Goes in beroep tegen nietig verklaring ontslag Scherphuis Zeeuwse Almanak Om hei besie kopje ihee PRISMA jeunesse FELLE BRAND VERWOESTTE EEN VLASSERIJ IN SINT JANSTEEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE O O U R A N T DINSDAG 18 JUNI 1957 NA FELLE RAADSDEBATTEN Voorstel werd tenslotte met 12 tegen 3 stemmen aangenomen De broeierige atmosfeer, waarin de Goese gemeenteraad zieli maandag avond zette aan de behandeling van het voorstel om in beroep te gaan tegen de beslissing van het ambtenarengerecht in de zaak-Scherphuis, deed ken nelijk by enkele raadsleden de gemoederen nog meer verhitten. Enkele ma len moest burgemeester Ten Kate de heren met een vermanend hamerge- klop verzoeken zich in hun uitlatingen wat te matigen. Over en weer wer den er nameiyk af en toe scherpe persooniyke aanvallen gelanceerd, doch uit de discussies bleek wel, dat de standpunten niet waren gewyzigd sinds het bewuste raadsbesluit werd genomen. Nadat ongeveer een uur was gede libereerd werd tenslotte met 14-3 stemmen het voorstel aanvaard om in be roep te gaan by de Centrale Kaad van Beroep te Utrecht. De heren J. La- port en K. Zuidema (a.r.) en E. N. C. van Riesen (v.v.d.) stemden tegen. De heer Laport, die over deze zaak als eerste het woord verkreeg, sprak als zgn mening uit, dat enkele bezwa ren tegen de heer S., door het ambte narengerecht tie Middelburg als futili teiten zijn behandeld, terwyi andere dit ook wel bleken te zgn. Een ernstig protest liet hij horen tegen een uit spraak van de raadsman van de heer S„ die volgens de pers zou hebben verklaard, dat de raad in een toestand van psychose had gehandeld en ver der de heren als „ondeskundige dile- tanten" had betiteld. De heer Laport kon niet begrijpen, dat de raadsman van de gemeente hier niet tegen geprotesteerd had. Overigens bleef dit raadslid bij zijn reeds eerder genomen standpunt, dat aan de heer S. onrecht is gedaan door hem te ontslaan, zonder hem ge hoord te hebben. „Waar gaat het naar toe, als iede re willekeurige ambtenaar kan worden ontslagen, zonder dat deze de argumenten voor dit ontslag heeft gehoord", zo vroeg de heer Laport zich af. Het kwam hem tenslotte gewenst voor. dat de raad in kennis wordt gesteld, van het appél-advies, waarin de gronden voor het hoger beroep zijn neerge legd. Ook G.a. zal deze z.i. wel wil len weten. Advertentie) 'tv iZkMjsndbouw- i tentoonstelling 'jÊÊ zierikzee Het C.H.-raadslid F. P. J. Polderman, één van de gasthuisbestuursleden uit de raad, noemde de uitspraak van het ambtenarengerecht zeer teleurstel lend. Hy vond, dat de uitlatingen van de raadsman van dokter S. op zeer laag peil stonden. Spreker kon zich voorstellen dat enkele personeelsleden en doktoren vóór de heer S. hebben getuigd, zonder dat zij van de zaak iets afwisten, doch dat de heer Van Riesen als oud-voorzitter van het gasthuisbestuur dit deed, meende de neer Polderman als uitermate incon sequent te moeten kwalificeren. Hij gebruikte daarbij woorden als „vriendjespolitiek" en „partijpolitiek". Wel moeilijkheden Ook in diens ty'd waren er volgens spreker reeds moeilijkheden, zodat wel eens zonder de directeur in het kantoor van de heer Van Riesen werd vergaderd. „U moet U niet zo scherp uitlaten", merkte de voor zitter op, toen de heer Polderman later nog suggereerde, dat de heer Van Riesen het aam aarden van het raadslidmaatschap had aange grepen, om zich door af te treden als voorzitter, aan de moeilykhe- den te onttrekken. In het vervolg van zijn betoog bracht de heer Polderman hulde aan de heer Van Zweeden, die hjj een prima voor zitter noemde, waarmee het prettig is samen te werken en die de moeilijk heden niet