Kamer voor drie tunnels onder IJ en Noordzeekanaal Gemeenschapsleven op platteland moet bevorderd worden Radioverslaggevers moesten door het water! KLANKBORD MAN SCHOOT IN BUSSUM ZIJN ECHTGENOTE NEER ZATERDAG 15 JUNI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a TUNNELDEBAT LEIDDE TOT POLITIEK GEHARREWAR Bouw pas mogelijk als 's rijks financiën het toelaten (Van onze parlementaire redacteur) Het debat in de Tweede Kamer over het besluit van de regering om de bouw van de Coentunnel en de toekenning van een bijdrage aan de bouw van de IJtunnel in Amsterdam op te schorten, is vrijdagmiddag geëindigd met de aanneming van een motie van prof. Romme (K.V.P.) mede ondertekend namens de fracties van de A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D., met 66 tegen 47 stemmen. Tegen waren de P.v.d.A. en de C.P.N. De motie stelde voorop, dat drie tunnels, de Coentunnel, de Hemtunnel (spoorwegtunnel) en de IJtunnel, tot stand dienen te ko men, zodra de verwezenlijking van de plannen binnen het raam van het financiële beleid van de regering mogelijk is. Zij bevatten de over weging, dat de tussen het Rijk en de gemeente Amsterdam gerezen moeilijkheden uit de weg geruimd moeten worden en zij kwam tot een drietal uitspraken. In de eerste plaats, dat het gemeen tebestuur van Amsterdam heeft te be palen, of de bouw van de IJtunnel met financiële medewerking van het Rijk, binnen de grenzen der beste dingsbeperking en dus volgens een plan, waarvoor ook het Rijk verant woordelijkheid kan aanvaarden, no dig is. In de tweede plaats, dat het op de weg van het Rijk ligt, om me dewerking te verlenen en derhalve zowel het bereiken van overeenstem ming betreffende een over en weer verantwoord geacht plan als aan- ?;aande een redelijke kostenverdeling e bevorderen. En in de derde plaats, dat het snelst overeenstemming over het zogenaamde „Plan-5" kan wor den bereikt door een commissie onder leiding van een deskundige buiten staander, waarin het Rijk, de gemeen te Amsterdam en de betrokken aan- nemersgroep vertegenwoordigd zijn. Aanvaardbaar De ministers van verkeer en water staat en van financiën, de heren Al- gera en Hofstra, verklaarden deze motie voor de regering aanvaardbaar. De voorsteller, prof. Romme, noemde als voordeel van de motie, dat erin wordt uitgesproken, dat de Kamer in elk geval drie tunnels noodzakelijk acht en dat zij moeten worden ge bouwd, zodra de financiële toestand dit toelaat. En voorts, dat zij het overleg weer op gang zal brengen. Ook de re|_,. van het plan om - elp blpen, dat van haar geen financiële medewerking is te verwachten, zo lang de bestedingsbeperking voort duurt. Daarna zal uitgemaakt moeten worden, wat het meest urgent is. Van 'n onmiddellijk weer op gang brengen van de tunnelbouw zal dus niets komen. Trouwens, ook in de toekomst zullen nog wel heel wat moeilijkheden overwonnen moeten worden. Minister Algera toonde namelijk tegenover prof. Romme aan, dat Amsterdam wel degelijk rekent op een subsidie van 90 procent van 8Ó0 miljoen gulden, de uitvoering van de spoorweg plannen, die ook nog eens 140 mil joen zal vergen, niet meegere kend. Dat is een groot bedrag. De communistische fractie was te gen de motie-Romme en eveneens tegen een motie-Posthumus om dat zij niet uitsprak, dat de bouw van de IJtunnel in elk geval doorgang moet vinden, bestedingsbeperking of niet. De socialisten waren tegen de mo tie-Romme, duidelijk om politieke re denen. Zy wensten niet. dat een inter pellatie van de socialist Posthumus zou eindigen met de aanvaarding van een K.V.P.