Plattelandsbevolking trekt in vele landen naar de steden klankbord HITTE golft over mensheid HAARLEMSE (EVIPAN?) ARTS .ROOIDE" VLOT GEBITTEN ONDERLINGE WEDIJVER IN V.S. OM ONTWIKKELING V.-WAPENS Brieven Verbetering van de vitale kracht voornamelijk economische kwestie Tn de middagvergadering: van het maandag te Scheveningen gehouden 18de internationale gemeentecongres, is de sectie voor liet platteland bijeen gekomen voor de laatste discussie over het vraagstuk van de ontwikkeling van liet gemeenschapsleven op het platteland. Daarbij is de rapporteur in deze sectie, de heer Aarne Eskola, directeur van de Finse vereniging van Plattelandsgemeenten, nog eens ingegaan op de voornaamste punten, welke tijden» de discussies naar voren kwamen en welke zich in het algemeen by zijn rapport aansloten. Tijdens deze besprekingen kwam naar voren, zo merkte de heer Es- kola op, dat de neiging der bevol king om van het platteland naar de steden te trekken, een in de meeste landen voorkomend ver schijnsel is. Deze beweging neemt in vele landen dergelijke vormen aan, dat de plattelandsgebieden tot op zekere hoogte leeg beginnen te lopen aan jonge en bekwame krachten. Op die wijze wordt aan die gebieden de vitale kracht ontnomen, hetgeen fatale consequenties en moeilijkehe den veroorzaakt, niet alleen voor de gemeenten, maar voor het gehele land. Aan de andere kant ondervinden de steden, waarheen die bevolking trekt, ook grote moeilijkheden op tal van manieren. In het algemeen bleek men tijdens de discussies van mening dat het vraagstuk der ontwikkeling van de plattelandsgemeenten en de verbete ring van haar vitale kracht, teneinde de hiervoor genoemde ongezonde ont wikkeling te voorkomen, voornamelijk een economische kwestie is. Als de economische middelen van de platte lands bevolking en in het bijzonder de mogelijkheden voor de jongeren om in het levensonderhoud te voorzien, zo goed mogelijk kunnen worden ge maakt. dan kan dat probleem worden opgelost. Toch mogelijkheden In de volgende 10 of 15 jaar wordt verwacht, dat er een groté verbete ring zal komen in de levensomstan digheden van de plattelandsbevolking in vele landen, door een vermeerde ring van het gemotoriseerd verkeer, zoals door de heer S. Larsson uit Zwe den werd opgemerkt. De heer Eskola noemde dit belangrijk voor het tegen gaan van de trek van de jonge men sen naar de steden. Dan zullen zij zich gemakkelijker kunnen verplaatsen en af en toe naar de steden kunnen gaan om te winkelen of voor recreatie. Eskola wilde vaststellen, dat als er voldoende woongelegenheid op het platteland is en bevredigende ver voersmogelijkheden, vele jonge men sen het plan zullen opgeven naar de steden te trekken. Wat voor verbete ring er in de economische, opvoedkun dige, culturele of sociale omstandig- Mayfloweraan ketting? De kans bestaat, dat de „May flower 2" in Plymouth, Massa chusetts, aan de ketting gelegd wordt. Een ondernemer in Brix- ham (Engeland), waar het scheepje gebouwd is, eist beta ling van een rekening van 370 pond voor het vervoer van de masten, de ra's en voor de leve ring van diverse scheepsbeno- digdheden. Ook een zeilmaker heeft nog een rekening van 470 pond. „Als ik binnen een maand mijn geld niet heb, begin ik een gerechtelijke actie", heeft hij gezegd. Een van de organisatoren van de reis van de Mayflower gaat vandaag per vliegtuig naar En geland om te trachten deze kwesties te regelen. Hij zegt dat hij onderpand heeft gege ven ter waarde van tweemaal het bedrag der onbetaalde re keningen. SHORT