Dividend Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" wordt verhoogd halfzware shag Zeeuws» Almanak ASPRO DOLCIN ZEEUWS-VLAMINGEN MOETEN WATERVERBRUIK BEPERKEN Voorbereidend bouwprogram voor nieuwe geref. u.l.o. WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN DOLCIN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOE1N.SDAG 1» JUJN1 1957 ALGEMENE VERGADERING IN DEN HAAG Nog niets positiefs te zeggen over onderhandelingen met Engelse partners In de dinsdag te Den Haag gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", gevestigd te Vlissingen, is het voorstel tot wijziging van de statuten, dat in de voor afgaande, volgens do oude statuten verplichte vergaderingen van houders van, gewone en van preferente aandelen reeds was aanvaard, zonder stem ming goedgekeurd. De vergadering was in dit opzicht bevoegd bindende besluiten te nemen. De jaarstukken over 1956 werden met algemene stemmen minus 4 blanco stemmen, aangenomen. Het dividend werd overeenkomstig het voorstel vastgesteld op 9/2 procent voor de preferente winstdelende aan delen en 10 proeent op de gewone aandelen. van ir. De vergadering stond onder leiding •an ir. Th. P. Tromp, regeringscom missaris, die het betreurde niets po sitiefs te kunnen mededelen over de onderhandelingen met de Engelse gartners de overeenkomst met de iritse Railways loopt in 1958 af hetgeen het bestuur verleden jaar had gevraagd. Van de kritiek op het dividend, welke verleden jaar ook in de pers tot uitdrukking kwam heb ben directie en commissarissen kennis genomen, zonder dat daarbij enig ge voel van ontstemming ontstond. Spre ker merkte op, dat argumenten, wel ke verleden jaar naar voren werden gebracht tegen een dividendvergro ting van te sterke omvang, dit jaar herhaald zouden kunnen worden. Wikkend en wegens en alle facet- JUNKER RUH - -yft\ "GOUDEN RING" serie ieduMjbdto,! Vraag Uw handelaar ol imt. ten beschouwend heeft men ge meend dit jaar tot een dividend- verhoging te moeten overgaan, welke zowel voor de gewone als voor de preferente winstdelende aandelen 2 procent bedraagt. Op 1 april J.I., werd een tariefsverho ging vau kracht, zodat men reke ning zal kunnen houden met hogere inkomsten. Een van de aandeelhouders sprak de hoop uit, dat het bestuur ook van deze vergadering het gevoel mee zou nemen, aat het nog iets meer zal moeten doen voor de aandeelhouders. Aandeelhouders hebben echter de overtuiging, dat het bestuur uiterma te solide en conservatief is. Zij vra gen zich echter af, of dit beheer niet te conservatief is. De voorzitter antwoordde hierop, dat het niet juist zou zijn het divi dendniveau te verhogen met de mo gelijkheid, dat men later aan aan deelhouders zou moeten mededelen, dat een dergelijk niveau niet gehand haafd zal kunnen worden. XJit de discussies bleek verder, dat naar de mening van het bestuur het belang van de aandeelhouders het beste gediend zou zijn, wanneer, als het tijdstip is aangebroken voor een kapitaalvergroting, tot een emissie zou worden besloten, op condities, die voor de aandeelhouders een pret tige bijomstandigheid scheppen. Mo menteel wordt echter aan een emissie niet gedacht. De heer B. E. Buys en dr. ir. F. Q. den Hollander, die aan de beurt van aftreden waren, werden als commissaris herkozen. VAN uitvin TOT rS.ijpe ZON EN SCHOLIEREN. Als de zon maar onbarmhartig aan de hemel blijft schijnen, valt het ze ker voor onze scholiertjes niet mee de gedachten bij breuken en jaartal len te