PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika: Schorsing kernproeven los van „splijt wapenproduktie" Tanker in brand na aanvaring met Griek „Dubbele Poort" in Hulst geeft verleden prijs BiLI Traditie DE VERWACHT... 200e jaargang - no 143 DagbUdultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en r. B. den Boer.Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS SB cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderd. 20 juni 1957 Bureaus: vlissingen, walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. >546 of >304; Middelburg, Markt 61, tel. >641; Goes, Lange Vorststr. 63. tel. 2475 fb.g.g. 222»; Oostburg. Nieuwstraat 43, tel. Terr NIEUWE STAP IN ONTWAPENINGSPROGRAM Westelijken in Londen akkoord met voorstellen van V.S.? President Eisenhower heeft woensdag tijdens zjjn wekelijkse pers conferentie verklaard het niet nodig te achten, dat een overeenkomst tot stopzetting van de produktie van splijtbare materialen voor de vervaardiging van wapens sameng aat met een overeenkomst tot tijde» lijke opschorting van kernproeven. Eisenhower weigerde het Amerikaanse ontwapeningsplan, dat op de ontwapeningsconferentie te Londen zal worden ingediend, te be spreken, daar dit de onderhandelingen schade zou kunnen berokkenen. Naar intussen uit Londen van welingelichte zijde vernomen wordt, is tussen de westelijke deelnemers aan de ontwapeningsconferentie te Londen overeenstemming bereikt over de eerste fase van de Ameri kaanse plannen. Deze overeenstem ming zou zich ook uitstrekken tot de bondgenoten in Navo-verband. De overeenstemming betreft dan echter nog slechts eerste stappen; op verdere punten gaat het overleg tus sen de bondgenoten nog voort. Men neemt aan dat de Amerikaan se gedelegeerde ter ontwapeningscon ferentie Stassen vandaag een tip van de sluier, die nog over de Amerikaan se voorstellen ligt, zal oplichten. Eén van de belangrijkste. Ameri kaanse concessies schijnt toch te zijn Mnister Cals heeft in Den Haag een Holland-filmfestival ge- ouend, een gebeurtenis, waar over allerwege opgetogen is geschre ven. En deze opgetogenheid uitte zich in soms feestelijke, soms plechtige be woordingen, zoals bijvoorbeeld in een Haagse krant: grondslag is ge legd voor een traditie". Het is dus nu reeds duidelijk, dat dit filmfestival een „overlevering" belooft te worden. Altijd prettig wanneer men deze din gen tevoren weet Met die „traditie" is het de laatste jaren een merkwaardige zaak. Het woord wordt zo vdék gebruikt, dat het er op lijkt, alsof het pas onlangs als een waardevolle schat is ontdekt. Het wekt blijkbaar vertrouwen, het schept een binding met de goede oude tijd, een brug van het woelige heden naar rustiger perioden. En daardoor wordt „traditie" niet alleen te pas. maar vooral ook te onpas gebruikt. Te pas. wanneer er sprake is van zaken, die naar de definitie van Van Dale zijn „overgeleverd van feslacht op geslacht". Te onpas, bij epaalde gebeurtenissen, die zich twee of driemaal binnen een kort tijdsbestek hebben herhaald en zeker nog niet „overgeleverd" zijn. Volko men verkeerd tenslotte, wanneer zoals in het hierboven gesignaleerde geval bij voorbaat reeds wordt ge steld, dat men te maken heeft met het begin van een traditie. Dat kan im mers pas blijken, wanneer de bewuste gebeurtenis na generaties nog in stand wordt gehouden. Het woord „traditie" heeft dus kennelijk met enige devaluatie verschijnselen te kampen. Lang zamerhand krijgt het een gewijzigde betekenis en misschien komt er nog wel eens een tijd. dat de bewerkers van Van Dalen als verklaring van het woord moeten opgeVen: „regelmatig- terugkerend". Dat devaluatieverschijnsel staat overigens niet op zichzelf. Allerlei woorden, die nog niet zo héél lang ge leden slechts sporadisch werden ge- Vervolg op pag. 3) ook Eisenhower zei dit immers tij dens zijn persconferentie dat men niet wil vasthouden aan een koppe ling van de staking der proeven met kernwapens met een stopzetting der produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden. Van een dergelijke koppeling wa ren Engeland en Rusland beide te genstanders. Engeland kan zich niet achter zulk een, in het westen her haaldelijk geëiste, koppeling stellen omdat de nieuwe defensiepolitiek der regering Macmillan goeddeels bernst op een vervanging van manschappen door wapenen. President Eisenhower legde er de nadruk op, dat elke overeenkomst tot