STORY. De automobielclub van Pittsburgh heeft in het belang van de veiligheid op de weg een be roep gedaan o~ dames die shorts dra- f;en. De statistiek wijst namelijk een oeneming in het aantal verkeerson gelukken aan, hetgeen moet worden toegeschreven aan het feit dat de aan dacht van vele mannelijke auto mobilisten wordt afgeleid door de shorts dragende dames langs de weg. De club verzoekt de dames nu drin gend om, wanneer zij zich in de heer sende hittegolf persé in ijiguwsluLen- de shorts willen vertonen,' zover mo gelijk buiten de gezichtskring van mannen-aan-het-stuur te blijven. Van een beroep op de mann-rï om niet te kijken wordt namelijk niet veel resul taat verwacht LANGGEKOESTERD VERLANGEN Een rechter die meende dat dergelij ke stunts maar tot de film beperkt moeten blijven, gaf te Miami Beach een boete van oO dollar aan een knap pe brunette die een politieman een sandwich (met ham) in het gezicht had gegooid. Lucille Douty ver scheen voor de rechter met een dee moedig verhaal dat zij echt niet het plan had gehad de diender te raken. Zij wilde alleen maar de sandwich kwnt. - olitieman Bennie Hyman hield echter vol dat mej. Douty ten tijde van het incident had opgemerkt: „Daar heb ik nou altfd naar v langd iets naar een diender gooien". heden van de plattelandsbevolking ook nodig is, het zal noodzakelijk zijn over voldoende geldmiddelen voor dat doel te beschikken. Door de vertegenwoordigers van Japan. Zweden en het Verenigd Ko ninkrijk werd nog opgemerkt, dat daar grotere plattelandsgemeenten tot stand zijn gekomen, door de sa menvoeging van kleinere gemeen schappen en dorpen. In de 's morgens gehouden vergade ring hebben de deelnemei's de bespre kingen over het rapport van dr. ing. M. E. Peuchtinger uit Ulm, Duitsland over de problemen van de verkeers- congestie in de binnenstad, beëindigd. Dr. Feuchtjnger kwam na de beoorde ling van de nationale rapporten en na de gehouden discussie o.m. tot de conclusies, dat de gebruikelijke maat regelen voor de uitbreiding van de be staande wegen en de verkeersregeling waardevolle hulpmiddelen zijn voor het verminderen van de verkeersnood. In landen met een hoog gemotoriseerd verkeer kan een oplossing van het stedelijk verkeersprobleem slechts worden bereikt door de uitvoering van grootscheepse werken. Naar een vol ledige afsluiting van bestaande stads centra voor het particuliere gemoto riseerde verkeer dient niet te worden gestreefd. Tenslotte wordt, nog opgemerkt, dat de verkeerssanering van stadscentra bij een op de juiste wijze aan de eisen van het verkeer aangepaste stede- bouw begint. Dat wil zeggen bij een zinvolle en wederkerige samenvoeging van de woon-, arbeids-, recreatie en verkeersruimten. waar-door overbodig verkeer wordt voorko men. Daarbij behoort ook de bijzondere aandacht voor de voetganger, als de sterkste en tegelijkertijd zwakste van alle deelnemers aan het verkeer. „alles moest ER ALTIJD UIT" 11* Tweemaal 1000 gulden boete geëist Twee geldboetes van duizend gulden subsidiair tweemaal een maand hech tenis (de maximum straf) heeft de of ficier van justitie bij het Haarlemse kantongerecht geëist tegen de 52-jari- ge Haarlemse arts E. E. Y-- die zich te verantwoorden had wegens overtre ding van de wet op tandheelkundige inrichtingen. Volgens een inspecteur van politie uit Rotterdam zou 't een geval betreffen van bet Rotterdamse instituut „Evipan". Dit zou contact onderhouden met de Haarlemse arts. Een der behandelden verklaarde, dat hrj bij de arts op een stoel moest gaan zitten en dan