PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ver. Staten dienen staatkundig systeem ongewijzigd te handhaven Zeelandhet gewest met de 21.000 brommers BILT ONTEVREDENHEID ONDER BELASTINGAMBTENAREN GERINGE MEERDERHEID VOOR REGERING-BOURGÈS-MAUNOURY AMERIKA HEEFT H-B0MMEN MET GERINGERE STRALING 200e jaargang - no. 147 Dagbladultgav* van «Je firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.AdJunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 juni 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal Uriel Kleine advertentie» (max S regels) 23 cent p. regel met een minimum van L..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 2593*8 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3548 of 3304; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lang* Vorstatr. 83, UI. 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg. Nleuwstraat 43. UI. 20; Terneuren. Brouw er.- raat 2: Zlerlkzee. N. Bo, ■aat 24. Ut. 38. REDE VAN EISENHOWER TE WILLIAMSBURG O.-Europa zal door een „evolutionaire verandering" worden bevrijd Tijdens een vergadering; van gouverneurs van Amerikaanse staten, die maandagavond in Williamsburg, Virginia, werd gehouden, heeft president Eisenhower verklaard dat Oost-Europa door een „evolutionaire verande ring" zal worden bevrjjd en da* de despotische macht van het communis me zal worden vernietigd. „De lasten zullen echter zwaar zijn", zo waarschuwde Eisenhower, „las ten in de vorm van gebrek, degradatie van het menselijk bewustzijn, menselijk lijden en wanhoop." Eisenhower zeide dat de Verenigde Staten hun staatkundig systeem on gewijzigd dienen te handhaven „opdat Amerika een symbool van moed en hoop blijft voor de miljoenen onderdrukten die, het slachtoffer van een krachtig gecentraliseerd bewind, met hart en ziel verlangen onze vrjjheid te kunnen delen." Zowel in de Sowjet-Unie als in de omliggende staten „is de zwakheid, die aan een gecentraliseerd regime inherent is, aan de dag getreden'al dus de Amerikaanse president. Zelfs de Sow jets raken doordrongen van de eeuwenoude waarheid dat zij, die eens vrijheid hebben gekend, nimmer in slavernij willen leven. „De onafhankelijkheid die Joego slavië heeft verkregen en heeft we ten te handhaven, de voortdurende onrust in Oost-Duitsland, het streven naar vrijheid in het medogenloos on derdrukte Hongarije, de succesvolle en voortgaande worsteling- om de vrijheid in Polen getuigen alle van de weigering van de mens, zich door zjjn medemens te laten onderdrukken of een instrument te zijn van de staat." „Het is niijn diepste overtuiging dat deze naties en volkeren eens weer vrjj zullen zijn", zo zeide Eisenhower. Narcose werd vrouw uit Venhuizen noodlottig. (Van onze correspondent) De 28-jarige mevrouw G. C. D. uit Venhuizen (N.H.) moeder van twee kinderen van twee en zes jaar oud, is zaterdag te Amsterdam onder zeer tragische omstandigheden om het le ven gekomen. Zjj was 's morgens met een evipan-vertegenwoordiger uit Nieuwe Niedorp, J. K„ naar Amster dam gereisd om daar op een adres, dat zelfs haar echtgenoot niet be kend was gemaakt, haar tanden en kiezen te laten trekken. Hiervoor werd gebruik gemaakt van de beruch te Evipanmethode. De cliënte werd in slaap gebracht, waarna de tanden en kiezen werden getrokken. Het kunst gebit werd aangebracht. Om onge veer één uur werd zjj behandeld en 's avonds om half zeven toen zij nog steeds niet uit de slapende toestand was ontwaakt, constateerde men, dat de vrouw was overleden. Na medisch onderzoek (te Amster dam) zou geadviseerd