Rust aan het strand van Cadzand Tbc-bestrijding op Walcheren gaf bemoedigende resultaten JEUGDKAMPIOEN LOUWERSE TE YERSEKE OP DE GOEDE WEG BLANKENHEYM PROVINCIALE EBBUWEB COURANT ZATERDAG 22 JUNI 1957 ZEELAND VAKANTIELAND Wie rust zoekt na een jaar van jachtig rennen, wie wil mymeren achter een hengelstok aan zee of kanaal, wie graag In de duinen dwaalt zonder de pas afgesneden te zien door afwijzend prikkel draad, die ga naar Cadzand aan de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen. Wie het ruisen van de zee zonder geschreeuw van dagjesmensen wil horen, wie warm loopt voor zee schepen varend langs de kust te gen de achtergrond van de Walcher se duinenrij en wie niets anders wenst dan lui in het zand liggen, ook die ga naar Cadzand. En heeft men al deze genoegens gesmaakt en is de vakantie nog niet ten ein de, dan kan men de fiets, bus of benen nemen naar het natuurre servaat het Zwin, de door prins Maurits aangelegde vestingwer ken van Retrenchement, de her tenkamp van Groede of de Belgi sche steden Knokke, Brugge en Gent. In een diepe duinpan Argeerts Eugeen hoort de hele dag net geraas van klinkhamers en boren op een Antwerpse EDO BÖHM ..in blauwe badjas.. scheepswerf en zijn broer Raphael het getoeter en motorgeronk van het verkeer ln deze stad als hij achter het stuur van zijn taxi zit. „Kom" zeiden de broers gisteren tot hun echtgenoten en Raphael zei nog eens „kom" tot zijn vier jarig dochtertje Ingrid, „we ne men een paar snipperdagen en la ten de herrie uit onze oren waaien in Cadzand". Met de Citroën van Raphael, die hg volgens zijn zeg gen heeft kunnen overhouden door enkele dronken zeelieden met dik ke portefeuilles de keel af te snij den, was men in enkele uren op de plaats van bestemming. Fluks werd de tent uit de kofferruimte gehaald, ontrold en neerpprikt in een diepe duinpan. „We hebben geen kampeerkaart en ook geen vergunning van de burgemeester en ondanks dat ook nog geen be keuring", zei Argeerts, gapend op een luchtbed in het gras. Hij was kennelijk een beetje vermoeid door het zwemmen. „Maar het water was heerlijk!" „Wat zegt De Bilt" roept Ra- pael vanuit de tent. „Hogere temperaturen". „Ah, dat is mooi" en de taxichauffeur in ruste stapt, zich kletsend op de blote borst, naar buiten. „Koffie?" nodigt htj uit. „Graag". Raphael duikt weer onder het linnen dak. Vijf se conden later staan we met een kroes pikzwart vocht in de handen. Tussen twee voorzichtige slokken In, vragen we de Belgische familie waarom ze Cadzand voor een lang weekend heeft uitgekozen. „Om dat het hier schoon en rustig is". De Antwerpenaren hadden over dit badplaatsje horen vertellen door hun oudste broer, die vroeger nog al eens met de zeilboot naar Breskens voer. Maandag gaat de reis weer huis waarts. Het zal een hele overgang zijn van het stille Cadzand naar het woelige Antwerpen. Maar misschien horen onze Belgen het rumoer daar de eerste dagen niet. Vanwege het zand in de oren. Ook Edo Böhm. uit Gelsenkir- chen was maar voor een paar TWEE MAAL ECHTPAAR EUGEEN nog geen bekeuring daagjes in de zuidelijkste badnlaats van Nederland. Samen met zijn vrouw was hij per auto hierheen getogen om een bezoek te brengen aan zijn Belgische vriend, die een bungalow aan de duinrand van Cadzand heeft laten zetten. Hij was niet spraakzaam. Edo, die in het dagelijks leven schoenen aan de man en de vrouw Iirobeert te brengen, moest kenne- ijk nog wat op temperatuur ko men. Kleumend in 'n blauwe bad- let glas. Alleen. Zgn vrouw had dat moment bezigheden elders. Jas zat