Verkorting Belgische dienstplicht doet allerlei vragen rijzen mmoRV Amerikaanse wapens naar Zuid-Korea De dominee - op - de - band in het koffertje van de hoorcommissie VRUDAG 21 JUNI 1957 PROVINCIALE Z E B W 8 B COURANT HET PROBLEEM IS NIET SIMPEL Onderzoek gewenst naar kansen op aanwerving beroepspersoneel (Van een medewerker) Nu de Belgische regering heeft besloten de diensttijd te bekorten van achttien tot vijftien maanden is het niet te verwonderen, dat de Nederlandse soldaat zich gaat afvragen: kan het hier ook niet wat minder? Een zeer begrijpelijke vraag, waarop minister Staf inmiddels een antwoord heeft ge geven. Neen, zegt hij, dat kan niet. Kort en bondig, maar onbevredigend. Want op dat antwoord past de vraag: Waarom niet? Op die vraag willen wij wat dieper ingaan. De diensttijd varieert in de onderscheidene Europese landen van acht maanden in Finland tot zes en dertig maanden in Ierland. Nederland houdt daar tussen het midden met twintig maanden voor de dienstplichtige soldaat en Is vierentwintig maan den voor de dienstplichtige onderofficier en de reserveofficier. len, dat de minister op zjjn reis naar Nleow-Guinea heeft vernomen wat voor plannen zijn Belgische collega op dit punt heeft. De vraag of het verantwoord is de parate eenheden beroepskader plus dienstplichtigen te verminderen, is te herleiden tot de vraag of het acute oorlogsgevaar groot of klein is. Bij een groot acuut gevaar moet de pa raatheid zo hoog mogelijk zijn. Brj 'n klein acuut gevaar is dat niet nodig De leidinggevende beroepsmilitairen gaan er nog steeds vanuit, dat het De andere Navolanden in Europa hebben de diensttijd als volgt bepaald: Griekenland 24-27 maanden, Enge land en Turkije 24 maanden, Portu gal 18-24 maanden. Frankrijk, Italië en België 18 maanden, Noorwegen en Denemarken 16 maanden, West- Duitsland en Luxemburg 12 maan den. Van de neutrale landen noemden wij reeds de twee uitersten. De Zwe den houden zich aan 12 maanden, de Zwitsers en de Oostenrijkers vinden 9 voldoende, Spanje daarentegen houdt zijn rekruten 24 maanden onder de wapenen. De landen achter het IJzeren Gor dijn en Joego-Slavië doen er alle 24 maanden over. Van 'n vaste gedrags lijn in Europa kan men derhalve niet spreken. Zelfs niet van een vaste ge dragslijn binnen de Navo. Dat is ook geen wonder: in de westelijke demo cratieën is de duur van de dienstplicht een kwestie van overleg. Voor zover die democratieën deel uitmaken van de Navo beperkt dat overleg zich niet tot de eigen regering en net eigen parlement, maar wordt het ook op in ternationaal peil gevoerd. Elk land beslist echter zelf naar eigen inzichten, rekening houdend met een jegens de bondgenoten aan gegane minimale verplichting. Die verplichting is echter niet vastgelegd in een aantal maanden gedurende wel ke de dienstplichtigen onder de wape nen moeten blijven. Die verplichting bestaat uit het le veren van een minimale bijdrage aan de gezamenlijke verdediging: een fi nanciële bijdrage, een bijdrage in de vorm van havens, vliegvelden, pijplei dingen, radioverbindingen, oorlogs schepen. vliegtuigen legerauto's en tenslotte ook manschappen. Wat nu die manschappen betreft, dient men onderscheid te maken tus sen parate en mobilisabele eenheden De parate eenheden zijn de gekazer neerde, geüniformeerde, bewapende en geoefende troepen, die zonodig la minuten kunnen optreden. De mo bilisabele eenheden bestaan uit dienst plichtigen-met-groot-verlof burgers dus), aie opgeroepen, verzameld, ge kleed. bewapend en ingekwartierd moeten worden zodra de nood aan de man komt. Daar gaat altijd een dag of wat mee heen en bovendien zijn zij niet terstond perfect ingespeeld. De parate eenheden moet men ver der weer onderscheiden in beroeps militairen en dienstplichtigen. Be schikt een land over een verhou dingsgewijs groot aantal beroeps