PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Amerika overlegt met bondgenoten over luchtinspectiezone in Europa Bloedige onlusten bij kerkhof van Algiers Uitwendige restauratie van Ned. hervormde kerk in Serooskerke Vandaag.. 200e jaargang - no. 136 D&gbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 59 cent per weelc; 7.00 p. kw.; fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 juni 1957 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (me* regels) a cent p. regel met een minimum van J.—..Brieven of adrea bureau v. d. blad" 29 cent meer. Giro no. unoo P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen. waletr. 58-60, tel. 2359 4 lijnen (b.g.g. 3548 of »304; Middelburg, Markt 61, teL 3841; Goes. Lange Voritstr. tel 2479 (b.g.g. 222»; Ooetburg, Nleuwstraat 42. tel. 20: Te meuren. Brouwerij sir. 2; Zlerlkzee: N Bogerdstraat 24. tel. DULLES SPRAK OVER ONTWAPENING Reeds vergevorderde plannen voor het Noordpoolgebied John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft dinsdag op z(jn wekelijkse persconferentie medegedeeld, dat de Ver enigde Staten bereid zyn, de Sowjet-Unle een degelijk voorstel te doen be treffende de instelling van een luchtinspectiezone in bet gebied van de Noordpool. Ook verklaarde hyr dat de Amerikaanse regering met baar Europese bondgenoten overleg pleegt over een dergelijke zone in Europa, Dulles voegde hieraan toe, dat de Verenigde Staten op dit punt geen voorstel willen doen, voordat zy de goedkeuring hebben van hun bondgenoten. legde er de nadruk op. dat dit De kwestie kwam ter sprake, toen aan de minister vragen werden ge steld over de onverwachte komst van Harold Stassen. de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de ontwapenings besprekingen te Londen, naar de Ver enigde Staten. Dulles gaf toe. dat zich er ten aanzien van de N.A.V.O.-proce- dure complicaties hadden voorgedaan, waardoor het wenselijk was dat Stas sen voor verder overleg naar Wash ington kwam. De Verenigde Staten wisten nog niet, hoe hun bondgenoten over een inspecllezone in Europa dachten. In afwachting van ophelde ringen hieromtrent zou het Ameri kaanse standpunt voorlopig nog niet bekend worden gemaakt. Dulles zei, dat de Europeanen van het vasteland algemeen van oordeel zijn. dat het wellicht wenselijk is, tenminste de moge lijkheid van een politieke rege ling van vraagstukken betreffen de net vasteland, in het bijzonder de hereniging van Duitsland, te onderzoeken, voordat op het ge bied van de ontwapening een stap wordt gedaan, waarbij Duitsland zou zijn betrokken. De minister lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Stabieler zomerweer (Van onze weerkundige medewerker) Vergeleken met pinkstermaan dag toen er als gevolg van zwa re buien in Vlissingen 18 mm regen viel, was het gisteren wel belangrijk koeler, maar de neerslag had niet veel meer te betekenen. Er doen zich inmid dels belangrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling voor, welke in de richting van stabie ler zomerweer wijzen. Boven de golf van Biscaye is een hoge drukgebied aangekomen, waar van een sterke uitloper zich tot boven Schotland en boven de Noordzee uitstrekt. Hierdoor bleef de barometer ook in het afgelopen etmaal by ons be langrijk stijgen. Het is waar schijnlijk dat dit hoge drukge bied zich in de komende dagen verder over West-Europa naar Scandinavië gaat uitbreiden. Hierdoor zal de wind afnemen en er zijn flinke perioden met zonneschijn te verwachten. Ook de temperatuur, die vandaag nog niet veel hoger dan 15 gra den Celsius komt, zal in de ko mende dagen geleidelijk weer naar de 20 graden Celsius stij gen. Het is mogelijk dat deze ontwikkeling vooral wanneer de barometers ook in