Nationale landbouwexpositie zal meer zijn dan agrarische beurs fa*» ■_- mmoRD Ook op pinksterdagen stagnatie in verzending van correspondentie HUIDIGE „ZUIGKRACHT" VAN HET WESTEN ONAANVAARDBAAR D' M WOENSDAG 12 JUNI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t AGRARIËRS ZULLEN ETALEREN" Elite van Nederlandse veestapel eind juni naar Utrecht (Van onze speciale verslaggever) De nationale landbouwexpositie, die van 24 tot en met 29 juni op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht zal worden gehouden, moet de voorloper worden van een tweejaarlijks gebeuren, waar niemand weg kan blijven die belangen heeft op agrarisch gebied en waar ook buitenland se bezoekers niet zullen worden gemist. Om het andere jaar in de oneven jaren dus zal deze expositie worden gehouden, steeds aan het einde van juni tussen hooi- en graanoogst) en steeds in Utrecht. De nationale landbouwexpositie zal een minder eenzijdig karakter krij- fen, dan voorheen de agrarische jaar- eurs had. Deze jaarbeurzen immers waren uitsluitend commercieel. Boer en tuinder verschenen daar als kopers van de handelaren. Nu wil men de land- en tuinbouwer ook laten etale ren, wat hij te verkopen heeft, door „om het andere jaar een volledig sor timent van hun ruim geschakeerde produktie in natura of in veredelde vorm" aan bezoekers uit binnen- en buitenland te presenteren. Naast het commerciële doel dus de onpersoon lijke reclame, terwijl tevens voor ont spanning en attractieve elementen zal worden gezorgd. Deze eerste nationale landbouw expositie zal ook groter zijn dan de laatste landbouwbeurs, die in 1955 gehouden werd. Nu beslaat de tentoonstelling een oppervlakte van 26.000, toen van 20.000 vier kante meter. Er nemen 218 expo santen deel, die tezamen 406 bin nen- en buitenlandse ondernemin- f^en vertegenwoordigen. Van de nzendingen zijn er 242 afkomstig uit Nederland, de rest uit 13 ande re landen. Uiteraard zullen de handelaren, die boer en tuinder iets te bieden hebben, hier niet ontbreken. Er komt natuur lijk een groot aantal sproei-, zaai-, dors-, maai-, melk-, graanwas- veescheer-, wied- en plantmachines. Verder inzendingen van tractoren en boerenkarren, veevoer en kunstmest, ladders en hefwerktuigen, enzovoorts. En in de lyst van noviteiten vindt men zowel spuitpoeders en kuiken moeders als een stofzakloze veereini ger, een zijaanvoerhark-keerder- schudder, volautmatische veedrink bakken en een heteluchtkanon. Maar ook zal in Utrecht „het puik je van de Nederlandse veestapel" te bewonderen zijn. Een keurcollectie paarden, koeien, varkens, schapen en geiten zal van dinsdag tot en met vrijdag in de runderhal op het vee marktterrein worden tentoongesteld. De levende have zal elke middag in de concoursring defileren. Slechts de schapen en varkens defileren niet mee. Voor ieder iets Gedurende de expositie zal elke dag aan enkele speciale onderwerpen wor den gewijd. Hoewei de expositie eerst dinsdagmorgen 25 juni officieel door minister Mansholt geopend wordt, gaat daaraan op 24 juni reeds de me- chanisatiedag vooraf. Deskundigen zuilen dan spreken over mechanisatie in landbouw en tuinbouw, alsmede over de organisatie van de arbeid. De openingsdag wordt tevens de rund veedag. Met behulp van 168 koeien, dochters van 12 stieren, zal dan wor den getoond welke resultaten in de fokkerij met kunstmatige inseminatie zyn bereikt. Woensdag wordt de dag van de trekpaarden en de jeugd, Van de beste trekpaarden in Nederland worden er 70 ingezonden voor o.a. een kampioenskeuring en met als noviteit: een Hongaarse post met