Eindhovens tweelingencongres met feestelijke optocht geopend Opstellen wedstrijd SNELPON voegtdegekstedingensamen HOUT UIT NIEUW-GUINEA'S WOUDEN OP DE WERELDMARKT FINANCIERINGSMOEILIJKHEDEN VOOR GEMEENTEN IN 1956 Op haar bestemming PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 JUNI 1957 INTERNATIONAAL DUALISME Nederlanders terughoudend door niet nakomen Oirschotse afspraak (Van een speciale verslaggever) Een ongekend dualisme is Eindhoven voor een paar dagen gaan beheersen Tweelingen lilt allo windhoeken van ons land, uit België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, ja zelfs uit Zuld-Alrika, mannelijke en vrouwelijke tweelingen en tweelingen van gemengd geslacht, tweelingen tussen G en 92 jaar, charmante en minder charmante tweelingen, maar bo venal goedgeluimde tweelingen, die een verbeterde reprise willen verlenen van het eerste tweellngencongres, dat twee Jaar geleden in het nabije Bra bantse dorpje Oirschot werd gehouden. We hebben er vele bekende ge zichten gezien. Er waren onder an dere de muzikale gebroeders Steiner uit Oostenrijk en de gezusters Clot- hilde en Elfriede Rauscher (26) uit het Beierse München. Wanneer er weer een prijs uitge reikt zou worden voor de meest ge fotografeerde tweeling van het con gres, dan zouden de laatsten ei waarschijnlijk, evenals twee jaar ge leden, voor in aanmerking komen, hoewel zwaar beconcurreerd ditmaal door de gezusters Truus en An Roet- gerink uit het kleine Overijselsc Enter, die het Eindhovense gebeuren een welkome aanleiding hebben ge vonden om dc textielzaak van moe der oen paar dagen in de steek te laten. Ook dit tweetal bewaart de beste herinneringen aan het eerste congres. Helaas blijkt dat niet voor alle deelnemers van destijds te gelden. Velen hebben do organisatoren van nu geschreven dat ze verstek laten gaan omdat ze wat teleurgesteld zijn. Er was immers beloofd, dat door middel van een tijdschrift een band gelegd zou worden- tussen de deelnemers van het Oirschotse con gres en op dia belofte had men grif een geldelijke contributie gegeven. Van dit tijdschrift is echter maar één keer een nummer verschenen Het geld is gebruikt om het grote deficit zoveel mogelijk weg te wer ken Deze dingen zijn aan het licht ge- VOETGANGERS: LINKS Vele voetgangers menendat zij er het beste aan doen op buitenwegen rechts te lopen. Dat is een gevaar lijke dwalingdie al velen het leven heeft gekost. De A.N.W.B. wijst er dan ook op, dat voetgangers wettelijk verplicht zijn om op wegen buiten de be bouwde kom. links te lopen, wanneer een voet- of rijwielpad ontbreekt. Vooral bij duisternis is deze wette lijke bepaling sterk sprekend. Want juist in het donker zal het verkeer 'de rechts op de rijbaan lopende wan delaar niet of te laat opmerken. Wanneer dc voetganger links loopt ziet hij zelf het verkeer aankomen en hij kan tijdig uitwijken in de berm. Stedelingen, met vakantie on het 'platteland, houdt links xcanneer U op de ryweg bent aangewezen. Is er een voetpad, rijwielpad of brede berm, kies die dan want dódr is het altijd veiliger dan op de.rijbaan voor het snelverkeer! Zo adviseert de A. N.W.B. Grenst er een rijwielpad aan de rijbaan dan xnoet de voetganger de kant van het rijwielpad kiezen die het verst van de rijbaan afligt. komen bij de organisatie van dit tweede tweelingencongres. Ze heb ben tengevolge gehad, dat de initia tiefnemer van dit alles, de sympa thieke Jan Louwers, zich om per soonlijke redenen uit de organisatie heeft teruggetrokken, nadat hij aanvankelijk alle medewerking er aan had gegeven. Daarom willen de organisatoren van nu voor alles pro beren een sluitende rekening te krij gen. Er is nu een bijdrage van f 35.per tweeling gevraagd als inschrijfgeld. 