O In Westduitsland worden 600.000 bedrijven door vrouwen geleid nze "Dzcutvenpagina LESJE IN WONINGINRICHTING ranrtijeiioetjens, mevrouw Verstolen poèya _r ZATERDAG 22 JUNI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Uitgesproken zomers is dit Engelse ensemble, bestaande uit een rok van witte Soedankatoen met Arabische motieven in warme kleuren, en een luchtige blouse van katoenen pope~ line. Het toiletje wordt gecomple teerd door een brede zwartlederen band, bezet met zilveren figuurtjes. CONGRES VROUWELIJKE BEDRIJFSHOOFDEN Snel stijgend aantal werkneemsters schept een groot sociaal probleem BONN, JUNI. Het is bepaald geen toeval dat de Westduitse minister van economische zaken, prof. Ludwig Erhard, dezer dagen In de „Redoute"-club in Bad Godesberg (het Potsdam van Bonn) ere gast was op een bijeenkomst van het internationale congres van de „Femmes Chef d' Enterprises", van vrouwen dus uit vele landen ter wereld, die aan het hoofd staan van ondernemingen. De minister wist, waarover hij sprak, want in de Westduitse Bondsrepubliek worden rond 600.000 bedrijven door vrouwen geleid. De bondsrepublikeinse „Verenigung deutscher Unternehmerinnen" in Bad Godesberg gastvrouwe van het tien jaar geleden in Frank rijk gestichte internationale congres is een van de grootste in de organisatie. De gelijkberechtiging der vrouw, die in de Bondsrepubliek formeel nog maar pas enkele weken een wettelijk feit is geworden, geldt in het West duitse bedrijfsleven al sinds jaren. Overal in de Westduitse economie staat de vrouw de man niet alleen terzijde, maar heeft zij waar man nelijke leiding niet aanwezig was de taak van de man overgenomen. Daarbij heeft zij het niet gelaten bij specifiek vrouwelijke bedrijven. Er is nauwelijks nog een bedrijf, dat voor de vrouwelijke ondernemer ontoegan kelijk is. In de Bondsrepubliek staan 600.000 bedrijven onder vrouwelijke leiding. In totaal werken iö deze bedrijven 3 miljoen mensen. Een vijfde van het nationale vermogen der Bondsrepu bliek is in handen van de onderneem sters, in het hoogovenbedrijf zowel als in de metaalindustrie, In het bouwbedrijf, de chemische industrie, de textielproduktie en de handel (er zijn 172.000 handelszaken in West- Duitsland, waar een vrouw aan het hoofd staat). De grootte van de rol der vrouw in het economische leven der Bondsre publiek is voor een belangrijk deel Modern combinatiemeubel uit de Goese modelwoning: het bevat een schrijfbureau, een speeïgoedkastje en bergruimte voor een naaimachine of andere huishoudelijke spullen. De wandlamp is verstelbaar en kan bo ven het schrijfbureautje, maar ook als leeslamp boven de aangrenzende zithoek gebruikt worden. (Foto P.Z.C.) het gevolg van de oorlog, van oorlo gen, kan men wel zeggen. Vrouwen nebben de taak overgenomen van hun mannen, die in de oorlogen zijn geval len. Zij zijn in de bedrijven gegroeid, waar manneijke ergenamen ontbra ken. Zij zijn gedurende de oorlog min of meer onder dwang in bedrijven te werkgesteld om het thuisfront te on dersteunen. In het tijdperk der gelijkberechti ging der vrouw doet een vereniging van onderneemsters misschien wat zinloos aan, temeer omdat formeel geen enkele organisatie van (manne lijke) ondernemers het lidmaatschap van vrouwen verbiedt of onmogelijk maakt. De zin der vereniging en In het bredere verband ook der interna- Confectie-problemen... Als in ons land de nieuwe confec- tie-collecties klaar zijn hoort men vaak de verzuchting dat, op een en kele uitzondering na, zo weinig con- fectie-fabrikanten werkelijk mo dieuze kleding maken. Nee, wordt veelal gezegd, in andere landen is het heel wat beter. In Frankrijk, in Zwitserland, in Duitsland of Italië, daar is pas modieuze confectie te vinden. Legt men echter zijn oor te luisteren bij de pers in die landen, dan worden praktisch dezelfde ver zuchtingen geslaakt. De Italianen bijvoorbeeld vinden, dat de Italiaan se confectie maar een pover figuur slaat op modieus gebied en men vreest, dat de concurrentie met de goede buitenlandse modellen moei lijk zal