Opstellen wedstrijd KWATTA CRIMINALITEIT OP WITTE DOEK VIERT HOOGTIJ Het theezet-kampioenschap voor de zeeuwse jeugd OFFICIËLE PUBLIKATIES N.V.v.h. GEBR. POLAK VLISSINGEN ZATERDAG 8 JUNI 1957 PROVINCIALE ZEEÜW8E COURANT FILMS IN ZEELAND Ook kluchtige films in pinksterprogramma Het filmprogramma voor het pink ster-weekend is in hoofdzaak afge stemd op de criminaliteit, terwijl er ook een tweetal kluchtige films wordt vertoond. Tot en met zondag draait in Alliambra, Vlissingen „Een stad gaat door de hel", waarin een groep gangsters de bewoners van een Amerikaanse stad terroriseert en uit buit. Gokpaleizen en handel in narcotla tieren er welig en dat alles ten voor dele van de gangsters, die er geen been inzien zich ten koste van hun medemensen op schandelijke wijze te verrijken. Een jong advocaat neemt de wapens op tegen de misdadigers en na tal van spannende avonturen weet hij de gangsters met behulp van het leger onschadelijk te maken. Maandag tot en met woensdag wordt in Alhambra vertoond „Wereld zon der einde", een film vol fantasie en toekomstdromen. Deze rolprent ver haalt van de eerste (geslaagde) vlucht naar de planeet Mars, althans, zo begint de film. Als men de voorge nomen waarnemingen heeft verricht en de terugtocht naar de aarde een aanvang heeft genomen, komen de moeilijkheden. Het slot van de narig heid is, dat de Mars-onderzoekers ae tijdsbarrière hebben doorbroken en dat tijdens hun val eeuwen zijn voor bijgegaan. Avonturen vol angst en verschrikking wachten hen op de nieuwe aarde, waar onder de grond de laatste mensen leven, die worden belegerd door onmenselijke eenogige gedrochten Het duo A. en C. beleeft in de film „Abbott en Costello en de rock 'n roll" (tot en met zondag in Grand Goes) weer de zotste avonturen. De ze keer is Lou Costello in de film heet hij Lou Henry de eigenaar van een kinderkermis. Bud Abbott als Bud Flick vroeger een harts tochtelijk gokker en thans een eer zaam burger, 12 Lou's assistent. Het tweetal beleeft even zotte als verma kelijke gebeurtenissen. In Grand, Goes is van maandag tot en met woensdag te zien „Bloed m de zon", waarin een meedogenloze men senjacht in een tropisch oerwoud het hoofdthema vormt. De acteur Ri chard Widmark, die misdadiger is in tal van gangsterfilms, excelleert in de rol van de sympathieke schrijver Mi ke Latimer. Tezamen met een journa liste van een populair sensatieblad in New York (Jane Greer) vertolkt hij de hoofdrol in deze spannende rol prent. Lrkot, Vlissingen draait tot en met zondag „Je bent nooit te jong" een kluchtige film met de komieken Dean Martin en Jerry Lewis in de hoofdrollen. Doordat een kappersbediende zich als een jongen van elf verkleedt om een moordenaar te ontlopen, doen zich een reeks dolkomische situaties voor in deze amusante film, waar in het vrouwelijk schoon al even min ontbreekt. Maandag tot en met donderdag wordt in Luxor vertoond „El Paso een film over een harde en felle strijd in een stadje, die geen wet kent. Een zekere Burt Donner heeft de touwtjes in El Paso in handen en zelfs de sheriff heeft hij volkomen in zijn macht. Ook in deze rolprent is het een jong advocaat, die als de ver dediger van de onderdrukten de strijd met Donner aanbindt, een strijd waarbij vele slachtoffers vallen, maar uiteindelijk zegeviert het recht. De film „Dr. Vlimmen", (Electro, Middelburg) naar de gelijknamige roman, wijkt nogal wat af van het verhaal uit het boek. Vlimmen, die gescheiden van zijn vrouw leeft, zou tot een huwelijk met haar zijn ge dwongen, althans volgens de film. Het boek geeft daarvan echter een geheel andere lezing. Het feit, dat Vlimmen's zuster niet zijn vriend de advocaat Dacka trouwt, is evenmin juist. Nochtans, de film geeft de strijd van de dierenarts Vlimmen te- geroddel en onrecht t zien wel waard. Maandag tot