-motie. Fel ging daarom de fractievoorzitter van de P. v. d. A.. mr. Burger, tegen de motie van prof. Romme te keer. Hij vond haar te lang en te ingewikkeld hj| sprak van 'h dissertatie en hij voorspelde, dat zjj door een commissie in het leven te roepen, die misschien eindeloos zal discussiëren, de Amsterdamse tun nelplannen torpedeert. Romme contra P.v.d.A. Van zijn kant bestreed prof. Rom me een motie-Posthumus die uitsprak dat met de bouw van de Coentunnel zal moeten worden begonnen, zodra de huidige financiële moeilijkheden zijn overwonnen en die aan de ge meente Amsterdam geen hindernissen in de weg wilde leggen, als zij zon der financiële steun, doch met in- Met de secretaris-generaal der Verenig de Naties, Dag Hammarskjöld, heeft de directeur van de Leidse sterrenwacht, dr. J. H. Oort, donderdag een ere-doctoraat van de universiteit van Cambridge, in de Amerikaanse staat Massachusetts in ont vangst genomen. Dr. Oort werd benoemd tot ere-doctor in de natuurwetenschappen. ZO NIET. Volgens de ziekenhuisdirec tie in Albany (V.S.) maakt de dertig jarige James L. Stanaland het naar omstandigheden redelijk wel. Hij werd laatst nogal gehavend. Het pistool, dat hij op zijn borst richtte ging na melijk af, terwyl hij aan een jonge vrouw demonstreerde, wat men met zo'n wapen niet moet doen. VOOR RITST. De telefoonmonteurs van Blackpool (Engeland) hebben in de hoop, meer vrije tijd te krijgen, een actie op touw gezet om de abonnees er toe te brengen, de telefoon met Kerst feest en Nieuwjaar zo veel mogelijk met rust te laten. achtneming van de door de regering beoogde bestedingsbeperking, haar IJtunnel wil bouwen. Een tijdlang zat de Kamer jnidden in het politiek» en K.VP. miss ;e geharrewar, P.v.d.A. gunden elkaar een suc cesje. Het debat kreeg bedenkelijk veel weg van politieke kruimeldieve rij, over het hoofd van arme Amster dammers, die snakten naar hun tun nel, heen. De Kamer verwierp de motie-Post humus met 42 tegen 72 stemmen. Al leen de P.v.d.A. was voor. Een mo tie-Gortzak (CJP.N.) werd verworpen met 110 tegen 5 communistische stemmen. Organisten steunen bestuur van hun organisatie. Tijdens een dezer dagen gehouden algemene vergadering van de Neder landse Organistenvereuiging is ge bleken, dat de meerderheid van de leden zich achter het hoofdbestuur stelt in verband met het beleid in zake de zogenaamde Haarlemse or- gelkwestie en de opheffing van de rijkscommissie voor advies betreffen- de kerkorgels. Met 18 tegen 7 stem men hebben de ter vergadering aan wezige afgevaardigden namelijk een motie van de oppositie verworpen, waarin het gedrag van het hoofdbe stuur in deze kwesties werd veroor deeld. De Haarlemse kwestie kwam daar op neer, dat het hoofdbestuur van de Nederlandse organistenveréhiging *n waarschuwing had gezonden aan de gemeenteraad van Haarlem zich wat ae restauratie van een Haarlems, kerkorgel betreft, niet te laten leiden door het advies van een door. de raad benoemde commissie. Het hoofdbestuur van de organisten vereniging vreesde namelijk, dat het advie»van deze commissie zou leiden tot het geven van een opdracht aan een buitenlander wat ook is ge schied. Voorts was het hoofdbestuur van mening geweest zich te moeten ver zetten tegen de opheffing van de rijksorgeïcommissie en vervanging daarvan door een adviseur. Ter vergadering werd nu gesteld, dat een aantal leden van de Vereni- van Organisten betrokken was iij de benoeming» van de Haarlemse .dviescommissie en bij de benoeming van de rijksadviseur. Anderzijds werd gesteld, dat het hoofdbestuur zich in deze kwestie in elk geval af zijdig had moeten houden, welk standpunt echter niet door de meer derheid der leden werd gedeeld. Zomer blijft volhouden (Van onze weerkundige medewerker) In Zeeland kwam gisteren dc eerste officiële zomerse dag van dit jaar voor. Hiervoor moet het Kwik