trekpaarden. Voor de jeugd zal er een forum zijn, gewijd aan „de plattelandsjongeren en de toe komst". De donderdag wordt be halve een dag voor de plattelands vrouwen (met drie sprekers over „Vernieuwing op het platteland"), ook een dag van de dravers en Shetlanders,"waarvan er 100 in de ring zullen verschijnen. Vrijdag wordt de dag van de warmbloed- paarden (met 100 Groningers, Gel- Regionale exposities niet ten dode gedoemd (Van 'n speciale verslaggever) Het feit, dat de stichting „Ex positie de Nationale Landbouw" van plan is om het andere jaar in Utrecht een centrale ten toonstelling te organiseren, wil beslist niet zeggen, dat de re gionale tentoonstelingen nu ten dode zouden zijn gedoemd. Op een dinsdag gehouden perscon ferentie werd dit door de voor zitter van de stichting, de heer L. J. Dijkhuis, nadrukkelijk verzekerd. Het nationaal be stuur werkt hierin niemand en niets tegen, echter kan het in het oneven jaar bezwaarlik re clame maken voor andere ten toonstellingen dan de centrale. In het even jaar daarentegen, als Utrecht voor de landbouw stilligt, bevordert het natio naal bestuur gaarne regionale landbouwtentoonstellingen van behoorlijk formaat, welke elk aar geografisch en economisch niet hinderen, aldus de heer Dijkhuis. dersen en Friezen in de ring) en tevens de algemene landbouwdag, waarop de betekenis van de land bouw in het huidige economische bestel aan de orde komt. Tenslot te volgt dan 's zaterdags een na tionaal concours-hippique met tuigpaarden en hackneys en een springconcours m.b. PROF. DR. J. E. DE QUAY: Chr. geref. jeugd hield bondsdag Te Utrecht is op tweede pinkster dag de bondsdag gehouden van de chr. ger. meisjes- en jongelingsvere nigingen. De dag werd ingeleid met een pinkstermeditatie van ds. J. H. Velema, waarna een drietal referen ten een appèl deden op de verant woordelijkheid van de jeugd. Ds. Cnr. Verhage koos tot onder werp van zijn inleiding „Jij bent ver antwoordelijk". Ds. D. H. Biesma sprak vervolgens over „De verant woordelijkheid ook in de kerk", en tenslotte refereerde ds. W. H. Vele ma over het onderwerp „Verantwoor delijk in heel het leven". Ds. Velema betoogde onder meer dat de Here ook verantwoordelijk heid vergt op het punt van ontspan ning en vrijetijdsbesteding. Zelfs in ontspanning is men niet vrij van het Gebod, aldus spreker, die in dit ver band erop wees, dat de jeugd zich op dit punt wel eens door de kerk in de steek gelaten voelt. In onze kring, aldus ds. Velema, heeft men er mee volstaan, ontzaggelijk veel af tè wij zen, zonder zich grondig te bezinnen op de problemen van de tegenwoordi ge ontspanning. De opmerking, dat iemand die de Here vreest daaraan geen behoefte heeft, lijkt spreker in strijd met de aard van ons leven, waarvoor juist het ritme spanning ontspanning-inspanning, kenmerkend is. Hij pleitte tenslotte voor een bid dende jeugd, waardoor het jonge christenleven in bloei komt te staan. VRIJWILLIGER. De 56-jarige Albert Steele, vrijwillige patiënt m de in richting voor geesteszieken te Ips wich. won enkele maanden geleden ruim 310.000 gulden (30.708 pond sterling) in een voetbalpool. Daarop kreeg hij diverse aanbiedingen van mensen, die zeiden een gogde geldbe legging voor hem te weten. Doch Steele die, hoewel hij reeds 28 jaar in de inrichting verblijft, deze kan verlaten indien hij dit wil, heeft be sloten te blijven. „De wereld hierbui ten is vol met oplichters, gelukszoe kers en valse vrienden", zo sprak hij. „Hier heb ik ware vrienden". SURPRISE. Gemeente-ambtenaar Tony Getto in Frontenac (V.S.) ver wachtte