PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Franse communisten protesteren tegen Hongaarse doodvonnissen Dreiging Deltaplan maant tot eenheid OLSTER VLEESWARENFABRIEK DOOR BRAND GETEISTERD JONGEN WERD ONDER ZAND BEDOLVEN EN GEDOOD PRINSES MARGRIET OPENDE SCHOOL VOOR SCHIPPERSJEUGD 200e jaargang - no 146 Dagblsdultgave van de firma Provinciale Zeeuws* Courant. Directie: F. v. Velde en F. B. den Boer.Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.i fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 juni 1957 ADVERTENTIEPRIJS M cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 3S9300 P.Z.C, Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 55-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304; Middelburg, Markt 31, tel. 3M1; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g g. 2228): Oostburg. Meuwstraat 43. tel. 20: Terneuzen. Broi rljstraat 1; Zlenkree. N. Boget i >4. tel. M. OPNIEUW BERICHTEN OVER DEPORTATIES Spanningen in leiding van de Hongaarse partij De schilder Pablo Picasso en de dichter Louis Aragon hebben zich met andere Franse communistische intellectuelen telegrafisch tot de Hongaarse premier Janos Kadar gericht met een verzoek, de dood vonnissen die zijn uitgesproken over de Hongaarse schrijvers Joseph Galy en Gyula Oberszowski niet ten uitvoer te doen leggen. Een groep niet-communistische Franse schrijvers heeft, met het zelfde doel, tot Kadar een verzoekschrift gericht. Dit verzoekschrift werd getekend door onder meer Francois Mauriac, Jean-Panl Sartre en Louis Massignon. Pal Gombo, een van de Hongaarse communistische ideologen, heeft in het partijorgaan Nepszabadsag inmiddels verklaard, dat in de lei ding van de partij spanningen bestaan, die een gevolg zijn van „vroegere vriendschappen en het zich beledigd voelen." In een hoofdartikel in dezelfde krant wees het lid van het poli tieke bureau Karoly Kiss erop, dat in de partij „rechtse afwijkin gen" merkbaar zijn. De voor naamste taak van het op 27 juni in Boedapest te houden congres zal volgens hem zijn het verster ken van de banden tussen de par tij en de twee miljoen leden tellen de vakbonden. Meu verwacht In Wenen, dat er hetige discussies plaats zullen heb ben tussen de „Stalinisten" (Kadar) en de „nationale communisten" die een vrijere, onafhankelijker koers wensen op de wijze van Polen. Men wijst erop, dat praktisch alle leiden de posities en regeringsfuncties worden bekleed door voormalige Stalinisten en medewerkers van de afgezette partijleider Rakosi. Een militaire rechtbank te Györ in Hongarije heeft intussen weer een doodvonnis uitgesproken wegens verboden wapenbezit. Volgens de Engelse „Sunday Ti mes" worden elke maand enkele Zaterdagmiddag vond op het Ame rikaanse militaire kerkhof Margraten een indrukivekkende plechtigheid plaats, waarhij een van ae leden van de Italiaanse delegatie van de we reldorganisatie voor ,J)e lamp van de broederschap", een getrouwe ko pie van de lamp, die in de kapel van het Monte Cassino in Italië staat, overhandigde aan een Nederlandse oorlogsweduwe. Op de foto ziet men de weduwe mevrouw Eliza Pocaterra die de lamp overhandigt aan me vrouw I. van GervenBeurskens (rechts) uit. Tegelen, die haar echt genoot in 191,7 in Indonesië heeft verloren. honderden tegenstanders van de regering-Kadar naar de Sowjet- Unie gedeporteerd. Elke maand wordt uit de vierduizend gevange nen van de kampen te Rees, Kis- taresa en Szeged de voornaam ste verzamelplaatsen een groep geselecteerd, die naar Rusland wordt gezonden, aldus de Sunday Times. Volgens diplomatieke berichten die van achter het IJzeren Gordijn in Londen werden ontvangen, is ook in Bulgarije weer een golf van de- Eortatles gaande. De deportaties ge- euren op grote schaal. De slachtof fers worden uit Sofia en andere gro te steden overgebracht naar veraf gelegen dorpen In het binnenland. Korea: verloven ingetrokken Alle Zuidkoreaanse militairen zijn van verlof teruggeroepen. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie van defensie is dit een voor zorgsmaatregel. Hij weigerde te zeg gen of er in Noord-Korea troepen bewegingen plaatsvinden maar zei wel, dat de kans op een Noordkore- aanse aanval altijd groot is. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft, in een exclusief interview met United Press, ge waarschuwd dat het westen „zelf moord zal plegen" wanneer het een ontwapeningsovereenkomst sluit met Sow jet-Ruslandwant de Rus sen zullen niet ontwapenen". Het gevaar van een communisti sche overval op Zuid-Korea, aldus Syngman Rhee, „is op het ogenblik even groot als in 1950, mogelijk zelfs groter". ANDERHALVE KILOMETER SLANGEN Vijf brandweerkorpsen bestreden het vuur Gistermorgen omstreeks acht uur is brand uitgebroken in de vleeswa- renfabriek BakhuisOlba te Olst. Het vuur, dat zeer snel om zich heen greep, tastte een groot deel van de fabriek aan. Het kon gelocallseerd worden toen de brandweren uit Deventer, YVijke, Wezepe, en Welsum assistentie kwa men verlenen aan die van Olst. In of in de naaste omgeving van het grondstoffenmagazijn is de brand aldaar gelegén brandbare grondstof fen, zodat de verdieping in zeer korte tijd één vlammenzee was. De op de zelfde verdieping gelegen afdelingen, n.l. het laboratorium, de archieven, de droogkamer en opslagruimten, gingen geheel verloren. De onder de ze verdieping liggende koelkelders liepen veel waterschade op, zodat de omvang van de brand nog niet kan worden overzien. Hoewel de bedrijfsschade aanzien lijk zal zijn, zal het bedrijf toch kun nen blijven doordraaien, aangezien in de werkruimten geen schade werd veroorzaakt. Door de geringe druk op de wa terleiding moest water uit de LJs- sel worden verkregen, waarvoor over een afstand van anderhalve kilometer slangen door het dorp moesten worden gelegd. Om onge veer elf uur waren de brandwe ren de brand meester en kon men overgaan tot het nablussingswerk. Teneinde te voorkomen, dat nieuwe vuurhaarden ontstaan in de verschillende geïsoleerde afde lingen, zou de brandweer van Olst de gehele avond en nacht met het materiaal op het terrein van de brand aanwezig blijven. Het be drijf is tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand is niet be kend. Stakingen in België breiden zich uit Het aantal arbeiders in de Luiks* metaalindustrie, dat het werk heeft neergelegd, wordt thans op ongeveer 50 000 geschat. De staking in Luik is officieel er kend door het socialistische vakver bond. De staking zou zich over alle metaalindustrieën uitbreiden zodat in deze sector tegen 2 Juli de staking totaal zou zijn. De christelijke vakverenigingen zullen vandaag officieel een stand punt bepalen. De staking van bouwvakarbeider» ln België omvat nu 50.000 man. Middelhuis: Besluit van N.V.V. is goed nieuws De voorzitter van de Katholiek* Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis. heeft zaterdagavond voor de microfoon van de Katholieke Radio Omroep een korte rede uitge sproken over de vrijdag door het N.V.V. afgelegde verklaring met be treking tot de samenwerking tussen de drie vakcentralen. De heer Middelhuls noemde de mededeling dat het N.V.V. een her stel van de samenwerking tussen de drie vakcentralen niet ln de weg staan ..goed nieuws, waarover wij ons hartelijk verheugen". Een hernieuwde samenwerking zal, naar zijn mening, aan land en volk ten goede kom»n Zi1 zal de po sitie van de bonaf'de werknemersor ganisaties versterken en mede daar door aan het vertrouwen van de werknemers in die organisatie* nieuwe steun geven. Helikopterpiloten weer aan het werk De staking van de piloten van de helikopters der Belgische luchtvaart- maatschappii Sabena is afgelopen. De diensten zullen vandaag hervat worden, daar er een overeenkomst tussen de Sabena en vertegenwoordi gers der stakers tot stand is geko men. De piloten hadden betere maaltijden geëist en vergroting van het