300 a 400 tweelingen het precieze aantal viel op don derdagavond niet te bepalen heb ben dit offer gebracht. Uit Zuid- Arika, uit Durban, zijn er de 20-ja- rigo Goorge Russell en Craigh Wil liam Smyth, die op doorreis zijn naar Amerika. Een krantenberichtje heeft hun aandacht op het congres gevestigd. Het jongste stel dat aanwezig is- komt uit Keulen. Het zijn de zes jarige Claudia en Maria Steffens, die met vader en moeder op vakan tiereis zijn en Eindhoven nu een ge schikt reisdoel hebben gevonden. Van achter het IJzeren Gordijn zijn geen deelnemers komen opdagen, 'och de Polen hebben een geluk wens aan de organisatoren gezonden, waarin overigens spijt betuigd werd, dat geen afgevaardigden uit War schau, of Lodz aanwezig konden zijn. Uit wat we tot nog toe schre ven, en ook uit het feit dat de tweelingen donderdagavond in feestelijke optocht met muziek van verscheidene fanfarekorpsen door Eindhoven trokken naar de feestelijk aangeklede Philips ju bileumhal zou kunnen worden af geleid, dat het tweede tweelingen congres alleen maar eén gezelllg- heidsfeest is, een interessante bij eenkomst van opvallende men sen. Met nadruk wijzen de orga nisatoren echter erop, dat dit congres slechts een aangename omlijsting is van een weten schappelijk doel om de volksge zondheid te dienen. In de komen de dagen zullen de tweelingen zich aan enkele kortdurende proeven onderwerpen, onder an dere smaakproeven en gebitsaf- drukken. Voor het bestuderen van de erfelijkheid van zeer zeld zame kenmerken of aandoeningen zegt men, dat dit congres van het grootste belang is. Terwijl de geleerden vervolgens tal van interessante wetenschappe lijke aspecten van de één- en twee- eiïge tweelingen zullen bespreken, zullen de tweelingen zelf zich met elkaar kunnen meten op kunstzinnig en sportief gebied. Er staan zang en voordrachtswedstrijden op het programma, zo goed als rolschaats en goocheldemonstraties. Want al dit talent schuilt onder de congres- •serende tweelingen. Vaak zelfs in zo'n getalenteerde vorm, dat men zich die liefhebberij tot vak koos. Terwijl we dit alles schrijven In een lawaaiig hoekje van do grote feestzaal, danst het congres, daar mee een harmonieus dualisme de monstrerend als nimmer tevoren. EXPLOITATIE BEGONNEN De heer Borgmart is optimistisch Als de hoer C. J. Borgmart, die in Manokwari kortgeleden een houtza gerij gebouwd heeft, gelijk krügt, dan zullen de wouden van Nederlands Nieuw-Guinea binnen niet al te lange tijd een factor van betekenis vormen op de internationale houtmarkt. De heer Borgmart heeft een groot deel van zyn kennis in de hout-indu strie en de houtvesterij opgedaan in de Amerikaanse wouden. Voor zijn zagerh bij Manokwari heeft hij Schot se en Zweedse machines, Amerikaan se werkwijzen en Papoea-arbeiders gebruikt, en voor de studie van de «ouden gebruikte hy zyn jarenlange ervaring. De conclusie van de heer Borgmart is dat een groot deel van de vrijwel oneindige houtreserves in Nieuw-Gui nea, op economisch verantwoorde wjj- Slechts geleidelijk effect investeringsbeperking Hét jaar 1956 is voor de voorzie ning In de kredietbehoeften van de lagere publiekrechtelijke lichamen, in het bijzonder de gemeenten, een bewogen jaar geweest, zo deelt de N.V. Bank voor Nederlandse Ge nieenten in haar verslag over 1956 mee. De „verkrapping" op de kapi taalmarkt belemmerde de gemeenten in het aantrekken van de nodige fi nancieringsmiddelen op lange ter mijn, nodig voor hun dikwijls om vangrijke investeringsprogramma's. Eén beperking van de investerin gen, die hierdoor noodzakelijk werd. kan echter eerst geleidelijk effect sorteren, doordat die vrijwel alleen op de nieuwe investeringen toege past kan worden en moeilijker op die, waarvan de realisatie reeds is aangevangen, doch nog niet vol tooid. Een evenwicht tussen investe ringen en financieringsmogelijkhe den kan derhalve pas na verloop van tijd worden bereikt. Het bedrag dat de gemeenten in 1956 aan nieuw geld en rijksvoor schotten opnamen, steeg van f 861.18 milioen in 1955 tot f 884,6 miljoen in 1956 Het bedrag, dat aan onder handse -geldleningen werd opgeno men, is in 1956 belangrijk terugge lopen, namelijk van f 958,3 miljoen tot f 744.2 miljoen. Daarentégen verschenen de gemeenten in 1956 weer met obligatieleningen op de publieke kapitaalmarkt, waarop zij voor een bedrag van f 145,2 miljoen opnamen. Het totaal van de aflossingen op de leningen en de riiksvoor- schotten bedroeg in 1956 226.2 miljoen (in 1955 218.1 miljoen) Het totaal van de vaste schuld der gemeenten bedroeg op 31 de cember jl. f 8.035 miljoen. De netto vlottende schuld beliep op die datum een totaal van onge veer f 749 miljoen, dat is f 491 miljoen meer dan een jaar daar voor. De provincies namen in 1956 f 51 miljoen op de kapitaalmarkt op. Af gelost werd een bedrag van f 19 miljoen, zodat het netto beroep op de kapitaalmarkt f 32 miljoen be draagt. De Bank voor Nederlandse Ge-* meenten heeft in het verslagjaar 546 leningen tot een totaal bedrag vaö f 158,3 miljoen kunnen verstrekken. Op 1 januari 1957 bedroeg het to taal der verplichtingen uit hoofde van onderhandse leningen en obli gatieleningen f 1.390.018.394. Het to taal van de uitstaande leningen be liep op die datum f 1.392.208.058. De winst- en verliesrekening van de bank wijst een saldowinst aan van f 1.175.417. Voorgesteld wordt 7 procent dividend uit te keren. Het dan overblijvende bedrag wil men bestemmen voor diverse reserverin gen. ze in exploitatie kan worden gebracht. Europese en Australische triplexfa- brieken werken reeds enige tyd met stammen die in Nederlands Nïeuw- ;Guinea gekapt zijn. Op de lange duur zullen er in Nederlands Nieuw-Guinea triplex-fabrieken komen, want de la gere produktiekosten daar zijn van groot belang. De heer Borgmart verklaarde dat de „hardwoods" de boomsoorten met hard hout, het duurst in exploitatie zijn, omdat men ze niet, zoals met de zachte houtsoorten het geval is, op de rivier stroomafwaarts kan laten dry ven tot aan de zagerij. De harde hout soorten moeten met vrachtauto's ver voerd worden. De ongeveer honderd Papoea's die in de zagerijen werken, staan on der Nederlandse voormannen. Zn hebben zich de handigheid die bij 't bedienen van de machines nodig is, verrassend snel verworven. Hun vakopleiding duurt weliswaar lan ger maar de grootvaders van deze Papoeas waren per slot van reke ning kannibalen en in twee ge neraties van de oertyd overscha kelen naar de moderne industrie is een allerminst lichte opgave. Op het ogenblik wordt de gehele pro- duktie van de zagerij te Manokwari in Nederlands Nieuw Guinea ver werkt. Naast de zagerij ligt de scheepswerf, die kortgeleden gereed gekomen is. "De wouden van Nieuw-Guinea beho ren tot de beste van de wereld", zegt de heer Borgmart, die hoopt het vier voudige te kunnen produceren van wat