militairen, dan zou men zonder al te veel gevaar voor verzwakking de duur van de diensttijd voor de dienstplichtigen kort kunnen hou den. En ook net omgekeerde is het geval. Daarom kan men dan ook niet zeggen, dat een divisie van 'n land met 12 maanden dienstplicht de helft zwakker is dan een divisie van een land met 24 maanden dienstplicht. Afgezien nog van het feit. dat de samenstelling van de ene divisie heel anders kan zijn dan de samenstelling van een andere divisie gaat nimmer de redenering op, dat de kracht van een leger recht evenredig is aan het aantal maanden dienstplicht. De zaak is ietwat ingewikkelder. Men kan het echter wel zo stellen, dat men de diensttijd kan bekorten als men het percentage beroepsmilitairen per divisie opvoert. Daarvoor is nodig een groot aanbod van vrijwilligers. Blijkbaar twijfelt minister Staf aan de omvang van dat aanbod in België. „Ik moet het wonder van de Belgische vrijwillige rekrutering eerst zien", z.ei hij tijdens een persgesprek op Schip hol woensdag j.l. Wij weten niet of zijn twijfel gerechtvaardigd is. Do baan van beroepsmilitair is op de ar beidsmarkt een baan als elke andere: veel aanbod bij een goed loon en om gekeerd. Hoe de lonen en de arbeids voorwaarden voor de Belgische be roepsmilitair zijn is ons niet bekend. En wy kunnen ons moeilijk voorstel- WAT ZE ZEGGEN. Jean Rostand. Frans natuurkundige: „In het jaar 2000 zal een volautomatische denk- hulp precies zo vanzelfsprekend zijn als nu een bril of een vals gebit! Audrey Hepburn„Pas nadat men vertrokken is, staat men in-het mid delpunt van een partijtje". GEEN BEZWAAR. In de Belgische krant „Le Nord" stond deze adverten tie: „Handelshuis zoekt medewerker voor de klachtenafdeling. Hardho rendheid geen bezwaar" KETTING. In een warenhuis te Tokio betrapte de politie Mitsoesji Tani- moto, toen die bezig was, het hand tasje van een dame te plunderen. Ver volgens gingen de agenten naar het slachtoffer. Het bleek, dat die dame de zakkenroller niet had opgemerkt doordat zij zelf druk bezig was met het stelen van truitjes. gevaar groot is waarbij zij wijzen op net onomstotelijke feit, dat het aan tal parate divisies aan gene zijde van het IJzeren Gordijn groter Is dan het aantal aan deze zijde. Dat is natuur lijk niet de enige maatstaf, die men moet aanleggen. Ook de oorlogszuch tigheid moet men incalculeren. Het is eenter moeilijk daarvoor de juiste maatstaf te vinden, al mag dan van onze diplomaten en intelligence-offl- cieren worden verwacht, dat zij in staat zijn op dit punt de inlichtingen te verschaffen, die voor de beoorde ling nodig zijn. Overzien wfl het gehele vraagstuk van het inderdaad actuele onderwerp van de diensttijdbekorting dan komen wy tot de volgende slotsomnagegaan dient te worden. 1. of het percentage beroepsperso neel niet opgevoerd dient te wor den. 2. of de voorwaarden aanwezig zjjn tot het. eventueel opvoeren van de bezetting van beroepspersoneel. 3. of de opleidingsduur van de dienstplichtige niet bekort kan worden. 4. of de duur van de dienstplicht niet kan samenvallen met de duur van de opleiding. By dit onderzoek houde men rekening met militaire en politieke, maar ook met econo mische omstandigheden. Alleen de partijpolitiek in engere zin late men er buiten. COMMUNISTEN NU OP DE HOOGTE Russen hielpen Noord-Korea Het opperbevel van de Uno-stryd- krachten in Korea heeft vrydag, in een speciale vergadering van de ge mengde wapenstilstandscommissie, de delegatie van Noord-Korea op de hoogte gebracht van de beslissing om de Uno-striidkrachten in Zuid- Korea te versterken met Amerikaan se wapens straaljagers en straal- bomnienu erpers van de laatste typen, die de atoombom vervoeren kunnen, tanks en later wellicht raketten en atoomwapens. De reactie kwam, zoals verwacht, onmiddellijk. Generaal-majoor Jung Kook Rok. de Noordkoreaanse