G nae Gezinsverzorgster: vrij onbekend (en vaak miskend) beroep c~ 3 ils Moeder uitvalt ZJKITSAL Huidgenezing RU ROL tot OZCUfV PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 JUNI 1957 EEN OPBOUWENDE, VEELOMVATTENDE TAAK Gedegen opleiding even onmisbaar als bepaalde karaktereigenschappen (Van onze redactrice) Beroepskeuze is een begrip dat in deze junidagen, nu weer een schooljaar ten einde loopt, tijdelijk bijzonder actueel is, en de vraag „Welk beroep gaat mijn dochter kiezen?" houdt tijdens deze periode ongetwijfeld weer verscheidene ouders bezig. De veelzijdige voorlich ting welke heden ten dage op 't gebied der beroepskeuze gegeven wordt maakt dat de belangstelling van het jonge meisje ook gewekt wordt voor de sociale beroepen, en dikwijls zelfs blijkt deze belangstelling vrij groot te zijn. Daarom is het des te verwonderlijker dat voor een bepaald facet van dit sociale werk de interesse zo gering is: namelijk voor het beroep van de gezinsverzorgster. Tamelijk onbekend vaak miskend: dat kan men gerust zeggen ten aanzien van haar arbeid! Ook veel ouders staan afwyzend te genover „het baantje van gezinsver zorgster". Vaak beziet men het als een niet volwaardig beroep, is men van mening dat een gezinsverzorgster er alleen is om in de haar hulp behoe vende gezinnen „het vuile werk op te knappen". Maar welke rechtgeaarde huisvrouw en moeder zou haar eigen dagelijkse huishoudelijke bezigheden als „het vuile werk" betitelen? Geen enkele en daarom is er ook geen enkele reden om de betrekking van gezinsverzorgster op min of meer de nigrerende wyze te beschouwen. Want gezinsverzorgster zijn betekent, dat men in staat is volledig de plaats ln te nemen van een huisvrouw, die door ziekte of oververmoeidheid tijdelijk haar taak moet neerleggen. Een gemakkelijk beroep Dat is het dus zeker niet. Het is een beroep dat zelfs vrij hoge eisen stelt aan degene die het gaat uitoefenen. Zij moet li chamelijk gezond zijn en over veel uit houdingsvermogen beschikken, maar belangrijker nog is voor haar het be zit van een aantal geestelijke eigen schappen die onontbeerlijk zijn in dit werk: naastenliefde, mensenkennis, aanpassingsvermogen, en een sterk, opgewekt en betrouwbaar karakter. Gaven van geest en hart die onmis baar zijn voor het opbouwend werk dat de gezinsverzorging als geheel is, en die een hechte basis kunnen vor men tot de opleiding voor dit werk. Gezinsverzorgster wordt men name lijk niet zo maar. Nederland kent di verse opleidingscentra voor dit werk: interkerkelijke opleidingen in Den Haag en Leiden, gereformeerde oplei dingen in Rotterdam en Amsterdam, hervormde opleidingen te Eindhoven en Dordrecht, om enkele van de voor Zeeland dichtstbijzijnde te noemen. In gezelschap van mejuffrouw C. B. Hoonhoud, prov. maatschappelijk werkster adviseuse van de Herv. Kerk in Zeeland bezocht uw redac trice de Nederlands Hervormde Stich ting voor opleiding van gezinsver zorgsters aan de Ruusbroeclaan te Eindhoven, waar mejuffrouw N. Ka ter de directrice is en waar tweemaal per jaar een groep meisjes een half jaarlijkse cursus in mternaatsverband volgt. Dertien leerlingen (onder wie twee Zeeuwse jongedochteren) zijn er momenteel gehuisvest en bereiden zich door theorie-, maar ook door praktijklessen voor op het beroep dat zij straks willen gaan uitoefenen. Al gemene ontwikkeling, organisatie van ons staatsbestel, geestelijke stromin gen, vormen van maatschappelijk werk, godsdienstige vorming zijn en kele van de vakken die op het leer programma staan naast de diverse huishoudelijke vakken, waarbij ook ziekenverzorging en kinderverzorging en -opvoeding uiteraard niet ontbre ken. Die theoretische kennis wordt gesteund door de praktische kennis welke de meisjes opdoen door het werken in diverse gezinnen waar op zeker ogenblik behoefte is aan een gezinshelpster. T oelatingseisen De toekomstige gezinsverzorgster moet niet alleen beschikken over de reeds eerder genoemde eigenschap pen. Zo stelt de Stichting te Eindho ven aan adspirant-leerlingen voorts nog als eis dat zij in elk geval de lage