zyn zagerij thans aflevert. „Met behulp van moderne installaties ho pen wy de hout-industrie te maken tot een van de belangrijkste in Neder lands Nieuw-Guinea die een afzetge bied kan vinden op de markten in Zuioost-Azië en Australië". Het uitstapje van de os Albrecht Dit is het verhaal van de os Albrecht die twee dagen lang lang de schrik van de Beier se alpen is geweest. Toen de zomer kwam was Albrecht zoals al le jaren naar een hoog gelegen bergweide ge bracht. Maar lang bleef h[j daar niet. Of het nu heimwee was, of dat de \jle berglucht hem overmoedig maakte is niet te zeggen, Al brecht liet. de edélweis in de steek en zocht de valleien op, zich onder- xoyl tevreden stellend met het voedsel dat hij aantrof aan de kant van de weg. Zijn tocht voerde hem naar een grote ver- keersvsegwaar hij even met een motorrij der in conflict raakte over het recht van voorrang. Het conflict was al gauw beslist in het voordeel van Al brecht. Een automobi list die was uitgestapt om de motorrijder te hulp te komen, oor deelde het by een na dere beschouwing van de vechtcapaciteit van een os maar beter om zeer snel de benen te nemen. Hij zag onmid dellijk dat zijn inzicht juist was geweest, want Albrecht wierp zich op zijn arme wa gen als was het een 'tergende torero en wip te hem met enkele krachtige stoten enke le meters verder over de rand van de weg. Hélemaal zonder scha de kwam albrecht er ook niet vanaf. Hij liep enkele vemcondin- gen op in de stryd te gen de motorrijder en verloor een hoorn aan de wagen. Toen hij zijn tocht naar de warme stal vervolgde, kwa men daar nog een aan tal verwondingen bij door 'n tweede botsing die hij had met een motorfiets. Hij verliet hierop de verkeersweg en strompelde dwars door de bossen naar 'n boerderij van zijn heer, die hij twee dagen na zyn vertrek van de bergweide bereikte. Het einde van Al- brechts' odyshsee was zoals het einde van een klassiek heldendicht behoort te zijn. Zyn verwondingen waren zo ernstig, dat de eigenaar gedwongen was hem heen te zenden naar de Elysische vélden, die voor een os verborgen liggen achter geurige dampen van ossen staartsoep. Daar kan hy nu vertellen, hoe de ossen zich ondanks al le technische vooruit gang op aarde nog te gen de kunstmatige 'krachten van een mo tor weten te handha ven. voor de zeeuwse jeugd De reislust in Nederland neemt vooral onder de Jongeren voort durend toe. Welhaast iedereen maakt een zomeruitstapje en er zijn bijna geen scholen meer die geen schoolreisje op het program hebben slaan. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant kreeg uit onder wijskringen het denkbeeld aan de hand gedaan een opstellen wedstrijd over schoolreisjes te organiseren. Wij voldoen gaarne aan dat verzoek en schrijven hierbij deze opstellenwedstrijd uit voor alle jongens en meisjes, die zitten in de zesde klas van de lagere scholen in Zeeland. De belde inspecteurs van het lager onderwijs in Zeeland ver klaarden sympathiek te staan tegenover het denkbeeld en reeds zegden 86 hoofden van lagere scholen in Zeeland hun (of haar) medewerking toe. Dank zij deze onmisbare medewerking van de hoofden der lagere scholen en ook van de onderwijzers (essen) der zesde klas staat thans reeds vast, dat deze wedstrijd zal slagen. Het ligt in de bedoeling, dat de leerlingen der zesde klas na het schoolreisje zo spoedig mogelijk hun opstellen maken. Daarna ver richten schoolhoofd en klasse-onderwijzer(es) een voorselectie. Do beste vier opstellen worden toegezonden aan de „Jury Opstellen