jaar. Een schoon voorschrift! Maar in de prak tijk gaat het vaak wel héél anders toe Bij het samenstellen van een be groting moet men immers rekening kunnen houden met bepaalde vaste punten, waarvan uiteraard de post inkomsten het belangrijkste is. Maar deze post inkomsten is de laatste ja ren allerminst een vast punt, inte gendeel zij is een zéér veranderlijk geval. De Middelburgse wethouder heeft daarvan maandag nog eens frappante voorbeelden verteld. Een begroting wordt daarom in eerste in stantie wel sluitend gemaakt, maar dan in de verwachting, dat de uitke ring van het rijk uit net gemeente fonds aanzienlijk hoger zal zijn dan men in feite mag aannemen. Op deze primitieve begroting is dus de post inkomsten een labiele factor. Over deze labiele post moet voort durend slag worden geleverd tussen gemeente enerzijds, provincie en rijk anderzijds. De gemeente zal bij hoog en bij laag volhouden, dat zij met minder beslist niet toekomt omdat anders het voorzieningenpeil in het gedrang komt, Gedeputeerden daar entegen zullen menigmaal vraagte kens plaatsen achter sommige uitga ven. Dit overleg vergt tijd, véél tijd, zodat het tenslotte met die wettelijke termijnen helemaal mis loopt Doch het Middelburgse voorbeeld bewijst, dat het niet alleen met die termijnen fout gaat. B. en W, hebben op enkele ondergeschikte pun ten de raad gepasseerd in eerste in stantie en zich daarbij op overmacht beroepen omdat de begroting niet was goedgekeurd. Het is overigens de vraag of zij dit terecht hebben gedaan: in een democratisch bestel mag men de rechten van een verte genwoordigend lichaam nooit en te nimmer voorbijzien. Niettemin, het is hier gebeurd. En het bewyft weer eens opnieuw, dat de financiële ver houding rijk-gemeente toch-heus- niet-zo-maar-een-liefhebberij-zaakje is van burgemeesters, die dan bij voorbaat al een vast onderwerp voor hun nieuwjaarsrede hebben. Integen deel, het gaat hier om de grondslagen van een democratische samenleving! Om een „zuil", zoals het raadslid Hoek zei. Het is derhalve van het grootste belang, dat deze zaak gezond wordt gemaakt. Hopelijk zal het nieuwe wetsontwerp dat deze zaak regelt, het juiste geneesmiddel blijken te EUn. Bet Britse patrouillevaartuirj H.M.S. „Gossamer" vertoeft op het ogenblik in Vlissingen voor een onofficieel bezoek. De commandant van H.M.S. „Gossamer", Ueut. commander J. A. Way R. N. bracht maan dag een bezoek aan boord van Br. Ms. Jacob van Heems- kerek", waar hij begroet werd door de Commandant Maritie me Middelen Vlissingen, de ka pitein ter zee N. W. Sluyter en naderhand door de burge meester van Vlissingen, mr. B. Kölff. Ook bracht de heer Way een bezoek aan de garnizoens commandant te Middelburg, waarna aan boord van de Gossamerde gebruikelijke tegenbezoeken volgden. Dindsdag maakten de opva renden van het Britse schip een bustocht over Walcheren en voor morgen staat o.m. een be zoek aan Middelburg op het programma. H.M.S. Gossa merzal zaterdag weer ver trekken. (Foto P.Z.C.) Gromyko's opmerkingen, die hij dinsdagmorgen vroeg tegenover journalisten maakte, werden door radio-Moskou uitgezonden. Hij las een vooraf opgestelde ver klaring voor aan Russische en bui tenlandse correspondenten, waarin hij generaal Norstad en andere lei ders van de NAVO beschuldigde van „oorlogszuchtige" redevoeringen, die volgens Gromyko door de regerin gen der westelijke landen dienen te worden weerlegd. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken heeft gisteravond op zijn pers conferentie in antwoord op een vraag gezegd, dat de Ver. Staten er bij de Londense ontwapenings besprekingen niet op zullen staan, dat een schorsing van de kern proeven gelijktijdig geschiedt met het staken van de produktie van kernwapens. Dit laatste zou ook later kunnen gebeuren. Het apparaat voor het uitoefenen van toezicht zal voor de proefne mingen veel eenvoudiger kunnen zijn dan voor de produktie, zei hij. Dulles verklaarde dat hij over het verloop van de onderhandelingen over de ontwapening optimistisch noch pessimistisch is gestemd. Het regelen van alles