dat het klachten zou stro men, toen de watervoorziening even moest worden onderbroken in ver band met een reparatie aan het ge meentelijk waterleidingbedrijf. Ei kwam echter geen enkel telefoontje van mensen die zich wilden beklagen. Wel meldde zich een heer aan zijn lo ket, maar die kwam alleen de water leidingrekening betalen. I Drie fasen-plan voor West-Brabant In zijn openingsrede voor de zo- merzitting van provinciale staten van Noord-Brabant heeft de com missaris der koningin in deze pro vincie, prof. dr. J. E. de Quay, uit voerig aandacht besteed aan de be kende brochure over de verhouding tussen het westen en overig Neder land. Hij stelde, dat bepaalde be drijfstakken aan zeehavens gebon den zijn, maar dat vele andere zo veel mogeljjk over het land verspreid dienen te worden. Spreker heeft de indruk gekregen, dat pogingen tot het behoud van deze industrieën in liet westen alleen worden aange wend, omdat men ze zo graag be houdt. Er wordt door het westen een zuigkracht uitgeoefend door ongelij ke lonen en arbeidsvoorwaarden, die een verkeerd beeld schept en die door spreker onaanvaardbaar ge noemd werd. Op deze manier, aldus de commissaris, zijn we wel ver af gedwaald van de stimulerende ar beidsvoorwaarden, waarvan in de brochure sprake was. En bovendien vroeg hij zich af, wat men tegen woordig nog onder het westen ver staat. Wanneer men daarin wel de provincie Utrecht en niet Zeeland wil begrijpen, dan dient men even te bedenken, dat de stad Utrecht op de zelfde lengtegraad ligt als Tilburg en de oostelijke grens van deze pro vincie op een graad, die tussen Eind hoven en Helmond doorloopt. Brabant zal in de toekomst aan zijn eigen bevolkingsgroei arbeid kunnen verschaffen en een positieve bijdrage kunnen leveren tot de op lossing van de problematiek van het westen, maar dan zal het een duw tje in de rug moeten krijgen en niet de terughoudende hand moeten voe len, zo besloot de commissaris zijn beschouwing over deze materie. Met vreugde had spreker de aan kondiging van minister Luns op 13 maart in de Eerste Kamer begroet, De heer J. Bierens, brand weercommandant te Kapelle, ontving dinsdag bij zijn af scheid de ere-medaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Burge meester H. G. van Suylekom feliciteert de heer Bierens hartelijk, nadat hij hem de koninklijke onderscheiding heeft opgespeld. In het midden mevrouw Bierens. Geheel rechts de heer D. Lansen, die ook afscheid van de brand weer nam. Foto P.Z.CJ waarin deze de uitvoering op korte termijn van de dringend nodige wer ken in West-Brabant aankondigde. Het contact met tal van deskundi gen en met de regering heeft geleid tot een drie-fasenplan, dat als volgt is opgesteld: 1. de aanleg van het Mark-Vlietkanaal, met verbetering van de vaarweg naar Roosendaal via de Mark en dit kanaal, met aanleg van sluizen met een capaciteit van plus minus 1350 ton en verbetering van de vaarweg Breda, via Mark kanaal en Wilhelminakanaal naar de Dongemond; 2. verbetering van de Rode Vaart tot Zevenbergen en de sluis bij Dintelsas en 3. een goede verbinding voor de binnenscheep vaart van de haven van Bergen op Zoom met het achterland. De haven van Bergen op Zoom zelf is thans in concrete voorbereiding. Wat de landwegen betreft, dient het reeds twintig jaar oude plan voor de rijksweg 17 en dat voor de Zeeuwse Weg met het oog op het Deltaplan in overleg met de betrok ken gemeentebesturen opnieuw be studeerd te worden. Wanneer daar bij ook de brug te Gorichem en de weg GorichemTilburg, die de mi nister in het rijkswegenplan 1958 