TREINMACHINIST LIET ZIJN TREIN TE VROEG VERTREKKEN WALCHEREN PERSONENAUTO SLIPTE EN VLOOG UIT DE BOCHT DANNY KAYE IN HISTORISCH KOSTUUM IN „DE HOFNAR" B0SARBEIDERS LEERDEN IN MIDDELBURG SNOEIEN PREDIKBEURTEN ZUID-BEVELAND Waar zijn onze schepen? ZATERDAG 15 JUNI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RECHTBANK MIDDELBURG En veroorzaakte grote ravage op emplacement te Goes Dinsdagmorgen 18 december 1956 ontstond even bulten het stations- emplacement te Goes, ter hoogte van de Bergweg, als gevolg van een fout van de machinist bij de N.S., H. II. B. uit Heiloo, een treinongeluk, waarby een grote ravage teweeg werd gebracht. Vrijdagmorgen moest de machinist zich verantwoorden voor de rechtbank te Middelburg, die gepresideerd werd door mr. P. van Empcl. B. werd ten laste gelegd, dat h|j een werktrein te vroeg heeft laten vertrekken, door een onveilig sein gereden is en ver volgens een botsing veroorzaakt heeft met enkele andere wagons. Deze werktrein een zandtrein die 's nachts langs de baan naar Vlissingen zand had gelost voor de elektrifikatiewerkzaamheden, stond omstreeks half zes des morgens gereed voor vertrek naar Lage Zwaluwe. De treindienstgeleider informeerde bij de machinist of de remproef ge nomen was, zodat de trein op zijn sein zou kunnen vertrekken. Het ant woord luidde bevestigend. Tot zijn grote schrik zag de dienstgeleider de trein echter vertrekken voor hij het sein had gegeven. Met grote vaart reed de zware D.E.- locomotief met de zandtrein een dood spoor op en botste daar tegen een aantal wagons. Deze wagons werden door het stootblok gedrukt, een ko- lenwagon werd bovenop een zand- wagon geschoven, terwijl de 60 ton zware locomotief nog over deze wa gons heenschoot en gekanteld op een van de hoofdsporen bleef liggen. Een personenrijtuig, dat eveneens achter de locomotief gekoppeld was. kwam naast de rails te staan en kraakte daarbij een mast van de elektrische bovenleiding. De machinist verklaarde gistermor gen tegenover de president, dat hij meende gehoord te hebben, dat iemand dei: „Rijen maar". Hij is toen gaan rijden. De seinhuiswachter kon nog net de spoorbomen sluiten, maar het wissel overzetten kon hij niet meer gedaan krijgen. Als getuige werd gehoord de stationschef te Goes, G. P. B. V., die verklaarde on middellijk na het ongeval onderzocht te hebben of alles op en in de omge ving van het emplacement in orde was. Dit bleek het inderdaad. Tevens deelde V. mee, dat de opzichter zich allereerst moet overtuigen of het sein op veilig staat, alvorens hij het ver treksein geeft. De treindienstgeleider J: C. A. uit Goes, die bij de machine gevraagd had of de remproef genomen was. verklaarde zeer ontzet te zijn geweest toen de locomotief plotseling begon te trekken. Uit alles bleek, dat de machi nist de treindienstgeleider volko men verkeerd heeft begrepen. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, wees op de goede afloop van het ongeval, dat thans tot materiële schade beperkt gebleven was. Mr. Andreae vond de fouten overigens vrij ernstig, vooral het rijden door het onveilige sein. Te vens betoogde de officier, dat de verlichting op de Patijnweg, waar door verdachte volgens zijn zeg gen afgeleid was, van geen invloed geweest is, omdat de ma chinist naar rechts had moeten kijken, waar het onveilig sein (het rode licht dus) te zien was. De officier eiste een geldboete van 75 of 15 dagen, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstra? van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar. De