Vereniging instandhouding oude gebouwen bestond vijftig jaar Zeeuwse Almanak 28 juni E32223 0UWERKERK KRIJGT BINNEN EEN JAAR NIEUWE TOREN van tot GROTER AANTAL LEERLINGEN OP „DE RUYTERSCH00L" BEVELANDSE KAMPIOENSCHAP MERRIES NAAR LEWED0RP Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 JUNI 1057 PRIJS VAN f 1000.— VOOR RESTAURATIEWERK Activiteiten in laatste 25 jaar niet zonder waarde voor Middelburg Het was woensdag een bll'/.ondere dag In de geschiedenis der vereniging tot Instandhouding van oude gebouwen te Middelburg. Zy bestond namelijk 50 jaar en het was de voorzitter, mr, A. J. van der Weel, die er in zUn ope ningswoord op wees, dat de vereniging In deze halve eeuw van haar bestaan in de bescheiden taakstelling behooriyk werk heeft gepresteerd. Mr. Van der Weel bracht in dit verband al diegenen, die dit met hun steun mogeiyk gemaakt hebben, van harte dank. Voorts dankte de voorzitter de heren W. lterdenis van Berlekom, die na een lange periode van voorzitterschap nog Immer aan de bestuurstafel zit, J. C. Blaupot ten Cate, eveneens nog altyd vol belangstelling, en dr. W. S. Unger, die byna 40 jaar de pen voert en de penningen beheert. Als blijk van waardering overhandigde de heer Van der Weel namens de vereniging aan de heer Unger een boekenbon. In een uitvoerig verslag ging dr. Unger nader in op hetgeen de vereni ging verricht heert gedurende de twee de kwarteeuw van naar bestaan. Dr. Unger ontkwam niet aan de indruk, dat het eerste eeuw-kwartaal vrucht baarder en bevredigend is geweest dan het tweede. De verklaring ligt voor de hand: de oorlog, die de belangryk- ste monumenten van de Zeeuwse hoofdstad verwoestte of verminkte; de oorlogs en na-oorlogse jaren met hun desastreuse economische gevol gen. waardoor het verlenen van steun voor instandhouding van oude gebou wen uiterst moeilijk was, hebben ver hinderd de activiteit te blijven ont wikkelen. die in de eerste periode was ontplooid. Toch was de laatste 25 jaar niet zonder waarde voor de stad en voor de vereniging. Naar de mate van haar beperkte krachten heeft de vereniging in de af gelopen kwart eeuw haar aandeel ge geven in het behoud van daarvoor in aanmerking komende gevels. Vóór de ramp van mei 1940 steunde zij de V. V.V. met f 300.vermoedelijk voor het toenmalige gebouwtje aan de Markt, het volgende jaar verleende zy subsidie voor het huis „Het Paeu- ken" aan de Vlasmarkt 34, een der aardigste geveltjes, die gespaard zyn gebleven, terwijl ook het huisje „Ho pe" in de Spanjaardstraat 43 met nulp de» vereniging werd opgeknapt. Na de ramp werd de subsidiepolitiek Advertentie} opening iJn/ettta/tona/e PJenfoonbtelliey AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-22 uur 's zondag* van 12-22 uur antra* 50 cant (toegang luchthaven inbegrepen) praktisch beperkt tot het steunen van objecten, die niet te hoge kosten mee brachten en waarvoor geen hulp door de overheidsorganen wordt verstrekt. In 1941 schonk de vereniging een belangrijke bijdrage ln het herstel van oorlogsschade aan het trapge- veltje Schultvlotstraat 17. In 1945 stelde men een poging ln het werk om bij het herstel van vele ramen de gelegenheid te benutten de oor- spronkelyke roedeverdeling terug te brengen. Er is hiervan helaas niet veel terecht gekomen. Slechts voor enkele hulzen aan de Hoog straat (de nummers 16. 