en met woensdag draait in Electro de rolprent „Het mysterie der gesmoorde stemmen", waarin een blind geworden Ameri kaanse toneelschrijver een terugge trokken leven leidt in Londen. Hij krijgt weer Interesse in het leven, als hij een gesprek hoort, waarbij een meisje tegen haar wil in een misdaad wordt betrokken. De blinde schrijver gaat op onderzoek uit, waarbij - hij ontdekt dat het gaat om de ontvoe ring van een kind. Na spannende avonturen en bijgestaan door Scot land Yard, weet hij de bende onscha delijk te maken. Hij komt dan tot 't besef, dat een blinde wel degelijk een rol kan spelen in het leven. „Kruispunt Bhowani" (Schouw burg, Middelburg) is het verhaal van het belangrijke spoorwegkruispunt Bhowani in het India van 1947, kort voor de onafhankelijkheidsverkla ring. Enerzijds staan de Engelsen, die nog altijd de baas zijn in India en ander zijds de aanhangers van Ghandi, die „passief verzet" plegen en de com munisten, die een revolutie willen ontketenen. De strijd die onderling wordt geleverd is rel en hard en bij alle drie de groepen laaien de harts tochten hoog op. De climax komt, als de communisten proberen Ghandi uit de weg te ruimen, welke poging ech ter mislukt door het energiek optre den van de Engelsen. „Anything goes" (maandag en dinsdag Schouwburg, Middelburg) is een vlotte en geestige film, waarin twee bekende Broadway stars (Bing Crosby en Donald O'Cornor naar Europa gaan om daar een vrouwelijke partner voor hun gezamenlijke show te engage ren. Door een misverstand con tracteren beiden een charmante ster, hetgeen allerlei verwikkelin gen met zich mede brengt. Geluk kig komt alles op zijn pootjes en wordt niet alleen een zakelijke verbintenis gesloten, maar ook een persoonlijke De eerste helft van de strijd om 't ka kampioenschap thee-zetten ln z.-w. Nederland (zuidelijk Zuid-Holland en Zeeland) Is ten einde. Mlen Velthul- zen uit Hellevoetalula en mevrouw J. Taams uit Dordrecht zijn hierbij als de beste thee-zetsters (respectievelijk onder de scholieren en onder de huls vrouwen) voor de dag gekomen. Mlen Velthuizen verdient wel een bijzonde re vermelding, want zij behaalde in deze wedstrijd het maximale aantal punten, namelijk 95. Mevrouw Taams leverde met haar 94 punten ook een prachtige prestatie. Deze maand worden de wedstrijden voortgezet in Zeeland, en wel in Zic- rikzee, Terneuzen, Oostburg, Middel burg, Goes. Vlissingen, Haamstede en Hulst, respectievelijk op 4, 5, 6, 17, 18, 19, 20 en 21 juni. Naast de winnaressen uit de Zeeuw se helft van deze competitie maken Mien Velthuizen en mevrouw Taams een goede kans begin juli deel te mo gen nemen aan de finale om het kam pioenschap zuid-west-Nederland. De reislust in Nederland neemt vooral onder de jongeren voort durend toe. Welhaast iedereen maakt een zomeruitsfapje en er zijn bijna geen scholen meer die geen schoolreisje op het program hebben staan. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant kreeg uit onder wijskringen het denkbeeld aan de hand gedaan een opstellen wedstrijd over schoolreisjes te organiseren. Wij voldoen gaarne aan dat verzoek en schrijven hierbij deze opstellenwedstrijd uit voor alle jongens én meisjes, die zitten in de zesde klas van de lagere scholen in Zeeland. De beide Inspecteurs van het lager onderwijs in Zeeland ver klaarden sympathiek te staan tegenover het denkbeeld en reeds zegden 86 hoofden van lagere scholen in Zeeland hun (of haar) medewerking toe. Dank zij deze onmisbare medewerking van de hoofden der lagere scholen en ook van de onderwijzers (essen) der zesde klas staat thans reeds vast, dat deze wedstrijd zal slagen. Het ligt in de bedoeling, dat de leerlingen der zesde klas na het schoolreisje zo spoedig mogelijk hun opstellen maken. Daarna ver richten schoolhoofd en klasse-onderwijzer (es) een