wil opnemen, tot stand zijn gekomen, zal de geografische ontsluiting van West-Brabant voor een belangrijk deel tot stand zijn gekomen. Oorzaken van mijnramp te Marcinelle „La Clté" publiceert een samenvat ting van de voornaamste oorzaken, die volgens het verslag van de onder zoekingscommissie, welke tot taak had de oorzaken van de mijnramp te Marcinelle na te gaan, geleid hebben tot de ramp. Het gebruik van platte kabels en van liftkooien met verschillende ver diepingen had geleid tot het gebruik van balansen die met olie werkten. Daaruit volgde, dat zich in een lucht toevoerschacht ongeveer 850 liter brandbare olie bevond. De vereiste kanalisering was niet voorzien van bijzondere beschermingsbekleding. De elektrische kabels waren in de na bijheid van de kanalisering geplaatst, zij drongen erin binnen zonder van een speciale isolering te zijn voorzien. De kolenwinning geschiedde op twee verdiepingen in dezelfde mijn en het signaalsysteem was ingewikkeld. Het signaalbord was onvolledig en twee signalen, die onder de meest ge- i bruikte voorkomen, ontbraken er op. Bovendien werden ook mondelinge aanwijzingen eegeven wat betreft het vertrek van liftkooien. Deze methode leverde gevaar op voor verwarring. Dulles wijst Knowlands suggestie van de hand Minister Dalles heeft op zijn pers conferentie de suggestie van de repu blikeinse fractieleider senator Wil liam Knowland om Noorwegen te neutraliseren in ruil voor de terug trekking van de Russen uit Honga rije van de hand gewezen. De minister zei het sterk te betwij felen, of het juist is voor te stellen, dat een land, dat wil deelnemen aan een stelsel van collectieve beveiliging, hiervan afziet. Hij noemde Noorwe gen niet bij name, maar dit land maakt deel uit van het Noordatlanti- sche bondgenootschap. Overigens zei Dulles, dat hij het ten volle met Knowland eens was, dat men met alle gepaste mid delen moet trachten de Russen uit Hongarije te krijgen. Tevoren had de democratische se nator Richard Neuberger in de se naat een beroep op Knowland gedaan om zijn „ongelukkig voorstel" in te trekken, opdat er hierdoor geen „on berekenbare schade aan het Ameri kaanse prestige in het buitenland wordt berokkend". Knowland hoorde de kritiek zwijgend aan. De burgemeester van Wisse- kerke, de heer J. van Halst, heeft dinsdagmiddag namens de bevolking de nieuioe uni formen voor de leden van de muziekvereniging Apollo' symbolisch overgedragen. Het korps trad voor deze plechtig heid onder grote belangstel ling aan vóór liet gemeente huis. (Foto P.Z.C.) Het Wereldgebeuren Ruiltje e Amerikaanse familie Know land heeft nogal wat invloed. Joseph Russell Knowland heeft alles te vertellen over The Oakland Tribune, een krant die er wezen mag. Diens zoon. William Fife Knowland, is in de hele wereld be kend als de leider der Republikeinen in de Amerikaanse senaat. Zijn standpunt legt in de fractie veel ge wicht in de schaal en ook aan de woorden, die hij buiten het parle ment spreekt, wordt veel aandacht besteed. Niet alleen The Oakland Tribune, maar vrijwel alle Ameri kaanse persorganen zijn dan ook vertegenwoordigd, wanneer de sena tor „een officiële uitlating" doet. Hij is gewend recht door zee te gaan en geen fijnzinnige omweggetjes op te zoeken. Men heeft hem weieens „zo subtiel als een Shermantank" ge noemd. cestal wordt op Knowlands woorden voornamelijk gerea geerd door Amerikanen. Maar ren is hij op de een plan. dat als ver erbui ten verbazing heeft gewekt en dat aanleiding heeft gegeven tot kritiek, niet in net minst in Noorwegen. Knowland zei, de mogelijkheid