houden. Vooral als je bank in zo'n houten barakkenschool staat. Het was daarom een wijs besluit van het hoofd van zo'n school op Tholen zijn pupillen naar huis te sturen. In Kerkwerve heeft men andere maat regelen genomen. Daar ging in de schoollokalen zo'n broeikastempera- tuur heersen, dat men er zelfs toe overging de ramen eruit te halen. Zo konden de leerlingen het hoofd nog koel genoeg houden voor hun dage lijkse portie o zo noodzakelijke ken nis. OOIEVAARS. Wat ze daar precies zoeken weet niemand, maar de laatste dagen heeft men in de Prins Hendrik polder te Sint Philipsland voor het eerst sinds mensenheugenis enkele ooievaars gesignaleerd. Het zijn er drie. Vooral de kin deren, die het dorp nog nooit uit zijn geweest, hebben een stij ve nek overgehouden van het in gespannen kijken. Deze unieke kans om die beesten, waarover zulke rare geruchten gaan, nu eens in levende lijve te zien, wilden ze immers voor geen goud onbenut laten voorbijgaan. WANDBORDEN. De brandweerkorpsen van Aarden- burg en Hulst moeten zich wel een beetje eenzaam hebben gevoeld tus sen de zestig Belgische korpsen uit de provincie Oost-Vlaanderen, met wie ze samen deelnamen aan de gTote brandweerwedstrijden te Gavere in SLAPEN Het was warm in dc trein, bijzon der wamt en zo kwam het misschien, dat flie man langzaam maar zeker in slaap sukkelde. VAst in slaap. In Oudenbosch sliep hij al en in Goes sliep hij nog en eerst toen kwam er een medereiziger op het denkbeeld, dat de schone slaper er misschien ruel eens uit zou moeten. Hij wekte de man. Het was naar ruwe schatting vier stations te laat. „Goes f" kreet de slaper, GoesDan ben ik veel te ver!" Nauwelijks wakker graaide hij verwilderd z'n bagage bij elkaar, stond nog wat dromerig naar de hem blijkbaar volslagen onbekende om geving te kijken en sukkelde toen moeizaam de trein uit en het perron op. Alwaar Juist de trein richting Bergen op Zoom op het punt van vertrekken stond. „Lopen", riepen z'n medereizigers hem nog achterna, maar het drong allemaal met tot 's mans slaperige brein door en daar ging de trein, net voor z'n neus weg. Toen had hg nog een uur. Om te slapen Oost-Vlaanderen. Maar ze hebben zich goed gehouden. De Zeeuwen ont vingen behalve een speciale premie ieder een wandbord ter herinnering. Het treffen werd geopend met een groot défilé, waarin verscheidene brandweermuziekkorpsen en alle aan wezige brandweerploegen meeliepen. De brandweer van Oudenaarde ging met de eerste prijs, een beker, strij ken. HET MOSSELFRONT. Weer nieuws van het mosselfront. De kwaliteit van de mosselen is de laatste weken niet onbelangrijk voor uitgegaan. Als gevolg van de warmte van de laatste dagen verwacht men dat de groei van deze diertjes nog wat doorzet. De netten die uitgezet zijn voor het opvangen van mossel zaad in de Waddenzee, blijk,en een goede aanslag te hebben, voor zover ze niet onder het zand terecht zijn gekomen. Dit experiment geeft in ieder geval moed voor de toekomst. Maar ook met de oesters gaat het goed. Zaaioesters van de Oude Tong- se Bank blijken een aanmerkelijk stuk te zijn gegroeid. Dit is van groot belang voor de oesterpercelen die voor het eerst bij wijze van proef op een gedeelte van die bank zijn aan gelegd. De tijd van de oesterbroed- val begint nu ook weer te naderen. Maar eerst de mosselen! ZWEMLUSTIGEN. Ook in Aardenburg schijnt de zon. Wie twijfelt eraan. Daar heeft het zomerweer in de lente (want offi cieel is het nog geen zomer) een toe nemende