werd verdoofd. Toen hij was bijgekomen waren zijn tanden én kiezen er uit. Verdachte verklaarde, dat de patiën ten er op stonden dat alle tanden en kiezen getrokken werden. Hii stond volgens zijn verklaring niet in relatie met het Rotterdamse instituut. Na men Van bezoekers vroeg hij niet, het geen de kantonrechter, mr. F. J. Ger ritsen vreemd vond: „Toch wilt U bet doen voorkomen, dat U onafhankelijk werkte van het Rotterdamse insti tuut". De inspecteur van de volksgezond heid in de provincie Noord Holland, de heer A. P. de Groot, deelde als ge tuige mee, dat de arts niet in het be zit was van een bewijs, voorgeschre ven In de wet op tandheelkundige in richtingen. Het stond volgens hem vast, dat verdachte zich vrijwel uit sluitend heeft bezig gehouden met 't „rooien" van gebitten van patiënten, die het hem vroegen. Dat is volgens getuige medisch-etisch volkomen on juist. Ook noemde hij het onverantwoor delijk te voren geen behoorlijk me disch onderzoek bij de patiënten in te stellen. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, mr. H. Lagerwaard van me ning te zijn, dat verdachte niet te be schouwen is als een zelfwerkende arts. maar als „iemand die hand- en spandiensten verricht voor het be ruchte Evipan-instituut". De raadsman mr. G. J. W Baurich- ter (uit Steenwijk) betoogde, dat uit het dossier niet gebleken is dat een georganiseerde samenwerking tussen het Rrttfttiamse instituut en verdach te bestond. De kantonrecher zal maandag 24 juni a.s. uispraak doen. Amerikaan verkoos de dood boven commissie-onderzoek Een geleerde, die gedagvaard was om te verschenen voor de subcommis sie Inzake on-Amerlkaanse activitei ten uit het Huis van Afgevaardigden, is maandag overleden tengevolge van het innemen van vergif. De geleerde, William K. Sherwood, 41 jaar, werd stervende door zijn vrouw in het marine-laboratorium in Hopkins aangetroffen. Hij overleed een uur later in een ziekenhuis. Sherwood, een wetenschappelijke onderzoeker van de Stanford univer siteit. had vandaag voor de subcom missie in San Francisco moeten ver schijnen. De subcommissie stelt een onderzoek in naar communistische „in tellectuele infiltratie". Voordat hij zich naar zijn laborato rium had begeven liet Sherwood een brief achter, waarin hij schreef: „Mijn leven en mijn levensonderhoud worden thans door de commissie be dreigd. Binnen twee dagen zal ik door publiciteit worden vermoord... Ik zou gaarne de Volgende jaren in laborato ria doorbrengen en ik zou het haten, die in een gevangenis door te bren gen". Naar verluidt was Sherwood bezig te onderzoeken of er een band zou be staan tussen kanker, een hartziekte en schizophrenia. Zijn collega's op de universiteit zeiden, dat hij een „bril jante" geleerde was. Hoessein gescheiden? Volgens het. Egyptische dagblad „Al Ahram" heeft koning Hoessein van Jordanië zich van zyn te Caïro ver blijvende echtgenote, koningin Dinah, laten scheiden. Tcriciil in de Lange Delft te Middel burg in liet kader van dc sanering dc oude huizen in snel tempo afgebro ken worden, verrijzen reeds dc nieu we panden. Op dc plaats van het oude pand 80 is een nieuu e winkel al neer bijna gereed, terwijl dc laatste dagen hard gewerkt is aan de af braak van het oude pand 82. Door deze open vlakte heeft men tevens een fraai zicht op dc gerestaureerde Gastliuiskerk gekregen, die voorheen altijd achter dc eerbiedwaardige hui zen verscholen is geweest. (Foto P.Z.C. Minister Cals opende de internationale filmweek De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, inr. J. M. L