tijdelijke stopzetting van kern proeven zodanig dient te worden op gesteld, dat elke partij precies weet wat de andere doet op het gebied van proefnemingen. Een dergelijke overeenkomst, zo zeide hij, zou het begin kunnen zijn van een uitgebreider ontwapenings program. Er dienen echter behoorlijke garan ties te worden gegeven, dat elk land zich aan de overeenkomst zal houden. Eén der belangrijkste voorwaarden noemde hij een degelijk inspectiesys teem. Intussen zou men voort moeten gaan met het uitwerken van perma- nenter overeenkomsten tot het ver bieden van kemproeven. Gevraagd of bet mogelijk zou xijn een wereldomvattend akkoord over ontwapening te sluiten, alsmede verbod te stellen op het houden van kernproeven zonder deelneming van communistisch China, antwoordde de president, dat hij van mening is, dat China voorlopig geen factor van gro te betekenis is. Hij zeide, dat China nog te weinig industriële kracht heeft om een factor van betekenis te zijn met betrekking tot een internationale overeenkomst op dit gebied. Eisenhower noemde de jongste Rus sische ontwapeningsvoorstellen een hoopvol teken, die dc grootste aan dacht en studie verdienen. Elf doden en vele gewonden Omstreeks vijf uur woensdag morgen zijn ter hoogte van de Franse havenstad Ouessant de Amerikaanse tankboot „Stoney Point" van 15.000 ton en de Griek se vrachtvaarder „Ioannis" van 9500 ton, in een dichte mist in aan varing geweest. Na de botsing deed zich aan boord van de tankboot een explosie voor, waardoor tenminste elf be manningsleden gedood werden en twintig anderen zware brandwon den opliepen. Ook aan boord van het Griekse schip vielen doden. In totaal hebben verschillende schepen, die kort na het eerste noodsein ter plaatse arriveerden, 46 overlevenden van beide be manningen aan boord genomen. De Duitse vrachtvaarder „Erick Rcckmann" was het eerst ter plaatse en redde 26 drenkelingen. De Engelse torpedobootjager „Ulster" ging langszij het bran dende tankschip en nam 27 leden van de bemanning van het Griek se schip en vijf doden op, nadat een deel van de bemanning van de In Hulst is men momenteel bezig met het opgraven van een uit het jaar 1506 daterende stadspoort. De ze poort, die werd gebouwd door 'n telg uit het beroemde geslacht der Keldermans, verkeert voor zover men dat tot nu toe heeft kunnen na gaan, in zeer goede staat. (FOTO P.Z.C „Ulster" zich aan boord had be- geven om behulpzaam te zijn bij de brandbestrijding. De „Ulster" liep later op de dag Brest binnen, waar de gewonden in een zieken huis werden opgenomen. De Nederlandse omierzeebootjager „Gronmgen", die op anti-onderzee- bootoefenmg was me: de onderzee boot „Zeeleeuw", heeft de oefening afgebroken en vertrok naar de plaats van de botsing, teneinde medische hulp te bieden. De „Groningen" heeft een arts aan boord, die over een vol ledige ziekenboeg met verplegend personeel beschikt. Ook een Frans marinevaartuig, de torpedobootjager „Chevreuil", is uitgevaren. Uit Brest zijn sleepboten uitgeva ren om hulp te bieden. De reddings werkzaamheden, die tegen elf uur be ëindigd waren, werden ernstig be moeilijkt door een dichte mist. Zo doende konden vliegtuigen, die uit Frankrijk, Engeland en West-Duits- land gezonden waren, geen hulp bie den. L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam heeft met de rederij van het Amerikaanse tank schip „Stoney Point" een contract ge sloten om te trachten het tankschip te bergen. De „Stoney Point", een schip van 10.506 ton, is eigendom van de „United States Petroleum Car riers Inc." te New York. De sleepboot „Thames" van L. Smit en Co., die in de buurt van Brest lag, is nadat de noodseinen waren opge- t Vervolg op pagina fliiiiinDniiiiiimiiim ruiiiimiiiiiiiimiwatiiii f§ Derde Britse H-bom n ontploft De derde Britse waterstof- 'in Is woensdag (tijdens de ont s M wnpenlngMConferentie in Lon- den) op grote hoogte boven het centrale gedeelte van de Stille Oceaan ontploft. nlsterie van bevoorrading wordt meegedeeld, dat de ont ploffing de laatste is In de hui dige serie van Britse proeven. Griep-epidemie neemt af De griep-epidemie, die zich over geheel Azië neeft verspreid, is In Zuid-Vietnam, Singapore en Malakka aan het afnemen, aldus functionaris sen In Manilla. De Amerikaanse gezondheidsdienst heeft in Montgomery, In de staat Ala bama. negentig vrijwilligers ingeënt met het nleuw-ontwikkelde vaccin te gen Aziatische griep. Het vaccin Is nog experimenteel. Frankrijk en Duitsland meer handel met China. Naar uit regeringskringen te Pargs wordt vernomen zal Frankrijk nog voor het einde van deze week het em bargo op de handel met China ver zachten. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van economische za ken heeft medegedeeld, dat West- Duitsland eveneens gereed is het voor beeld van Engeland te volgen. Spoedige behandeling van V.N.-rapport over Hongarije Een aantal V.N.-leden, o.w. Enge land. Australië, enige Zuidamerikaan- se landen, Italië en Spanje, zouden spoedige bijeenroeping wensen van de algemene vergadering der Ver. Naties ter bespreking van het rapjport over Hongarye. dat een speciale commis sie van de algemene vergadering heeft opgesteld en dat hedenmiddag gepubliceerd zal worden. De Ver. Staten zouden echter niets voor een spoeddebat voelen; zij zouden niet het risico willen nemen, dat de huidige gunstige atmosfeer op de Londense ontwapeningsconferentie f eschaad wordt door een fel debat in e algemene vergadering in New York zo wordt in New York vernomen. De afgevaardigden bij de Ver. Na ties hebben het rapport over Honga rije reeds sedert maandag in hun De- ziv. Van F.ussische en Hongaarse zijde is nojf geen reactie gekomen Men meent evenwel te weten, dat de Sow- jet-Unie geen bezwaar tegen een spoedvergadering van de algemene vergadering zou hebben. Student omgekomen door gasverstikking De 26-jarige student G. E. B. V. af komstig uit Rotterdam is in zijn stu dentenkamer te Leiden door gasver stikking om het leven gekomen. Ver moedelijk is de kraan van een gas kachel op zijn kamer, die zich bevond tussen uitschuifbed en de kachel, bij het uitschuiven van dit bed openge gaan door dat een tussen het bed en de kachel geplaatste stoel, bij deze manoeuvre is verschoven. Staking in België Een staking in het bouwbedrijf, in de houtverwerkende bedrijven en in de metaalbedrijven in België heeft zich tot het ganse arrondissement Brugge uitgebreid. Te Brugge hebben ook de arbeiders, die het podium aan het timmeren wa ren voor het heilig-bloedspel, het werk neergelegd. Zij werden vervangen door brandweerlieden. Woensdag hebben zes groepen ouden van dagen op het pa- leis te Soestdijk voor H.M. de M Koningin gedefileerd. De 101- jarige mevrouw Van Delft uit s Voorburg overhandigde een H boeket bloemen aan de konin- gin. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll? Explosie in Dordts gasbedrijf liep nog goed af In het gemeentelijk gasbedrijf van Dordrecht heeft zich dinsdagavond een ontploffing voorgedaan, die ramp zalige gevolgen had kunnen hebben. Een machinist was met twee assis tenten in de meterkamer bezig met het verwisselen van een stoffflter in een delta-meter. Men had hiervoor de gasstroom onderbroken. Het bleek de machinist echter, dat er toch gas ontsnapte en dat er ook fas kwam uit een butaanleiding Men egaf zich naar buiten om ook de butaanaanvoer af te sluiten, maar nauwelijks had men de meterkamer verlaten, of er ontstond een explosie. Een enorme steekvlam spoot over de binnenplaats van het bedrijf, waar Juist enkele arbeiders hun werkpauze hadden doorgebracht. De hitte van deze steekvlam was zodanig, dat er een paar fietsen ge heel door werden vernield. Door de explosie werden een andere gasleiding en de meterkamer beschadigd. Hier door ontstond een begin van brand, wat in dit vitale deel van het bedrijf uiterst gevaarlijk was. Men slaagde er echter spoedig in de gastoevoer te stoppen, zodat het ge vaar geweken was. De explosie had tot gevolg, dat vele ruiten van het fa brieksgebouw sneuvelden. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Minister Staf terug uit Nieuw-Guinea Met het Sat ..latoestel uit Kopenha- fen is de minister van marine ir. C. taf van zg'n reis naar Nederlands Nieuw Guinea en Australië woensdag middag op Schiphol teruggekeerd. Tijdens eèn persconferentie deelde minister Staf o.m. mede, dat het doel van zrjn bezoek aan Nieuw Guinea is geweest om persoonlijk kennis te ma ken met de omstandigheden waaron der de Nederlandse marine daar werkt en leeft. „Ik moet zeggen," aldus ir. Staf. „dat er de laatste twee jaar veel tot stand is gekomen op Nieuw Gui nea. waarbij vanzelfsprekend het gou vernement een groot aandeel had. De minister constateerde, dat de sterkte van de marine op Nederlands Nieuw Guinea voldoende moet worden ge acht. ONTWERP VAN