zijn. In de grond van de zaak zijn deze klachten enerzijds niet terecht, om dat de confectie overal ter wereld nu eenmaal datgene maakt, wat zij verkopen kan, anderzijds een gevolg van een overschatting van het bui tenlandse produkt, waarvan men slechts het allerbovenste laagje te zien krijgt. Daarenboven heeft men de sterke neiging confectie te ver gelijken met couture, een neiging waaraan men niet licht ontkomt, wanneer men regelmatig de couture- modellen ziet en wanneer men daar na „nieuws" wil putten uit de con fectie. Confectie is echter een artikel voor een groot publiek, veel confectie is zelfs gemaakt voor een zéér groot publiek, zodat de producent altijd re kening moet houden met wat het merendeel der mensen zal willen dra gen. En dat, of men het nu prettig vindt of niet, is meestal tamelijk rustige kleding, met niet teveel mo dieuze snufjes eraan Modelwoning in Goes wordt druk bezocht (Van onze redactrice) Dat de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen zich nog altyd be ijvert om haar leden goede voorlich ting te geven op het gebied der wo ninginrichting, is enkele maanden ge leden opnieuw gebleken toen de afde ling Zeeland van deze bond een Ad viesbureau Woninginrichting instelde. Met het werk van deze instelling kan men op het ogenblik kennismaken in Goes, waar het nieuwgebouwde pand M.D. de Grootstraat 85 (een der al daar voor verkoop gebouwde wonin gen) als modelwoning is ingericht door een zevental Goese firma's, een en ander naar ontwerp van het ad viesbureau. Presidente van dit adviesbureau is mevrouw G. Dorst-Vos, lid van de landelijke woningcommissie; adviseu ses zijn mejuffrouw J. A. Bosman, binnenhuisarchitecte voor de herver- kavelingsgebieden, en mejuffrouw J. van Es. landbouwhuishoudlerares; voorts telt het adviesbureau nog vijf leden, allen huisvrouwen, 'n Goed ini tiatief. de oprichting van dit advies bureau, want welke huisvrouw is in staat om van dag tot dag op dc hoogte te blijven van het vele nieuws, dat voortdurend verschijnt op het terrein der woninginrichting? Om nog maar te zwijgen van het feit, dat lang niet elke vrouw een praktische kijk heeft op de vele problemen, welke zich bjj het bouwen en inrichten van een wo ning voordoen... Het ligt geenszins in de bedoeling van het adviesbureau om het werkter rein van architecten en andere des kundigen op dit gebied te doorkrui sen; het heeft een zuiver adviserende taak. De modelwoning te Goes die tot nu toe zeer druk bezocht wordt Is een geslaagd voorbeeld van de sa menwerking tussen het bureau en de aan deze inrichting medewerkende firma's. Er is goed modern meubilair te zien; in de grote benedenkamer vindt men een bijzonder geslaagde op lossing van het stofferingsprobleem, namelyk een combinatie van warmge- tint linoleum (in de eethoek) met een rustige grijze vaste vloerbedekking (voor de zithoek). De keuken is een goed voorbeeld van economische ruimteverdeling, in de slaapkamers trekken vooral de praktische losse kasten de aandacht, evenals een han dige werktafel, bestemd voor de ka mer der studerende kinderen. Dat de zolderruimte opvallend veel mannelij ke belangstelling trekt, valt niet te verwonderen, want hier is 'n aantrek kelijke knutselhoek gemaakt. Een op lossing van eventuele logeerpreble- men vindt men er ook nog in de vorm van een „kampeerhoekje". Tot en met 13 juli blijft deze model woning te bezichtigen; het pand is op alle werkdagen van twee tot half zes en van zeven tflt negaa uur geopend. tionale F.C.E. ligt evenwel in de omstandigheid, dat de vrouw het als onderneemster dikwijls moeilij ker heeft dan haar mannelijke col lega's doodeenvoudig omdat zij door vele mannen als bedrijfsleid ster niet au serieux wordt geno men. Voor de speciale belangen der vrouwelijke ondernemers wil de vereniging opkomen. De formele gelijkberechtiging der vrouw kan evenmin verhinderen, dat de man de traditie getrouw de oplei ding geniet voor zijn latere functie in het maatschapelijke leven en de vrouw vaak deze opleiding moet ontberen, ook al gelooft heden ten dage