drukte aan het gemeentelijk zwembad veroorzaakt. Geregeld wer den meer dan 500 bezoekers per dag geteld. Per 1 juni j.l. bedroeg het aantal zwemlustigen sedert de ope ning in totaal 92.190. Als het weer goed blijft, wordt in de loop van de maand juli de 100.000ste bezoeker verwacht. In Goes is dinsdagavond de jaarlijk se avondvierdaagse begonnen, die in vier achtereenvolgende avonden ver lopen zal worden. Voor de plaatselij ke regelingscommissie was het een beetje een tegenvaller, dat nogal wat tippelaars zich bleken te hebben la- ten afschrikken door de hitte. Kwa men er vorig jaar ongeveer 150 wan delaars aan start, het aantal was nu 68: 52 junioren en 16 senioren. De eersten wandelden hun tien kilome ters in de richting van en door 's- Heer-Hendrikskinderenterwijl de senioren voor hun 15 kilometer de richting van 's-Gravenpolder insloe gen. Om half tien waren alle wan delaars weer binnen. Er werden de ze eerste avond geen uitvallers ge noteerd. (FOTO P.Z.C.) Advertentie Sluiting Oostkerk niet voor september a.s. De kerkvoogdij der hervormde ge meente te Middelburg besloot zoals bekend in verband met de restau ratie van de Oostkerk deze kerk eind juni a.s. voor het houden van kerk diensten te sluiten. In verband hier mede besloot de kerkeraad wijziging te brengen in de diensten, die in de Nieuwe Kerk worden gehouden. De kerkvoogdij heeft thans- evenwel be richt ontvangen, dat in verband met een gewijzigde uitvoering van de restauratiewerkzaamheden de Oost kerk eerst in september as een na dere datum is nog onbekend voor het houden van kerkdiensten zal be hoeven te worden gesloten. Feijenoord polst Piet Kraak De rijke eerste divisie profclub Feijenoord heeft Piet Kraak, 36 jaar en 32 maal doelverdediger van het Nederlands elftal, gepolst om het ko mende seizoen voor deze Rotterdam se club uit te komen. Kraak, die thans een hotel exploi teert in Zierikzee, waar hij ook de plaatselijke voetbalvereniging van ge lijke naam traint, heeft het aanbod in overweging genomen. De kans is echter gering, dat de voormalige Elinkwijk-keeper bij Feijenoord onder de lat komt. f Advertentie Ik geniet van mijn vakantie en ik ben blij dat ik een doosje 'ASPRO'- tabletten heb meegenomen. Ik amuseer mc zoveel ik maar wil zon- der geplaagd te worden door hoofdpijn, zenuwpijn of kou 11/y vatten. Elk tablet is affbnderlijk, hermetisch afgesloten verpakt. Je neemt wat tabletten in jaszak of tas mee en denkt er niet meer aan... totdat je onverwachts hoofdpijn krijgt. Dan snel twee -ASPRO'-tablctten en je kunt weer genieten. Voor het hele gezin: en de pijn verdwijnt! £41 t&CH WC™' Dokier R. Suurenbroek ter aarde besteld Goes heeft dinsdagmiddag een zeer geziene ingezetene ten grave gedra gen. Enkele honderden personen be wezen op de algemene begraafplaats de laatste eer aan de donderdag jl. bij een auto-ongeval om het leven ge komen chirurg, de heer R. Suuren broek. Naast familie en vrienden, hadden zich niet alleen tientallen me dici uit Beveland en ver daarbuiten, inaar ook vele oud-patiënten rond de groeve van deze hooggewaardeerde arts-specialist geschaard. In de hal van het ziekenhuis „St. Joanna", waar dokter Suurenbroek zo vele lijdenden heeft mogen helpen, stond 's middags zijn stoffelijk over schot opgebaard. Op en rond de baar lag een schat aan bloemstukken. On der het gebeier van het klokje van de ziekenhuiskapel werd de kist tussen een haag van verpleegsters naar bui ten gedragen. In een lange stoet werd