Nieuwlandse taxichauffeur tot twintig jaar veroordeeld Boerderij (ƒ200.000) door brand verwoest BOUW AANLEGINRICHTING VEERBOOT IN VLISSINGEN VAN itvin tzZijpe Zeeuwse Almanak Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 JUNI 1957 OPMERKELIJKE UITSPRAAK Rechtbank acht moord en diefstal overtuigend bewezen DE MIDDELBURGSE RECHTBANK heeft vrijdagmorgen de Nieuw landse taxichauffeur Lou H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek. De rechtbank was tot de overtuiging gekomen, dat H. de weduwe F. K.-R. te Nieuw- en Slnt-Joosland met voorbedachten rade om hot leven had gebracht door wurging en zich voorts een bedrag had toegeëigend van om en by f 6000, dat. eigendom was van de weduwe K. De taxichauffeur hoorde het vonnis onbewogen aan en nadat de president een en ander nog had verduideiykt (,.De rechtbank acht U schuldig aan moord en aan diefstal en veroordeelt U dus tot 20 jaar!") vroeg H. of hy nog wat zeggen mocht. Waarop de president neen schudde en II. door de parketwacht werd weggeleid. Hy heeft veertien dagen tijd om ln hoger beroep te gaan. wezen, dat volgens een rapport van dokter G. J. W. Petten uit Vlissingen men zonder twijfel opmerkelijk noe men, want zoals men zich zal herinne ren was de eis van de officier 12 jaar. De officier meende in zijn requisitoir, dat moord niet bewijsbaar Was. ook al wees een aantal factoren in deze rich ting. zodat hij zijn eis tenslotte ba seerde op doodslag. Doch omdat hij niet beschikte over een uitvoerig psy chiatrisch rapport achtte hy het niet verantwoord de maximumstraf te eisen, zodat hij tenslotte 12 jaar ge vangenisstraf vroeg. Toen H. aan het einde van de zit ting, veertien dagen geleden, het laat ste woord kreeg, verklaarde hy onder meer een cis van twaalf jaar te weinig te achten indien hy deze moord wer kelijk bedreven zou hebben. Tenslotte ontkende hy destijds nogmaals alle schuld. De president vroeg H. toen met nadruk, of hy wel wist, dat de rechtbank een hogere straf in dit ge val kon opleggen dan de eis. De offi cier had immers niet de maximum straf geëist en bovendien was de eis niet op moord, doch op doodslag ge baseerd, terwijl de tenlastelegging primair uitging van moord. H. ant woordde bevestigend op de vraag van de president. De rechtbank heeft nu blijkens de uitspraak van gister morgen inderdaad een aanzienlijk hogere straf opgelegd, acht jaar ho ger dan de eis. In het vonnis wordt er nog op ge- Goed voorbeeld doet... Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DURYBA en ei) volg- de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe hef komt dat zij zo Jekker kan koken, dan zegt z\j„Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik zoals ik - MAÏZENA DUE YEA voor het bladen van groenten, soepen en sausen. Dan zyn mislukkingen by voorbaat uitgesloten. H. niet als verminderd- of ontoeri ningsvatbaar moet worden be schouwd, terwyi voorts wordt verwe zen naar enige vroegere delicten van H., o.a. diefstal van koperdraad, waarbij hij enkele van zijn kameraden met een pistool bedreigde. Tenslotte achtte de rechtbank H.'s schuld over tuigend bewezen. Voorzitter I. C. Rode Kruis naar Zeeland Professor Léopold Bolssier, voor zitter van het Internationale Comité van het Rode Kruis zal maandag te Zierikzee het door Zweden geschon ken Rode Kruis Ziekenhuis bezichti gen. Vervolgens zal hij te Zijpe aan wezig zijn bij de inscheping van Zeeuwse invaliden en chronische pa tiënten aan boord van de als hospi