Vakantieleergang voor leraren nijverheidsonderwijs HS1IS beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen 1 TWEE ZWAARGEWONDEN DOOR ONTPLOFFING OP TANKER teat Vader kef mef kotsen!' CHRISTENMEISJES BIJEEN OP JEÜGDDAG IN AARDENBURG zenuwpijn Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT WOENSDAG 12 JUNI 1957 ONTVANGST DOOR KON. MIJ. „DE SCHELDE" Honderden belangstellenden Regelmatig; worden in Nederland vakantieleorgangc» georganiseerd door oen contactcommissie, die uitgaat vun.de directies en leerkrachten by liet nijverheidsonderwijs en do stichting „bedrijfsopleiding metaal- en elektro technische industrie Bemetel". Voor deze vakantieleergangen bestaat gro te belangstelling uit de kringen van het nijverheidsonderwijs. Dinsdagmorgen viel aan Zeeland en aan de Kon. My De Schelde de eer te beurt deze vakantiecursisten voor 1957 te ontvangen. Namens de direc tie van De Schelde bcgroetto mr. II. van Andel in restaurant Britannia verscheidene honderden bezoekers van deze vakantieleergang. Het was noodzakelijk gebleken de aanmelding te beperken, omdat de belangstelling voor de cursus te groot was. De cursus ving dinsdagmiddag aan met een voordracht van Ir. B. B<5n- gers over de machinale bewerking van zeer grote werkstukken bij de bouw van motoren. Daarna sprak ir. M. F. Kok over bouw van moderne stoomketelinstal laties voor elektrische centrales. Heden (woensdag) ochtend houcjt Ir. G. A. Kemper een voordracht over de constructie van grote tandwielen en wat daarbij behoort, waarna ir. G. Broersma over hetzelfde onderwerp mededelingen zal doen. Ir. J. Mulock Houwer spreekt over de nieuwe Schelde-Sulzer tweetakt dieselmotor met drukvulling voor gro te vermogens. Desmiddags wordt de bekende Scheldefilm „Mannen tussen staal" vertoond, waarbij de heer M. C. C. de Reeper een toelichting zal ge ven. Die middag is er ook een rondlei ding over „De Schelde''. Donderdag wordt deze vakantie leergang besloten met een bijeen komst in het Schuttershof te Middel burg, waar ir. J. G. Snip zal spreken over de waterbouwkundige proble men van het deltaplan en drs. M. C. Verburg over de economische en so ciale gevolgen van het deltaplan voor Zeeland, f Advertentie) In zijn openingswoord voor deze va- antieleergang, wees mr. Van Andel er op, dat dit nernieuwd contact tus sen de mannen van het Nederlands nijverheidsonderwijs en het bedrijfs leven verheugend is. De leerkrachten hebben een grote invloed op de toon in het bedrijf. U zult, aldus spr. het bedrijf van De Schelde zien als een mengeling van traditie en een stre ven om hoogst, up-to-date te zijn ten einde aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De heer Van Andcl vroeg daarnaast aandacht voor wat Zeeland te bieden heeft op het gebied van cultuur en na tuur. Spr. hoopte, dat bezoekers van deze leergang met genoegen zouden terugdenken aan dit contact met Zee land. De voorzitter van de contactcom missie, de heer J. A. Langelaan, dank te voor dit hartelijke begroetings woord. In Zeeland wordt veel tot stand gebracht dank zij de nijverheid van zi.in bevolking en de eigenschap pen van zijn leiders, zo betoogde de neer Langelaan. Talrijk zijn de berichten In de dag bladen over schepen, die brj Da Schel de worden te water gelaten of over gedragen aan de opdrachtgevers. Bij De Schelde, aldus spr. valt veel te leren voor de bezoekers'van deze vakantieleergang. Voor de aanwezigen, die in het al gemeen tot de leerkrachten by het ng- verheidsonderwijs behoren en dié iets verder staan van de praktijk kan in het algemeen dit contact met het be drijfsleven bevruchtend zijn, consta teerde de heer Langelaan tenslotte. Na dit openingswoord verenigden de cursisten zich aan een koffiemaal tijd in „Britannia". V oordrachten Des middags hield ir. B. Bongers zijn voordracht over de machinale bewerking van zeer grote stukken bij de machinebouw. Hij wees daarbij