raadsman van B., mr. Witlox, achtte ook het vertrekken een groot misverstand tussen dienstgeleider en machinist. „De man die het sein moet geven, komt naar de machine kijken, B hoort roepen „rijen maar", hetgeen dus allemaal aanleiding kan geven om inderdaad te vertrekken, aldus pleiter. B. wordt nog in deze mening versterkt, omdat de spoor wegovergang voor het verkeer geslo ten wordt". Bovendien, zo verklaarde mr. Wit lox, was B. volledig onbekend op hei emplacement te Goes. Mr. Witlox vroeg een lichte boele, terwijl hij voorts meende, dat een voorwaarde lijke straf niet nodig was. De uitspraak in deze zaak volgt op vrijdag 28 juni a.s. Vervolgens stond terecht de tos werkman A. B. S. uit Oud-Vossemeer, die op 12 maart des avonds uit een lade van een winkel, waar hij een pakje sigaretten wilde kopen, enkele bankbiljetten had weggenomen ter waarde van circa 36. Hij moest even wachten in de winkel, hoorde de radio spelen en besloot zijn slag te slaan. De officier van justitie noemde S. een „voorwerp" van grote zorg voor de Middelburgse en Bredase recht bank, waar hij zich al meermalen heeft moeten verantwoorden. Mede §ezien het feit, dat hij reeds meer an zes veroordelingen achter de rug heeft, eiste de officier een gevange nisstraf van 8 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en vier onvoorwaardelijk, als mede onder toezlchtstelling van de r.-k. reclassering. De raadsman vain S., mr. J. J. van der Weel, wees er nog op, dat men hier te maken had met een onbeteke nend delict. Ook hier volgt de uit spraak op vrijdag 28 juni a.s. MIDDELBURG Benoeming De heer E. Vooijs te Middelburg werd in de jaarvergadering van dc vereniging van personeel van de Rijkswaterstaat en de Zuiderzeewer ken te Den Haag benoemd tot lid van het hoofdbestuur van deze vereniging ressorterende onder de Centrale van Rijkspersoneel. Gevonden voorwerpen Op het-bureau van politie te Mid delburg zijn inlichtingen verkrijg baar over voorwerpen, gevonden ln het tijdvak van 412 juni 1957. Damesportemonnaie met inhoud, gemerkt met de initialen G.B.C., thee doek, bruine hoed, zijden sjaal, ben- zinetankdop, groene parkiet, dames portemonnaie met inhoud, kinderpor- temonnaie zonder inhoud, haarkam, damesportemonnaie zonder inhoud, blokfluit en muziekboek, gymnastiek schoen, batterij van gehoorapparaat, schaaf, zonnebril, zakdoek, bankbil jet, een pakje inhoudende gereed schap, kinderjumpertje, kinderschoen, huissleutel, koperen pening 481 S.V. Z-, tennisracket, bolero, microcamera, sleutel, jongensrijwiel, lensdop, ge haakte handschoen, Lipssleutel No. 3169, twee huissleutels, zwarte re genbroek, pijp, schakelarmband, ring met sleutels, hamer, bruin jasje, een paar kinderschoenen, etui Inhoudende kam en regenmuts, duimstok. DOMBURG Ds. Van leperen sprak voor N.C.V.B. De afdeling Domburg van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond, die momenteel 75 leden telt. hield onder leiding van mevrouw Jellemavan Dijk haar maandelijkse bijeenkomst, waarop ds. Van Yeperen uit Wcmel- dinge sprak over „Christus in het vrouwenleven". Collecten De jaarlijkse collecte voor het Ned. Rode Kruis te Domburg bracht 272,72 op. RECHTBANK MIDDELBURG Tegen chauffeur werd vier maanden geëist Woensdagavond 25 maart omstreeks 12 uur is In de nacht bij café Half weg op de ryksweg MiddelburgGoes in de gemeente Nieuw- cn Sint- Joosland een personenauto met vier inzittenden geslipt en uit de bocht gevlogen. Een persoon werd hierbij ernstig gewond en twee der inzittenden minder