TELG UIT GESLACHT KELDER MANS Bouwwerk is door tand des tijds praktisch niet aangetast In Hulst, omsloten door machtige wallen, Is een zevental arbeiders sinds begin mei bezig de Molenberg af te graven. Het Is een karwei, dat zeer zorgvuldig en met de grootste voorzichtigheid moet gebeuren, want onder de berg van vele duizenden kubieke meters zand sluimert een „schone slaapster!" Deze „schone slaapster" Is een „Dubbele Poort" en Matheus Kelderman»» telg uit het beroemde geslacht van bouwmeesters heeft haar in 1506 gebouwd. Reeds thans kan men duidelijk aan de vormen van het bouwwerk zien, dat men op een poort is gestoten, ondanks het feit dat nog maar enkele meters diep Is gegraven. Tot voor enkele jaren wist niemand van het bestaan van deze poort af. Wel stond op de Molenberg in het noord-westelijk deel van Hulst gele gen -een verweerde muur. maar nie mand bracht die in verband met de „Dubbele Poort" van Keldermans. Niemand, behalve de amateur-archeo loog, de heer P. Brand, die een jaren lange studie heeft gemaakt van de vestingstad Hulst. Daarbij was hij meer en meer tot de overtuiging geko men, dat de „Dubbele Poortzich onder de Molenberg in de Overdam- straat moest bevinden. Hoewel het gemeentebestuur aanvankelijk sceptisch tegenover zijn plannen stond, kreeg hjj niet temin de beschikking over een aan tal werkkrachten en na enkele we ken graven had de heer Brand het bewijs geleverd, dat er onder de Molenberg inderdaad een poort was. Dat was in de zomer van het vorig jaar. Inmiddels hebben ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek zich voor deze vondst geïnte resseerd. Nadat vorig jaar met de proef-af- graving was begonnen, waarover wjj destijds uitvoerig berichtten. Is een zevental arbeiders thans bezig met Makarios klaagt Britten aan Wreder dan nazi's Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft in een persconferentie te Athe ne de Engelse autoriteiten <»p Cy prus beschuldigd van ..afschuwelijke wreedheden" bij h»*l verhoor van ar restanten. De aartsbisschop zeide 317 verklaringen van Cyprioten in handen te hebben, die beweren bij verhoren gepijnigd te zjjn. Ruim honderd van die gevallen heeft hij reeds aan de gouverneur van Cyprus voorgelegd. Makarios zei dat van priesters de baarden in brand waren gestoken. Een ander had een kuil moeten graven, waarin hij uren lang tot de nek was begraven. Andere slachtoffers waren met gloeiende ijzers bewerkt. De wreedheden van de Britten op Cyprus zijn afgrijselijker, dan die onder het regime van de nazi's, aldus de aarts bisschop, die de benoeming van een neutrale internationale commissie van onderzoek eist. De aartsbisschop noemde als een der voornaamste „polttiebuelen" ser geant Jeffrey Leach, die enkele dagen geleden Cyprus, naar het heet, met vakantie, verlaten heeft. Een rapport is aan de Raad van Eu ropa toegezonden. Een onderdeel van hef reeds bloot gelegde gedeelte ran de ,J)ubbele Poort" van de Keldermans in Hulst. Treffend voor de gave toestand van dit bouwwerk is, dat de zogenaamde kijk- of licht spleet" na eeuwen nog volledig intact is. (FOTO P.Z.C. 't eigen lijke-graafwerk. Veel Is er In de afgelopen zes weken nog niet ge daan, maar 't werk moet dan ook met de grootste voorzichtigheid worden verricht. Toch zgn de vormen van de ver dedigingswerken der poort reeds dui delijk te zien en het valt daarbij op hoe gaaf net bouwwerk is. Dat is voornamelijk te danken aan de grote bekwaamheid van ontwer per-bouwmeester Matheus Kelder- mans. die de bakstenen poort met ar duinsteen bezette. Deze steen, die vroeger in een groeve bij Aalst werd gevonden, is van een dergelijk goede kwaliteit, dat zit na eeuwen nog vol komen gaaf is. Nog moet men even wel vele meters diep graven om tot het laagste punt van de poort te ko men. Dit werk zal wellicht enige jaren in beslag nemen en men mag daarbij aannemen, dat de arbeiders, de heer Brand en niet te vergeten de archeo logen nog voor verrassende vondsten zullen komen te staan OPKLARINGEN Droog weer met op de meent e plaat sen zonnige perioden maar aanvanke lijk nog hier en daar wolkenvelden. Matige en vooral langs de kust tij delijk vrij harde krachtige noordelijke wind. Maximumtemperaturen van cir ca 18 graden langs de kust tot 23 gra den in het zuiden van het land. ZON EN MAAN 21 juni Zon op 4.22 onder 21.06 Maan op 0.33 onder 14.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1