Th. ('als. heeft maandagavond de tweede internationale filmweek in Nederland, die dit keer in het Metropole-Turfëhin- ski theater in Den Ifaag wordt gehou den, officieel voor geopend verklaard. De eerste filmweek Ss in 1955 te Arn hem gehouden. De manifestatie hoort naar de over- I tuiging van de minister in het kader van het Holland Festival. Het verheugt hem bijzonder dat er, behalve enige zeer recente documen taires ook een Nederlandse speelfilm op het programma prijkt. Dat dit mogelijk werd is te danken aan het feit, dat door een zeer nauwe samenwerking van de Nederlandse Bioscoopbond met het ministerie van onderwijs, kunsten cn wetenschappen een Nederlandse filmproduktiefonds in het leven is geroepen, waardoor er reeds in het eerste jaar van deze sa menwerking drie sneelfilms in pro- duktie konden worden genomen. Men kan in de Ver. Staten de eerste tyd verschillende proeven verwachten met projectielen in de trant van de de zer dagen ontplofte „Atlas". Leger, marine en luchtmacht van Amerika zyn op het ogenblik druk doende in onderlinge competitie minstens dertig types te ontwikkelen, geleide en niet- geleide, met reikwijdtes variërend van acht kilometer tot negenduizend kilo meter. Sommige hebben een hoogcx- plosieve eigen lading, andere zijn be doeld voor het overbrengen van H- bommen. Van de hoogste prioriteit is op het ogenblik de ontwikkeling en perfec tionering van de intercontinentale projectielen, die een draagwijdte heb ben variërend van vijfduizend tot achtduizend kilometer, en de projec tielen van de „tussenklasse", die met een draagwijdte van vrifentwintig honderd kilometer. Amerika spant zich in Rusland bij de ontwikkeling van deze types te slaan. De concurrentie met de Sowjet- Unie wordt echter doorkruist door een felle onderlinge wedijver tussen ma rine, leger en luchtmacht, een wed ijver die. volgens de woorden van een vroee-ere staatssecretaris van het luchtmacht-denartement. Trevor Gardner, de concurrentie met de Sow- jets beslist in de we- staat. Braziliaan stak Nederlands meisje met mes De 31-jarige Braziliaanse zeeman L. R. uit Boa Vista heeft zaterdag middag in Antwerpen het 28-jarige Nederlandse meisje E. van V. in een flatgebouw aan de Quinten Matsysyel te Antwerpen met messteken aan arm en rug gewond. Het meisje, met wie de Braziliaan huwelijksplannen had, moest in het Stuivenberggasthuis worden opgeno men. Zn was in Antwerpen in Huis houdelijke dienst; zy is afkomstig uit Ede. Volgens het parket te Antwerpen .betreft het hier een moordpoging met voorbedachte rade, omdat E. haar reeds maanden geleden ook met een mes met de dood bedreigd had. Hij is te Antwerpen ongesloten. De toestand van mej. Van V. was zon dagmorgen gunstig. Het Middelburgse zwembad was gis teren veranderd in een krioelende ..mierenhoop" van grote en kleine Middelburgers, die in het koele wa ter de drukkende hitte enigszins trachtten te ontzwemmen. Met na me in de pierenbalc waren niet an ders te zien dan armen en benen, toebehorend aan de jeugddie elk druppeltje water in beslag genomen had. (FOTO P.Z.C.) Record aantal kinderen op strand waren ouders kwijt Het afgelopen weekeinde heeft de Haagse politie zich moeten ontfermen over niet minder dan 658 kinderen die in de drukte op het Scheveningse strand hun vader en moeder waren kw"t<*eraakt. In 268 gevallen werd aan badgasten eerste huln verstrekt. De politie en leden van de reddingsbrigade moes ten in elf gevallen hulp verlenen aan zwemmers die in levensgevaar ver Mét Nederland puft deniet hard