ernstig gewond. De bestuurder van deze auto, de 35-jarige vertegen woordiger A. C. S., ten tijde van 't ongeluk verblijf houdende in Wissekerke, moest zich gisteren voor de rechtbank te Middelburg verantwoorden daar hij volgens de tenlastelegging die avond gereden zou hebben onder invloed van alcoholische drank, waardoor het ongeluk gebeurd was. Te zamen met L. J., die voor het laatst die dag in een pension in Goes verbleef, had S. een café bezocht om op enigszins feestelijke wijze het afscheid te vieren. In dit café hadden beiden, de café houder J. F. L. uit Goes en de Kam- Eerlandse inwoner. De K. ontmoet, radat zij nog twee caférs bezocht hadden, had S. zo ongeveer zeven cog nac-cola en drie biertjes gedronken. De K. en L. verklaarden hierna, dat het tijd werd om op te stappen en voegden de daad bij het woord. S. reed hen in de auto achterop en nodigde hen uit plaats te nemen, daar hij net tweetal wel even naar huis zou rijden. Inplaats van naar huis reed hij over de rijksweg naar Middelburg „en wel zo hard als ik nog nooit meegemaakt had", vertelde L. gisteren tegen de president van de rechtbank, mr. P. van Empel. In de buurt van Halfweg vloog de auto uit de bocht. Volgens S. was de oorzaak hiervan het verblindende licht van een tegenligger, waardoor FILMS IN ZEELAND Grace Kelly speelt rol van prinses in „The Swan" In de film „De Hofnar" (Grand, Goes) heeft Danny Kaye zich in een historisch kostuum gestoken en speelt hij de malle hofnar in een soort parodie op Sin Walter Scotts Ivanlioe. Ondanks het feit. dat er ridders in zware uitrustingen komen opdraven, heksen en schone jonk vrouwen eikaar afwisselen en 'echte en schijn-koningen elkaar belagen, verschilt „De Hofnar" niet zo heel veel van de andere Danny Kaye films. Danny, die nog steeds de ongesla gen kampioen is in het uitbeelden van komische situaties, geeft de bios coopbezoeker weer eens 'de gelegen heid ongedwongen te lachen. Hoewel „De Hofnar" beslist niet zijn beste film is, speelt Danny Kaye een uit stekende rol. Zondagmiddag om 2 uur vertoont Grand. Goes, „Met dieven vangt men dieven", een „ongewone" Hitchcock, waarin de regisseur ditmaal zijn kun de hoofdzakelijk heeft gewijd aan de geestige typering van karakters en milieu. Hetgeen een alleszins plezie rig resultaat opleverde. „Bozooka's en whiskey" (Luxor, Vlissingen) is het verhaal van een ten dode opgeschreven compagnie mariniers, die aan het Koreaanse front achter de vijandelijke linies opereert. Onder dc voortdurende aan vallen van de Chinezen slinkt de troep mariniers steeds meer, de ben zinevoorraden raken op en er is geen voedsel meer. Er is echter een fles whiskey, die de kapitein van de troep acht jaar geleden van zijn vrouw- heeft meegekregen. Hij heeft bij zichzelf besloten de fles te openen bij grote nood of bij een éclatante over winning. Deze keer moet de fles er bijna aan geloven, maar op het laat ste ogenblik keren de kansen ten goede. Alhambra, Vlissingen vertoont een openhartige film over het leven in Montmartre, „Als Parijs Ontwaakt", waarin de geschiede nis wordt beschreven van een gangster-in-ruste, die op een ge geven moment zijn kans schoon ziet en met behulp van enkele „collega's" de kluis van een speel bank tracht te forceren. Vrouwen en jalouzie spreken echter een woordje mee, hetgeen voor de gangster nu niet bepaald prettige gevolgen heeft. Grace Kelly, Alec Guinnes en Louis Jordan vertolken de hoofdrollen in de charmante film „The Swan", Electro, Middelburg, waarin de liefdesroman ce wordt uitgebeeld