hy op een terrasje achter _irm - Ssi hU nu van Cadzand vindt? „Jaaazette hij in, zweeg en dacht na. „Ik ben nog maar een paar uur hierhet waait nogal hèEdo BÖhm moest beslist nog even op temperatuur komen. De heer 1 „Ik wilde zo ver mogelijk van Gro- ningen en aan het strand en in Ne- |f derland zitten. Daarom ben ik met mijn vrouw en mijn dochtertje van vier jaar, Diaantje, naar Cadzand getogen om mijn drie weken va- kantie door te brengen". Dat ver- klaarde de heer X in witte trui en j§ pantalon, terwijl hii zijn -schop, waarmee hij een reusachtig zand- kasteel aan het graven was, even m liet rusten, e heer X noemen we hem maar, want hij weigerde zijn naam te zep<ren. „Ik ben advocaat en als U mijn naam in de krant j§ zet dan is dat reclame. En advo- caten mogen en willen geen recla- me maken". Meneer X dus. Hij was op Cadzand attent ge- maakt door een vriend van hem, die als dominee in Re- tranchement heeft gestaan. Bij nadere informatie bleek dit §j badplaatsje te beantwoorden aan zijn verlangen: „Rust". En daarvan genoot ook zijn vrouw, die heerlijk beschut tegen de n wind in een diepe kuil lag te le- zen. Vaste klanten Vaste klanten van Cadzand zijn de jjf heer en mevrouw Bakker uit Ter- neuzen. Reeds vijfentwintig jaar n tijgen ze 's zomers westwaarts. In hun ligstoelen op de blanke top der duinen lagen ze daar rustig over de zee te kIjken. Maar al is hij na veertig dienst- m jaren bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij nu gepen sioneerd en helpt zij nog als ver koopster in een damesmodezaak, voor een fikse wandeling langs het strand zijn beiden nog te vinden. „Schoenen uit en met de voeten in het water lopen, dan blijf je het langste fris", zegt de heer Bakker. „Zo zijn we menig keertje naar Knokke getippeld. Maar je moet wel rekening houden met het tij. Bij hoog water komt de zee name lijk zo dicht tegen de duinen aan, dat er geen strand meer over blijft". Ook dit echtpaar zoekt de rust ln Cadzand. Afgelopen zondag zijn ze echter wel even geschrokken. Toen kon men een duizend auto's en twee keer zoveel badgasten tel len. In heel die kwart eeuw was het nog nooit zo druk geweest, bii het weten van de Bakkers. (Advertentie) MODELWONING TE GOES Van de door Bredero'» Bouwbedrijf N.V. aan de M. D. de Groot straat te Goes voor verkoop gebouwde woningen is het pand no. 85 tot en met 13 Juli a.s. op alle werkdagen van 1417.30 en van 1921 uur ter bezichtiging opengesteld. Deze woning werd volgens ontwerp van het Adviesbureau Woning inrichting van de Zeeuwse Afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen ingericht door de volgende Goese zaken A. J. M. JACOBS, meubilering en stoffering huishoudelijke artikelen glas- en aardewerk verwarming knutselwerk sportartikelen wandversiering Lange Kerkstraat 11; FIRMA VAN WUYCKHUYSE, Lange Vorststraat 89; G. M. BROEKSTRA, Koningsstraat 5; J. G. HOLLESTELLE, Noordeinde 16; HOBBYHUIS, Lange Vorststraat 4; VAN STRIEN, Ganzepoortstraat 2; STURM, Lange Kerkstraat 5. Nieuwe Boerenleenbank in Ritthem geopend Burgemeester mr. P. Danlëlse van Ritthem heeft dezer dagen het nieu we gebouw van de Boerenleenbank „Ritthem" offjcieel geopend. Na de openingsplechtigheid Kwamen bestuur en genodigden in „Ons Dorpsleven" bijeen, waar de voorzitter, de heer H. M. v. d. Putte, een openingswoord sprak. Spreker gaf een overzicht van de totstandkoming van het nieu we gebouw. Gelukwensen werden aan- feboden door burgemeester Danlëlse, e heer Oudkerk uit Goes namens de Centrale Bank, de heer Kasse uit Veere namens de Ring en de heer Deurwaarder, secretaris van de Boe renleenbank Souburg. De heer Poel man bood het bestuur een klok aan. fAdvertentie llllllllllllllll MAZETFABRIEKEN tfi ZEVENBERCEN Ir. Geuze spreekt op de C.H.U.