taalschip ingerichte „Kasteel Staver- den". Zeeuwse wandelaars naar Bergen op Zoom De wandelsportvereniging „V.L.U. G." van de inrichting Vrederust te Bergen op Zoom houdt vandaag wan deltochten. Er wordt gelopen over af standen van 15 en 25 km, terwijl er voor deelnemers beneden de 11 jaar een tocht van 10 km is uitgestippeld. Onder de talrijke deelnemers bevin den zich meer 'dan 200 Zeeuwen, o.a. van de wandelsportverenigingcn „Ex celsior" uit Goes en „Kruiningen". De drie verschillende routes voeren door de bosrijke omgeving van Bergen op Zoom. A.R.J.O.S.-conferentie in Goes over het Deltaplan Het bestuur van de sociaal-econo mische werkgroep van de A.R.J.O.S. zal in overleg met het landelijk bestuur dezer organisatie op za terdag 6 juli a.s. in hotel „De Ko renbeurs" te Goes een conferentie houden met het doel zich als anti-re- volutlonalre jongeren te bezinnen over de problemen rondom het Delta plan. Tot het bijwonen van deze confe rentie zijn uitgenodigd de leden van de anti-rev. fractie in de Eerste en Tweede Kamer, gedeputeerden, leden van de Prov. Staten, burgemeesters en raadsleden van vele Zeeuwse en enkele Zuid-Hollandse gemeenten. Ir. G. Maas, directeur van gemeen tewerken te Emmen zal spreken over: „De mogelijkheden en moeilijk heden die zich voordoen bij het tot ontwikkeling brengen van 'n gebied". Drs. H. van den Berg te Amster dam, zal het woord voeren over: „De sociologische problemen rondom het Delta-plan." (Slot van pag. 1) Meerplaats Aan de buitenkant van de lange geleidewand zullen drie dukdalven worden aangebracht, teneinde daar te zijner tijd de tweede nieuwe boot (die zoals bekend helaas nog toe komstmuziek Is) als reserveboot te kunnen meren. De brug voor boten met zijladlng, die eigendom is van de provincie Zeeland, zal verdwijnen; de ponton zal echter gehandhaafd worden en via een nieuw te maken kleinere brug, bereikbaar zijn voor fietsers en voetgangers, zodat zo nodig voor deze categorie weggebruikers nog boten met zijlading ingescha keld zullen kunnen worden. TOT KOE GEPAKT. In de Zeeuws-Vlaamse polders nabij de Belgische grens tiert de smokkel in boter en in koeien nog altyd welig. In de meeste gevallen brengen de smokkelaars, gedekt door het nachte lijk duister, hun snode plannen ten uitvoer, soms met succes een andere keer met minder geluk. De smokke laar, die een dezer dagen een zwart bonte koe over de „schreef" probeer de te brengen, had bepaald pech, want In de buurt van de voormalige wieler baan te Sint Jansteen waren ambte naren van de dienst Invoerrechten en Accynzen er als de kippen bij om de koe die een waarde van 700 ver tegenwoordigde in beslag te nemen. De begeleider wist te ontkomen in het nachtelyk duister STATIEKERMIS. Dit weekend wordt in Sas van Gent weer de traditionele statie kermis aan het voormalige station van de Z.V.T.M. gevierd. Vanzelf- OROOTMOE Stralend slofte grootmoe op haar gemakkelijkste pantoffeltjes over het trottoir in Middelburg, van (sterk vergrijsde) top tot teen gehuld in een zomers aandoende jurk. Ze liep daar zo maar tvat te suffen in deze plot seling zo weldadig warme junizon. Een tevreden lid van de Familie van Mensen", zo maar een grootmoeder, die even weggelopen was uit haar leunstoel. Die de poes de poes had gelaten dit was namelijk typisch een grootmoeder voor een leunstoel én een poes op de vensterbank om zich even te vermeien in de Markt, in juni en in haar medemensen. Die ze vriendelijk glimlachend bezag, wat