van een prinses. Grace is in deze rolprent de gracieuse en vorstelijke verschijning en zij speelt haar rol Ingetogen en met een zekere koelheid, hetgeen haar char me nog verhoogt. Het romantische thema is met veel verve uitgewerkt en dc dialogen zijn vaak bijzonder geestig. Eddie Constantine begint op het witte doek een zekere vermaardheid krijgen als dc ridder zonder vrees of blaam, die niet schroomt zijn vuis ten te gebruiken in de strijd tegen het boevcngilde. In Peter Ch&vney's ..That man is dangerous" (Schouw burg, Middelburg) beleeft Lemmy Caution weer tal van avonturen, die op het witte doek onder regie van Jean Sacha, volledig tot hun recht komen. Deze keer bestrijdt Lemmy de gangsters alsgangster, waar bij hij het vrouwelijk schoon met zijn stralende glimlach tegemoet treedt j en de boeven kennis laat maken met zijn staalharde vuisten. Schouwburg, Middelburg vertoont zondagmiddag de film „Walt Disney festival", een uitgezocht programma voor de jeugd, die kan genieten van de alom geroemde tekenkwaliteiten van Walt Disney. hij niet meer kon zien waar de bocht zich bevond. „Vind U het eigenlijk wel verantwoord om na „zo'n avondje uit nog te gaan rijden", vroeg de presi dent aan S. „Ik voelde me goed", ver klaarde verdachte. „Hoe kun je je nu goed voelen na zeven borrels", merkte mr. Van Empel op. Nadat L. als getuige gehoord was, verklaarde de andere getuige, L. J„ dat de wagen met een flinke vaart niet verschrikkelijk hard op weg naar Middelburg reed. „Bent U geen ogenblik bang geweest", vroeg de pre sident. „Geen moment, edelachtbare", antwoordde 3. Roekeloos De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, wees erop. dat verdachte hoogst roekeloos en met onverant woordelijke snelheid gereden heeft. Dit vond de officier des te ernstiger, omdat S. vóór de bocht herhaaldelijk door De K. en L. gewaarschuwd was voor deze bocht. Volgens de officier ging het drankgebruik alle perken te buiten. Mr. Andreae achtte dan ook geen enkele verontschuldiging aan wezig voor dit ongeluk en" eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden, alsmede ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. De raadsman van S., mr. P. C. Adriaanse, verklaarde, dat als hoofdmotief het gebruik van drank aangenomen was. „Maar niemand heeft gezegd, dat hij niet in staat was om te rijden en dat er van het gebruik van alco hol iets te merken was", aldus de raadsman, die er vervolgens op wees, dat S. totaal verblind is ge weest door de tegenligger. De uitspraak in deze zaak volgt op vrijdag 28 juni a.s. Op 31 januari j.l. gaf A. F., zonder beroep te Zaamslag. geen voorrang aan een scooter, bestuurd door de on derwijzeres A. W. van de P. uit Ter- neuzen, toen hij bij de Westsluis de weg TerneuzenSluiskil opdraaide met zijn personenauto. Het gevolg was een botsing, dat gelukkig nog goed afliep Tijdens de zitting van gis teren werd als getuige gehoord de ambtenaar W. V. uit Terneuzen. die het ongeluk had zien gebeuren. Deze verklaarde, dat hij F. wel naar rechts had zien kijken, maar niet naar links, van welke richting de scooter naderde. Mr Andreae vond dit een ernstig verzuim, waarvoor hy f 200 of 2 maanden, alsmede een onvoor- 1 waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van 3 maanden eiste. De smid M. S. van E. te Axel had de bouwverordening der gemeente Axel overtreden. De verbalisant ver- klaarde, dat Van E. een vergunning verkregen had voor het verbouwen van zijn huis, alsmede om er een i werkplaatsje bij te bouwen. De smid nu had alleen maar een werkplaats gebouwd, zonder gebruik te maken j van de bestektekening, zodat een ge- heel ander bouwwerk opgetrokken werd. De kantonrechter te Terneuzen i had Van E. tot f 15 of 3 dagen ver oordeeld. De officier der rechtbank eiste thans bevestiging van dit vonnis. Officiële publikaties MIDDELBURG. AFSLUITING BEATRIXBRUG. B. en W. van Middelburg, maken be kend. dat de Beatrixbrug ln verband met reparaUewcrkzaemhcdcn van 17 tot en met 22 juni a.