niemand meer aan de geeste lijke minderwaardigheid van de vrouw. Interessant is het om in dit verband nog even naar voren te halen, dat in West-Duitsland het aantal werk neemsters gestadig en aanzienlijk toe neemt. Volgens cijfers, die het West duitse ministerie van arbeid hierover heeft gepubliceerd, steeg tussen 1948 en 1956 het aantal mannelijke werk nemers met 2,8 miljoen tot 12,4 mil joen, een accres van 22,7 procent. In diezelfde periode nam evenwel het aantal vrouwelijke werknemers arbeidsters, employees en vrouwe lijke ambtenaren met 2,3 miljoen toe tot 6.1 miljoen, een sthging van niet minder dan 62.3 procent. Het grootste deel van deze vrouwelijke werknemers ging in de lagere beroe pen. Wat allemaal niet wegneemt, dat elke derde werknemer in de West duitse Bondsrepubliek een vrouw is (in vergelijking met 28 op de 100 in 1938), hetgeen een groot sociaal pro bleem heeft geschapen. Bij de oplossing daarvan strijden twee federale ministeries met elkaar, dat van Arbeid en van Familieaange legenheden. Eerstgenoemd ministerie wil de vrouwenarbeid zoveel moge plaatsen te doen opvullen en bezet ten, laatstgenoemd ministerie tracht de vrouw terug te brengen naar haar van oudsher voorbestemde plaats: „haard en keuken". Daar doorheen speelt het vraag stuk van gelijke betaling voor gelijke arbeid, die weliswaar verankerd ligt in art. 3 van de voorlopige Grondwet der Bondsrepubliek en ook is opge nomen in vele, loonovereenkomsten, maar desondanks zeker niet alge meen is doorgevoerd, zo is uit de sta tistische onderzoekingen gebleken. Een badmode-show in Vlissingen Op de terrassen van „Britannia" te Vlissingen wordt op zaterdagmiddag 6 juli een modeshow gehouden van moderne bad- en strandkleding. Te gen de attractieve achtergrond van boulevard, strand en zee zal deze kle ding, afkomstig uit een der Middel burgse modehuizen ongetwijfeld dub bel tot haar recht komen! Het huis orkest van Britannia verzorgt de mu zikale Degeleiding van de show. Mochten de weersomstandigheden onverhoopt te ongunstig zijn voor een dergelijk openlucht-evenement, dan wordt deze badmode-parade binnens huis gehouden, in de congreszaal. Japonnetjes voor „sweet sixteen" Voor „Sweet sixteen" en haar oudere zusters met een jeugdig figuurtje ziet U hier een luchtig zomers japonne tje, te combineren met een leuk bo- lerootje in dezefde of afstekende stof. De rok bestaat uit 3 banen, van de gehele stofbreedte (80 of 90 cm) en de vereiste lengte. Denk aan de zoom, die breed mag zijn! De bovenkant wordt in stolpplooien gelegd, 4 tot 5 cm van elkaar, die niet ingestreken worden. Heel dun ma teriaal kan ook alleen ingerimpeld worden. Het voorpand inknippen. Het aan gegeven gedeelte in één of twee plooi en leggen en de figuurnaad sluiten. Ook in het rugpand de figuurnaadjes aanbrengen, waarna zij- en schouder naden worden dichtgestikt. Hier zijn hals en armgaten met ef fen stof afgebiesd en de schouders met een strikje gegarneerd. U kunt ook de schoudernaadjes open laten, aan de punten een 35 cm lang bandje of lint naaien en hiermee de schou ders dichtstrikken. De strikjes kunnen ook vervallen; hals en armsgaten worden dan aan de binnenkant met schuine repen van dezelfde stof afgewerkt. De rok dus danig aan het lijfje zetten dat één van de roknaden aansluit op de lin kerzijnaad van het lijfje. Hierin een split met treksluiting aanbrengen. De delen van de bolero met elkaar verbinden, de knoopsgaten paspoile- ren en het beleg tegen de voorkanten naaien, Rughals en mouwtje met schuine repen stof aan de binnenkant afwerken. De onderrand vanaf het beleg met een 4 cm brede in de vorm geknipte bies beleggen Van de stof van de bolero wordt tenslotte nog •en hrade ceintuur gemaakt. Strandi (Van onze redactrice) Bent U ook aangestoken door de zomerse stemming welke de heersende warmte golf over o ns land heeft gebracht, en trekt U ook elke middag de voordeur achter U dicht om te gaan gemeten van zon, zeelucht en eventueel van een duik in de golven f Dan behoort U tot de verstandige groep van Ncerlands