wilde wordenhalf miljoen mensen naar de KEERZIJDE rest van Eurona en ook 'n stranden op Coney Island Evenals alle medailles, rest V an ^uropa en OOK n PariJg wordt gemeld, zijn gegaan en op andere heef: ook deze „weerme- (leel van de V erenigde sta- dat plotseling neerstorten- stranden was het een even daille" echter een keerzijde, ten en Canada onder een c,le plasregens en de bran- groot gedrang. In het dis- die een triest beeld oplevert! i - dende hitte de schade ::i trict Nassau waren de hoofd- Vele mensen verdronken oi voor deze tijd an het jaar Zuid-Oosi Frankrijk nog wegen onberijdbaar door de bezweken aan de gevolgen toch wel ongewone warm- hebben vergroot. Verwacht hitte; in een park moest de van een zonnesteek. Volgens te en hier en daar «nreekt wordt> dat.. ,de dltte overal politie ingrijpen toen een voorlopige opgaven telde te en nier en daar spreekt in Frankrijk zal voortdu- vijver te vol met baders Frankrnk negen siachtof- nien zelfs van een hitte- ren. Door overstromingen was! fers. Zweden zestien. Duits- golf. Er worden tempera- is, een s$ade,. van naar Londen had met 27 graden land tien, terwijl in de Ver. schatting 30 miljard francs Celsius zijn warmste dag Staten, m het gebied van turen genoteerd van 2a aangericht. In de Alpen re- sinds augustus 1955. De S;. Louis, door overstromin- tot 30 graden en hoger en gende het opnieuw en daar hoogste temperatuur in En- gen negentien mensen het dat was onder meer te dl^igt weer gevaar. geland was maandagmiddag leven verloren. In Canada, (lat nas onder meer te In New York was mder- -31 graden en volgens eer. waar eveneens een hittegolf hoog voor een chocolade- daad sprake van een com- woordvoerder van het Bnt- heerste, verdronken in Que- fabriek in Birmingham, pIete hlT'egoIfde ^ermo- se ministerie van luchtvaart bee en Or.:ario ten minste meter steeg er tot 34 gra- is net einde van de warmte- twintig personen, toen tien keerden. Enkele keren moesten de le- waar duizend arbeiders den en men kon er hele periode nog niet in zicht, duizenden Canadezen hun vensgeesten weer worden opgewekt i naar huis werden gezon- volksverhuizingen naar bui- Voor vandaag wordt althar.s steden verlieten cm oo htt door middel van kunstmatige adem- ten aanschouwen. Volgens nog geen verandering ver- platteland fco-lte 'e wnden halmg. «en, omdat de chocolade de politie zouden et ander- wacht. Letteren en letters hebben Harold Macmillans liefde gehad, zolang hij de leeskunst verstaat. Mis schien was hem die liefde wel aan geboren. Zijn grootvader stichtte im mers in Londen een uitgeverij, die door Harolds vader nog verder werd uitgebreid, zodat dc firma een goede reputatie kreeg ook buiten Groot- Brittannië. En ook zelf is Mncmil- lan eigenlijk uitgever. Hoezeer hel geschreven woord hem kan boeien, werd duidelijk in de Eerste Wereld oorlog. toen hij ernstig was gewond. Een patrouille vond hem in een diepe granaattrechter, lezend In Horatius. Als eerste minister van Groot-Brit* tannlë heeft hij op het ogenblik meer te maken met dikke en done ambte lijke dossiers. Maar ongetwijfeld hunkert hij zo nu cn dan naar Iets. (lat een wat minder zakelijk karakter draagt, naar Iets persoonlijks. Een zweem van dat persoonlijke heeft hij misschien op 20 april gevonden in een officieel stuk. dat hem werd gebracht uit naam van brievenschrijver Boelganln, de Rus sisch e premier. Maarschalk Boelga nln maakt er een gewoonte van. om zich „persoonlijk" tot de collega's te richten met brieven, waarin nfi zich van een zeer hoffelijke en vriende