vervolgens langs de woning aan de Bergweg, de gang naar de begraaf plaats gemaakt. Hier stonden hon derden belangstellenden om zich bij de stoet aan te sluiten. Behalve vele doktoren uit de Bevelanden, waren ook tal van medici van buiten de provincie naar Goes gekomen. Zo was o.a. prof. I. Boerema uit Amster dam, een van de leermeesters van wijlen de heer Suurenbroek, aanwe- Zif)nder de velen merkten we voorts o.m. op, B. en W. van Goes, alsmede bestuursleden en personeel van de beide plaatselijke ziekenhuizen. Leden van de Ronde Tafel Goes, waarvan dr. Suurenbroek ook deel uitmaakte, droegen de baar met het stoffelijk overschot van hun vriend, grafwaarts. Een tweede baar torste vele bloemstukken. Een broer van de overledene ver tolkte aan de groeve in korte, sobere bewoordingen de gevoelens van de fa milie. Een man is heengegaan, die met zijn gehele hart de lijdende mensheid heeft gediend. Spreker bracht dank voor de liefde, welke de thans overledene ook steeds aan zijn familie heeft geschonken. Hierna trad ds D. C. Goedhart, herv. emeritus predikant te Arnhem schoon vader van de overledene, naar voren. Op verzoek van zijn dochter, die in het ziekenhuis in gedachten alles meemaakte, las deze predikant een viertal Schriftgedeelten, waaronder de tweeenveertigste Psalm en enkele gedeelten uit de Lijdensgeschiedenis. Na enige ogenblikken stilte bad ds. Goedhart tenslotte het „Onze Vader". Met een dankwoord van de broer van de overledene, voor de betoonde be langstelling, werd deze droeve plech tigheid besloten. Na afloop was er in de wonmg aan de Bergweg gelegenheid tot condole ren. Val van kade op 4 meter lager gelegen scheepsdek De 10-jarige R. uit Breskens viel door onvoorzichtig rijden langs de waterkant van de Kademuur en kwam op het vier meter lager gelegen ijze ren dek van het oliesehip terecht. Dokter A. C. Ossewaarde verleende eerste hulp. en liet de jongen, die uit wonden aan het hoofd bloedde, naar het ziekenhuis te Oostburg overbren gen. IN HET EIGEN BELANG In overig Zeeland is toestand nog normaal Do Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaantleren" heeft een dringend beroep gedaan op de. bevol king het waterverbruik zoveel moge lijk te beperken. Wel zgn er op dit ogenblik nog geen moeilijkheden, maar omdat een langdurige droogteperiode wordt ver wacht, is de grootste waakzaamheid geboden. Men dient vooral ook in liet eigen belang zoveel mogelyk zuinigheid met het leidingwater te betrachten. De laatste dagen hebben in Zeeuwsch Vlaanderen een hoog waterverbruik Expositie te Veere van jhr. Van Eysinga. Men schrijft ons: Op 24 juni a.s. wordt te Veere in het Schotse Huis in besloten kring een tentoonstelling geopend door de burgemeester, jhr. I. F. den Beer l'oortugael, in zyn kwaliteit van voor zitter der culturele commissie der stichting de Schotse Huizen van het. werk van zijn oom jhr. Ayzo van Hu- malda van Eysinga, kunstschilder te Laren in het Gooi. De expositie zal voor het publiek geopend zijn op alle werkdagen van 25 juni tot en met 31 augustus, de gehele zomer dus. Deze kunstschilder werd op 8 no vember 1878 te Leeuwarden geboren en heeft nagenoeg zijn gehele leven de schilder- en tekenkunst gediend. Na een korte tijd ambtenaar te zijn ge weest bij de Algemene Rekenkamer, volgde hij de roeping zijns harten en verliet deze droge materie om zich aan de kunst te wijden en de lessen te volgen aan de tekenacademie te 's- Gravenhage. Hoewel thans op hoge leeftijd is