op het voordeel van frezen voor grote werkstukken en besprak in het bijzon der de Innocentie-rrees- en kotter- bank, die binnenkort te Vlissingen in bedrijf komt en waarvan men een gro te besparing op de werktijden en de wachttydea verwacht. Wat die wachttijden betreft gaat het vooral om het verminderen van het aantal bewerkingen en het vermij den van verplaatsingen, die tot nog toe noodzakelijk waren. Aan de hand van een model lichtte ir. Bongers de werlting van deze bank toe.. De daaropvolgende discussie werd geleid door de heer J. J. Oltmans uit Apeldoorn. Tot besluit van de middag hield ir. M. F, Kok, hoofdingenieur bij de Ko ninklijke Maatschappij ,,De Schelde1' te Vlissingen, een lezing'over „Moder ne stoomketel installaties voor elek trische centrales", Ir. Kok begon zgn causerie met een kort overzicht te geven van de instal laties, zoals deze in energiebedrijven de laatste twintig jaar in gebruik zijn. Aan de hand van een aantal lichtbeel den besprak hij de verschillende kotel- soorten, die in de loop der jaren wer den gebouwd en de nieuwste ketels, thans op de markt komen. Ten slotte vertelde de heer Kok nog iets over stookinrichtingen, waarna voorzitter de bijeenkomst sloot. Advertentie Chefarine ,,4' Bij pijn, griep of „landerig gevoel zorgl een enkel labiet dal U vreer met plezier Uw werk kunt doen I, VOOR DE REDE VAN VLISSINGEN Machinisten kregen kokend water over zich heen Aan boord van de 17.669 ton me tende Belgische tanker „Essa-Ant- verp", die reeds maandagavond op de rede van Vlissingen voor anker was gegaan, heeft zich dinsdagmor gen omstreeks tien uur een ernstig ongeluk afgespeeld, waarbij twee op varenden ernstig en cén opvarende licht werden gewond. Door overver hitting ontplofte in de machinekamer plotseling een pomp, waardoor ko- „BOTERWAL" Met gezwinde snelheid zoefde de motorrijder L. uit Oudelande op zij» machine door het Zeeuws-Vlaanise landschap in de richting Perkpolder. Het ging echter een tikkeltje te snel, want toen hij de bocht van de kom in Kloosterzande wilde „afsnijden", kwam hij in de zachte berm terecht, viel van zijn motor en duikelde ver volgens hals over kop in de zoge naamde „Boterwal". 't Was echter bepaald niet allemaal „botertje tot de boom", want die Boterwal bevat te een kwalijk riekend, drabbig vocht. De man kwam er overigens met enkele schrammen af. BLIKSEMINSLAG. Uit Hoedekenskerke wordt ons ook nog een blikseminslag gemeld. Hier werd een woning aan de Molenstraat getroffen. Gelukkig brak er geen brand uit. Ook in dit geval even als, zoals gemeld, in Vlissingen ge beurde beperkte de schade zich tot de schoorsteen, waar enige ste nen afvlogen. BEZWAAR Daan uit Breskenszeven hele ja ren oud, had onlangp een diepgaand gesprek met zijn mama over het hu welijk. „Ik trouw nooit", had Daan op 'stellige toon verklaard en toen z'n moeder op nadere verklaringen aandrong, kreeg ze die prompt. „Ais je getróuwd'bént moét je al het geld dat je verdient aan je vrouw ge ven", zo luidde z'n eerste bezivaar. Moeder ontzenuwde het. „Maar daar koopt je vrouw dan brood en melk en kleren voor en verder alles wat je nodig hebt", betoogde ze, tegelij kertijd haar eigen positie verdedi gend Daan wist het. ,J>at snap ik wel", merkte hij op, maar toch trouw ik nooit". Moederverbaasd over zoveel hard nekkigheid, drong weer aan op een nadere verklaring en die kreeg ze dan ook. 