-zomerconferentie De Christelijke Historische Unie houdt van donderdag 1 tot en met zaterdag 3 augustus de zomerconfe- rentie 1957 in „Woudschoten" te Zeist. Op de avond van de openingsdag, zal de voorzitter van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus. een „Politiek praatje" houden. De volgende dag bespreekt ir. M. A. Geuze, Eerste Kamerlid, over „De Landbouwpolitiek", 's morgens te 10 uur, en mr. H. Mulderije, oud-mi nister van justitie spreekt 's avonds over „Subsidiëring kerkbouw". Drs. D. F. van der Mei, tweede ka merlid, zal de laatste dag, zaterdag 's morgens het woord voeren over de „Euromarkt". Eindexamen christelijke kweekschool Middelburg Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg werd de onderwijzersakte be haald door de dames: J. Boers te Ber gen op Zoom, H. J. Boom te St. Lau rens, S. A. J. Bostelaar te Kapelle, W. Daraen te Middelburg, A. H. Geuze te Bergen op Zoom, M. H. Mahakena te Koudekerke, F. Swennen te Biggeker- ke, M. P. van Tuil te Middelburg en J. A. G. Venhuizen te Amersfoort en de heren A. C. Dourleljn te Middelburg, M. C. Droogers te Oud-Vosemeer, J. Goedbloed te Middelburg, M. P. F. Haak te Terneuzen, T. R. de Haan te Middelburg, D. J. Kloosterman te Oudelande, C. M. de Meester te Elle- woutsdijk, W. A. Mieras te Axel, W. C. Riemens te Terneuzerr T. Schoon- aard te Middelburg en E. Tange te Souburg. Alle kandidaten zijn ge slaagd. ZEEUWSE DAMRUBRIEK Goed resultaat in nationaal kampioenschap De goede prestatie van d Zeeuwse jeugdkampioen J. Louwcrse in het nationaal kampioenschap hij eindigde bij de best geklasseerden is een aanwijzing, dat deze ambitieuze jongeman op de goede wég is. Enig al te lichtvaardig optimisme t.a.v. verdere successen in andere zwaardere toernooien zij hem gaarne vergeve want zonder een dosis gezonde eer zucht komt men er niet. Maar ook hy 7,al ervaren, dat de weg naar de hoog ste toppen van het succes maar door weinigen rechtstreeks kan worden afgelegd en dat het voor de meesten een vallen en opstaan is. Wat zyn spel betreft, het vertoont uiteraard de typische manco's, veroorzaakt niet alleen door gemis aan routine, doch ook door een nog niet voldoende gergpt inzicht. Dit is echter (nog) niet van belang: hoofd zaak is, dat de opbouw getuigt van die ondefinieerbare feeling, welke de rasdammer kenmerkt. Gevoegd daar bij enige fgne trekjes, welke enigs zins aan zyn plaatsgenoot de meesterdammer Rykse herinneren (hoe kan het ook anders) voorspellen wg Louwerse een succesvolle carriè re, mits hij aanvaardt, dat er nog zeer veel te leren valt. In dit licht bezien is het o.l. verstan dig, dat succesvolle jeugddammcrs niet te lang stilstaan bg hun eigen groep, maar het bereiken van de top aldaar beschouwen als een brevet van bekwaamheid voor de volgende groep, i.e. het eerste klassekampioenschap van Zeeland. Is ook dit kampioen schap eenmaal bereikt dan is de vol gende stan het toernooi om het hoofd klassekampioenschap van Zeeland. Hoe verleidelijk ook, moet toch het verdedigen van de jeugdtitel ln een volgend toernooi niet als de meest ge ëigende manier van verdere ontwik keling worden beschouwd. Ter demonstratie van Louwerse's spel volgt hieronder diens party tegen J. Krommendijk uit het toernooi om het jeugdkampioenschap van Neder land. Louwerse speelt met zwart. 1. 32—28, 19—23; 2. 