zijn werklust nog onverminderd. Tot voor kort nog volgde hij de wekelijkse clublessen in zijn woonplaats. Hij is ccn fijne geest, wars van ieder effect. Het stilleven heeft zhn voorliefde, maar ook het gevogelte, kippen, fa zanten, pauwen, enz. enz. Hoe kan hg deze beesten observe ren alvorens ze gevoelig op papier te zetten! Doch ook de portretkunst is hem niet vreemd en zo zal er op deze ten toonstelling een groot doek te zien zijn van een Larense boerenvrouw, so ber en breed van allure, alsmede van een Zeeuwse boer (Jhr. van Eysinga woonde met zijn broer enige jaren te Domburg), een fijne en doorwerkte kop. Als mens heeft hij steeds een be scheiden plaats in de maatschappij genomen, een meer beschouwende, en wat hem in hoge mate sierde, stéeds mild en goed over de mensen spreken de. Humor en een psychologische in slag zijn hem niet vreemd. In Zeeland exposeerde hg reeds te Aardenburg in de St. Baafs, maar ook o.m. te Laren en te Bolswa^d expo seerde bij met succes. Een goed mens, een zuiver artiest, vraagt' te Veere uw aandacht Moge velen de weg naar het Schotse Huis te Veere vinden. VERGADERING IN MIDDELBURG Geref. lagere school zal gebouwd worden in „Stromenwijk" Aan het einde van de in het Neder lands Koffiehuis te Middelburg ge houden jaarvergadering van de ver eniging voor Gereformeerd onderwijs te Middelburg werd onder meer mee gedeeld, dat ae vereniging een bouw programma heeft opgesteld zij het in een voorbereidend stadium voor een nieuwe u.l.o.-school, die de be staande u.l.o. aan de Nieuwe Haven zal vervangen. De vereniging heeft optie gekregen op een terrein aan de Nadorstweg ge legen tegenover het kamp, waarin thans Ambonezen zijn ondergebracht. Voorts werd meegedeeld, dat een nieuw te stichten lagere school ge bouwd zal worden op 't Zand (ge meente Middelburg), waarschijnlijk in het nieuwe uitbreidingsplan „Stro menwijk". Voor de school aan de Herengracht is een stuk grond aangekocht, waar door het mogelijk geworden is om een achteruitgang naar Klein Vlaan deren te projecter.en. Hierdoor wordt het drukke verkeer op de Heren- Meisje werd uit de stroom gered Het elfjarig dochtertje van de heer I. Hage uit Anna Jaeobapolder kwam bij het zwemmen in de stroom te recht, waardoor ze afdreef. Enkele marechaussees die juist uit het wa ter kwamen, werden door een visser op het gevaar opmerkzaam gemaakt en sprongen meteen weer te water. Zij wisten het meisje veilig naar de Jkant te brengt gracht vermeden. Een voorgtel om een oudercommissie voor de drie scholen der vereniging te benoemen, werd afgestemd. Deze vergadering stond onder lei ding van de heer J. K. Voogd. Nadat de jaarverslagen waren goedgekeurd, ging men over tot de verkiezing van drie bestuursleden, te weten de heren G. P. Feij, A. Meinema en R. Blaauw. De wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, besloot deze bijeen komst met dankgebed. Goese ambachtsscholieren naar metsel wedstrijden Op 9 en 10 juli a.s. zullen te Rotter dam weer de jaarlijkse, landelijke wedstrijden in h'ct metselen met bak steen en het straatmaken met klin kers worden gehouden. Aan de wed strijd in het metselen zullen ook Zeeu wen meedoen, namelijk de kopklasse van dc ambachtsschool te Goes, aan welke school vanaf 1952 het metselen wordt onderwezen, Geslaagden eindexamen M.M.S. van christ. lyceum te Goes Dinsdag slaagden voor het eindexa men afdeling Middelbare school voor meisjes van het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes: Gonnle Bikker te VUsslng"n; Jopie Brakman te Nieuw- en Sint Joosland; Els Geschle- re, Willy Rombout en Grcetje Velt- huizen te Goes en Jeantje Schimmel- penmpcüs van der O.ve te Kloetinge. te zien gegeven, hetgeen ten dele een gevolg is van de brand, die maandag in een vlasserij te Heikant (gemeente Sint-Jansteen) woedde. Voor de blus sing van deze brand is namelijk zeer veel water nodig geweest. De Wa terleiding Maatscha'mij „Zeeuwsch- Vlaanderen" vestigt er voorts met klem de aandacht op, dat het sproei en schrobverbod nog steeds van kracht is. In de overige delen van Zeeland heb ben zich tot nu toe nog geen moeilijk heden by de watervoorziening voor gedaan. Wel wordt het waterverbruik voor al gedurende do laatste dagen angstvallig in het oog gehouden en geregistreerd, maar behalve dan in Zeeuwsch-Vlannderen heeft men nog neargens in Zeeland op beperking aangedrongen. Uitslag eindexamen aan m.s.v.m. te Middelburg Voor het eindexamen aan de mid delbare school voor meisjes, verbon den aan de r.h.b.s. te Middelburg slaagden de dames Willy Franse, Louise Luyendijk en Hannie Rijksen, allen te Middelburg. Een kandidate werd afgewezen. Matige interesse voor Goese paardenmarkt De tropische hitte had ook invloed op de jaarlgkse paardenmarkt welke dinsdag op de Beestenmarkt te Goes werd gehouden. De aanvoer was ma tig. Er werd een kleine dertig paar den aangevoerd, waarvan het meren deel spoedig weer van het marktter rein werd weggeleid, omdat de handel mede door de hoge prijzen bui ten de koppaarden niet groot zou zgn. Reeds om half één waren de keurin gen afgelopen. In de afdeling slacht- paarden werd het kampioenschap toe gekend aan een inzending van de heer A. Viergever uit Goes, die hiervoor uit handen van burgemeester1 Ten Kate de wissel beker van de gemeente Goes ontving. Dezelfde inzender won in de ze categorie ook een eerste r-üs. De volksslaeerij De Kok uit Goes kreeg een eerste en een tweede prijs toege kend voor twee haar inzendingen. In de groep handelspaarden was de eerste prijs voor een paard van de heer S. J. van Hoeve uit Goes, dat la ter werd aangekocht als. hoofdprijs voor de Goese paardenverïoting. Een tweede en een derde prijs in deze cate gorie waren ook voor inzendingen van 'de heer Viergever. Deze handelaar ontving tevens de extra prijs voor het grootst aantal aangevoerde paarden. Terstond verlichting door f Ontelbare mannen en vrou- ^sjy wen* Jaren'an8 d°or de reu* matiek ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen blijvend verbannen en hun oude activiteit weer herwonnen dank zij de DOLCIN tabletten! Lijdt U aan jicht, ischias,, reumatiek, spit cn zenuwaandoeningen grijp dan in! Begin nog vandaag met DOLCIN, het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geelf bij pijnen van reumatische aard. Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar Flacons van 100 tabletten f 4.15 - kuur- flacons van 500 tabletten j fl6- l'\l VANDAAG Middelburg Schouwburg: „Het Woord" (C.F.A.). (18 jaar), 20.00 uur; Elec tro: „De gemaskerde ruiter", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Hal Stadhuis: Ten toonstelling „Wie was Rembrandt?", 1012 en 14—17 uur. Domburg Badpaviljoen: „Zijn grote beproeving", (18 Jaar), 20.00 uur, Vlissingen Alhambra: „De zoon van Anna", (14 Jaar). 19 en 31 uur, Luxor: „Meisjes voor Tanger", (18 Jaar), 20.00 uur. Goes Grand: „Met dieven vangt men dieven", (alle leertijden), 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2