de 25 graden Celsius overschrijden. In onze provin cie werd 26 tot 27 graden Cel sius gemeten en het vliegveld Woensdrecht in Noord-Brabant kreeg als hoogste temperatuur 28 graden Celsius. Nog wanner was het in een gedeelte van Duitsland, waar 30 graden Cel- suis werd bereikt. Het ziet er voor het komende weekeinde nog steeds zeer gun stig uit. Een enorm sterk hoge- drukgebled dat zich boven de Noordzee tot boven Denemar ken uitstrekt blijft het weer de komende dagen bepalen. Met de oostelijke wind blijft vrij warme lucht naar ons land stromen, zodat ook in de komende dagen temperaturen van 25 tot 28 gra den Celsius verwacht mogen worden. Twee jaar lang hebben wij op een dergelijk stabiel zomers weertype moeten wachten. Het Is niet onwaarschijnlijk, dat dit fraaie zomerweer, gezien de grote stabiliteit van het hoge- drukgebled ook na zondag nog enkele dagen voortduurt. Aflevering houdbare melkprodukten beperkt. Op 1 juli zal de melkprijs per liter niet 6 cent stijgen. Dit zou aanleiding tot hamsteraankopen van verduur zaamde melkprodukten kunnen ge ven. Het Produktachap voor Zuivel wil dit voorkomen. Hoewel hamste ren van gesteriliseerde ronsumptie- melk, chocolademelk, pap en vla vooral in het warme jaargetijde niet aantrekkelijk is meent men toch, dat de betrokken handel uit de ko mende prijsverhoging geen extra voordeel mag halen. Indien immers voor j juli een der gpnoemde prod ij k- eten 6 cent per liter goedkoper is, dan nadien, dan betekent verkoop na 1 juli 6 cent „winst". Besloten is daarom, dat de fabrie ken slechts drie percent meer tussen 2 en 29 juni mogen afleveren, dan zii tussen 28 april on 26 mei deden. Het zal de hulsvrouw zo onmogelijk wor den gemaakt voorraadjes verduur zaamde melkprodukten te kopen. Op overtreding van dit voorschrift door de fabrieken is een straf van zes gul den per 100 liter gesteld, zodat de prikkel tot „winst nemen" is wegge nomen. Met de „Willem Ruys" keert een tweede groep Ambonezen naar Indo nesië terug, 't Zijn negen gezinnen, tezamen 52 personen, afkomstig uit het Ambonezenwoonoord „Golflinks" te Arnhem. MOORD IN SCHEID1NGSAFFAIRE Het Wereldgebeuren Harold Stassen, Eisenhowers spe ciale afgevaardigde voor ont wapeningszaken. is gisteren in Londen teruggekeerd met een optimis tische glimlach op het gezicht en de mededeling: „Wij zfjn dichter bij een akkoord betreffende de eerste stap tot ontwapening dan wij in de afgelo pen elf Jaar ooit zijn geweest. Er moe ten nog zekere moeilijke vraagstuk ken worden geregeld. Een deel va van de gTé e problemen is echter aj opgelost. Gistermiddag heeft de 45-jarige loswerkman J. P. in zijn woning in de Visserstraat te Bussum enige schoten gelost op zijn 42-jarige echt genote J. C. P.V„ met wie hij sinds enige tijd in een echtscheidingsproce- DERDE DAG INTERNATIONAAL GEMEENTENCONGRES De bevordering van het gemeenschapsleven op het platteland is een taak van de staat. De leningen en staatssubsidies, die aan de gemeenten worden verstrekt voor verschillende doeleinden, moeten in het byzonder gericht zyn op het wegnemen van de economische en culturele contrasten tussen de steden en de plattelandsgebieden. Daarby zouden de subsidies voor de vestiging en het onderhouden van scholen, sociale Instellingen en zieken huizen, over het geheel genomen, groter moeten zijn voor economisch z.wabke dan voor economisch sterke gemeenten. Dit stelde dc heert A Eskola, directeur van de Finse vereniging van plattelandsgemeenten 1<- Helsinki, ln een rapport over het gemeenschapsleven op het platteland, da op de derde dag van het 18e Internationale gemeentencongres in Den Haa is besproken door de verschillende plattelandsvertegenwoordigers. De ontwikkeling