heeft ontlopen. De heer Van Riesen (vvd) wees be schuldigingen als „vriendjespolitiek" en „partijpolitiek" van de hand. Men heeft deze kwestie slechts te beoorde len als raadslid. Met nadruk verklaar de hij, dat er op het moment toen hij het gasthuisbestuur verliet, geen kwestie-Scherphuis was en dat deze er ook nooit geweest was. „Dat de he ren toch een stok willen zoeken is hün zaak en voor hün verantwoording"; Over de zaak zelf, stelde de heer Van Riesen vast, dat hg nu ten volle in het gelgk is gesteld. Destijds was hy bestreden toen hg voorspelde, dat men een eventuele procedure zou verliezen. Hij noemde een en ander een groot moreel verlies voor het gemeentebe stuur. Na de „vernietigende" uit spraak van het ambtenarengerecht, had spreker niet verwacht, dat B. en W. nu nog met een voorstel zouden komen om in beroep te gaan. VAN r3.tv'ui TOT MOSSELEN Op 24 juni a s. begint het mossel- seizoen, tenzij bljjkt dat de weekaan- voer minder dan 8000 ton zal bedra gen. Maar we hebben goede hoop Met ingang van maandag J.l. kunnen de mosselkwekers monsters van con- ■umptlemosselen inleveren. Ook nu weer worden de mosselen onderschei den in vier soorten of kwaliteiten, na melijk B. B. I., B extra of B super met een gewicht van respectievelijk 16, 18, 22 of 24 kg mosselvlees per 100 kg. De verschuldigde heffingen op de prijzen bedragen f 0,35 per ton voor bet Produktschap, f 1,65 per ton voor het Mosselegalisatiefonds en f 0,02 voor het Propagandafonds. BLOEMEN Ook dit Jaar zal de vereniging „Ons Dorpsleven" in 's-Gravenpolder een bloemententoonstelling houden. Om precies te zgn in de maand september De scholieren worden ook weer inge schakeld. Op die manier hoopt men bij hen de liefde te wekken voor al wat groeit en bloeit. „Ons Dorpsle ven" heeft nog meer op het program ma staan. Nu reeds treft men voor- KOMKOMMERS Ge moet ons maar niet vragen tedt er van waar is, maar 't werd ons in ieder geval in alle ernst verteld. Dat van die komkommers en het bruinbranden. „Men neme een komkommer, SMffde hem doormid den en wr'tjve zich in", aldus zon het recept luiden en vólgens onze zensman, kunt ge deze handeling al dagelijks aan de Zeeuwse stranden M'eSi verrichten. ;Als koffie zo brum", xvordt je dan", betoogde on ze man opgetogen. Nogmaals: ge moet dat van óus •iiet zo maar voetstoots aannemen. Wij geven maar door wat wit ge hoord hebben, maar als ge straks Thuis komt met een knalrode, tn- plaats van een bruine huid. nemen try daar bepaald niet de ver antwoording voor 1 Kojnkommers 't Is in ieder geval weer eens iets anders dan de oliën en vetten, die tot dusver tot ditdoel werden aan gewend. Iets héél anders... En ran komkommertijd is nog niet eens sprake. Hoewel ge va het hzen van dit stukje natnurlijk het volste recht hebt om daar anders over te denken. Héél anders bereidingen voor een hulsvlijttentoon- stelling, die men in februari van het volgend jaar hoopt te houden. WOEDENDE STIER. De landbouweri B. te Boschkapelle (gemeente Vogelwaarde) heeft door onbekende oorzaak de woede van een stier opgewekt, toen hij tn zijn weilanden liep. Het dier kwam op hem afgestormd en slin gerde hem met geweld tegen de grond. De zoon van de landbouwer slaagde er gelukkig In een tweede aanval te voorkomen. B. werd naar zy'n woning vervoerd, waar 'n arts een hersenschudding consta teerde. Het slachtoffer klaagde te vens over pyn ln borst en ledema ten. GEZONDHEID. De medische verzorging in Sluis Is weer een flinke stap vooruit gekomen met de voltooiing van het nieuwe ge zondheidscentrum in de Hoogstraat. De verschillende daarvoor in aan merking komende verenigingen heb ben reeds bun Intrek ln bet gebouw