28x19, 14x23; 3. 37—32. 10—14; 4. 41—37, 5—10; 5. 33—28, 17—21; 6. 28x19. 14x23; 7 39 —33, 13—19; 8. 44—39. 10—14; 9. 31 —26. 9—13; 10. 26x17,12x21; 11. 46— 41, 7—12; 12. 35—30, 21—27; Na wederzijdse terreinverkenning opent zwart de vijandelgkheden door het plaatsen van een voorpost op 27, de inleiding tot het niet gemakkelgke flankspelgenre. De zwartspeler heeft echter gelijk; om een all ï'ound speler te worden moeten alle systemen be- oroefd worden en de avontuurlijke ex perimenten niet ontgaan worden zelfs al staat er een titel op het s*^1 Dit wil niet zeggen, dat zwart's 12p zet theoretisch ook verantwoord is. Indien wit direct had gerea geerd met 3329 als inleiding op een tegeu-flankaanval zou de zwarte stelling zeer kwetsbaar zgn orden. 13. 32x21, 16x27; 14. 30—25, 4—9; 15. 50—44, 1—7; 16. 40—35. 11—17; 17. 34—30, 6—11; 18. 37—32, 11—16; 19. 32x21, 16x27; 20. 41—37, 7—11; 21. 44—40, 17—22; .Opvallend is de passiviteit van de witspeler. Waarom niet 3731 ge speeld als 22e zet? Hij dreigt dan niet alleen met 3328, doch bovendien leent de opstelling van de korte vleu gel zich uitstekend voor een fikse aanval op de wat tere linkervleugel van zwart, waarvan het steunpunt op veld 4 vroee-t'-disr is verlaten. De li nie 9—13—18—22—27 is na 3731 gevoelig voor elke combinatoire drei ging. welke gericht is op vcrwydering van de schgven op 13 en 22. 22. 30—24, 19x30; 23. 25x34, 13— 19; 24. 37—31, 23—28; De zwartspeler laveert nu even op de rand van de afgrond. De tekstzet is gedwongen door de dubbele drei ging 2823. Zwart aanvaardt de con sequenties van deze vooruitstrevende zet goed en stuurt alle troepen mee 25. 31—26, 19—23: 26. 42—37, 9— 13: 27. 37—31, 11—17; De plotselinge situatie na de 24e zet kan wit hoewel door hemzelf ver oorzaakt niet het hoofd bieden. Hy weet met de van alle kanten opruk kende zwarte ruiters geen raad en Ijltt""""' opV)"Uj- flo twakke zetten. Het nu volgende 49-44 is zelfs funest, omdat wit zichzelf onder graaft. Aangewezen was 3429x29, waarna b.v. 1419 verhinderd is we gens 2«21 en 38—32. 28. 49—44??, 14—19; 29. 34—30?? 19—24; 30. 30x19, 13x24. Tegen deze aanval is geen verweer meer mogelijk. Na 4742 volgde na- tuuriyk 2732 en 2430. waarmede deze korte doch kernachtige par tij op verdiende wijze door Louwerse werd gewonnen. JAARVERSLAG 1956 ZEEUWSE VERENIGING Geen patiënten met primo-t.b.c. in district Goes meer ingeschreven! Uit het jaarverslag over 1956 van de Provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der tuberculose biykt, dat evenals vorig jaar, de activiteiten der vereniging zich konden ontplooien in een rustige atmosfeer, waarin het mo- geiyk was de bestaande toestanden de consolideren en zich te bezinnen op de komende ontwikkeling in de volgende jaren. De voordelen der Indeling van de provincie in drie werkgebieden kwam duidelgk tot uiting. De bouw plannen voor de districtsbureaus t„ Goes en Terneuzen werden voorbereid en verder ontwikkeld, waarbij de meest geschikte plaats en de exploitatie vorm nog een punt van overweging uitmaken. Ook de verbetering en de vernieuwing van de Röntgenapparatuur in de districts- en kringbureaus vonden verder voortgang. In de naaste toekomst wachten nog verschillen de wensen op dit gebied op verwezenlijking. Dokter W. K. Schuling bracht over 1956 het jaarverslag uit van het district Middelburg. Nadat hg in het vorige verslag moest con stateren, dat de cijfers van Wal cheren en Schouwen-Duiveland nog duidelük achter bleven bg de algemene daling van het aantal actieve gevallen, dat