«. van lflJO—22.00 uur voor alle verkeer gesloten zal zijn. Marktberichten VISMIJN VEERE. 14 juni. Export garnalen, aanvoer 959 kg, 197—399. Middel tong. aanvoer 109 kg. 270—309. Rog, aanvoer 39 kg, 23—41. Griet, aanvoer 6 kg, 80—90. BURGERLIJKE STAND. In de vrijdag gepubliceerde burger lijke stand van Vlissingen is oen fout geslopen. Onder de rubriek „overleden'' stond vermeld J. Tt. Wie gend, 80 j. c. van J. W. Verdouw; dit laatste moet zijn: e. van F. J. Lcreke- meyer. Collecte in Kelnkcnszand bracht de Rode Kruls- collecte 27257 op. LEZING VAN STAATSBOSBEHEER Aandacht voor verzorging van Walcherse groen Nu de periode van beplanting op Walcheren achter dc rug is en de ver zorging van het groen langzamerhand meer de aandacht gaat krijgen, heeft Staatsbosbeheer donderdag in Middel burg een zogenaamde snoeidag ge houden. Bos- en plantsocnarbelder» van de Provinciale Waterstaat, he' Wegschap Walcheren, de Nederland sche Heidemaatschappij, de plant soendiensten van de verschillende ge meenten en natuurlijk ook van Staatsbosbeheer zelf waren bijeenge komen ln café-restaurant „Suisse", waar dc heer G. N. Spaarkogel, bos bouwkundig hoofdambtenaar van de afdeling rationalisatie van Staatsbos beheer te Utrecht, een inleiding hield over het snoeien van bomen. Nadat hij in het kort was Ingegaan op de fysiologie van de boom. zette htf uiteen waarom men van tijd tot Walcheren ZATERDAG 15 JUNL Kerkgenootschap der Zevendedags adventisten. Middelburg 10 bijbelstu die, 11 ds. Smit; Vlissingen 9.15 bij belstudie, 10 ds. de Raad (H.A.) Interkerkelijk Avondgebed. Middel burg Koorkerk 88.30 uur. Vlissin gen Engelse kerk 7.308 uur. ZONDAG 16 JUNI. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Verwey; Biggekerke 9.30 ds. Abbing, 2 ds. Wagener; Dom burg 10 ds. v. Willenswaard. 7 ds. v. WilTenswaard (afsch.); Gapinge 10 ds. d. Boer; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Wisse; Kleverskerke 10 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. v. d. Schoot, 7 ds. d. Groot (jeugdd.) Vliss. str. 2,30 ds. Hoffman; 't Zandt 10 ds. Hoffman. 10.15 ieugdkerk 7 ds. v. d. Bosch (jeugdd.); Meliskerke 2.30 ds. v. d. Schoot; Middelburg Oostkerk 10 ds. Aaldcrs, Engelse Kerk 10 ds. v. d. Linde, Nieuwe Kerk 10 ds. Dijck- meester, 7 ds. v. Woerden. Koorkerk 10 ds. v. Houten; Nw- en St.-Joosland 10 u ds. v. Woerden, 2.30 ds. Kalkman O.- en W-Souburg 9.30 en 11 ds. Hait- jema, 7 ds. Oostenrijk, 9.30 (Concor dia) jeugdkerk; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Don; Ritthem 10 en 2.30 ds. v. 't Hof; Serooskerke 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. d. Boer; St. Laurens 10 ds. Kalkman, 7 ds. v. Haarlem (jeugdd.); Veere 2 ds. Otte; Vlissin gen, St. Jacobskerk 10 ds. Kwast, 5 ds. d. Groot, Engelse kerk 9.30 Kerk v. jongeren, Havendorp 10 ds. d. Groot; .Tohanneskerk 9 30 ds. Pen- nings, 7 ds. Kwast; Vrouwenpolder 2 ds. v. d. Wind; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek, 7 ds. v. 