voorselectie. De beste vier opstellen worden toegezonden aan de „Jury Opstellen wedstrijd Provinciale Zeeuwse Courant", Markt, Middelburg. Uit alle ontvangen opstellen wijst de jury de tien beste aan voor geheel Zeeland. Deze opstellen worden gepubliceerd. Aan de prijs winnende tien kinderen wordt In de najaarsvakantie als beloning een tweedaagse reis naar Amsterdam aangeboden. Twee onderwijzers en een onderwijzeres zullen uitgenodigd worden dit gezelschap te begeleiden. Het deelnemen aan de wedstrijd brengt zomin voor de scholen als voor de leerlingen kosten of verplichting mee. Het doel van de wedstrijd is uitsluitend het wekken van belangstelling voor het reizen en het bevorderen van de kennis der Nederlandse taal. De jury voor deze wedstrijd Is samengesteld op brede basis, zodat alle richtingen van het lager onderwijs erin vertegenwoordigd zrjn. Deze jury zal geheel vrij zijn in het vaststellen van beoordelings factoren en in het aanwijzen van de pdijswinnaars of -winnaressen. Wij vonden dr. J. van Ham, leraar Nederlands te Middelburg bereid het voorziterschap van de jury te aanvaarden, terwijl daarin zitting namen aks lid de heren J. G. Baeten, hoofd Sint-Paulusschool (r.-k.) te Vlissingen, L. C. Velthuizen, hoofd Ireneschool (prot.) te Goes en J. Blok, hoofd Prinses Marjjkeschool (openbaar) te Axel. Van harte hopen wij, dat deze wedstrijd een succes zal worden en dat tijdens de najaarsvakantie tien uitblinkers uit onze Zeeuwse jeugd een prettig reisje naar 's lands hoofdstad zullen maken. Er is daar zoveel te zien en de stad ligt zover van Zeeland, dat een eendaags reisje weinig bevredigend is. Vandaar de tweedaagse reis en ook de meer-intensieve leiding door twee onderwijzers en een onderwijzeres. Als uiterste termijn voor het sluiten van de wedstrijd is gekozen 15 september aanstaande. REDACTIE PROV. ZEEUWSE COURANT. IV. Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is Margriet'. Niet voor niets is Margriet* reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Gewest Zeeland N.C.V.B. houdt landdag in Goes Honderden vrouwenleden van de N'ed. Chr. Vrouwenbond in het gewest Zeeland zullen op woensdag 19 juni aanstaande naar de Goese Magdale- nakerk trekken voor de jaarlijkse landdag. In de morgenuren noudt ds. G. N. Lammens, gereformeerde pre dikant te Rotterdam, een rede over het onderwerp „Maar de meeste van deze is de liefdeDe declamatie wordt verzorgd door mevr. D. Piets Metselaar te Gouda, terwijl de vocale omlijsting in handen is van de zang koren uit de afdelingen Goes en Vlis singen. Des middags maken de dames een rijtoer naar de Wouwse Plantage. Spaar Kwatta-soldaatjes voor het Kwatta-soldaatjeJ. 20 ct. 't is weer CURSUS OPLEIDING BEROEPSKEUZE-ADVISEUR. Ten behoeve van het Ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid en het Centraal Comité van Samenwerking In zake Vooriichtlng bi} Beroepskeuze zal de Stichting voor Opleiding van Maat schappelijke Werkers wederom een cur sus ter opleiding van beroepskeuze-advi seurs organiseren. De cursus is allereerst bedoeld voor personen, die zich tot de werkkring van beroepskeuze-adviseur aangetrokken ge voelen. Zij dienen een einddiploma van een middelbare school, de onderwijsakte, of een daarmee door de toelatingscom missie gelijkwaardig geachte ontwikke- Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM. 7 juni. Londen 10.641»—10.65%; New Vork J.KH 3.83AMontreal 4.01 H—L02ft; Pa rijs 1.0815—1.0825; Brussel 757'/g— 7.57%; Frankfurt 90 .80%—90.85%; Zürleh 87.05—87.70; Zürlch (vr. fres.) 89.32%-«9.37%; Stockholm 73.71—73.76; Kopenhagen 54.81— 54.86: Oslo 63.28%—53.33%; Milaan €0-81 «0.86%; Wenen 14.66%— 14.67»;Japanse verr. dollar 3.79H 3.80A: Turkse verr. dollar 3.79% 3.79% r.om. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Kon. Olies ruim 50 punten hoger 6 Juni 7 Juni Nederland 1951 (3%) 90 90% Nederland 1948 (3%) 85 85% b. Nederland 1955 (3%) 85 85% Nederland 1947 (3%) 3 86% 87% Nederland 1837 3 83% 84% Dollarlennlg 1947 3 93% 93% Investerlngscert. 3 90% 90% Nederland 1962-64 3 90 90% Ned. Indië 1937 3 91% 91% Nat. Handelsbank 106% 106% Ned. Handelmij. 159 160% Alg. Kunstzijde Unie 187% 189% Berghs' en Jurgens 261 263 Calvé-Deift 360 366 Hoogovens nr. 305 305% Ned. Kabelfabriek 284 282 Philips 287% 289% Unilever 461% 468% Wüton-Feijenoord 249% BiUiton 340 Kon. Petroleum Mij 210.10 218.60 Amsterdam Rubber 74 73% Holland Amerika Lijn 173% 173 Kon. Paketvaart 162 Rotterdamse Lloyd 169 169% Scheepvaart Unie 173% 174% Stv. Mij. Nederland 188 H.t.A. 120 117% Deli Mij. 93% 94% Bank van Ned. gem 4% 95 Albert Heijn 116 Van Berkels Patent 121% 121% Centrale Suiker 187 188 Intern. Nickel 112% 113 Anaconda 68 67% Baltimore en Ohio 48% Bethlehem Steel 190 191 General Motor* 41% «2% Kennecott 113% 112% Missouri K.T. 9 Pennsylvania 20% Republic Steel 54 54% Shell Oil Comp. 91% 92% Tide Water 42% 42% U.S. Steel 66% 67% PREMIE LENING EN. Amsterdam 1951 90% 89"; Breda 1954 82% 82% Eindhoven 1954 82% 82% Enschede 1954 81 80% Den Haag 1952 1 93 92% Den Haag 1952 II 98% 99% Rotterdam 1952 I 92% 92% Rotterdam 1952 II 93% 92% Utrecht 1952 90 b. 89% Amsterdam 1956 I 82 82 Amsterdam 1956 n 99% 99% Amsterdam 1956 III 103 99% Amsterdam 1933 (C. en A.) 103% Alkmaar 1956 80 Dordrecht 1956 81% - A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 5/6 6/6 7/6 Intern, concerns 328.26 332 61 341.31 Industrie 153.11 153.57 153.57 Scheepvaart 156.88 156.88 157.30 Banken 117.66 I1T.50 118-32 Indon. fondsen 103.79 103.79 104 24 Algemeen 226.48 228.63 232.87 BEURSOVERZICHT. Door de vaste stemming in Wallstreet voor de aandelen Kon. Olie en de plotse linge algemene vraag voor dit fonds op ae Europese beurzen heerste er gisteren een paniekstemming in de oliehoek, waar de stukken slechts bij hoge prijzen ven eigenaar veranderden. De vraag over heerste dermate het aanbod, dat de koers, die alle controle verloren had. steeg van 215.60 in de morgen tot 219.30 bij de opening gistermiddag. De steeds aanhoudende vraag naar de aan delen voor buitenlandse rekening kon slechts worden bevredigd op extra hoge prijzen waardoor een notering van 221.40, oude basis 1107 pet., tot stand kwam, tegen een siotkoers van eergiste ren van 210.—, oude basis 1050 pet. De hoge koersen lokten wlnstnernlngen uit in verband met het naderende weekein de, waardoor de prijs Inzakte tot circa 21950. De aandelen Unilever blijven die van de Kon. Olie trouw volgen en noteerden bij opening 469%. Ook hier zorgde de vraag er voor, dat de koers opliep tot 473% (461). ..De beurs blijft vooral voor dit fonds optimistisch gestemd, mede in verband met mogelijkheden ten aanzien van herkapitalisatie". Ook hier kon het hoge niveau niet gehandhaafd bijven en het slot was circa 470 pet. De scheepvaarten vertoonden weinig verandering en draalden om de vorige slotkoersen. Staatsfondsen ln herstel, ?'s pet. hoger. Cultures rustig en prijs houdend. Prolongatie 3% procent. ilng te bezitten en geboren te zijn tus sen 1 januari 1912 en 1 januari 1934. De cursus vangt aan op 7 september 1957, duurt drte jaar en wordt gegeven ln Utrecht, des zaterdags om de 14 da gen van 940 uur vun. tot 5 uur n.m. Op de cursus worden o.a. de volgen da vakken gedoceerd: beroepenkunde. orga nisatie van het onderwijs, psychologie, pedagogiek. Interview-techniek, »o- cWlogie, arbeidsrecht, medische aspec ten, casuïstiek. De kosten van de cursus bedragen 256.per Jaar. Het salaris van de beroepskeuze-advi seurs bij de gewestelijke arbeidsbureaus ligt bij indiensttreding zonder praktijk in de schaal van adjunctcommtes A 378.— 529.p.m.), na minstens 2 Jaar prak tijk La de schalen van commies 438.