landelijk vastgesteld werd en zelfs in op merkelijke tegenstelling stonden tot enkele districten met een bij zonder laag ziektecijfer, laat dok ter Schuling thans een opgewek ter geluid horen. Afgezien van enkele incidentele ge beurtenissen onder meer de school- infectie in Zierikzee en enkele infec- tiegevallen in Brouwershaven kan toestand op Schouwen-Duiveland, wat betreft de tuberculose, vrg be vredigend genoemd worden. Tot be sluit van het onderzoek van de Zie- rikzeese leerlingen werd in juni van alle leerlingen, ook de negatieven, nog 'n scheermbeeldfoto gemaakt, waarbij geen afwijkingen meer werden ge constateerd. Bg een massaal onder zoek, waarbg het team van de Goutu- do ingeschakeld werd, slaagde men er in de infectiebron in Brouwershaven te ontdekken. Vooruitgang Ook Walcheren toonde een bemoe digende vooruitgang, hoewel hier re latief toch nog vrg veel tuberculose wordt gevonden. Daar de tuberculine- index wellicht een aanwgzing zou kunnen geven, werden de Pirquet- cijfers van de schoolartsen van Wal cheren en Zuid-Beveland vergeleken. Daar hierbjj geen opvallende verschil len werden gevonden werd aan 't TNO gevraagd de schooljeugd door middel van de Mnntoux te onderzoeken. Dit onderzoek is nog niet beëindigd, maar men heeft de indruk, dat ook liierby geen onrustige factoren naar voren komen. Bij het eerste gedeelte van dit on derzoek op Walcheren werden (zon der Vlissingen) 7426 jongens en meisjes onderzocht. Het percentage „positieven" bedroeg 2.7 pet. (200 kinderen). Hoewel het onderzoek nog niet is afgelopen, kunnen enke le voorlopige conclusies getrokken worden. Het percentage positie ven in Middelburg ligt iets hoger dan in Goes, namelijk 2.7 pet. tegen over 1.8 pet. Enkele dorpen, als Westkapelle en Arnemuiden, liggen beduidend hoger, respectievelijk 3.1 pet. en 5.7 pet., wat historisch-epi- demiologisch verklaarbaar is. Mo menteel bieden beide gemeenten geen bijzondere zorgen. De herstelde patiënten werden fre quenter gecontroleerd. Daar een eventuele recidief soms pas na vele jaren ontstaat, worden oud-patiën ten eigenlijk niet meer van controle ontslagen. Herplaatsing in het ar beidsproces verloopt bevredigend, terwijl alle medewerking wordt on dervonden van de bijzondere Ar beidsbemiddeling. Tot slot meent dokter Schu ling te moeten opmerken, dat verschillende instanties soms, vermoedelijk door de algemene daling van de t.b.c.-cijfers, min der streng zijn ingesteld op de nog steeds belangrijke betekenis van deze in ectieziekte* die onder andere door de recidief-mogelijk- heden de doktoren steeds weer voor onaangename verrassingen kan stellen, waarbij de lage tu- berculine-index wel een fraai ge volg is van de t.b.c.-bestrijding, maar tevens een vruchtbare voe dingsbodem vormt bij eventuele infecties. Uiterste waakzaam heid blijft dan ook zeker gebo den! Het tevoren reeds gunstige beloop van de t.b.c. in Zuid- en Noord-Be veland, Tholen en Sint-Pliilipsland, heeft zich in 1956 in nog sterkere mate voortgezet, zodat het in okto ber zover kwam, dat er geen pa tiënten met primo-t.b.c. meer inge schreven stonden, behalve een pa tiëntje met pleuritus, aldus meldt de districtstuberculose-arts van Goes, dr. J. M. van Daal, in zijn verslag. Dr. Van Daal noemt dit een uniek feit in de t.b.c.