re school met goed gevolg doorlopen hebben (verdere algemene ontwikke ling en het bezit van een huishoud school-diploma worden daarnaast zeer op prijs gesteld)dat zij handig heid in alle huishoudelijke bezigheden hebben, goed met mensen en kinde ren kunnen omgaan, minstens negen tien jaar oud zijn en tot de Neder lands Hervormde Kerk behoren. Na de opleiding van een half jaar worden voorlopige diploma's uitgereikt en pas een jaar na de opleiding, wanneer blijkt dat de nieuwe gezinsverzorgster in de praktijk voldoet, wordt het defi nitieve diploma uitgereikt. Vaalt hebben de meisjes die een opleiding tot gezinsverzorgster volgen, voordien al kennis ge maakt met de praktijk van het ge- zinsverzorgingswerlt. Dat is ook het geval met de twee Zeeuwse deelneemsters aan de Eindhovense cursus: Janny van de Klooster uit Middelburg en Joke Stevense uit Schore, die gewerkt hebben by respectievelijk de Stichting voor maatschappelijk werk en gezins verzorging op het platteland van Walcheren, en de Commissie voor maatschappelijk werk en gezins verzorging der Ned. Herv. Diaco nie Goes en Kloetinge en die na af loop van haar studietijd naar deze instellingen in onze provincie zul len terugkeren. Beiden in de stelli ge overtuiging dat zjj dan, gerug- gesteund door het bezit van de no dige theoretische kennis, zich met veel meer succes (én zelfvertrou wen) aan dit werk zullen kunnen geven dan voorheen. „Door de speciale opleiding tot ge zinsverzorgster leer je eventuele moeilijkheden in de gezinnen zelf te herkennen, en er ook zelf een oplos sing voor te zoeken", is haar beider mening. En deze uitspraak typeert nog eens het wezen van het beroep der gezins verzorgster: zij moet niet „alleen maar het werk opknappen", maar daarnaast en dit in de eerste plaats! de belangen van het aan haar zorgen toevertrouwde gezin le ren onderscheiden, het in haar gestel de vertrouwen waardig zijn, en de in dat gezin heersende opvattingen en levensregelen respecteren, al zal het Het internaat van de Nederlands Hervormde Stichting voor opleiding van Gezinsverzorgsters te Eindhoven, gelegen aan de Ruusbroeclaan. Der tien meisjes, onder uAe ftvee Zeeuwsevolgen er op het ogenblik een half jaarlijkse cursus, welke haar voorbereidt op de lang niet eenvoudige, maar veelzijdige en opbouwende taak welke voor de gezinsverzorgster in onze maatschappij is weggelegd. In september a.s. begint in dit internaat weer een tdeime halfjaarlijks* oursuu tmt dit beroep, omgekeerd wel eens nodig kunnen zyn, dat zij in de gang van zaken in dat gezin kleine correcties aanbrengt. Of dat van haar al dan niet geaccep teerd wordt, hangt wederom af van haar mensenkennis en haar tact. De praktijk Hoe veelomvattend het dagelijks werk van de gezinsverzorgster is, realiseert men zich eigenlijk pas wanneer men in de gelegenheid is om haar gade te slaan tijdens haar arbeid in het aan haar zorgen toevertrouwd gezin. Bij voorbeeld in het rayon van de maat schappelijk werkster in dienst van de Classicale Commissie voor kerkelijke gezinszorg der Ned. Herv. Kerk in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, mejuf frouw A. G. Diddens, die momenteel voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen de beschikking heeft over vier gezins verzorgsters en twee gezinshelpsters. Daar is onder andere Catrien van Overdulve (22 jaar) uit Zaamslag, die via haar werk bij een kleuterschool tot de studie voor gezinsverzorgster kwam, haar diploma heeft behaald en op het ogenblik haar kennis in de praktijk brengt op een hofstede er gens in het wijde land rondom Hoek, waar zij de tot tydelijk rusten ge dwongen huisvrouw van een gezin met twee kinderèn bijstaat in het da- Helpen als moeder uitvalt": het af fiche waarmede de Nederlands Her vormde Kerk de aandacht van Neer- lands vrouwelijke jeugd vraagt voor de opleiding tot gezinsverzorgster. gelyks werk. Daar is Leni Kolyn (20 jaar), eveneens uit Zaamslag, en eveneens gediplomeerd gezinsver zorgster, die in deze dagen in Terneu- zen haar krachten wijdt aan een ge zin met twee kinderen, waarvan de moeder