delega tieleider zei, dat Zuid-Korea dus geen basis wordt voor een atoomoorlog. Hij noemde het besluit de eerste stap naar een nieuwe oorlog. De annulering van de ontwapenings clausules uit het wapenstilstandsver drag was noodzakelijk geworden. Maanden geleden hebben de Noordko- reanen hun leger met Russische wa- pens aangevuld, en hun luchtmacht, die onder het bestand absoluut geen bestaansrecht had, opgebouwd tot een sterkte van omstreeks 1000 vlieg tuigen. Tanker nu in Falmouth De Nederlandse sleepboot „Thames" heeft vrijdag de Amerikaanse „Sto ny Point", zwart van 't vuur waar door hij werd geteisterd, tot voor de haven van Falmouth in Cornwall ge bracht. Tien mijl buiten de kust bleef de sleper met zijn vracht liggen. De havenmeester van Falmouth ging hierop met vertegenwoordigers van scheepvaartagenten de uitgebrande „Setony Point" ins~-~tg-3n. De kapitein van dfe sleepboot had eerder al gemeld, dat het vuur in het tankschip was geblust, maar in scheepvaartkringen werd gezegd, dat hy waarschijnlijk de grote haven van Falmouth veiligheidshalve nog niet binnen mocht Vrijdag is in de Apollolial te Amster dam de tentoonstelling „Amster- dum-diamantstad'' geopend. Minis ter Zijlstra, die de opening verricht te, bekijkt een aantal stenen door een microscoop. De communistische concentraties werden door het opperbevel van de Uno „een flagrante weldoordachte en bij herhaling gepleegde schending van het bestandgenoemd. Generaal-majoor Litzenberg, com mandant van de Amerikaanse mari niers die in de Koreaanse oorlog ge vochten hebben, las de verklaring voor. Zes minuten duurde de voorle zing. en toen werd de bijeenkomst verdaagd. De communistische vertegenwoor digers in de Koreaanse bestandscom missie hebben om een nieuwe bijeen komst op korte termijn verzocht. Het officiële Sowjetrusslsche pers bureau „Tass" meent, dat de be slissing der Verenigde Staten, om moderne wapens naar Korea te zenden, een „openlijke schending is van de bepaling der wapenstil standsovereenkomst, dat slechts die wapens mogen worden vervan gen, die door slijtage niet meer bruikbaar zijn". Litzenberg verklaarde na afloop, dat de zestien landen die in Korea troe pen hebben gehad, van de beslissing in kennis waren gesteld. Engeland, Thailand, Turkije, Frankrijk, Grie kenland, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada, de landen die thans nog troependetachementen in Korea heb ben, gaven hun volle toestemming, zo is inmiddels bekendgeworden. De Zuidkoreaanse regerin" heeft opzegging van de Koreaanse be standsovereenkomst voorgesteld. Een officiële vertegenwoordiger van pre sident Syngman Rhee voegde hieraan toe: „Wy hopen dat deze eerste maat regel, om verbetering te brengen in een betreurenswaardige toestand, zal leiden tot algehele opzegging van de wapenstilsstandsovereenkomst". Hel Wereldgebeuren Econoom Saben a-helikopterpiloten legden het werk neer Alle diensten gestaakt ten bij de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena heeft de diensten op alle lijnen, die met hefschroefvlieg- tuigen worden gevlogen, stilgelegd. De diensten tussen Bnissel-Issy-l'a- rys, Brussel-Antwerpen-Zeeuwsch- Vlaanderen-Rotterdam, tussen Brus- sel-Eindhoven-Duitbnrg-Dortmund en tussen Brussel-Luik-Maastricht-Keu len en Bonn en terug zijn dus stopge zet. De bestuurders van de Sabenahef- schroafvliegtuigen hebben medege deeld, dat de staking voor onbepaal de tyd geldt. De passagiers die op de eerste dag van de staking werden gedupeerd, zyn zoveel mogelijk per taxi of trein naar Brussel overgebracht, indien zij althans verder dan de Belgische hoofdstad zouden vliegen. De stakende vliegtuigbestuurders zyn hun actie begonnen, omdat zij niet akkoord konden gaan met de lange duur van de onderhandelingen over verbetering van de arbeidsvoorwaar den. Volgens de Sabena waren de be