van het gemeen- 1 de geboorteplaats, de omgeving, de schapsleven en de algemene activitei- geschiedenis en de gewoonten en ge- ten is evenwel in de eerste plaats de bruiken van de bevolking, vormt een taak van de gemeente zelf, ook al uitstekende basis voor de ware ge- moet de staat daarin bijdragen. Het meentelyke geest. Die toewijding door vele banden gebonden zijn aan heeft ook het effect dat men niet vlug wegtrekt, mits men voldoende midde len van bestaan kan vinden. De plat telandsgemeenten moeten daarom streven naar het scheppen van moge lijkheden voor het levensonderhoud van de bevolking en het verbeteren van de economische omstandigheden. De heer Eskola belichtte vervolgens ca andere belangrijke taak der plat- •iandsgemeenten: het voldoen aan en bef, tot ontwikkeling brengen van de .velomvattende culturele behoeften -:i omstandigheden van de gemeente eden. Naar zijn mening kunnen die culturele activiteiten, met name ten aanzien van de jeugd, in vele platte landsgemeenten op effectieve wijze worden gesteund door het scheppen van speciale gemeentelijke culturele centra. dure was gewikkeld. De vrouw, die aan hals. hoofd en borst werd ge troffen, liep hevig bloedend de straat op, waar zij enkele ogenblikken later iu elkaar zakte. Zij werd naar de Ma* jellastichting overgebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. De man heeft zich enige tijd na het gebeurde bij de politie gemeld. Hij is in arrest gesteld. De man die in verband met de scheiding sinds enige tijd bij zijn moeder woonde, had omstreeks kwart voor vijf zijn vrouw opgezocht. Tij dens een gesprek, waarbij een 15- jarige zoon aanwezig was, ontstond een hooglopende ruzie. P trok plot seling een revolver en vuurde op zijn vrouw. De politie vond later in de revolver vijf lege patroonhulzen. In een andere kamer van de woning be vond zich een 12-jarig dochtertje van het echtpaar, dat na de schietpartij hevig ontsteld naar buiten rende, waar zij riep, dat vader op moeder had geschoten. Merkwaardigerwijs hadden de buren van de schietpartij niets bemerkt en meenden dat de vrouw het slachtoffer van een ver keersongeval was. Dit werd dan ook zo aan de politie overgebracht, die inplaats van recherohepersoneel, man nen van de verkeersdienst er heen zond. De dader is vele malen met de politie in aanraking geweest, on dermeer voor diefstal met braak. Zijn laatste veroordeling dateert van 1934. Na zijn daad heeft hij de woning aan de achterzijde verla ten, is over een muurtje geklom men en daarna de stad in gegaan. èerstë stap" lg'hêt moeilijkste. Als wij die kunnen doen. zullen de overige stappen betrekkelijk eenvoudig ztm Op net vliegveld van New York had hij. ietwat minder vrolijk kijkend, ont kend dat h(j van Amerlka's minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles, een berisping had gekregen. Wel gaf hij toe. dat de procedure in dc toekomst wat zou worden veran derd. Waarschijniyk hangt die nieuwe gedragsiyn we] samen met klachten, die bondgenoten tot Foster Dulles hebben gericht over Stasacns al te grote voortvarendheid. Stussc-n zou namelijk bepaalde plannen voor de „eerste ontwapenlngsstap" hebben besproken met de Russische ontwape- nings-afgevaardlgdc Zorin. zonder te voren met andere landen van dc N.A. V.O. overleg te plegen. Wat er precies aan dc hand is, weet eigertiyk niemand bulten de kring van ingewyden. De ontwapeningsbesprekingen te Londen gebeuren immers achter gesloten deu ren. En ook van het overleg „in de wandelgangen" lekt maar weinig uit. Maar wel mag men aannemen, dat Stassen nog niet veel kans hgeit om opzien te baren met een kant-en-klaar westelijk ontwapeningsplan. waarvan I de eer in hoge mate aan Amerika en