te zien om een neutraal blok van Oost zeelanden te vormen, in het kader van een stap voor stap op de proef stellen van Kroesjtsjews recente verklaring dat de Sowjet-Unie be- Rotterdam wenst volledige medische faculteit Volgens de Utrechtse medische fa culteit verdient de vestiging van een volledige medische faculteit te Rot terdam aanbeveling. De Utrechtse fa culteit is volledig bereid aan het tot stand komen ervan haar medewerking te verlenen. Dit blijkt uit een toelich ting van Rotterdams B. en W. op een voorstel aan de raad. Dit voorstel be treft het verstrekken van een krediet, groot f 20.500,voor de instelling van een Bureau Onderzoek Universi- teit. Het bureau zou ter beschikking komen van de commissie van advies inzake het hoger onderwijs te Rotter dam. Het curatorium van de Rotterdam se stichting Klinisch Hoger Onder wijs (die sinds 1950 in samenwerking met de Rijksuniversiteiten van Lel den, Utrecht en Groningen de artsop leiding voor medische doctorandi ver zorgt) zal bij de minister van onder wijs. kunsten en wetenschappen voor stellen. dat aan het onderwijs in de geneeskunde te Roterdam een zelf standiger status wordt gegeven. Het E ------ - - ---- ligt in de bedoeling, dat bij de facul- 5 f terug te teit der geneeskunde van de Utrecht- i n aiSriL Se universiteit ecu aantal buitenge- V'n?l™ I wone hoogleraren wordt benoemd, met standplaats Rotterdam. De ver antwoording voor het medische on derwijs te Rotterdam zal berusten bij de. gezamenlijke hoogleraren met standplaats Rotterdam. Voor opneming in een Rotterdamse universiteit zouden te zijner tijd be halve de geneeskunde ook de wis- en natuurkunde en de letteren en wijsbe geerte in aanmerking komen. Kikvorsman niet herkend als Crabb De Engelse politie heeft dinsdag bekend gemaakt dat mevrouw Crabb. de echtgenote van de verdwenen kik vorsman wiens lijk men meende opge haald te hebben, niet in staat is ge weest de overblijfselen als die van haar man te herkennen. j westelijke mogendheden hun troepen ■1 ook uit Europa terugtrekken. Om te beginnen zouden volgens Knowland TECHNISCHE PROBLEMEN BIJ DE POST Geen onrust, enige geïrriteerdheid bij het P.T.T.-personeel Uit mededelingen van de centrale directie van P.T.T. blijkt, dat ook tl pinksterdagen stagnatie hebben opgeleverd in het verzenden en bestellen van correspondentie. Geruchten ais zou by P.T.T., speciaal in Den Haag, een langzaamaan-actie zijn gevoerd, berusten beslist op onwaarheid. We) zyn tussen de centrale directie en de vakbonden besprekingen gaande over de invoering van de rijksregeling inzake toeslagen voor onregelmatige dien sten. Enige tijd geleden is hierover principiële overeenstemming bereikt Over de praktische uitvoering echter zyn nog besprekingen gaande, waar van de laatste verleden zaterdag is gevoerd. Het moet dan ook als volkomen onjuist worden beschouwd dat men van een „naderende noodtoestand" spreekt, zo verklaarde de centra'-* •°ctie van P.T.T. P.T.T. heeft moeilijkheden bij de be- j.diensten in de grote centra van -•l westen des lands en in de provin- e Utrecht als gevolg van een tekort -n personeel. Niettemin wordt de iefpost normaal afgehandeld. In mmige gevallen moeten drukwer- :en Dij de grote kantoren naar een /olgene bestelling verschoven worden. Dit is trouwens sinds de oorlog reeds het geval. Tegen de pinksterdagen is het bij P.T.T. zeer druk geweest, doch op alle postkantoren is de correspondentie volledig werkt. Om de vele m< zo goed mogelijk het hoofd te bie den zyn diverse maatregelen ge nomen of in voorbereiding. Zo ls bijvoorbeeld In Den Haag door een tekort aan postautochauf feurs inderdaad een onderzoek ingesteld of andere ambtenaren rijbewijzen hebben. Zulks om bij een eventueel tekort deze ambte naren bij de rijdende postdienst te kunnen inschakelen. Naar mening van de centrale direc tie bestaat er geen onrust onder het P.T.T.