Scandina vië verder stijgen een periode van goed zonnig zomerweer in luidt. ilillllllllllillllllllllllll!llillll!lllililllllll|[|||!llllllj|||||!l|||||||||||||!l!lll!l!ll|| Woningnood-profiteurs voor de rechtbank Voor de rechtbank te Amsterdam stonden dinsdagmiddag terecht de 82-jarige oneervol uit de belasting dienst ontslagen ambtenaar J. v. d. W. nu zonder beroep, en zijn 39-jarige gedetineerde echtgenote, werkster van beroep, uit de hoofdstad. Het echtpaar had in oktober j.l. in een ad vertentie per januari j.l. „vrijkomende woonruimte" aangeboden, die het n.b. zelf bewoont en ook niet van plan was te verlaten. Er kwamen 300 brieven van woningzoekenden binnen. Een conditie was. dat een jaar huur ad. 600 gulden "vooruit betaald moest worden. Een verloofd stelletje betaalde een half jaar, 350 gulden, vooruit en er werd een contract opgemaakt. Aan een tweede verloofd paar werd de zelfde ruimte eveneens verhuurd voor 600 gulden. Het echtpaar, dat volledig bekende, had de gelden ge bruikt ter aflossing van zijn vele schulden. De officier van justitie, mr. G. R. Nubé eiste tegen de vrouw, reeds driemaal veroordeeld, die naar zijn mening de dominerende figuur was geweest één jaar met aftrek en tegen de man die een blanco strafblad heeft, een jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. Volgens K.N.A.C. gaat benzineprijs omlaag Naar de K.N.A.C. mededeelt te hebben vernomen, zal de benzineprijs in Nederland zaterdag 15 juni wor den verlaagd. Hoogstwaarschijnlijk zal de verlaging 0.5 cent per liter be dragen. Het is echter ook nog moge lijk, dat tot een verlaging van 0.6 cent wordt besloten. Deze verlaging is een gedeeltelijke eliminatie van de prijs verhoging van 1.6 cent per liter op 1 december jl. Deze prijsverhoging hield verband met hert Suez-conflict, ington en Moskou was en dat de Verenigde Staten niet hun bond genoten zullen opofferen om snel met de Sowjet-ünie tot een ver gelijk te komen. Wat het genoemde inspectieplan voor het Noordpoolgebied betreft ver klaarde Dulles desgevraagd, dat dit ook zou slaan op Canada en mogelyk tevens op Denemarken, In betrekking tot Groenland en Noorwegen. Dit laatste hing echter af van waar men de lijn zon trekken. In antwoord op een andere vraag zei de minister, dat als er een nieuwe Canadese regering komt als gevolg van de verkiezings uitslag, de kwestie wellicht enige ver traging zal ondervinden. Dulles herhaalde, dat het Noord- poolgebied zijns inziens geschikt is om een inspectieplan voor het eerst ln praktyk te brengen. Prinses Wilhelmina moet rust houden De particulier secretaresse Van prinses Wilhelmina meldt, dat prin ses Wilhelmina op medisch advies een zestal weken volkomen rust zal moeten honden. De prinses is echter niet ziek, enkel zeer vermoeid. Canadese liberalen bij verkiezingen verslagen De algemene verkiezingen in Ca nada zijn gewonnen door de progres sieve conservatieve partij van John Diefenbaker, tot dusver de grootste oppositiepartij. De liberale partij van premier Louis St.-Laurent is ont troond na 22 jaar achtereen aan het bewind te zijn geweest. Ofschoon de conservatieven nu de grootste partij zijn, hebben zij geen absolute meerderheid in het Lagerhuis behaald. Minstens acht liberale ministers zijn in hum kiesdistrict door een con servatief verslagen en één, de minis ter van handel Howe, door een so cialist. Vooral in de oostelijke provincies hebben de conservatieven aanzienlijke winst geboekt. Zij hebben hun 53 ze tels in het Lagerhuis meer dan ver dubbeld. Europeanen duwden auto het water in Opnieuw is het. gisteren in Algiers tot een uitbarsting van opgekropte woede onder de Euro-pese bevolking gekomen en met moeite zyn de autori teiten erin geslaagd, het