genomen. Er Is daar ruimte voor de beide nlaatselijke kruisverenigingen, de E.H.B.O.. bot kleuter- en zuige lingenbureau en voor een hoogtezon- Installatie. Het centrum biedt tevens plaats aan de schoolarts en school- tandarts. VIJFENVIJFTIG JAAR Morgen, woensdag 19 juni, is het voor de echtelieden M. Verschuure (76 jaar) en M Verschuure-Boone (75) in de Spruitstraat 30 te Yerseke een bigde dag. Het zal dan vnfenvgf- tig jaar geleden zgn dat zg elkaar op het gemeentehuis eeuwig trouw be loofden en het huisje betrokken waar zg nu nog wonen. Verschuure. die evenals zijn vrouw nog een goede go- zondheid geniet, is in bet oesterdórp geen onbekende. Vele jaren heeft hij over de oesterpercelen gevaren. Ge ruime tgd is hy ook nachtwacht bij de oesterputten geweest. De gronden waarop de heer S, is ontslagen noemde spreker ondeugde lijk. Men heeft teveel op het kompas van het gasthuisbestuur gevaren. De heer Van Riesen zou het beter vinden dat men nu zou nagaan of het moge lijk is onderling tot een vergelijk te komen, dan wel te informeren of de heer S. bereid is ontslag te nemen, terwijl hg als derde oplossing zag dat het gasthuisbestuur aftree/t. Volgens spreker is men tot zelfs buiten Zee land met stomheid geslagen over een dergelijk beleid. De koude douche van het ambtenarengerecht heeft kenne lijk niet voldoende afgekoeld, mogelijk dat het gskoude baa straks het ge meentebestuur tot realiteit zal bren- fen. zo ging de heer Van Riesen ver- er. Hg hoopte daarom, dat de raad een halt aan B. en W. zou toeroepen. Lichtvaardig Het p.v.d.a.-raadslid Ph. Ha*er- hoek, eveneens lid van het gasthuis bestuur, was van oordeel, dat B. en W. de procedure te lichtvaardig heb ben opgeval. Waarom was er op de zitting van het ambtenarengerecht slechts 1 getuige van de ziide van de gemeente opgeroepen en niet minder dan 7 voor de tegenpartij Nadrukke lijk stelde hij vast, dat liet hier geen zaak tussen de voorzitter en de heer S. is. Het gehele gasthuisbestuur staat achter de voorzitter. Spreker sprak zgn bewondering uit, voor de wyze waarop de heer Van Zweeden had ingegrepen in de „organisatori sche chaos". Volgens de heer Haver- hoek zgn er genoeg getuigen aan te voeren, o.a. de oud-secretaris van het gasthuis, die de afgelegde getuigen- Vervolg op pag. 7) Dokter R. Suurenbroek in Goese raad herdacht Bij de opening van de maandag avond gehouden vergadering van ae gemeenteraad te Goes werd de zo tra gisch om het leven gekomen chirurg R. Suurenbroek staande herdacht. De burgemeester, mr. W. C. ten Kate, schetste hem als een buitengewoon bekwaam chirurg en medelevend bur ger, die veel voor de lijdende mens heid in Goes en omgeving heeft ge- IOBACCO COMPANY Ambassadrice Pakistan legt krans bij De Ruyiermonument De ambassadrice van Pakistan, Be gum Liaquat All Khan brengt don derdagmorgen om elf nor een bezoek aan do N.V. Koninklijke Maatsehap- pij „De Schelde" te Vlissingen. waar iy zich zal laten voorlichten over de sppeialo problemen en voorzienin gen op dit bedrijf. Tevoren, omstreeks kwart voor elf, zal zii een krans leg gen bij het standbeeld van Michiel Vdriaanszn de Ruyter. Negenhonderd kilo boter in beslag genomen In de nabijheid van de Zeildijk on der de gemeente Hontenisse troffen twee marechaussees een van een Bel gische nummerplaat voorziene perso nenauto aan. Bij controle bleek déze niet minder dan 900 kg koelhuisboter te bevatten. De inzittenden hadden even tevoren kans gezien het hazen pad te kiezen, zij het met achterla ting van een kledingstuk. De waarde van de inbeslaggenomen bote.r en de wagen wordt geschat op 2500. De Ruyter-expositie nu spoedig in Vlissingen De Michiel de Ruyter tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam 23 maart geopend en zondag jl. geslo ten is door 24.767 personen bezocht. De expositie ter ere van de 350ste ge boortedag van de grootste vlootvoogd uit de gouden eeuw gaat nu naar de geboorteplaats van De Ruyter, Vlis singen, waarzij van 3 juli tot 16 sep tember wordt ondergebracht in het nieuw tehuis voor bejaarden. Slachtoffer ongeluk te Middelburg overleden Het slachtoffer van het ongeluk by de Herenbrug te Middelburg, de 39- jarige timmerman-aannemer L. Goed- bloed te Middelburg, is aan zijn ver wondingen overleden. Zoals bekend kwam de heer Goedbloed zaterdag middag tegen zes uur bg de He renbrug op de fiets in botsing met een bestelauto. Het slachtoffer liep hier bij een schedelbasisfractuur op. Honderd en vierjarige in „Der Boede" overleden In „Der Boede", de verpleeginrich ting voor langdurige zieleen van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren te Koudekerke, is zondag avond overleden de weduwe J. van OostenDefauchier. Zij bereikte de leeftijd van ruim 104 jaar. De weduwe Van Oosten, die in Middelburg werd geboren, was de oudste inwoonster van „Der Boede". (Van onze redactrice) Men zou denken dat in deze hoog- zomerse dagen de belangstelling van de hulsvrouw eerder uitgaat naar koele limonade dan naar nete thee. maar in „Het Schuttershof" te Middelburg bleek gisteravond dat dit niet het geval is. Er wareri tenminste verscheidene dames naar dit etablissement gekomen om getuige te zijn van een wed strijd in theezetten; een van de ve le wedstrijden welke in deze weken onder auspiciën van de Stichting Het Theebureau voor Nederland allerwegen in ons land gehouden worden. Zo zaten gisteravond tientallen belangstellende huisvrouwen in het Schuttershof te luisteren naar een leerzaam praatje over het pro-' dukt thee, gehouden door een jon ge en enthousiaste propagandiste van het Theebureau. Ze zagen ver volgens een tekenfilmpje waarin' de hoofdrollen werden Vervuld door opgewekte theepotjes en door enkele mensen die weliswaar allen met het verkeerde been uit bed stapten, maar ge raadt het al wier afgrijselijke ochtendhumeur ren onmiddellijk op de vlucht sloe gen zodra die opgewekte theepot jes met geurig vocht kwamen op draven. En daarna was er nog een filmpje over de lange weg, welke het theeblaadje volgt vanaf het ogenblik dat het begint te groeien op de theeplantages van het verre Java en Sumatra tot het moment waarop de thee in speciale kisten op reis gaat naar afnemers in alle delen van de wereld. Na de pauze waarin een kop- f Advertentie Voor de teenager J '.^SSSSSm cen e'e8ïnt doublé J O horloge voor een ^SÊ. verrassende prijs Drie Middelburgse huisvrouwen streden gisteravond, een vreedza me strijd om het kampioenschap theezetten. Hier ziet men de da mes in actie op het podium van liet Schuttershoflinks de winna res van deze wedstrijd, mevrouw S. de Koningde Roos. je „échte vooroorlogse thee" werd gedronken kwam er een waar lijk huiselijke sfeer in de zaal. Drie uit het publiek gekozen dames mochten op het podium plaatsne men achter een tafeltje, waarop alle benodigdheden voor het zetten van een potje thee klaar stonden. En nu kwam het aan op het ken nen van de beroemde „vijf gouden theeregels", zonder welke regels men beslist géén goede thee kan zettenDe deelnemende dames bleken die regels wel te kennen, maar toch maakten ze hier en daar een foutje. Want het water voor goede thee mag bijvoorbeeld nóóit doorkoken, zelfs geen halve mi nuut; en bg het opzetten van wa ter moet er een extra scheutje bij om straks de theepot mee om te snoeien: en bij 't serveren is het helemaal uit den boze om eigen machtig suiker