-bestrijding in Zee land (en misschien in geheel Neder land Toch werd aan het einde van het jaar nog een patiëntje met een verse infectie ingeschreven, zodat het jaar eindigde met zowel bij de nieuw geregistreerde gevallen als bij het bestand twee gevallen met primo- t.b.c. Het blijkt, dat met 45 nieuwe ac tieve tuberculosegevallen een getal van 5.4 per 10.000 inwoners is ge vonden (in 1955 52 gevallen, dat is 6 per 10.000 inwoners). Het landelij ke cijfer is uiteraard nog niet be kend, maar bedroeg in 1955 8.3 per 10.000 inwoners. Het recidief getal blijft voor wat de nazorg betreft van dezelfde orde (18 van ae 45 en in 1955 20 van de 52). Het grote belang van de periodieke na-controle blijft in sterke mate gel den, gezien het feit van het relatief hoge percentage recidief. De werk hervatting leverde ook dit jaar geen bijzondere moeilijkheden op. Terneuzen In het verslagjaar van het district Terneuzen, waarvan het verslag werd uitgebraent door de arts H. D. J. Mey er, vond het opsporingswerk haar verdere ontplooiing. Een arbeidsana lyse van het C.B.-werk leidde tot het opstellen van een efficiente taakver deling, die goed voldoet. Een plotse linge vermeerdering van arbeid, bijv, een bevolkingsonderzoek op t.b.c., kan hierdoor soepel opgevangen worden. Vergeleken Dij 195o is er een achter uitgang van 71 tot 75 nieuwe actie ve t.b.c. In het verslagjaar hadden twee schoolinfecties plaats. Wat betreft de nazorg blijft een scherpe controle noodzakelgk, gezien het nog vrij grote aantal recidieven (dit jaar 11, vorig jaar 17). Dit jaar werd. sociaal gezien, meer aandacht besteed aan de nazorg. In het verslag van de districtsver pleegster te Terneuzen wordt opge merkt, dat het opvallend is hoe het werk gedurende 1956 zich onderscheid de van 1955. Terwijl het werk ln 1955 een meer oriënterend verkennend ka rakter had, was het afgelopen jaar over 't gehele terrein meer gericht op uitbreiding van de werkzaamheden, ondermeer verscherping der controle uitgebreider contactenonderzoek (de beroemde speld in de hooiberg zoe ken), wat vanzelf meer bureauwerk en attentie vr eg. Arbeidsmarkt in Zeeland Blgkens een publikatie van het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid is in de loop van de maand mei het aantal werkloze mannen in Nederland van 26.417 tot 24.369 ge daald, terwijl de bezetting van de aan vullende werken afnam van 12.292 tot 9906. In de landbouw is de behoefte aan arbeidskrachten voor de „verple- gingswerkzaamheden" de laatste ja ren voortdurend verminderd door de voortschrijdende mechanisatie en het toenemend gebruik van chemische on- kruidbestrgdingsmiddelen. Daar kwam dit jaar nog bg het koude en schrale weer in mei, waardoor de om vang van genoemde werkzaamheden nog verder werd beperkt, terwgl door de vroege inzaai en de trage groei van de gewassen deze werkzaamheden over een langere periode konden wor den gespreid. Het aantal benodigde arbeidskrachten was daardoor nog geringer dan anders in voorafgaande jaren. Het aantal werklozen bedroeg eind mei 1956 in Zeeland 442, Eind april en eind mei van dit jaar waren deze cijfers respectievelijk 1401 en 1058. per duizend inwoners zyn dat 16 en 12 werklozen. Uitslag eindexamen h.b.s. B Middelburg Aan de r.h.b.s te Middelburg ont vingen gisteren het diploma voor 5- jarige cursus h.b.s.: B Ella Tazelaar, Jan Boone, Peter Maljers, Adrie Roelse. Gerrit Waale Jan de Wilde en Leo Zelders, allen te Middelburg, Henk Ton en Wim Huijssoon beiden Serooskerke, Lein Cijsouw, Westka pelle, Atze Jellema, Domburg, Jan Louws, Oostkapelle, Jan Maljers, Ar nemuiden, Ko Mlnderhoud, Souburg en Rens Riemens, Sint Lauren Zes kandidaten werden afgewezen. (Advertentie) ouiue (met de baard) heeft de sleutel van de gezelligheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 4