zijn niet meer dan acht tanden te trekken, maar vermoedelijk is dit advies niet opge volgd. De laat in de avond ijlings ont boden familieleden constateerden dat het kunstgebit reeds geplaatst was. Het stoffelijk overschot werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar het op last van de justitie in be slag is genomen. Ongeluk bij Hoogovens kost arbeider het leven Een ongeval bij de cokesoven van de hoogovens te Velsen heeft het le ven gekost van de 60-Jaxige arbeider K. Klok uit Alkmaar. Het slachtoffer, in dienst van de havenstichting Zaandam, is door on bekende oorzaak bekneld geraakt tussen een deurafneemmachine en een betonnen pilaar. Maandagmiddag heeft H.M. Konin gin Juliana op paleis Soestdijk een Italiaanse delegatie van oudstrijders ontvangen van het comité ,fDe lamp van de broederschap". Op de foto ziet men H.M. de Koningin temidden van de Italiaanse delegatie op het bordes van het paleis. „Door evolutionaire veranderin gen, een gevolg van pressie in en bui ben de betreffende landen, door de hoop en het verlangen van de onder drukte volkeren in leven gehouden door de vriendschap der vrjje volke ren zal de despotische macht worden vernietigd of ineenstorten", aldus Eisenhower. Italiaanse burgemeester als ontvoerder in arrest. De veertigjarige burgemeester van het Italiaanse plaatsje Roghudi ls gearresteerd op beschuldiging van ontvoering van een 28-jarige onder wijzeres, die hij op een muilezel naar een grot in de bergen gevoerd zou hebben. Bij een verhoor trok de onderwij zeres, Francesca Zavattieri, haar eerdere verklaring in, dat zij de bur gemeester, Pietro Nucera, had wil len trouwen. Dat had zij gezegd, toen zij door de politie, die met 150 man de omgeving had afgezocht, was ontdekt. Zij zei nu, er slechts in toegestemd te hebben met de burgemeester te trouwen omdat zij bang was voor weerwraak op haarzelf of haar fa milie. Nucera zou de onderwijzeres twee weken geleden met de hulp van een troep gewapende mannen overrom peld hebben. BEWOGEN VERGADERING TE AMERSFOORT Demonstratief congres wordt voorbereid In Amersfoort is gisteren de alge mene vergadering van de Bond van Administratief Personeel bij 's Rijksbelastingen gehouden. Hoewel het lijkt of de ambtenaren niets te kort is gedaan, zo betoogde de voor zitter van de bond, de heer J. H. van der Meer, in de jaarrede, (zij kregen hun deel in alle 1 oomronden) blijkt toch, dat men alle rangsalarissen met ongeveer 25 pet zou moeten ver hogen om ze eenzelfde koopkracht te geven als voor de oorlog. Spr. ge loofde, dat de moeilijkheid school in de handhaving van het onde ran genstelsel bij de belastingdienst. Voor de oorlog verdiende de onder wijzer zonder hoofdakte iets minder dan de adjunct-commies, thans ver dient hij ruim f 225,meer per maand. De heer Van der Meer zeide, dat de salariëring van de lagere ambte naarsrangen niet veel levensruimte biedt. De hogere ambtenaren werd door de minister van binnenlandse zaken een salaris gegeven, dat hen veroorlooft van de toegenomen wel vaart mede te genieten, aldus spr. die zeide. dat de positie van de la gere en middelbare ambtenaar daar bij toch wel zeer schriel afsteekt. Vervolgens noemde hij enkele be zwaren, die aan de, volgens hem, te lage salariëring verbonden zijn, zo als het feit, dat de belastingambte naren, hetgeen hun verboden is, langs andere weg trachten hun in komsten op peil te brengen. Voorts zoeken de echtgenoten de geringe gezinsinkomens te vergroten, of de ambtenaar zoekt een goed heenko men in het vrije bedrijf. Voorts meent