tydelijk het bed moet houden. Men praat met deze jonge vrouwen over haar werk, men verneemt iets omtrent de omstandigheden en de problemen waarmee ze in dit werk geconfronteerd worden en men kan niet anders dan bewondering hebben voor de wijze, waarop zij op haar - gta Groot wandtapijt voor K.L.M. Hel, naar men aanneemt, grootste wandtapijt dat ooit ln Nederland ls geweven wordt thans vervaardigd bjj de handweverjj Edmond de Cneudt te Baarn. Het tapijt wordt ln opdracht van de K1.M. gemaakt voor de loun ge van haar nieuwe stationsgebouw op de luchthaven Idlcwild btf New York. Het ls een ontwerp van de heer H. de Vos te Rotterdam. Wanneer op 15 lull as. het tapijt klaar zal zijn, zullen vier meisjes 6000 k 7000 werk uren aan het weefgetouw hebben doorgebracht. De hoofdkleuren van het tapHt dat 2% meter hoog en 8 meter lang is zijn zwart, rood, blauw, groen en wit, ter wijl er 90 ii 100 tussentinten ln voor komen. Het tapjjt stelt een atmosferische ruimte voor met verscheidene hemel lichamen en twee vliegende figuren, waarvan de een 'n grote snelheid heeft en de ander luist loskomt van de aarde. Voordat net tapijt naar de Verenigde Staten wordt overgebracht zal het in Nederland worden tentoon gesteld. Opnieuw: Ali en Bettina In Parijs lopen weer sterke ff geruchten dat prins Ali Khan, de oudste zoon van de Aga Khan, voornemens is in het huwelijk te treden met de be- roemde mannequin Bettina (vroeger van het huis Fathj. (France Soir" meldde dat de /,6-jarige Ali Khan de 30-jari- ge Bettina haar ware naam is Simone Bodin) in Ierland ff zal trouwen, nadat zij Moham- medaanse is geworden. Ali Khan is gescheiden van m Rita Hay worth. Op 22 mei werd hun echtscheiding in Ge- nève uitgesproken, en vorige week is 'deze definitief gewor- fi den. Bettina is gescheiden van de fotograaf Beno Grazïanï. M Het is haar tweede, zijn der- de huwelijk. Ali Khan wordt gezien als erfgenaam van de fabelachtig rijke Aga' Khan. Bettina is, toen zij mannequin-af werd, een tijd lang als hoofd van de „Public relations" bij het mo- dehuis De Givenchy in dienst geweest. Bettina heeft reeds onge- veer een jaar in de nabijheid ran de Aga Khan gewoond, zodat mag worden veronder- steld dat zij reeds enigermate is ingelicht omtrent de gebrui- ken van de Mohammedaanse godsdienst. nog betrekkelijk jeugdige leeftijd dit werk aanpakken en aandurven Wie zo de diverse facetten van het gezinsverzorgingswerk eens wat be studeert, komt tot de conclusie dat de taak van de gezinsverzorgster verder, veel verder strekt dan men na op pervlakkige beschouwing zou denken. Dat haar werk bovendien in hoge ma te karaktervormend is, en dat deze karaktervorming voor het verdere le ven van de jonge vrouw die dit beroep kiest, van grote waarde zal blijken te zyn onverschillig langs welke pa den dit latere leven haar misschien zal leiden. Het Is een byzonder geruststellend idee om te weten dat men met de aan schaf pan een nieuw kostuum een vol komen verantwoorde aankoop heeft gedaan. Met het hierbij afgebeelde complet is dat zeker het geval! Het kostuum is zo eenvoudig mogelijk ge houden en uitgevoerd in dunne natu- relkleurige flanel; de wijde mantel is vrolyk gestreept in helder rood, wit en blauw. Een zomers geheel dat voor vele gelegenheden bruikbaar is: voor de wandeling, voor een officieel be zoekje en vooral voor de vakantiereis! Advertentie; erheid Huidge*' Puistjes verdrogen door Purol-poeder \?ooY({i\f uw boterlu\m op tafel startf. Dan OZOtiti) Nee. dit wordt geen verlaat com mentaar op een bepa-ilde radio uitzending met dezelfde naam. Dat dit opschrift gelijkluidend ls met genoemde radiorubriek is puur toe val: U gelieve alleen de klemtoon te leggen op het derde woord en de twee begrippen liggen hemelsbreed van elkaar verwijderd. Dit is uw leven: ls de betekenis daarvan wel voldoende tot het be wustzijn van elk mens, speciaal van elke vrouw doorgedrongen? Het valt mij telkens weer op. hoe weinigen dio klemtoon met alle nadruk durven leg gen. Hoe de meeste vrouwen, en lang niet de slechtste, zich zelfs het bezit van een eigen