PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Nationale Vergadering aanvaardt Bourgès-Maunoury als premier Amerikaans vliegtuig boven China beschoten Werkzaamheden aan de Breskense veerhaven hebben vlot verloop PRINSES MARIJKE AANVAARDDE DROMEDARIS EN PANTERTJE 200e jaargang - no. 137 Dagbladultgava van da firma Provinciale Zaeuwta Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer.Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G A. da Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 5» cant per waak; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 juni '57 TIE PR US cant per p. advertentie lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum „Brieven of adres blad" 25 cent meer. «0 P.Z.C.. Middelburg. ADVERTEN van Bureaus: Vllsslngen, Walstr, 88-80, tel. «55 4 lijnen (b.g.g. 1848 of 35041 Middelburg, Markt 81, tet. 3841; Goes, Lange Voratatr. 83. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brt EINDE AAN FRANSE KABINETSCRISIS Program gericht op redden van Algerije voor Frankrijk De Franse Nationale Vergadering heeft Maurice Bourgès-Maunoury als premier aanvaard. Hjj wordt de 23ste Franse minister-president van na de oorlog. De nieuwe regering kreeg volgens de nog niet officiële uitslag het vertrouwen met 240 tegen 194 stemmen. De 42-jarlge radicale leider Bourgès-Maunoury Is de jongste premier die Frankrijk sinds 1883 heeft gehad. De gemiddelde leeftijd van zijn veer tien ministers is 49 jaar. Bourgès-Maunoury die een vooraanstaande rol heeft gespeeld in het Franse verzet zal zijn ministers vandaag aan president Coty voorstellen. Met de benoeming van Bourgès-Maunoury tot premier is een einde ge komen aan de Franse kabinetscrisis die 22 dagen heeft geduurd. Voor zijn benoeming gaf Bourgès- Maunoury in de Nationale Vergade ring een uiteenzetting van zijn pro gram, dat gericht is op het redden van Algerije voor Frankrijk en het redden van de franc. Volgens Bourgès-Maunoury zal Frankrijk alleen in de eerste achttien maanden soberheid moeten betrach ten. Hij zei het bezuinigingsprogram van 250.000.000.000 franc van de vo rige regering, die van de socialist Mol- let, over te zullen nemen. Voor het einde van de maand zal hij verzoeken om een bedrag van 150.000.000.000 franc aan nieuwe belastingen in 1957. (Hetzelfde bedrag was verzocht door de regering-Mollet). Hij zei nog niet te weten welke vorm de nieuwe be lastingen zullen hebben. Zij zullen in één jaar in totaal 300.000.000.000 franc moeten opbrengen. Wat de opbouw van Europa betreft, zei Bourgès-Maunoury, dat zijn kabi net in de eerste plaats en nog voor het zomerreces van de Nationale Verga dering zal verzoeken om goedkeuring van de verdragen voor de gemeen schappelijke markt en Euratom. Ver der zal het onderhandelingen voor een Vrijhandelszone bevorderen. Bourgès-Maunoury constateerde, dat een grondwetswijziging om de sta biliteit van de regering te vergroten een dringende eis is. Strijd, gaat door Over Algerije zei Bourgès-Mau noury nog, dat de strijd moet worden voortgezet en dat miljoe nen mensen moeten worden ge steund bij de opbouw van een nieuw Algerije. Hij bracht hulde aan de waakzaamheid van de lllll Nehroe neemt de scooter j Eerste minister Jawaharlal ij Nehroe van India neemt mo- s meoteel scooter-les en geeft daardoor de lieden die met zijn persoonlijke veiligheid zijn be- last reden tot bezorgdheid. De Indiase premier besloot 't land voor te gaan in de bezuini- gingscampagne door van vier op twee wielen over te schake- len, helsteen zijn lijfgarde voor het probleem stelt wat te be- ginnen indien Nehroe er op blijft staan zich voortaan per scooter naar zijn bureau en zelfs naar officiële gelegenhe- den te begeven. De eerste minister heeft ken- nelijk het beroep ter harte ge- 33 nomen dat in het Indiase con- gres op de ministers is gedaan om met m-n-l o-ro^e salarissen genoegen te "etnen en de uit- gaven tot een rei"':mum te be- perken. Illlllllllllllllllllinilllllllllllllllii i !lllllllllllllllllllllllllllllllllllf Ten westen van Breskens rond Nieuwe Sluis wordt sinds eind juli van het vorig jaar in snel tempo gewerkt aan de nieuwe veerhaven. Rjjswerkers zijn bezig met het leg gen van een zinkstuk tegen de wes telijke havendam. (Foto P.Z.C.) BourgesMaunoury. Franse troepen In Algerije en zei, dat