aan hemzelf zou toekomen. Ongetwij- feld zuilen de Engelse en de Franse afgevaardigde nog menig appeltje met hem te schillen hebben: incn neemt immers aan dat die ..procedure-veran dering"' vooral betekende dat de ge allieerden nu aan hun trekken zullen komen. Vooral dc kwestie van een luchtinspectiezonc in Europa zal nog wel wat stof doen opwaaien, waarbij het overigens helemaal nog niet zeker is dat de Russen westerse vliegtuigen zullen toelaten boven hun oostcuropc- se satellietlanden. Zelfs een inspectie plan voor het nóordpoolgebied ls bjj de Russen niet in goede aarde geval len. Op een persconferentie ln Helsin ki, waar hij met premier Boelganin of ficieel op bezoek was. heeft de Russi- N.C.R.V.-reportage over Zak van Zuid-Beveland Dat de voeten van radioreporters iets ongewoon aantrekkelijks hebben, willen wij zeker niet beweren. Maar wanneer men enkele van deze heren in arren moede door het slikkerige water ziet waden, dat him tot over de enkels reikt, dan is dat" toch wel een apart gezicht. Vrijdagmiddag heeft zich zoiets afgespeeld op het schor- rengebied De Kaloot onder de ge meente 's-Heer Arendskcrke. Het bleef niet eens tot de radioverslagge vers beperkt. Ook de burgemeester D. M. Vermet van 's-Heer Axendsker- ke, die het gezelschap begeleidde, moest op een ogenblik zich van schoe nen en kousen ontdoen om een beetje toonbaar op de vaste wal te kunnen terugkeren. Het begon er allemaal mee, dat de N.C.R.V. in samenwerking met de irovinciale V.V.V.-Zeeland een klank- >eeld zou maken in de Zak van Zuid- Beveland. Vrijdagochtend kwam de reportagegroep onder leiding van Jan de Visser en Goos Kamphuis in Goes aan Spoedig daarop vertrok men naar het „werkterrein", waarbij de lieer G. W. Oskamp, directeur van de pro vinciale V V.V. als gids optrad. In de Nieuwe West Kraayertseweg te Nieuwdorp trok de wagen van de N.R.U. heel wat bekijks vooral van de jeugd. De radiomensen trokken zich daar inmiddels niet veel van aan en maakten een vlot praatje met de oude Willem Blankenburgh (79), die enke le voordrachten in de microfoon spui de alsof het zijn dagelijks werk was. We vroegen deze vriendelijke vrij gezel („niet omdat ik bang was van de meisjes, hoor") na het ge sprek, wat hij nu wel van Jan de Visser dacht. Blankenburgh ant woordde: „Als 't een kind was zou Ik nem op mijn armen dragen en vertroetelen net zo lang. tot hij me ook een kansje had gegeven om ook nog eens voor de televisie te komen, want dat zou ik zo graag nog eens willen". Ook burgemeester D. M. Vermet kon het vragenvuur van de reporters niet vermijden. Het gehele gezelschap de burgemeester incluis, vertrok ver volgens naar het fraaie schorrenge- bied. De gehele reportage was be doeld om aandacht te vragen voor de toeristische kwaliteiten van dit deel van Zuid-Beveland. De Kaloot, een dorado voor liefhebbers van rust en vooral van vogels, lag in al zyn stil le schoonheid onder het brandende zonnetje. Vogelwachter J. F. Griep, die de heren van de N.C.R.V. buiten gewoon interessant wist te verhalen over het vogelleven in het gebied ging het gezelschap voor op een wan deling door de schorren. VLOED Nu is het bij de meeste wandelingen zo, dat aan elk heen ook een terug verbonden is. De tippel door de schor ren maakte daarop geen uitzondering Dit werd echter wel een heel bijzon dere terugweg, want het water was snel opgekomen en het pad, dat eer der droog was geweest, bleek latei modderig en nat te zijn. Zo liep tner al met schoenen die zwaar van dr Radioverslaggever Jan de Visser in gesprek met vrijgezel Willem Blan kenburgh. (Foto P.Z.C.) modder waren, toen men aan het diep ste punt van het pad kwam. waar 'n snelstromend beekje was ontstaan. Ook nu weer waren de N.C.R.V.