aantal vlieguren, waarvoor betaling gega randeerd wordt. es Zaterdagmiddag heeft prinses |f H Margriet de 'naar haar ge- noemde school voor schippers- kinderen aan de Westerlaan te Zwolle met een verzilverde M sleutel geopend. Op de foto Jf ziet men prinses Margrietdie de sleutel van een kussentje neemt dat haar wordt voorge- houden door de 8-jarige Frits Michel. Links staat de voor- zitter van het schoolbestuur de heer J. J. van Waarden. ïiiiiiiiiiiiiiiifimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiP Veel slachtoffers van brand te Foesan Door een lek in een Amerikaanse pijpleiding is in de Zuidkoreaanse havenstad Foesan brand uitgebro ken. Drieëntwintig mensen zijn le vend verbrand, acht worden vermist Vijftig personen zijn in het zieken huis opgenomen. Een duizendtal is dakloos geworden. In het duinterrein van Meyendel is zondagmiddag de 15-jarige jongen R. Brouwenstijn uit 's-Gravenhage, toen hij probeerde in een hol in een duintop te kruipen, onder neerstor tend zand bedolven en gedood. De jongen bevond zich met een 16-jarige vriend in het voor het pu bliek afgesloten terrein. Ondanks de waarschuwing van zijn metgezel kroop hij in het hol. Toen hij door grote hoeveelheden neerstortend zand werd getroffen, heeft de vriend tevergeefs een kwartier lang ge probeerd hem te bevrijden en daar na alarm gemaakt. Tal van voorbij gangers kwamen te hulp. Politie en personeel van gemeentewerken groe ven het lichaam uit. terwijl zuurstof werd toegediend. Drie artsen heb ben daarna nog geruime tijd ge tracht, onder meer door zuurstof toediening, de levensgeesten op te wekken, echter tevergeefs. Ceremonie met verzilverde sleutel te Zwolle „Met deze sleutel open ik de prin ses Margrletschool". Met deze woor den opende prinses Margriet zater dagmiddag de naar haar genoemde school voor schipperskinderen, die is ondergebracht in de Marnixschool aan de Westerlaan te Zwolle. Z(j ont sloot de deur welke toegang geeft tot het gebouw met een verzilverde sleutel die op een kussentje haar werd aangeboden door de 8-jarige leerling Frits Michel. Tevoren had de prinses het internaatschip bezich tigd. De prinses, in gezelschap van jkvr. C. E. B. Röell, hofdame van koningin Juliana, was begroet o.a. door de commissaris der koningin in de pro vincie Overijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, de burgemees ter van Zwolle, jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten. ds. A. A. Koolhaas, voorzitter van de generale synode der Nederlands Hervormde Kerk. de heer C. H. W. Smit. voorzitter van het schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Nederlands Hervormde Kerk en de heer C. de Jong. direc teur van het fonds. Nadat de prinses en de genodig den in de school thee met koek jes was aangeboden, waarbij de prinses de verzilverde sleutel als aandenken werd overhandigd, wandelde prinses Margriet door de vier klassen, waar de kinderen ijverig aan het werk waren. In elke klas vertelde 't schoolhoofd de heer Van Deel een aardig ver haal. waarnaar niet alleen de leer lingen. maar ook de prinses ken nelijk met veel plezier luisterden. „Dag kinderen", zei prinses Margriet, toen zjj de klassen ver liet. Op het schoolplein werd ver volgens afscheid eenomen. waar bij de prinses werd toegejuicht door honderden Zwollenaren. Chinezen vluchtten met vrachtschip naar Hongkong Vijf en dertig passagiers van een klein vrachtschip uit Kanton (Zuld- China) hebben de communistische bemannning gedwongen, koers te zetten naar de Britse vrijhaven Hongkong, waar zij van boord gin gen en als illegale emigranten op nun verzoek naar Formosa werden gezonden. Een communistische sol daat aan boord van de boot, de Pak Tang. was gedood, volgens de Hong- kongse politie buiten de Britse terri toriale wateren. Radio Peking heeft gemeld, dat de Chinese regering terugzending van het schip en zijn opvarenden had ge- eist. De boot is inmiddels met dp ne gen