vrouwen; de groep die beseft dat het opdoen van gezondheid belangrijke is dan het in de hitte nalopen van allerlei huishoudelijke akkevietjes, die bij nadere beschouwing best een weekje of twee kunnen wachten. Want er komen nog zoveel koele en kille dagen en maandenen die ver rukkelijke zomerse perioden duren helaas in ons landje meestal maar zo kortDe zonneschijn uit deze korte perioden heeft iedereen boven dien zo hard nodig', de kinderen die straks weer een heel schooljaar voor de boeg hebben in de eerste plaats, maar de huisvrouw evengoed! Niet alleen ter wille van de vitaminen die ze ermee opdoet, maar ook wel een beetje vanwege haar vrouwelijke ydelheid, want wanneer we een tik keltje verbrand zijn en een gezond zomers tintje gekregen hebbenko men de zomerjurkjes immers pas goed tot hun recht. Overigens is het ieder jaar opnieuw te merken, dat ons land zo karig be deeld wordt met zonneschijn, want ieder jaar vallen langs het strand dezelfde verschijnselen te signaleren. Zo kan men in elke zomerse periode kleuters over het strand zien dwalen, wier huidjes zo vuur en vuurrood verbrand zijn dat de buitenstaander er bepaald met verontrusting naar kjjkt. Te weinig moeders realiseren zich blijkbaar dat de felle zonnestra len zoals ze in de afgelopen dagen op onze stranden hebben gebrand, wel eens te veel kunnen zijn voor de vaak tere huid van het jonge kind. Die huid dient altijd door een goede zonnebrandolie of crème beschermd te worden. Het is natuurlijk voor moeders van grote gezinnen verlei- delgk om de jongste spruiten onder de hoede van de oudere kinderen naar het strand te sturen, maar de keerzijde van deze medaille is vaak, dat er niet voldoende op gelet wordt of de peuters som» last van de bran dende zon krijgen. Stuur daarom die hele kleintjes liever niet zo naar strand, al bent U ervan overtuigd dat de oudere kinderen plichtsge trouw op hen lettenZe zullen dan weliswaar niet zoek raken, maar U loopt het risico dat U het kleine grut des avonds min of meer verbrand thuiskrijgt en dat is niet alleen on plezierig, het kan ook heel gevaar lijk z\)n. IJ ie zorg ten aanzien ran de huid geldt natuurlijk ook Uzelf, me vrouw. Zorg dat vooral de huid van uw gezicht een beetje in conditie blijft, anders zit U tegen het najaar met een tanig en gelooid velletje, dat heel moeilijk weer blank wordt. Maar wat even belangrijk is: hoe staat het met uw badkostuum f Draagt U nog altijd datzelfde degelijke wollen pak van jaren terug, dat zo lang mee gaat omdat het van goede kwaliteit is, betrekleelijk weinig gebruikt wordt en elke winter zorgvuldig mot- vrij door U is weggeborgen? Niets dan goeds van die oude degelijke wollen badpakken maar ze heb ben een groot nadeel: de vrouw die wat zwaarder is en niet meer zo jong, ziet er i>» zo'n wollen bad kostuum meestal niet op haar voor deligst uit. En dat in een tijd, waarin dank zij lastex en andere moderne materialen badpakken te koop zijn, die het figuur als een handschoen omsluiten en een werkelijk corrige rende taak vervullen Zo'n goed modern badkostuum is niet goedkoop, en het valt te begrij pen dat veel vrouwen er eenvoudig niet aan dénken om voor die enkele zomerse weken per jaar een derge lijke aanschaf te doen. Maar met uw badpak is het eigenlijk precies zo gesteld als met een avondjapon. Bei de worden betrekkelijk weinig ge bruikt, beide dienen jaren mee te gaan, daarom moeten ze van uitste kende kwaliteit en onberispelijke coupe zijn. Die beide laatste eigen schappen moeten betaald worden, dat weef een kind. Maar goede kle ding betaalt zichzélf, ook goede bad kleding. En zult U niet veel plezie riger zonnebaden in de overtuiging dat U er al bent U „maar" op het strand onberispelijk uitziet f ~üan otcuH) C iet ozcutu 1* het reeds niet zo dikwijls tot Z\ vervelens toe te pas gebracht 1 v was, zodat het de eerste fr.v heid lang verloren heeft hoe ver- kw-Jtkend zou het dan ia deze vaak lusteloze en banale tijd zijn om te boniuren op het themaPoëzie schuilt overalHet moet er toch maar eens op gewaagd