18 en 20) vond de suggestie verwezenlijking. Bevredigende resultaten bereikte de vereniging evenmin met het herstel van omvergereden stoep hekken en stoeppalen, hoewel men deze aangelegenheid niet uit het oog verloren heeft. Meer resultaat had de vereniging met andere objecten: het herstel van het pakhuisgeveltje in de St. Sebasti- aanstraat 4, het deurtravee van het huis Kinderdijk 70. By de activiteiten op ander gebied dan subsidiëring had de vereniging succes by de restaura tie van de huizen in de Kuiperspoort, het pakhuis Demerary by de Oostkerlc waarvan men een flatgebouw wilde maken, terwijl by de bouw van de nieuwe Segeersstraat de vereniging er toe bijgedragen heeft, dat het oor spronkelijke beloop van de straat be houden bleef. Ten aanzien van de nog moeilij ker situatie op het kruispunt Lan ge en Korte Delft-Nieuw.strant-St. Pieterstraat, heeft één onderdeel de byzondere belangstelling der vereniging: het behoud van het pakhuis je in de Relgerstraat 0, dat niet nodig schynt te zUn voor de onteigening. Zowel op zichzelf al sstedebouwkundlg, aldus de se cretaris, 't aspect van de straat zou er helemaal door bedorven worden zou dit verlies niet ge noeg te betreuren zijn. Uit de rekening der penningmees ter bleek, dat het nezit der vereniging momenteel ruim f 5000.bedraagt, terwijl het kassaldo f 49,74 groot is. De aftredende bestuursleden, de heren mr. A. J. van der Weel, ir. A. Rothui zen en M. J. J. van Beveren, werden herkozen. Voorts werd besloten tot het Instel len van een prUs van f 1000.voor restauratiewerk, welk besluit het be stuur verder zal uitwerken. Na afloop der vergadering werd onder leiding van ir. H. de Lussanet de la Sablo- nlère de restauratie van het gebouw der Arrondissementsrechtbank be zichtigd. Van de door Brcdero's Bouwbedrijf N.V. aan de M, D. de Grootstraat te Goes voor verkoop gebouwde wonin gen zal het pand no. 85 van 17 juni tot en met 13 juli a.s, op alle werkdagen van 1417.30 en van 19—21 uur ter bezichtiging worden opengesteld. Deze woning werd volgens ontwerp van het Advies bureau Woninginrichting van de Zeeuwse Afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen ingericht door de vol gende Goese zaken A. J. M. JACOBS, meubilering en «offering Kerketrrurt 11, Fa. VAN WUYCKHUYSE, Lange Vorststraat 39, G. M. BROEKSTRA, huishoudelijke artikelen glas- en aardewerk Koningsstraat 5, J. G. HOLLESTELLE, verwarming Noordclnde 16 knutselwerk HOBBYHUIS, Lange Vorststraat 4, VAN STREEN, sportartikelen Ganzep00rtstralt 2, STURM, wandversiering Lange Kerkstraat 6. Zeeuwse nijverheidsdag op 28 juni in de Ganzestad Op vrydag 28 juni zal in hotel „De Korenbeurs'' te Goes de Zeeuwse Ny- verheidsdag worden gehouden, geor ganiseerd door de Zeeuwse Contact commissie voor Produktiviteit in sa menwerking met de Zeeuwse Kamers van Koophandel, de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Ef ficiency en de Contactgroep Opvoe ring Produktiviteit en het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland. De byeenkomst heeft tot on derwerp de produktiviteitsbevorde- ring waarover verscheidene sprekers het woord zullen voeren. In de och tenduren zal een overzicht worden ge geven van het werk in de afgelopen jaren, waarna 's middags het oog ge richt zal zy'n op de toekomst. Men zal op deze dag in de gelegenheid wor den gesteld vragen te stellen aan een forum, bestaande uit: mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter, de heer H. E. W. Baak, ir. J. P Berdenis van Berlekom, de heer G. N. van Ginkel, pater P. Pisters, s.fn., dr. .P. Th. Posthumus Meyjes en cte heer P. de Vries. Vergoeding kosten bijzondere opleidingsschool By beschikking van de minister van O. K. en W. is de oprichting en instandhouding van de byzondere op leidingsschool te Middelburg, Heren gracht 52, uitgaande van de vereni ging tot stichting en instandhouding ener christelijke kweekschool voor onderwijzers, onderwijzeressen en kleuterleidsters, goedgekeurd. Mits dien worden de kosten van deze school van 1 januari 1056 af vergoed. SLANK EN STIJLVOL BOUWWERK Duitsers verwoestten oude toren in 1945 De overlevering wil, dat de bewo ners van de gemeente Ouwerkerk hun toren in vroeger jaren 's nachts bin nen zetten om hem te beschermen te gen de kwalijke invloeden van regen en windl Hoewel dit verhaal gevoe gelijk naar bet rijk der fabelen ver wezen kan worden, staat niettemin vast, dat de Ouwerkerkers bijzonder