't Was wél afdoende, want Daan sprak: „Ja, ja en als zn'n vrouw dan eens hinders krijgt, dan moet ik voor die vreemde hinders werken en daar bedank ik voor" BRANDJE. Wel ontstond er brand in het vlas en lemenbedrijf van de firma H. te St. Jansteen, maar liier had de bliksem niets mee te maken. Het vuur ontstond in de zoge naamde „lementoren". De brand- perkt kon blijven. De oorzaak van de brand is niet bekend. FIETSEN GESTOLEN. Een in Zeeland maar weinig,voor komende vorm van criminaliteit, de zogenaamde „zwijntjesjagerij", heeft zich dezer dagen helaas in St. Jan steen voorgedaan. Van twee inwo ners, J. R. en P. H., werden de on beheerd staande rijwielen ont vreemd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. SLIPGEVAAR. De A.N.W.B. ontving klachten van weggebruikers over het slipge vaar op net met keien bestrate ge deelte van de weg Oostkerke op Noord-Beveland. Er waren al enkele ongevallen gebeurd. De A.N.W.B. wendde zich tot Gedep. Staten van Zeeland en thans is besloten het be trokken wegvak te verbeteren. GOUDEN BRUILOFT. Te Clinge vierde het echtpaar A. SeghersBuysse onder grote be langstelling zijn gouden bruiloft. De beide echtelieden mochten verschei dene fraaie geschenken ontvangen. In de avonduren bracht de fanfare „Weldoen door Vermaak" het jubile rende echtpaar een serenade. kend-heet water stroomde. De gevol gen waren ontzettend. Door het hete water en de sissende stoom, die met kracht uit de vernielde pomp spoten, werden drie machinisten getroffen. De tweede machinist D. Rijckx uit Merxem (bjj Antwerpen) en de vier de machinist L. van der Linden uit Antwerpen kregen het- hete water in stromen'over zich heen. en werden zwaar gewond. De assistent-machinist. Coppens; ook uit Antwerpen afkom stig, liep slechts lichte verwondingen- op. Direct werd in Vlissingen genees kundige hulp ingeroepen en binnen korte tijd arriveerde dokter H. C. A Detmar met de afhaalboot van her Belgisch loodswezen om de eerste, hulp te verlenen. Op brancards werden de slacht offers, die vooral op hun geziolit overdekt waren met brandwonden, door de afhaalboten naar de wal vervoerd, waar zij in het Sint- Josept-ziekenhuis werden opgeno men. Nog dezelfde dag arriveerden de familieleden van de slachtoffers in Vlissingen. Gisteravond laat werd medegedeeld, dat er geen onmiddellijk levensgevaar meer aanwezig was. Door de ontploffing ontstond in de machinekamer van -de gigantische tanker, die van Antwerpen op weg was naar de Perzische Golf, slechts weinig schade. Personeel uit Antwer pen begon reeds gisteravond met de, reparatie en men verwacht, dat het schip spoedig zijn reis voort kan zei ten. Koninklijke onderscheiding voor opperknecht in Rilland In Rilland-Bath werd dezer dagen een ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uit gereikt. Burgemeester J. C. W. Jobsé van Rilland-Bath speldde dit onder scheidingsteken op de borst van. de 75-jarige opperknecht bij de 'farfiïTié' W. C. v, d. Werf in deze gemeente,- de heer L, Koster. Dit gebeurde.- tijdens een intieme en gezelli ge bijeenkomst in het verenigingsge bouw, waar vele vrienden en beken den aanwezig waren. Voor de heer Koster die reeds zestig jaar werk zaam was op dit bedrijf betekende de ze onderscheiding een bevordering, "lij b - - - die was uitgereikt. Diakenen Geref. Kerken art. 31 in Goes bijeen want hij bezat reeds de bronzen me daille, die hem twintig jaar geleden i Advertentie WYNAND „Huif I 8.35 per luxe fles. FOCKINK Half' (een heel genoegen!) ten dubbelt verrassing door smaak en geur! Ruim 25 diakenen van de Gerefor meerde Kerken (onderh. art. 31 k.o.) in Zeeland waren dinsdag naar Goes gekomen voor het houden van een provinciale conferentie. Zij werden in restaurant „De Opril" in de morgen uren geconfronteerd met het „Uit- slgtend Barmhartigheidsbesef'' een onderwerp, waarover de heer C. Ro- senbrand, inspecteur-administrateur van de Stichting Gereformeerde Kin derbescherming te Utrecht een inlei ding. Onder leiding van de voorzitter de heer W. P. Balkenende uit Goes, volgde na de gemeenschappelijke kof fietafel een discussie, waarbij ook ver schillende praktijkvragen op het dia conaal terrein ter sprake kwamen. De heer Rosenbrand begon zijn cau serie met. het uiteenzetten van net be grip barmhartigheid, in welk verband hij wees op Christus, die zich hieraan volledig gaf. Spreker onderstreepte de stelling, dat het diakonaat