worden, want ik weet hoe bedroevend veel lezeressen èn lezers vooral niet te vergeten geneigd zijn zich over te geven aan een stemming van ontmoedigde afkeer. Het leven? niets meer aan tegen woordig is een conclusie die mij herhaaldelijk in de oren wordt ge zucht. Nergens is meer rust of atiite te vinden: over de grote atille heide scheren straaljagers, langs de oever van een snelle vliet kwaken de kof- fergrammofoos» en wie rusten wil ia het groene woud moet schichtig een goed heenkomen zoeken voor da draagbare radio's. Alle schilderachtigheid wordt ge offerd aan de almachtige techniek die maar zo heerlijk blijft voortschrij den. Wij mogen alleen nog meer ge standaardiseerd, gevitamineerd en ge- V egaliseerd door het leven marcheren, zelfs Ot en Sien zijn bleke, verveelde en neuswijze ©udeJuitjes geworden; met paardestaart en lange broek slenteren zij langs alle geneugten van hun kindertijd met een u-.td-rukktng van: Vertel ons eens wat nieuws, dit zijn wij al jaren te boven. Wie zo zucht heeft het grootste gelijk van de vismarkt zo lang hij met treurig geloken ogen achter dichte gordijnen blijft zitten. Maar hij wordt in het onge lijk gesteld wanneer hij de moed op brengt de neus onbekommerd buiten de deur te steken, bereid om met wijd open ogen en oren de wereld in te'stappen. Zelfs met de meest dras tische bestedingsbeperking en jie meest onheilspellende massaficatie is er in die wereld van ons nog zo on noemelijk veel poëzie verscholen, en het is nog altijd maar enkele de kwes tie wie ze wèl, en wie ze niét kan vinden. 1 Dit alles kwam mij in de gedach ten door een toevallige blik op een plaatjespagina, waarop een Chinese circusartiest aan het stoeien was met zijn twee kleuters. Op zich zelf i#dit een tafereeltje dat ons in alle talen en toonaarden al tot geeu wen s toe wordt voorgeschoteld, zodat wij tenslotte alle publieke demonstra tes van gelukkige families pappie, mammie en Jan plus Marietje hart grondig beginnen te wantrouwen, want er zullen wel weer wasmidde len, conserven of tandpasta aan die stralende zonnigheid te pas zijn ge komen. Ec zal niet zeggen dat bij d:t stoei partijtje óók niet een reclame-mu ziekje meeklonk, maar wie zou dit niet van harte gunnen aan een gezin dat gevieren zo hard en riskant sap pelt voor de dagelijkse boterham. Juist daarom klonk dat ene poëtische nootje des te fijner en zuiverder. Want het kleine meiske heet in hun moedertaal Rozeknopje, en de kleine jongen Diepblauwe Zee. En al mag dat misschien in het Hemelse Rijk, nog even gebruikelijk en onopvallend zijn als bij ons dat meergenoemde Jan en Manetje het moet toen maar een poëtisch moment zijn ge weest toen een ouderpaar tot deze zoetklinkende keuze kwam. Iets van de tedere poëzie moet toch blijven doorklinken in het leven van zo'n Chinees of Arabisch of Indiaans mensenkind, dat bij alle misschien harde arbeid en strenge maatschap pelijke code toch altijd de welluiden de vertedering van die ouderlijke naamgeving heeft om zich mee te koesteren. Wat doen wij met onze vaak prachtige, zinvolle en sonore doopnamen? Zij doen hoog stens nog dienst in officiële documen ten, bij doop en trouw en rouw. Ver der worden zij op de ergerlijkste ma nier verhaspeld en verminkt. Het sta tige Elisabeth wordt Bep, het lief lijke Mabelia Maps - Cornelia, de moeder der Graechen, heet vandaag Koks, en de keizerlijke Maximiliaan laat zich als een hond met Max roe pen. Ach. en waar zijn al die fraaie versvoeten gebleven, die de meisjes wereld, om met Dante Gabriel Ros- setti te spreken, tot een welluidend samenspel van „Sweet symphonies" maakte: Cordula en Gisela, Ursula en Aurelia, Machteld en Stefanie, Es- tella en Wendela? Wie zich al door traditie zo'n zoet klinkend versiersel bij de geboorte kreeg omgehangen, beijvert zich reeds in de schooljaren om zich een afkorting aan te schaffen. Want het gemak dient immers overal en altijd de mens: maar hoevelen beseffen dat de poëzie aan alles en iedereen libellenvleugels schenkt? SASKIA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7