tot in details was een enorm moeilijke taak. Wat Gromyko ha-)! gezegd over de Amerikaanse houding ten aanzien van de ontwapening, noemde de mi nister propaganda. Russische oorlogsschepen door Straat van Gibraltar Britse marineautoriteiten hebben een bericht bevestigd, dat een Russische kruiser en drie torpedobootjagers dinsdagavond de Straat van Gibraltar in westelijke richting zijn doorgeva ren. 20 juni zijn de Russische kruiser Michail Koetozof en twee torpedo bootjagers door de Dardanellen naar de Middellandse Zee gevaren. Tsjechen zijn bezig met zuiveringen President Tito van Joego-SUvië heeft dinsdag de staten van het com munistische blok beschuldigd van „kwaadaardige" kritiek op de poli tiek van zyn land. In een rede te Belgrado tot de 1800 afgevaardigden op het congres van arbeidersraden verklaarde de president, dat de lei ders van de landen van dit blok ener zijds pleiten voor samenwerking en vriendschap en anderzijds Joego slavië beschuldigen van revisionisme, anarchisme en kapitalisme. Deze nieuwe aanval van Tito op de Oosteuropese landen kwam voor de buitenlandse waarnemers als een volslagen verrassing, nadat het Joe- go-Slaviseho staatshoofd een maand geleden had verklaard, dat een door ae Sowjets geleide campagne tegen zjjn land was geëindigd en dat de be trekkingen .steeds beter werden." Het congres, waar Tito het woord voerde, werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de vakbeweging in de Sowjet-Unie en andere commu nistische landen. Ook uit andere berichten van ach ter het IJzeren Gordijn blijkt, dat daar geenszins eenstemmigheid be staat. Naar verluidt is er in enige af delingen van de Tsjecho-Slowaakse communistische partij een zuivering begonnen naar aanleiding van be schuldigingen inzake „revisionisme" en „liberale neigingen", welke partg- leidiers vorige week hebben geuit. In de dinsdagnummers van de Tsjechische communistische bladen stond te leaan, dat verscheidene r.-k. geestelijken waren gearresteerd bij het oprollen van een wessters spio- nagekomplot. Ook vijf spelers van 't Tsjechische voetbalelftal Slovan- Bratislawa zijn, verdacht van spio nage voor het westen en deviezen- smokkel, in arrest gesteld. Naar de „New York l'imes" meldt, heeft een rekening van driehonderd miljoen roebel, die de Poolse partijleider Go- moelka vorige maand aan de Sowjet- regering presenteerde voor „door- tochtfaciliteiten sinds de Tweede We reldoorlog" geleid tot een nieuw ge schil tussen Kroesjtsjew en de Pool se leiders. Volgens de VVeense „Neuer Ku- rier" is de voormalige, door de Rus sen afgezette en gevangen genomen Hongaarse premier Imre Nagy van Roemenië naar een gevangenis te Boedapest overgebracht. Het blad meldt, dat een groot „schijnproces" tegen Nagy wordt voorbereid. Nieuwe processen tegen Hongaarse schrijvers Het Hongaarse ministerie van jus titie heeft dinsdag bekendgemaakt, dat er een nieuwe behandeling komt in het proces tegen de twee bekende Hongaarse schrijvers, die vorige week donderdag ter dood veroordeeld werden. Het betreft hier de zaak van GyuLa Obersovszky en Joszef Gali, voor wier redding in verschillende westelijke landen acties werden ge voerd. Volgens het Hongaarse pers bureau M.T.I. heeft de procureur-ge neraal juridische bezwaren tegen het vonnis ingebracht bij het opperste ge rechtshof. De dertig jaar oude Obersovszky en de zevenentwmtigjarige Gali wer den in april eerst veroordeeld tot respectievelijk drie en een jaar ge vangenisstraf. omdat zij tijdens de oktoberrevolutie anti-communistische geschriften verspreid hadden Het hof van appèl veranderde deze straf fen in doodstraf, omdat het vonnis te „mild" was geweest. Een storm van verontwaardiging brak toen los over de gehele wereld. Pers- en schrijversorganisaties deden een beroep op premier Kadar om 't leven van de twee schrijvers te red den. Communistischgezinde persoon lijkheden. zoals de Franse schilder Pablo Picasso en de Franse schrijver Louis Aragon. die lid ifi van het centrale comité van de Franse com munistische partij, sloten zich hierbij aan. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^l Warmer en zonnig j H (Van onze weerkundige medewerker). De laatste vijf dagen was het H voor juni belangrijk te koel in M een groot deel van West-Euro- pa. Ook gisteren kwam de tem peratuur in ons land nergens j noger dan 16 graden Celsius. De Iucnt was nog onstabiel, zodat j er op tal van plaatsen buien voorkwamen, die gistermorgen ook in Zeeland van onweer ver gezeld gingen. Er is thans een verbetering aan de gang. De ba rometers boven de Britse eilan den en ook in ons land stijgen, zodat zich in onze omgeving een hogedrukgebied gaat ont wikkelen. Hierdoor zuller er vrijwel geen buien meer voor komen en het gaat zonniger worden. De wind neemt af en zal geleidelijk naar zuidelijke richting draaien. De tempera tuur gaat weer stijgen, zodat wij in de tweede helft van deze week een terugkeer van het zo merweer mogen verwachten. Binnen enkele dagen kan de temperatuur in de middag weer tot 20 graden Celsius of iets ho ger oplopen. liiiKniiiiinnimiiiiiinnmiHiiiinflflHiiiniTnfiiiiHiiifnniniiiiHintiniiimi) 't Is deze zomer nog te vroeg om met de familie te gaan picknicken in het Kruiningse Bosplan en ook de kampeerders zullen er hun tentje nog niet kunnen opslaan of hun caravan parkeren, maar toch zal dat alles niet zo heel lang meer duren. In de zomer van 1959 zal Staatsbosbeheer het on geveer zestien hectare grote krekengebied, oostelijk van de Veerhaven, al zover hebben opgeknapt, dat de eerste kampeerders dit nieuwe recrea tieterrein zullen kunnen binnentrekken. Wanneer we een jaar of vyf verder zjjn, heeft Oostelijk Zuid-Beveland een bosparty gekregen, waar het heer- lyk toeven zal zyn en die naast de mensen uit eigen omgeving ongetwijfeld vele toeristen naar de Scheldeoever zal lokken. Dit voorjaar is onder aan de zeedijk de eerste van de tien hectare bomen, voornamelijk populieren, eiken en essen, geplant. In de aanstaande winter hoopt men hiermee in versneld tempo door te gaan, terwijl deze zomer ook het egalisatiewerk flink wordt aangepakt. De plannen voor dit recreatiege bied zijn niet nieuw meer. Men is er, zoals bekend, needs een paar jaar mee bezig. Door verschillende om standigheden ls er aan het ontwerp nogal een en ander veranderd moeten worden. Staatsbosbeheer, dat voor O.K. en W. de kreken met omliggen de afgeslagen gronden van de Stich ting Beheer Landbouwgronden over-" nam om er een recreatieve bestem ming aan te geven, gaat er iets heel aardigs van maken. De bestedingsbe perking zal het tempo van uitvoering wel enigszins afremmen, maar er komt nu toch schot in. Binnenkort hoopt men de woning van de toekom stige beheerder te kunnen aanbeste den. Deze woning komt te staan «aast de nog opcrgcbteven schuur van het voormalige landbouwbedrijf van de heer Kostense. De schuur, waaraan ook het een en ander zal moeten gebeuren, krijgt de bestem ming van kampeerboerderij of iets dergelijks. In de komende winter zal de beplanting rond dit bedrijf worden aangelegd, waarby dan niscen zullen worden uitgespaard waar caravans van kampeerders een plaatsje zullen kunnen vinden. Het hart van het gebied wordt gevormd door twee grote en diepe kreken van respectievelijk onge veer drie en anderhalve hectare. Daar het stilstaand water is, zijn deze waterplassen niet geschikt voor de zwemsport. maar ze zul len wel benut kunnen worden voor de kleine watersport met bijv. kano's en roeibootjes. Voor de zwemlustigen heelt men in dit plan op andere wijze geborgd, door er een zwembad en aangren zend een zonneweide te projecte ren. De aanleg van dit zwembad zal door de gemeente moeten ge schieden, die daarvoor ook wel in teresse heeft. Het zal alleen de vraag zijn of hiervoor in de eerst komende jaren de middelen be schikbaar zullen zyn. Recht tegen de boerderij komt aan de grote kreek een weide van onge veer een hectare. Men zal er kunnen picknicken en de wandelaar zal op dit grasveld in een aantrekkelijke omge ving een gezellig zitje vinden. Wat mogelijk later door particulier initia tief. bijvoorbeeld door het bouwen van een restaurantje e.d. nog tot stand kan