ergste bloed vergieten te voorkomen. Niet echter dan nadat twaalf mohammedanen het leven hadden gelaten en tientallen ernstig mishandeld waren. De begrafenis van vyf slachtoffers van de bomaanslag die zondag in het Corniche-casino was gepleegd, werd de aanleiding tot deze nieuwe uitbar sting. Een stoet van ruim 3.000 Europea nen had de begrafenis bijgewoond. De woedende menigte keerde zich tegen mohammedaanse voorbijgangers, ver- scheidenen werden geslagen en ge schopt, tot zij dood bleven liggen. Dit geschiedde bij het St. Eugene kerkhof Elders duwde een menigte van een mohammedaan het een auto iet water in. De eigenaar en een mede-inzittende verdronken. Volgens de laatste be richten werden zeven Europeanen, onder wie drie Franse paratroopers, ernstig gewond. Een optocht van Europeanen, die zich naar de kasbah begaf, waar 250.000 mohammedanen wonen, werd door de politie tegengehou den. De militaire politie, moest te hulp komen met traangas om een stoet te verdrijven, die op weg ging naar het paleis van de minis ter resident Lacoste. In het centrum der stad en de wijk Bab El Aoued werden tierttallen mo hammedaanse winkels vernield, en kele in brand gestoken. Vrachtauto's van Algerijnse firma's werden om vergeworpen. de lading vernield. Soms stak men de auto's in brand. In spreekkoren eisten de betogers, dat men het gezag in handen van het le ger zal leggen. Overigens waren er eerder op de dag al incidenten, toen jongelui zich keerden tegen winkels, die zich niet hielden aan het stakïngsbevel, dat be doeld was als protest tegen de onvol doende bescherming die de Europea nen van de zyde der politie zeggen te hebben. Maar de grote uitbarsting kwam pas na de middag en zy groeide uit tot de wildste tonelen die Algerije beleefd heeft sinds de onlusten op 6 februari 1956 ten tyde van Mollets bezoek. Is het 60 jaar geleden, dat dr. Wolfert te Berlijn een proef- H vaart maakte met zijn bcstuur- baar luchtschip „Deutschland", dat reeds bij de opstijging het H richtingsroer verloor en vijf minuten later in brand vloog en neerstortte, waarbij dr. Wolfert M en zijn mede-inzittende om het leven kwamen. Illil Chauffeur van Nederlandse bus in Duits arrest De chauffeur van de Nederlandse autobus, die zaterdag bij Wezel in botsing is gekomen met een Duitse bus, is door de Duitse politie gear resteerd. De politie heeft gisteren haar verklaring, dat het ongeval zou zijn ontstaan doordat een motorrijder trachtte de Duitse bus te passeren terwijl van de andere kant de Neder landse bus naderde, ingetrokken. Vol gens de gisteren gegeven lezing is de Nederlandse bus, waarin 45 per sonen zaten, tijdens een onweer op de gadde weg aan het slingeren geraakt. e motorrijder reed tegen de krach tig remmende Duitse bus op. De motorrijder is inmiddels over leden, zodat net ongeval twee doden heeft gekost. Zoals bekend is zater dag reeds een Duitse dame. inzitten de van de Duitse bus, overleden. De gearresteerde chauffeur ia de heer B. D. uit Haarlem. Bourgès-Maunoury heeft zijn kabinet klaar De Franse kabinetsformateur Bour- gès Maunoury heeft medegedeeld, dat zijn kabinet gereed is. Er zijn veer tien ministers aangewezen. Vijf ministers, Pineau, Lacoste, Billeres. Jacquet en Gazier zijn op hun oude posten dezelfde als in de regering-Mol let gehandhaafd. De voormalige minister van financiën, Paul Ramadier, wiens program voor hogere belastingen om de begroting an evenwicht te brengen directe aanlei ding tot de val van Mollet was, heeft niet in de nieuwe regering zitting. Men verwacht, dat de nieuwe mi nister van financien, Felix Gaillard, zal worden belast met de uitvoering van een economische vierjarenplan „ter redding van de franc". In Rotterdam driemaal de honderdduizend &en aantal inwoners van Rotterdam had een goede pinksteren-drie. In de ze stad is het winnende lot nr. 13840 van de Nederlandse staatsloterij na melijk driemaal verkocht, en wel in de series B, C en D. Voorts is het lot verkocht door een collectrice te Enschede (serie A) en door een collectrice in Amsterdam (serie F). Het winnende lot in serie E is voor de helft verkocht door een collecteur te Haarlem en door een collectrice te Leeuwarden. Eisenhower weer aan het werk gegaan President Eisenhower van de Ver Staten is naar zijn bureau terugge keerd „zo goed als hersteld" van een maagstoornis, die hem de hele twee de pinksterdag in bed hield. De president van het V.V. V. te Florence, ing. Taccini, heeft de benoeming van het in die stad wonende Neder- landse meisje, mej. Marian de Koning Ladenius, bekend ge maakt tot koningin Cal- Juna XV, die de stad Florence op het heidefeest tn augustus '.e Ede zal vertegenwoordigen. Op de foto ziet men de Ne derlandse consul te Florence, de heer De Plaisant, die mej. De Koning Ladenius het ere teken behorende bij haar ko- ninginnescliap opspeldt. Dodelijke ongelukken Te Heerlen is de 25-jarige motor rijder A. M. H. G. uit Jabeek, toen hij met zijn motor slipte, duor een autobus uit Eindhoven gegrepen en gedood. Dinsdagmiddag is de 11-jarige C. J. Hosveit in het overdekte zwembad op de Heiiigeweg in Amtserdam verdron ken. Te Berg en Dal bij Nijmegen ts de 12-jarige jongen P. V., die met een vriendje in grote vaart met zijn fiets een steile weg afreed, tegen een tegemoetrijdende autobus ge botst. De jongen was onmiddellijk dood. Dinsdagmiddag is de chauffeur van een vorkheftruck, de 27-jarige W. Hesterman, op de Borneokade te Amsterdam onder een 1250 kg we gende bétonnen vloerplaat, die hij met zijm truck vervoerde terecht ge komen en op slag gedood. Componist Oboussier doodgestoken De internationaal bekende 57-jarl- ge Zwitserse componist. Robert Oboussier. is op eerste pinksterdag doodgestoken aangetroffen in zjjn woning te Zürich. Op een door de politie bijeengeroepen persconferentie werd medegedeeld dat het lichaam van de in Antwerpen geboren toon-' GEBOUW MET HISTORIE dichter levenloos werd aangetroffen nadat de zuster van de componist de politie in de arm had genomen om dat hij een lunch-afspraak had laten lopen en de telefoon niet opnam. Rotterdamse firma werft arbeiders voor Duitsland De geheimzinnige firma, die ge durende de afgelopen week in net westen van Noord-Brabant arbeiders heeft geworven, heeft zich bekend gemaakt, als de Rotterdamse firma Huybregtse. Zij blijkt de werving van de arbeiders te hebben verricht voor de Duitse firma Franz Welters en Co., een internationale bouwon derneming in Bochum. Een woordvoerder van de firma Huybregtse heeft meegedeeld, dat het nog niet vaststaat wanneer de ongeveer tweehonderd arbeidskrach ten. die zich hebben gemeld, zullen vertrekken. Door het Duitse Arbelts- amt moeten eerst nog vergunningen j worden verstrekt. Het is niet bekend I hoe het vervoer van de arbeiders zal geschieden. Ook de verdiensten van de arbeiders staan nog niet vast. Landbouwschap zet stok achter de deur Het Landbouwschap moet de stok achter de deur zetten bij het innen van de heffingen krachtens de alge mene heffingsverordening 1955. On danks aangetekend gezonden aanma ningen is een deel van deze heffing nog steeds niet betaald. Het bestuur neemt aan. dat in zeer vele gevallen de niet-betaling eenvou dig een kwestie van nalatigheid Is. Daarom wil men zo lang mogelijk wachten met het zenden van dwang bevelen, waarop 15 tot 20 gulden kos ten komen. De muren van het aardige Neder lands hervormde kerkje in het Wal- cherse Serooskerke gaan op 't ogen blik schuil achter de