lijke zijde toont. "Die kant van Boel ganln wordt door de Russen noga! eens geëtaleerd, misschien wel ornaat op die manier een prettig contrast ontstaat met de onbehouwen woorden van partijsecretaris Niklta KroesJ- tsjew. die op wodkapartljcn dingen zegt. waarbij men de indruk krijgt hier de ware Sowjet-toon te horen. Maar de Kremlincorrcspondcnt Boelganin, heeft in zijn aprilbrief aan Macmillan beleefd gepleit voor verbe tering van dc Brits-Russische betrek kingen. hervatting van de relaties op de gebieden van wetenschap, cultuur en handel, en voor meer „persoonlijke contacten". En het is op deze brief, dat Macmillan het afgelopen week einde antwoord gegeven heeft. Niet minder dan 2500 woorden telde Macmillans epistel cn verscheidene van die woorden dienden eveneens om voor een per soonlijke noot tc zorgen. Overigens is het bekend, dat Macmillan nu met be paald de zachtaardige showfiguur is, waarvoor men hem weieens houdt. Achter zijn dandy-achtige uiterlijk verbergt zich de trotse koppigheid en het doorzettingsvermogen van een Schotse terrier. En in hot parlement kan hij buitengewoon ironisch zijn wanneer het regeringsbeleid verde digd moet worden tegen sprekers van de oppositie. Al die eigenschap pen vindt men ook in Macmillans brief aan Boelganin terug. Evenals de Rus. wijkt hij, bij alle wellevendheid, geen duimbreed af van de politieke lijn, die hij tezamen met zijn mede ministers voor zijn land heeft uitge stippeld. Macmillan verklaarde, dat hoewel Engeland en de Sowjet-Unie van mening verschillen over veel kwesties, dit toch een ontwik keling naar een verstandige verhou ding tussen de twee landen niet mag belemmeren. De Britse premier toon- nende woorden van Boelgenins brief, de zich zeer tevreden over de verzoe- maar het speet hem dat er „geen nieuwe, constructieve voorstellen ln stonden. In de eerste plaats dienen nu vorderingen te worden gemaakt op het gebied van de ontwapening, zowel wat betreft gewone als atoom wapens. De Britse regering zou uit breiding van de handel met de Sow- Unie toejuichen. Fel waren Macmillans woorden over de Hongaarse kwestie. Die kwestie was, zo zei hij. de voornaam ste oorzaak van de slechte betrekkin- f;en tussen de Sowjet-Unie en Engc- and. Macmillan stelde, wat dc hereni ging van Duitsland betreft, enkele in telligente vragen, waarop Boelganin hem waarschijnlijk het antwoord wei schuldig zal blijven. Op de man af vroeg hij namelijk aan de Russische premier, of die niet meent dat het Duitse volk het recht heeft, zijn eigen regering te kiezen door middel van algemene verkiezingen in geheel Duitsland. Zoals bekend, zijn dé Rus sische leiders de opvatting toege daan, dat de „verworvenheden" van Oost-Duitsland. waartoe het ln Oost- Berlijn gevestigde communistische stromannenbewind behoort, in elk ge val geen slachtoffer van een even tuele hereniging mogen worden. En zo blijven de tegenstellingen bestaan, ondanks alle „persoon lijke" brieven. Intussen >s het te hopen, dat er toch nog iets wordt be reikt. en wel op de zeer zakelijke grondslag van de ontwapeningsbe sprekingen te Londen, waar „oost" en „west" nu ijverig zoeken naar een mogelijkheid om te komen tot staking van de proeven met atoomwapens. Terecht betoogt Macmillan. dat ont wapening alleen door internationale overeenkomsten kan worden bereikt. Inderdaad zijn brieven daarvoor niet de meest geschikte middelen HAROLD MACMILLAN liefde voor de letteren DINSDAG 18 JUNI 1957 INTERNATIONAAL GEMEENTENCONGRES Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5