leven niet durven toc- eigenen. De allengs zwellende stroom van brieven en zelfs van tclefoontles en ingezonden stukken over dit punt bewijst mij, dat de meeste vrou wen dat besef van minder waarde bij zichzelf maar nauwelijks ontdekt, laat staan ontleed hebben. Dat zij het fevoel „maar een vrouw" te zijn, en us een wezen dat zich qua aanleg en bestemming eeuwig naar een ander moet schikken, als 't gewoonste axio ma van de wereld aanvaarden. Dat men met het klakkeloos aan vaarden van een tweederangs- positie nimmer een competente echtgenote en wezenlijke moeder kan zijn. is een gloednieuw gezichtspunt dat zelfs voor vrouwen met klem van redenen moet gestaafd worden. De emancipatie, in maatschappelijk op zicht vrijwel volgroeid, spreekt in geestelijk opzicht nog nauwelijks het schuchtere neusje boven de grond. En het wonderlijkste ls. als immer, dat men bij het naarstig activeren van dit groeiproces niet de mannen tegen over zien vindt, maar de vrouwen zelf. Goed: ik waag het erop af en toe eens een klein alarmsignaal te laten klinken. Niét, begrijpt U mij toch goed. om der wille van de barricade, en nog veel minder uit verzuurde rancune, want daarvoor zijn tijd en energie mil veel te kostbaar. Maar enkel en alleen, omdat de toekomst van het huidige jonge geslacht, van ons volk, ons werelddeel en dc gehele mensheid, zo U wilt, vraagt om zelf bewuste, volgroeide persoonlijkheden en de mobilisatie van alle positieve elementen in het geestesleven. En waar de vrouwen nog ruim de helft van de wereldbevolking uitma ken, zou het een onverantwoordelijke verspilling van kostbare kracht zijn als die helft zich rustig en gemak zuchtig bepaalde tot een aangename toeschouwersplaats, in de van ouds her overgeleverde overtuiging dat zij hoogstens dient ter opluistering en aanmoediging. Dit is üw leven: met dit besef moet U beginen. En die een voudige waarheid is niet zo sim pel te aanvaarden als het lijkt. Deze week bracht mij twee gevallen onder de aandacht van vrouwen die de bak visjaren ruim te boven waren en des ondanks het niet aandurfden om deze spreuk boven het hoofdeinde van haar bed te hangen. De eerste dubde over een huwe lijksaanzoek, dat haar wel lokte, maar: mocht zij een oude vader al leen laten, wiens huishoudster zij tot nu toe was geweest? En de an dere tobde over de vraag, of zij wel het recht had haar leven in te rich ten zoals zij het verkoos alles in het volstrekt ordentelijke of dat zij redelijk verplicht was haar ver moeide oren te laten hangen naar de betweterige adviezen van haar familie U zult uit uw eigen omgeving, en uit de lectuur van diverse vragen- rubnekèn dergelijke situaties nog met tientallen variaties kunnen aan vullen. Allemaal draaien zij om dat ene kernpunt: is dit mijn eigen le ven of behoort het aan een ander? En het voor de hand liggende ant woord. speciaal waar het onge trouwde vrouwen betreft, wordt van De Nederlander eet gemiddeld per week 2000 gram brood. Hij reali seert zich daarbij vermoedelijk niet wat er komt kijken voor zijn boter ham op tafel staat. De belangrijkste grondstof voor de broodbereiding is tarwe. Nu zijn er verschillende soorten tarwe. Het beste produkt wordt verkregen door deze soorten te mengen en daarna te vermalen. Per jaar wordt door de Nederlandse maalindustrie ongeveer 1.000.000.000 kg tarwe verwerkt, een hoeveelheid waarvan tweederde tot driekwart moet worden ingevoerd. Boeren in verre landen en boeren in Nederland hebben voor uw brood moeten zaaien, oogsten en dorsen. De tarwe die van overzee komt bijvoorbeeld uit Amerika is in zee schepen gestort, de Atlantische Oce aan overgestoken om tenslotte in Europa's grootste graanhaven Rot terdam aan te komen. Door middel van drijvende pneumatische elevato ren, die werken als een stofzuiger, wordt de tarwe uit het ruim opgezo gen, in een lichter gestort en verder getransporteerd naar de verschillen de fabrieken, waar ze in graansilo's wordt opgeslagen. Bloem ontstaat door vermaling van tarwe en verwijdering van alle zemeldelen. Vroeger gebeurde dit door de zgn. plattelandsmolens. Daar