sprekingen om tot een akkoord te ko men, reeds zeer ver gevorderd. Alleen op enkele onderdelen waren de par tijen het nog niet met elkaar eens geworden. De staking omvat vijftien piloten. „Aziatische griep" zoir uit 1889 dateren De Wereld-Gezondheids Organisa tie W.H.O.) heeft een rannort uit gebracht inzake de Aziatische griep, waarin o.m. het vermoeden worat ge uit, dat deze „nieuwe" griep in wer kelijkheid een zeer oude griep is, en wel dezelfde, die in 1889 de wereld teisterde. Het rapport baseert dit op vaststel lingen, die in Leiden gedaan zijn. Daar heeft men namelijk ontdekt, dat er zeer bejaarde mensen waren tussen 70 en 84 jaar oud die anti stoffen in het bloed hebben, die een bescherming tegen het virus van de Aziatische griep geven. By jongere personen zijn die anti-stoffen niet ge vonden. Men heeft hieruit afgeleid, dat het nieuwe virus, dat men „A Sin gapore 1 57" heeft gedoopt, een stok oud virus is. Overigens heeft het laboratorium in Leiden vastgesteld, dat een em ployé van het laboratorium met het virus geïnfecteerd is, nadat hh in aan raking is gekomen met dieren, die het virus ingespoten hadden gekre gen. Het rapport vermeldt dit feit met de opmerking, dat dit ongebrui kelijke voorval wel de bijzondere be smettelijkheid voor menselijke we zens bewijst. Deze foto toont de beroemde s ,.Cuttp Sarlc", eens het snel- ste legendarische zeilschip, dat thee van China naar En- s geland vervoerde, op zijn vas- te ligplaats by het nationaal maritiem museum te Green- m wich. Het schip, in 1869 te Dumbarton gebouwd, en tw helemaal in het nieuw gezet, M zal dinsdag £5 juni aanstaan- de door koningin Elizabeth vow Engeland worden inge- wijd als nationaal monument ff voor de zeilvaart. liimiiiiiiiiiiiinniiniiniiiinni! mimi Zending anti-poliovaccin in ons land aangekomen In september volgt meer Met het K.LAL-vllegtuIg „Centau- ms" zijn vrydag uit New York op Schiphol aangekomen 1780 fle#le% bevattende Salk-vaccln voor de pollo- bestrüding. Het gewicht van de zen ding bedroeg 82'j kg; de waarde Is 9131 dollar. Het betreft hier de eerste officiële zending van het Salk-vaccln. De flesjes waren in de koelruimte van de pantry van het toestel opge borgen om de temperatuur op 4 gra den boven het vriespunt te houden. De zending is bestemd voor de ge meente Enschede. In september a.s. worden grotere zen dingen van dit vaccin uit Amerika in ons land verwacht. De gemeente Enschede stelt de ou ders in de gelegenheid vrijwillig hun kinderen van drie tot zes jaar met het Salkvaccin te laten inenten. Achtdui zend kinderen komen ervoor in aan merking. De kinderen worden drie keer Ingeënt. Van de ouders wordt een bijdrage van ten minste een gulden per inen ting gevraagd. Hongaarse reactie op het rapport der Ver. Naties De Hongaarse regering heeft vrij dag het rapport van de V.N. over de opstand in Hongarije een „verzame ling leugens" genoemd, die ontleend zijn aan de getuigenverklaring van „politieke avonturiers, gewone misda digers en uitgeweken verraders". In een verklaring van het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat Hongarije het werk van de desbetreffende commissie van de V.N. als een inmenging in zijn bin nenlandse aangelegenheden be schouwt en nooit de competentie van de commissie zal erkennen. In deze eerste officiële reactie van de regering te Boedapest wordt ge zegd, dat het ministerie nog niet de volledige tekst van het rapport heeft ontvangen, maar wel de inhoud kent van een samenvatting. STEMMEN UIT DE KERKEN Waarom bezwaar gemaakt tegen gebruik van band-recorders? De techniek gaat voort en ook in de kerk wordt gebruik gemaakt van haar produkten. Zoals in de kerk te doen gebruikelyk is wanneer er Iets nieuws wordt ingevoerd, zyn er die er voor zyn en anderen die er tegen zijn. Zo was het al toen de fiets haar veroveringstocht