't Hof (jeugdd.); Zoutelande 9.30 ds. Wage ner (H.A.), 2.30 ds. Abbing. Eglise Wallone. Middelburg geen dienst. Evang. op G.G. Vlissingen (Willem III kazerne) 10 en 5 ds. Middelkoop. G.G.N. Middelburg. (Veilinggeb.) 9.30. 2 en 6.30 leesdienst. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 ds. Mei- GOES Goes kan half miljoen lenen B. en W. van Goes hebben aan de raad voorgesteld gebruik te maken van een aanbieding voor een vaste geldlening van 500.000 4*49é, op te nemen per 1 augustus 1958 en met een looptijd van 40 jaar. Dit bedrag zal reeds per 1 augustus a.s. voor één jaar ais kasgeldlening worden ver strekt tegen een rente van 5j4Sc- HEINKENSZAND Aantal baden Ia het gemeentelijk badhuis te Heln- kenszand werden in de maand mei 948 baden genomen. De opbrengst van de te Ellewouts- dijk gehouden collecte voor de kinder bescherming „Sakor" bedroeg 50.60. Wedvluchten De postdulvenhoudersvereniging „De ScheWevllegers" te Borssele hield een wedvlucht van Noyon uit. Afstand 215 km. De uitslag is als volgt: 1 en 6 gebr. Priester: 2 en 3 P. Deurloo; 4 en 8 L. Janse; 5 J. Duijnkerke; 7 en 9 W. Wis- kerke. ster, 2.30 ds. Dondorp; Gapinge 9.30 dienst, 7 ds. Dondorp; Grijpskerke 10 cn 2.30 ds. v. Wou we; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 kand. Vlaardingcrbroek; Middelburg Hofpleinkerk 9.30 ds. de Boer, 2.30 en 5 ds. v. Til; Noorder- kerk 9.30 ds. v. Til, 5 ds. de Boer; Luth. Kerk geen dienst; Oost- en West-Souburg 9 en 2.30 ds. Brcder- veld; Oostkapelle 10 dienst, 2.30 ds. d'.- Boer; Serooskerke 10 cn 2.30 ds. Homburg; St. Laurens 10 en 2 ds. Boon; Veere 10.30 en 2.30 ds. Streef kerk; Vlissingen 10.30 ds. Brederveld, 5 ds. Elshout; Vrouwenpolder 10 en 2.30 ds. v. d. Wal: Westkapelle 9.30 dienst, 2.30 ds. Meister. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30. 2 en 6 lees dienst; Meliskerke 9.30. 2.30 en 7 leesdienst; Middelburg 9.30. 2 en 6 leesd.; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30. 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geerf. Kerk. Middelburg 9.30 leesd.; 3 ds. Geels; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Geels. Ver. v. Vrijz. Herv. Vlissingen 7 ds. v. Houte. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10.30 ds. Johannes; Vlissingen 9 ds. Johannes. Doopsgez. Gent. Middelburg geen dienst; Vlissingen 10 prof. Ooster- baan. Herst, Apost. Zendingskerk. Vlis. singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen 10 en 5 de heer Maalman. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil. samenk.. 4 openl. samenk.. 7.30 verlossingssamenk. o.l.v. sr. maj. v. d. Vosse; Vlissingen 10 Heil.d., 6.45 openl. samenk., 7.30 verlossingssa menk. tijd tot snoeien moet overgaan. Hoe hoger men de kroon brengt, hoe gro ter de stamlengte en hoe groter de houtopbrengst wordt. Zijtakken zijn van weinig waarde voor de houtindu strie en geven bovendien knoesten In het hout, die het ongeschikt voor dc verwerking tot fineer maken. Men snoeit eveneens, wanneer bomen het licht in de huizen wegnemen of een belemmering voor het verkeer vor- nen. Natuurlijk spelen ook estheti- :he overwegingen een rol. De voornaamste principes bij dit werk zijn: snoei vroeg, snoei wei nig. snoei regelmatig cn behoud de natuurlijke bouwvorm. Heeft een boom twee toppen, dan ls het zaak er een weg te halen. Op die manier krijgt men een rechte stam. De beste tijd voor het snoeien ligt in lull en augustus. Dan heeft men het minste last van de vorming van waterloten. Bovendien kan de snoeiwond dan beter Indrogen. De heer Spaarkogel gaf voorts de raad, de snoeiwonden glad te maken, opdat