en melk in de kop jes thee voor uw gasten te doen... Er waren dus nog wel enige voet- angeltjes en klemmen, die niet door de deelneemsters omzeild konden worden. Kampioene werd tenslotte me vrouw S. de Koning-De Roos uit Middelburg, die door haar presta tie in het bezit kwam van een thee servies; tweede en derde werden respectievelijk de dames J. Krista- hjn en R. Groenhout uit Middel burg. De kampioene is automa tisch kandidate voor het geweste lijk kampioenschap. Gistermiddag werd de theezet-wedstrijd gestre den tussen leerlingen van de Mid delburgse huishoudscholen. Kam pioene werd hier Anneke de Rijcke uit Vlissingen; tweede en derde werden Francien Geertsen uit Angtekerke en Tlni Kasse uit Sou burg. In de komende dagen zullen nog „theezet-duels" gehouden wor den in de plaatsen Goes, Vlissin gen, Haamstede cn Hulst. ARBEIDERS KONDEN ONTSNAPPEN Schade wordt geschat op ongeveer 40 mille Een felle brand, die gepaard ging met een grote vonkenregen, heeft maandagmiddag de vlassery van de firma C. van Geothem-Thlje in de buurtschap Heikant te Sint-Jansteen met de grond gelijk gemaakt. In de schuur waren grote hoeveelheden ge repeld strovlas en geroot vlas opge tast, die een waarde vertegenwoor digden van 40.000. Zes arbeiders, die in de schuur werkzaam waren konden ter uauwernood aan het vuur ontsnappen. De brand brak omstreeks uur in de nok van de 20 meter lange en 8 meter brede schuur. Het vuur greep om zich- heen en binnen korte tgd stond de gehele schuur in lichter laaie evenals het aangrenzende zwingel- huis. De werknemers, die op het mo ment dat de brand uitbrak bezig wa ren met het lossen van een partij vlas. renden onmiddellijk uit de schuur en waarschuwden de brandweer. Door het doortastend optreden van enkele omwonenden kon worden voorkomen, dat een voorraad vlas. die in een han gar was opgeslagen op nog geen tien meter afstand van de schuur, een Zeeuwse zendingsdag De Zeeuwse zendingsdag, uitgaan de van de Christ. Geref. Kerken in Zeeland, zal ditmaal gehouden wor den op donderdag 4 juli a.s. te Bie- zelinge. De leiding zal berusten bij ds. Van der Molen. Sprekers zijn: ds. Heerma te Veenendaal, ds. Kok te Veenendaal en ds. Den Boer te Den Haag. Onderzoek op Bevelanden naar minder valide arbeidskrachten Naar wy vernemen is de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk thans vrijwel gereed met een onderzoek naar het aantal minder valide arbeidskrachten op Zuid-Beve land. In samenwerking met de Ned. Vereniging Soc. Zorg voor minder va liden (A.V.O.) werd dit onderzoek dat zich ook nog tot Noord-Beveland zal uitstrekken, ter hand genomen. Het is voor het eerst, dat dit in Ne derland op een dergelijk grote schaal geschiedde. Het onderzoek werd niet op Wal cheren gehouden, zoals prof. L. van der Horst, voorzitter van de „A.V.O." tgdens de in Rotterdam gehouden jaarvergadering van de A.V.O. abu- sievehjk mededeelde. In een openings woord zei prof. Van der Horst onder meer. dat de minder valide recht heeft op arbeid. „In heel ons land zijn nog duizenden mensen, die voor revalida tie in aanmerking komen. De mensen moeten als het ware van de achterka mers en zolders gehaald worden", al dus de voorzitter van de A.V.O. Exprestrein in Goes reed op railslasapparaat Even voor het station Goes, ter hoogte van de overweg Kloetingse- weg, liep maandagmorgen rond kwart over tien de exprestrein uit Rotter dam op een rollend lasapparaat, dat zich op de rails bevond. Het apparaat werd geheel vernield; hot bedienings personeel had zich nog juist in veilig heid kunnen brengen. De trein welke geen noemenswaardige schade opliep, kon met tien'minuten vertraging de reis vervolgen. Het