trots waren op bun toren. Inderdaad, trots wiren, want de Duitsers hebben de stenen kolos met zijn één meter en tachtig centimeter dikke maren in een puinhoop veranderd. Thans, na 12 jaar, krijgt Ouwerkerk weer een nieuwe toren. Deze toren komt er binnen een jaar en hij zal even hoog worden als de oude. Het geheel wordit een slank bouwwerk, dat goed tot zijn recht zal komen in de modern herbouwde kom van het dorp. De toren, die op getrokken wordt uit metselsteen en die op bepaalde hoogten onderbroken PLEZANT. De muziekverenignig „Apollo" uit Sluis heeft de vererende uitnodiging gekregen om 14 juli met de drum band „De Jantjes" naar Oostende te komen. De muzikanten hebben er niet twee keer over nagedacht of zij daar wel op zouden ingaan. Het be looft immers niet alleen een heel „plezant" reisje te worden, maar ook het verblijf aldaar houdt allerlei ge neugten in. De 14e juli vieren de Bel gen namelijk hun nationale feestdag. Wat wil je nog meer? ACHTER DE RUG. Hebben de musici uit Sluis dus nog een reisje in het verschiet, de leden van de reisvereniging in deze gemeente hebben het al achter de rug. Hun jaarlijkse bustocht voerde naar het heuvel achtige Luxemburg in België en naar Zuid-Limburg in Neder land. In Valkenburg lag men in Morpheus' armen. Mede door het prachtige zomerweer is het een bijzonder geslaagde trip gewor den. SPORTFESTIJN. Oud-Vossemeer krijgt ook dit jaar weer een horde sportieve scholieren BUSTOCHTEN De bejaarden onzer dagen plegen veetal jaarlijks per autobus een reis je te maken. Een goede gewoonte, die door de meesten dan ook op hoge prijs wordt gesteld. Zo kunt ge m het „hoogseizoen" dagelijks tiental len autobussen het lo"d zien door kruisen. Onlangs trokken maar liefst der tien autobussen van Bergen op Zoom naar Tholen, maar ditmaal ging het om het vervoer van de deelnemers aan het concours van de Zeeuwss Zangersboud. Géén bejaarden dus. viaar lieden in de kracht van hun leven. Edoch, in deze, uw en onze dagen, cj/i» autobussen en bejaarden vrijivel één begrip en dat was zelcsr het geval voor dat knaapje in Poort vliet, dat de stoet zag aankomen en toen opgewekt tot z'n vrindjes riep: .Jongens, kom es kieken! Dg ouwe van dagen....!" binnen zijn poorten. De schoolsport dag, waaraan een groot aantal scho lieren van Tholen en Sint-Philipsland zullen deelnemen, denkt men te hou den op 25 juni. Bij slecht weer wordt het de 27 juni. Des ochtends zal de jeugd onder meer hardlopen en hoog springen, waarmee natuurlijk de no dige diploma's te behalen zijn. Ver der staat er een estafettewedstrijd op het programma. Des middags worden er slagbalwedstrijden gehouden. MUZIEKFESTIJN. De muziekvereniging „St.-Jan" te Sint-Jansteen zal op 4 augustus a.s. een groot muziekfestival organiseren. Het belooft een succes te worden, want tot op heden zegden reeds zes tien muziekverenigingen hun mede werking toe. Na afloop van de muzi kale srtijd zal de deelnemers een groot amusementsprogramma worden aangeboden. BEZUIDEN HET ZWIN. Ook deze zomer zal men kunnen genieten van orgelconcerten in de kathedraal van Brugge. Deze muzi kale evenementen hebben niet alleen in Belgisch Vlaanderen een grote be kendheid verworven, maar ook veel Zeeuwen en toeristen, die in Zeeland vertoeven, behoren tot de belangstel lenden. Het eerste concert wordt in juli gegeven door de blinde Duitse organist Helmut Walcha. De Belg Kamiel D'Hooghc verzorgt het twee de concert. Tenslotte wordt in augustus het orgel bespeeld door Al- bert de Klerk, een Nederlander van Vlaamse afkomst. zal worden door lagen natuursteen, verrijst achter de nieuwe kerk, nabij de lagere school. Binnenin komt een zigzagsgewijs lopende trap, die overgaat in een wenteltrap, welke laatste naar het betonnen klokkenhuis voert. De leng te van de toren zal 39 meter bedra gen. terwijl een trans wordt aange bracht op een hoogte van 241a meter. De