komen, zal moeten blijken. Dat hier kansen liggen, moet bij de nog steeds stijgende behoefte aan re creatiegebieden wel als vaststaand worden aangenomen. De doorkijk naar de kreek wordt iets belemmerd door een caisson wel ke daar gezonken ligt. doch wanneer dit maar even mogelijk is. wil men deze betonnen kolos verwijderen. Het zelfde is men van plan met een twee de caisson in dezelfde kreek, waar door het mogeljjk wordt een verbin ding naar de tweede kreek te graven. Door het slaan van een rustiek brug getje over dit kanaaltje zal de omge ving zeker verder aan aantrekkelijk heid winnen. Tussen de beide plassen is een kampeerweide van voorlopig twee duizend vierkante meter gedacht. Wanneer het nodig mocht blijken; kan door het verwijderen van een ge- Vervolg op 1) H Dinsdagochtend heeft Z.E. dr. §j S. L. ManshoU, de minister ran landbouw, visserij en voedsel- voorziening, de nationale land- s p bouwerpositie ,4e internatio- p nale landbouwbrurs" op de s terreinen van de koninklijke jaarbeurs te Utrecht, geopend. s Op de foto ziet men Z.È. Mans- M holt, die vanaf een ran de ge- p bouwen van de jaarbeurs de p p la/id bouw beurs bekijkt. BlilimfiBiiicwiuiiiiiiiiiiiiiin^^iiiiiinHiiiiiiiHnainrHiinuill Formosa vreest invasie van Communistisch leger Nationalistisch China heeft giste ren zijn eilandforten, die tussen Formosa en het Chinese vasteland liggen, gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor een mogelijke Chinese invasie, volgende op het hevigste ar tillerie-bombardement in ongeveer drie jaar. Het ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat „verscheidene" bur gers door het bombardement waren gedood en dat er minstens twintig waren gewond. Gevreesd wordt, dat de militaire verliezen hoger zijn. De oorlog op kleine schaal tussen de Chinese communisten en de Chi nese nationalisten laaide maandag avond weer op, toen de communisti sche artillerie op het eiland Amoy op de Quemoy eilanden-groe.p 9395 gra naten afvuurde. Amerika zal geen troepen aan NAVO onttrekken John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, heeft op zijn persconferentie gezegd dat de Amerikaanse divisies enigszins gestroomlijnd en herschikt zullen worden. Dit houdt echter niet in, dat er troepen aan de NAVO of aan Duitsland zullen worden ont trokken. Amerika Is steeds bedacht op de mogelijkheid om door reorganisatie van zijn buitenlandse troepen span ningen te verminderen. Dulles zei dit naar aanleiding van de kort geleden met Japan tot stand gekomen overeenkomst tot vermin dering van de Amerikaanse troepen sterkte in dat land. Dezelfde politiek wordt gevoerd met betrekking tot alle andere Amerikaanse bases in de wereld. De minister voegde hier ech ter aan toe, dat Japan een bijzonde re positite inneemt en dat de maat regel in dat land geen parallel elders heeft. V.S. wensen uitwisseling radioprogramma's. In een memorandum aan de Sowjet- Unie stellen de Verenigde Staten een regelmatige uitwisseling van onge censureerde radio- en televisie-uitzen dingen voor. Daardoor zou men tot een vrijere uitwisseling van nieuws en ideeën over belangrijke ontwikkelin gen in de wereld kunnen komen. Amerika heeft in deze met zijn bondgenoten overleg gepleegd. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, zwaar bewolkt 15 gr. Oslo. regen op afstand 17 gr. Kopenhagen, half bewolkt 15 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 13 gr. Londen, zwaar bewolkt 12 gr. Luxemburg, half bewolkt IS Z r Parijs, zwaar bewolkt 19 gr. Bordeaux, licht bewolkt 21 gr. Grenoble, licht bewolkt 21 gr. Nice, licht bewolkt 25 gr- Frankfort, zwaar bewolkt 18 gr. München. geheel bewolkt 16 gr. ZUrlch. half bewolkt 16 gr. Geneve, half bewolkt 19 gr. Locarno, half bewolkt 24 gr. Wenen, regen 21 gr. Innsbruck, lichte regen 15 gr. DE VERWACHT... ZONNIGE PERIODEN. Op de meeste plaatsen droog en ta melijk zonnig weer met weinig wind en hogere middagtemperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 27 juni Zon op 4.24 onder 21.06 Maan op 4.11 onder 20.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1