lasapparaat, dat gebruikt wordt voor het lassen van de rails, wilde men naar het andere eind van het em placement rollen. De veiligheidsman die bg het werken aan de lgn steeds aanwezig is, gaf toestemming van de rails gebruik te maken, doch had zich daarbij niet gerealiseerd, dat er nog een exprestrein moest binnenko men. Toen de treinbestuurder het ve hikel op de rails ontdekte, was de uf- stand tekort om de trein nog tot stil stand te brengen. De mannen van het lasapparaat hadden nog getracht om het voor de naderende trein van de rails te tillen, doch ook dat gelukte niet. prooi der vlammen werd. Het bran dende vlas in de schuur verspreidde namelijk een grote vonkenregen, waardoor, het gevaar niet denkbeeldig was, dat huizen of schuren in de na bijheid vlam zouden vatten. De brandweerkorpsen van Sint-Jan- steen en Koewacht, die vry snel ter plaatse waren, konden niet voorko men, dat de schuur en het zwingelhuis tot de grond toe afbrandden. Ook het woonhuis liep enige brandschade op, Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De beide firman ten zyn verzekerd. Genealogen en heraldici bijeen in Zierikzee Voor het eerst in het 75-jarig be staan heeft het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Geslacht- en Wa penkunde zaterdag een congres in Zierikzee ~ehouden. De voorzitter van het genootschap, jhr. dr. D. P. M. Graswinkel, kon in de Schutterszaal van het stadhuis ruim honderd deel nemers welkom heten. Na het huishoudelgk gedeelte hield de archivaris van de gemeente Zie rikzee, de heer P. van Beveren, een lezing over het onderwerp „De plaats waarop U staat". Hg gaf daarbij een overzicht van de geschiedenis van de stad sinds de 12e eeuw. In het bij zonder vertelde hg allerlei interes sante dingen over het vroegere en het huidige stadhuis van Zierikzee. In restaurant Mondragon werd de koffiemaaltijd gebruikt, tijdens welke de heer J. M. de Nooyer, regionaal adviseur van de Rnksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, een inleiding hield over het onderwerp „Enkele bijzonderheden over het ge slacht Renesse in verband met de re cente opgravingen bij het slot Moer- mond te Renesse. Het "ezelüchap is 's morgens offi cieel op het stadhuis ontvangen door het college van B. en W. Burgemees ter Dijckmeester merkte op, dat het voor de genealogen en heraldici een grote attractie moet zijn in Zierikzee het stadsbeeld van vroeger terug te vinden. De heer Graswinkel haakte in zijn dankwoord hierop in door het ge meentebestuur de raad te geven het grote verkeer uit de stad té houden, 's Middags werd een rondrit over het eiland gehouden, waarbij men onder meer de plaatsen Dreïschor, Zonne- maire. Brouwershaven en Renesse aandeed. On het buiten van de burge meester van Renesse, mr. G. F. L. Lunsing Tonckens, schaarde men zich rond de theepot. f Advert en tie) Gooi uw winterkleren uit en haal een mooi stelletje ZOMERONDERGOED. U kent toch het mooie Hollandia ondergoed? Voor de dames het leuke perenbloesem, kersenbloe sem enz. En voor de heren het moderne Adona en het sportieve A.one ondergoed voor 1,98. En natuurlijk ook voor de klein tjes mooi en modern ondergoed. In de speciaalzaak van DE GOEDKOPE SiMON KLOKSTRAAT 21 GOES VANDAAG Middelburg Schouwburg: „Het woord" (C.F.A.), (18 jaar), 20.00 uur: Electro: „De gemaskerde ruiter", (14 jaar), 19 cn 21,15 uur; Hal Stadhuis: Tentoon stelling „Wie was Rembrandt?", 10— 12, 14—17 en 19—22 uur, Vlissingen Alhambra; ,,De zoon van Anna", 7 en 9 uur, 14 Jaar; Luxor: Meisjes.... voor Tanger", (ie Jaatj, 8 uur. Goes Grand: „Met dieven vangt men dieven", (alle leeftijden), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2