wedstrijd Provinciale Zeeuwse Courant", Markt, Middelburg. Uit alle ontvangen opstellen wjjst de jury de tien beste aan Voor geheel Zeeland. Deze opstellen worden gepubliceerd. Aan de prijs winnende tien kinderen wordt in de najaarsvakantie als beloning een tweedaagse reis naar Amsterdam aangeboden. Twee onderwijzers en een onderwijzeres zullen uitgenodigd worden dit gezelschap te begeleiden. Het deelnemen aan de wedstrijd brengt zomin voor de scholen als voor de leerlingen kosten of verplichting mee. Het doel van de wedstrijd is uitsluitend het wekken van belangstelling voor het reizen en het bevorderen van de kennis der Nederlandse taal. De jury voor deze wedstryd Is samengesteld op brede basis, zodat alle richtingen van het lager onderwys erin vertegenwoordigd zijn. Deze jury zal geheel vrij ^Un In het vaststellen van beoordelings factoren en in hot aanwijzen van de pdysvvinnaars of -winnaressen. Wij vonden dr. J. van 1 lam, leraar Nederlands te Middelburg bereid het voorziterschap van de jury te aanvaarden, terwij! daarin zitting namen als lid de heren J. G. Baeten, hoofd Sint-Paulusschool (r.-k.) te Vlissingen, L. C. Velthuizen, hoofd Ireneschool (prot.) te Goes en J. Blok, hoofd Prinses Marykeschool (openbaar) te Axel. Van harte hopen wij, dat deze wedstrijd een succes zal worden en dat tijdens de najaarsvakantie tien uitblinkers uit onze Zeeuwse jeugd een prettig reisje naar 's lands hoofdstad zullen maken. Er is daar zoveel te zien en de stad ligt zover van Zeeland, dat een eendaags reisje weinig bevredigend is. Vandaar de tweedaagse reis en ook de meer-intensieve leiding door twee onderwijzers en een onderwijzeres. Als uiterste termijn voor het sluiten van de wedstryd is gekozen 15 september aanstaande. REDACTIE PROV. ZEEUWSE COURANT. Feuilleton door Flare Breton Smith Ann liet hem voorbiigaan en sloot toen de voordeur. „Ik heb wat koffie voor u gezet." hernam ze stiifjes. „Dan u zeer", herhaalde hij en liep met iets lichtere tred door de gang naar de spreekkamer. Misschien sprak ze wel altijd zo tegen mensen die ze pas kende en bovendien maak te dat tikje koude hooghartigheid haar in zijn ogen nog aantrekkelijker. Allicht zou hij straks, bij een kop kof fie. het ijs een beetje, kunnen ont dooien. Hy was er zelf verbaasd over, dat hij zo naar wat genegenheid van haar kant verlangde.' Eenmaal in de spreekkamer, druk te hrj even op de voor hem staande schel, ten teken dat h- reed was, de natiënten te ontvangen. Toen de laatste natiënt vertrokken was, wachtte Ann in de zitkamer met koffie, kaassandwiches en cake, waarin zelfgemaakte bramengelei. Dat alles stond op een tafeltje dicht bij liet haardvuur, want het was een vochtige, kille oktoberdag en tijdens het spreekuur was de lucht steeds meer betrokken, terwijl er ook wat regen viel. Johnny keek het warme, "czcllige vertrek eens rond en glimlachte Ann vriendelijk toe. „Dit is precies wat ik nodig had", riep hij uit. „Wat heb ik een trek!" Terwijl Ann de koffie inschonk, vroeg ze om iets te zeggen: „Hebt u het nogal "goed in uw pension?" „Och, niet slecht, lachte hij „Maar een beetje eentonig. U t hoe het gaat in die pensions. Van/* ben ik inijn twna'fuurtje nrsfelo n". „Eet de sandwiches dan op", noodde Ann gastvrij, instinctmatig wat minder afkeer voor hem gevoe lend. „Ik kan er nog meer maken". „Dank U", zei hij, waarbij het haar opviel hoe jong hij nog was. Hij had nog niet lang in de stad ge woond, zodat heel weinig mensen hem goed kenden. Men wist alleen, dat hrj