zich ge heel moet geven en de gebrek lijdende medemens gelukkig moet maken, op dat deze God kan dienen. „Ook men sen, die aan de zelfkant van het leven staan, moeten geholpen worden", zo betoogde de heer Rosenbrand, waar na ht] het facet van de tuchtzaken on der de loep nam. Spreker stelde daar bij, dat de diakonie de financiële gron den goed moet doorzien en het ver schil tussen in nood en mensen met nood niet uit het oog mag verliezen. De overheidsbemoeiing noemde de heer Rosenbrand gevaarlijk en de ge dachte dat het instituut van de barm hartigheid te zwaar is, wilde hij la ten verdwijnen. Aangaande het maat schappelijk werk meende spreker nog veel onbegrip te moeten constateren. Hij wekte de diakenen dan ook op, dit werk via de diakonie aan te pak ken en er zo in de liefde van Christus een bijdrage aan te leveren. Op zijn inleiding volgde later nog een leerza me discussie. Zierikzeese sportlieden terug uit Saint-Hilaire Dinsdagavond tegen half tien zijn de Zierikzeese sportliefhebbers, die tijdens de pinksterdagen een bpzoek aan de Franse „tweelingstad" Saint Hilaire du Harcouët brachten, in Zie- rikzee teruggekeerd. Reeds 's och tends om vijf uur warep zij uit Saint- Hilaire vertrokken en de vlotte reis werd slechts in Arras voor een kleine rust onderbroken. De Zierikzeese sportlieden brachten speciale vlaggen mee, die aan de elftallen van Mevo en Zierikzee waren aangeboden. De tafeltennissers hadden een prachtige bokaal gekregen. Toenemend ledental van Mij. voor Nijverheid en Handel Maandag 24 juni a.s., aanvang 16.30 uur, houdt het departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in restau rant „Britannia" te Vlissingen zijn algemene jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris blijkt, dat het aantal leden en donateurs lïét' afgelopen jaar is toegenomen van 218 tot 233. Acht ondernemingen heb ben vererende getuigschriften en me dailles voor hun personeelsleden aan gevraagd. Men heeft vijf lunehbijeen- komsten en een excursie gehouden, waarvoor steeds grote belangstelling bestond. Het kassaldo van het depar tement bedroeg op 31 december 1956 2.879,72, hetgeen een verbetering met 979,11 betekent ten opzichte van het begin van dat jaar. Advertentie If-' Wat hier bedisseld wordt is niet voor hem bestemd. Nóg niet. Maar straks wel - met Vaderdag) Dan staan er twee dozen voor hem klaar. Een kleine (van de kleintjes) een grote (van Moeder zeil). Beide met de beste sigaren die er zijn: SENATOR. Beide in speciale Vaderdag-verpakking- SENATOR SOUVEREIN Een grote vijfvoudige verrassing, en... voor delig genoeg voor een .kinderlijke" spaarpot. 5 stuks in leuk klepdoosje fl.35 SENATOR FIËSTA Elke sigaar feestelijk in goudcellofaan verpakt. doos (lO sruks) f 3-10 kistje (25 stuks) f 7.7 5 Iw. gSjgl CnL\ VROLIJKE FANCY-FAIR OP ELDERSCHANS Actie „Springplank" voor langdurig zieke leden Ongeveer tweehonderd Zeeuwse meisjes van 12 tot en met 15 jaar zijn gisteren per bus en per fiets naar Aardenburg getogen om daar de provinciale jeugddag van de Meisjesverbond der Christen Jonge Vrouwen Federatie in Zeeland mee te maken. Deze dag wordt ieder jaar gehouden. Bij wijze van experiment had men dit keer pinkster-drie als datum gekozen. De meisjes in hun blauwe rok, wit te blouse met blauwe halsdoek en witte sokjes verzamelden zich 's och tends in de uit het jaar 959 dateren de St. Baafskerk van Aardenburg. Na het welkomstwoord van de alge mene leidster, mevr. A. H. van de Gj-aaffLammerink uit Nieuwvliet, konden ze hun gespaarde capsules, zilverpapier en postzegels inleveren. De opbrengst daarvan wordt be stemd voor de actie „Springplank", die ten doel heeft de langdurige zie ke leden onder andere materiaal voor handenarbeid te verstrekken. Dankzij de uitstekende akoestiek van de hooggewelfde kerk klonken de volksliedjes en speelliedjes, die de meisjes hierna met heldere stem zon gen, eens