afwezig, wat wazig, alsof ze nog juist de vorige dag al in stilte voor goed afscheid had genomen van al die medemensjes, maar nu van daag in dat milde temperatuurt je, met. die zon blinkend en glinsterend en koesterend hoog aan de hemel, vandaag had ze dat afscheid kenne lijk nog even met plezier verschoven. De leunstoel de leunstoel gelaten en de poes de poes. Grootmoe zag er uit of ze heel de zompr lang op haar ge- makkelijkste pantoffeltjes lanas zon overgoten straten zal blijven schuife len. Stil, genietend en wat wazig. Om straks, in dc herfst, weer te rug te keren tot leunstoel en poes. Bruinverbrand en wel sprekend staan er diverse attrac ties op het spel, .zoals gaaibollen voor vrouwen, een unieke sport, die in Zeeland praktisch onbekend is. Kermisattributen, zoals zweefmo lens enz., zyn evenals vorige jaren niet op de kermis aanwezig. OUD EN JONG REIST. Het Is nietterjaren een goede ge woonte geworden, dat de ouden van dagen en de schoolkinderen ieder jaar opnieuw reisjes maken. De leerlingen van de hoogste klassen der christeiy- lte school te Ritthera gingen naar Rot terdam, waar o.a. het raadhuis en het scheepvaartmuseum werden bezocht. Na een attractieve rondvaart door de havens volgde een bezoek aan de die rentuin Biydorp. De leerlingen der laagste klassen van deze school zoch ten het dichter by huls: zy waren al tevreden met een uitstapje naar Aar denburg, waar naar hartelust werd gespeeld in de speeltuin. Ook brach ten de kinderen nog een bezoek aan Sluis en Cadzand. De ouden van dagen uit Sas van Gent brachten een onvergeteiyke dag door in de Vlaamse Ardennen. Het muziekgezelschap „De Ver enigde vrienden" verwelkomde de bejaarden bij de terugkomst in de gemeente en burgemeester R. A. J. den Boer sprak hen ln hartelijke bewoordingen toe. Zoals bekend zal het bestaande dou anekantoor annex dienstkantoor van de Prov. Stoombootdiensten verdwij nen; op deze plaats komt de toe gangsweg tot de nieuwe aanlegin- richting. Het nieuwe kantoor voor de douane, officieel geheten „Ambtena- renwazht van de Dienst voor Invoer rechten en Accijnzen", zal aan de oostzijde van het station worden ge bouwd; wachtkamer en kantoor van de Stoombootdiensten zullen verrij zen nabij de kleine sluis. Het begin Intussen is het aannemingsbedrijf Blok dan begonnen met de eerste werkzaamheden, waartoe o.m. be hoort het 'maken van de bouwput voor de heftorens, die 37x13 meter zal worden. Eerst dient echter ook nog een deel van de oude kademuur gesloopt te worden, waartoe rond 1015 m3 beton-, natuur- en baksteen verwijderd moet worden. Het maken van de bouwput vergt o.m. het aan leggen van een J9 meter lange stalen damwand en het heien van een serie betonphlen, in lengte variërend van 16.70 tot 18.80 meter, zoals die ook nodig zullen zijrl voor de aanleg van de geleidewanden. Na het sluiten van de bouwput volgt het storten van een 75 cm dik- Minister Mansholt bezocht Zeeland Werkbezoek voor oriëntatie over „oesterproef" De minister van landbouw, vlsscry en voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt, bracht vrijdag een werkbezoek aan Zeeland om zich te oriënteren over de zogenaamde „oesterproef" waarby men zoals bekend door middel van een inlaatwerk in de te maken dam ln het Veregat, stromend zout water in de Zandkreek wil laten vloeien. De minister, die vergezeld was van de directeur van de visserijen, ir. G. J. Lienesch, de directeur van het rijks instituut voor visserijonderzoek, dr. P. Korringa, en