geen ouders meer had en de assistent was van dr. MacDree, wat betekende, dat hij alle nare baantjes mocht opknappen en geen kans kreeg voor de interessante gevallen. Ze praatten wat over koetjes en kalfjes: over het weer, de films die ze hadden gezien, over boeken enzo voort, toen hij eensklaps, tot Anss schrik, met verrassende openhartig heid vroeg: „Wat heb ik die eerste keer mis daan, dat U zo het land aan me kreeg?" „Ik vond het niet netjes, dat U, toen U mijn zuster thuis bracht, In eens geen nototie meer van haar nam". Hij keek haar ontsteld aan. „Ja, maar zó was het niet", verzekerde hij. „Ik bedoel, dat ik haar vooraf helemaal niet kende". „Hm", hernam Ann, haar voor hoofd fronsend, „maar U had haar toch van het bal, waax^heen ze in ge zelschap van Charles Henderson was gegaan, thuisgebracht". „Ik zal U precies vertellen wat er gebeux'd is", zei hij verlegen, maar heel ernstig. „Ik had uw zuster nog nooit ontmoet en eerst toen we op het punt stonden, naar huis te gaan, stelde iemand me aan haar voor. We begonnen een gesprek en daarop verzocht uw zuster me, haar thuis te willen brengen. Ja", ging hii bij na alsof hij zich verontschuldigde, voort, „ik kwam tot de conclusie, dat ze met dieCharles niet waarruzie had gekregen. Dit huis ligt op mijn weg en toen we hier aankwamen, nodigde zij me uit, binnen te komen. Nu ja, ik voelde me eenzaam, en ik ken nog weinig mensen en dus Ann staarde hem wat verdrietig en berouwvol aan. „O!" riep ze, mei de handen voor haar hevig blozende wangen, „Wat spijt me dat, wat spijt me dat erg! Och", voegde ze er flauwtjes lachend aan toe, „dat doe ik nu altijd. Ik maak verkeerde ge volgtrekkingen en vcroox-deel de mensen zonder hen gehoord te heb ben. Ja, het spijt me vreselijk!" „Nu", grinnikte hij. „Het is al goedals U nu maar niet boos meer op me bent". „Natuuiiijlc niet; ik schaam me alleen zo", hakkelde Ann. Hoe dik wijls had haar vader al verteld, dat ze niet zo gauw op haar teentjes moest zijn getrapt, niet zo vlug in haar oordeel over anderen. Johnny Thornton raakte even haar hand aan. „Kom vergeet het alstublieft. In elk geval kunnen we nu vrienden zijn. nietwaar?" „Ja, vrienden", antwoordde ze met een beverig lachje. ..De handerop dan", glimlachte hij, zijn hand uitstekend en de hare een ogenblik, maar niet overdreven stijf, vasthoudend. Toen keek hij naar de klok en stond op. „Dank vriendelijk voor de lekkernijen. U hebt mijn leven gered", zei hij, jon gensachtig overdreven. „Maar nu moet ik gaan". Ann stond eveneens op. Het bleek dat ze vrijwel even groot waren. „Nog een ziekenbezoek?" vroeg ze. Hij knikte. „Ja, een bevalling. Ik ben er al twee keer geweest en heb beloofd vanavond nog eens te ko men. Och", vervolgde nij, terwijl hij miJ -jjg„dit t A avertenttej De snelste VELPON peinzend over zijn kin streek, verschilt allemaal zoveel van het werk in het ziekenhuis". „Ja, dat zegt paps ook". „Ik houd van uw vader", zei Johnny eensklaps glimlachend. „Had hij maar een assistent nodig. Och, misschien had ik dat niet moeten zeggen", voegde hij er met een vuurrode blos aan toe. „U hangt ge loof ik nogal aan elkaar", bracht hij plotseling het gesprek op een ander onderwerp. „Vindt U?" vroeg Arm verrast. „Hm... en of! U moest eens horen, hoe lief uw zuster Suzy over U spreekt. Het is gewoonweg prach tig!" Hij grinnikte om haar hoge kleur. Ann was steeds verbaasd over die bewering, want Suzy nam steeds het air aan alsof alles vanzelf sprak. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6