— 589.p. m.) en oommies A 629.— 876.p. m.) en voor enkele grote arbeidsbureaus in de schaal van hoofd commies 619— cn 761.— p.m.). De salarisregeling van de particuliere bureaus voor beroepskeuzevoorlichting stemt ln grote trekken overeen met de rijksregeling. Bij het Centraal Comité, ln de aanhef genoemd, zijn aangesloten: de Christelijke Psychologische Centra le voor School cn Beroep, de Katholieke Centrale voor Beroeps keu zetvoorllchUng en de Vereniging tot Bevordering van de Voorlichting bij Beroepskeuze. Gegadigde voor de cursus kunnen een prospectus met aanmeldingsformulier aanvragen bij de Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Werker*. Kleine Houtweg 41, Haarlem. Het aanmeldings formulier dient uiterlijk I Juli 1957 in het bezit t« zijn van genoemde Stichting. Op 24 Juni a.t. wordt te Rotterdam toelatingsexamen afgenomen voor de kweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en Rotterdam. De nieuwe cursus vangt begin aeptem- ber e.s. aan .Duur der opleiding 3 Jaar. Minimum leeftijd voor toelating. 19 jaar. Als tegemoetkoming in de kosten van onderwijs, voeding, bewasslng en verple ging betalen inwonende leerlingen een schoolgeld van 300.— 's Jaars. Kandidaten dienen zich vóór 26 Juni a*. aan te melden bij de voorzitter der examencommissie, dr. C. Banning, ge neeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid. Parkweg 19 te 's-Gra- venhage, tel. 01700-514301, door wie ook nadere Inlichtingen worden verstrekt. Zeshonderd Rotterdammers doen Vlissingen aan Vanavond om ongeveer half acht kan Vlissingen een invasie van zo'n zeshonderd Rotterdammers verwach ten. Het zijn leden van de Havenver eniging „Rotterdam" die om half twee van de Rotterdamse Parkkade zullen vertrekken met het s s. Mecklenburg van de Stoomvaart Maatschappg „Zeeland". De tocht voert langs de Nieuwe Waterweg over de Noordzee naar Vlissingen, waar de Mecklen burg zal meren aan het ponton van de buitenhaven. De Rotterdammers zul len om kwart over acht weer met een speciale trein naar hun woonplaats terugkeren. De Mecklenburg, die normaliter de dienst Harwich-Hoek van Holland on derhoudt. zal enige tiid ln Vlissingen blgven voor de periodieke revisie. Advertentie I Schele juffrouw danst op Leidseplein Op vrijwel Iedere vaderlandse kennis traden koorddansers op, die hun draad spanden van „de top van de kerktoren tot de nok van het stadhuis". Zo stond lange tijd geleden op het Leidseplein in Amsterdam de Koorddanserstent van de ..Scheele Juffrouw" die de hele stad Het genieten van haar even wichtstoeren op het slappe koord, ter- Engelsman uit haar g< whl een Enei schap zijn talent den voïke toonde op een vrijstaande ladderUit deze groepen van kermisgasten, die door heel Europa trokken, ontstonden lang zaam maar zeker grote circussen als Sarrasani, Strassburger Renz, Carré en later zelfs The greatest Show on Earth van Barnum Bailey. Maak de groei van het circus mee vanaf de alleroudste tijden. Lee? over beroem de clowns als Olschansky en Auriol, dompteurs als Martin, dresseurs als Astleycircusfamilies met een eeuwenoude traditie. In het prachtige circusalbum „De Bonte Droom van het Circus" ontrolt zich voor uw ogen het meest fantas tische panorama van circussen en ar tiesten, die met roem overladen door de wereld zwierven. Een boeiend cn afwisselend verhaal met talloze pen tekeningen en vele prachtige kleuren platen en plaatjes; geschreven door de circuskenners bg uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2,50 kunt U dit Doekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toege zonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ont vangt U gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem 'n pakje extra voor de zondag! HET ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9