ze sneller overgroeien, hetgeen van belang is met het oog op Infectie. Zware takken moeten eerst „op stomp" gezaagd worden. Zaagt men ze ineens tot op de stam af, dan loopt men het gevaar dat ze door hun ge wicht voortijdig afbreken en een groot deel van de bast meetrekken. De wond moet men afdekken met kankerdocd, teer of menie. Bij popu lieren echter niet. omdat de kleurstof dan in het hout trekt, waardoor het niet meer voor fineer bestemd kan worden. De bosbouwkundige besprak hierna verschillende soorten zagen en beltels waarvan hfl er enkele had meege bracht Na vertoning van dc snocl- film van de Heidemaatschappij, was er gelegenheid tot vragen stellen, 's Middags ging het gezelschap naar het landgoed Toorenvliedt, waar de heer Spaarkogel een kleine snoelde- monstratie gaf. Ook de arbeiders kon den de nuttige wenken aan de praktyk toetsen. De algehele leiding van de dag was in handen van ir. J. F. A. Molenaars, consulent bij Staatsbosbe heer te Bergen op Zoom. l Anivrrtentie/ Zondagsdienst taxi's Middelburg: BLANKER, telef. 2SSS. T. C. WALCHEREN, tel. 32M. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Middelburg: dokter A. W. Boerwinkel. Noord weg 48, (St.-Laurena), tel. 2460. Vlissingen: dokter C. C. Sluljter. Jullana- laan 9. iel. 2225. Veere. Serooskerke en Oostkapelle: dokter P. J. Bom. Oostka pelle. Dorpstraat 2. tel. 01188—278. Zoute lande, Koudekerke en Westkapelle: dok ter L. Sloos, Middelburgsestraat 1, Kou dekerke, tel. 01185-231. Apotheek Middelburg: Van der Harst, Korte Delft 12; tel. 2789 Vlissineen: me vrouw H. Tan—Meijer (Engeilng), Singel 80, tel. 2025. Vluchtelingen uit Duitsland aangekomen Gedurende een drietal jaren heeft Schouwen-Duiveland een aantal Duit se vluchtelingetjes opgenomen, af komstig uit kampen in Duitsland. Het betreft hier kinderen van ouders, die van Oost Duitsland naar West Duits land zijn gevlucht. Gisteren zijn weer een aantal van deze vluchtelingen aangekomen. De kinderen. 26 in to taal. zullen enkele weken op het ei land worden ondergebracht. De orga nisatie. ontvangst en huisvesting van •ieze kinderen wordt door een kerke- ikc organisatie geregeld. Begin van brand in patates-friteskraam Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor één ontstond in de patates-frites kraam van de weduwe Dane te Sint- Maartensdijk bij het bakken van de patates frites. een begin van brand. Dankzij het snelle optreden van de brandweer bleef het bij een begin en werd de brand voor zii grotere om vang kon aannemen geblust, zodat de schade beperkt bleef. Aardijk 13 Makassar n. Singapore. Alphard 13 Las Palmas n. Rio de Janeiro. Antonia 23 Pladju na TJllatjap. Alcor 13 Buenos Aires n. Villa Constitution. Aüoth 13 Montevideo n. Santos. Amerskerk 13 Tanga n. Mombassa. Ar.nenkerk 15 Shanghai verw. Aaisdjjk 10 Houston. Adine 12 Lissabon. Adrian 12 Port Elisabeth. Aderamin 11 Karachi. Almdijk li Havana n. New Orleans. Aimkerk 13 Bremen. Aludra 12 640 m. w.t.z. Lands End. Ameland 12 600 m. n.o. Sint-Maarten. Ampenan 12 Assab n. Halifax. Amsteldiep p. 12 Dungeness. AmsteLslot 12 200 m. o. Gibraltar. Andijk 13 Bremen. Appingecam 11 Rotterdam n. Lissabon. Arendskerk 24 Rotterdam. Arkeldijk 11 Penang n. Colombo. Atje Ray S. 13 Hampton Roads verw. Axeldijk 12 Tampa. Banda p. 13 Gibraltar n. Beyrouth. Ball 11 Djakarla. Banka 13 Hamburg. Beninkust 14 Le Havre n. A'dam. Billiton 14 Djibouti n. Napels. Barendsz 12 Surabaja. Bloemfontein 12 A'dam n. Bremen Blijdendijk 12 New York. Boissevain 11 Santos n. Buenos