PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wervelstormen en overstromingen teisterden Z.-Europa en Amerika Vreemdelingenverkeer bracht in 1956 Zeeland ca. 36 miljoen op BILT GROENE DRAECK AAN PRINSES BEATRIX OVERGEDRAGEN BENELUX-MINISTERS KEUREN UNIE-VERDRAG GOED 200e jaargang - no. 140 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 juni 1957 bureau v. d. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3546 of 3304; Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes, Lange Vorstttr. 63, tel. 1475 (b.g.g2228): Oostburg, Nieuwstraat 43. tel. 20; Terneuaen. Brouwerljstiaat 2; Z:eMk7-ce; N. lv-.:' TERWIJL WEST-EUROPA VAN DE ZON GENOOT: Tientallen mensen vonden de dood; dorpen door elementen verwoest Terwijl het in West- en Noord-Europa warm en zonnig zomerweer was en het toeristenverkeer groter was dan ooit, gebeurden het af gelopen weekeinde in het zuiden, en vooral in Italië, natuurrampen. De overstromingen in het Alpengebied zijn ook nog steeds niet uit gewoed. En in de Amerikaanse midden-westelijke staten werden door wolkbreuken en wervelstormen tenminste zeventien mensen gedood. Een cycloon, volgend op een stortvloed van enorme hagelstenen, heeft in Noord-Italië vijf mensenlevens geëist en ruim tachtig mensen letsel doen oplopen. Tientallen huizen werden getroffen, deels totaal vernield, deels zwaar beschadigd. Het centrum der verwoesting lag bij de dorpen Clcognola, Robecco en Bressana in de Passo Scuro. Een van de slacht offers uit Cicognola, een zestigjarige vrouw, werd terwijl zij in haar huisje zat, omhooggezogen en vervolgens een eind verder neergeworpen. isoleerd kan thans door voetgan gers gebruikt worden. Ook in de Franse Alpen daalt de waterstand. Wolkbreuken en welvelstormen ge paard gaande met springvloeden, hebben in de Amerikaanse midden- westelijke staten zeventien mensenle vens geëist en voor miljoenen dollars schade aangericht aan wegen, ge bouwen, bruggen en gewas te velde. In het gebied van de Amerikaanse stad St. Louis zijn veertien doden ge vallen. Vier mensen worden er ver mist en S500 moesten hun huizen verlaten. het In Robecco werd de kerktoren in tweeën gespleten. De klokken kwamen vierhonderd meter verder in het veld neer. De cycloon werd voor afgegaan door een ware wolkbreuk uit een inktzwarte hemel. Er worden levensmiddelen en me dicijnen gezonden naar het berg achtige gebied van Noordwest-Ita- lië, waar duizenden Italiaanse ge zinnen door overstromingen en grondverschuivingen geïsoleerd zijn. Volgens berichten uit Nice zijn in het dal van de rivier de Queyras vijf dorpen verwoest en achttien bruggen weggeslagen door over stromingen. De bevolking is in haar geheel met hefschroefvlieg- tuigen geëvacueerd. Tot dusver zijn bij de overstromingen in het Alpengebied tenminste dertien mensen om het leven gekomen. Volgens berichten uit Belgrado heb ben bij overstromingen in Zuidoost- Servië vijf mensen de dood gevon den. De weg naar St. Jakob, een klein Oostenrijks Alpendorp, dat door het wassende water in Oost-Tirol was ge- Nederlandse mijnwerker in België omgekomen In de Belgische steenkolenmijn Le Gosson te Jemeppe sur Meuse is een Nederlandse mijnwerker om het le ven gekomen. Het is de 45-jarige J. van de Waele uit Elsloo. De mijnwer ker werd getroffen door een stuk van een metalen stut die doorbrak en was op slag dood. Belgisch kabinet verkort de diensttijd De Belgische regering heeft giste-, ren besloten de militaire diensttijd te rug te brengen van 18 op 15 maanden. Op een kabinetszitting die belegd was om deze kwestie te bestuderen, bleken de ministers het eens over de wenselijkheid van deze verkorting en werd besloten deze maatregel te doen ingaan per oktober van dit jaar. Prinses Beatrix aan boord van de „Groene Draeck". Russische schepen door Bosporus, Dardanellen De Sowjet-Unie heeft Turkije me dedeling gedaan van haar voornemen op 20 en 21 juni verscheidene oorlogs schepen door de Bosporus en Dar danellen te laten varen. Turkije heeft de ondertekenaars van de conventie van Montreux in kennis gesteld van het Sowjet-voornemen, dit op grond van de bepalingen van de conventie. Hierin wordt onder meer bepaald, dat oorlogsschepen van landen aan de Zwarte Zee :n vredes