begon. Het werd een ern stige vraag voor sommigen of men met dat vehikel naar dc kerk kon en mocht gaan. Over het algemeen vond men het in het begin van deze eeuw geen stijl dat te doen. Sindsdien zyn er heel wat vindingen van de'moderne techniek gekomen, die langzamerhand ook in de kerk een plaats hebben gevonden. Een van de jongste vindingen is dan de z.g.n. bandrecorder. Het is meestal een koffertje waarin het geheimzinnige apparaat geborgen is. Men kan dat aanzetten en alle geluiden die zich voordoen worden vastge legd op een band. Later kan men die band, na omschakeling van een paar knoppen, weer laten afdraaien en zo is men in staat datgene wat opgeno men is, zo dikwyls als men dat wenst, te herhalen. luiden die er in een kerkdienst zijn; tot het kuchen en hoesten toe, wan neer er velen verkouden zijn. Door dat stukie wonder van de techniek kan men n: ";n een kerkdienst be leven als of men er zelf bij was. Wan neer men naar een radiokerkdienst luistert is het gelijktijdig, maar het is meestal niet de eigen gemeente en de eigen predikant die men hoort. Met een bandrecorder is dit nadeel ondervangen en in de huis- of zieken kamer kan men, zo dikwijls men dat wil, de kerkdienst weer afdraaien en evenals by de radio dat het geval is, Deze bandrecorder is men nu ook in de kerk gaan gebruiken. Waarom zou men dat ook niet doen en moge lijkheden aangrijpen die er gekomen zijn? Des zondags wordt met dit in strument de kerkdinest opgenomen en in de week kan de predikant of een ouderling met dat koffertje gaan naar zieken en ouden van dagen, die niet meer in staat zijn een kerkdienst bij te wonen en daar 1 hij dan van het beein tot het einde h::l de kerk dienst afdraaien. Men hoort het zin gen van de gemeente, het gebed, de preek natuurlijk en verder al die ge- kan men de predikant net zoveel „ta lent" geven als men het zelf wil, zo dat ook de meest hardhorende er naar kan luisteren. Deze bandrecorder nu heeft ook toepassing gevonden bij het beroe- pingswerk. Wanneer er in een ge meente een nredikant beroepen moet worden, gaan de hoorconunis- sies er op uit. Ze zwerven door heel het land. Een tiental jaren geleden, toen het aantal uitgebrachte beroe pen groter was dan nu, is eens uit gerekend hoeveel dat alleen reeds aan de Nerf. Herv. Kerk per jaar kostte. Etteiyke tonnen gingen er mee heen. Maar goed, er moet beroepen wor den en wie beroept er nu een predi kant die men niet gehoord heeft en met wie men geen kennis heeft ge maakt en van wie men niet ter plaat se zoveel mogelijk inl'-htingen heeft bijeengegaard? Heel een gameente kan moeilyk op stap gaan. Het is van zelfsprekend dat men het „horen" overlaat aan een groep daarvoor ge kozen gemeenteleden, in wie men ver- trouwen heeft. Wanneer nu zulk een commissie verslag moet uitbrengen is er één vraag die domineert: En hoe was de preek? Zij die beroepen moe ten. zijn niet tevreden met een alge mene karakterstiek van buitenge woon goed tot slecht en alle toonaar den die daar tussen liggen. Ze willen er meer van weten dan de tekst. Dat In het bijzonder heelt de 60-jarigs Noboesoek* Kisji zich 'altijd toe gelegd op problemen van han del en economie. Na zijn studie In de rechter, te Tokio werd hij ambtenaar op het Japanse ministerie van land bouw en handel. Op de ambtelijke ladder klom hij met «poed omhoog. Zo werd hij in 1937 benoemd tot de economische baas in Mantsjoerije toen door de Japanners bezet gebied. Id 1939 keerde hij naar Japan terug als vice-minister van handel en industrie. In het Japanse oorlogskabint-', heef» hij drie jaar zelf de portefeuille van handel en industrie bezeten. Na Ja pans capitulatie werd hij als oorlogs misdadiger opgesloten in de Sjoegano- gevangenis te Tokio. Hij heeft een» beweerd, dat hij daar, al vloeren ve gend en wasbakken schoonmakend, en intussen mijmerend, leerde