hij, dat de lage salariëring ongunstige gevolgen heeft voor de dienstuitvoering en het plichtsgevoel ondermijnt. De heer Van der Meer zeide, dat er voorzieningen moeten worden getroffen. Na de heer Van der Meer kwamen tal van afgevaardigden uit het land aan het woord, die voor het merendeel aandrongen op het hou den van een demonstratieve bij eenkomst. De heer F. H. N. Lae- nen van de afdeling Limburg-zuid zeide, dat het georganiseerd over leg volkomen heeft gefaald door het starre en nog toenemende ne gativisme van de zijde van de werkgevers. Verscheidene spre- heerst onder de schrijvers, hulp- schrijvers en schrijvers-A. Steeds klonk ook het verwijt aan de re gering, dat zij wel de salarissen van de hoge ambtenaren heeft verbeterd maar niet die van de la gere en middelbare ambtenaren, die nu al jarenlang tegen dit onrecht strijêen. Met algemene stemmen werd beslo ten een demonstratief congres voor te bereiden. In dat congres zal de over heid worden voorgehouden welke ver langens bjj het personeel van 's Rjjks belastingen en In het byzonder by de lagere en middelbare ambtenaren, le ven. H Deze foto, afkomstig uit het gebied in de Amerikaanse staat H Nevada, waar de V.S. hun kernproeven houden, toont de M drie koepelvormige schuilkel- ders, die daar dezer dagen op fg hun beschermende kracht te- s gen de invloed van kernexplo sies zijn getest. De koepels, die elk een doorsnede hebben van H 15 meter en die door een zware i| stalen deur worden afgesloten, zijn in staat een enorme uit- li wendige druk te weerstaan. M iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiniiiiiiii Aantal Belgische stakers tot 60.000 gestegen Het aantal stakers in de Belgische metaal- en bouwnyverheld is tot om streeks 60.000 gestegen. Zy eisen een kers schetsten de armoede dii. loonsverhoging, die in sommige geval len tot tien procent gaat. Vrijdag legden de bouwvakarbeiders, die op de terreinen van de wereldten toonstelling te Brussel werkzaam wa ren. het werk neer. Maandagochtend werd hun voorbeeld gevolgd door ca. 50.000 metaalarbeiders te Luik. Zowel de rooms-katholieke als de socialistische en liberale vakbonden hebben verklaard de eerste staking, die der bouwvakarbeiders, te hebben geproclameerd. De meeste bouwvakarbeiders in het febied van Gent hebben zich maan- agochtend bij de stakingsbeweging aldaar aangesloten. Tot op heden hebben zich geen noe menswaardige incidenten voorgedaan. Financiële voorstellen aanvaard Met 252 tegen 210 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering in de afgelopen nacht de financiële voorstel len van premier BourgèsMaunoury en de eraan verbonden vertrouwens kwestie aanvaard. Premier BourgèsMaunoury had de vertrouwenskwestie gekoppeld aan de belasting- en bezuinigingsvoorstellen der regering. De belastingvoorstellen zullen van daag aan de raad van de republiek (senaat) voorgelegd worden. Wan neer deze ze aanvaardt zullen zij woensdag door de Nationale Vergade ring in tweede lezing behandeld wor den. Dit zal echter louter een formali teit zijn, tenzij de raad van de repu bliek wijzigingen aanbrengt in net desbetreffende wetsontwerp, hetgeen niet verwacht wordt. EXPERIMENTEN MET BEVEILIGING Explosie in Nevada op 480 km hoorbaar Atoomgeleerden hebben president Eisenhower maandag meegedeeld, dat de Verenigde Staten thans een waterstofbom kunnen maken, waar van de radio-actieve uitstraling 95 procent kleiner is dan die van de vroegere bommen. De mededeling werd gedaan door drie natuurkundigen van de universi teit van Californië. Zy waren