tijd niet zonder voorafgaande ken nisgeving door de engten mogen va ren. In haar mededeling aan de Turkse regering zegt de Sowjet-Unie. dat de schepen oefeningen zullen houden, maar de aard en de plaats van de oefeningen worden niet bekend ge maakt. Man na twist met zijn broer overleden De 35-jarige ambtenaar L. M. van L. wonende m de Rozenstraat te Den Haag is zaterdag in zijn woning over leden ma een heftige twist en een handgemeen met zijn broer. De politie stelt een onderzoek in naar de doods oorzaak. Voorlopig wordt aangeno men dat een hartverlamming de oor zaak van het overlijden is geweest. MASSALE VLOOTSCHOUW BIJ MUIDEN Na plechtigheid kwam joligheid Zaterdag was het een feestdag voor varend Nederland. Officieel in het clubgebouw van de Koninklijke Ne derlandse Zeil- en Roeivereniging te Muiden, uitbundig op het water daar omheen en in rijk vlaggende plaatsje zelf, is het geschenk van duizenden, het Lemsteraak-jaeht „De Groene Draeek", aan prinses Beatrix overge dragen. Terstond na de aankomst van de gehele koninklijke familie behalve prinses Marijke die een lichte griep had, trad de voorzitter van het comi té „Varend Nederland", de heer E. Crone, naar voren om de kroonprin ses het haar, ter gelegenheid van het bereiken harer meerderjarigheid, ge schonken schip aan te bieden. Zoals er een hechte band bestaat tussen de zee en de bewoners van ons land, bestaat er ook een hechte band tussen ons vorstenhuis en het water, zo zei hij onder meer. Het is een zeer oude, een vier eeuwen oude band, in geen enkel land dan het onze is zoiets mogelijk. „Op de dag uwer meerder jarigheid kon dit comité U symbolisch een jacht aanbieden. U vergunne mij te verklappen hoe uw reactie is ge weest. U was verrast. U gaf spontaan uiting aan uw vreugde en hebt ver blijd uitgeroepen; „Het is een droom". Na de rede van voorzitter Ernst Crone schreed prinses Beatrix naar het spreekgestoelte en dankte voor het waarlijk vorstelijke jacht. „Ik weet werkelijk niet hoé ik myn dank onder woorden moet brengen aan allen, die aan „De Groene Draeck" hebben medegewerkt, in het bijzonder het comité Varend Nederland", zo sprak zij. „Vijftien juni 1957. De overdracht van de Groene Draeck, genoemd naar Piet Heins's admiraalsschip, past op vallend goed in het kader van evene menten van dit jaar, waarin wij De Ruyter herdenken en daarmede onze glorie ter zee van weleer en thans". Toen volgde het statige vertrek: voor de gloednieuwe „Groene Draeck" met aan boord prinses Bea trix in gezelschap van de heer Ernst Crone en enkele anderen, gevolgd door het koninklijk jacht „Piet Hein" waarop koningin en prins, de prinses sen Irene en Margriet en diverse le den van de hofhouding zich hadden ingescheept. Zij voeren langs een wer kelijk onafzienbare rij van particulie re jachten en zeilschepen, die zich vanuit de haven tot bij Pampus uitstrekte: één erehaag die zeker 4 kilometer lang was. En op al die sche pen bereidde men de beide koninklijke jachten een uitbundig saluut, dat enthousiast werd beantwoord. Eenmaal buiten op het IJselmeer greep prins Bernhard een enorme glimmende scheepsroeper en riep over het water naar de „Groene Draeck" „Ga nou zeilen". Die raad werd op de „Groene H Terwijl de afgelopen dagen f| H vrijwel heel Zeeland zich vaar de stranden spoedde om enige verkoeling te zoeken in het zil- s te water, bewandelde dit Mid- delbtirgse zwancngezin totaal andere wegen: zwanen-pa en s -moe alsmede kroost ont- jH vluchtten juist het water en zochten de straat op, waarvan het plaveisel zo heet was, dat s men er een ei op had kunnen bakkenEn het leek er veel g op alsof de hitte de zwanen-pa in plaats van lui en loom inte- H gendeel bijzonder agressief li maakte, want een iederdie de vogels wilde naderen, werd s met groot misbaar ontvangen. H Het gevolg was, dat olie voor- bijgangers velen op weg naar het koele water met s een eerbiedige bocht rond de verhitte familie gingen, een zwanenfamliie op vlucht voor §1 het water (Foto P.Z.C.) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli? Jordanië sluit zijn ambassade te Cairo - De regering van Jordanië heeft be sloten, de ambassade in Cairo te slui ten. Deze maatregel betekent niet een afbreken van de diplomatieke betrek kingen, doch een „administratieve diplomatieke stap" als protest tegen de uitwijzing van de Jordaanse am bassadeur uit Egypte, aldus deelde de Jordaanse minister van buitenlandse zaken uitdrukkelijk mede. Draeck" prompt opgevolgd. Prins Bernhard begon later opmeuw met stentorstem de „Groene Draeck" door de megafoon iets toe te roe pen en op het achterschip staande gaf prinses Beatrix haar vader, eveneens door een scheepsroeper, antwoord. Zij kon even later niet verstaan wat hij riep en zette toen iolig de enorme scheepsroeper aan naar oor. Daarop zette de prins zijn scheepsroeper verkeerd voor zijn mond en op beide boten zag men iedereen bijna dubbel slaan van het lachen. Op een gegeven moment werd op ..De Groene Draeck" een wit-blauwe vlag gehesen en tegeljjk een schot gelost, het teken, dat de jachten die geschikt zijn om het IJsselmeer te bevaren het anker mochten lichten en in de kielli- nie van de koninklijke jachten het IJsselmeer mochten oDvarem Dat ge schiedde massaal. De werkelijke vlootschouw begon met honderden grote en kleine jachten en zeilboten achter de statige koninklijke vaartui gen aan. VOOR ELKE SECTOR ANDERE OVERGANG Waterwegenkwestie staat erbuiten De vergadering van het comité van minister* van Benelux heeft za terdagmiddag zjjn goedkeuring ge hecht aan het ontwerp-verdrag der Economische l'nle. Om kwart over zes werd de vergadering door de Belgische minister van buitenlandse zaken. La- rock, gesloten. Minister Larock deelde na afloop in tegenwoordigheid van de Luxem burgse minister van staat en minister Luns, mee dat de drie regeringen zich zeer verheugen thans de tekst te heb ben vastgesteld van het verdrag der Economische Unie, van de overgangs conventie en van het uitvoeringspro tocol. Men verwacht, dat het verdrag nog voor het ingaan van het zomerreces zal kunnen worden geparafeerd. De plechtige ondertekening van het ver drag zal in Den Haag geschieden. Die ondertekening zal. naar wordt aange nomen, eerst na 't zomer-reces plaats vinden. Minister Luns zei, dat de parafering wordt voorzien vóór het raadplegen van de interparlementaire Benelux- raad. Hoewel het ontwerp-verdrag der Economische Unie thans is goedge keurd. rest er nog een klein onderdeel, de departementen van justitie betref fende. te behandelen. Dit zal binnen kort door de minister van justitie ge schieden. Hier zijn evenwel geen moeilijkheden, zo deelde minister La- Pook vliegtuig stort neer bij Moskou Een Pools lijnvliegtuig met 13 per sonen aan boord, onder wie 5 Ameri kaanse toeristen, is tijdens een zwaar onweer verongelukt ki bosrijk gebied aan de rand van Moskou. Een woordvoerder var. de Ameri kaanse ambassade te Moskou zeide dat bekend is dat drie der Amerikaan se passagiers, onder wie een meisje van 14 jaar, in leven zijn in zieken huizen. Twee andere Amerikanen staan als vermist geboekt. PROVINCIALE ZEEUWSE V.V.V. VERGADERDE Vele buitenlanders ontdekken de provincie als toeristenoord Ook het 21e jaarverslag van de provinciale Zeeuwse VVV, (over 1956), dat zaterdagmiddag tyclens de algemene vergadering in de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg aan de orde kwam, laat een optimistisch ge luid horen over 't toerisme in Zeeland. Het blykt meer en meer, aldus het verslag, dat het vreemdelingenverkeer voor de povincie een zeer belangrijke bron van inkomsten is en in de toekom st nog belangrijker kan gaan worden. In 1956 „beurde" Zeeland rond 36 miljoen aan toeristische gelden. Van deze 36 miljoen zijn er circa 25 miljoen buitenlandse deviezen. Dit bete kent één-tiende van het totaal bedrag aan buitenlandse deviezen, dat in '56 in ons land gekomen is en 't betekent tevens, dat per persoon in Zeeland 136 per jaar binnenkomt, waarvan 100 aan buitenlandse deviezen. Van deze 25 miljoen deviezen is het grootste deel afkomstig uit Bel gië namelijk circa 20 miljoen. Dit onderstreept nog eens het grote be lang van de Belgische toerist voor Zeeland. Echter ook andere nationali teiten gaan Zeeland steeds meer ont- r ekken als een toeristenoord bij uit stek. De Scandinaviërs nemen meer en meer hun route naar het Zuiden over Zeeland; de Duitse toerist gaat. behalve voor het doorbrengen van zyn vakantie, via