bemanningsleden en twee em ployes van de eigenaar buiten de Britse wateren gebracht. In het centrum van Brussel, bij beurs. Is een garage ln gebruik geno men die op zes verdiepingen 7O0 auto's kan herbergen. VOORZITTER VAN „ZEVIBEL": „Regering, Iaat ons de Oosterschelde behouden voor de visserij of als ge deze zee-arm toch wilt afsluiten, geef dan een geperforeerde damriep de voorzitter van „Zevibel", burgemeester A. L. S. Lockefeer uit Hulst, zaterdagmorgen uit toen hij z\jn openingswoord sprak voor de jaarver gadering van deze Zeeuwse vissery-organisatie. Vry uitvoerig ging hij daar- by In op de gevolgen van het Deltaplan voor de visserij en liet in dit ver band hierby over de hoofden van zyn gehoor de dringende oproep tot de gehele vissery in het Deltagebied horen, de handen ineen te slaan. Eendracht is thans meer dan ooit geboden! De opkomst van de Zeeuwse vissers naar „De Prins van Oranje" te Goes was ditmaal byzonder groot. Het feit, dat na de jaarvergadering een beslo ten bijeenkomst voor de mosselkwe kers zou worden gehouden om hun standpunt vast te stellen ten aanzien van de wijzigingen in de standaard- capaciteitcijfers. was hieraan kenne- lijk niet vreemd. Voorzitter Lockefeer kon ook tal van genodigden begroeten als Gedeputeerde M. J. van Poelje, het Zeeuwse Tweede-Kamerlid de heer J. M. A. C. van Dongen en enkele heren uit de visserywereld. De voorzitter verklaarde zyn ge hoor uit de memorie van ant woord op het voorlopig verslag over de Deltawet weinig hoop te kunnen putten voor de visaerq op da Zeeuws* wateren- De regering laat wei onderzoekingen doen, doch spreker was niet optimis tisch gestemd over het hiervan te verwachten resultaat. „We staan met de rug tegen de muur. Er zijn reeds mosselkwekers uit Zeeland vertrokken, voor Veere en Arnemuiden is de zaak acuut geworden." Het besluit om een Zeeuwse vis- seryschool op te richten, noemde hij een mylpaal in de historie van de Zeeuwse vissery. Deze kans zal men moeten aangrijpen. In het vervolg van zijn toespraak, wees de heer Lockefeer op de wense lijkheid, dat de visserij nóg meer aan dacht krijgt. De visserij met haar spe cifieke problemen behoeft een eigen staatssecretaris en dient ook meer deskundigen in het parlement te krij gen. Intussen bracht hy dank aan het adres van het provinciaal bestuur voor de belangstelling, welke dit col lege schenkt aan de visserijproblemen in dit gewest. Voorts pleitte hij voor I meer medezeggenschap van het be- I drijfsleven zelf in de P.B.O.-organen en voor de noodzakelijke sanering van j de vloot. Alleen streven om te behou den wat men heeft, is niet meer vol doende. Een verheugend geluid liet de voorzitter horen over de finan cieel sterkere grondslag welke de „Zevibel" thans heeft. HH be treurde echter dat het ledental niet groter is en vroeg zich ln dit verband af. waarvoor de hard nekkige verdeeldheid toch no dig Is. Aan het slot van zijn openings woord herdacht hy de overleden Bres- kense pionier op het gebied van de vissery-organisatie. de heer Piet de Baare. In augustus zal te diens na gedachtenis een gedenksteen worden onthuld in de vismyn te Breskens. Verder memoreerde spreker het over lijden van de directeur van het aan- en verkoopkantoor voor mosselen, de heer Heimerickx. De jaarstukken werden vrij vlot af gehandeld. De penningmeester, bur gemeester A. C. Wlllemsen uit Yerse- ke, die over 1956 een batig saldo van f 324.38 kon melden, stelde vast. dat ..Zevibel" na een periode van over heidssubsidies. thans financieel op eigen benen is komen te staan. (Vervolg op pag. 7) DE VERWACHT... MINDER ZON. Toenemende bewolking met vooral in het zuidoosten van het land kans op regen of onweer. Matige, langs de kust later vry krachtige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als zon dag. of iets lagere. ZON EN .MAAN 25 juni Zon op 4.23 onder 21.06 Maan op 2.28 onder 18.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1