de offers die de Fransen brengen, niet tevergeefs zuilen z|jn. De opstandelingen weten, dat z|j militair nooit zullen win nen. Bourgès-Maunoury noemde de fi nanciële toestand van Frankrijk „ern stig". Hij stelde voor onmiddellijk over te gaan tot ingrijpende maatregelen, gecombineerd met een actie op lange termijn. Mayflower II in Amerika De „Mayflower II" Is woensdag door een reddingboot van de Ameri kaanse kustwacht de haven van Pro- vlncetown in Massachusetts binnen gesleept. waar 337 jaar geleden de pelgrlmvaders voor het eerst de Ame rikaanse bodem betraden. De „May- fohver II" ls een natuurgetrouwe Imi tatie van de „Mayflower" van de pel grlmvaders. De gezagvoerder van het zeilschip, Villiers' had gezegd, dat hij zich al leen in noodomstandigheden zou laten slepen, maar de harde wind, die woensdag aan de kust van Massachu setts aanwakkerde, liet hem kennelijk geen keus. Zonder hulp had de gezag voerder nog langer buitengaats moe ten blijven. Autoriteiten gingen aan boord van het zeilschip voor de herhaling van de ondertekening van de „Overeenkomst van de Mayflower", waarin de pel- grimvaders de reeels hadden vastge legd volgens welke zij hun bestuur zouden inrichten. Wereld der stilte zondag op het t.v.-scherm De bekende diepzee-onderzoeker Yves Cousteau, wiens film „Le mon de du silence" zoveel belangstelling heeft ondervonden zal zondag een di recte tv-uitzending op omstreeks 50 meter diepte nabij Marseille verzor gen. De uitzending is bestemd voor de televisiezenders van Engeland. Dene marken, West-Duitsland, België, Ne derland. Zwitserland, Italië, Oosten rijk en Luxemburg. Cousteau is voornemens, met een speciale antenne van 45 meter lengte, vier camera's voor opnamen onder water en drie relais-zenders af te da len in „La Conglue", waar een Ro meinse galei op de bodem van de zee ligt. k ertjstraat 2; Zierlkzee; N. Bogerdstraat 24, tel. Doden en gewonden bij ver keersongeval te Maastricht Woensdagmiddag is tc Maastricht een auto van een transportbedrijf uit Sittard tegen een met hout geladen stilstaande vrachtauto van een trans portbedrijf te Hulsberg gebotst. De bestuurder van de stilstaande auto, die bij de auto stond werd bjj deze botsing op slag gedood. De lading be- houten SULen balken, ging voor een deel dwars door de cabine. De staande uit 1 andere auto schoof met een volkomen Ingedrukt voorfront cn motor enkele tientallen meters schuin over de weg tot op het trottoir aan de overzijde van uc weg en kwam daar tot slil- A. van den Broeck uit Hulsberg, de vrachtwagen, die de botsing ver oorzaakte. zaten drie personen be klemd. van wie de bestuurder, de vrachtauto-ondernemer Th. Ruers uit Sittard ongedeerd bleef, maar ziin medepassagiers, de 50-jarige J. Kulk en het 4-jarige kindje M. Ruers bei den zwaar gewond werden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis fs het kindje overleden. In de stilstaande vrachtauto zaten nog vier kinderen in de cabine. Het Is een wonder dat de zware houten bal ken welke bil de botsing door de ca bine naar voren gleden precies over de hoofden van deze kinderen zjjn eeschoten. Twee van de kinderen wer den slechts licht gewond en de twee anderen mankeerden niets. VOLGENS RADIO-PEKING Twee nationalistische neergehaald Volgens een bericht van radio Peking is woensdag een Ameri kaans marinevliegtuig van het vliegdewschip Hornet bij Swatau boven 't Chinese vasteland tegen over Formosa door luchtdoelge schut beschoten en beschadigd. Er zouden twee nationalistisch-Chine- se straaljagers zijn neergeschoten. Het Amerikaanse toestel had tot een groep van vier behoord, die van het vliegdekschip af, „het ge bied van Swatau in de provincie Kwantoeng waren binnengedron gen". Na geraakt te zijn „ontsnap te het toestel in zuidelijke richting terwijl het een rookspoor naliet". Volgens het radiobericht was de Hor net met vier onderzeebootjagers woensdagochtend de haven van Hong kong uitgevaren, waarna de schepen een deel van de Zuidchinese zee bin nen de territoriale wateren van Chi na binnenvoeren. Kort na de middag voeren „vijandelijke oorlogsschepen naar de wateren tussen Hongkong en Swatau. Daarna waren de toestellen opgestegen. De twee (uit een groep van vier) nationalistisch-Chinese vliegtuigen waren in zee neergestort, zuidelijk van het eiland Tahao. De