Zeeland naar België, Frankrijk en Engeland toe, terwiji thans ook de Amerikaanse verlofgan ger meer en meer, na een bezoek te hebben gebracht aan de „Randstad Holland" via Zeeland naar de Belgi sche kunststeden ~aat. Hoewel het weer in 1956 niet best was, wordt in het verslag gesproken van een goed toeristenseizoen. Had den de bedrijven met terrassen te kla gen over het slechte weer, de plaat sen achter de kust, zoals bijv. Middel burg en Oostburg maakten juist door dit slechte weer een prima seizoen. Deze algemene vergadering werd ge presideerd door de algemeen voorzit ter, mr. J. Moolenburgh te Middel burg, die in het bijzonder mevrouw Hiemstra uit Nieuwvliet van harte welkom heette. Voorts herinnerde mr. Moolenburgh aan het voorstel van Ged. Staten om de provinciale subsi die tot 16000 te verhogen, en riep de aanwezigen op om in de eigen bestu ren actief te zijn. Daarna overhandigde de algemeen voorzitter aan de heer K. Labruye- re van Zoutelande's WV een eer volle vermelding, die deze WV met haar „Boekje en gids voor Zoutelande" in de landelijke prijs vraag van de A.NW.V. voor de beste vouwbladen en folders ge kregen heeft. Het initiatief voor deze prijsvraag is destijds uitge gaan van een >r:iw« VVV-lid. De rekening over 1956 vermeldde aan ontvangsten cn uitgaven een totaal bedrag van 35.931.86 met een nade- (Vervolg op pag. 2) rock mede. Het gaat alleen om de vaststelling van de definitieve redac tie. Minister Luns heeft na afloop nog zijn waardering uitgesproken voor de bekwame leiding van mi nister Larock. Hij heeft, aldus mi nister Luns, enige malen blijk ge geven van groot begrip voor de standpunten en wensen van de an dere deelgenoten. Ten aanzien van de overgangs regelingen kan nog worden gé- zegd. dat elke sector op andere wij ze is behandeld. Deze zaak is be hoorlijk geregeld, aldus minister Luns. Aangenomen wordt, dat voor de overgangsregelingen een perio de van viif jaar is aangehouden. De zaak der Rijnvaartpremle* wordt niet beïnvloed door het ver drag. De kwestie der waterwegen is nooit een kwestie geweest In de Unie, zo zei minister Larock. Over die kwestie zal door de regeringen, los van het Unie-verdrag, van ge dachten worden gewisseld. De zaak der Rijnvaartpremies komt dan ook niet in het verdrag voor. Tol aan de hitte De hitte van gisteren heeft weer een groot aantal mensen verlokt te water te gaan. die misschien beter op het droge hadden kunnen blijven of beter een andere plek hadden kunnen op zoeken. Bij het zwemmen in de omgeving van het strand van het Maas- cn Waal kanaal te Nijmegen is de 31-jarige G. Th. D. uit Nijmegen in de diepte ver dwenen. D. was met vrouw en kinde ren aan het strand. Tijdens het zwemmen :n het Am sterdamRijnkanaal te Utrecht is g:s- termiddag de 24-jarige F. A. van O. uit de Meern verdronken. Het tienjarig jongetje J. P. van Doesschoten uit Aelbrecht Engelman straat te Rotterdam, dat niet zwem men kon en :n het z.g. kinderbadje aan de Kralingse Pia- was gegaan, had zich even buiten de omrastering gewaagd. Onopgemerkt moet hij ver dronken zijn. Zijn lijkje werd drij vend aangetroffen. Op het Noorderstrand bij Scheve- ningen is gisteren een tot nu toe niet geïdentificeerde man verdronken. Het ongeluk gebeurde tegen twaalf uur. Waarschijnlijk is de man in een kuil gestapt. Het stoffelijk overschot is een kwartier later aangespoeld. Het weer in Europa Volgens de rapporten avond 7 uur: Stockholm half bewolkt Kopenhagen onbewolkt Aberdeen onbewolkt Londen onbewolkt Amsterdam onbewolkt Luxemburg onbewolkt Parijs zwaar bewolkt Bordeaux zwaar bewolkt Grenoble regen Nice licht bewolkt Berlijn onbewolkt Frankfort licht bewolkt München half bewolkt Zürich regen Genève regenbui Locarno onweer Wenen onbewolkt Innsbruck zwaar bewolkt Rome onbewolkt Ajaccio licht bewolkt Mallorca licht bewolkt van gister- 24 gr. 25 gr. 23 gr. 28 gr. 27 gr. 28 gr. 28 gr. 26 gr. 20 gr. 22 gr. 27 gr. 31 gr. 26 gr. 27 gr. 20 gr. 21 gr. 27 gr. 30 gr. 30 gr. 23 gr. 24 gr. DE VERWACHT... Zonnig en warm met een kans op onweer in het zuiden van het land. Overwegend matige oostelijke wind. ZON EN MAAN 18 juni Zon op 4.21 onder 21.05 Maan op 23.54 onder 10.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1