stellingen, die restaurateurs hebben opgetrokken. Het dak vertoont „gapende wonden", die echter binnen afzienbare tijd „geheeld" zullen zijn. FOTO P.Z.C.) Zeeuwse „moppen" en Engelse leien moeten hoognodig vervangen worden De kerk van de Nederlands Hervormde Gemeente in Serooskerke (W) biedt op het ogenblik maar een trieste aanblik. De onlangs keurig herstel de toren, die in eigendom aan de burgerlyke gemeente toebehoort, vormt een scherp contrast met het aangrenzende kerkgebouw. De leien zyn van liet dak verdwenen en zo schemeren de overdrijvende wolken door de dakspan en heen. Uit een verweerd muurvlak steekt hier en daar een door en door ermold stuk hout en op de grond rond het gebouw treft men resten aan van at eens een dakgoot was. Toch betekent dit alles niet. dat de kerk de on- lergang nabij is. Integendeel! Het gebonw wordt althans uitwendig .erestaureerd en die delen, welke versleten bleken, worden vervangen, zo- at binnen niet al te lange tijd het exterieur van 't gebouw volledig in over- nstemming zal zijn met het interieur, dat nog geen spoor van veroudering r toont. De tijd heeft dus niet nagelaten aan t uitwendige van het vermoedelijk i het eind van de twaalfde eeuw ge- ïchte kerkgebouw te knagen. Het ord voor het laatst in 1937 hersteld en werden er nieuwe moerbalken ingebracht. In de loop der eeuwen n er vermoedelijk nog meer restau- .ies geweest, de grootste in 1574 •n er in het gebouw, dat door oor shandelingen was geteisterd, geen k gehouden meer kon worden. In 9 werd de kerk door de bij Vrou- ipolder gelande Engelsen als ka- ne gebruikt en men kwam er ook n niet zonder kleerscheuren af. ipoleon toonde zich evenwel een 1de gever en hij schonk een bedrag in 750 voor het herstel van de ver- oestingen, die de Engelsen hadden ingericht. Enige jaren voordien - in 798 gebeurde in het inwendige an de kerk een vernieling, die nim mer hersteld kon worden: een tiental wapenborden verdween onder de zweepslagen van de Franse revolutie. De noodzaak van de huidige restauratie is voornamelijk te wij ten aan de werking van het water. Dit heeft de leien op het dak. die nauwelijks vyftig jaar dienst heb ben gedaan, aangetast en als ge volg van inwatering vertonen ook de muren zwakke plekken. De hou ten raamkozijnen zyn praktisch to taal verrot. De verweerde muurvlakken zullen met „nieuwe"' Zeeuwse „moDpen" worden hersteld. De Engelse leien, die hun oude, té vroeg versleten soortge noten moeten vervangen, liggen aan de voet van de toren reeds klaar om op hun plaatsen gebracht te worden. De houten raamlijsten, die hier en daar al uit de voegen zijn gehaald, zullen niet terugkeren Het ucht zal in de toekomst zijn intree doen door glas-in-lood ramen. Het werk wordt (Vervolg op pag, 7) Het weer in Europa volgens de rapporten van gisteravond. 7 uur: Stockholm, zwaar bewolkt. 20 gr. Oslo. regen. 21 gr. Aberdeen, Ucht bewolkt. 14 gr. Londen, half bewolkt, lfi gr. Amsterdam, licht bewolkt. 16 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 12 gr. Parijs, licht bewolkt. :e gr. Bordeaux, zwaar bewolkt. 18 gr. Grenoble, regen. 16 gr. Nice, licht bewolk.t 20 gr. Berlijn, zwaar bewolkt. gr. Frankfort, regen. 17 gr. Mtlnchen, regen. 21 gr. Zurich, regen, ie gr. Genève. geheel bewolkt. 14 gr. Locarno, zwaar bewolkt, 20 gr. Wenen, geheel bewolkt. so gr. Innsbruck, neerslag op afstand, 24 gr. Rome. geheel bewolkt, 27 gr. Ajacclo, half bewolkt. 20 gr. DE VERWACHT. ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perloden, maar in het bin nenland nog enkele verspreide buien. Overwegend matige noordwestelijke wind. Koel weer. ZON EN MAAN 13 juni Zon op 4.22 onder 21.02 Maan op 21.41 onder 5.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1