het niet mogelijk is om dan bloem en zemeldelen afdoende te scheiden, wordt de tarwekorrel thans groten deels door de meelfabriek bewerkt. De tarwe in de opslagsilo gaat, al mer gelang dit nodig is. naar de -jnengsilo, waar drie „stromen" worden gemaakt harde middel en zachte tarwe die ieder een eigen behandeling krijgen. Aller eerst wordt elke stroom ontdaan van grove verontreinigingen als touwtjes, stenen e.d., waarna de vreemde za den als boekweit en koolzaad op kunstige wijze, natuurlijk machinaal worden afgescheiden. De tarwe wordt dan verwarmd om daarna in een wasmachine te vallen en grondig te worden gewassen. Nu treedt 'n rust periode in, welke van 15 tot 72 uur duurt. Daarna wordt een melange gemaakt uit de harde, middel en zachte tarwe en deze wordt dan in de nareiniging van stof en van de loshangende bast ontdaan. Daarna pas kunnen we aan malen gaan den ken. Aan het reinigen wordt dus wel bijzonder veel aandacht besteed. De korrels worden eerst door ge- :iffclde walsen opengebroken en ze allen dan in verschillende delen uit en. Men mag de korrels beslist niet crpulveren, want dan zou er nooit cn goede scheiding mogelijk zijn Lussen bloem en zemeldelen. Bij dit openbreken krijgt men verschillende produkten: 1) een stukje van de wand van de korrel, waaraan deeltjes van het binnenste zijn gehecht; 2) stukjes van het binnenste van de korrel de griezen vermengd met stukjes zemelwand; 3) fijnere bloem en 4) bloem. Al deze produk ten worden naar planziften gevoerd welke deze fijne deeltjes uit elkaa zeven. Door van 7 tot 25 maal te ze ven en te malen haalt men de mooie witte bloem er geheel uit, terwijl dei t overblijven vpgi veevoeder. De bloem komt, na automatisch te zijn gewogen, door middel van vul- machines in zakken, die machinaal worden dichtgenaaid. Dan gaat de bloem op weg naar de bakkerij en kan worden be- i gonnen aan het maken van dat I dagelijkse broodje voor onze ta fels. Een zeer modern, geheel geau tomatiseerd fabricageproces dus. Maar de kosten vanaf het mo ment van aanvoer van het graan in de fabriek totdat dit de bakke rij bereikt, zijn maar een derde deel van die verbonden aan het moment, dat de bloem bij de bak ker komt totdat het brood bij de klant thuis is afgeleverd! De Nederlandse huisvrouw mag tevreden zijn met de Nederlandse maalindustrie, die tot de modernste van de wereld kan worden gerekend veel moderner bijvoorbeeld dan de j Amerikaanse en die haar in staat; stelt brood van de bakker te betrek- ken dat van een uitstekende kwali- teit is, tegen een prijs die lager Is dan in welk land ook. een derde wel aangehoord maar hoogst zelden ter "harte genomen. Met het gevolg meestal, dat alle begonnen groei van de "ei -oonlijk- hcid wordt beknot, en «-en halfhartig besluit wordt genomen dat door de andere nartij vanzelfsprekend en achteloos wordt geaccepteerd, en ach'eraf bii de betrokkene een wrok vastzet, die zich onherroepelijk vroeger of later op weer een ander uitleeft. Hoe weinig vrouwen wordt nog van jongsaf aan het begrip „ge zond verstand" als richtsnoer van haar handel en wandel, bij ge bracht. Het is o zo lichtvaardig om. waar het kwesties van inbreuk op het eigen leven betreft, te komen op draven met de kreet: Laat hier je hart spreken, meisjes! Want dit sprekende hart is meestal een dier bare camouflage voor het volgen van de weg der minste weerstand. Ik zou daarom de jonge vrouw, die een huwelijkskans dreigt te ver spelen door een verkeerd begrepen gevoel van kinderplicht, willen vra gen: Heeft die nog niet zo héél oude en vitale vader de middelen om zich een huishoudster aan te schaffen? Zo ja: heeft die vader zich indertijd bij zijn huwelijk óók laten leiden door het belang van zijn ouders baby-verzorging I stemming, die toch stellig niet be doeld is als het slijten van uw beste jaren als onderbetaalde huishoud ster: heeft die éndere. die iónge man. die zich een eigen hui- - kin deren wenst, niet de grootste rech ten? Uw leven is ook rijn leven, waarover U beslist. ÜAklOA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5