- verslaggevers voor geen kleintje ver vaard en zo zag men enkele ogenblik ken later Coos Kamphuis. Jan de Vis ser. N.C.R.V.-assistent-programma- leider C. van Rooden en burgemeester Vermet, steunend op de brede schou der van vogelwachter Griep barre voets door het water waden. Dit incident vermocht de goede geest niet te verstoren, integendeel. Welgemoed reed men, nadat zon en wind de voeten hadden gedroogd naar Nieuwdorp terug, waar onder andere nog een praatje werd gemaakt met mevrouw K. Braam-Veryzer in haar „nederige" woning aan de Citadel. Niet lang daarna gleed de grijze re portage-wagen snel terug naar Hil versum. Hij vervoerde 'n ijverige N.C. R.V.-groep, die niet alleen over de aantrekkelijkheden van de Zak van Zuid-Beveland, maar ook over de ge tijden heel wat wyzer was geworden. sche partijleider Nikita Kroesjtsicw immers gezegd, dat hij die voorstellen „belachelijk" vindt. A)s de Russen lachen, is dat voor Stassen minder erg dan wanneer hij aan prestige verliest in het westen. Er zijn namelijk „politieke waarnemers", die menen dat Stassen tot nu toe als een ernstige kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap kan worden beschouwd en dat a! zijn manoeuvres op het gebied van binnen- en buitenlandse politiek ondergeschikt zijn aan dat gewichtige doel. Al een paar keer werd hij genoemd onder de genen, die een serieuze gooi naar dat hoge ambt willen doen. Maar hij liet het niet zover komen, dat hij door kandidaten die meer kans hadden, verslagen v»*erd. Netjes op tjjd ried hjj zijn volgelingen aan. te stem men op degene die meer kansen had. In 1944 en in 1948 was dat gouverneur Thomas E. Dewey, in 1952 generaal Eisenhower. Door zijn aanhangers in het kamp van Eisenhower te brengen, heeft hij zich de grote vriendschap van de huidige president verworven en bovendien zijn tegenwoordige vertrou- wenspost. Zijn verrassende actie tegen de kandidatuur van vice-president Nixon bij de verkiezingen in het afge lopen jaar is volgens sommige com mentators bedoeld geweest, om alvast duidelyk te maken dat hy vastbeslo ten is. bij de presidentsverkiezingen van 1960 de handschoen on te nemen en Nixon de eer te betwisten. Wanneer men dit alles weet. dan beseft men te duidelijker, dat het gepraat over ..een beris ping van Diilles" voor Stassen alles behalve plezierig is. The New York Times heeft gisteren tot overmaat van ramp gemeld: „De Amerikaanse rege ring zal bondskanselier Adenauer van West-Duitsland mededelen, dat Stassen in strijd met zijn instructies handelde, toen hij bepaalde aspecten van het ontwapeningsvraagstuk met de Russische gedelegeerde besprak". Het blad voegde eraan toe. dat het volgens enige hoge Amerikaanse functionarissen we! de laatste maal zal zijn. dat Stassen de Verenigde Sta ten bij het ontwapeningsoverleg ver tegenwoordigt. Berichten, die de si tuatie voor Stassen niet prettiger ma ken. Burgemeester D. 31. Vermet van 's- Heer Arendskerke e» een radio-ver slaggever waden door het tcater in het schorrengebied van de Zak va» Zuid-Beveland. Foto P.Z.C.) HAROLD STASSEN eerste stap de moeilijkste... Schat van 250.000 dollar gevonden In een sombere kamer op de tweede verdieping boven een winkel op het State eiland, een deel van New York. is donderdag een schat van 274.930 dollar gevonden. Het geld, dat in een houten doos was opgezborgen, be hoorde aan een weduwe, die drie weken geleden op Sö-jarige leeftijd '■verleed. De vrouw, die gehuwd was eweest met de sleepbootkapitein Samuel de Hart, had geen kinderen. Haar bloedverwanten, die niet wis. ter., dat zij zoveel geld bezat, konden op de kamer geen testament vinder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13