nieuwe toren is geenszins te vergelijken met zijn voorganger, want er bestaat een groot verschil in bouwstijl. Twee dingen resten Ou werkerk thans nog als herinüërïng aan de oude torende weerhaan «n de grote bronzen klok. Zij zullen hun respectievelijke plaatsen in en op de nieuw te bouwen toren weer inne men. De koperen haan werd in 1945, na de door de Duitsers aangebrachte verwoestingen tussen het puin ge vonden. De ruim 1200 kilo wegende bronzen klok werd van een „oneer volle smeltingsdood" gered door het personeel van gemeentewerken in de stad Groningen. Vooral de teruggave van deze klok was voor de inwoners van Ouwerkerk verheugend nieuws, want „deze bron zen stemme" heeft historische waar de. In reliëf vermeldt zij namelijk de woorden: „Salvator is my den naemc gegheven ais men M (duizend) vant bescreven in CCCCC (vijfhonderd) jaer naer ons Heeren doot. 't Was Peter Waghovens, die my te Meche- len goot". De maquette van de nieuwe toren van Ouwerkerk, die nog binnen een jaar in dit dorp zal verrijzen. NU OOK A-MACHINISTENCURSUS Een belangrijk tekort aan bevoegde leerkrachten De Vllssingse „De Ruyterschool" voor het middelbaar zeevaartkundig onderwys kampt nog steeds met een tekort aan bevoegde leerkrachten zo blykt uit het jaarverslag over 1956. Aan het eind van het vorige jaar wer den van de 774 lestijden per week er 264, dat is ruim 84 procent, door on bevoegde krachten gegeven. Het grootste aantal leerlingen, dat tege lijkertijd de school bezocht was 429 (in 1955 346). Naast de reeds bestaande opleidin gen is men in september j.l. begon nen met een A-machinistencursus voor leerlingen, die in het eerste jaar van de B-machinistencursus niet kun ne meekomen. De leerling-opleidingen aan de school zijn daarmee compleet geworden. Een groot probleem vor men nog de lessen llchamelyke op voeding door het gemis van een eigen sportzaal in de buurt van de school. Het aantal leerlingen voor de stuur- Iledon-cursus bedroeg op 31 december 1.1. 45, dat voor de cursussen radiote legrafist 46 en voor de cursussen voor scneepswerktuigkundigen 52. Het af gelopen jaar werden vier leerlingen opgeleid voor het beperkt certificaat radio-telefonist. In 1956 behaalden 15 leerlingen het getuigschrift B-stuurman en A-stuur man en 74 het getuigschrift B-machi nist en A-machinist. In totaal verlie ten 205 leerlingen de school met een diploma in hun zak. Doordat het middelbaar technisch onderwijs sinds september 1956 in het nieuwe hulpgebouw aan de Verlengde Hobeinstraat wordt gegeven is er meer ruimte voor de „De Ruyter school" gekomen. Enkele lokalen wor den nog door de m.t.s. gebruikt. In het praktykgebouw nam men nieuwe draaibanken, schaafbanken, boormachines en dergelijke in gebruik De smederij- en lasinstallatie werden geheel vernieuwd. Door verschillende oorzaken is het machinelaboratorium nog niet in bedrijf. Men verwacht dat In Goes is woensdag de jaarlyksc fokdag voor paarden gehouden met daaraan verbonden de provinciale premiekeuringen, waarvoor een goe de belangstelling bestond. (FOTO P.Z.C.) (Advertentie) De natuur geëvenaard De wonderbaarlllke charme, die de natuur aan het vederkleed van de vogels geeft, geeft ViCREM aan het haar van de mensen. Gebruik ViCREM en ontdek hoe moui Uw eigen haar is FOKPAARDENDAG IN GOES „Hersa van Veldzicht" won de eretitel Het fraaie weer hield woensdag kenneiyk vele Zeeuwse paardenlief hebbers op hun landbouwbedrijf, lïe publieke belangstelling voor de paar- denfokdug, welke de Bond van Zuid- Bevelandse Paardenfokkers, tegelijk met de merriepremiekeuringen van de afd. Zeeland van de Kon. Ver. „Het Ned. Trekpaard" organiseerde, was althans minder groot dan gewoonlijk. Zij, die gich wel rond de beide keu- ringsbanen hadden geschaard, hebben veel kunnen genieten. Er werd weer prima folunaf eriaal aangevoerd, waarvan verschillende happaarden op de vijfentwintigste