de men sen te zien zonder vooroordeel. Hij kreeg er een nieuw inzicht in de menselijke waarden en kwam tot de conclusie, dat de oorlog van het be gin af nutteloos was geweest en dat hij zijn best had moeten doen om er een eind aap te maken. Hij kwam ook tot de overtuiging, dat Japan nooit meer bij een oorlog betrokken mag worden. Het is, gezien Kisji's specialisme, geen wonder dat bovenaan het lijstje, dat hij naar Washington heeft meegenomen, ook weer "econo mische problemen staan. Hij is sinds vier maanden Japans eerste minister en in die functie brengt hij nu een bezoek aan de Verenigde Staten. En de economische vraagstukken, die hij roet president Eisenhower en met de Amerikaanse minister van buitenland se zaken. John Foster Dulles, be spreekt. houden verband met de Ja panse bevolkingscijfer» en met het feit, dat voor alle Japanners op één of andere manier in het levenson derhoud dient te worden voorzien. Sinds de Tweede Wereldoorlog is de Japanse bevolking toegenomen met meer dan twintig procent.... De Ja panners zoeken daarom naar moge lijkheden om in economisch opzicht wat meer armslag te krijgen. Vandaar dat Kisji voorstander ervan is om het Britse voorbeeld te volgen en de han del met communistisch China wat uit te breiden. Bovendien heeft hij een plan op zak om een Ontwikkelings fonds voor Zuidoost-Arië te stichten. Er is, ondanks het Colombo-plan, nog niet veel voor Zuidoost-Aziè gedaan. En de Japanners zien hier hun kan*. De grondstoffen zouden uit de Zuid- aziatische landen kunnen komen, de techniek en de bewerking zouden grotendeels in Japanse handen zijn, en Uncle Sam kan voor de nodige dollars zorgen. Andere problemen zitten daaraan vast, waaronder de politie ke betrekkingen tussen Japan en de Verenigde Staten. Misschien is in Washington het beleid ten opzichte van Japan tot dusver te veel door het ministerie van defensie en te weinig door „buitenlandse zaken" bepaald. Men had misschien op politiek terrein iets meer aan het Japanse zelfbewust zijn tegemoet kunnen komen, zonder de belangrijke posities die de Ver enigde Staten ia Japan bezetten, prjjs te geven. Relletjes, die gisteren in Tokio ont stonden voor het gebouw van da Amerikaanse ambassade te Tokio, zijn in dit opzicht een vervelend teken. Deze betogingen hielden verband met het geval-Girard, de Amerikaanse sol daat die wegens het doden van eer» Japanse vrouw voor een Japanse rechtbank zou moeten verschijnen, maar aan wie door een Amerikaanse juridische instantie is bevolen, voor rechters in de Verenigde Staten verschijnen. Vijf studenten boden de eerste secretaris van de Amerikaan se ambassade een petitie aan, terwijl de Japanse politie hun kornuiten ver dreef, die onder meer spandoeken meedroegen met anti-Amerikaanse leuzen. Voor Kisji is de reis naar Washing ton geen pleziertochtje. En voar de Amerikanen met wie hij spreekt zit er aan zijn bezoek ook vee! moeilijk denkwerk vast. Allerlei kwesties, militaire, politieke en eco nomische, grijpen ineen. En men krijgt de indruk, dat op at die ter reinen. een herziening van het beleid noodzakelijk is. waarbij het voor Kisji de kunst :s, om de Amerikanen op het terrein van de politiek en van de defensie zover tegemoet te komen, dat zij bereid zijn om met zijn eco nomische plannen in zee te gaan. XOBOESOEKE KISJI ziet kansen is het meest lastige werk van een hoorcommissie, om de preek te ver- tellen. Daarvoor heeft zij ijverig aan tekeningen zitten maken, die later in een verslag zijn uitgewerkt. Doch een verslag is een verslag. Ieder zal het weer anders uitbrengen omdat leder op andere wijze een kerkdienst be leeft en od andere wijze een preek zal verslaan. Wat een uitkomst nu voor de hoor- commissie is een bandrecorder! Ze kunnen naar huis terugkeren met de (Vervolg op pag. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3