verge zeld van de voorzitter van de com missie voor atoomenergie, Lewis Strauss. De vijfde kernontploffing, de groot ste in de huidige serie, is maandag op het proefterrein van Las Vegas, In de Verenigde Staten teweegge bracht. Het kernapparaat was op 200 meter hoogte aan een ballon beves tigd. Er ontstond een wolk. die de vorm van een bloemkool aannam. De lichtflits was zo sterk, dat zri zelfs bij daglicht verblindend werkte. Door de kracht van de ontploffing werden op een afstand van meer dan 20 km deuren uit de hengsels «rerukt. De explosie was de krachtigste van deze serie en de eerste die bij daglicht is teweeggebracht. Op 480 km afstand was de ontplof fing nog als een gerommel te ho ren. Aan deze ontploffing werden 835 varkens blootgesteld. Een aantal was bedekt met materiaal, dat in militaire kleding wordt gebruikt. Er waren schuilplaatsen gebouwd. Men zal bestuderen in hoeverre deze bescherming kunnen bieden. Er na» ook voedsel neergelegd In de omge ving van de explosie. Italiaanse bergbeklimmers om het leven gekomen Drie Italiaanse bergbeklimmers, onder wie een meisje van achttien jaar, zijn bij de beklimming van de 2410 meter hoge noorditallaanse berg Grigna om het leven gekomen; een vierde werd gewond. Het ongeluk gebeurde doordat het touw, waaraan de vier bergbeklim mers boven een gletjerspleet hingen, brak .waardoor zij omlaagstortten. MERKWAARDIG RECORD Aan de top van de Nederlandse ranglijst Eind 1955 nadien is de motor rijtuigenbelasting op bromfietsern afgeschaft en zijn er geen gegevens meer aanwezig telde Nederland ruim 500.000 bromfietsen, 130.000 motorrijwielen en 270.000 personen auto's. Momenteel mag men rekenen met 600 a 650.000 bromfietsen, 130 a 140.000 motorrijwielen en 375.000 personenauto's. Ongeveer twee jaar geleden bezette Zeeland in ons land, wat het bezit van persoonlijke mo torrijtuigen betreft, ruimschoots de eerste plaats, n.l. met 104 op elke 1000 inwoners, waarna op de twee de plaats Noord-Holland met 98 kwam. Het Nederlandse gemiddelde was 86 en op de 11e plaats stond Limburg met 62. Waarschijnlijk zijn sedertdien de verschuivingen onbete kenend geweest zodat deze percen tages nog steeds opgaan. Van de diverse categorieën motor rijtuigen staat Zeeland alleen voor de bromfiets op de eerste plaats n.l. met 62 op de 1000 inwoners (Neder land 47. Drente op de 2e plaats met 57, Limburg op de laatste met 34). EEN MERKAARDIG RECORD! Passen wij de stijging van het Ne derlandse percentage toe op Zeeland, dan heeft dit gewest momenteel 21.000 bromfietsen tegenover bijna 1 pet. een uurfrequentie van 2 en meer 17.000 twee jaar terug. Voor personenauto's kwam Zee land na Noord-Holland met 34 ten 1000 met Zuid-Holland op de 2e en 3e plaats (28 op de 1000 in woners). Het Nederlandse gemiddel de lag op 25 en ook hier is Limburg 11e (18 op de 1000). Op grond van de stijging van het aantal personen auto's sedert de laatste 2 jaar zal Zeeland thans ongeveer 10.500 per sonenauto's bezitten, tegenover twee jaar geleden 7600 Voor motorrij wielen tenslotte, waarvan de toene ming het geringst is. bezette Zeeland de 5e, 6e en 7e plaats samen met Groningen en Zuid-Holland (14 op 1000 inwoners). Het had er toen ruim 3800. Ook het Nederlandse gemid delde bedroeg 14 per mille. OPENBAAR VERVOER IS GERING De grote verspreiding van de bromfiets in Zeeland is vooral toe te schrilven aan de geringe frequentie van het openbaar vervoer, die ten onzent weer verklaard wordt door de eilandpositie en de geringe bevol kingsdichtheid. Van de Zeeuwse ge meenten had 61,4 pet een gemiddel de frequentie van minder dan lx per uur (Nederland 32.8 pet!.); 23.8 pet had een uurfrequentie van 1 tot 2 maal .