andere twee waren ontkomen, aldus radio Peking. Het Amerikaanse ministerie van marine maakte woensdag bekend dat een vliegtuig van de Hornet door commumstisch-Chinees luchtdoelge schut is beschoten en licht beschadigd op een vlucht 14 km van het Chinese vasteland. Volgens de verklaring was het toestel op oefenvlucht ter hoogte van de Chinese kust in straat Formo sa. Het bleek westelijk van zijn voor geschreven positie te hebben gevlo gen. Het voorval geschiedde in misti ge weersomstandigheden. Woensdagochtend heeft de 33 directie van de 6e Montessori- M school in de Niersstraat te Am- M js sterdam, mevrouw H. A. M. H Kuperus het naambord ont- huid, waardoor de school in het 33 M vervolg „6e openbare lagere =3 33 5fontessori-school. genaamd Anne Franltschool" heet. De ff foto geeft een beeld van de onthulling door mevrouw Ku- ff perns. Geheel rechts staat me- H p vrouw G. WijsmullerMeyer, lid van de Amsterdamse ge- meewteraad. lllllllllll!lllllllllllllll!llllili!l!l!llllllllllllll)lll!linillllllll!lllllinnillllilll Ruim 2500 vooraanstaande Britten kregen lintje Ongeveer 2600 Britten militairen, geleerden, zakenlieden, kunstenaars en sportlieden hebben donderdag ter gelegenheid van de officiële ver jaardag van koningin Elizabeth on derscheidingen ontvangen. De filmmagnaat J. Arthur Rank wo- <it baron, evenals de lijfarts van de koningin, sir Horace Evans, en de bin nenkort aftredende gouverneur-gene raal van Nieuw-Zeeland, sir Willough- by Norrie. Bij de lijst van onderscheidingen is een speciaal supplement .gevoegd met 300 namen van militairen.die wegens hun deelneming aan de Britse actie tegen Egypte onderscheiden zijn. De opperbevelhebber van de Brits-Franse actie, sir Charles Keightley. is groot kruis in de orde van het Britse rijk geworden. De koningin heeft een nieuwe burg graaf benoemd, en wel baron Mackin tosh van Halifax, voorzitter van de nationale spaarraad en directeur van een grote toffeesfabriek. De beroem de dirigent sir Thomas Beecham heeft een plaatsje gekregen in het uitgele zen gezelschap van de „Companions of Honour". Persona non grata in Jordanië Mej. Coenegracht, eén Nederland se functionaris van de „United Na tions Relief and Works Agency for Palestina Refuges (N.N.R.W.A.) de organisatie van de Verenigde Naties die zich bezighoudt met de zorg voor vluchtelingen in het nabije oosten, is door autoriteiten van Jordanië tot persona non grata verklaard. Zij moest terugkeren met hetzelfde vlieg tuig waarmee zij in de Jordaanse zone van Jeruzalem was aangekomen. HAAR EERSTE OFFICIËLE DAAD Geschenk van Pakistan aan de Nederlandse jeugd (Van onze speciale verslaggever) Prinses Marjjke heeft woensdagmid dag haar eerste officiële daad ver richt door in Ouwehands dierenpark te Rhencn uit handen van de ambas sadeur van Pakistan, de begum Raa- na Liaquat Ali Khan, het Pakistaan se geschenk voor de Nederlandse jeugd een dromedaris en een zeven weken oud pantertje te aanvaar den. „Namens alle Nederlandse kin deren dank ik U hartelijk", liet ze met opvallend helder stemgeluid vla de microfoon weten aan de duizenden, die in het park de plechtige over dracht van beide dieren hadden ge volgd. De Begum, actief en vriendelijk, had Marijke even tevoren het koord in de handen gedrukt, waaraan dromeda ris Paki weerspannig voor het spreek gestoelte was geleld. Ze stond er een beetje onwennig mee te draalen. Dui delijk liet ze merken, dat ze het toch allesbehalve een pretje vond, de kop van het grote dier zo dicht in haar buurt te hebben. Zodra het Wilhelmus dus werd in gezet, zag ze haar kans schoon zich ervan te ontdoen. Met een bevrijdend gebaar drukte ze de burgemeester van Rhenen. jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, het dikke witte touw in handen. Kennelijk opgelucht zich op zo'n handige manier uit de moei lijke situatie gered te hebben, luister- Jazzbandleider Jimmy Dorsey overleden De jazzbandleider Jimmy Dorsey is dinsdag op 53-jarige leeftijd in een ziekenhuis te New York overleden. Hij was de broer van Tommy Dor sey, eveneens een bandleider, die in november stierf. HAVENDAMMEN IN EERSTE AANLEG GEREED Tweede waterkering vormt brede ring achter de duinenrij in het duingebied rond Nieuwe Sluis, waar zoals bekend de nieuwe :-rhaven van Breskens komt, is sinds eind juli van