zo mooi. Mejuffrouw M. A. Theunissen gaf daarbij de toon en de maat aan, Op bijzonder charmante wijze voer den enkele leden van een Middel burgse club vervolgens het toneel stukje „De Kabouters" op. Het is het verhaal van een meisje, dat een gul den heeft gevonden on op het punt staat die in eigen zak te steken. Ge lukkig zijn er nog een paar goedwil lende kabouters, die haar weer op het rechte pad brengen. De jongeren gingen hierna in op tocht van de koele kerkruimte naar het door de zon overgoten speelter rein ,,Eldersehans". Na een brood maaltijd werden er voorbereidingen getroffen voor een fancy-fair op liet voetbalterrein. Van bierkratten, planken en slingers bouwden de le den van ongeveer tien Zeeuwse clubs de stands op voor het koelchappen, ballengooien, de waarzegster enzo voort. Na een polonaise en volksdan sen onder leiding van mej. D. Dekker uit Kloetinge, zwermden de meisjes naar deze kleine ker mis om hun geluk te beproeven. Het was daar één bonte menge ling, vooral doordat ieder een kleurige feestmuts van papier droeg. De mutsen waren ge maakt door een van de clubs, die ze voor twee cent ten verkoop aanbood. De fancy-fair werd besloten met de uitreiking van de prijzen. Dege nen, die zonder trofee naar huis moesten keren, hoefden echter geen spijt over hun uitgegeven geld te hebben, want de opbrengt was toch bestemd voor de actie „Spring plank". Na al die inspanningen konden de meisjes weer wat tot rust komen, ge zeten rond mej. Theunissen, die een Hongaars verhaal vertelde over een aantal zwervende kinderen, die on derdak krijgen in een oud kasteel. Met nog wat samenzang en volks dans werd deze in alle opzichten ge slaagde jeugddag besloten. Kalveren stierven door vergif De landbouwer V. te Hontenisse ondervond een grote strop. Enkele kalveren, die hij los op het erf liet rondlopen, hadden zwaar vergif opge likt, dat uit een zak was gelopen. De dieren waren niet meer te redden en stierven na korte tijd. De heer V. was niet verzekerd. Eerste kersen aangevoerd Op de veiling te Kapelle-Biezelinge werden dinsdagmiddag de eerste ker sen aangevoerd Het betrof een kwan tum van drie kilo van de kweker C. Steenepoorte te Schore van het ras Early Rivers. Ze brachten de prgs op van 62 cent per kilo. spit of spierpijn "AKKERTJES" helpen direct Prov. konijnenfokkersdag op 22 juni in Terneuzen De kongnen- en pluimveehouders vereniging „Terneuzen" organiseert op zaterdag 22 juni a.s. een provin ciale konijnenfokkersdag. Tijdens een in ,,'s Lands Welvaren" te Terneu zen te houden bijeenkomst zullen on der meer de heren J, Boers uit Til burg en B. Wermer uit Delft, keur meesters van de N.K.B., lezingen hou den over onderwerpen betreffende de konijnenfokkerij, welke lezingen door middel van levend materiaal zul len worden toegelicht. Grafdelver in Scherpenisse tijdens ziin werk overleden Op de algemene begraafplaats te Scherpenisse is maandagmiddag om streeks half drie plotseling overleden de grafdelver Jan de Graaf. Hij was bezig met het delven van het graf voor de weduwe C. Bolier toen zich een hevige hagelbui voordeed. Hij is vermoedelijk naar het lijkenhuis gegaan om beschutting te zoeken, al waar hij plotseling overleed. Om on geveer vgf uur diezelfde middag is het stoffelijk overschot gevonden door de heer J. van der Werff, Advertentie J Goedenacht Slaapt U slecht door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pynen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40 en 8,88. Middelburg Electro: „Het mysterie der gesmoorde stemmen", (14 jr.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Wereld zonder einde", (14 Jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „El Paso", (14 Jt.), 20 uur. J Goes Grand: „Bloed In de zon", (14 Jr.), iao uur. „De Prins van Oranje", bijeenkomst studieclub schilders „Luotor et Eraer- go", 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2