Aires. Bontekoe 13 Gorontalo. Bussum 13 Sungel Paknlng. Calamares 12 Mobile. Charis 13 New York n. Curacao. Cistul a 15 Recife verw. Congokust 13 Dakar n. Freetown. Caltex Pernis 12 dw. Perlm. Caltex The Hague 12 Stockholm n. Rotterdam. Carrillo 11 Puerto Barrios n. Puerto Cortez. Colette 13 Antwerpen. Corilla 12 Calcutta n. Abadan. Cottica 13 Paramaribo. Dalerdijk 4 Vancouver. Delfshaven 13 Duinkerken n. Boulogne. Delft 11 800 m. n.o. Sombrero. Diemerdijk 12 390 m. o.n.o. Manzanlllo. Dongedijk 13 Tacoma n. Stockholm. Dorestad 12 755 m. o. Bermuda. Drente p. 12 Algiers. Eemdijk 15 Le Havre verw. Eemland 7 Porto Alegre. Esso Amsterdam 12 30 m. n.w. Malta Esso Den Haag 12 dw. Burlings Esso Nederland 13 Mena a! Ahmadi n Fawley. Gaasterkerk 13 Penang n. Aden. Groote Beer p. 13 kaap Race. Gaasterland 12 A'dam n. Porto Alegre. Guineekust 14 Novoredondo. Grootekerk 12 Genua. Haulerwijk 12 110 m. o.t z Cheasepeake Bay. Heelsum 12 320 m. w. A/oren. Heemskerk 9 Hamburg. Helena p. 12 Azoren. Hera 12 Orlnoco-rlvier. Hoogkerk n Suez. Houtman 14 Tientsin verw. Hulst 8 Oporto n. Antwerpen. Ivoorkust 14 Le Havre. Jagersfontein 12 395 m. iuo. St.-Helena. Japara 12 Surabaja. J. van Oldenbamevelt 12 Le Havre. Joseph Frerlng 12 160 m. n. kaap Blanco. Kabylla 12 20 m. n. Malta. Kaiianda 10 Samarinda. Kalydon 12 60 m. n.w. The Brothers. Kara p. 12 Aden. Kellia 10 650 m. z.z.o. Los Angeles. Kenitra 12 700 m. n.o. New Foundland. Kinderdijk 12 910 m. o. kaap Race, Kloosterdijk 14 Rotterdam n. Bremen. Korenia 32 9 m. n. Luzon. Koslcia 12 840 m. n.n.o. Barbados. Kota Agoeng 33 Panang n. Singapore. Kota Baroe 12 90 m. o. Aden. Laurenskerk 23 Damman. Leersum 12 250 m. n.o. F. Nornha. Lekhaven 14 A'dam n. Lulea. Leto 12 500 m. o. Wabana. Lcuvekerk 30 Bombay. Llssefcerk 13 Abadan n. Basrah. Loenerkerk 12 Bremen n Londen. Lombok 13 Tacoma. Louis Lantz 12 200 m. n.o. Madeira. Maasdam 33 Cobhx n. Southampton. Maas Bold 12 Colombo n. R'dam. Macoma 12 3000 m. z.w Socotra. Malea 15 Mlrl verw Maashaven 18 Montevideo verw. Merwede 14 Takoradl. Molenkerk 14 Marseille. Martekerk 33 Melbourne Markab N 11 Bayonne. Meerkerk 12 Bombay. Metula 12 Singapore. Mijdrecht 13 Houston. Neass Commander 14 Suez n .Mena &1 Ahmadi. Nestor 32 30 m. z. Jama-.ca. Nias 13 San Francisco. O.ndina 32 1430 m. w.z.w Canarlsche ell. Peperkust 13 Wlnneba n. Cape Coast. Prins Willem 3 12 Milwaukee n. Chicago Pr. Willem 4 12 500 m. o.n.o. kaap Race. Purflna Nederland 13 Kuweit n. Fiumcino. Reyniersz 12 Ternate. Ridderkerk 13 Kaapstad. Rijndam 13 Le Havre n. Southampton. Rotula 13 Kobe. Roepat 12 dw. kaap Guardafui. Rondo 11 Balik Papna. Schie. 12 Caracol n. Baltimore. Stad Maassluis 13 Ouessant n. JJmutden. Stad Rotterdam 13 Seven Islands n. Engeland. Stad Schiedam 13 Gibraltar n. BagnolL Statendam 14 Southampton. Stad Leiden 12 800 m. n. Dakar. Senegalkust 13 Amsterdam. Schelpwijk 13 p. Malta n. Port de Bouc. Straat Madura 13 Bombay n. Cochin. Sunetta 14 Singapore. Tara 14 Buenos Aires. T:ba 14 Necocha. Theobaldius 13 La Spezia n. Fao. Telamon 13 Ouerto La Cruz. Tegelberg 12 Nagoya. Tablan 12 dw. kaap St.-vincent. Tjiluwah 10 Hongkong. Tjipanas 11 Mombasa. Triton 13 Mobile. Utrecht 14 Le Havre. Vaautn 14 Port Said. Woensdrecht 34 Liverpool. Weltevreden 14 Tjt. Prick. Wonosobo 34 Cochin. Wonosari 13 dw. M:ami n. Boston. Willemstad 12 Madeira n Port of Spain. IJssel ii Dominica n. Pltre. Zeeland 12 100 m. n.w. Pointe de Oalle. Zuiderkruis 12 300 m. o. NoVth Cape

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11