de rijksvisserijconsu- lent, de heer A. Thurmer, had hier over des morgens een bespreking te Middelburg, waar hij werd voorgelicht door de heren van het bureau byzon- dere werken van de provinciale wa terstaat. In de middaguren werd nog een be zoek gebracht aan het laboratorium voor de oestercultuur in de Storme- zandepolder te Wemeldinge. Maken toegangswegen voor viaduct te Bergen op Zoom In Bergen op Zoom werd vrijdag in het openbaar aanbesteed het uitvoe ren van grondwerken en het aanbren gen van riolering en verhardingen met bijkomende werken voor het ma ken van toegangswegen naar het via- dukt over ae spoorlijn Vlissingen- Roosendaal in de gemeente Bergen op Zoom. Er waren 13 inschrijvingen bin nen gekomen. Laagste inschrijving was de firma Duinhouwer, Goes, voor f 116.616, hoogste inschrijver N V. van Sprun- dels aannemersbedrijf. Ridderkerk, (Advertentie) voor f 142.000. f 146.400. De raming bedroeg ke, zogenaamde stempelvloer, die ln eerste instantie dienst zal doen om de waterdruk hij het leegmalen van de put op peil te houden. Daarna kan aan de betonopbouw worden begon nen, waarna de geleidepieren aan bod zullen komen en tot slot de verende roosterwerken. De brug plus het „be- wegingswerk", die bij de Directie Bruggen van de Rijkswaterstaat in tussen in aanbouw zijn, zullen dan aangebracht kunnen worden. Zo ver is het echter nog niet; voorlopig streeft men er in ieder geval naar om het heiwerk nog voor de winter klaar te hebben. Op het ogenblik werkt men nog met één heistelling, maar in de komende weken zullen er nog twee bijkomen en ook het leger tje arbeiders (thans rond 40 man), zal al naar gelang het werk vordert, opgevoerd worden tot rond 100 man. Enkele cijfers Ter illustratie enkele cijfers over het te verwerken materiaal: 360 m3 „onderwaterbeton"totaal aan ge wapend beton voor heftorens en pie ren 5165 m3; 450.000 kg „wapenings- staal"; 465 m3 tropisch hardhout voor het verende roosterwerk, waar voor de 30 tot 40 ton wegende ele menten aan de wal vervaardigd zul len worden; 403 betonpalen; 2600 ton stalen damwand en tenslotte 50.000 m3 zand, dat per zuiger uit de Wes- terschelde aangevoerd zal worden, voor vullingen in de geleidewanden en van de havenbodem. Dat alles zal dus nodig zijn voor de nieuwe aanlegsteiger, die'vrijwel parallel komt te liggen aan de be slaande, maar die dus uitsluitend voor de nieuwe, grote boot zal die nen. In de toekomst kunuen op deze plaats vier soortgelijke fuiken ge maakt worden, waarbij dan echter de oude zal moeten verdwijnen. Van de door Bredero's Bouwbedrijf N.V. aan de M. D. de Grootstraat te Goes voor verkoop gebouwde wonin gen zal het pand no. 85 van 17 juni tot en met 13 juli a.s. op alle werkdagen van 1417.30 en van 1921 uur ter bezichtiging worden opengesteld. Deze woning werd volgens ontwerp van het Advies bureau Woninginrichting van de Zeeuwse Afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen ingericht door de vol gende Goese zaken A. J. M. JACOBS, meubilering en stoffering Kerkstraat 11, Fa. VAN WUYCKHUYSE, Lange Vorststraat 39, G. M. BUCKSTRA, Koningsstraat 5, J. G. HOLLESTELLE, Noordeinde 16, HOBBYHUIS, Lange Vorststraat 4, huishoudelijke artikelen glas- en aardewerk knutselwerk VAN STEIN, sportartikelen Ganzep00rtstraat 2. wandversiering STURM, Lange Kerkstraat 5. De opening vindt plaats op 17 juni a.s. om 19 uur. Vuurzee in Nieuwerkerk Te Nieuwerkerk Is de boerdery van de heer A. G. J. Doeleman aan de Stolpweg te