nationale ten toonstelling straks in Den Bosch ze ker een rol zullen gaan spelen. Het hoogtepunt vormde uiteraard weer de kampioenskeuring. Uiteinde- ïyk was het de zevenjarige merrie Heisa van Veldzicht, dochter van Ni co van Beek en Betsy van Veldzicht, eigendom van S. de Rujier-Dekker. uit Lewedorp. welke als kampioene werd uitgeroepen. Uit hande.n van de alg. voorzitter van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard", de heer J. A. Stols, mocht de eigenaar hiervoor In de loop van 1957 met de praktlcum- lessen kan worden begonnen. Voor het onderwijs werden de nodi ge kleine instrumenten aangeschaft. Eind december ontving men machti ging voor de aanschaf van een radar- Installatie. Voorts werd een begin ge maakt met de hoognodige ver- iving van de boten. In november werd een nieuwe motorzeilsloep opgeleverd. In de komende jaren zal men ook de roeiboot, de reddingboot en de belde vletten moeten vervangen. Het jaarverslag memoreert voorts het zilveren jubileum en het afscheid van de heer P. Viin als directeur van „De Ruyterschooï5' op 1 september van het vorige jaar. In zijn plaats werd de heer G. K. Brouwer benoemd. Medewerking Voor het eerst zond de Ned. Paci fic Tankvaart Maatschappy N.V. haar leerlingen naar de scnool en wel zes stuurmansleerlingen en zes leerlingen-scheepswerktuig- kunde. Aan net Kon. Onderwys- fonds voor de Scheepvaart te Am sterdam werden weer lokalen en leermiddelen ter beschikking ge steld voor het houden van cursus sen voor schippers en motordrij vers. Gedurende twee avonden per week gaf de leraar L. Vleesdraa- ger les in lampselnen aan mensen in dienst van net loodwezen. Aan het commissariaat voor Ambone- zenzorg werden drie lokalen in het oude schoolgebouw ter beschik king gesteld ten behoeve van een cursus auto-monteurs. Het inter naat gaf per 31 december j.l. huis vesting aan 91 leerlingen. Er werden in 1956 weer vier oefen tochten gemaakt met het opleidings schip „Prinses Juliana". De leerlin gen maakten een groot aantal excur sies, voornamelyk naar het bedrijf van de N.V, Kon. Mij. „De Schelde". Van verscheidene maatschappijen en personen werden schenkingen ontvan gen zoals een vrlesmachine. een klein model stoommachine, machine-onder delen, technische tekeningen, een bord met reddingsmiddelen en nood signalen. alsmede vele technische en nautische boekwerken en tijdschrif ten. Bliksem sloeg tweemaal in tijdens hevig onweer Terwijl de luchtwachtdienst te Bier vliet een oefening hield barstte woensdagavond boven deze gemeente een hevig onweer los. Omstreeks kwart voor acht sloeg de bliksem in de 17 meter hoge luchtwachttoren in, die op dat ogenblik was bemand met vier luchtwachters. De twee bliksemafleiders, waarvan deze toren is voorzien, bewezen hun doeltreffendheid en weerden het on heil af. De vier hevig geschrokken luchtwachters bleven ongedeerd. De zelfde bliksemslag werd aangetrok ken door een televisiemast op het dak van de heer C. van de Velde in de Schoollaan. Ook hier gebeurden geen ongelukken. Van het toestel waren slechts enkele draden doorgesmolten, terwijl bovendien een gat in de kast was geslagen. De vitale delen bleven gespaard. VANDAAG Middelburg Electro. „Liefdesroes", <18 jaar), 19 en 21.15 uur: Hal Stad huis: Tentoonstelling „Wie was Rem brandt?", lo—ia, 14—»7 en 19—22 uur: Molenwater; Miniatuur Walcheren P —23 uur; Nieuwe Kerk: Orgelconcert door Jan Rijn, 20.00 uur. VlUsingen Alhambra: „Zolang Je nog een moeder hebt", 19 en 21 u.; Luxor: „Meisjes voor..,. Tanger", (18 Jaar). 20.00 uur. Goes Grand: „Goud van Napels", (18 jaar), 20.00 uur. het gebruikelijke kunstvoorwerp ont vangen, Reserve-kampioene werd de zevenjarige merrie Daisy, dochter van Nico van Ella en Irene, 'eigendom van de heer S. J. Nooteboom te Kloetinge. De uitslagen publiceren wy in een volgend nummer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2