(Nederland 31,9 pet) en 14,8 Chinese communisten beschieten Quemoy De Chinese communisten hebben maandag 9000 granaten afgevuurd op de nationalistische Quemoy-archl- pel. Het was de zwaarste beschie ting tot dusver. Verwacht wordt, «lat de nationalisten drastische vergel dingsmaatregelen zullen nemen. Za terdag werden 1889 granaten afge schoten. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat de communisten een invasie zullen proberen. Tweemaal hebben zjj al een vergeefse poging gedaan om de eilandengroep te be zetten, namelijk in oktober 1949 en in september 1954. Het weer in Europa Kopenhagen, zwaar bewolkt 18 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 14 gr. Londen, regenbui 17 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 14 gr. Luxemburg, regen 12 gr. Parijs, half bewolkt 15 gr. Bordeaux, onbewolkt 20 gr. Grenoble, half bewolkt 20 gr. Nice. onbewolkt 23 gr. Berlijn, geheel bewolkt 15 gr. Frankfort, regen 15 gr. MQnchen. regenbui 21 gr. Zürich. zwaar bewolkt 22 gr. Genève, onweer 17 gr. Locarno, zwaar bewolkt 22 gr. Wenen, zwaar bewolkt 28 gr. Innsbruck, half bewolkt 27 gr. Rome. zwaar bewolkt 33 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 27 gr. van gemotoriseerde tweewielers blijkt de vraag of wij met veel of weinig agrariërs, industriearbeiders of zgn. nieuwe middenstanders („be ambten") te maken hebben. Ook de leeftijdsopbouw, die Zeeland relatief meer volwassenen geeft. blijkt nauwelijks een rol te spelen. Voor wegenbouwers. verkoper* van motorrijtuigen. pomphouder* enz. menen wij g«'rechtigd te zijn te r__Ivoorspellen, dat de (blijvende) hoge- zodat het bezit van een bromfiets inkomenspositie en het isolement er zeer begeren»waard is. Deze fac- wel voor zullen zorgen dat het aan- tor heeft kennelijk niet zo'n in- tal auto's en bromfietsen hoog zal vloed op het motorrijwiel, dat in blijven en dat hun aandeel in de Zeeland om onbekende redenen stijging van de vraag de komende niet zo populair Is. jaren zich wel zal handhaven op on- Een tweede factor, «lie een rol en P*-1" speelt, is de welstand, die het bezit (Dit JTt?. 18 een yj1 Je.bewerking malen (Nederland 35.3 pet). Met andere woorden: in Zeeland doen de meeste bussen de gemeen ten minder dan lx per uur aan. van een personenauto natuurlijk nog veel meer beïnvloedt dan dat van een bromfiets. Het gemiddelde Zeeuwse inkomen nu staat op de 4e {ilaats in de rij der gewesten, tame- ijk ver achter de Hollanden maar ongeveer op het niveau van Utrecht. Ook wat de vermogenspositie be treft staat Zeeland zeer hoog. Waar bijna overal het aantal bromfietsen lager ligt bij een hogpr femiddeld Inkomstenniveau, blijkt in Iceland toch voor dit vervoermiddel het isolement de belangrijkste ver klarende faetor. Het aantal forensen op kleine afstand is hier zeer groot, zonder dat het openbaar vervoer middel geheej hierin kan voorzien: tussen Serooskerke en Grijpskerke. Schoondijke en Waterlandkerkje of Ovezande en Nlemvdorp bestaat nu eenmaal geen directe verbinding. Van weinig invloed op bet bezit van een bijdrage van L. Bak. De re gionale verspreiding van de brom fiets in Nèderland. T.E.S.G. juni 1957).) DE VERWACHT. Enkele buien, maar ook verspreide, opklaringen. .Matige, af en toe vrH krachtige, noordwestelijke wind. Koud weer. ZO.N B.\ MAAN 26 juni Zon op 4.23 onder 21.06 Maan op 3.14 onder 19.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1