Nieuwerkerk door een felle brand verwoest. De schade wordt geschat op een bedrag van f 150.000 tot f 200.000. Het is tot nu toe niet zeker of de verzekering de schade zal vergoeden. Er wordt thans een uit gebreid onderzoek ingesteld naar de vraag, of gesproken kan worden van onvoorzichtigheid van de eigenaar, die namelijk zelf bezig was met het af branden van de verf. Dat zowel van het woonhuis, als van de grote lamlbouwschuur niets kon worden gered Is mede het gevolg geweest, dat de voor blussingswerk gear riveerde brandweerkorpsen niet over voldoende water konden beschikken om 't vuur te bestrijden. De bedrijven op Scliouwen-Duiveland zijn nog niet aangesloten op het waterleidingnet van de N.V. Waterleidingmij Schouwen- Duïveland( een plan hiervoor is thans in uitvoering), terwijl de sloten niet voldoende water konden opleveren als gevolg van de bemaling van het nieu we gemaal van Ouwerkerk. Te Nieuwerkerk werd omstreeks 18 uur alarm geslagen, toen de brand reeds hoog oplaaide De boerderij ligt enkele kilometers van het dorp. Ook de brandweerkorpsen uit Oosterland en Dreischor werden gewaarschuwd. In eerste instantie moest het water worden aangevoerd over een afstand Een situatieschets van de aanlegin- richting voor de veerboten in Vlissin- gen, waarop duidelijk de (100 meter) lange geleidepier voor de nieuwe in richting te zien is, waar de nieuwe veerboot geheel tegen zal kunnen steunen bij het meren. De nieuwe fuik komt vrijwel pa rallel te liggen aan de eveneens op deze schets aangegeven bestaande fuik. Aan de buitenzijde van de lange geleidewand komen meerpalen om daar .te zijner tijd een reserveboot te kunnen meren. (Advertentie) Zoon uit fabrikantenfamilie werd artiest Hans Stoscli Sarrasani - één van de grootste circusdirecteuren die Europa ooit gezien heeft - werd geboren uit een welgestelde fabrikantenfamilie in Posen. Reeds heel jong verloor hij zijn moeder en in zijn eenzaamheid vond hij troost in zijn vriendschap met zijn paarden, ezels en honden. Zijn vader verwachtte van hem een grootse carrière in het voetspoor van zijn voorgeslacht, dat hoge ambte naren, juristen en zelfs admiraals had geteld. Maar Hans Stosch Sarra sani had andere dromen. Eerst door liep hij hét gymnasium te Brêslau en trok later als volontair naar een be vriende relatie in Berlijn. En toen gaf hij er de brul aan Dagenlang zwierf hij zonder geld en zonder eten rond. Totdat op zekere dag Lees deze kostelijke geschiedenis van een groot man en al die andere drama tische, komische en spannende ver halen over het circusleven achter de schermen. Geniet avonden lang van het mooiste cireusboek dat U ooit zag „De Bonte Droom van het Cir cus". Een boeiend en afwisselend ver haal met talloze pentekeningen en vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circus kenners bij uitstek J. v. Doveren cn Fred Thomas. Voor slechts 2,50 kunt U dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaat jes ontvangt U gratis voor rljksbo- termerken. U vindt zo'n merk op élk Sakje roomboter. feem een pakje extra voor de zondag Verkeer door Westerschelde- tunnel zou niet groot zijn Althans meent minister Algera Do mogelijkheid, dat do plannen voor <Ie bouw van een tunnel onder het kanaal tussen Engeland en Frankrijk worden uitgevoerd kan Jecn gewicht in do schaal leggen by e beoordeling van het vraagstuk van een vaste oeververbinding met Zecuwsch-Vlaanderen. Minister Alge- ra vindt dan ook geen aanleiding ten opzichte van dit