-personeel. al heeft men wel en kele symptomen van geïrriteerdheid geconstateerd. Het personeel als ge- Keel echter blijft, zij het onder moei lijke omstandigheden, in het openbaar belang aan de arbeid en vervult zijn taak op zeer lofwaardige wijze. De moeilijkheden van P.T.T. inzake personeelsgebrek in de grote centra wegen zwaar. Het kost P.T.T. grote moeite om op de overspannen arbeids markt personeel aan te trekken en met de bestaande bezetting de dien sten normaal te handhaven. Zoveel mogeI(jk worden avondwerkers in extra dienst aangenomen. In Amster dam werken thans veertig vrouwelij ke bestellers en tien vrouwen In de sorteerafdelingen. In Den Haag z(jn. deze aantallen respectievelijk 7 en 25 Verder wordt veel arbeid in overwerk verricht. Specifieke moeilijkheden op de post kantoren blijven de avonduren geven met een piek belasting in de verzen ding en de vroege ochtend met een piekbelasting in de bestelling. Vooral i tijdens de weekeinden zyn deze moei- lijkheden maximaal. Vandaar dat P.T. T. grote aandacht besteedt aan de ont wikkeling van de mechanische post dienst en verbetering van arbeldsme- thoden. enerzijds de Russische troepen zich moeten terugtrekken uit Hongarije en zou anderzijds Noorwegen neu traal moeten worden. Zou Moskou niets voelen voor een militaire ont ruiming van Hongarije, dan zou in- laats daarvan een ontruiming van istland. Letland en Littauen kunnen komen. En het is nu dit voorstel van ..oen ruiltje", waartegen uit Noor wegen protesten klinken. Het conservatieve „Morgenbladet" schreef gisteren: „Het moet duide lijk gemaakt worden dat Noorwegen niet wenst, dat een Amerikaans se nator zelfs niet de leider van de Republikeinen probeert de toe komst van ons land te bepalen, over het hoofd van de Noorse legering en van het Noorse volk heenZon der de Noren te vragen, probeert de leider van de Republikeinen in dc Se naat met Noorwegen te handelen alsof het een soort vee zou zijn Knowland heeft zijn land en de Noordatlantische Verdragsorganisa tie een slechte dienst bewezen met dit domme voorstel..." En in Amerikaanse kranten (of The Oakland Tribune er ook bij was. vermeldt de historie niet) werd eveneens betoogd dat de Russen, die bezetters in Hongarije zijn. over het lot van het Hongaarse volk kunnen beslissen voor zover dat met machtsmiddelen mogelijk is. maar dat Noorwegen een soevereine demo cratie is. die het zelf voor liet zeg gen heeft of zij al of niet neutraal wil zijn. De Noorse minister van buiten landse zaken. Lange, zei gisteren in een interview, het vreemd te vinden dat Knowland op zijn manier over Noorwegens buitenlandse politiek denkt te kunnen beschikken. Hij kon zich moeilijk iets anders voorstellen, dan dat de senator een grapje had gemaakt. Dit is wel duidelijk: dat Know land behalve Amerika en de Navo ook zichzelf een slechte dienst heeft bewezen. Ingeschreven op IJ-tunnel een kwart miljoen Gedurende de eerste drie dagen, waarop de inschrijving op het Groot boek ÏJ-tunnel is opengesteld, is een bedrag van ongeveer f 250.000 inge schreven. Deze inschrijvingen komen niet alleen uit Amsterdam, doch ook uit vele andere gemeenten. WILLIAM FIFE KNOWLAND ...subtiel als een Shermantank...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5