het vorig jaar in n geforceerd tempo gewerkt aan de westelijke en oostelijke haven- vm, die thans in eerste aanleg gereed zijn. Landinwaarts, achter de nalle duinenrij, is men begonnen met de aanleg van een tweede wa- rkering en met het maken van een aan legin rich ting voor de nieuwe jerboot. Deze tweede waterkering, die voorlopig dezelfde hoogte rijgt als de duinen, zal de komende winter ais eerste waterkering -ienst doen, wanneer een doorgang door de duinen wordt gemaakt oor de aanleginrichting. gunstige eeds in ae De Westhavendam, die veel zwaar- r van constructie is dan de ooste- jke dam, heeft een lengte van 500 leter. De aanzet ervan, bij het oude ort Frederik Hendrik, is reeds op de tefinitieve hoogte van 11 meter plus "T.A.P. gebracht. Aan de „kop", waar ■ie hoogte 7 meter plus NA..P. zal vorden. moeten nog dc kraagstukken voor de taludverdediging worden ge legd. Het lag aanvankelijk in de be doeling deze zomer met de aanleg van de oostelijke havendam te begin nen, maar dank zij weersomstandigheden kon reeds afgelopen winter een aanvang met dit werk worden gemaakt. Deze dam meer landinwaarts die lichter van formaat wordt, krijgt een lengte van 450 meter. De hoogte aan net begin is inmiddels gebracht op 9 me ter plus N.A.P.. de hoogte aan de „kop" zal 5 meter plus N.A.P. wor den. De diepte van de haveningang (Vervolg op pag. 10) de ze met ineengestrengelde handen en het hoofd fier omhooggeheven naar het volkslied. Afgezien van al deze voor haar ge durfde plichtplegingen is het eerste officiële optreden voor Marijke ken nelijk toch een feestdag geweest. Dat heeft ze laten blijken. Want toen de voornaamste gasten zich na de over dracht verpoosden in het grote tuln- restaurant van Ouwehands dieren park, mocht ze keus maken uit tallo ze lekkernijen. „Geef mrj maar een likijsje", was het prachtig kinderlijke commentaar waarmee ze alle officiële plechtsta tigheid aan flarden sloeg. Dat likUsle vond ze duidelijk aantrekkelijker zelfs dan het schone geschenk voor haar van de begum een dromedaris van gedreven koper en een geschenk van de heer A. Ouwehand, een spe ciaal voor deze gelegenheid gebakken herinneringsbord. Uiteraard is deze gebeurtenis voor het overige natuurlijk indrukwekkend geweest. Met de a„nbiedlng van de dromedaris en de nanter geschen ken van de president van Pakistan mr. Iskander Mirza. die een gedeelte van de plechtigheid radiografisch in Karatsji volgde, terwijl hij op bezoek was h|j onze ambassadeur aldaar dr. De Beus heeft de Pakistaanse jeugd de Nederlandse jeugd dank willen betuigen voor haar hulp tij dens een watersnoodramp in 1954. Van het door de Nederlandse schooljeugd bijeengebrachte geld werd destijds een grote hoeveel heid melk naar Pakistan gestuurd. Het was een typisch Nederlands produkt, waarmee geholpen werd. Met een typisch Pakistaans pro dukt heeft men dit gebaar willen revancheren. Dus werden er een paar dieren gestuurd, die Inheems zijn in Pakistan. Het zouden een dromedaris en een olifant geworden zijn. maar het olifantje stierf op zijn reis naar Nederland door de enorme tempe ratuurswisseling onderweg. Het was trouwens het derde exem plaar al, dat men voor ons land had bestemd. Er is nu voorlopig een pantertje voor in de plaats ge komen, maar de olifant olijven we tegoed houden van de president. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Stockholm, zwaar bewolkt. 20 gr. Oslo. regen. 14 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt, 15 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt. 21 gr. Londen, onbewolkt. 21 gr. Amsterdam, onbewolkt. l« gr. Luxemburg, Mcht bewolkt, 18 gr. Parijs, onbewolk.t 18 gr. Bordeaux, half bewolkt, lfl gr. Grenoble, geheel bewolkt. 12 gr. Nice, zwaar bewolkt, 21 gr. Berlijn, onbewolkt. 20 gr. Frankfort, licht bewolkt. 19 gr. Munchen, motregen. 13 gr. Zürich, motregen, 11 gr. Locarno, regenbui, 28 gr. Wenen onbewolkt. 28 gr. Innsbruck, regenbui. 17 gr. Rome, zwaar bewolkt. 27 gr. Ajaccio. zwaar bewolkt. 22 gr. Mallorca, regen, 19 gr. DE VERWACHT... ZONNIG. Zonnig en droog weer met iets ho gere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot m3tige wind nit uiteen lopende richtingen. ZON EN MAAN 14 juni Zon op 4.21 onder 21.03 Maan op 22.17 onder 6.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1