vraagstuk een an der standpunt dan tot dusver in te ne men. De minister deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van liet, Zeeuwse tweede-kamerlid, de heer Van der Peijl, <Iie gevraagd had of de minister niet van mening was dat na het tot standkomen van de tunnel de. verkeersintensiteit van Engeland via Frankrijk en België naar de Randstad Holland en omgekeerd stork zal toe nemen en of het niet noodzakelijk was ln verband hiermee een nieuwe studie te maken van het vraagstuk Advertentie HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN van do vaste oeververbinding. In zijn antwoord zegt de minister te menen, dat liet gedeelte van het door de tunnel gaande wegverkeer, dat zich naar de Randstad Holland zou willen begeven over een verbin ding vla de Zeeuwse eilanden, ge steld dat deze verbinding er zou zijn, niet groot zal zyn. van ongeveer 500 meter van de boer derij, uit liet z.g. Steenzwaan. Spoe dig bleek, dat niet voldoende druk kon worden gehaaid, terwijl tevens veel modder werd aangezogen. Na korte tijd was men genoodzaakt over te gaan tot het pompen van water over een afstand van 1000 en 1500 meter. Hierdoor moest het water door de drie aanwezige korpsen aan elkaar worden doorgegeven. Reeds vrij snel werd duidelijk, dat van de grote landbouw schuur en het woonhuis niets meer te redden zou zijn. Door het nathouden van een aan tal kleinere bijgebouwtjes wist men deze voor vernietiging te vrijwaren. De brand ontstond by de woning van de boerderij. De heer Doeleman was zelf bezig met het afbranden van verf van de raamkozijnen. Men neemt aan, dat het vuur iri het houtwerk enige tijd is blijven smeulen. De vrij sterke wind is de oorzaak geweest, dat het smeulende houtwerk vlam vatte. De vervolgens ontstane vonken regen lavam terecht op de grote land- bouwschuur, die onder de pannen van een laag stro was voorzien. In zeer korte tijd stond deze schuur ln lich terlaaie. Toen de brandweer van Nieuwerkerk arriveerde was niets meer te redden. Men heeft van de inboedel en de landbouwwerktuigen zeer weinig kunnen redden. Slechts van de bene denverdieping van het huis heeft men wat goederen kunnen halen. Een cul tivator, een combine en de tot nu toe binnengehaalde oogst hooi werden een prooi der vlammen. De boerdery was enige tijd geleden opgeleverd na her stel van rampschade. VANDAAG. Middelburg Electro- „The swan", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Die man ls gevaarlijk", (18 j.), 20 uur; Hal stadhuis: tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" 10—12 en 14 17 uur. Vlissingen Alhambra: „Als Parijs ontwaakt", (18 j.), 19 en 21 uur; Luxor: „Bazooka's en whiskey", (14 j), 19 en 21 uur: terrein Irislaan; voetbalwedstrijd tussen Zeeland Sport en Hongaars team, 19 uur. Goes Grand: „De hofnar", (a.l.), 19 en 21 uur; gem. sportveld: sportdag Zeeuwse L.J.G., 9 uur; Prins van Oranje: herdenking 50-jarlg bestaan afd. Zuld-Beveland Smedcnbond, 15 uur (receptie 17 uur); Schuttershof: concert „Arti et Amicitiae", 20 uur. Domburg Badpaviljoen: „De gemas kerde ruiter", (14 j.), 20 uur. Middelburg: Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.16 uur; Schouwburg: „Walt Disney-festival", (a.l.), 14.30 uur; id. als vandaag, 20 uur; Nadorstveld: start Nederlands kampioenschap 25 km hardlopen, 14.30 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: „Met dieven vangt men dieven", (a.l.), 15 uur; als vandaag: 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2